Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Son dakikaGezi Davası'nda mahkeme Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına, Yiğit Aksakoğlu'nun tahliyesine karar verdi

  Osman Kavala
  Image caption: Osman Kavala'nın tutukluluğu devam edecek.

  Mahkeme heyeti, iki gün süren duruşmanın ardından ara kararını açıkladı, Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına, Yiğit Aksakoğlu'nun tahliyesine hükmetti.

  Karar oy çokluğuyla verildi, gerekçe açıklanmadı.

  Savcılık ise iki ismin de tutukluluğunun sürmesini istemişti.

  Sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirleri sürecek.

  Duruşma 18-19 Temmuz’a ertelendi.

 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlik süresini 6 aya düşüren kanunu onayladı

  asker

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün TBMM'de kabul edilen Askerlik Kanunu’nu onayladığını söyledi.

  Askerlik süresini 6 aya düşüren kanun Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

 3. Savcı yurt dışına çıkış yasaklarının kaldırılmamasını, Kavala ve Aksakoğlu'nun tutukluluğunun devamını talep etti

  Mahkeme heyetinin ara kararını vermesi bekleniyor

  duruşma

  Duruşma savcısı, hakkında yurt dışına çıkış yasağı olan sanıkların çıkış yasağının kaldırılmamasını ve sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun tutukluluğunun devamını talep etti.

  Savcının mütalaasını vermesi sonrası ara verildi.

  Mahkeme heyetinin TSİ 19:00'da toplanarak ara kararını vermesi bekleniyor.

 4. AKP Sözcüsü Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı:

  31 Mart’ta İstanbul’da fark 13 bindi, 23 Haziran’da 800 bini aştı. Bunu farkı nasıl yorumluyorsunuz?

  Seçimlerde bu fark ortaya çıktı. Bir yandan da ilçe belediyeleri ve büyükşehir meclisinde partimiz büyük bir zafere imza atmıştır. Biz siyasi parti olarak bütün bunları ayrıntılı olarak değerlendireceğiz.

  Vatandaşlarımızın bundan sonrasıyla ilgili beklentilerini değerlendireceğiz.

  Bu değerlendirmeler başlamıştır.

  Bu İstanbulluların tercihidir, başımızın üstünde yeri vardır, tekrar bize dönmesi için neler yapmamız gerektiği için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

  23 Haziran’ın ardından İstanbul teşkilatına eleştiriler getirildi, bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? MYK veya MKYK değişikliği olacak mı?

  Belediye başkan adayımız mükemmel bir çalışma ortaya koymuştur. Teşkilatlarımız da büyük bir gayret ortaya koymuştur. ‘Aralarda sıkıntılar var’ gibi dedikoduları biliyorum, böyle bir şey yok.

  Bu şekilde bir çelişkinin altını çizmiyoruz. Vatandaşlarımızın politikalarımızda neyi beğenmediğini net olarak göreceğiz. Beğendikleri konuları daha güçlendireceğiz, beğenmedikleri konuları revize edeceğiz.

  Seçim öncesi İmralı’dan mektubun gelmesiyle sonuçlanan görüşme nasıl gerçekleşebildi? Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’de konuşması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Bahsettiğiniz kişi başvurmuş, başvurusu kabul görmüş ve bu görüşme gerçekleşmiş. Bu tip çalışmaları varmış.

  Burada bu başvuru normal kanuni mekanizmalar içerisinde gerçekleşmiş ve olumlu karşılanmış.

  Daha sonra da bu mesaj teröristbaşı tarafından bu kişiye verilmiş.

  Burada bizim bundan medet umduğumuz gibi şeyler söyleniyor, biz seçim öncesinde teröre karşı mücadelesi net olan bir siyasi kadroyuz.

  Bu görüşmeleri sanki biz siyasi rant elde etmek istiyoruz gibi sunanlar, ne hikmetse gerek Kandil’den gerek farklı terör örgütlerinden mesajlar gelirken sessiz kalıyorlardı.

  Siyasi rant bekliyoruz gibi bir tutumun içine giriyorlar, bu bir çelişki. Cumhurbaşkanımızın mektubun ortaya çıktığı dönemdeki ifadeleri nettir, teröristbaşı demiştir. Siyasi rant elde etmek isteseydik daha farklı bir şekilde geçiştirirdik.

