Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Cumhurbaşkanı Buca metrosuna onay verdi

  Metro

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının onay verdiği Buca metrosu projesinin yatırım programına alındığını söyledi.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre Dağ “Buca metrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla yatırım programına alındı. Birileri basın üzerinden mesajlar verip rol kapma derdindeyken biz İzmir'in projelerini takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  CHP 18 aydır onay verilmediğini söylemişti

  CHP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Murat Bakan dün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yapacağı Buca Metro hattı projesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 18 aydır onay verilmediğini söyleyerek konuyu TBBM gündemine taşıdı.

  İzmir’in para değil onay istediğini belirten CHP’li Bakan, “18 aydır onaylanmayan proje İzmir’e her 1 dolar için yaklaşık 2 TL zarar ettirdi” dedi.

 2. Milli Savunma Bakanı Akar’dan S-400 açıklaması: Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 teslimatının başlaması hakkında “Bugün üç uçak planlıydı, planlı uçakların tamamı geldi ve bugünkü faaliyetler tamamlandı” dedi.

  Akar, teslimat sürecinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi.

 3. Suruç davasında ikinci duruşma: Mahkeme kayıtları istedi, duruşmayı 2020’ye erteledi

  suruç

  Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan, Şeyh Abdurahman Alagöz'ün düzenlediği ve IŞİD’in gerçekleştirdiği belirtilen bombalı saldırıya ilişkin 2 polis hakkında açılan davanın duruşması görüldü.

  DHA’nın haberine göre mahkeme, olay öncesi 13 günün kamera kayıtları ve polis telsiz konuşmalarını istedi.

  Kobane’ye yardım götürmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yaptığı sırada, Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmiş, 33 kişi ölmüş ve 104 kişi yaralanmıştı.

  Saldırının ardından dönemin Suruç Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Terörle Mücadele ve Asayiş birimlerinden sorumlu polisler Ali Koçak ve Ahmet Oğuz Davarcı, 'görevi kötüye kullanma' ve 'ihmal' suçlamasıyla yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Suruç Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

  Duruşmaya polis memurları Ali Koçak, Ahmet Oğuz Davarcı katılmazken, mağdur aileleri ve avukatları ise mahkemede hazır bulundu.

  Mahkemenin kimlik tespitinin ardından savunma yapan Avukat Gülhan Kaya, önceki celsede Ahmet Oğuz Davarcı’nın beyanında geçen ve o gün birlikte görev yaptıklarını ve önlem aldıklarını iddia ettiği polis memurları Bayram Okuducu, Hamza Maviş ve Abdürrahim Özdemir’in dinlenmesini talep etti.

  Olay öncesi ve sonrası 2015 yılının 19 ve 20 Temmuz tarihlerinde yapılan telsiz konuşmalarının dosyaya girmesi talebinde bulunan Kaya, "Sanık Ahmet Oğuz Davarcı’nın kendi beyanında belirttiği ve toplanmasını da kendinin söylediği, bizi de önlem alınmadığına dair toplanmasını istediğimiz delil olan olay anı ve öncesine ait kamera kayıtlarının dosyaya celbini talep ederiz" diye konuştu.

  Avukat savunmasının ardından kararını veren mahkeme heyeti, olay yerinde Ahmet Oğuz Davarcı ile birlikte görev yapan polis memurları Bayram Okuducu, Hamza Maviş ve Abdürrahim Özdemir’in tanık olarak dinlenmesine, 07 ve 20 Temmuz 2015 tarihleri arasında saat 08.00’den 12.01’e kadar Amara Kültür Merkezi önü ve çevresini gören kamera görüntülerinin kolluk birimine müzakere yazısı yazılarak istenmesine, 08 ve 20 Temmuz 2015 tarihleri arasında saat 08.00’den 12.00’ye kadar telsiz kayıtlarının incelenmesi için ilgili kolluk birimine yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 4 Şubat 2020’ye erteledi.

 4. Halkın Kurtuluş Partisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite diplomasını AİHM’e taşıdığını açıkladı

  HKP

  Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması hakkında yaptığı suç duyurusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığını açıkladı.

  HKP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lisans diploması olmadığını ve sunduğu replikaların da birbirinden farklı olduğunu iddia ederek, 2015 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

  Savcılığın işlem yapmaması üzerine de HKP başvurusunu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

  HKP, Anayasa Mahkemesi'nin başvuru hakkında “Kabul edilmezlik” kararı vermesinin ardından avukatları Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Doğan Erkan aracılığıyla konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığını duyurdu.

