Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Pucca'ya verilen cezanın gerekçesi: 'Sosyal medyanın gücüyle hükümetler devriliyor'

  Pucca

  Mahkeme, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda, "Uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği" gerekçesi ile Pucca lakaplı Pınar Karagöz'e verdiği 5 yıl 10 aylık hapis cezasının gerekçesini açıkladı.

  DHA'nınr haberine göre mahkeme gerekçeli kararında sosyal medyanın gücüne atıf yaptı.

  Mahkeme, "Sosyal medyanın toplumlarda yarattığı etkiye bakınca; bu imkan kullanılarak dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde belli bir ideoloji çerçevesinde yapılan örgütlenmeler ile hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar neticeler elde edilebilmiştir" dedi.

  Pucca'nın avukatı: Yasalara göre değil, keyfi verilmiş bir karar

  Sanığın davaya konu sosyal medya paylaşımları ile doğrudan uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği savunulan gerekçeli kararda, bu paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği savunuldu.

  Gerekçeli kararda sanığın, Kolombiya'nın Medellin şehrine ilişkin sosyal medya paylaşımına atıfta bulunuldu.

  Sanığın bu paylaşımı ile Kolombiya'nın uyuşturucu kartelleri ile meşhur, kokain kartellerinin başkenti sayılan Madellin şehrine atıfta bulunduğu bilgisine yer verilen gerekçeli kararda, "Buradaki insanların uyuşturucu ticareti sayesinde hayatta kalabildiklerini belirtip, uyuşturucu madde kullanımı olması durumunda ekonomik döngüden dolayı Madellin'deki fakir insanların evlerine ekmek götürebileceklerini ima etmekte ve kişileri uyuşturucu kullandırmaya özendirmekte olduğunun tespit edildiği" iddia edildi.

  'Uyuşturucu madde kullanımına davet ediyor'

  Sanığın bir başka sosyal medya paylaşımında da uyuşturucu madde kullanmaya başladığını ima ederek takipçilerine bu yönde mesaj verdiği savunulan gerekçeli kararda, "Kendisini her yönüyle örnek alan kişilere uyuşturucu madde kullanımına davet etmekte olduğunun tespit edildiği" kaydedildi.

  Sanık Karagöz'ün, davaya konu paylaşımı ile uyuşturucu kullanımını bir suç değil bir ekmek kapısı olarak gösterdiği savunulan gerekçeli kararda, şüphelinin yine uyuşturucuyu kullanılabilecek meşru bir madde olduğu şeklinde algı yarattığı, iradeleri tam oturmamış gençleri toplum için tehlike teşkil eden uyuşturucuya yönlendirdiği iddia edildi.

  Sanığın 1.72 milyon takipçisi olduğunu hatırlatan mahkeme, yukarıdaki gerekçelerle sanığın iddianameye konu üzerine atılı suçu işlediğini gerekçe gösterdi ve "Uyuşturucu madde kullanımını özendirme" suçundan 7 yıl hapis ve 4 bin gün adli para cezası verilmesine hükmetti.

 2. Van Barosu: İran sınırında 25 göçmenin cesedi bulundu

  Van (Arşiv fotoğrafı)

  Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu, sınırda kış aylarında donarak ölen kaçak göçmenlerle ilgili rapor hazırladı.

  DHA'nın haberine göre raporda 1 Nisan 2019 ile 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında 25 cenazenin tespit edildiği belirtilerek, 4 cenazenin konsolosluklar aracılığıyla ülkelerine gönderildiği diğer cenazelerin ise Van'da kimsesizler mezarlığına defnedildiği belirtildi.İran sınırında bulunan Van, kaçak göçmenlerin önemli geçiş güzergahları arasında bulunuyor.

  Köylüler ihbar etti

  Bu cesetlerin tamamının Eşmepınar bölgesinde köylülerin ihbarı sonucu tespit edildiği bildirildi.Donarak ölen kaçak göçmenlerin bulundukları bölgenin iklim ve coğrafi koşulları itibariyle oldukça zorlu bir bölge olduğu da belirtilirken, raporda çoğu cenazenin aylarca kar altında kaldığı, bu açıdan bedensel bütünlüklerini korudukları ancak bazı cenazelerin doğa koşullarında vahşi hayvanlarca parçalanarak beden bütünlüklerinin bozulduğu ve bu nedenle kimliklerinin tespit edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.Donarak ölen düzensiz göçmenlerin tamamının erkek olduğu da bildirilen raporda, yaşlarının tahminen 16-30 arası olabileceği, cenazelerin genelde aynı bölgede bulunduğu kaydedildi.