  TRT Kurdi’nin muhabirine bu şahıs beyanat vermek istiyor. Sonuç olarak bu terör örgütünün nasıl kirli pazarlıklarının olduğu ortaya çıkmıştır.

  TRT Kurdi Türkiye’nin dışında Suriye, Irak ve İran’da geniş bir yayın ağına sahip stratejik bir karar. PKK’nın buralarda istismar faaliyetleri devam ediyor.

 5. Duruşma savcısı, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun 'mevcut delil durumu gerekçesiyle' tutukluluk halinin devamını istedi

  Gezi davasının bugünkü oturumunda duruşma savcısı, sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun hakkındaki mevcut delil durumu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

  View more on twitter
 6. HDP lideri Temelli: Türkiye siyasetinin kulvarını değiştirdik

  Temelli

  HDP lideri Sezai Temelli, partisinin İzmir’de düzenlediği Ege Bölge Konferansı’na katıldı.

  Geçen hafta Abdullah Öcalan’ın mektubunun yayımlanmasının ardından HDP içindeki fikir ayrılıklarına dair yapılan yorumlara yanıt veren Temelli, “Diyorlar ki, ‘HDP’nin içinde ayrılık gayrılık varmış’. Biz de buradan diyoruz ki içimizde ayrılık gayrılık yok. Yan yanayız, bir aradayız. Kimimiz içeride, kimimiz tecritte, kimimiz dışarıda. Ama nerede olursak olalım aynı duygu, aynı hisle, aynı anlayışla mücadelemize kararlı bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

  Parti olarak radikal demokrasiyi örgütledikleri ve toplumsallaştırdıklarını söyleyen Temelli,23 Haziran’da İstanbul’da yenilenen belediye başkanlığı seçimi hakkında şunları söyledi:

  “Siyaset yapma hakkımızı gasp etmek isteyenler, Türkiye’yi siyasetsizleştirmek isteyenler Türkiye’yi içinden çıkılmaz hale getirdiler. Bu tekçi anlayış, yani siyaset hakkını gasp eden farklı siyaset yapma anlayışlarını yok sayan bu tekçi anlayış bugün Türkiye’nin önüne kara bir tablo koydu. 23 Haziran’da yaptığımız bu tabloyu parçalamaktı, bu gidişata dur demekti. 23 Haziran’da yaptığımız insanları siyasete yeniden davet etmekti. Bunu yaptık. Evet yeniden insanları siyasete davet ettik.

  “Sadece bir belediye başkanlığı seçimi değildir mesele. Eğer öyle olsaydı siyaseti sıkıştığı alandan çıkarma şansımız olmayacaktı. Bir umut olduk, 31 Mart'ta, 24 Haziran'da olduğu gibi. Tüm Türkiye halklarını emekçilerin, kadınların beklediği o umudu yarattık.

  “Türkiye siyasetinin kulvarını değiştirdik. Faşizme karşı bu mücadeleden asla vazgeçmemeliyiz. Çünkü Faşizm, tüm farklılıklara, halklara, emekçilere, kadına düşmandır. O yüzden kadınlar, emekçiler, Türkiye halkları, Kürt halkı faşizme karşı mücadelesini dün olduğu gibi bugün de, yarın da kararlı bir şekilde sürdürmelidir.

  “Bütün partiler AKP’si, MHP’si, İyi Parti’si, CHP’si, HDP’ye kulak vermelidir. Sabah akşam HDP ile didişerek yol alamazsınız. Siz parlamentersiniz. Birbirinizi görmek, dinlemek zorundasınız. Türkiye’nin sizden beklediği toplumsal barış. Bu konuda adım atmalısınız.”

 7. AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Türkiye’nin demokrasisi, dünyada demokratik değerleri örseleyenlere karşı büyük bir ilham kaynağıdır

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenliyor:

  "Belediye Başkanlığı seçimleri süresince adayımız Binali Yıldırım bey büyük bir gayret sarf ettiler. İstanbul seçmeni net bir şekilde sevecen profilini bir kere daha gördü. Onlara bir kere daha teşekkür ediyoruz. Cumhur İttifakı’nı samimi bir şekilde destekleyen MHP’ye de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  "Seçim sürecinde hiçbir sıkıntı gerçekleşmedi. Güvenlik güçlerimize, sandık başlarında bekleyen avukat arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.

