Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. KHK ile kapatılan Özgür Gündem davasında 7 kişiye hapis cezası

  Özgür Gündem

  2016’da kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla oluşturulan ‘nöbetçi yayın yönetmenliği’ne ilişkin davada, İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkan Yardımcısı avukat Eren Keskin ve gazete çalışanlarına 3 yıl 9 aydan 1 yıl 3 ay hapis cezasına kadar değişen oranlarda ceza verildi.

  İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadaki karar duruşmasında, 7 sanığın dosyası ayrılırken, 8 sanığın da beraatine karar verildi.

  Gazetenin yöneticileri ile yazarlarının “terör örgütü propagandası yapmak” ve "suç işlemeye alenen tahrik" suçlamalarıyla yargılandığı davada, “örgüt propagandası” suçlamasıyla Ayşe Batumlu ile Reyhan Hacıoğlu'na 1’er yıl 3’er ay, Eren Keskin ile Reyhan Çapan’a 3’er yıl 9’ar ay, Hüseyin Aykol'a 2 yıl 1 ay, Hüseyin Güçlü ile Tahir Temel’e 1’er yıl 6’şar ay hapis cezası verdi.

  Ayşe Batumlu ile Reyhan Hacıoğlu'na verilen hapis cezası ertelenirken, Filiz Koçali, Enver Baysal, Hasan Başak, İhsan Yorulmaz, Muzaffer Ayata, Serbest Zan ve Züleyha Yılmaz hakkındaki yakalama kararları infaz edilemediği ve savunmaları alınmadığı için dosyanın ayrılmasına karar verildi.

  Ayşe Berktay, Celalettin Can, Cemal Bozkurt, Çetin Ulu, Nuray Özdoğan, Emrullah Kurcan, Ergin Atabey ve Özlem Söyler ise “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından beraat etti. Bülent Alp hakkında ise Basın Kanunu gereğince dosyanın zaman aşımı nedeniyle düşmesine hükmedildi.

  Özgür Gündem gazetesi 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmıştı.

  Gazetenin kapatılmasına karşı 3 Mayıs 2016’da başlatılan ‘nöbetçi yayın yönetmenliği’ kampanyasına 56 gazeteci katılmış, kampanya 7 Ağustos 2016’da sona ermişti.

  Kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’sine soruşturma açılmış, 11’i takipsizlikle sonuçlanmış, 38 dosya davaya dönüşmüştü.

 2. Fatih Terim, Ümit Davala ve Orhan Ak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi

  Fatih Terim

  Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yardımcı antrenör Ümit Davala ve Başakşehir yardımcı antrenörü Orhan Ak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi.

  Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasında Galatasaray ile Medipol Başakşehir arasında oynanan karşılaşmada yaşanan olaylarla ilgili olarak, Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim'in "saldırısı" ve "tedbire uymaması", Ümit Davala'nın "sportmenliğe aykırı hareketi" ve "tedbire uymaması", Orhan Ak'ın da "sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edildiği aktarıldı.

  TFF Hukuk Müşavirliği ayrıca Trabzonspor, Beşiktaş, Bursaspor, Galatasaray, Medipol Başakşehir, Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Fenerbahçe ve Adana Demirspor'un da PFDK'ya sevk edildiğini açıkladı.

 3. OECD: Türkiye ekonomisi 2019’da yüzde 2,6 küçülecek

  OECD

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 2,6 oranında daralacağını açıkladı.

  OECD daha önceki raporunda ekonominin yüzde 1,8 oranında küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

  OECD’nin Mayıs 2019 tarihli Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye’nin 2020 büyüme tahminini de yüzde 3,2’den 1,6’ya çekildi. Buna gerekçe olarak, yerel seçimler sonrasında ortaya çıkan belirsizlik gösterildi.

  Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın 2019 ve 2020’de büyüme oranının 2018’deki seviyenin gerisinde kalacağı öngörüldü.

  Geçen yıl Türk lirasının dolar karşısında yüzde 30 değer kaybetmesinin de ekonominin resesyona girmesine etkide bulunduğu ve liranın değer kaybının 2019’da da devam ettiği belirtildi.

  Yatırımcının güvenini sekteye uğratmayacak yeni gelişmeler olmaması kaydıyla 2019’un ikinci yarısından itibaren ekonomide ağır da olsa bir düzelme bekleyen OECD, büyümeyi etkileyecek önemli risklerin var olmaya devam ettiğini ifade etti.

