Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Bursa'da kadın cinayeti: Nişanlısı tarafından dövülen kadın hastanede hayatını kaybetti

  DHA: Yunus Emre Akar suçunu itiraf etti
  Image caption: DHA: Yunus Emre Akar suçunu itiraf etti

  Bursa'da düğüne bir gün kala gelinlik almak için buluştuğu nişanlısı Yunus Emre Akar tarafından takı meselesi yüzünden çıkan tartışmada dövülen Songül Yalçın, tedavi gördüğü Çekirge Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

  Demirören Haber Ajansı'nın aktardığına göre olay, pazartesi günü merkez Osmangazi ilçesi Hüdavendigar Mahallesi Kanal Caddesi'nde meydana geldi. Yunus Emre Akar, gelinlik alışverişine çıkmak için 3 yıldır nişanlı olduğu Songül Yalçın'ın evine gitti. Evde, nişanlılar arasında takı meselesi yüzünden tartışma çıktı. Tartışma sırasında Akar, nişanlısını banyoda dövdü. Fatura ödemek için evden ayrılan Yunus Emre Akar, döndüğünde nişanlısını bıraktığı gibi buldu ve sağlık ekiplerine haber verip kaçtı.

  Gelen ekipler, banyoda bilinci kapalı olarak buldukları Songül Y.'yi Çekirge Devlet Hastanesi'ne kaldırdı.

  Güvenlik kamerası görüntülerinden, saldırının gerçekleştiği saatlerde eve sadece Yunus Emre Akar'ın girip çıktığı tespit edildi. Gözaltına alındıktan sonra emniyetteki sorgusunda suçunu itiraf eden Yunus Emre Akar, nişanlısını dövdüğünü, bayıldığını düşünüp evden çıktığını, geldiğinde de bıraktığı gibi bulunca korkup sağlık ekiplerine haber verdiğini söyledi.

  Kadın cinayetleri

  Kadın Cinayetleri platformunun verilerine göre 2010 yılından bu yana Türkiye'de 1964 kadın öldürüldü. En fazla kadının öldürüldüğü ilk İstanbul. Bursa'da öldürülen kadın sayısı 68.

 2. Sinop'taki plaja asılan pankart kaldırıldı

  Sinop

  Sinop'ta bir işletmeci tarafından plajın kenarına asılan, üzerinde Türkçe ve Arapça 'Vatanı için savaşmayanlar plajımıza giremez. Türk ırkı var olsun' yazılı pankart, polisin uyarısının ardından kaldırıldı.

  Sinop Valiliği ise pankartla ilgili yazılı bir açıklamasında, “Özel plajın işletmecisi tarafından asılan pankart, yine işletme sahibince kaldırılmıştır. Cumhuriyet Savcılığınca yapılan inceleme sonrası konu hakkında işlem yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

  Kent merkezindeki Kaleyazı'nda bulunan plajın işletmecisi Hakan Akıncı'nın astığı pankart özellikle sosyal medya da tepki toplarken, DHA'ya Akıncı, "Bu pankartı yazdırmadan önce de yabancı beş, altı kişi sahile geldiler, pantolonlarını çıkartıp, iç çamaşırlarıyla denize girdiler. Bu, bardağı taşıran son damla oldu. Ben de bir pankart yazdırma gereği hissettim. Vatanı için savaşmayanların burada sefa sürmeye hakkı yoktur. Benim askerim, Türk askeri Suriye'de şehit olurken, onlar burada eğleniyor. Uyarıda bulundular, biz de pankartı kaldırdık" diye konuştu.

  View more on twitter
 3. Muğla'da ölü balina kıyıya vurdu

  ölü balina

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde 3 metre uzunluğundaki ölü bir balina kıyıya vurdu.

  Ölüdeniz'de Kıdrak Koyu kıyısına vuran ölü balinayı fark edenler, durumu yetkililere bildirdi.

  Fethiye Belediyesi'ne ait kepçe yardımıyla kamyonete yüklenen balina, gömülmek üzere boş bir alana götürüldü.

  balina
 4. CHP Sözcüsü Öztrak: Erdoğan, ekonomideki gidişatın vebalini Merkez Bankası Başkanı'na yüklüyor

  CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezindeki açıklamasında, Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini değiştiremeyeceğini savundu. CHP Sözcüsü, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alan Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Ekonomideki gidişatın vebalini Merkez Bankası Başkanı'na yüklüyor" yorumunu yaptı.