  "Teşkilatlarımızdaki isimsiz kahramanlar gözbebeğimizdir. Teşkilatlarımızın mensuplarımıza sevgilerimizi, selamlarımızı iletiyoruz.

  "Bu süreçte yıpratılmaya çalışan YSK görevini hakkıyla yerine getirdi. Onlara da teşekkür ediyoruz.

  "Bundan sonraki yol haritamız bellidir. Yaz dönemi çalışmalarımızı planladığımız gibi sürdüreceğiz.

  "Vatandaşlarımızın taleplerini hayata geçirmek için yüksek bir gayretle çalışacağız.

  "İstanbul’da yapılan her iyi işin arkasında büyük bir İstanbul sevdalısı olan genel başkanımızın desteğini olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

  "Türkiye’de büyük bir demokrasi geleneği var. İlk yerel seçimler 1840 yılında yapıldı. O tarihten bu yana büyük bir olgunlukla seçimleri yürütüyoruz.

  "Bu aziz millet demokrasiyi büyük bedellerle elde etmiştir.

  "Cumhuriyet kurulduktan sonra 26 genel seçim, 19 yerel seçim ve 7 referandum yaptık.

  "Son yıllarda seçimlerin sıklığı konusunda vatandaşlarımızın, parti teşkilatlarının şikayetleri oldu ama demokrasi bedel ister.

  "Türkiye’nin demokrasisi, dünyada demokratik değerleri örseleyenlere karşı büyük bir ilham kaynağıdır.

  "Hem coğrafyamıza bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor hem de demokratik değerleri zayıflatmaya karşı en büyük cevabı teşkil ediyor.

  "Hepimizin davası Türkiye davasıdır. Elbette ki biz kazanmak istiyoruz ama bundan daha önemlisi demokrasinin kazanmasıdır. Dünyaya örnek gösterilecek bir siyasi katılımla bu seçimin gerçekleştirilmesi takdire şayandır."

 8. Avukat Turgut Kazan: Bunca yıllık avukatım, 12 Mart, 12 Eylül iddianamelerini gördüm. Hepsi hukuka aykırıydı, ama hiçbiri Gezi iddianamesi kadar uçuk değildi

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  turgut kazan
  Image caption: Turgut Kazan

  Avukat Turgut Kazan, bugün ikinci duruşması görülen Gezi davasında müvekkili Yiğit Aksakoğlu’nu savunuyor:

  “Bu iddianame akla ziyan bir yaklaşımdır. Büyük bir ayıptır.

  “Müvekkilim Aksakoğlu'na yöneltilen en büyük suçlama ‘şiddetsiz eylemler düzenlemektir’. Sivil itaatsizlik eylemlerini TCK 312'den yargılamak hukuk katliamıdır.

  “Bunca yıllık avukatım, 12 Mart, 12 Eylül iddianamelerini gördüm. Hepsi hukuka aykırıydı, ama hiçbiri bu kadar uçuk değildi.

  “İddianamede ‘Erdoğan'ı ve hükümetini yıpratmak’ gibi bir suç var. Bu nasıl bir suç? Bu suçsa ben de Erdoğan'ı yıpratmak istiyorum!

  "Kanıtlar arasında müvekkilim elinde kocaman bir paket tuvalet kağıdı ile ofisine girdiği bir fotoğraf var. Savcılık bunu örgütsel faaliyet olarak ele almış."

  16 kişi aleyhinde hazırlanan iddianamede sanıklar "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsle" suçlanıyor ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

 9. İmamoğlu'ndan mazbata açıklaması: Muhtemelen yarın olur diye ümidimiz var

  Ekrem İmamoğlu
  Image caption: Ekrem İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, ofisinden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Ekrem İmamoğlu mazbatanın kendisine verilmesi süreci ile ilgili olarak, "Bir sorun yok. Herhalde yazılıyordur. Rutin zamanlamayı bekliyoruz. Muhtemelen yarın olur diye ümidimiz var" dedi.

  İmamoğlu, "Şu anda bize ulaşan negatif bir durum yok. Bize ulaşmış itiraz yok. Yarına bekliyoruz. Olursa vatandaşlarımıza da duyuracağız devir teslimi" diye konuştu.

 10. Osman Kavala'nın avukatı Bayraktar: Eğer Gezi olayları gerçekten hükümeti devirmeye elverişli olsaydı; dönemin başbakanı Erdoğan Kuzey Afrika’da seyahate çıkar mıydı?

