Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Metrobüste cinsel saldırı vakası ile ilgili davada sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi

  23 Nisan 2019'da İstanbul'da metrobüste yaşanan bir cinsel saldırı olayı ile ilgili Küçükçekmece Adliyesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

  Cinsel tacize maruz kalan davacı kadının avukatı Seher Eriş, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, duruşmada sıklıkla gergin anların yaşandığını belirtti.

  Eriş, mağdura taciz olayının tekrar tekrar detaylı bir şekilde anlattırıldığını, “Spermin çıkış anını gördün mü?” gibi sorular sorulduğunu ifade etti.

  İkinci duruşma 8 Ağustos’ta yapılacak.

  View more on youtube
 2. Gazeteci örgütlerinden ortak açıklama: SETA'nın gazetecileri fişlemesi suçtur

  basın açıklaması

  Türkiye'deki gazeteci örgütleri, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yayınlanan 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' başlıklı rapora ilişkin ortak basın açıklaması düzenledi.

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, PEN Türkiye, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın İş, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği, Haber Sen ve Çağdaş Gazeteciler Derneği temsilcilerinin katıldığı basın açıklaması, "SETA'nın gazetecileri fişlemesi suçtur" pankartı altında yapıldı.

  Gazetecilerin yıllardır sistematik olarak baskı altında tutulduğunu vurgulayan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, "Baskılarla kapatılan yüzlerce yayın organı" olduğunu belirterek "10 bini aşkın gazeteci işsiz bırakılmıştır" dedi.

  SETA tarafından yayınlanan raporu "basın tarihi açısından kara bir leke” olarak niteleyen Güneş, bu raporla "150 gazetecinin can güvenliği tehlikeye atılmıştır" dedi.

  Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner ise ifade özgürlüğünün yok sayıldığını, SETA’nın “açıkça suç işlediğini", "halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiğini” vurguladı.

 3. AİHM, Demirtaş’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti

  Selahattin Demirtaş

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Ankara, Demirtaş'a 2 bin 500 euro manevi tazminat ve 1000 euro mahkeme masrafı ödeyecek.

  Demirtaş, 5 Temmuz 2005 tarihinde, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır şube yöneticisi iken Roj TV’de telefonla katıldığı bir programda, Abdullah Öcalan’ın "Kürt sorununa barışçıl ve kalıcı çözümde rol oynayabileceğini" söylemiş, Öcalan’a yönelik "tecride" son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

  Bu ifadeleri Terörle Mücadele Kanunu’na aykırı olarak değerlendiren Demirtaş, “yasadışı örgüt propagandası yapmak” suçundan 2006’da toplam 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

  2011’de bu kararı AİHM’e taşıyan Demirtaş’ın açtığı davayla ilgili karar bugün açıklandı. AİHM, programda kullanılan ifadelerin "şiddet, silahlı direniş, ayaklanma veya nefret söylemi içermediğine" işaret ederek Demirtaş’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

  Demirtaş hakkında AİHM'de karar bekleyen bir dava daha bulunuyor. Demirtaş hakkındaki son gözaltı ve tutukluluk koşullarıyla ilgili davanın 18 Eylül 2019'da sonuçlanması bekleniyor.

 4. Meteoroloji'den yağış ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin Çarşamba gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği belirtildi.

  Açıklamada, yarın Trakya ve zamanla İstanbul'da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışların Perşembe günü Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı ve Orta Karadeniz'de görülmesi beklendiği kaydedildi.

  Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Cuma günü Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde, Cumartesi günü ise Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra Türkiye'yi terk etmesi beklendiği kaydedildi.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu sürede Türkiye’nin kuvvetli rüzgar ve fırtına etkisinin de altına gireceğini belirterek, bu durumun yol açabileceği olumsuzluklar konusunda uyardı.

  Yağmur
 5. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: Hükümet 2019 için yüzde 5+4 zam teklif etti, bunun kabul edilecek bir tarafı yok

  Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği TİS’lerle ilgili ikinci toplantı yapıldı.

  Hükümetin bu toplantıda, işçileri temsil eden Türk-İş’in talebine karşı 2019'un ilk 6 ayı için yüzde 5, son 6 ayı içinse yüzde 4 zam teklifini sunduğu bildirildi.

  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Bunun kabul edilecek bir tarafı yok" dedi.

  Ergün Atalay, hükümetin 3.500 TL altında maaş alanlar içinse 60 TL teklif ettiğini söyledi, "Teşekkür ettik, kalktık" dedi.

  Atalay şöyle konuştu:

  "Baktığınız zaman elektriğe yüzde 50 zam gelmiş, çaya, şekere tüpe yüzde 35/40/45 civarında zam var. Enflasyon bizim hesabımıza yüzde 17 olduğu yerde diyorlar ki yüzde 5. Bunun kabul edilecek bir tarafı yok. Arzumuz yaşayabilen, nefes alabilen bir ücret alalım. bu ücretle nefes almayı bırak adım atacak durumumuz yok. Hükümet çağırırsa geliriz, çağırmazsa bir talebimiz olmaz."

  Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız, ya grev

  Atalay sözlerini, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz" şeklinde sürdürdü.

  Türk-İş, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 TL zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı ödenmesini talep etmişti.

  Maden
 6. Kılıçdaroğlu: Ekonomiyi tefecilere teslim ettiler

  Grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik sorunlara ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınması konusuna da değindi.

  Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

  “Türkiye üretimden koparıldı. Aklınıza patates ve soğan ithal edeceğimiz gelir miydi, benim aklıma gelmezdi…Sormak gerekiyor, Türkiye'de toprak, su, çiftçi mi yok? Hepsi var, namuslu siyasetçi eksik. Aldılar ekonomiyi tefecilere teslim ettiler.”

  “160 milyar dolar faiz ödendi.Eliniz titremedi mi bunu öderken?Vatandaşın bankalara borcu 522 milyar lira. Bu süre içinde ödenen faiz 31 milyar 500 milyon lira. 2003'ten bu yana 478 milyar lira faiz ödedi vatandaş bankalara.”

  "Merkez Bankası'nın başkanını değiştirdiler. MB bağımsız değil ki, kâğıt üzerinde bağımsız. Erdoğan 'Faizi indirin' diyordu indiriyorlardı; 'Yükseltin' diyordu yükseliyordu. Erdoğan sıkıştı. MB Başkanı'na sorumluluğu yüklediler. Kendi beceriksizliğini bir bürokratın üzerine yıkarak kurtulmak istiyor."

  "MB Başkanı'na talimat vermiş de yapmamış da görevden alınmış. Madem böyle suçladın, görevden alındı. O zaman ilk toplantıda faizi sıfırlayın, vallahi de billahi de alkışlayacağım.”

 7. Kılıçdaroğlu: SETA raporu medya tarihimizin yüz karalarından biridir

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin meclisteki grup toplantısında konuştu.

  Gündemdeki konuları değerlendiren Kılıçdaroğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' raporuna da değindi.

  "Medyanın objektif olması, doğru haber yapması hepimizin ortak talebidir. Doğru bilgiye ulaşmak sağlıklı yorum yapmamızı sağlar."

  "SETA bir rapor yayınladı. 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları'. Ne demek bu?.. Bu rapor medya tarihimizin yüz karalarından biridir. Çünkü gazetecilerin fişlenmesini öngörüyor. Doğru haberi iktidarın önünde diz çökenlerden mi alacağız yoksa bağımsız gazetecilerden mi alacağız?"

  "TGS raporla ilgili suç duyurusunda bulundu. Medyanın yüzde 95’i iktidar yanlısı diyor."

  "Gazeteci paranın önünde diz çökmez. Gazeteci halkın gözü, kulağı ve sesidir."

  "Böyle bir rapora ihtiyaç var mıydı? Birileri mi istedi? Saraydan talep mi geldi? SETA’nın araştıracağı başka bir konu yok muydu?” Mutfakta yangın var. Bu sorunlarla niye ilgilenmiyorsun? Saray kızar diye..."

  "Bu rapor, yüzde 99,9 sarayın talimatıyla hazırlandı."

  "Bu gazeteciler kendi gazetelerinde niye çalışamadı? Neden atıldı kendi gazetelerinden? Bunları araştırmadılar... SETA iktidarın borazanlığını yapan, iktidardan beslenen, oradan para alan bir kuruluştur.”

  "Bütün baskılara ragmen kalemini satmayan gazetecileri biliyorum, onların önünde şapkamızı çıkarıyoruz. Bunlar arasında CHP’yi eleştirenler de vardır."

  Kemal Kılıçdaroğlu
 8. HDP Eş Genel Başkanı Temelli’den SETA raporu değerlendirmesi: Siparişle andıç hazırlanıyor, gazetecileri hedef gösteriyorlar

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin meclis grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

  Temelli, konuşmasında son günlerde çok tartışılan "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" başlıklı SETA raporuna da değinerek eleştirdi.

  Temelli, bu konuda şunları söyledi:

  “SETA Vakfı'nın araştırmasının başlığı bile kendisini ifade ediyor. ‘Uzantı’ sözcüğüyle aslında bir bir tanımı gerçekleştirmiş oluyor. Fişleme peşinde. Gazetecileri suçluyorlar. Gazeteciler birer 'uzantı.' Saçma sapan raporlarla hedef gösteriyorlar gazetecileri. 90’larda bu işi karargahlar yapıyordu, şimdi bu işi araştırma kurumları yapıyor. Bizi de ihmal etmiyorlar, rapora HDP'yi de sıkıştırmışlar. HDP hakkında haber yapmak neredeyse suç kabul edilecek. Gazetecilerin HDP ile ilgili yaptığı haberler suç değil, suç sizin gazetecileri cezaevine göndermeniz."

