Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. 'Nijerya'da kaçırılan 4 Türk vatandaşı kurtuldu'

  Anadolu Ajansı, geçen hafta Nijerya'nın Kwara eyaletinde silahlı kişilerin kaçırdığı 4 Türk vatandaşının operasyonla kurtarıldığını duyurdu.

  Nijerya açıklarında silahlı kişiler, 13 Temmuz Cumartesi günü de Türkiye'ye ait bit gemiden 10 Türk vatandaşını kaçırmıştı.

 2. Hrant Dink cinayeti davasının firari sanığı Tuncay Uzundal yakalandı

  Tuncay Uzundal

  Gazeteci Hrant Dink cinayeti davasında tutuksuz yargılanan ve hakkında 17 yıla yakın hapis cezası bulunan Tuncay Uzundal, İzmir'in Çeşme ilçesindeki bir evde yakalandı.

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde Şişli'de yürüdüğü sırada uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Olayın ardından yapılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Tuncay Uzundal, 'adam öldürmek suçuna iştirak' ve 'silahlı suç örgütü üyesi olmak' suçlarından tutuklandı. Uzundal daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Tuncay Uzundal, "Hrant Dink'in Yasin Hayal'in azmettirmesi sonucu Ogün Samast tarafından öldürülmesine yardım" suçundan 15 yıl hapis, "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün olmak üzere toplam 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası almıştı.

  Yargı süreci:

  Dink suikastıyla ilgili yargı süreci Nisan 2007'de başladı. İlk davada 12'si tutuklu 18 kişinin yargılanmasına başlandı. 2008 ve 2009 yıllarında hazırlanan ek iddianamelerle sanık sayısı daha sonra 20'ye yükselmişti. Sürecin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz:

 3. AYM'den 'Barış Akademisyenleri' için hak ihlali kararı

  Barış Akademisyenleri

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu'nun, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için akademisyenlerinin “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

  Bildiriye imza veren 9 akademisyen Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen, "terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırılmaları" nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 9 akademisyenin yaptığı başvuruyu ele aldı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, toplantıda 8 üyenin ihlal kararına karşı 8 üye ihlal bulunmadığı yönünde görüş bildirdi. Ancak, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "ihlal" yönünde oy kullanması nedeniyle "eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyunun iki oy sayılacağı"na ilişkin hüküm gereği bireysel başvuruda ihlal kararı verildi.

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine de hükmetti.

  View more on twitter

  89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamıştı

  Barış için Akademisyenler’in 2016'da hazırladığı bildiriyi Türkiye ve yurt dışından 89 üniversiteden 1.128 akademisyen imzalamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akademisyenleri eleştiren açıklamaları üzerine dayanışma imzalarıyla bu sayı 2 bini aşmıştı.

  Bu akademisyenlerin yüzlercesi işten atıldı, pasaportlarına el konuldu, KHK işle kamu hizmetinden men edildi veya tutuklandı. Barış için Akademisyenler’in internet sitesine göre bu akademisyenlerin hepsine bireysel olarak dava açıldı.

 4. Suriyelilerle ilgili en fazla tweet Temmuz ayında atıldı

  Suriyeli mülteciler

  BBC İzleme Servisi’nin araştırmasına göre son bir yılda Türkiye’de Suriyeliler ile ilgili atılan tweetlerin sayısı Temmuz ayında en yüksek sayıya ulaştı.

  Sosyal medya analiz uygulaması Spredfast kullanılarak yapılan çalışmada Temmuz ayı içinde konuyla ilgili 286 bin tweetin atıldığı belirtiliyor.

  Öncesinde Suriyeli mültecilerle ilgili en fazla tweet 22 Aralık 2018 ile 22 Ocak 2019 arasında atılmış. Araştırmada, bu dönemde Suriyeli mültecilerin sosyal medyada tartışma konusu olmasının nedeni olarak Taksim’deki yeni yıl kutlamalarında Özgür Suriye Ordusu bayrağının açılması gösteriliyor.

  Yine aynı dönemde “#UlkemdeSuriyeliIstemiyorum” etiketinin 24 saat içinde 63 binden fazla kullanıldı.

  22 Temmuz'da #Suriyeli etiketi trending konular arasında girerken, 21-23 Temmuz tarihleri arasında 45 bin 700 tweet atıldı.

 5. [Foto galeri] İzmir'de ihracatlık domatesler güneşe serildi

  Domates

  Türkiye'de en fazla kurutulmuş domates ihracatının yapıldığı Ege Bölgesi'nde hasadın ardından domatesler güneşe serildi.

  İzmir

  Mevsimlik işçilerin topladığı domatesler, kamyon ve traktörlere yüklenerek beyaz örtülerin serildiği arazilere götürülüyor. Burada kesilen domatesler isteğe göre tuzlanıyor ya da kükürtleniyor. Ardından yaklaşık bir hafta güneşte bekletiliyor.

  Domates

  Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, geçen yıl domatesten hastalık nedeniyle yeterli verim elde edilemediğini ama bu yıl 100 milyon dolarlık bir gelir beklediklerini söyledi.

  İzmir

  Kurutulmuş domateste en fazla ihracat 19 milyon 500 bin dolarla İngiltere'ye yapılıyor. İngiltere'yi 13 milyon 344 bin dolarla İtalya ve 9 milyon 472 bin dolarla Almanya izledi.

 6. Post update

  Metin Feyzioğlu

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, bakanlık bürokratları görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ekim’de Meclis gündemine gelecek yargı reformu paketinin genişletileceğini söyledi.