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  osman kavala

  Yiğit Ali Ekmekçi'nin ardından,Osman Kavala'nın avukatı Köksal Bayraktar söz aldı.

  Avukat Bayraktar'ın “Eğer Gezi olayları gerçekten hükümeti devirmeye elverişli olsaydı; dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Afrika’da seyahate çıkar mıydı?" sözleri duruşmayı izleyenler tarafından alkışlandı.

  Dün Mücella Yapıcı’nın savunması esnasında sıklaşan izleyici alkışları sonrasında hakim “Savunmayı dinleme hakkımı elimden almayın” diyerek izleyicileri uyardığından beri salonda ilk defa alkış koptu.

  Quote Message: İddia makamı Gezi olaylarında meydana gelen 198 adet eylemin şiddetsiz olduğunu söylüyor. Peki o zaman suçlandığımız cebir ve şiddeti nereden çıkartıyor, anlamak mümkün değil. 660 sayfalık iddianamede 312. maddeyi ihlal eden bir olay, eylem, fiil yoktur. Olmayan bir şeyi nasıl suç olarak ortaya koyarız? İddia makamının iddia ettiği gibi 'hazırlık aşamasını geçtiği, icra hareketi' olması için cebir ve şiddetin hareketlerle ortaya çıkmış olması gerekir."
  Quote Message: İddianame Osman Kavala tutuklandıktan 16 ay sonra yazılmıştır. Kavala 16 ay boyunca dört duvar arasında 'benim suçum nedir?' diye beklemiştir. Bu durum, insanın adil yargılanma hakkını ihlal etmiştir. Osman Kavala’nın tahliyesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ediyorum." from Prof. Dr. Köksal Bayraktar Osman Kavala'nın avukatı
  Prof. Dr. Köksal BayraktarOsman Kavala'nın avukatı

  Duruşmaya ara verildi. Aksakoğlu'nun avukatıyla devam edilecek.

 11. Yiğit Ali Ekmekçi: Hiçbir suç unsuru bulundurmayan telefon konuşmalarımın hukuksuz dinlenmesine bağlı olarak, değil 312 herhangi bir TCK maddesinden yargılanmayı zul olarak görüyorum

  mahkeme salonu

  Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Ali Ekmekçi, savunmasında beraber yargılandığı 15 kişiden 11’iyle hiç tanışmadığını, Osman Kavala'nın ise 37 yıllık arkadaşı olduğunu söyledi.

  Ekmekçi, "Haberleşme özgürlüğüm kapsamında dostlarım ve mesai arkadaşlarımla yaptığım ve hiçbir suç unsuru bulundurmayan telefon konuşmalarının hukuksuz dinlenmesine bağlı olarak, değil 312, Türk Ceza Kanunu’nun herhangi bir maddesine dayalı olarak yargılanmayı büyük bir zul olarak görüyor ve beraatımı talep ediyorum." dedi.

  Kavala'nın avukatı Bayraktar: Olmayan bir şeyi nasıl suç olarak ortaya koyarız?

  Devamında, Osman Kavala'nın avukatı Köksal Bayraktar söz aldı.

  Bayraktar, "İddia makamı Gezi olaylarında meydana gelen 198 adet eylemin şiddetsiz olduğunu söylüyor. Peki o zaman suçlandığımız cebir ve şiddeti nerden çıkartıyor anlamak mümkün değil" diye konuştu:

  Quote Message: 660 sayfalık iddianamede 312. maddeyi ihlal eden bir olay, eylem, fiil yoktur. Olmayan bir şeyi nasıl suç olarak ortaya koyarız? İddia makamının iddia ettiği gibi 'hazırlık aşamasını geçtiği, icra hareketi' olması için cebir ve şiddetin hareketlerle ortaya çıkmış olması gerekir." from Köksal Bayraktar Osman Kavala'nın avukatı
  Köksal BayraktarOsman Kavala'nın avukatı
 12. Mine Özerden: Gezi, toplumsal ve onurlu bir harekettir

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  Duruşma, Anadolu Kültür Vakfı'nda mali koordinatör olarak görev yapan Mine Özerden'in savunması ile devam etti:

