Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Aile Bakanlığı, Zümrüt Apartmanı kitabının yazarı Abdullah Şevki hakkında suç duyurusunda bulundu
 2. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Abdullah Şevki hakkında soruşturma başlattı
 3. Binali Yıldırım: Biz seçimin yenilenmemesi için çok gayret ettik
 4. SPK: Bireysel emeklilikte standart fonların yüzde 10’u hisse senedine yatırılacak
 5. Ekonomik güven endeksi yüzde 8,5 geriledi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Zümrüt Apartmanı kitabının yazarı Abdullah Şevki hakkında 'müstehcenlik' suçundan soruşturma başlatıldı

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuk istismarı içerdiği gerekçesiyle sosyal medyada infial yaratan Zümrüt Apartmanı isimli kitabın yazarı Abdullah Şevki ile birlikte kitabın basım ve dağıtımından sorumlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Bakanlık, kitapta yer alan ifadelerin Türk Ceza Kanununun 226. maddesine aykırılık teşkil ettiğini gerekçe gösterdi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da "müstehcenlik suçundan" kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında soruşturma başlattı.

  Quote Message: Çocuklarımızın yüksek yararı ve toplumsal ahlaki yapımızın korunması önceliğimizdir. Bakanlık olarak çocuklarımızın ruhsal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini etkileyecek her türlü olumsuz içerikle mücadelemiz devam edecektir." from Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 2. Çocuk istismarı içeren kitap sosyal medyada infial yarattı, soruşturma çağrıları yapıldı

  Kitap

  Abdullah Şevki adlı bir kişinin yazdığı Zümrüt Apartmanı isimli kitapta çocuk istismarını anlattığı satırlar, “pedofiliyi meşrulaştırması ve özendirmesi” sebebiyle sosyal medyada infial yarattı. Kurgu Kültür Merkezi Yayınları tarafından yayımlanan kitap için, çok sayıda sosyal medya kullancısı, Twitter üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açıklama çağrısı yaptı.

  Bazı avukatlar, kitabın toplatılması, basımının durdurulması, yazarının tutuklanması ve hakkında dava açılması için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

  Ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nden bir açıklama geldi.

  Açıklamada, "Ülkemizde, yayımlanmış eserlerde suç teşkil eden hususların belirlenmesi ve bunlara karşı herhangi bir cezai yaptırım uygulanması, kanunen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğunda değildir." denildi.

  Suç duyurusunda bulunulduğu takdirde, 'yasaklama ve el koyma kararları yargı mercilerince verilir' açıklaması yapıldı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Ekrem İmamoğlu dün akşam katıldığı programda verdiği yanıtların sosyal medyada tahrif edilerek paylaşılmasına Twitter'dan tepki gösterdi

  CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, HaberTürk’te dün akşam katıldığı bir programda verdiği yanıtların sosyal medyada tahrif edilerek paylaşılmasına "İftiracıları vicdana ve Allah'a havale ediyorum" sözleriyle tepki gösterdi.

  Ekrem İmamoğlu'nun programda sarfettiği sözler tahrif edilerek, Türkiye’yi "PKK ve FETÖ ile birlikte yönetme” çağrısı yaptığı öne sürülmüştü.

  View more on twitter
  View more on twitter
 4. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin geçen yıl kârının yüzde 89’u döviz giderine ayrıldı

  Döviz

  İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması'' açıklandı.

  Buna göre, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin geçen yıl kârının yüzde 89’u döviz giderine ayrıldı.

  Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), üretimden satışlarda 79,42 milyar lirayla Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. Ford 31 milyar 63 milyon lirayla ikinci, Toyota ise 23 milyar 608 milyon lirayla üçüncü oldu.

  Toyota'yı sırasıyla Oyak-Renault, Tofaş, Arçelik, İskenderun Demir ve Çelik, Ereğli Demir ve Çelik takip etti.

  Önceki yıl yüzde 19 olan üretimden satışlardaki reel büyüme ise 2018'de yüzde 11,8'e geriledi.

  Geçen yıl İSO 500 arasında en fazla ihracat yapan ilk üç kuruluş sırasıyla 5,7 milyar dolarla Ford Otomotiv Sanayi AŞ, 4,3 milyar dolarla Toyota ve 3,4 milyar dolarla Oyak-Renault oldu.