  Bir açıklama yayımlayan parti, konunun tüm ülkeyi ve evrensel hukuku ilgilendirmesi sebepleriyle hem “Etkili Başvuru Hakkı, İnsan Haklarına Saygı Yükümlülüğü” hem de “Hakikati Bilme Hakkı” ihlalleri gerekçesiyle başvuran Parti avukatları, AİHM İçtüzüğü uyarınca “ivedi inceleme” de talep ettiklerini belirtti.

 5. Milli Savunma Bakanlığı S-400 teslimatının görüntülerini paylaştı

  Milli Savunma Bakanlığı, Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sisteminin bugün başlayan telsimatına dair görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.

  Bakanlık daha erken saatlerde internet sitesinden bir duyuru yayımlayarak, "Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara'ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" ifadelerini kullanmıştı.

  View more on twitter
 6. Adnan Oktar ve 'grubu' hakkındaki iddianame tamamlandı

  Adnan oktar
  Image caption: (18 Temmuz 2018)

  Kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar ve kendisini "Adnan Hoca'nın müridi" olarak tanımlayanlara yönelik soruşturma tamamlandı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın onayladığı iddianamede, Adnan Oktar'ın, "yönetici sıfatı bulunan" 13 şüpheli ile birlikte "silahlı suç örgütü" kurduğu belirtiliyor.

  Tarafsız Haber Ajansı, 4 bin sayfalık iddianamede Oktar hakkında 21 suçlamadan toplam 870.5 yıl hapis cezası istendiğini bildirdi.

  İddianamede 24 suç isnadı yapılan 226 şüpheli yer alıyor, bunlardan 171'i tutuklu.

  Şüphelilerin "Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs", "Cinsel saldırı", "Tehdit", "Şantaj" gibi suçlamalarla birlikte toplam 24 ayrı suçtan cezalandırılmaları isteniyor.

  İddianamede "yönetici" sıfatıyla adı geçen bir kişinin firari olması nedeniyle hakkında yakalama emri düzenlenerek dosyası ayrıldı.

  Geçen yıl Temmuz ayında Adnan Hoca ve "müritlerine" yönelik İstanbul merkez olmak üzere 5 ilde operasyon yapılmıştı.

  Tutuklular dışında 52 şüpheli de adli kontrol tedbiri altında tutuluyor. DHA'nın haberine göre şüphelilerden 25'i etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istedi.

  Dosyada toplam 125 mağdur-müştekinin ifadesi alınırken, 23 tanığın da ifadesine başvuruldu.

  Başsavcılığın onayladığı iddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

  Mahkeme, iddianameyi kabul ederse şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

 7. Konda araştırması: Türkiye’de halkın yüzde 60’ı iklim değişikliğinden endişeli, yüzde 50’si ‘etkileri şimdiden hissediyoruz’ diyor

  Sel

  İklim Haber ve Konda’nın Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 adlı araştırması bugün yayımlandı.

  “İklim değişikliği konusunda endişeli misiniz? Ne kadar endişelisiniz?” sorusuna verilen cevaplar Türkiye’de her 10 kişiden en az altısının iklim değişikliğinden endişelendiğini gösterdi.

  Bu soruya ek olarak bu sene aynı zamanda Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerinin görülüp görülmediğine veya ne zaman görüleceğine dair bir soru da soruldu.

  Bu sorunun yanıtlarına göre, toplumun yarısı iklim değişikliğinin şimdi yaşandığını düşünüyor. Türkiye’de her iki kişiden biri “iklim değişikliğinin etkilerini şimdiden hissediyoruz” diyor.

  Ankete katılanların yüzde 70’i iklim afetlerinin arttığını, yüzde 60’ı da yaşadıkları yerin yerel yönetiminin yeterli önlem almadığını düşünüyor.

  Araştırma için Türkiye’nin 29 iline bağlı 100 ilçenin 151 mahalle ve köyünde 2745 kişiyle hanelerinde yüzyüze görüşmelerde iklim değişikliği konusunda altı soru soruldu ve bu soruların yanıtları, diğer siyasi ve toplumsal tercihler ve eğilimlere ilişkin yanıtlarla karşılaştırıldı.