  Quote Message: Neden burada olduğumu bilmiyorum. Davanın sevindirici yanı cinsiyet eşitliğini yakalamış olması. 8 kadın 8 erkek sanık var.
  Quote Message: Osman Kavala’nın bunca zamandır tutsak olmasının Türkiye ve sivil toplum için büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum."
  Quote Message: Anadolu Kültür olarak Taksim Dayanışması’nın 128 paydaşından biriydik. O kadar haklıydık ki, fısıldasak bile haykırdığımız zannediliyordu."
  Quote Message: Taksim'e yeni battı çıktılar yapılmadı, Gezi Parkı korundu. Fakat bu kimsenin kılına zarar gelmeden olmalıydı. Orantısız şiddet uygulayanlara emri kim verdi? Taksim Dayanışması'nın hiyerarşik bir yapısı yoktur. Mali harcamaları toplantılardaki çay-kahve için bir kutuya atılan bahşişler ve web sitesi için 5-6 kişinin verdiği 100’er liradan ibarettir. Gezi, toplumsal ve onurlu bir harekettir. Bunu 16 kişiye yüklemek milyonlara büyük haksızlık olur." from Mine Özerden
  Mine Özerden
 13. Tayfun Kahraman: Gezi’den korkacak bir şey yoktur

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  Tayfun Kahraman

  Gezi davası duruşmasının ikinci oturumunda, dönemin TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı ve Taksim Dayanışması sekreteryasından Tayfun Kahraman savunmasını okudu.

  Kahraman, "Gezi’de insanları harekete geçiren şiddet dilinin kullanılmasıdır, fakat bu dili kullanan biz değildik. Gezi’den korkacak bir şey yoktur" dedi.

  Quote Message: Taksim Dayanışması olarak belki de tek hatamız süreci provoke eden dönemin yöneticilerine o sırada güvenmek olmuştur. Bu yöneticiler görevden alınmış, bir kısmı FETÖ terör örgütünden mahkum edilmiştir."
  Quote Message: Taksim Dayanışması bileşenleri hükümet tarafından meşru kabul edilerek muhatap sayılmış ve görüşmeye davet edilmiştir. Taksim Dayanışması'nın davetle katıldığı görüşmeden ve sonrasında yaptığı açıklamalardan da belli olduğu gibi amaç hükümetle toplum arasında sağlıklı ilişkinin kurulmasına yardımcı olmak, tercümanlık görevi üstlenmektir."
  Quote Message: Vali Mutlu’nun ailelere gençlerin evine dönmesi konusunda çağrı yapmasından sonra yüzlerce annenin Gezi Parkı’na gelip insan zinciri yapmasını kim öngörebilirdi?"
  Quote Message: İddianamede suçlanan kişiler arasında organize ve hiyerarşik bir bağ yoktur. Osman Kavala ile sadece Beyoğlu Belediyesi aday adayı olmam sürecinde bir defa görüşmüştüm." from Tayfun Kahraman Şehir plancısı ve akademisyen
  Tayfun KahramanŞehir plancısı ve akademisyen
 14. Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi davası başladı, sanıklar 'pişmanım' dedi

  olaylı maç

  Kadıköy'de 19 Nisan 2018 tarihinde Fenerbahçe Ülker Stadyumu'da Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan maçta çıkan olaylara ilişkin 46 kişi hakkında açılan davaya, İstanbul Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

  Tamamı tutuksuz yargılanan sanıklardan 30'u duruşmaya katılırken, müştekiler Şenol Güneş, Ricardo Quaresma ve Caner Erkin duruşmaya katılmadı.Kimlik tespitinin ardından sanıkların sorgusuna geçildi.

  DHA’nın haberine göre sanık Mehmet Serhan Yurttaş savunmasında, maçın atmosferi içinde kalem kapağını sahaya doğru fırlattığını belirterek, "Attığım kalem kapağının mağdur Şenol Güneş'e isabet ettiğini düşünmüyorum. Suçsuz olmakla birlikte burada olduğum için pişmanım. Keşke böyle bir suçlamanın içinde olmasaydım. Beraatimi istiyorum" dedi.

  olaylı maç

  Sanıklardan İbrahim Çam, maçın atmosferi içinde sinirlendiğini, iki adet madeni parayı sahaya doğru fırlattığını belirterek, "Yanımda oğlum vardı, ona iyi örnek olamadığım için üzgünüm ve pişmanım" ifadelerini kullandı.

