Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Zümrüt Apartmanı kitabının yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ile yayıncısı Alaattin Topçu serbest bırakıldı
 2. Gazeteci Kadri Gürsel cezaevine gönderildi: “İnfaz gerekçesiyle yeniden hapsedilmem hukuka aykırıdır"
 3. AB İlerleme Raporu: Türkiye birlikten uzaklaşmaya devam etti
 4. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı: AB raporundaki haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değildir
 5. BES'te devlet katkısının en az yüzde 10'u Borsa İstanbul'da değerlendirilecek

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Avukatın etek boyuna tepki gösteren hakim görevden uzaklaştırıldı

  mahkeme

  İstanbul 2. İş Mahkemesi'nde bu sabah bir duruşma sırasında avukata “Etek boyunuz çok kısa” diyerek müdahale eden hakim Mehmet Yoylu, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından açığa alındı.

  Kartal'daki mahkemede davayı gören hakim, kadın avukata etek boyunun kısa olduğunu söyleyerek fotoğrafının çekilmesini ve tutanak tutulmasını istemişti.

  Avukatın etek boyunun duruşma tutanağına girmesi sonrası İstanbul Barosu hakim hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Hakimler ve Savcılar Kurulu, hakim Yoylu hakkında soruşturma başlatmıştı.

 2. Çocuk istismarına yer vermekle suçlanan Zümrüt Apartmanı kitabının yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ile yayıncısı Alaattin Topçu serbest bırakıldı

  Çocuk istismarına yer vermekle suçlanan Zümrüt Apartmanı kitabının yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ile yayıncısı Alaattin Topçu, savcılık sorgularının ardından 'müstencenlik' suçundan tutuklanmaları talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

  DHA'nın haberine göre Yurtvermez ve Topçu, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığının suç duyurusu üzerine kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesi uyarınca "müstehcenlik" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı.

  Abdullah Şevki'nin yazdığı Zümrüt Apartmanı isimli kitapta çocuk istismarını anlattığı satırlar, "pedofiliyi meşrulaştırması ve özendirmesi" gerekçeleriyle sosyal medyada infial yaratmıştı.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da Abdullah Şevki ile birlikte kitabın basım ve dağıtımından sorumlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  Bakanlık, kitapta yer alan ifadelerin Türk Ceza Kanununun 226. maddesine aykırılık teşkil ettiğini gerekçe gösterdi.

  Bu gelişmelerin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da "müstehcenlik suçundan" kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında soruşturma başlatmıştı.

  Abdullah Şevki akşam saatlerinde Ankara'da gözaltına alınmıştı.

  Kitap
 3. Gazeteci Kadri Gürsel cezaevine gönderildi

  Kadri GÜrsel

  Cumhuriyet Gazetesi davasında 2 yıl 6 aylık hapis cezası kesinleşen Kadri Gürsel İstanbul Adalet Sarayı’na geldikten sonra cezaevine gönderildi.

  Gürsel Twitter'dan yaptığı bir dizi paylaşımda, "11 aylık tutukluluğum, 2,5 yılın hapisteki infaz süresini karşılamaktadır. İnfaz gerekçesiyle yeniden hapsedilmem hukuka aykırıdır" dedi.

  View more on twitter

  AYM, Gürsel için verdiği “kişi güvenliği ve özgürlüğü ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiği” kararını vermiş ancak savcılık hükmünün infazı için Gürsel'i çağırmıştı.

  Gürsel'in "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme" suçundan 2 yıl 6 aylık hapis cezası onanmıştı.

 4. Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: AB ilerleme raporundaki haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değildir

  kaymakçı

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara'da yaptığı açıklamada AB'nin ilerleme raporuna "Haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değildir" sözleriyle tepki gösterdi.

  Raporun "katılım perspektifinden uzak bir dille hazırlandığını" ve üyelik müzakerelerin 14 fasılın "siyaseten" engellendiğini söyleyen Kaymakcı, "Rapor belli çevrelerin iddialarını yansıtıyor" dedi.

  Quote Message: AB ile ilişkilerimizin temeli tam üyeliğe dayanmaktadır, AB çıkarlarına hizmet eden bir ilişkiden yana değiliz. Raporda Türkiye'nin AB'den uzaklaştığına dair geçersiz bazı ifadeler var. Türkiye sapasağlam yerinde duruyor.
  Quote Message: Metinde FETÖ terör örgütünden sivil toplum örgütüymüş gibi 'Gülen hareketi' şeklinde bahsedilmesi kabul edilemez."
  Quote Message: Gümrük müzakerelerine başlanmasının siyaseten engellenmesinin kimseye faydası yok. " from Faruk Kaymakcı Dışişleri Bakan Yardımcısı
  Faruk KaymakcıDışişleri Bakan Yardımcısı
 5. AB ilerleme raporunda Türkiye hakkındaki değerlendirmeler neler?