 3. Türkiye yıkımlar nedeniyle İsrail’i kınadı: 'Filistinlilere ait bazı evleri yıkılması, İsrail'in işgalci ve saldırgan politikalarının yeni bir tezahürüdür'

  Yıkılan evler

  Dışişleri Bakanlığı, "İsrail'in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bazı evleri yıkması, İsrail'in işgalci ve saldırgan politikalarının yeni bir tezahürüdür. Kudüs’ün demografik yapısını değiştirmeye yönelik bu gibi eylemleri şiddetle kınıyoruz" açıklaması yaptı.

  İsrail, Batı Şeria’da inşa ettiği duvara yakın olduğu gerekçesiyle dün bazı evleri yıkmıştı. Birleşmiş Milletler yetkilileri İsrail’den yıkımı durdurmasını talep etmiş, olay uluslararası tepkiye yol açmıştı.

  Dışişleri Bakanlığı, “İki devletli çözüm vizyonuna zarar veren gayri meşru eylem” olarak tanımladığı yıkımın derhal durdurulması talebinde bulundu.

  Bakanlık, “Uluslararası toplumu, Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya ve Filistin halkının haklarının korunması için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 4. Milli Savunma Bakanlığı: Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge için çalışma bugün Ankara’da icra edildi

  bakanlık

  Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge için bugün Ankara’da çalışma yapıldığını açıkladı.

  Dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey arasında bir görüşme gerçekleşmişti.

  Bakanlık, bu görüşmede mutabık kalındığı şekilde “her iki ülkenin askeri yetkilileri arasında, Suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik müşterek çalışma bugün MSB/Ankara'da icra edildi” ifadelerini kullandı.

  Bakanlık, Türk ve Amerikan askeri yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmelerin önümüzdeki günlerde de devam etmesi planlandığını açıkladı.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere’nin yeni başbakanı olacak Boris Johnson’ı tebrik etti

  Johnson ve Erdoğan 2017'de Antalya'da düzenlenen Turkish-British Tatlidil Forum'da bir araya gelmişti
  Image caption: Johnson ve Erdoğan 2017'de Antalya'da düzenlenen Turkish-British Tatlidil Forum'da bir araya gelmişti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’nin yeni başbakanı olacak Boris Johnson’ı tebrik etti.

  Sosyal medya sitesi Twitter’daki hesabından bir paylaşım yapan Erdoğan, “Bu dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyorum” dedi.

  View more on twitter
 6. Ankara’da pavyon ve gece kulüplerindeki “gasp çetesine” operasyon: 125 gözaltı

  operasyon

  Ankara'da 'avcı kız' adını verdikleri kadınların sosyal medyadan tanışıp tuzağa düşürdüğü erkekleri, pavyon ve gece kulüplerinde 'fazla hesap' yöntemiyle gasp eden çeteye yönelik operasyonda 125 kişi gözaltına alındı.

  DHA’nın haberine göre Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın talimatı ile Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği bünyesinde kurulan özel ekip, soruşturma kapsamında 6 ay süren çalışma yaptı. Polisin yaptığı araştırmalar, teknik ve fiziki takip sonucu şüpheliler belirlendi. Ayrıca, çetenin kadınları kullanarak tuzağa düşürdüğü erkeklerin 'fazla hesap' çıkarılarak dolandırıldığı eğlence merkezleri de saptandı.

  Çete üyelerinin, gece kulübü ve pavyon gibi eğlence merkezlerinde yüksek rakama itiraz eden ve ödeme yapmak istemeyen kişileri, silah tehdidi ve darp yolu ile gasp ettikleri saptandı. Nakit parası olmayanların da kredi kartlarından zorla tahsilat yaptıkları belirlendi. Şüphelilerin, bazı mağdurları yanlarına alıp birlikte evlerine giderek, burada bulunan kasalarından tahsilat yaptıkları da öğrenildi.