  Öfkesine yenik düştüğünü söyleyen sanık İbrahim Yenibayrak, "Sahaya para fırlattığım doğrudur ama bulunduğum yer itibariyle futbolcu Caner'i yaralamaya teşebbüs etmem mümkün değildir” diye konuştu.

  Tutuksuz sanık Kadir Pıtırak da savunmasında maçın atmosferi içinde sinirlenerek sahaya çakmak fırlattığını savundu ve "Çakmak herhangi bir kişiye isabet etmedi. Pişmanım" dedi.

  şenol güneş

  Diğer sanıklar da maçın atmosferi içinde bazı maddeleri hedef gözetmeksizin sahaya fırlattıklarını kabul ederken, beraatlerini talep ettiler.

  Sanıkların seyirden men cezasını kaldıran mahkeme duruşmayı erteledi.

 15. İmamoğlu kendisinin, eşinin ve babasının mal varlığını açıkladı

  imamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, kendisiyle eşi Dilek Kaya İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu’nun mal varlığını açıkladı.

  İmamoğlu’nun açıkladığı mal varlığı listesinde İmamoğlu çiftinin Beylikdüzü, Bodrum, Çanakkale, Trabzon ve Balıkesir Edremit’te daire ve arsalardan oluşan toplam 4 milyon 841 bin TL değerinde 17 taşınmaz yer alıyor.

  Mal varlığı beyanına göre İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu’nun, Garanti ve Ziraat Bankası'ndaki iki hesabında yaklaşık 1,4 milyon lira nakit parası, 841 bin lira değerinde pırlanta ve altını, 254 bin lira değerinde bir cipi bulunuyor.

  Ekrem İmamoğlu; Avusturya'da yaşayan iş adamı arkadaşı Hüseyin Tütüncü‘ye 140 bin Euro, İmamoğlu İnşaat'a 250 bin lira (sermaye borcu), babası Hasan İmamoğlu’na 1 milyon 913 bin lira borçlu görünüyor.

  İmamoğlu’nun hissesinin tamamına sahip olduğu SSB Gayrımenkul Şirketi’nden ise 3 milyon 603 bin lira alacağı var.

  Ekrem İmamoğlu mal beyanında 2008 yılında edindiği 8 bin lira değer beyan ettiği Sigsauer tabancasına da yer verdi.

  İmamoğlu’nun İmamoğlu İnşaat Şirketi'nde yüzde 60, SSB Gayrımenkul Şirketi'nde ise yüzde 100 hissesi var.

  İmamoğlu’nun babası Hasan İmamoğlu’nun mal beyanında ise İstanbul, Yalova ve Trabzon ile Ankara'nın Sincan, Balıkesir'ın Edremit ve Aydın'ın Kuşadası ilçelerinde taşınmazlar var.

  tablo
 16. Ankara’da Halk Ekmek’in yeni yönetim kurulunun Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmaması yargıya taşınıyor

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Ekmek

  Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş’ın belediye iştiraki Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş.’ye atadığı yeni yönetim kurulu, Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmadı. BBC Türkçe’nin edindiği bilgiye göre, Halk Ekmek’in yeni yönetimi tarafından Ankara asli ticaret mahkemesinde tescilin reddi kararına karşı iptal davası açıldı.

  Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada ise, ‘25 yıldır belediye şirketlerinin yönetimi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın inisiyatifiyle belirlenmiştir’ ifadelerine yer verildi:

  “Hiç kuşkusuz Büyükşehir Belediyesi’nin temsil yetkisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ındır. Bu yetki hem kanunun gereği hem de halkın talebinin doğal bir sonucudur. Hal böyleyken, belediye şirketlerinde yönetimleri devretmemek için direnmek, farklı yöntemler denemek, hukuksuz olduğu kadar, halkın iradesine de saygısızlıktır.

  “Ancak ne acıdır ki, Ticaret Sicil Müdürlüğü tartışmalı bir kararla yönetimimizi tescil etmeme yoluna gitmiş, bu karara rağmen dahi iç işleyişte meşruluğu tartışmasız olan yönetim kurulu kararlarımızı işleyebileceğimiz karar defteri eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından bizlerden kaçırılarak, hukuksuz bir şekilde önümüz kesilmeye çalışılmıştır.”