  ab bayrakları

  AB ilerleme raporunda hem İstanbul seçimlerinin yenilenmesi hem de ekonomi ve yargı bağımsızlığı gibi alanlarda öne çıkan ifadeler şöyle:

  • Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul'daki seçimleri yenileme kararı ve Güneydoğu illerindeki belediyelerde ikinci en yüksek oy alan adaylara mazbata verilmesi yönündeki kararlar, hem seçim süreçlerinin meşruluğu ve bütünlüğü , hem de kurumun siyasi baskılardan bağımsızlığı konularında ciddi kaygılar yaratmaktadır. Bu kararlar demokratik seçim süreçlerinin merkezinde olan, halkın iradesinin üstünlüğünü sağlama hedefine karşı çıkmaktadır.
  • Türkiye, ekonomi ve parasal politikalar, sermaye hareketliliği ve kamu ihalesi dahil pek çok konuda daha fazla gerileme belirtileri gösterdi.
  • Devlet yardımlarının şeffaflığını sağlamak konusunda hiçbir ilerleme sağlanmadı.
  • Ekonomik kurumların bağımsızlığı konusundaki endişeler derinleşti.
  • Yargı sistemi konusundaki gerileme daha da ciddi hâl aldı, AB'nin tavsiyeleri kabul edilmedi.
 6. Avrupa Birliği ilerleme raporu: Türkiye AB'den uzaklaşmayı sürdürdü

  ab bayrağı

  Avrupa Birliği (AB), yıllık ilerleme raporunda Türkiye ve Batı Balkan ülkelerinde AB reformlarının uygulanmasına yönelik değerlendirmesini ve atılması gereken adımları açıkladı.

  Açıklamada Türkiye'nin AB'nin hukukun üstünlüğü ve temel hak ve hürriyetler gibi ilkelerinden ciddi anlamda gerileme gösterdiği ve dolayısıyla birlikten git gide uzaklaştığı, anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi sonrası siyasi sistemdeki etkin kontrol ve denetim mekanizmalarındaki zayıflamaların öne çıktığı belirtildi.

  Haziran ayında Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerini durdurması sonrası fasılların açılması ve kapanmasına ilişkin adımlar atılamaz oldu. Açıklamaya göre, müzakerelerin durmasına neden olan faktörler hala geçerli.

 7. Çocuk istismarına yer vermekle suçlanan Zümrüt Apartmanı kitabını basan yayınevi sahibi Alaattin Topçu gözaltına alındı

  Çocuk istismarına yer vermekle suçlanan Zümrüt Apartmanı kitabını basan yayınevi sahibi Alaattin Topçu gözaltına alındı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığının suç duyurusu üzerine kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 226. maddesi uyarınca "müstehcenlik" suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı.

  Abdullah Şevki'nin yazdığı Zümrüt Apartmanı isimli kitapta çocuk istismarını anlattığı satırlar, "pedofiliyi meşrulaştırması ve özendirmesi" gerekçeleriyle sosyal medyada infial yaratmıştı.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da Abdullah Şevki ile birlikte kitabın basım ve dağıtımından sorumlu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  Bakanlık, kitapta yer alan ifadelerin Türk Ceza Kanununun 226. maddesine aykırılık teşkil ettiğini gerekçe gösterdi.

  Bu gelişmelerin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da "müstehcenlik suçundan" kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında soruşturma başlattı.

  AA ve DHA, Abdullah Şevki'nin akşam saatlerinde Ankara'da gözaltına alındığını bildirdi.

  Kitap
 8. Sahte delil üretmekle suçlanan İzmir'in eski il emniyet müdürü Ali Bilkay'a 11 yıl hapis cezası verildi

  DHA'nın haberine göre İzmir'de bütün sanıklarının beraat ettiği 'askeri casusluk' davası için sahte delil üretmekle suçlanan 13'ü tutuklu 90 polis ile Fethullah Gülen'in yargılandığı davada karar açıklandı.

  Tutuksuz sanıklardan İzmir eski il emniyet müdürü Ali Bilkay'ı 11 yıl hapis cezası aldı.

  Polis
 9. Reuters: Irak, IŞİD'e bağlı olduğu düşünülen militanların ailelerine mensup 188 Türk çocuğu Türkiye'ye teslim etti

  Reuters haber ajansına göre Irak, IŞİD örgütünden olduğu düşünülen militanların ailelerine mensup 188 Türk çocuğu, UNICEF çalışanları, Türk ve Iraklı yetkililerin gözetiminde Türkiye'ye teslim etti.

  Iraklı hakim Abdülsattar Birkdar tarafından yapılan açıklamada, bu çocukların arasında çok az sayıda küçük yaşta sınırı geçtiği için kaçak yollardan ülkeye girmek yüzünden cezasını çeken çocuklar da var.

  Irak'ta çocuklar dokuz yaşından itibaren işledikleri suçlardan sorumlu tutulabiliyor.

  Irak çocuk
 10. Askerliğe ilişkin yeni yasa teklifinin görüşülmesi bayram sonrasına ertelendi

  AA'nın haberine göre bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi beklenen Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşülmesi Ramazan Bayramı sonrasında gerçekleştirilecek.