  Faik Öztrak

  "Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı'nı iletişimi zayıf olduğu için görevden aldığını söylemiş. Anlaşılan o ki birileri Erdoğan’ı uyarmış. Merkez Bankası'nın tüm kararları Para Politikası Kurulu'nda alınır. Araçları ile ilgili konuda bağımsızdır. Enflasyon hedefini değiştiremez. Bir şey yapmaya çalışıyor. Ekonominin vebalini görevden aldığı Merkez Bankası Başkanı’na yüklüyor"

  Öztrak, Mutfakta yangın var. Milletimiz ne yer, ne içer, ne bekler haberleri yok. İktidar büyümeden, işsizliğe, kişi başına gelirden milli gelire kadar planın hiçbirini tutturamamış” diyerek şöyle devam etti:

  Quote Message: “Dünya Bankası ve 3 kurum Türkiye ekonomisinin daralacağını söylüyor. İktidar ekonomik krizi hâlâ idrak etmekte zorlanıyor. Faizlerin düşmesini istiyorsanız; risk priminizi veya enflasyonu düşüreceksiniz. Saray'ın kibirli kişisi madem gözünü karartarak Merkez Bankası Başkanı'nı görevden aldı, 28 Temmuz'da faizleri sıfırlasın" from Faik Öztrak CHP Sözcüsü
  Faik ÖztrakCHP Sözcüsü

  Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın AKP’den istifası ve yeni parti kuracağına yönelik iddiaları da yorumlayan Öztrak: “Herkesin parti kurma hakkı vardır. Erdoğan'ın basına aktarılan diyaloğunda 'ümmeti bölme' gibi laflar kullandığına bakılırsa bu işten korkmuş" diye konuştu.

 5. Erdoğan: İşsizlik oranının bir parça yükseldiğinin farkındayız, tekrar tek haneli rakamlara düşüreceğimize inanıyorum

  Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş'in 14. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

  Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

  "Bolu Belediyesi’nde genel başkanlarının ‘hiç kimse dışarıya atılmayacak’ dediği halde Hak-İş mensubu işçi kardeşlerimin seçimden hemen sonra kapıya konmasını kınıyorum ve bu akşam başka sabah başka yalan söyleyenleri de tüm milletime şikayet ediyorum."

  “2023 hedeflerimize beraberce ulaşacağız. Bizden sonraki nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarımızı beraberce emanet edeceğiz. Çünkü biz bu milletin bağrından doğmuş kadrolarız.”

  “Son dönemdeki döviz dalgalanmaları sebebiyle uluslararası hesaplarda bir miktar gerileme yaşanmış olsa da milletimizin 17 yıl öncesinden çok daha fazla refah seviyesinde bulunduğunu vicdan sahibi herkes kabul edecektir.”

  “Milli gelirimizi 3 kattan fazla artırdık. Zenginliğin tabanını genişlettik. 9 milyon kişiye iş sağlayarak kırılması güç bir başarıya imza attık. İşsizlik oranının bir parça yükseldiğinin farkındayız. İş dünyamız ile 2,5 milyon istihdam hedefimize ulaştığımızda işsizliği tekrar tek haneli rakamlara düşüreceğimize inanıyorum.”

  “Şimdi bize IMF’yi tavsiye edenler var. Bizim için o kapı kapanmıştır.”

  Merkez Bankası görev değişikliği

  "Merkez Bankası Başkanlığı’nda yaptığımız görev değişikliğinin özellikle birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmemiz doğru değil. Davul birinde tokmak başkasında… Yeni yönetim sisteminde başkan bu konulara müdahale yetkisini almıştır. Böylelikle faiz denilen bu her türlü kötülüğün anası olan bu konuda verilen talimatlara uymayan arkadaşımızın değişmesi konusunda böyle bir adım attık.”

  “Faiz politikamızın nasıl şekillendirildiğini en kısa sürede göreceksiniz. Tek hanelere düşürmek zorundayız ve bunu başaracağız. Faizciler bundan rahatsız olabilir.”

  “Bundan sonra Merkez Bankası ekonomi programımıza çok daha güçlü destek verecektir. Merkez Bankası’nda bir tıkanıklık vardı, bedelini Türkiye ödüyordu.”

  Yeni hükümet sistemi

  “Yeni hükümet sistemini baltalamak isteyenlere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz. Reform ve değişim kurumlar içinde kesintisiz bir süreci ifade eder. Yeni hükümet sistemi bize hem başarılarımızı hem de eksikliklerimizi gösterdi.