  ‘Yönetim kurulu atama yetkisi belediye meclislerindedir’

  BBC Türkçe’nin edindiği bilgiye göre, Halk Ekmek’in yeni yönetimi Ankara Asli ticaret mahkemesinde tescilin reddi kararına karşı iptal davası açtı.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş.’nin yönetim kurulunun tesciline ilişkin talep TOBB’a değil, Ankara Ticaret Odası (ATO) bünyesindeki Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne yapıldı.

  TOBB’un yaptığı açıklamada, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün kararına dair şu açıklamaya yer verildi:

  “Ticaret sicili faaliyetleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 24.maddesi hükümlerine göre Ticaret Bakanlığı gözetim ve denetiminde ildeki ticaret odası (veya ticaret sanayi odası) bünyesinde yürütülmektedir. Ticaret sicil müdürlükleri, ilgili kanunun ve Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı düzenlemelere ve talimatlara göre işlem tesis etmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ticaret sicil faaliyetleri ile doğrudan ilişkisi yoktur.

  “Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün de Ticaret Bakanlığı’nın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili yazısında ‘Belediyelerin ortak veya yönetici olduğu şirketlere ilişkin temsilci görevlendirme yetkisinin belediye meclislerinde olduğu’ ve buna göre işlem tesis edilmesi gerektiği talimatı doğrultusunda işlem tesis ettiği öğrenilmiştir.”

 17. CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan referandum çağrısı: Halk Cumhurbaşkanlığı yemin metninde yazdığı gibi tarafsız cumhurbaşkanı istiyor, tarafsızlık konusunda bir referanduma hazırız

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor:

  39 ilçe kalacak, sadece büyükşehiri yenileyeceğiz dediler. Bazı çevreler CHP’ye boykot yapın, sokağa çıkın diye çağrılar yaptı. Biz sakinliğimizi koruduk. Çünkü biz hakeme gittik. Hakem kimdir? Halk.

  "Haktan ve adaletten bahsedenler sokağa çıkıp yasa dışı eylem yapmazlar, camı çerçeveyi kırmazlar. 13 bin 729 oyla kazanmıştık. ‘Bu oy yetmez, bilmediğimiz bir şeyler oldu’ dediler. 23 Haziran’da sandığa gittik ve 800 bini aşkın bir oy farkla İmamoğlu yeniden seçildi.

  "Seçimler hangi şartlarda yapıldı? Her türlü iftira atıldı. Pontus’tan tutun diplomaya kadar. Bir iktidar partisinin ve onun destekçilerinin artı cumhurbaşkanının, doğrudan Ekrem İmamoğlu’nu hedef alarak bir seçim propagandası yaptılar.

  "Medyaları var. Cumhurbaşkanları var, tarafsızlığını tamamen unutmuş vaziyette.

  "İşi o noktaya taşıdılar ki “Yıldırım’a mı oy vereceksiniz, Sisi’ye mi” diye sordu. Bunlarda ahlakın kırıntısı, Allah korkusu kaldı mı acaba?

  "Biz öteden beri tarafsız cumhurbaşkanı isteriz. Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır, bir kriz olduğunda bütün partilerin liderlerini davet eder ve uzlaşı arar.

  "Cumhurbaşkanı yemin metninde şöyle bir cümle var: Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim

  "Biz şimdi bir daha 82 milyonun vicdanına sesleniyorum: Tarafsız olacağına dair yemin etmişse tarafsız kalmalıdır. Bu metin okundu mu? Aynen okundu. Seçimlerde cumhurbaşkanının tarafsız kalması lazım, cumhurun başkanı olacaksa. Ya da unvanını değiştirsin, parti başkanı olsun sadece, Anayasa’dan da yemindeki tarafsızlık kelimesini çıkarsın.

  "Biz bütün bunlara rağmen 23 Haziran’da demokrasi destanı yazdık. Destanın sahibi sandığa gidip oylarını kullananlardır. İl başkanı, ilçe başkanları, kadın kolları, belediye başkanları, gençlik kolları ve milletvekillerine teşekkür ediyorum. Üyemiz olmamasına rağmen destek veren binlerce gönüllüye teşekkür ediyorum.

  "Millet İttifakı’nın içinde yer alan İYİ Parti ve Demokrat Parti’ye, Saadet Partisi ve liderine, bize oy veren AK Partili ve ülkücü kardeşlerime, HDP’de başkan, yönetici ve oy veren bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum.

  "Bu seçimin bir anlamı daha vardı: Halk tarafısz bir cumhurbaşkanı istediği mesajını verdi.