  AKP'nin hazırladığı 1927 tarihli 1111 sayılı Askerlik Yasası'nı sil baştan değiştiren yasa teklifinin bu hafta Meclis'te yasalaşması bekleniyordu.

  Meclis 1-9 Haziran'da ara vereceği için 65 maddeden oluşan kapsamlı bir teklif olan düzenlenmenin görüşmelerinin bayram tatili sonrası yapılacağı aktarıldı.

  Askerlik
 11. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 23 Haziran İstanbul seçiminin siyasal çatışmanın, siyasal kamplaşmanın başlangıcı olacağından korkuyorum

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzonlu İş İnsanları ve Bürokratları Derneği'nin Kadıköy’de düzenlediği sahur programına katıldı.

  Habertürk ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım, yazısında Soylu'nun sözlerine yer verdi.

  Quote Message: Geçen günlerde Binali Bey, Kültür Bakanıyla beraber bir gösteriye gitti. Oradakilerin bir bölümü, hiç yakışmayacak bir davranışta bulundular. Buna siyasal tecrübe, his, önsezi diyebilirsiniz. Medyada, sosyal medyada bir şeylerin hazırlandığını da izliyorum. Ben endişeliyim. Endişem odur ki, 23 Haziran İstanbul seçimini kullanarak Türkiye’nin istikrarına hamle yapılacak. 23 Haziran İstanbul seçiminin siyasal çatışmanın, siyasal kamplaşmanın başlangıcı olacağından korkuyorum. İstanbul'un gücünü Türkiye'nin başka yere çekilmesinde kullanacaklar.
  Quote Message: Kalkmış diyor ki 'İçişleri Bakanı'nın İstanbul'da ne işi var, 10 gündür İstanbul'da çalışıyor, gitsin Ankara'ya otursun.' İyi ki İstanbul'un büyükşehir belediye başkanı olmamış. Eğer olsaydı bizi İstanbul'a sokmayacaktı demek ki. İstanbul'da ne işi var diye bana soruyor, be kardeşim ben 2,5 yılı aşkındır İçişleri Bakanlığı yapıyorum. 30 defa Yüksekova’ya gittiğimde sordun mu orada ne işin var diye?
  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
  Image caption: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
 12. Avrupa'nın en değerli futbol kulüpleri sıralamasında Fenerbahçe ilk 32'den düştü

  KPMG danışmanlık şirketinin Avrupa'daki futbol kulüplerini piyasa değeri açısından değerlendirdiği raporuna göre Fenerbahçe en değerli ilk 32 futbol kulübü sıralamasından düştü. Türkiye'den Galatasaray ve Beşiktaş bu sıralamanın içindeki yerini korudu.

  Futbol kulüplerinin finansal göstergeleri, sosyal medya aktiviteleri ve oyuncuların değeri gibi faktörlerin değerlendirildiği raporda Galatasaray değerinde yıllık olarak yüzde 26 kayıp yaşayarak listeye sonuncu sıradan girdi.

  Beşiktaş ise yıllık değerinde yaşadığı yüzde 15'lik artışla 23'üncü sırada yerini aldı.

  Galatasaray'ın değeri 246 milyon euro olurken Beşiktaş'ın 383 milyon euro oldu.

  Listenin en başında yer alan ilk üç kulüp ise Real Madrid, Manchester United ve Bayern Münih.

  Oyuncu değerlemeleri açısından Türkiye 19 oyuncu ve ortalama 7,79 milyon euro piyasa değeriyle 11'inci sırada yer aldı.

  Futbol kulüpleri
 13. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde devlet katkısının en az yüzde 10'u Borsa İstanbul'da değerlendirilecek

  Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES'te) devlet katkısı yönetmeliği değiştirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre, BES'teki devlet katkısının en az yüzde 10'unun Borsa İstanbul'da değerlendirilmesi zorunluluğu getirildi.

  Habertürk'ün haberine göre yapılan değişiklikle BES'teki yaklaşık 12 milyarlık devlet katkısının 1,2 milyarının Borsa İstanbul'a aktarılması bekleniyor.

  Daha önceki yönetmeliğin 11. maddesinde nakden ödenen devlet katkısının yüzde 30'u mevduat katılma hesabı, kira sertifikaları, çeşitli menkul kıymetler veya Borsa İstanbul'daki hisse senetlerinde değerlendirilebiliyordu.

  Yapılan değişiklikte bu oran yüzde 20'ye indirildi ve "BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda" ifadesine "asgari yüzde 10'u" ifadesi eklendi.

  İki gün önce yapılan SPK düzenlemesiyle, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) standart fonlardaki birikimin yüzde 10'unun Borsa İstanbul'daki hisse senetlerinde, para piyasası fonlarında bulunan fonların ise yüzde 25'inin devlet tahvillerinde değerlendirilmesi zorunluluğu gelmişti.

  Borsa İstanbul