  Raporda bir makalesi yer alan İklim Haber ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre son üç yılın, Türkiye’de 1940’lardan beri ülke tarihinde en çok meteorolojik afetin görüldüğü yıllar olduğunu yazdı.

  dolu
  Quote Message: “İklim değişikliği konusunda endişeli misiniz?” sorusuna “kararsızım”, “endişeli değilim” ve “hiç endişeli değilim” şeklinde yanıt verenlerin yarısından fazlası “etkilerin ne zaman hissedileceği” soruna “bilmiyorum” şeklinde cevap veriyor. Bu sonuç, nüfusun önemli bir kısmında, iklim krizine karşı kayıtsızlığının ardında yoğun bir bilgisizlik olduğunu gösteriyor. from Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019
  Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019

  Türkiye’de yaşanan düzensiz hava olaylarında iklim değişikliğinin rolü olduğunu düşünenler en fazla İYİ Parti ve ardından HDP seçmenleri oldu. İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 81’i, HDP’ye oy verenlerin yüzde 80’i iklim değişikliğinin rolü olduğunu düşünüyor.

  AKP’ye oy verenlerin 43’ü ve CHP’ye oy verenlerin yüzde 58’i iklim değişikliğinin Türkiye’deetkilerini günlük yaşamında hissettiğini belirtirken, HDP’lilerde bu oran yüzde 70’e çıkıyor, MHP’lilerde yüzde 40’a düşüyor.

  Eğitim seviyesi, çalışma durumu, yaş ve dinsel duyarlılık farklılıkları bu konuda görüş ayrılığına sebep olmuyor.

  yağmur

  Katılımcılar "Türkiye’de hükümet iklim değişikliğini azaltmak için yeterli çabayı gösteriyor mu?" sorusuna ise yüzde 55 oranında "hayır", yüzde 29 oranında "biraz" yanıtı verdi.

 8. TÜİK verileriyle son bir yılda kümes hayvanları ve süt ürünleri üretimindeki azalış

  tavuk

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son bir yılda kümes hayvancılığı ve süt ürünleri sektörlerinde yaşanan değişimlere dair istatistikleri paylaştı.

  Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,7 azaldı.

  Tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 azaldı.

  Kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %26 azaldı.

  Hindi eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %32,4 azaldı.

  Kümes hayvancılığında artış gösteren tek veri ise tavuk yumurtası üretimi oldu. Geçen yılın aynı ayına göre yumurta sayısı %1,2 arttı.

  Süt ürünleri verilerinde ise toplanan inek sütü miktarının Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,6 azaldığı görüldü.

  İnek peyniri üretimi 62 bin 295 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 5 bin 239 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,9 azaldı.

  Ayran üretimi ise 54 bin 413 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azalış gösterdi.

  Süt ürünleri verilerinde artış gösteren tek veri yoğurt oldu. Yoğurt üretimi 105 bin 331 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %3,2 arttı.

 9. NATO’dan S-400 açıklaması: Doğuracağı sonuçlardan endişeliyiz

  nato

  Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) Türkiye’nin S-400 alımının doğuracağı sonuçlardan endişeli olduğunu açıkladı.

  AFP’ye konuşan bir NATO yetkilisi, S-400’lerin diğer NATO sistemleri ile entegre edilemeyeceğini ekledi.

  Yetkili, ülkelerin istedikleri silahları alma hakkının bulunduğunu, fakat NATO üyesi orduların birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

  NATO, üye ülkelerin birbirleriyle entegre edilebilecek silahlar almasını savunuyor.

  NATO yetkilisi, “Türkiye’nin bazı müttefiklerle uzun menzilli hava ve roket savunma sistemi geliştirmek için çalışmasını mutlulukla karşılıyoruz” dedi.

  Yetkilinin kastettiği hava savunma sistemi ortaklığı ise Türkiye’nin İtalya ve Fransa ile birlikte geliştirmekte olduğu Eurosam konsorsiyumu.

 10. Tekirdağ Çerkezköy’deki Kavak Deresi’nde kimyasal atık incelemesi

  Kavak Deresi

  Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bulunan Kavak Deresi'nin renk değiştirip, kirli akması üzerine suda ön inceleme yapıldı.

  kanalizasyon

  DHA’nın haberine göre dereye, Organize Sanayi Bölgesi TIR Garajı'nın altından geçen yağmur suyu kanallarından, içeriği belli olmayan kimyasal madde karıştığı belirlendi.

  numune

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü dereden numuneler aldı ve inceleme başlattı.

 11. S-400'ler için üçüncü Rus uçağı Ankara'ya indi

  rus uçağı

  Rusya'dan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerini Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde bulunan Mürted Hava Meydanı'na getiren Rus uçaklarından ilki alandan ayrıldı.

  CNN Türk, Mürted üssüne inen Rus uçakların sayısının üçe ulaştığını duyurdu.

