Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Savunma Bakanlığı Akit TV'de generaller için söylenenler hakkında suç duyurusunda bulundu

  Mille Savunma Bakanlığı

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "MSB tarafından, "Akit TV'de, TSK'da görev yapan generaller için söylenen yakışıksız sözlerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğu" bildirildi.

  Akit Gazetesi Haber Müdürü Murat Alan, canlı yayında “O hizaya gelmeyen apoletli generalleriniz hepsi Erdoğan'ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya eşek gibi saf tutacaklar. Bu ülkede demokrasi varsa bunu AK Parti iktidarı oturttu” demişti.

 2. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: 16 Haziran 2019 tarihinde 21.00’den itibaren televizyon izlemeyeceğim

  Miliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündemdeki çeşitli olaylara ilişkin görüşlerini Twitter’da bir dizi mesajla paylaştı.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın 16 Haziran’da İsmail Küçükkaya moderatörlüğünde yapacakları canlı yayın programına ilişkin olarak “16 Haziran 2019 tarihinde 21.00’den itibaren televizyon izlemeyeceğim” dedi.

  Küçükkaya'nın "tarafsız ve samimi olmadığını" belirten Bahçeli, "Hangi vasıflarından dolayı böylesi önemli bir program için tercih edildiğini anlayabilmiş değilim" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  Bahçeli, “Bu şahsın Cumhur İttifakı ve MHP’ye husumet besleyen tavrı açıktır, bilinmektedir. Tarafsız değildir, samimi değildir, yeterli hiç değildir. Kaldı ki, FOX TV’nin yayın çizgisi de bulanık ve sorunludur.” diye devam etti.

  Bir başka mesajında Bahçeli “Türkiye’de Kürdistan ve Lazistan yoktur.Bundan sonra da olamayacaktır.Olması yönünde heveslenenler varsa karşılarında daima Milliyetçi-Ülkücü Hareketi bulacaklardır.Sözümüzden dönmedik,sevdamızdan ödün vermedik,özümüzün öğütülmesine müsaade etmedik.Dünden bugüne duruşumuz aynıdır” ifadelerini kullandı.

  Güney Kıbrıs’ın Fatih sondaj gemisi çalışanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkardığı yönündeki haberlere ilişkin olarak Bahçeli şunları söyledi:

  “Doğu Akdeniz’de açıkça Türkiye’ye tuzak kurulmakta, kuyusu kazılmakta,egemenlik haklarına kast edilmektedir. Rum Yönetiminin, Fatih Sondaj Gemimizin çalışanları ve TPAO ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkarması hukuksuzdur, kepazeliktir”

  İzlanda'yla oynayacağı maç için bu ülkeye giden A Milli Futbol Takımı'nın, Keflavik Havalimanı'nda maruz kaldığı muamele ile ilgili olarak ise Bahçeli, “İzlanda’nın tahammülsüzlüğü ve saygısızlığı elbette not edilmiştir. A Milli Futbol Takımımızın bu ülkeye girişi esnasında uzun süre pasaport kontrol kuyruğunda bekletilmesi,eşyalarının teferruatlı aranması, futbolcularımıza yönelik saldırgan tavırlar tam bir kabalık ve komplodur.” dedi.

  View more on twitter
 3. Denizlerin ve su kaynaklarının koruma altına alınmasını amaçlayan 'Sıfır Atık Mavi Projesi' başladı

  Sıfır Atık Mavi Projesi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü, DenizTemiz Derneği (TURMEPA) işbirliği ile hayata geçirilen "Sıfır Atık Mavi Projesi", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde bugün başlatıldı.

  Denizlerin ve su kaynaklarının koruma altına alınmasını amaçlayan proje kapsamında, yaz boyunca 50 bin ton atık toplanması hedefleniyor.

  Aralarında serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen’in de bulunduğu dalgıçlar bugün İstanbul Boğazı'ndan çöp topladı.

  Sıfır Atık Mavi Projesi
  Sıfır Atık Mavi Projesi
 4. İmamoğlu ve Yıldırım 16 Haziran canlı yayını için Twitter’da açıklama yaptı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu, Pazar akşamı 21:00'de televizyonda ortak canlı yayına çıkacak. Programın moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya yapacak.

  Yayın tarihinin belli olması üzerine iki aday Twitter'da açıklama yaptı.