 4. TMMOB: Akkuyu santralinde çatlak oluşması konusunun üstü kapatılmamalıdır

  akkuyu

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mersin'deki Akkuyu nükleer santralinin zemininde çatlaklar meydana geldiğinin tespit edildiği iddialarına karşın Rus yüklenici şirket ROSATOM'un iddiaları reddetmesi sonrası konunun üstünün kapatıldığı uyarısında bulundu.

  TMMOB'nin açıklamasında, santralin zemininde meydana gelen çatlaklarla gerekli tedbirler alınmadan inşaata devam edilmesinin 'telafisi olanaksız büyük felaketlere' neden olacağı belirtildi.

  Habertürk gazetesi 6 Mayıs tarihli haberinde santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde “çatlak” oluştuğu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) müdahale etmesi ile bu bölümlerin yenilendiği, ardından yeniden çatlak oluşması sonucu çatlak olan bölümün tümüyle yeniden yapıldığı bildirilmişti. Ancak TAEK bu konuda bir açıklama yapmadı.

  Quote Message: TAEK bir kamu kuruluşudur. Haberlerde belirtildiği gibi eğer Akkuyu Nükleer Santrali temel yapısında bir çatlak tespit etmiş ise bu konuyu kamuoyuna açıklamalıdır. Sonucu büyük bir felaket olabilecek böyle bir konuda TAEK’in kamuoyuna doğru bilgi vermesi zorunludur."
  Quote Message: Akkuyu Nükleer Santrali kamu güvenliği açısından çok önemli bir tesistir. Bir kaza olması durumunda telafisi olanaksız büyük felaketlere neden olacağı bilinen bir gerçektir." from Emin Koramaz TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı
  Emin KoramazTMMOB Yönetim Kurulu Başkanı
 5. Gözaltındaki köylülere işkence iddiası üzerine Şanlıurfa Barosu suç duyurusunda bulundu

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Şanlıurfa Barosu, Halfeti ilçesinde aralarında kadınların da olduğu gözaltındaki 54 köylüye işkence ve kötü muamele yapıldığı iddialarıyla ilgili bugün Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

  18 Mayıs Cumartesi günü Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili köyünde düzenlenen bir operasyonda yaşanan çatışmada Polis Özel Harekat Komiser Yardımcısı Şükrü Can Kayadibi ve PKK'lı oldukları iddia edilen 2 kişi hayatını kaybetmiş, 2 polis de yaralanmıştı.

  Çatışmadan sonra köyde çok sayıda kişi gözaltına alınmış, operasyonların Bozova'nın köylerine de yayıldığı ve Dutluca köyünde de çok sayıda gözaltı yaşandığı açıklanmıştı. Bozova'da ters kelepçe ile yüzüstü yere yatırılmış gözaltındaki birçok köylünün fotoğrafları da medyada yer almıştı

  BBC Türkçe'ye konuşan Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, bir meslektaşının babasının gözaltında olduğu haberi üzerinde çok sayıda köylünün gözaltına alındığından haberdar olduklarını aktardı.

  "24 saatlik kısıtlılık süresi geçmesine rağmen şüpheliler avukatlarıyla görüştürülmüyordu. Daha sonra gerçekleşen görüşmelerde avukat ve şüphelinin baş başa görüşme ilkesi ihlal edildi, görüşme sırasında polisler de girmiş odaya. Meslektaşlarımız şüphelilerin kafalarında ve yüzlerinde şişlik ve morlukların, cebir ve kötü muamele izlerinin olduğunu aktardılar.

  “Avukatlar ilk gün şüphelilere ‘Neden gözünüz morarmış, kafalarınız ve gözünüz neden şişti, niye her tarafınızda darp izleri var?’ sorularını sormuş, ama şüpheliler yanıtlamak istememiş, gözaltına alınma sırasında mukavemet olduğu şeklinde yanıtlar vermişler.

  “Daha sonra CMK'dan görevlendirilen avukatların şüphelilerle görüşmesine polisler girmek isteyince avukatlar görüşmeye son vermiş. Biz Cumhuriyet Başsavcılığını arayıp avukatların ihlallerle karşılaştığını, CMK ihlali ve yoğun işkence ihlallerinin olduğunu ilettik, ilgileneceğini aktardı.