  “Bakanlık ve kurumların zafiyet gösteren yönlerini süratle değiştireceğiz. Zaten bizim de tespitlerimiz ve çözüm yöntemlerimizi oluştu…Milletten kopuşa sebep olan her türlü hastalığı söküp atacağız.”

  “Son dönemde 9 seçim yaşana milletimizin seçim yorgunu haline geldiğini biliyoruz. Merkezi hükümette 4 yıl belediyelerde 5 yıllık bir dönem var. Bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız.”

  “Reformları kararlılıkla hayata geçireceğiz. Birileri istediği için değil milletimizin beklentileri karşılama için değişimi kesintisiz sürdüreceğiz. 15 Temmuzlara olduğu gibi yeni 28 Şubatlara da izin vermeyeceğiz.”

 6. Ömer Çelik: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde aksayan yerlerin üzerine gidilecek

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleriyle toplantısı sonrası soruları yanıtladı. Meclis’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyarlanmasıyla ilgili AK Parti içindeki değerlendirmelerle ilgili soruya "Milletvekillerinin kendilerinin illeriyle merkezi yönetim arasındaki ilişkinin verimliliğiyle ilgili ortaya koyduğu notlar dikkatle değerlendiriliyor. Bu sistemin en büyük özelliği vatandaşın devletten hızlıca hizmet alabilmesiydi. Sayın milletvekillerinin ilettikleri bazı makamlarda, bürokratik makamlarda bu hızı göremedikleri, aksayan yerlerle ilgili tespitleri olduğu gibi hem süreçlerle ilgili hem de belli konumlarla ilgili değerlendirmeleri oluyor. Tıkanıklık görülen, eksiklik görülen yerlerin üzerine gidilecek" yanıtını verdi.

  Bir yıllık sistem değerlendirmesiyle ilgili çalışmanın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki ekip tarafından yapıldığını belirten Çelik şöyle devam etti: “Değerlendirmelerin sonuçları Cumhurbaşkanımıza arz edilecektir. Kendilerinin ifade ettiği gibi bunları Sayın Bahçeli ile değerlendirecekler. Cümleyi daha geniş tuttu diğerleri de dedi. Buradaki tartışma sistemin meşruiyeti ile ilgili değil, sistemin verimliliğiyle ilgili pozitif önerileri varsa herkesle görüşülebilir’ diye daha geniş manada da kullandı."

 7. İlköğretim okullarında teneffüs süreleri uzatıldı

  Teneffüs saatleri

  Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle tam gün eğitim yapan ilköğretim okullarındaki teneffüs süreleri 10 dakikadan en az 15 dakikaya çıkarıldı.

  Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ikili eğitim yapılan ilköğretim kurumlarında ise teneffüs süresi en az 10 dakika olacak.

  Yeni yönetmelik anaokuluna 57-68 aylık çocukların kaydının yapılabileceğini öngörüyor.

  İlkokulların birinci sınıfına ise 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilecek.

  Devamsızlık yapan öğrencilerin durumlarının veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yolu ile bildirilmesi zorunlu olacak.

  Sosyal medya düzenlemesi

  Yeni mevzuatta ‘kınama gerektiren davranışlar’a yeni madde eklendi. "Okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydetmek" şeklindeki madde, "bilişim araçları ya da sosyal medya kanalıyla kişilik haklarını ihlal edecek şekilde izinsiz ses ya da görüntü kaydetmek veya yayınlamak" olarak değiştirildi.

 8. Türk Dışişleri'nden ABD'ye S-400 yanıtı

  S-400

  ABD Dışişleri'nin, Rusya'dan S-400 alması durumunda Türkiye'nin 'çok olumsuz sonuçlarla' karşılacağı açıklamasına Ankara'dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un açıklamasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın G20 zirvesinde yaptıkları görüşmenin 'içeriği ve ruhuyla bağdaşmadığını' söyledi.

  Aksoy şöyle devam etti:

  Quote Message: "Türkiye'yi S-400 tedarik etmeye sevk eden koşullar ortadadır. Başkan Trump da G-20 Zirvesi'nde bunu teyit etmiş ve ülkemize adil muamele yapılmadığını açıkça belirtmiştir. ABD’nin S-400 sisteminin F-35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini gidermek üzere NATO'nun da dâhil edilebileceği teknik bir çalışma grubu kurulmasını önerdik; ancak bu teklifimize halen yanıt alamadık." from Hami Aksoy Dışişleri Sözcüsü
  Hami AksoyDışişleri Sözcüsü
 9. 15 Temmuz Darbe Girişimi: Zırhlı Birlikler Okulu'ndaki eylemlere ilişkin davada karar açıklandı

  Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu

  DHA ve AA'nın geçtiği haberlere göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara'daki Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada sanıklardan 8'i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, 25'i ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

  15 sanık “darbeye yardım” suçundan 12 yıl 6 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildi.