  Ekrem İmamoğlu: Sizinle İstanbul’u tüm yönleriyle konuşmaktan büyük keyif alacağım. Başarılar dilerim @BY

  View more on twitter

  Binali Yıldırım: Bu yayının tüm İstanbullular için hayırlı olmasını dilerim.

  View more on twitter
 5. Dışişleri Bakanlığı'ndan Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi ile ilgili açıklama: Petrol ve doğal gaz arama/sondaj çalışmaları devam edecek

  Fatih sondaj gemisi

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Güney Kıbrıs Yönetimi'nin (GKRY) Fatih sondaj gemisi çalışanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkardığı yönündeki haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

  Bu haberlerin yakından takip edildiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Kıbrıs Türklerini yok sayarak ve haklarını gasp ederek hareket eden GKRY’nin bu haddini aşan kararı şayet doğru ise, bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır. Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmamalıdır.

  “GKRY’nin kendisine ait olduğunu iddia ettiği ve uluslararası hukuka uygun olarak sınırlandırılmamış bir deniz alanı için, sözde ulusal bir tasarrufla, bu şekilde bir karar alması uluslararası hukukla da bağdaşmamaktadır.

  “Bu nedenle biz de ilgili kurumlarımızla birlikte gerekli karşı hukuki süreçleri başlatacağız.”

  View more on twitter
 6. HDP, Halfeti'deki işkence iddiaları için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili mahallesinde 18 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 51 kişiye işkence yapıldığını iddiaları için Mecliste Araştırma Komisyonu'nun kurulmasını istedi.

  Günay, Meclis araştırması talebinde, Şanlıurfa Barosu'nun gözaltındaki kişilerle yaptığı görüşmeler sonunda hazırladığı kapsamlı rapora değindi. Raproun birebir görüşmeler, adli raporlar, ayrıntılı anlatımlar, gözlem ve incelemeler sonucunda hazırlandığını, bu rapor ile gözaltına alınan şahısların işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldıklarının doğrulandığını sanundu.

  "Adliyeye çıkarılacakları son güne kadar işkence gördüklerini kaydeden kadınlar, polislerin kendilerine toplu tecavüz tehdidinde bulunduğunu, kendilerine işkence yapıldığını ve cinsel organlarına elektrik verildiğini, küfürler edilerek taciz edildiklerini, polislerin kendilerini darp ettiklerini, hatta bir kadının kulağını tekmelediklerini ve kulağından kan aktığını belirtmişlerdir. Kadınlar gözaltında kaldıkları süre boyunca diğer kişilerin de beyanlarında geçen arşiv odasına çıkarılıp aynı işkencelere maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir…”

  HDP Milletvekili Ebru Günay, kamuoyuna yansıyan bu işkence ve kötü muamele iddialarının incelenmesi, Şanlıurfa TEM Şube’de ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yerinde inceleme yapılması, mağdurlarla görüşülmesi ve gerekli raporların hazırlanması, görevi kötüye kullanan güvenlik personelleri hakkında gerekli soruşturmaların yapılması amacıyla acil olarak Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması gerektiğini ifade etti.

  View more on twitter
 7. İmamoğlu - Yıldırım tartışmasının modaretörü gazeteci İsmail Küçükkaya kimdir?

  İsmail Küçükkaya

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu, 16 Haziran Pazar günü saat 21:00'de canlı yayında bir araya gelecek.

  Açık oturumun moderatörlüğünü gazeteci İsmail Küçükkaya yapacak.

  İsmail Küçükkaya, 1972 yılında Kütahya Simav'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kütahya'da gören Küçükkaya, üniversite öğrenimini ise Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölümünde tamamladı.

  Küçükkaya, gazetecilik kariyerine 1991'de Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaparak başladı. Hürriyet'ten sonra Sabah ve Star gazetelerinde de görev aldı.

  2000 yılında Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı, 2003 yılında ise köşe yazarlığının yanı sıra SkyTürk TV Ankara Temsilcisi olarak da çalışmaya başladı.

  İsmail Küçükkaya, 2005-2008 döneminde Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. 2008'de aynı gazetenin genel yayın yönetmeni de oldu.

  Küçükkaya, 2013 yılının Haziran ayında Gezi Parkı protestolarının ardından görevinden alındı.