  “Bozova'daki görüntüler basına servis edilince dün TEM'e gittik, dört şüpheliyle görüşebildik, her dördünün de yoğun bir şekilde kötü muameleye, cebire tabi kaldıklarını müşahede ettik. Şüpheliler korkuyor ve tedirginler, işkence görmekten korktukları için bir türlü beyanlarını alamadık. Hepsi de gözaltına alınmadan önce kaba dayak ve işkenceye uğradığını söyledi. Biz de, gördüğümüz ciddi işkence emareleri üzerine bugün suç duyurusunda bulunduk."

  HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan da konuyla ilgili TBMM'ye soru önergesi sundu.

  Halfeti'nin Dergili köyünde gözaltına alınan Fahri Alakuş ile eşi Hanım Alakuş’un gözaltına alındıkları esnada yoğun bir işkenceye maruz kaldıklarını, ağır yaralandıkları için hastaneye kaldırıldıklarını, aynı aileden olan Zeki Alakuş, eşi Hazal Alakuş ile oğulları Mehmet Alakuş'un darp edilerek gözaltına alındıklarını ve nereye götürüldüklerinin bilinmediğini iddia etti.

  Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi
 6. Kılıçdaroğlu: Bize ve bu ülkenin yurttaşlarına gerçek anlamda demokrasiyi getirme sorumluluğu yüklenmiştir

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

  Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

  “Bugün ülkemiz demokrasimiz ve anayasal kurumlarımız çağın gerisine düşmüş olabilir, güçler ayrılığı ortadan kalkmış olabilir, hayatın her alanındaki kötüye gidişe ses yükselten bütün yurttaşlar baskı ve zulümle karşı karşıya gelmiş olabilir. Bütün baskılara rağmen sarayda oturmalarına rağmen, bize ve bu ülkenin yurttaşlarına gerçek anlamda demokrasiyi getirme sorumluluğu yüklenmiştir.”

  “Devletin kamu hizmeti yaptığı görevlilerden birisi de TRT. Bu görevi yaparken kendi yasası var, anayasası var. Anayasa haberler doğru verilecektir diyor. TRT maalesef bu görevini büyük ölçüde yitirmiş durumda… 15 Temmuz'dan sonra bizi TRT'ye davet ettiler röportaj yaptılar. Erdoğan bu olmaz dedi. 15 Temmuz geçti, 20 Temmuz’da sivil darbe oldu. TRT eski TRT'ye döndü. Bir gün bile CHP'nin doğru dürüst haberleri verilmiş değildir. TRT halkındır, halkın kalmalı… TRT, havuz medyasının da sponsorluğunu yapıyor. TRT'nin iki istasyonundan A Haber'e, Sabah'a, Atv'ye ayrıcalık sağlanıyor. Bütün imkanları havuz medyasına aktarıyorlar.”

  “İşsizlerin içinde bulunduğu ruh halini anlamak çok kolay değildir. Çaresizlik içinde kendisini yakan işsizler var… Sanıyorlar ki herkes saraydaki gibi Lale Devri’ni yaşıyor… İşsizlik sorununu bunlar çözemezler. Ekonominin sorununu da çözemezler…Çünkü Türkiye’yi üretimden kopardılar.”

  "Ekonominin düzelmesi için hukuk ve adalet sisteminin düzelmesi lazım... Biz bu nedenle ekonomi derken yargı bağımsızlığı diyoruz, hukuk diyoruz, adalet diyoruz, insan hakları diyoruz."

  "Bir toplantıda 'Herkesin midesini doyurduk. Ama neticede durum böyle. Karnını doyuruyorsunuz yine de oy vermiyor' diyor. Benden vergi alacaksın, aldığın vergiyle fakir fukaraya 5-10 kuruş bir şey vereceksin, karnını doyurdum diyeceksin. Kimin parasıyla doyuruyorsun? Asıl o 80 milyon seni doyuruyor, sen bunun farkında mısın?"

  Kemal Kılıçdaroğlu
 7. CNN Türk, İmamoğlu'nun katıldığı programın erken bitirildiği iddialarına cevap verdi

  CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun dün akşam CNN Türk’te katıldığı Tarafsız Bölge programının planlanandan erken bitirildiği iddialarına CNN Türk, sosyal medya hesabından cevap verdi.