  Davada yargılanan eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker 'kasten adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanıp, 26 Nisan 2017'de mahkemeye gönderilen davanın iddianamesinde 52 kişi hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

 10. Türkiye'den Yunanistan'a: Avrupa'nın şımarık çocuğu Yunanistan'dır

  Doğu Akdeniz

  Dışişleri Bakanlığı,Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerine Avrupa Birliği ve Yunanistan’dan gelen eleştirilere bir açıklamayla tepki gösterdi.Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Eıronews’a yaptığı açıklamada "Türkiye Doğu Akdeniz'in haylaz çocuğu olmayı bırakıp ciddi bir oyuncu olmalı" sözlerine yanıt veren Dışişleri Bakanlığı, şu ifadelere yer verdi: “Dendias’ın ifadelerini yadırgıyoruz. “Avrupa’nın şımarık çocuğu” unvanı esasen Yunanistan’a aittir. Avrupa’nın haylaz çocuğu ise, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Avrupa Birliği üyesi olan ve Yunanistan’la birlikte yıllardır Doğu Akdeniz’i istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimidir"

  Bakanlık açıklamasında, Türkiye’nin sondaj çalışmalarına son vermesi çağrısı yapan Avrupa Birliği yetkililerine de “AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasadışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz. Bu açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ortak kurucusu olan, ancak hakları 1963 yılından itibaren gasp edilen Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesi ve Ada'da sanki Kıbrıs Türkleri yokmuş gibi davranılması ibret verici bir durumdur” denildi.

  Türkiye’nin “Ada’nın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edeceği” de vurgulandı.

 11. Şule Çet davasının üçüncü duruşması: Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

  Şule Çet davası

  Ankara'da üniversite öğrencisi Şule Çet'in 29 Mayıs 2018 tarihinde bir plazanın 20'inci katından düşerek şüpheli bir şekilde ölmesiyle ilgili davanın üçüncü duruşması sona erdi.

  Şule Çet'in ölümüyle ilgili görülen davanın 3'üncü celsesi sona erdi. DHA'nın haberine göre mahkeme heyeti, sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 6 Ekim 2019'da yapılacak.

  Şule Çet'in davasına destek vermek için bir çok kadın Ankara Adliyesi önünde toplandı.

  İnternet imza kampanyası platformu Change.org'da açılan 'Şule Çet İçin Adalet' başlıklı kampanyadaki imza sayısı 236 bini geçmiş durumda.

  Şule Çet'in ağabeyi Şenol Çet BBC Türkçe'ye verdiği röportajda 'Kardeşimin yükseklik korkusu vardı, intihar etmiş olamaz' demişti.

  View more on youtube
 12. Tuz Gölü'nde flamingo yavruları kuluçkadan çıktı

  View more on instagram

  BBC Türkçe'nin Instagram hesabında bugün Murat Öner Taş'ın Tuz Gölü'nde çektiği 'gün batımında flamingolar' fotoğrafını paylaştık. En büyük flamingo kolonilerinden birine ev sahipliği yapan Tuz Gölü'nde binlerce flamingo yavrusu kuluçkadan çıktı.

 13. Kağıthane'de bazı alanlar 'riskli alan' ilan edildi

  Resmi Gazete

  Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'yla İstanbul'un Kağıthane ilçesindeki Yahya Kemal Mahallesi snırları içerisinde bulunan bazı alanlar 'riskli alan' ilan edildi.

  Mayıs 2012'de tarihinde yürürlüğe giren 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da 'riskli alan' şöyle tanımlanıyor: "Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanlardır".

 14. İstanbul merkezli Gülen Yapılanması operasyonu

  Demirören Haber Ajansı, İstanbul Merkezli 'FETÖ soruşturması' kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli 28 asker hakkında gözaltı kararı alındığını duyurdu.

  Jandarma Genel Komutanlığa'na bağlı askerlerden biri yarbay, biri yüzbaşı, 12'si üsteğmen ve 14'ü astsubay.

  Ajans, gözaltı işlemlerinin sürdüğünü belirtti.