  "Tarafsızlık konusunda bir referanduma hazırız. Gelsinler yapalım o referandumu. Görürsünüz, ezici bir şekilde tarafsızlık çıkacak."

  "Asıl görevimiz şimdi başlıyor. Belediye Başkanlarımıza düşen görev halk için Başkanlık yapmaktır. Yedi kuralımız var ve hepimiz buna uyacağız:

  1. Beldedeki bütün kimlikleri kucaklayacaksınız
  2. Hizmeti, zümre kişi akraba yandaş için değil halk için yapacaksınız
  3. Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Dezavantajlı gurupları önceleyeceksiniz
  4. Yoksullara yardım yaparken asla teşhir etmeyeceksiniz
  5. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz.
  6. Belediye yönetim kurullarında liyakata uyacaksınız
  7. Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz.

  "Bütün siyasi partilere çağrımdır:

  "Vatandaşın beklentilerini karşılamak için biz her şeye hazırız. Getirin kanunu tek adam rejimini kaldıralım, demokrasiyi yeniden inşa edelim."

 18. Kılıçdaroğlu: Gezi Türkiye’nin dünya tarihine bıraktığı bir mirastır, en baskıcı dönemlerde Türkiye’nin nefes almasını sağlamıştır

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor:

  “Gezi dünyanın en demokratik eylemlerinden biriydi. Ama bunu hazmedemediler, polisler saldırdı İstanbul Valisi’nin talimatıyla. O da içeri girdi sonra.

  “İddianameler hazırlandı ve tamamının altının boş olduğu ortaya çıktı.

  “Ardından Osman Kavala’yı tutukladılar. 601 gündür tutuklu, 600. günde yargı karşısına çıkarıldı. Ağaca, yeşile sahip çıkmak demokrasinin olmazsa olmazıdır.

  “İnsanlar şiddete başvurmadıkça istediklerini savunabilirler.

  “Önceden FETÖ’cü bürokratların hazırladığı iddianameler vardı, beraat verildi. Aradan bir süre geçti, ‘demokratik hakkınızı niye kullanıyorsunuz’ diye intikam almak için aynı iddianameleri “yeniden kıymetlendirme” diye kullanmaya başladılar.

  “Osman Kavala Gezi davasının çökmesini sağlayan bir cümlesi var: ‘Madem ki Soros’tan para alarak Gezi’yi finanse etmişim, Soros’un bu davada şüpheli olmaması garip değil mi?’”

  “Amaç Soros değil, Gezi’ye katılan gençlerden intikam almak.

  “Gezi Türkiye’nin dünya tarihine bıraktığı bir mirastır, en baskıcı dönemlerde Türkiye’nin nefes almasını sağlamıştır. Gezi’ye katılanlar bizim çocuklarımızdır, her görüşten genç vardı orada.”

 19. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın: Rusya ile ortak S-500 üretme projesi bir an önce hayata geçmeli

  Yalçın

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sisteminin bir üst versiyonu olacak S-500’leri Rusya ile ortak üretmesi gerektiğini söyledi.

  Anadolu Ajansı’na konuşan Yalçın, “İkili ilişkilerde de öteden beri asimetrik bir seyir takip etmeyi yeğliyorlar. Bu yüzden S400 sorununu büyütüp diğer krizlerle eklemlemek suretiyle Türkiye üzerinde baskı unsuru haline getirerek bağımsızlık yanlısı meşru bir hükümeti yıkmak, kendilerine muti bir yönetimi iktidara taşımak istiyorlar” dedi ve ekledi:

  "Türkiye bütün dünya ülkeleriyle eşit ilişki istiyor. Gerek bölgesel ve gerekse uluslararası alanda bağımsız politikalarla kendi çıkarlarını korumaya, kendi güvenliğini garanti altına almaya çalışıyor. Buna karşılık bizi NATO ve BM gibi uluslararası kuruluşlar üzerinden tedip ve kontrol etmeyi itiyat haline getiren küresel güçlerse Türkiye'ye biçtikleri rolün dışına çıkılmasını istemiyorlar.

  "Türkiye asla bu yoldan geri dönmemeli ve kararlılığını sürdürmeli. S400'ler alınmakla kalınmamalı, Rusya ile ortak S500 üretme projesi bir an önce hayata geçirilmeli."