  CNN Türk Kurumsal İletişim Twitter hesabında yapılan paylaşımda, “13 Mayıs 2019’da Tarafsız Bölge programında Sayın Binali Yıldırım 1 saat 18 dakika 40 saniye konuşmuştur. 20 Mayıs 2019’da Sayın Ekrem İmamoğlu’nun konuk olduğu program 1 saat 25 dakika sürmüştür. Kamuoyunun bilgisine sunulur.” denildi.

  View more on twitter
 8. Ekrem İmamoğlu: İstanbul seferberliği demokrasi seferberliğidir

  CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sorularını yanıtladı.

  İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  “YSK, o bir avuç insan öyle büyük bir ihanet etmişlerdir ki şimdi sağını solunu süslemeye çalışıyorlar. Bunlar sayfa doldurarak milletin zihnini bulandırmaya çalışacaklar. O 7 üyeye inanmıyorum, ihanetle suçluyorum.”

  “123 sandıkta bir iddianız var, bu sandıklar şaibelidir, fark 14 bine yakındır, bu sonuca tesir etmiştir diyerek, kara kampanya yaparak seçimlerin iptaline neden oldunuz… Bu soruşturma nerede? Bu insanları zan altında bıraktınız… Somut açıklayın sayın Yıldırım şu kadar oy aldı deyin şaibeyi anlayalım.”

  “Yıldırım, seçmenlere konuşurken ‘bana az oy verdiniz daha çok oy verin’ ruh halinde, bence kabul etmiş.”

  Dün akşam Ahmet Hakan’ın CNN Türk’teki Tarafsız Bölge programına konuk olan İmamoğlu, programın planlanandan önce bitirilmesine yönelik olarak da şunları söyledi:

  “Üzüntü duyuyorum. Benim gözümde gazeteci çok saygın bir yerde. Bana sorduğu ters sorular beni kırmaz, tam tersine benim cevap vermeme vesile olur. Bir soruyu sorup orada o kişiyi savunursanız bir dakika derim, benim üzüldüğüm bu, esas değinilmesi gereken konulara değinemedik. Biz insanlara huzur vermeye geldik, insanlar bizi izlerken televizyonu değiştirmesin istiyorum.”

  “Kapalı devreler halinde İstanbul yönetilsin istemiyoruz. Paralar çar çur edilmesin istiyorum. Bir tarafta israf düzeni, bir tarafta tasarruf düzeni. Ekonomi kötü, işsizlik 5 milyona dayandı… Bu ülkede işsizlik sorunu var, korkunç bir yoksulluk var. Vatandaşını hissetmeyen vatandaşına hizmet edemez.”

  23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için CHP’nin aldığı tedbirlere istinaden İmamoğlu şunları söyledi.

  “Biz her tedbiri almıştık ama şimdi 2-3 katına çıkarıyoruz. Temel felsefe şu bizim bir oyumuz karşı tarafa geçmesin onların bir oyu bize geçmesin. Yani biz aslında her iki tarafında bekçiliğini yapmaya hazırız.”

  “Türkiye genelinde her ilden hukukçu bize katkı sunmaya geliyor. YSK'da da tedbirli olacağız. Nasıl mı? Bir oy geçersiz mi, arkasına nedenini yazacağız. Biz bu ülkeyi, ihanet eden AA'ya bırakmayacağız. Bir ajansla anlaşacağız. En fazla 3,5 saat içinde sonucu açıklayacağız.”

  Ekrem İmamoğlu
 9. TCMB swap piyasasında faizi düşürdü, repo ihalesine yeniden başladı

  TC Merkez Bankası, swap piyasasında TL faizini yüzde 25,50'den yüzde 24,00'e indirdi.

  6.03 seviyesinde işlem gören dolar/TL, kararın ardından 6.09 seviyesine kadar yükseldi.

  10 Mayıs'ta ara verilen haftalık repo ihaleleri ise yeniden başlatıldı.

  TCMB yüzde 24 faizle 17 milyar TL'lik haftalık repo ihalesi açtı.

 10. Türkiye'nin iadesini istediği avukat Özcan Keleş, İngiltere'de gözaltına alınıp kefaletle serbest bırakıldı

  Türkiye'nin, "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla iade talebi üzerine İngiltere'de gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılan avukat Özcan Keleş kefaletle serbest bırakıldı.

  İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesinde yer alan bir haberde, Türkiye'nin İngiltere'de yaşayan Türk kökenli İngiliz vatandaşı Özcan Keleş hakkında iade talebinde bulunduğu belirtildi.