  2013 yılının Eylül ayından bu yana Fox TV'de "Çalar Saat" adlı programı sunan Küçükkaya iki de kitap yazdı. Küçükkaya'nın kitapları; 2008 yılında yayımlanan "Cumhuriyetimize Dair" ve 2012 yılında yayımlanan "Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı".

 8. İBB adayları İmamoğlu - Yıldırım canlı yayını 16 Haziran’da, moderatör İsmail Küçükkaya

  yıldırım, imamoğlu

  Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 16 Haziran Pazar günü saat 21.00'de canlı yayında bir araya gelecek.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İBB adaylarının televizyonda ortak canlı yayına çıkması konusunda basın toplantısı düzenledi.

  23 Haziran'da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için Yıldırım ile İmamoğlu'nun 16 Haziran Pazar günü saat 21.00’de canlı yayınlanacak bir tarışma programına katılacağı, yayının isteyen yayın kuruluşlarının kullanımına açık olacağı belirtildi.

  Yayın konusunda 6 maddelik mutabakat metninin hazırlandığı ve eşit süre, eşit soru temelinde tartışmanın moderatörün inisiyatifinde olacağı vurgulandı.

  Ekrem İmamoğlu’nun, canlı yayında tartışma teklifine, Binali Yıldırım’ın da olumlu yanıt vermesi sonrasında yayının hangi kanalda ve kimin moderatörlüğünde yapılacağına dair tartışmalar başlamıştı.

  Daha önce iki adayın üzerinde uzlaştığı isim olan Uğur Dündar, Twitter’da paylaştığı bir dizi mesajla böyle bir programda moderatörlük yapmayacağını açıklamıştı.

  Uğur Dündar, İmamoğlu-Yıldırım tartışmasını yönetmeme kararı aldı

  açıklama
 9. İnşaatı tamamlanan Ilısu Barajı su tutmaya başlayacak, Hasankeyf sular altında kalacak

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Ilısu Barajı

  Tarihi Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak olan ve 2006'da temelleri atılan Ilısu Barajı ve HES Tesisleri çalışmasında sona gelindi.

  Baraj kapaklarının kapatılıp su tutmaya başlanacağı tarih 10 Haziran olarak belirlenmişti. DSİ 16. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşmede barajın su tutmaya hazır olduğu, su tutma işlemine başlamak için talimat beklendiği belirtildi.

  Baraj, Mardin ve Şırnak il sınırları arasında Dargeçit ilçesinin 15 km doğusunda Dicle nehri üzerinde yer alıyor.

  Yetkililer projenin, hem Türkiye hem de Güney Doğu Anadolu Bölgesi için bir fırsat olduğunu belirtse de baraja karşı çıkanlar uzun vadede kayıpların kazanımlardan daha fazla olacağına inanıyor.

  Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'na karşı Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi, barajda su tutulması işlemine karşı eylemlerin yapılması için çağrı yapmıştı. Bu çağrı üzerine 7-8 Haziran tarihlerinde Avrupa'nın bazı başkentleri de dahil, 35 yerde eylemler gerçekleşti.

  Temelden yüksekliği 135 metre olan ve ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj, dolgu hacmi bakımından Türkiye'nin ikinci, kurulu güç bakımından dördüncü, gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olma özelliğine sahip.

  Ilısu Barajı'ndan beklenen yıllık toplam enerji ise 4,12 milyar kilowatt.

  Kapakların kapatılması ve su tutma işleminin başlaması ile baraj gövdesinin bir yıldan az bir sürede dolması bekleniyor.

  Barajın faaliyete geçmesi ile Dicle Nehri ve kollarının aktığı 400 km'lik alan su altında kalacak. Tamamlandığında 11 milyar metreküp suyun depolanacağı baraj gölü oluşacak.

  Hasankeyf
 10. Türkiye, Milli Takım'ın havaalanında maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda'ya nota verdi

  Milli takım

  Türkiye, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde İzlanda'yla oynayacağı maç için bu ülkeye giden A Milli Futbol Takımı'nın, Keflavik Havalimanı'nda maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda'ya durumu kınayan nota verdi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre notada, A Milli Futbol Takımı'nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik muamele kınanarak ek güvenlik tedbirlerinin alınması talep edildi.

  Ayrıca Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman'ın, Türkiye'nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda'ya doğru yola çıktı.

  İzlanda’yla karşılıklı yerleşik diplomatik temsilcilik bulunmadığı için nota Oslo Büyükelçisi aracılığıyla verildi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konu ile ilgili İzlanda Dışişleri Bakanı ile görüşeceği açıklandı.

