Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘referandum’ çağrısına yanıt: Millet kararını verdi

  Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi için Japonya’ya doğru yola çıkmadan önce basın toplantısı düzenledi. “S-400’lerin satın alınması durumunda ABD yaptırımı olursa Türkiye’nin B planı olacak mı?” sorusuna “NATO ülkeleri birbirine yaptırım uygulamaya başladıysa, doğrusu ben bunu bilmiyorum” yanıtını verdi:

  Quote Message: S-400’le ilgili olarak biliyorsunuz bugüne kadar birçok kez bu konuda işin bittiğini, teslim süreci içinde olduğunu ifade ettik. Nedense bizim söylediklerimize pek inanılmıyor, bizim dışımızda söylenenler itibar görüyor. Şunu unutmayın, Türkiye bir NATO ülkesidir. ABD de bir NATO ülkesidir. Eğer NATO ülkeleri birbirine yaptırım uygulamaya başladıysa, doğrusu ben bunu bilmiyorum. Bizim ABD ile münasebetimiz bir stratejik ortaklık çerçevesi altında yürümektedir. Bugüne kadar Sayın Trump’la yaptığım görüşmelerde bu izlenimleri hiç almadım. Alt kademelerde birileri bu tür şeyleri dillendiriyor. Bu ziyarette Sayın Trump’la ikili görüşmemizde bu konuyu tekrar ele alma fırsatımız olacak. B planı, C planı... Daha doğmamış çocuğa don biçme yoluna gitmeyelim. O bizde saklı kalsın, adeta çeyiz sandığında kalsın. Zamanı gelince onu meydana çıkarırız.”

  ‘Millet kararını verdi ve bu iş bitmiştir’

  Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanının bağımsızlığını referanduma götürme çağrısıyla ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

  “Sayın Kılıçdaroğlu kendi söylüyor kendi dinliyor. Bu yeni yönetim sistemine biz parlamento kararıyla mı girdik, AK Parti kendi verdiği kararla mı girdi, yoksa millete mi gittik? Bunun kararını millet vermedi mi? Millet kararını verdi ve bu iş bitmiştir. Şu anda bir yılı geride bıraktık, eksiğiyle artısıyla her şey ortaya çıkıyor. Bundan sonraki süreçte de nerelerde ne gibi aksamalar varsa giderilerek devam edilir.

  "Öyle akşam yat sabah kalk referandum, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Bu sistem ilk kez bizimle deneniyor. Daha önce parlamenter sistemi yıllarca gördük. Çok bedeller ödedik, aynı bedelleri ödemek istemiyoruz ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesiyle de hareket edecek değiliz. Şu anda yola koyulduk ve aynı kararlılıkla devam ediyoruz.”

  Akademisyen Özcan'ın Öcalan'ı ziyareti: Müracaat yapılmış ve bunun üzerine adım atılmıştır

  23 Haziran yenilenen İstanbul seçimi öncesinde İmralı Cezaevi’nde Abdullah Öcalan’ı ziyaret eden Tunceli Munzur Üniversitesi’nden Profesör Ali Kemal Özcan’a iznin nasıl verildiğiyle ilgili soruya da cevap verirken de, Adalet Bakanlığı’nı ve yasaları işaret etti:

  Quote Message: Şimdi cezaevinde yatanlara hangi kurum ziyaret için müsade eder, hangi şartlar altında müsade eder, bunların hepsi bellidir. Hangi kurum bu? Adalet Bakanlığı. Müracaat yapılmıştır ve bunun üzerine böyle bir adım atılmıştır. Bununla ilgili olarak da bakanlığımız, hatta ben daha da ileri gidiyorum, kime nasıl izin vereceğini yasalara kayıtlı olarak bu adımları atar ve ona göre de değerlendirmesini yapar. Kalkıp da muhalefetten ne ses geldiğine bakmaz. Bakanlık bununla ilgili adımını atmıştır müracaat üzere ve kararını vermiştir.”