  Önceki iki yılda olduğu gibi 2018'de de en fazla ihracat yapan ilk üç kuruluş otomotiv sektörü firmalarından oluştu.

  İlk 10 arasında 3 milyar 70 milyon dolarla Tofaş dördüncü, 2 milyar 470 milyon dolarla Tüpraş beşinci, 2 milyar 58 milyon dolarla Arçelik altıncı, bir milyar 994 milyon dolarla Hyundai Assan yedinci sırada yer aldı.

  Grafik - İSO
 5. Pervin Buldan: 23 Haziran’da öyle güçlü bir cevap verelim ki aradaki fark tam 250 bin olsun

  Pervin Buldan

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul seçimiyle ilgili “İstanbul halkına çağrı yapıyorum: YSK’nin 250 sayfalık hukuksuzluğuna karşı gelin 23 Haziran’da öyle güçlü bir cevap verelim ki aradaki fark tam 250 bin olsun! Bunlar başka türlü anlamayacak çünkü! O farkı 250 bin yapalım ki felekleri şaşsın.” dedi.

  İstanbul seçiminin sonucunun, güneydoğuda HDP’nin kazandığı ancak kayyum atanan belediyeler için de önemli olacağını belirten Buldan, şöyle devam etti:

  Quote Message: HDP’nin kazandığı belediyelere yöneltien hukuk dışı saldırılar karşısında sessiz kalmayın. Unutmayın hukuk dışılığı önce bu bölgede devreye sokuyorlar sonra tüm Türkiye’de uyguluyorlar.” from Pervin Buldan HDP Eş Genel Başkanı
  Pervin BuldanHDP Eş Genel Başkanı
 6. 1,5 yaşındaki Ecrin’i arama çalışması yeniden başlatıldı

  Ecrin'i bulma çalışmaları sürüyor

  Mayıs ayı başında kaybolan ve 21 gün sonra, 27 Mayıs’ta ona ait olduğu düşünülen kemik parçaları ve ayakkabı bulunan Ecrin Kurnaz’ı arama çalışmaları sabah saatlerinde yeniden başladı.

  Bulunan kafatası ve kemikler, Ecrin’e ait olup olmadığının araştırılması için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Polis, daha önce arama yapılan bölgede kemiklerin ve ayakkabının bulunmadığını, sonradan bırakılmış olabileceğini söylüyor.

  Samsun’un Vezirköprü ilçe merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktaki Alancık Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan Ecrin, evinin önünde oynarken kaybolmuştu.

  Bölge, helikopter ve drone ile havadan taranırken, AFAD, UMKE ve güvenlik güçleri tarafından da karadan karış karış arandı, mahalledeki evler kontrol edildi. 16 kilometrekarelik alanı tarayan ekipler, küçük kıza ulaşamayınca geçen hafta arama çalışmaları sonlandırılmıştı.

  Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri Pazartesi günü denetim yaptıkları ormanlık arazide, dere yatağında ayakkabı ile kıyafet buldu. Aile bu kıyafetlerin Ecrin’e ait olduğunu teşhis edince, arama çalışmaları yeniden başladı. Bu kez kemik parçaları bulundu.

  Üvey amcasından şüpheleniliyor

  Ecrin 4 aylıkken babası Cengiz Kurnaz, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Anne Sevcan Kurnaz, Cengiz Kurnaz’ın kızkardeşinin oğlu Deniz Kurnaz’la evlendi.

  Ecrin’in kaybolmadan önce Deniz Kurnaz’ın erkek kardeşi Özkan Kurnaz’a bırakıldığı, Özkan Kurnaz’ın ağabeyi ve yengesinin ilişkileriyle ilgili daha önce sorun yaşandığını belirtildi.

  Savcılık, şüphelerin üzerinde yoğunlaştığı Özkan Kurnaz'ın cep telefon kayıtlarını geriye dönük incelemeye aldı. Soruşturma kapsamında Ecrin'in dedesi Nuri ile babaannesi Hacer Kurnaz'ın da kan örnekleri alındı.

 7. Binali Yıldırım: Biz bu seçimin yenilenmemesi için çok gayret ettik

  Binali Yıldırım

  AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “Biz bu seçimin yenilenmemesi için çok gayret ettik” dedi.