  Sezai Temelli
 9. Milli Savunma Bakanlığı: Hakkari'de PKK saldırısında 2 asker şehit oldu

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada Hakkari'de PKK saldırısında iki askerin hayatını kaybettiği, 1 askerin yaralandığı açıklandı.

  Bakanlık açıklamasında, "Hakkari bölgesinde 9 Temmuz 2019 tarihinde bir askeri araca PKK’lı teröristlerce uzak mesafeden yapılan saldırı sonucu iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Bölgede operasyonlara devam edilmektedir" denildi.

  Öte yandan MSB yaklaşık 3 saat önce Twitter'dan yaptığı açıklamada Irak'ın kuzeyinde PKK hedeflerine yönelik hedeflerin havadan vurulduğunu duyurmuştu.

  View more on twitter

  MSB, 6 Temmuz'da yaptığı açıklamada 27 Mayıs'tan bu yana Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde süren Pençe Harekâtı'nda "61 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini" ifade etmişti.

 10. Metrobüste cinsel saldırı vakası ile ilgili dava Küçükçekmece Adliyesi'nde başladı

  23 Nisan 2019'da İstanbul'da metrobüste yaşanan bir cinsel saldırı vakası ile ilgili davanın ilk duruşması bugün Küçükçekmece Adliyesi'nde görülüyor.

  Olay, saldırıya maruz kalan kadının cep telefonuyla çektiği video ile kamuoyuna yansımıştı.

  Davacı kadın, o gün metrobüste ve şikayet sürecinde yaşadıklarını, neden video çektiğini ve sonrasında gelen tepkileri BBC Türkçe'ye anlattı.

  View more on youtube
 11. Bahçeli: Hiçbir bürokrat imtiyazlı değildir, görevini yapan kalır, yapamayan gider

  MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

  “Türk milletinin öncelikli hedefi milli bekasını korumak olmalıdır" vurgusu yapan Bahçeli, Merkez Bankası başkanının görevden alınmasına da değinerek şunları söyledi:

  “Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla başlayan tartışmaların kaos bekçilerinin ortaya çıktıkları görülmektedir. Bir bürokrattır. Hiçbir bürokrat imtiyazlı değildir. Görevini yapan kalır, yapamayan gider. Merkez Bankası Başkanı'nı siper yapıp, ekonomide felaket tellallığı yapanlar utanmazlığını kaybetmişlerdir. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı başka bir şey, başkanının görevden alınması başka bir şeydir. Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değildir. Enflasyonla mücadele tekliyorsa, banka kendini gözden geçirmek zorundadır.”

  "Türk milleti aradığı sistemi cevherde bulup çıkarmasını bilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hükümet krizleri yoktur, koalisyon çatlakları yok, güvenoyu virajları, vesayet ağları görülemeyecektir."

  Devlet Bahçeli
 12. Akşener: Erdoğan asıl görevden alması gereken kişinin damadı olduğunu göremiyor

  Meral Akşener

  İYİ Parti lideri Meral Akşener TBMM grup toplantısında konuştu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya’yı Cuma günü bir Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alması konusuna değinen Akşener şunları söyledi:

  "Sayın Erdoğan ve damadı yapısal reform lafını dillerinden düşürmüyor. Ama dediklerinin tam tersini yapıp kendilerinden önce başlayan kazanımları yıkmakta sınır tanımıyorlar. Cuma gecesi KHK ile Merkez Bankası başkanını görevden aldılar. Sayın Erdoğan asıl görevden alması gereken kişinin damadı olduğunu göremiyor. Zaten bu senenin başında kârını hazineye aktarmışlardı. Şimdiyse gözlerini ihtiyat akçesine diktiler. Buna karşı koyanlara ise yoluma taş koyma diyerek ansızın görevden aldılar.

  "Görevden almanız gereken kişinin damadınız olduğunu herkes görüyor siz de görün. Bakalım gençler anlayacak mı? Yerde grafit var sayın Erdoğan.

  "Damat enflasyonda hedefi tutturduk diyor. Kıyamet kopsa dengeleniyoruz diyecek. Damada göre her şey 3.6 röntgen. Her şey ne çok iyi ne de felaket."

 13. Dolar 5,74'ten, euro 6,44'ten işlem görüyor

  Serbest piyasada dolar bugün 5,74’ten, euro ise 6,44’ten işlem görmeye başladı.

  Dün ise dolar günü 5,72, euro da 6,42 ile kapatmıştı.

  dolar
 14. TSK'daki Gülen yapılanması soruşturmasında üç büyük ilde 243 kişi hakkında gözaltı kararı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gülen yapılanması hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında 176 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.

  Kara, Hava, Deniz ve Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup farklı rütbelerdeki askeri personelin gözaltına alınması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği ifade ediliyor.

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ise 20'si muvazzaf 35 şüpheli hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada ise Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli 32 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.