  “Abdullah Öcalan’ın kardeşi, kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT Kurdi’ye çıkması” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

  “Doğrusu ben Osman Öcalan’ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum. Ancak TRT’ye müracaat etmiş ve TRT Kurdi de böyle bir program yapmışsa bunu da TRT’deki arkadaşlarımız bilirler. Ben o kurumdaki arkadaşlarımızın da bu hassasiyet içinde adım attıklarına inanıyorum çünkü bu konularda kendilerine güveniyorum. TRT Kurdi’yi kurarken kimse bize niye TRT Kurdi’yi kurdunuz demedi. TRT’yi yönetenler bütün hassasiyetleri göz önünde bulundurarak bu tür adımları atar, TRT Kurdi’nin reytingini nasıl yükselteceğini de düşünür, ülkeye nasıl faydalı olacağını da düşünr, buna göre de adımlarını atmıştır.”

  Binali Yıldırım’ın yeniden kabineye gireceği söylentileri için de, "Bizim yeni yönetim sistemine göre oluşmuş bir yapımız var. Bunlar, özellikle partimiz içinde bir fitnenin çıkarılmasına yönelik söylemlerdir, kimsenin kulak asmaması gerekir. Ne zaman, nerede, kimi, nasıl değerlendireceğimizi iyi biliriz, dışarıdan ahkam kesilmesine izin vermeyiz. AK Parti bütün kararlarını kendi içinde alır." ifadelerini kullandı.

 2. Ekrem İmamoğlu'na İstanbul’da Kürtçe kreş, kurs ve kütüphane çağrısı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'na 'Kürtçe temelli Türkçe kreş' açması önerisini yineledi.

  DİERG, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçiminden önce adaylara bu yönde çağrı yapmıştı.

  DİERG, kreş haricinde dört öneri daha sıraladı:

  1. İstanbul’da yaşayan toplumlara kendini tanıma, tanıtma olanağı ve özgürlüğü sunan ‘Kültürler Karnavalı’,

  2. İsteyen yetişkinler için Kırmancki ve Kurmanciyi de içeren Kürt dilini öğretici, geliştirici kurslar,

  3. Türkiye vatandaşı olsun olmasın Türkçe bilmeyen Kürtler için isteğe bağlı Türkçe kurslar,

  4. Okullardaki de dahil her kütüphaneye Kürtçe kaynaklar sağlanmasını ve kütüphanelerde bu kaynaklara yer verilmesini

  Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girşimi sözcüsü Profesör Doktor Aziz Yağan yaptığı yazılı çağrıda, Ekrem İmamoğlu’na İstanbul’da ikamet eden en az iki milyon Kürt vatandaşın çocuklarının anadil gereksinimini karşılayacak projeler için ihtiyaç analizi yapılmasının ardından çalışma başlatılması öneriliyor.

 3. CHP Sözcüsü Öztrak: Sayın Bahçeli’nin milletin iradesini beğenmemesi tam bir kibir örneğidir

  Faik Öztrak

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin TBMM'de grup toplantısında sarf ettiği, 'İstanbul ehline emanet edilmemiştir' sözlerine yanıt verdi.

  Öztrak, düzenlediği basın toplantısında, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'e de tepki gösterdi.

  Quote Message: İstanbul'da milli irade kararını vermiştir. Millet, 'İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ekrem İmamoğlu eliyle yürütülecek' demiştir. Sayın Bahçeli’nin çıkıp milletin iradesini beğenmemesi tam bir kibir örneğidir. Kimse kusura bakmasın, milletin iradesini beğenmeyenlerin, milletin iradesini elinin tersiyle bir kenara itmeye çalışanların ne hale geldikleri 23 Haziran seçimlerinde görülmüştür. Ama öyle anlaşılıyor ki, bazıları bundan ders almama konusunda ısrar etmektedir. Bu nasıl milleti hor görmektir? Ekrem İmamoğlu bir ilçe belediye başkanlığından gelen ve belediyecilik tecrübesi olan bir büyükşehir belediye başkanıdır."
  Quote Message: Geçtiğimiz günlerde Cemal Kaşıkçı hakkında BM tarafından hazırlanan rapor açıklandı. AK Partili Ömer Çelik de çıktı Sayın Kılıçdaroğlu'nun özür dilemesi gerektiğini belirtmiştir. Madem Sayın Çelik ve iktidar bu raporlardan memnundur, bir kere raporda Türkiye'nin bu süreçte sorumluluğunu yerine getirmediğinin altını çizmektedir. Asıl sayın Kılıçdaroğlu'ndan özür dilenmesi gerekmektedir."
  Quote Message: Allah kimseyi ne Bahçeli’nin ne de Sayın (Ömer) Çelik’in durumuna düşürmesin. Neymiş dilekçe vermişmiş de, Osman Öcalan bu dilekçe ile TRT ekranlarına çıkmışmış da. Bıraksınlar bunları 'beka beka' diyenlerin yaptıkları ortadadır."
 4. Karamollaoğlu: Türkiye'nin süratle bir sistem değişikliğine ihtiyacı var