  FOX Tv yayınına katılan Yıldırım, “Bazı oy kaydırmaları ve yanlışları görünce, oyların yeniden sayılmasını istedik. Ancak buna CHP karşı çıktı, bizim talebimiz reddedildi. YSK’ya aynı talebi tekrar ettik, o da reddetti. Dolayısıyla o yol kapandı” diyerek sözlerini açıkladı.

  "Ben sesimi duyuramıyorum"

  Yıldırım, seçimin iptalinin sebebi sorulduğunda “Çünkü çaldılar” yanıtını vermişti. Bu ifadelerini de “Ona mecburdum. Çünkü algı operasyonu yapıldı. Orada bir hukuki tabir değil, farkındayım. Ben bir kere ortada en büyük mağduriyeti yaşayan İstanbullular var, aday olarak ben varım ve ben sesimi duyuramıyorum, kendimi ifade edemiyorum” dedi.

  Yıldırım, seçim gecesi henüz tüm sandıklar açılmadan “kazandık” açıklaması yapmasını ise şu sözlerle açıkladı:

  Quote Message: Sandık kurullarında arkadaşlarımız demoralize olup sonuçları iyi takip edemeyeceklerdi. Yüzde 98’den fazlası açılmış bundan sonraki açılanlar sonucu değiştirmeyecek dediler. Bu bilgilere dayanarak [kazandık] açıklamasını yaptım. Bu bir hataysa bu hata benim.”

  CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile ortak bir tartışma programına çıkmaya “her türlü varım” dedi:

  Quote Message: Bize sordular, ‘olabilir’ dedik, o da ‘olabilir’ dedi. Bunun zamanlaması ileride planlanır. Hangi kanalda hangi program olacağı benim açımdan hiç fark etmez. Her türlü, her platformda, her yerde oluruz. Ama tek bir şartım var, sadece İstanbul’u konuşursak. İstanbul dışında konuşamayacağımdan değil, İstanbul adayıysak İstanbul konuşmamız lazım.” from Binali Yıldırım AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
  Binali YıldırımAKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
 8. Ekonomik güven endeksi yüzde 8,5 geriledi

  grafik güven endeksi

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksi Nisan ayındaki 84.7 düzeyinden, Mayıs ayında yüzde 8.5 düşüşle 77.5’e geriledi.

  TÜİK’e göre ekonomik güven endeksindeki azalış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

  Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

  Merkez Bankası verilerine göre, resmi rezerv varlıkları bir önceki aya göre yüzde 3,6 azalarak 92,8 milyar dolara geriledi.

  Döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4.3 azalarak 70.7 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 1.5 azalarak 20.5 milyar dolara düştü.

 9. Irak’ın kuzeyinde kara operasyonu

  Irak'ın kuzeyinde operasyon

  Milli Savunma Bakanlığı, 27 Mayıs Pazartesi günü Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine yönelik bir operasyon başlatıldığını, operasyona Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve komando tugaylarının da katıldığını duyurdu.

  Hava Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyinde PKK hedeflerine yönelik operasyonlarını yıllardır sürdürüyor. Kara operasyonları için ise daha önce Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi yönetimi, eşgüdüm içinde yapılması gerektiğini söyleyerek tepki göstermişti.

  Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, salı günü İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşecek. İki liderin gündeminde, Irak'ın kuzeyini de kapsayan güvenlik anlaşması var.

  Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, 15 Mayıs'ta Ankara'ya yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ortak basın toplantısı düzenlemiş, Erdoğan burada "Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik" demişti.

  View more on twitter
 10. SPK: Bireysel emeklilikte standart fonların yüzde 10’u hisse senedine yatırılacak

  Türk lirası

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bireysel emeklilikte standart fonların yüzde 10’unun hisse senedine yatırılacağını açıkladı. Kararla, borsaya ve devlet tahvillerine ek kaynak girişi sağlanması hedefleniyor.

  Para piyasası fonlarının da en az yüzde 25’i devlet tahvillerinde değerlendirilecek.

  SPK açıklamasında şu ifadeler yer verildi:

  Yapılan değişiklik ile;

  1)Standart fonların portföyünün asgari %10’unun BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda,

  2)Para piyasası fonlarının portföyünün asgari %25’inin devlet iç borçlanma senetlerinde yatırıma yönlendirilmesi gerektiği düzenlenmiştir.

  Ayrıca, mevcut fonların yeni portföy sınırlamalarına uyum sağlaması için 31.07.2019 tarihine kadar geçiş süreci tanınmıştır.