Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Başsavcılık: TBMM'ye girmeye çalışan zanlılar hakkında DHKP-C üyeliği ve propagandasından devam eden davalar var

  TBMM
  Image caption: Türkiye Büyük Millet Meclisi

  TBMM’ye girmeye çalışan ve Meclis çalışanlarını rehin almaya çalıştığı öne sürülen iki kişi gözaltına alındı.

  TBMM Başkanlığı, bugün 14:50 civarında yaşanan olay hakkında “Giriş bölümünde polislerin arama ve güvenlik sorgulaması sırasında, zanlılar banko görevlisini rehin almaya çalışmış̧ ancak koruma görevlilerinin müdahalesi ile iki zanlı gözaltına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

  Zanlıların üzerilerinde bomba düzeneği görüntüsü verilmiş bir parfüm kutusu ile el yapımı kesici aletler bulunduğu açıklandı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, zanlılar hakkında DHKP-C üyeliği ve propagandasından devam eden davalar olduğunu açıkladı.

  Gözaltına alınan iki kişinin terörle mücadele birimleri tarafından sorgulandığı açıklandı.

 2. Kadıköy Belediyesi işçileri belediye binasına grev kararını astı

  Genel-İş Sendikası ile Kadıköy Belediyesi arasında 6 aydır süren toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine, işçiler belediye binasına grev kararını astı.

  Genel-İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, işçilerin en önemli taleplerini, “çalışma süresinin haftalık 40 saat ile sınırlandırılması ve asgari ücret farkının ücretlerine yansıtılması" olarak sıraladı.

  Müzakerelerin sürdüğünü kaydeden Arıkan, sonuç alınamaması halinde işçilerin 28 Mayıs'ta greve gideceklerini söyledi.

 3. S Sport spikeri Saraç: Enes Kanter oynadığı için NBA konfederasyon finalini yayınlayamayacağız, finale çıkarsa finali de veremeyiz

  Enes Kanter
  Image caption: Portland oyuncusu Enes Kanter, Fethullah Gülen'i destekliyor

  Türkiye’de NBA maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran S Sport, NBA Batı Konferansı Finali’nde karşı karşıya gelecek Enes Kanter’in takımı Portland Trail Blazers ile Golden State Warriors’ın karşılaşmasını yayınlayamayacağını açıkladı.

  Türk basketbolcu Enes Kanter, Fethullah Gülen’e verdiği açık destekle biliniyor. Kanter bu nedenle milli takıma da alınmıyor. Kanter'in pasaportu da iptal edilmişti.

  Reuters’a konuşan Kanalın spikeri Ömer Saraç, “Warriors-Blazers maçlarını yayınlayamayacağımızı net olarak söyleyebilirim” dedi ve ekledi:

  “Dahası, Portland finale çıkarsa onu da yayınlamayacağız. Bu bizimle ilgili bir durum değil ama durum da bu.”

  Reuters’a konuşan bir S Sport yetkilisi de yalnızca Toronto Raptors ile Milwaukee Bucks arasındaki Doğu Konferansı Finallerini yayınlayacaklarını açıkladı.

  Reuters, Türkiye’de maçları izlemek isteyenlerin NBA’in ücretli internet platformları olan NBA TV ve NBA International üzerinden seyredebileceğini duyurdu.

 4. Saadet Partisi İstanbul’da seçime gireceğini açıkladı

  Temel Karamollaoğlu
  Image caption: SP lideri Temel Karamollaoğlu

  Saadet Partisi 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanacak yerel seçime gireceğini açıkladı.

  Yazılı bir açıklama yayımlayan SP lideri Temel Karamollaoğlu YSK kararını “Yüksek Seçim Kurulu’nun hukuk kurallarını, kendi içtihatlarını ve teamülleri hiçe sayarak vermiş olduğu İstanbul seçimlerini iptal ve yenileme kararıyla ülkemiz yeni bir süreçle yeni bir tercihle karşı karşıya bırakılmıştır” ifadeleriyle eleştirdikten sonra “İlgili kurullarımızla yaptığımız geniş istişareler, kamuoyu eğilimleri ve ülke gerçeklerini göz önünde bulundurarak 23 Haziran 2019 seçimlerine Saadet Partisi olarak Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Necdet Gökçınar ile devam etmeye karar vermiş bulunmaktayız” dedi.

 5. Çocukları açlık grevindeki anneler, Meclis’te eylem yapıyor

  Adalet bakanı Gül’le görüşene kadar HDP grup salonunu terk etmeyeceklerini açıkladılar.

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve avukat görüşünün düzenli hale getirilmesi için cezaevinde açlık grevi yapanların anneleri TBMM’de oturma eylemi başlattı.

  HDP’nin grup toplantısına katılan anneler, toplantının ardından yerlerinden kalkmadı. Bunun üzerine güvenlik görevlileri toplantının bittiğini belirterek salonu terk etmelerini istedi.