  Temel Karamollaoğlu

  Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında konuştu:

  "Bu sefer kaybeden sadece AK Parti olmadı. Üzülerek ifade ediyorum ama Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisi de oldu. Baskılar, tehditler, şantajlar, iftiralar sökmedi. İlk defa vatandaş 'hayır' dedi. Kime? Maalesef Sayın Cumhurbaşkanı'na. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu gerçeği görmeden, bu seçimlerden sonra izleyeceği politikaları düzene sokması mümkün değil. Bu bir kardeşlik vazifesi, herkes bizim bu söylediğimizi söyleyemez."

  Quote Message: Bir büyü vardı seçmenin üzerinde, o büyü bozuldu. Artık seçmen, 'Sayın Cumhurbaşkanı böyle dedi' diye öyle davranmıyor, uyandı. Büyü bir defa bozuldu mu, artık siz yeni bir büyü yapamazsınız. Artık dikiş tutmaz bu gidiş. İlk yapılması icap eden iş artık bu sistem yürümüyor. Sadece bir kişi karar veriyor. Denetlenebilirlik yok, şeffaflık da yok, korku imparatorluğundan dolayıdır ki kimse sesini çıkaramıyor. Türkiye'nin süratle bir sistem değişikliğine ihtiyacı var. Yeniden ya parlamenter sisteme dönülecek veya başkanlık sistemi devam etse bile parlamento güçlendirilecek." from Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi Genel Başkanı
  Temel KaramollaoğluSaadet Partisi Genel Başkanı
 5. Gazeteci Beritan Canözer için 15 yıl hapis cezası istendi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Beritan Canözer

  Diyarbakır merkezli yayın yapan Jinnews Kadın Haber Ajansı muhabirlerinden Beritan Canözer hakkında "örgüt üyesi olduğu" iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

  İddia makamı, örgüt üyeliğinden soruşturması devam eden üç kişinin ifadelerine dayanarak Beritan Canözer'in "örgüt üyesi olduğu, örgüt içinde faaliyet yürüttüğü, örgütün üst düzey yöneticilerinin emir ve talimatlarıyla hareket ettiği" gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun 314/2, Türk Medeni Kanunu'nun 5'nci maddesi uyarınca 7,5 yıldan 15 yıla hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi.

  BBC Türkçe'ye kısa bir demeç veren Canzöer, bu davada suçlamaları haklı çıkaracak herhangi bir haberinin de delil olarak dosyada yer almadığını söyledi:

  "Her seferinde yaptığım iş üzerinden yargılanıyorum. Üyelik diyorlar ama hangi parti ve örgüte üyeyim, somut bir delil yok ortada. Dört yıldır sürekli yargılanıyorum. Henüz 24 yaşındayım bu kadar kısa sürede bu kadar fazla dosya ile adliye salonlarında dolaşmak da insanı geren bir durum.

  "Sur'daki olaylar döneminde bir haber yaptığımı iddia ediyorlar ama o haberin hangi haber olduğu, nerede yapıldığı, ne zaman ve nerede yayınlandığı ile ilgili ortada somut bir şey yok. Dosyaya konulmuş haberler de yok. Biz o dönem yaptığımız haberleri mahkemeye sunduk ama dikkate alınmamış ve bugün mahkemeden hakkımda böylesi bir karar çıktı."

  Duruşma 16 Ekim tarihine ertelendi.

  Beritan Canözer, Sur olayları döneminde 16 Aralık 2015 tarihinde Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yapılan yürüyüşü takip ettiği sırada "heyecanlı göründüğü için" makul şüphe kapsamında Diyarbakır’da gözaltına alınmış, 19 Aralık'ta tutuklanmıştı.