  DHA, sisteme ait parçaların teslimatının devam edeceği belirtildi.

  rus uçağı
 12. Pucca’ya ‘uyuşturucuyu özendirme’ cezası: 5 yıl 10 ay hapis, 66.660 TL para cezası

  Pucca

  Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda "Uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği" iddiasıyla yargılanan ve Pucca adıyla tanınan Pınar Karagöz, 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 666 lira para cezasına çarptırıldı.

  Aynı davada aynı suçlamayla yargılanan Burry Soprano lakaplı rap şarkıcısı Burak Aydoğduoğlu'nun ise beraatine karar verildi.

  DHA’nın haberine göre İstanbul Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Karagöz ve Aydoğduoğlu katılmadı. Tarafları avukatları temsil etti.

  Müvekkili Pınar Karagöz'ün, üzerine atılı uyuşturucu madde kullanımını özendirme suçunu işlemediğini söyleyen Avukat Ali Furkan Tatlı, "Suçun oluşması için özendirme kastı gerekir. Hatta uyuşturucu karşıtı tweetler atmıştır. İfade özgürlüğü kapsamında müvekkilimin kişisel hakları zedelenmektedir. Beraatini talep ederiz" dedi.

  Sanık Burak Aydoğdu'nun Avukatı Gülşen Orman Çakar, müvekkilinin 11 yaşından beri rap müzik yaptığını belirterek, müvekkilinin uyuşturucu maddeyi teşvik etme ve özendirme suçunu işlemediğini söyledi. Her iki avukat da müvekkillerinin beraatine karar verilmesini istedi. Mahkeme kısa bir aradan sonra kararını açıkladı. Mahkeme, Pucca olarak tanınan Pınar Karagöz'ü "Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme" suçundan 7 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, cezayı iyi halden 5 yıl 10 aya düşürdü.

  Mahkeme ayrıca sanık Karagöz'ü 3 bin 333 gün karşılığı 66 bin 660 lira adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanık Burak Aydoğdu hakkında aynı suçtan İzmir'de dava açıldığını gerekçe göstererek, Burak Aydoğduoğlu'nun beraatine hükmetti.

  Pucca, karara Instagram hesabından böyle tepki gösterdi:

  View more on twitter
 13. Cizre’de üç bekçinin yaralandığı patlamanın ardından dokuz kişi gözaltına alındı

  Cizre

  Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün gece gerçekleşen bir patlama sonucu üç bekçinin yaralanmasının ardından dokuz kişi gözaltına alındı.

  DHA’ya göre bomba Cizre’nin Cumhuriyet Meydanı’nda bir çöp konteynırına koyulmuştu.

  Bugün sabah karşı düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların sorgusunun devam ettiği belirtiliyor.

  DHA, bekçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu duyurdu.

 14. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması: Sıkıntı yok, süreç devam edecek

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün ilk parçaları Ankara’ya ulaşan S-400 hava savunma sistemiyle ilgili “Herhangi bir sıkıntı yok, süreç devam edecek” dedi.

  Kıbrıs’taki gelişmelere de değinen Çavuşoğlu, “Bizim teklifimiz, KKTC’nin teklifi son derece sade. Adanın etrafındaki kaynaklarda Kıbrıs Türklerinin hakkı var, bu hak garanti altına alınmalı. Bize yönelik bir adım olursa bunun karşılığını veririz, Kıbrıs’taki faaliyetlerimizi daha da artırırız” ifadelerini kullandı.

 15. TÜİK: Sanayi üretimi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 1,3 azaldı

  TÜİK: Sanayi üretimi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 1,3 azaldı

  TÜİK'in yayımladığı sanayi üretim endeksi Mayıs’ta bir önceki yıla göre yüzde 1,3 azaldı.

  Endeks bir önceki aya göre ise yüzde 1,3 arttı.

  Böylece endeks Eylül 2018’de başladığı düşüşüne devam etti.

 16. Jandarma’da Gülen yapılanmasına yönelik operasyon: 49 gözaltı kararı

  Gözaltı

  Jandarma Komutanlığı’nda Gülen yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda 46’sı muvazzaf 49 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “mahrem imamlar” ile ankesörlü, kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edilen bir teğmen ve 48 astsubay hakkında gözaltı kararı alındığı duyurdu.

  Anadolu Ajansı, 22 ilde düzenlenen operasyonlarda 25 kişinin gözaltına alındığı yazdı.

 17. Van’da 122 kilo eroin ele geçirildi, iki kişi tutuklandı

  eroinler

  Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin şüphe üzerine durdurduğu kamyonette 121 kilo 940 gram eroin ele geçirilirken, 2 kişi tutuklandı.