  Ancak anneler çocuklarının açlık grevinde olduğunu anımsatarak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile görüşene kadar, hiç bir yere gitmeyeceklerini bildirdi.

  Güvenlik görevlileri, halen salonda oturma eylemi yapan annelerin bulundu salona gazetecilerin girmesine izin vermiyor.

  HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ve parti yöneticileri de grup toplantısından sonra aralarında toplantı yapıp durumu değerlendirdi.

  HDP yöneticileri ailelere, görüşme taleplerini Bakan Gül’e ileteceklerini bildirdi. Ancak anneler halen eylemlerini sürdürüyor.

  HDP’nin sosyal medya hesaplarından da eyleme ilişkin olarak, “Bizim çocuklarımız açlık grevindeyken, biz hiçbir yere gitmiyoruz. Görüşe müjdeli haberle gitmek istiyoruz” paylaşımı yapıldı.

  Evlatları açlık grevinde olan anneler grup toplantımızın ardından salonu terk etmedi. Anneler, Adalet Bakanıyla görüşmek istiyor.” Mesajı paylaşıldı.

  View more on twitter
 6. Kılıçdaroğlu, bir YSK üyesinin İstanbul seçimlerini iptal ettirmek için AKP'yi yönlendirdiğini öne sürdü

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu'nun 7 üyesinden birinin, seçimleri iptal ettirmek için AKP'yi yönlendirdiğini öne sürdü.

  Kılıçdaroğlu, "Yüksek Seçim Kurulu’nun bazı hakimleri AK Partililere telefon ettiler, 'Böyle yapmayın, şöyle bir dilekçe verin. Şöyle bir dilekçe verirseniz ve zamanında verirseniz, biz bu seçimi iptal ettiririz'. 7 kişiden biri, çete reisi. Oturdular, bunun üzerine karar verdiler. 'Sandıkların oluşumunda hile var' dediler. Sandıkların oluşumunu kim sağladı? Hiçbir parti değil. Siz sağladınız. Siz karar verdiniz. Siz onayladınız" dedi.

  Kılıçdaroğlu, Cumartesi Annerleri'ne polis müdahaleleri, işsizlik ve ekonomik gidişat hakkında da konuştu.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 7. Pervin Buldan: HDP'li belediyelerin gasbı da, İstanbul'un gasbı da, YSK eliyle yapılan bir sandık darbesidir

  Pervin Buldan

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündemin öne çıkan gelişmelerini değerlendirdi:

  Quote Message: AKP'nin seçim işleri komisyonu gibi çalışan YSK, İstanbul seçimlerini iptal etti. Tıpkı HDP'lilerin mazbatalarını iptal etmeleri gibi. İstanbulluların iradesini gasbettiler. Şaibeli olan seçim değil, YSK'dir. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Çıkmış utanmadan 'Oylar çalındı' diyorlar. Halkın aklıyla dalga geçiyorlar. İstanbul'da oylar değil, AKP ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı. Daha geçen hafta bölgede 10 muhtarın mazbatasına el konuldu. YSK kendisini halk iradesinin üstünde görüyor. Biz bunları hep söyledik ama ne yazık ki sesimiz yeterince duyulmadı. HDP'li belediyelerin gasbı da, İstanbul'un gasbı da, YSK eliyle yapılan bir sandık darbesidir."
 8. Sağlık Bakanlığı'nın sözleşmeli sağlık personeli alımlarını mülakatla yapacağı iddiası üzerine Twitter'da tepki: #SağlığınMülakatıOlmaz

  Sağlık Profesyonelleri Platformu Kurucusu Aras Ali Altıntaş'ın Sağlık Bakanlığı'nın sözleşmeli sağlık personeli alımlarını mülakatla kararlaştıracağına dair bir iddia paylaşmasının ardından, Twitter'da #SağlığınMülakatıOlmaz etiketiyle, olası uygulamaya karşı çıkılıyor.

  Sağlık Profesyonelleri Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Bugün resmi kaynaklardan öğrendiğimiz bilgiye göre, sözleşmeli sağlık personeli yerleştirmede sözlü sınav yapılacağı ve bu sınava ait usul ve esasların yürürlüğe konacağı açıklanmıştır” denildi.

  Sağlık Profesyonelleri Platformu Kurucusu ve Başkan Yardımcısı Aras Ali Altıntaş BBC Türkçe’ye şunları söyledi:

  Quote Message: Yardımcı sağlık personelleri, 4 yıl okuyup zaten bunun eğitimini almış. Üzerine bir de KPSS’ye girip, en yüksek puanları almışlar. 550 bin sağlıkçı atama bekliyor, bu kişiler Türkiye’nin ilk yüzbinindeler. Şimdi ne idiği belirsiz bir mülakat sistemiyle atamalarının yapılacağını öğreniyoruz. Endişemiz bunun torpile dönecek olması. ‘Uygulamalı mülakat yapalım’ deseler, hasta getirip damar yolu mu açacaklar? Bu kişiler zaten diplomalı sağlıkçılar.” from Aras Ali Altıntaş Sağlık Profesyonelleri Platformu
  Aras Ali AltıntaşSağlık Profesyonelleri Platformu
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 9. Sanayi üretimi Mart'ta aylık bazda yüzde 2,1 arttı, yıllık bazda yüzde 2,2 daraldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

  Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mart'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 2,1 artış kaydetti.