 6. Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'li mevkidaşı Esper ile görüştü: Diyalog sürdürülmeli

  Mark Esper ve Hulusi Akar
  Image caption: Mark Esper ve Hulusi Akar

  Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katıldı. Toplantının ardından, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemiyle ilgili ABD ile yaşanan gerilimi görüşmek üzere ABD'li mevkidaşı Mark Esper bir araya geldi.

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD'nin S-400'lerden vazgeçmezse Türkiye'yi üretim programından çıkaracağını açıkladığı F-35 projesi görüşüldü. "Diyaloğun önemine" vurgu yapıldı:

  "Türkiye ve ABD arasındaki diyaloğun sürdürülmesinin önemine değinilen görüşmede, Suriye, F-35 savaş uçağı projesi ile diğer ikili güvenlik ve savunma iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu."

  Pentagon: Esper, Türkiye’nin iki sisteme birden sahip olmasına izin verilmeyeceğini söyledi

  Kısa bir süre ABD Savunma Bakanlığı’ndan da (Pentagon) görüşmeyle ilgili kısa bir yazılı açıklama geldi.

  Pentagon’un açıklamasında, Türkiye’den gelen açıklamanın aksine S-400 sisteminin satın alınmasına da değinildi:

  “Liderler Suriye’deki son gelişmeleri, bölgesel güvenlik konularını ve savunma işbirliği de dâhil olmak üzere ikili ilişkileri görüştü. On yıllardır süren yakın NATO müttefikliği ve stratejik ortaklıklarına olan bağlılığı vurguladılar.

  “Uzun süren müttefiklik ilişkisi sayesinde, iki lider dürüst ve şeffaf bir görüşme yaptı. Görüşmede Esper, Rus S-400 hava ve füze savunma sisteminin F-35 programıyla uyumsuz olduğunu ve Türkiye’nin iki sisteme birden sahip olmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.

  “ABD ve Türkiye’nin savunma bakanları güçlü, çok katmanlı ve süreklilik arz eden askeri ilişkilerini ve NATO ittifakına olan bağlılıklarını da teyit etti.”

  ABD'nin eski savunma bakan vekili Patrick Shanahan, 6 Haziran'da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup göndererek "S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmemesi durumunda Türkiye'nin 31 Temmuz 2019 itibariyle dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak tanımlanan F-35 projesinden çıkarılacağını" ilan etmişti.

  Ancak kısa bir süre sonra görevinden ayrıldı. Yerine, Mark Esper getirildi.

  ABD'nin eski savunma bakan vekili Patrick Shanahan, 6 Haziran'da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup göndererek "S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmemesi durumunda Türkiye'nin 31 Temmuz 2019 itibariyle dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak tanımlanan F-35 projesinden çıkarılacağını" ilan etmişti.

  Ancak kısa bir süre sonra görevinden ayrıldı. Yerine, Mark Esper getirildi.

  S-400 - Erdoğan: Mesele doğrudan egemenlik haklarımızla ilgilidir, geri adım atmayacağız

 7. Hulusi Akar'dan erken terhis açıklaması: Çalışmalar sürüyor

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik yasasının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte, erken terhis konusunda açıklama yaptı.

  Quote Message: Yasanın yayımlanmasıyla birlikte gençlerimizin terhis işlemlerinin bir an önce tamamlanması ve emniyetli bir şekilde ailelerine, sevdiklerine kavuşmaları için gerekli çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor. Bizim için Mehmetçiğin emniyetli bir şekilde ailesine, sevdiklerine ulaşması çok önemli." from Hulusi Akar Milli Savunma Bakanı
  Hulusi AkarMilli Savunma Bakanı
 8. Kara Harp Okulu davasında 19 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası

  15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara'da Kara Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin 5'i firari 307 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, aralarında dönemin okul komutanı eski Tuğgeneral Kerim Acar'ın da bulunduğu 19 sanığa 'Anayasal düzeni ihlâl' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 28 sanığa aynı suçtan müebbet hapis cezası verdi.

  Ankara 24'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıkların yanı sıra taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, son sözleri alınmayan birkaç sanığa söz verdikten sonra kararını açıkladı.