  Gözaltına alınan şüphelilerden Murat K.'nin benzer suçlardan 27 ayrı suç kaydının olduğu tespit edildi. Şüpheliler, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, soruşturma sürdürülüyor.

 7. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, selden etkilenen Düzce’de: İklim değişikliğiyle mücadele edeceğiz

  murat kurum

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selden etkilenen Düzce’de son durumu gazetecilerle paylaştı.

  Beş kişinin yaşamını yitirdiğini, iki kişinin de kayıp olduğunu belirten Kurum, “İklim değişikliğiyle mücadele noktasında yapılması gereken her adımı kararlı bir şekilde atacağız” dedi.

  Önceliklerinin dere yataklarındaki binaları taşımak olduğunu açıklayan Kurum, binaların imar barışına başvurmuş olsalar bile yıkılacaklarını söyledi.

  Kurum, selin binalara verdiği hasarı ise şöyle anlattı:

  “Akçakoca ve Cumayeri ilçelerimizde 40 köy ve diğer ilçelerde de 45 köyde hasar tespit çalışması yaptık: 319 az hasarlı bina, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık ve 26 da istinat duvarı olmak üzere 475 yapımız heyelandan etkilenmiş durumda. 66 binamız da heyelan riski altında.”

  Kurum, bu süreçte belediyelere ihtiyaç duydukları tüm maddi desteği vereceklerini de ekledi.

 8. İçişleri Bakanı Soylu: Bu yıl 80 bin kaçak göçmen sınırdışı edilecek, gerçekleştirmek zorundayız

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yıl 80 bin kaçak göçmenin sınırdışı edileceğini söyledi.

  Haliç Kongre Merkezi'ndeki bir etkinlikte konuşan Soylu, "Geçen yıl toplam 56 bin kaçak göçmeni sınır dışı ettik. Bu yıl itibariyle de biz ortalama 80 bin, yani geçen seneden neredeyse, yüzde 40-50 civarında bir fazlalıkla sınır dışı işlemi gerçekleştireceğiz. Gerçekleştirmek zorundayız" dedi.

  "Bir göç dalgasıyla karşı karşıya kaldığımız aşikardır." diyen Soylu "Sadece 2016 yılında Türkiye sınırına gelip de geçmek isteyen kaçak göçmenlerin engellenme sayısının 729 bin 370" olduğunu söyledi.

  "Yani Doğu ve Güney sınırımızda Türkiye'ye girmek isteyip de bizim engellediğimiz insan sayısı 729 bin 370" diye devam eden Soylu, "2018'de de bu rakamın 547 bin 857 olduğunu" belirtti.

  80 bin kaçak göçmene sınırdışı

  "2019'da şu ana kadar bu rakamın 167 bin 874 olduğunu" vurgulayan Süleyman Soylu, sayının düşmesinde sınırlarda alınan önlemlerin etkili olduğunu" ifade etti.

  "Türkiye'yi bir kaçak göç merkezi yapmamak için büyük bir mücadele ortaya koyuyoruz. Bu esnada da 3 milyon 630 bin Suriyeli kardeşimiz de ülkemizde misafir ediyoruz" diyen Süleyman Soylu, "Geçen yıl toplam 56 bin kaçak göçmeni sınır dışı ettik. 20 Temmuz itibariyle rakam 43 bin. Bu yıl itibariyle de biz ortalama 80 bin, yani geçen seneden neredeyse, yüzde 40-50 civarında bir fazlalıkla sınır dışı işlemi gerçekleştireceğiz. Gerçekleştirmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

 9. Düzce'deki sel felaketi: Aranan 4 kişiden 2'sinin cesedi bulundu

  arama çalıyşmaları

  Düzce' deki selde kaybolan 4 kişiyi arama çalışmalarında 1 kadın ve 1 çocuk cesedine ulaşıldı. Diğer iki kişiyi bulmak için de çalışmalar sürdürülüyor.

 10. Futbol kulübünün olağanüstü genel kuruluna sadece başkan katıldı

  Genel kurul

  Samsun'da 1'inci Amatör Küme Büyükler Futbol Ligi'nde mücadele edecek Vezirköprü Belediyespor'un olağanüstü genel kuruluna sadece kulübün başkanı katıldı.