  Kaptan Emre Belözoğlu'nun dün olayla ilgili basına açıklama yaparken, İzlandalı bir taraftarın mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzatması tepkilere neden olmuştu.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan kınama

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’da paylaştığı bir mesajda, Milli Takım’a yapılan muameleyi kınadı.

  Altun, “İzlanda’nın Keflavik Havalimanı’nda Türk Milli Futbol Takımı’na yapılan muamele ne diplomatik teamüllere ne de sportmen tavra uyuyor. Bu olaydan sorumlu olan yetkilileri ve görevlileri kınıyorum. Durumu gözlemlemeye devam edeceğiz.” dedi.

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun ise Milli Takım'a destek amacıyla İzlanda'ya gitme kararı aldığı açıklandı.

  View more on twitter
 11. Ankara'daki su baskını ve selde 3 kişi hayatını kaybetti

  Ankara sel

  Ankara Valiliği, dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağışın neden olduğu su baskını ve selde 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Açıklamada, “09.06.2019 tarihinde öğle saatlerinden sonra ilimiz genelinde başlayan sağanak yağışlar sonucunda Çankaya ilçesinde taşkın suya kapılma nedeniyle A. Arslan, Etimesgut ilçesinde işyerine dolan suyu temizlemek isterken elektrik akımına kapılma nedeniyle M. Altınışık ve konutuna dolan suyun yolaçtığı panik ve heyecan sonucu kalp krizi nedeniyle M. Önder isimli vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmiştir.” denildi.

  View more on twitter

  Özellikle Çankaya ve Etimesgut ilçelerinde etkili olan yağış dolayısıyla çok sayıda işyerini su bastı. Etimesgut'ta birçok cadde ve mahallede sel yaşandı, araçlar yollarda mahsur kaldı.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter'da paylaştığı mesajında, ''Bizler hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz." dedi.

  View more on twitter
 12. Dolar/TL haftaya 5.85 seviyesinde başladı

  dolar TL

  Türkiye piyasalarının kapalı olduğu bayram tatili sırasında 5.66 ile son iki ayın en düşük seviyesini gören dolar/TL, bu sabah 5.85 ile haftaya yukarı yönlü başladı.

  Kurdaki hareketin ana nedeni olarak Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik F-35 ve S-400 krizi nedenli kaygılar, küresel daralma endişesi ve ABD'den gelen tarımdışı istihdam verisinin beklentilerin altında artması nedeniyle Fed'in bu yıl faiz indirimi yapacağı beklentilerine işaret ediliyor.

 13. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Milli Takım'ın İzlanda havaalanında maruz kaldığı muamele kabul edilemez

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri için dün İzlanda'ya giden Milli Takım’ın, havaalanında bekletilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

  Twitter hesabından yaptığı açıklamada Çavuşoğlu, "Milli Takımımızın İzlanda havaalanında maruz kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın." dedi.

  View more on twitter

  2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde İzlanda ile oynayacağı maç için dün Konya'dan özel uçakla İzlanda’nın Keflavik Havalimanı'na uçan milli takım kafilesinin, ülkeye girişi sırasında yaklaşık 2 saat pasaport kontrolünde bekletildiği bildirilmişti.

  Havaalanında yaşadıklarıyla ilgili açıklamada bulunan Burak Yılmaz, "3 saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını alıyorlar, kremlerini alıyorlar, tekrar tekrar kontrolden geçiriyorlar. 6.5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz orada. Hala içeride arkadaşlarımız var" ifadelerini kullanmıştı.

  Kaptan Emre Belözoğlu da "Ne yazık ki evet, indiğimizden itibaren içeride gereksiz fazla arama yapıldı" dedi.

  İzlandalı bir taraftarın ise bu açıklama sırasında Belözoğlu'na, mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzattığı görüldü.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Girişim başlatıldı

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter'da paylaştığı bir mesajla yaşanan olaya tepki gösterdi.

  Kalın, "Milli takımımıza İzlanda’da yapılan saygısızlık kabul edilemez ve gereği yapılacaktır. Girişim başlatılmıştır. Devletimiz ve milletimiz milli takımın yanındadır. En güzel cevabı milli takımımız sahada verecektir." dedi.

  View more on twitter