  110 sanık yardımdan ceza aldı

  Mahkeme, 67 sanığın 'darbe girişimine yardım etmek' suçunda 15’er yıl hapis cezasına çarptırılmasına, bu sanıklardan tutuksuz olanlar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

  43 sanık hakkında aynı suçtan 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmeden mahkeme, bu sanıklardan tutuklu bulunanlardan 2’sinin tahliyesine, adli kontrol hükümleri ile daha önce tahliye edilenlerin, adli kontrol hükümlerinin devamına karar verdi.

  45 Kara Harp Okulu öğrencisine ceza verilmedi

  Mahkeme heyeti, 45 Kara Harp Okulu öğrencisi sanığın, eylemlerinin bütün halinde 'Anayasal düzeni ihlâl' suçuna vücut verdiğine kanaat getirdi.

  Mahkeme kararında, "ancak sanıkların olay gecesi askeri öğrenci konumunda bulunmaları, yaşanan olayları anlama, değerlendirme ve buna karşı karar alma hususundaki tecrübe, rütbe ve bilgi düzeyleri değerlendirilerek, sanıkların işlediği fiilin haksızlık oluşturduğu hususunda kaçınılmaz bir hataya düştükleri" gerekçesiyle bu sanıklara ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. Ayrıca bu sanıkların tamamı hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasından da beraat kararı çıktı.

  37 sanık örgüt üyeliğinden ceza aldı

  Mahkeme, aralarında öğrenci ve astsubay rütbesinde sanıkların bulunduğu 37 sanık hakkında da 'Anayasal düzeni ihlâl' suçundan beraat kararı verirken, bu sanıklardan 34'üne 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 6 yıl 3'er ay, 3 sanık için ise 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi.

  49 sanığın tüm suçlardan beratına hükmeden mahkeme, firari ve ifadeleri tamamlanmayan toplam 19 sanığın dosyasının ayrılmasına hükmetti.

  Sincan
 9. Son dakikaEkrem İmamoğlu, Perşembe günü görevi devralacağını duyurdu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, devir teslim töreninin Perşembe günü gerçekleşeceğini açıkladı.

  View more on twitter
 10. Suriye'de bir asker hayatını kaybetti

  Suriye'nin kuzeyinde 1 askerin hayatını kaybettiği, 5 askerin de yaralandığı açıklandı.

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Zeytin Dalı Harekât bölgesinde 26 Haziran 2019 tarihinde PKK/YPG’li teröristlerle çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, beş kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır" denildi.

 11. ‘Ayşe öğretmen’ beraat etti

  Telefonla katıldığı bir televizyon programındaki konuşmasında, 'terör örgütü propagandası yaptığı' gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlâli kararı vermesinin ardından yeniden yargılandığı davada beraat etti.

  Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi, Ayşe Çelik’in ifade özgürlüğü hakkının ihlâl edildiğine karar vermişti. Bu hak ihlâli tespiti nedeniyle Anayasa Mahkemesi kararı, düzeltilmesi için cezayı veren mahkemeye gönderdi. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi bunun sonucunda beraat kararı verdi” dedi.

  Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016'da Diyarbakır'dan bağlandığı Kanal D'deki Beyaz Show programında "Burada çocuklar, anneler öldürülüyor; sessiz kalmayın" dediği için yargılanmış ve 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Ayşe Çelik
 12. Bahçeli: Terörist başının mektubundan siyasi bir fayda uman namerttir

  Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın İstanbul seçimleri öncesi ilettiği mektupla ilgili konuştu.

  "PKK, HDP ve İmralı arasındaki güç savaşı bizi bağlamaz" diye konuşan MHP lideri konuşmasında, HDP'ye yüklendi.

  HDP'nin "Kandil'in siyasi aracısı" olduğunu iddia eden Bahçeli, "Ha HDP ha Kandil bunların arasında fark yoktur" diye konuştu.

  Abdullah Öcalan'ın mektubuna MHP'nin "destek ve onay verdiğini" söylemenin "ahlaksızlık" olacağını söyleyen Bahçeli, "MHP ile teröristler arasında en küçük bir bağ kurmak bile iblisin oyununa gelmektir" dedi.