  DHA’nın haberine göre Van Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 10 Temmuz’da Edremit ilçesi Kurubaş Mahallesi'nde oluşturulan uygulama noktasında durumundan şüphelendikleri kamyoneti durdurdu.

  Kamyonette yapılan aramalarda dört çuval içerisinde 121 kilo 940 gram eroin ele geçirilirken, gözaltına alınan üç kişiden ikisi, sevk edildikleri adliyede, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı biri de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 18. Aydın, İzmir ve Muğla’da 192 göçmen yakalandı

  teknede göçmenler

  Aydın, İzmir ve Muğla’da gerçekleştirilen operasyonlarda yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan 192 göçmen yakalandı.

  İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında, yasa dışı yollardan lastik botlarla Yunanistan'ın Sakız adasına geçmeye çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 133 göçmen yakalandı.

  DHA’nın haberine göre Sahil Güvenlik botu tarafından Çeşme'nin Ildırı Körfezi'nde dün saat 05.30 ile 06.00 sıralarında 2 ayrı lastik bot tespit edildi. Durdurulan lastik botlardaki 36'sı Suriye, 26'sı Filistin, 11'i Kongo, 8'i Somali, 4'ü Irak ve 2'si İran uyruklu olmak üzere toplam 87 göçmen bulundu.

  Dün aynı saatlerde Muğla’da Bodrum'un Bitez Mahallesi açıklarında tespit edilen bir fiber teknede ise Afganistan uyruklu beş göçmen yakalandı.

  Dün 02.30 sırasında da Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik ekiplerince durdurulan teknede, 54 göçmen bulundu.

  Ege'deki teknelerde yakalanan tüm göçmenlerin sağlık kontrollerinden geçirilmek üzere Türkiye'ye geri götürüldüğü açıklandı.

 19. Milli Savunma Bakanlığı: S-400 teslimatı başladı, malzemeler Ankara’ya geldi

  S-400

  Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sisteminin Türkiye’ye nakledildiğini söyledi.

  İnternet sitesinden bir duyuru yayımlayan bakanlık “Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 20. Orman Bakanı Pakdemirli: Tüm Muğlalıları sonbaharda fidan dikmeye davet ediyorum

  Orman yangını

  Muğla'nın Dalaman ilçesinde, önceki gün başlayan ve daha sonra Göcek'e sıçrayan yangına 39 saattir müdahale ediliyor. 2 gündür çalışmaları yerinde koordine eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, günün ağarmasıyla birlikte sahada üçüncü hava denetimini gerçekleştirdi.

  Bu sabah basına konuşan Pakdemirli “Bugün itibariyle yukarıda gördüğümüz tablo düne oranla çok daha iyileşmiş bir tablo. Dün 350 hektar alanın etkilendiğini söylemiştim. Kabaca 350-400 hektar alanın etkilenmiş olabileceğini düşünüyoruz. Yer yer tütmeler var. Hava araçları buraları su ile döverek buradaki tüm tütmeleri bitirmeye çalışıyoruz” dedi ve ekledi:

  “Öğleden sonra rüzgarın şiddetini artırmasını bekliyoruz. Ekiplerimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Yerleşim alanları tehlikede değil. Vatandaşlarımız tatillerine gönül rahatlığıyla devam etsinler. Tatile gelmek isteyenler gelsinler. Yerleşim yerleriyle ilgili tehdit söz konusu değil.

  “Can ve mal kaybımız yok. Ama tabi ki bizi üzen ağaçlarımızı, bitki örtüsünü kaybetmiş olmamız; bazı teleflerimizin olduğunu varsayıyoruz. Tek üzüntümüz budur. Dezenformasyona itibar etmeyelim. Sosyal medyada ben bunları görüyorum. Tüm Muğlalıları sonbaharda fidan dikmeye davet ediyorum.”

  Dalaman'ın Karacağaç Mahallesi'nde önceki gün saat 16.00 sıralarında başlayan ve ardından Fethiye'nin Göcek Mahallesi'ne sıçrayan orman yangını yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili oldu. Dün sabah saatlerinde kontrol altına alınan ancak öğleden sonra şiddetli rüzgar nedeniyle yeniden aktif hale gelen yangın, akşam saatlerinde ikinci kez kontrol altına alındı. 39 saattir devam eden yangına, günün ağarmasıyla birlikte havadan müdahaleye tekrar başlandı.

  Sahanın etrafını iş makineleri ve arazözlerle çevreleyerek genişlemeyi durduran ekipler, olası patlamaları önlemek için yanan alan içerisinde devam eden yangınlara müdahale ediyor.