  Türkiye, Keleş’i sosyal medya paylaşımlarıyla 'terör propagandası yapmakla' suçluyor.

  İade talebinde, Keleş’in Gülen yapılanması üyesi olduğu, Fethullah Gülen’i ABD’de ziyaret ettiği ve sosyal medyada onun fotoğraf ve videolarını paylaştığı ifade ediliyor.

  Gazete, Sussex Üniversitesi’nde doktorasını yapan Keleş’in, Türkiye'nin iade talebi üzerine Londra’daki Westminster sûlh ceza mahkemesinde dün ifade verdiğini ve tüm suçlamaları reddettiğini yazdı.

  Özcan Keleş, 'doktora çalışmaları için askıya aldığını ama yeniden açtığını' belirttiği Twitter hesabından İngilizce olarak yaptığı açıklamada "Türk hükümeti İngiltere'den iademi istiyor. Ben İngiltere vatandaşıyım. Burada doğdum, büyüdüm. Suçlama? Terör örgütü propagandası, üyeliği. İçişleri Bakanlığı tasdik etti. Gözaltına alındıp kelepçelendim, hücrede kaldım vs. Derinden rencide oldum. İfade özgürlüğü? Hayır, bir bedeli var" dedi.

  Gülen yapılanması İngiltere’nin terör örgütü listesinde bulunmuyor.

  Fethullah Gülen'e yakın Londra merkezli kuruluş Dialogue Society'nin başkanı olarak Keleş, 2016'da İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'ne İngilitere ile Türkiye ilişkileri hakkında bilgi vermişti.

  Türkiye daha önce de İngiltere'de yaşayan iş adamı Akın İpek için iade talebinde bulunmuş, bunun üzerine başlayan hukuki süreç kapsamında İpek, Londra'da hakim karşısına çıkmıştı.

  Mahkeme, eski Koza Holding yöneticisi İpek için Türkiye’nin yaptığı iade başvurusunu reddetmişti.

  Westminster
 11. TSK'de Gülen yapılanması soruşturmasında 140 gözaltı kararı

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinde Gülen yapılanmasına mensup olduğu şüphesiyle "11'i mahrem imam, 41'i muvazzaf asker 140 şüpheli" hakkında gözaltı kararı verildi.

  41'i aktif görevde olan şüphelilerin yakalanmasına yönelik Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışma yürüttüğü kaydedildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca örgütün bilişim yapılanmasına yönelik soruşturmada 74 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında ise ByLock kullandıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 9 öğretmenden 5'i gözaltına alındı.

 12. Tüketici güveni rekor düşük seviyeye geriledi

  Tüketici güveni

  TÜİK’in açıkladığı verilere göre tüketici güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 13 gerileyerek 55,3 seviyesine indi.

  Bu oran, verinin kayda alınmaya başladığı 2004 tarihinden bu yana gözlenen en düşük seviye oldu.

  Hanehalkının gelecek 12 aylık döneme dair genel maddi durum beklentisi bir önceki aya göre yüzde 10,1 geriledi.

  Gelecek 12 aylık dönemde otomobil alma belentisinde ise aylık bazda yüzde 28,8’lik düşüş yaşandı.

 13. Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı programda ‘süre bitti’ tartışması

  Ekrem İmamoğlu

  CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun dün CNN Türk televizyon kanalına verdiği röportajın planlanandan erken bitirildiği öne sürüldü.

  Ahmet Hakan’ın konuğu olan Ekrem İmamoğlu’nun 22.00’da başlayan programda 00.00’a kadar soruları yanıtlamaya devam edeceğinin planlandığı, ancak programın yarım saat erken bitirildiği iddia edildi.

  İYİ Parti’nin İstanbul Kağıthane Belediye Başkan adayı Mehmet Aslan, paylaştığı Twitter mesajında programın ‘talimatla’ erken bitirildiğini öne sürdü.

  View more on twitter

  CNN Türk kanalından ise henüz bir açıklama gelmedi.

  Programın ardından sosyal medyada #SüreBitti etiketiyle CNN Türk’e yönelik tepkiler dile getirildi. Etiket Twitter’da 5 bine yakın paylaşımda kullanıldı.

  Ekrem İmamoğlu’nun CNN Türk yayınında söylediklerini okumak için tıklayın.