  Boş kalan salonda sadece Vezirköprü Belediyespor Başkanı Bünyamin Başar hazır bulundu.

  Çoğunluğun sağlanamadığı kongre ertelendi.Samsun Süper Amatör Ligi'ne veda eden Vezirköprü Belediyespor'da olağanüstü genel kurul kararı alındı.

  Ancak, Vezirköprü Amatör Spor Kulübü Güçlendirme Derneği Salonu'nda yapılması planlanan olağanüstü kongre için belirtilen saatte, salonda sadece Vezirköprü Belediyespor Başkanı Bünyamin Başar hazır bulundu.

  Mevcut başkan Bünyamin Başar'ın aday olmadığı, henüz yeni başkan adayının da çıkmadığı kulübün olağanüstü genel kurulu, çoğunluk sağlanamadığı için 27 Temmuz'a ertelendi.

  Başar, köklü kulüplerinin sahipsiz bırakıldığını söyledi.

  Başar, "1970 yılında kurulan, neredeyse yarım asırdır varlığını başarıyla sürdüren ve şu an 200 lisanslı futbolcusu bulunan kulübümüzün sahipsiz bırakılması hepimizin ayıbıdır. 5 kategoride mücadele eden Vezirköprü Belediyespor ilk defa böyle ortada bırakıldı" dedi.

 11. İstanbul'da sahte içki operasyonu: Binlerce şişe, dolum ve damıtma tankı bulundu

  Sahte içki operasyonu

  İstanbul'da Arnavutköy semtinde jandarmanın düzenlediği sahte içki operasyonunda binlerce sahte içki şişesi, dolum ve damıtma tankı, alkol kokusunu önlemek için koku filtresi, çeşitli marka ve ebatlarda şişe kapağı ile alkolmetre ele geçirilirken, 2 kişi tutuklandı.DHA'nın haberine göre İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 2 şüphelinin Arnavutköy'de sahte içki imalatı yaptığı, ürettikleri sahte alkolü İstanbul genelinde alkol satışı yapan tekel bayileri ile alkollü eğlence merkezlerine satacakları ihabrı üzerine harekete geçti.

  Ekipler, şüphelilerin imalathane olarak kullandığı adrese giriş çıkış yaptığını ve koliler içinde malzeme çıkardıkları tespit etti. Jandarma ekipleri, imalathaneye baskın düzenledi.

  750 litrelik dolum ve damıtma tankı

  İmalathanede yapılan aramalarda satışa hazır hale getirilmiş ve üzerlerinde Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) sahte etiketleri bulunan binlerce sahte içki şişesi, dünyaca ünlü içki markalarına ait sahte etiketler, 1 adet 750 litrelik dolum ve damıtma tankı, çeşitli marka ve ebatlarda şişe kapağı ile 1 adet alkolmetre geçirildi.

  Jandarma ekipleri şüphelilerin ürettikleri alkolün kokusunun çevreye yayılmasını engellemek için özel bir koku filtresi kullandıklarını belirledi.

  Operasyon kapsamında yakalanan şüpneliler tutuklanarak cezaevine gönderilirken, üretilen sahte içkilerin can kaybına neden olmaması için şüphelilerin satış yaptıkları kişi ya da kişilere yönelik çalışmalar devam ediyor.

 12. İzmir'de TSK'da Gülen yapılanması operasyonu: 37 muvazzaf, 45 asker hakkında gözaltı kararı

  polis

  İzmir'de Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Gülen yapılanması örgütlenmesine yönelik soruşturmada 35'i muvazzaf 47 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  Mahkeme "mahrem imamlarca ankesör ya da büfe telefonlarından arandıkları belirlenen" 35'i muvazzaf 47 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

  Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir, İstanbul, Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Eskişehir, Gümüşhane, Isparta, Kocaeli, Kahramanmaraş, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Niğde, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ ve Zonguldak'ta belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda 31 şüpheli gözaltına alındı.