  Bahçeli, "Terörist başının mektubundan siyasi bir fayda uman namerttir" dedi.

  MHP lideri sözlerini "Terörist başına milli ve yerli bir özellik adetmek cinayettir" ifadesiyle sürdürdü.

  Bahçeli konuşmasında CHP'yi de eleştirdi, "Ne ibret verici bir gerçektir ki terörist başını mektubuna ne CHP'den ne İP'ten tek bir yanıt gelmemiştir" dedi.

  'İstanbul ehline emanet edilmemiştir'

  2. kez İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu içinse Devlet Bahçeli şunları söyledi:

  "Türkiye 23 Haziran’da bir demokrasi dersi vermiştir. Ama İstanbul ehline emanet edilmemiştir. Bunun sonuçlarını da ileride görmemiz kuvvetle muhtemeldir. İmamoğlu’nun ne yapıp yapmadığı kısa sürede belli olacaktır. İmamoğlu’nun bütün tasarruflarını yakinen takip edecek, gerekli notları alacağız."

  Konuşmasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na da isim vermeden tepki gösteren Bahçeli, "İstanbul'a konvoyla girişimizi geriye sarıp, İzmir Marşı ile vererek alaya alanlar bilmelidir ki yedikleri haram lokmalar, kırdıkları cevizler yeri geldiğinde boğazlarına duracaktır" dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 13. Fenerbahçe Mehmet Topal ile yollarını ayırdı

  Fenerbahçe Kulübü, orta saha oyuncusu Mehmet Topal ile yollarını ayırdığını duyurdu.

  Sarı-Lacivertli kulüpten yapılan açıklama şu şekilde:

  Quote Message: Kulübümüze 2012 yılından beri hizmet etmekte olan, önemli başarılarımızda katkısı bulunan ve kaptanlarımız arasında yer alan Mehmet Topal ile yollarımız, dün akşam itibariyle karşılıklı anlaşılarak ayrılmıştır. Bu kararın hem Fenerbahçemize hem Mehmet Topal’a hayırlı olmasını dileriz. Kendisine bugüne kadarki tüm hizmetleri ve kulübümüze yaptığı değerli katkılar için teşekkür eder, bundan sonraki hayatında başarılar dileriz.
  Mehmet Topal
 14. İstanbul Havalimanı inşaatına ilişkin davanın 3. duruşması başladı

  İstanbul Havalimanı inşaatında "insanlık dışı" koşullarda çalışmaya karşı düzenledikleri eylemlerle ilgili görülen davanın 3'üncü duruşması başladı.

  Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın "çok küçük bir salonda yapılması" tepkiye yol açtı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  İstanbul Havalimanı: İhale sürecinde neler yaşandı, proje için hangi garantiler verildi?

  İstanbul Yeni Havalimanı işçileri: 'Şantiye açık cezaevi gibi'

 15. Edirne'de jandarmadan kaçan minibüs kaza yaptı: 10 göçmen öldü, 30 göçmen yaralandı

  Edirne'nin Meriç ilçesinde göçmenleri taşıyan minibüsün kaza yapması sonucu 10 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi de yaralandı.

  Olay, Edirne'nin Yunanistan sınırındaki Meriç ilçesinde bugün saat 04.45 sıralarında meydana geldi.

  Kazanın ardından olay yerine çok sayıda sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

  Düzensiz göçmenlerin Yunanistan'a yasa dışı yollardan geçmesi için kullandığı güzergahlarından biri olan ilçedeki kazayla ilgili Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada, minibüsün jandarmanın 'dur' ihtarına uymayarak kaçtığı belirtildi.

  Açıklamada şöyle denildi:

  Quote Message: 26.06.2019 günü saat 04.45 sıralarında Meriç ilçemiz Büyük Doğanca Mahallesi'nde durumundan şüphelenilenbir araca Jandarma Komutanlığı ekiplerimizce dur ihtarında bulunulmuştur. Araç ihtara uymayıp hızla kaçmış olup merkezde bulunan ana kavşakta yolunu alamayarak bir dükkana çarpmıştır. Kazada 10 göçmen vefat etmiş olup , 30 göçmen ise yaralanmıştır. Ölen göçmenlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."