  2019 yılı birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4.8 düşüş gösterdi. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1.7 arttı.

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sanayi üretimine ilişkin verileri "pozitif" olarak değerlendirdi:

  View more on twitter
 10. AA muhabirini arama çalışmaları beşinci günde devam ediyor

  Bayburt-Trabzon arasında bulunan Soğanlı Dağı'ndaki yol açma çalışmalarını takip ederken uçuruma düşen AA Bayburt muhabiri Abdulkadir Nişancı'yı arama çalışmaları beşinci günde devam ediyor.

  Arama-kurtarma çalışmalarına; Bayburt, Erzurum ile Trabzon UMKE ve AFAD ekipleri, Trabzon AKUT, Rize Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri, Erzurum ve Rize Jandarma Komutanlığı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) su altı arama kurtarma ve dağ arama kurtarma timleri katılıyor.

  DHA dün arama çalışmalarının, Karaçam beldesi yakınlarındaki dere kenarında Nişancı'nın ayakkabısının bulunduğu dere içi ve dere güzergâhında yoğunlaştırıldığını bildirmişti.

  Jandarma
 11. Meral Akşener: Sadece Belediye Başkanlığı’nı kazanmayacağız, yeniden millet iradesini kazanacağız

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul’daki Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi hakkında konuştu.

  Quote Message: Demokrasimize vurulan bu yargı darbesi konusunda sessiz kalmayacağız. Bağımlı yargı yoluyla millet iradesinin gasp edilmesi, ikinci bir 28 Şubat darbesidir. (…) Sayın Erdoğan artık tek adam olmakla yetinmeyip tek seçmen olmaya çalışıyor. İktidar partileri sandık sonuçlarını tanımayarak, Türkiye’ye en büyük kötülüğü yaptılar."
  Quote Message: İstanbul seçimlerini ‘Bazı sandık kurulu başkanları kamu görevlisi değil’ diyerek iptal ettiler. Koca koca adamların uydurdurdukları oy çalma ve sahte seçmen iddiaları doğru çıkmadı. Bıkmadan bunu anlatacağız. (…) Bir kez kazandık, bir kez daha kazanacağız. Sadece Belediye Başkanlığı’nı kazanmayacağız, yeniden millet iradesini kazanacağız. Kızarmayan, mahçup olmayanların yüzüne, millet iradesinin karşı durulamaz hükmünü, alınlarının ortasına yapıştıracağız."
  View more on twitter
 12. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu istifa ettiği iddiasını yalanladı

  Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, ismini vermediği kaynaklarına dayanarak, AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Yeneroğlu'nun, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul kararına yönelik eleştirileri sonrası partideki tüm görevlerinden istifa ettiğini öne sürdü.

  Mustafa Yeneroğlu’ndan ise bu iddiaya yalanlama geldi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 13. Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma: 34 gözaltı kararı

  Anadolu Ajansı ve Demirören Haber Ajansı, Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 3'ü helikopter pilotu 34 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

  Haber ajansları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, 33 şüphelinin Fethullah Gülen yapılanmasının “mahrem imamlarıyla ankesörlü ve kontörlü büfe telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiklerinin” ve “bir şüphelinin de bu kişileri yönetip yönlendiren bir mahrem imam olduğunun” öne sürüldüğünü bildirdi.

  AA ve DHA, gözaltı kararı verilen şüpheli askerlerin tamamının aktif görevde olduğunu, aralarında iki yüzbaşı ve bir üsteğmenin de bulunduğu bildirdi.

 14. Hakkari'de 1 asker hayatını kaybetti

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen saldırıda 1 asker hayatını kaybetti. Demirören Haber Ajansı (DHA), saldırıda hayatını kaybeden askerin ismini 25 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Volkan Demirci olarak açıkladı.

  Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada, saldırının PKK tarafından düzenlendiği belirtildi.

  Açıklamada 13 Mayıs’ta Alandüzü mevkisinde doçka silahı ile yapılan taciz atışı sonucu bir askerin yaralandığı, yaralı askerin sevk edildiği Yüksekova Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı kaydedildi.

  DHA, haberin Demirci'nin memleketi Ordu'daki ailesine ulaştığını, acılı ailenin mahalledeki komşuları tarafından teselli edilmeye çalışıldığını bildirdi.