  Diğer zanlıların yakalanması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

  Gözaltı kararı verilenler arasında aktif görevde 1 yarbay, 30 astsubay, 2 üsteğmen, 2 uzman çavuş ile 5 ihraç astsubay, 4 emekli astsubay, 1 istifa eden astsubay, 1 sözleşme feshi üsteğmen ile teğmen bulunuyor.

 13. Çiftlikten çalınan İngiliz yarış atı, kesilip, etleri alınmış halde bulundu

  Harun Ak ve Çağrıbey
  Image caption: Çiftlik sahibi Harun Ak ve yarış atı Çağrıbey

  Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bir çiftlikten kaybolan İngiliz yarış atı ormanlık alanda, kesilmiş ve etleri alınmış olarak bulundu.

  DHA'nın haberine göre Çerkezköy’ün Ambardere mevkiinde çiftliği bulunan Harun Ak, daha önce yarışlara katılmış 8 yaşındaki bir İngiliz atını satın almak için çiftliğine getirdi. Çağrıbey adlı yarış atı, cuma günü ortadan kayboldu.

  Ak ve çiftlik çalışanları çevrede yaptıkları aramalarda atın izine rastlayamadı.

  Dün akşam saatlerinde çiftliğe yaklaşık 500 metre mesafede çalılıklar arasında çobanlar parçalanmış bir at bulunca, durumu Harun Ak’a bildirdi.

  Emekli edilmişti

  Ak, gittiği bölgede sadece kafa kısmı kalan atı, anlındaki beyaz renkten tanıdı. Atın, parçalanmış iç organları, bacaklarının alınmış olduğunu söyleyen Ak, “Sadece kafa kısmı ile kaburgaları kalmış. Görünce çok şaşırdım ve büyük üzüntü yaşadım. Atı büyük ihtimalle çiftlikten çalıp buraya getirerek kesmişler ve etlerini de almışlar. Bunu yapanlar insan olamaz, bulunmasını istiyorum” dedi.

  İstanbul başta olmak üzere çeşitli kentlerde yarışmalara katılan Çağrıbey’in dereceler elde ettiği bildirildi. Çağrıbey'in 2015'in son aylarına kadar yarıştığı ve daha sonra sahibi tarafından emekli edildiği öğrenildi.

 14. Çiftlikbank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın eşi: Şirketle herhangi bir ilgim yok

  Çiftlikbank

  Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın’ın Sıla Aydın’ın, mahkemeye verdiği ifade de şirketle herhangi bir ilgisinin olmadığını savunduğu belirtildi.

  Hürriyet gazetesinden Aziz Özen'in haberine göre, Sıla Aydın 48 sanıklı Çiftlik Bank davası kapsamında Bursa Karacabey 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne verdiği ifadede şirket ile herhangi bir ilgisinin olmadığını belirtti.

  Aydın “Bu şirketi, yazılım şirketi olarak biliyordum. Şirketin yöneticisi değilim. Haksız kazanç sağlamadım” dedi. ‘

  Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ ve ‘mal varlığı değerlerini yurtdışına çıkarmak’ suçlarından 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Sıla Aydın şirketin kuruluşunda ve ilerlemesinde hiçbir katkısı olmadığını iddia etti.

  İki kez Arjantin ve Uruguay'a gittim

  Sadece Mehmet Aydın’ın eşi olduğum için hakkımda iddianame düzenlendiğini savunan Sıla Aydın şöyle devam etti.

  "Ben kesinlikle yurtdışına para çıkarmadım. Veya takı gibi maddi değeri olabilecek herhangi bir şeyi yurtdışına götürmedim. Mayıs 2017 ve Ağustos 2017’de Arjantin ve Uruguay’da 15 gün olmak üzere iki kez bulundum. Mehmet Aydın ise Türkiye’ye dönmedi. Ayrıca bizim ev almak üzere biriktirdiğimiz para benim adıma bankadaydı. 2017 Ekim’de eşim benim hesabıma bu birikmiş parayı gönderince tedbir kondu. Şu anda parayı da kullanamamaktayım.”

  Sıla Aydın, beraatını talep etti.

  75 bin yıla kadar hapis istemi

  Firari Mehmet Aydın, ‘suç işleme amacıyla örgüt kurma’, ‘bilişim sistemleri aracılığıyla nitelikli dolandırıcılık’, ‘ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.