  Feyzioğlu, Anadolu Ajansı tarafından geçilen ifadelerinde, “İnşallah bu paketi Ekim ayında çok daha kapsamlı hale getirerek, Meclis'ten çıkmasını bekliyoruz." dedi.

  Toplantıda, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketinin daha da genişletilmesi noktasında uzlaşıya vardıklarını açıklayan Feyzioğlu, “Soruşturmada tutukluluk sürelerinin kısalması belki bir müjde olarak ifade edilebilir. Çünkü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti var. Cezaevleri artık doluluk haddini fazlasıyla doldurmuş durumda ve soruşturma evresinde azami süreler kısalarak geliyor" diye konuştu.

  "Türkiye demokrasiden şaştı diyenlere tokat gibi cevap oalcaktır"

  Reform paketine eklenecek bir madde ile "hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavı" getirileceğini de aktaran Feyzioğlu, paketi son 25 yılın en çoğulcu ve katılımcı çalışma olarak nitelendirdi: "Dünyada, 'Türkiye bu konuda ciddi değildir, oyalama taktiği içindedir, hukuk devletini güçlendirme niyeti yoktur, demokrasiden sapmıştır' diyenlere tokat gibi cevap olacaktır. Hukuk devletini güçlendirmeyi düşünmeyen bir devlet, niçin bir buçuk senedir on binlerce kişinin emek harcadığı bir reform paketi hazırlama işine girişsin ki? Burada bir samimiyet vardır."

 7. Milli Savunma Bakanlığı: Hakkari'de 1 asker şehit oldu

  Çukurca Hakkari

  Milli Savunma Bakanlığı, Hakkâri'nin Çukurca sınır bölgesinde PKK’lılarla çıkan çatışmada 1 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamaya göre saldırıda 1 asker de yaralandı.

  DHA'nın geçtiği Bakanlık açıklamasında, ''Hakkâri Çukurca sınır bölgesinde 26 Temmuz 2019 tarihinde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonrası çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede halen hava destekli olarak devam eden operasyonlarda, saldırıyı gerçekleştiren üç terörist Irak kuzeyi Zap bölgesinde tespit edilerek etkisiz hale getirilmiş, kahraman silah arkadaşlarımızın kanı yerde kalmamıştır." denildi.

 8. TÜRK-İŞ: Açlık sınırı 2 bin 75 TL oldu

  TÜRK - İŞ

  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımladı.

  Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.075,24 TL oldu.

  Raporda, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 6.759,73 TL olarak hesaplandı. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.564,52 TL.

  Raporda enflasyondaki düşüşün geçim şartlarını iyileştirmediği belirtilirken, "Gelişen şartlar çerçevesinde tasarruf ve fedakarlık içinde yaşamını sürdürmeye çalışan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler, gelirin adaletli dağılmasını ve sağlanan refahtan pay talep ediyor" denildi.

 9. Erdoğan: Fırat'ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmekte kararlıyız

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Ankara temaslarında da gündeme gelen Suriye'de güvenli bölge konusuna değindi. Erdoğan, "Amerika ile görüşmeler ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Fırat'ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmekte kararlıyız. Ne gerekiyorsa yapacağız. İzin almaya ihtiyacımız yok." diye konuştu.

  Türkiye'nin Kuzey Irak'ta düzenlediği 'Pençe Harekatı'nı da değerlendiren Erdoğan, "Erbil'deki konsolosluk görevlimize saldırı, harekatımızın ne kadar isabetli olduğunun teyididir. Amacımız teröristleri sınır hattındaki sarp dağlar yerine, sınırımızın hemen ötesindeki düz ovada karşılayıp engelleyecek bir güvenlik hattı oluşturmaktır. Bunu başardığımızda inşallah Kandil diye bir meselemiz de kalmayacaktır." ifadelerini kullandı.

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

  "Ülkemizdeki Suriyelilerin 330 bini ülkemizin güvenlik altına aldığı bölgelere döndüler. Daha fazla Suriyelinin dönmesi için Münbiç ve Fırat'ın doğusunun güvenli hale getirmemiz gerekiyor. Dünyanın hiçbir ülkesi kendi nüfusunun yüzde 5'i kadar mülteciye ev sahipliği yapmaz. Lafa geldiği zaman, 'tebrik ederiz'".

  Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı ve ABD'nin buna karşı olası yaptırımlarına da değinen Erdoğan, "S-400 meselesinde Türkiye'ye daha fazla adaletsizlik yapılmamalı. ABD'nin aklıselimle davranacağını umuyorum" dedi.

  "F-35 vermiyor musunuz? Peki kusura bakmayın o konuda da yine tedbirimizi alırız başka yerlere döneriz. Bu konuda da yarıca çalışmalarımızı yaptık yapıyoruz. Eli bağlı duramayız."

  “Osaka'da sayın Trump’a biz sizden şu ana kadar Patriot almadıysak da 100 tane yeni nesil Boeing uçağı alıyoruz. Bu da bir alışveriş değil mi? Bir tanesi geldi ödemesini yapıyoruz.Biz iyi müşteriyiz. Böyle giderse bu konuda da düşünmek zorunda kalacağız. Stratejik ortaklarımız stratejik ortak gibi davransınlar”

  "Merkez Bankası faizi indirdi ne oldu? Battık mı? Hayır. Piyasalar gayet normal karşıladı. Zaten olması gereken buydu"

  AKP teşkilatına mesajlar:

  Erdoğan partisine de mesajlar verdi. Yerel seçimlerde partisinin “kaybettiği ve kazandığı’ yerler olduğunu belirten Erdoğan, “Hepsinin değerlendirmesini yaptık. İnşallah dört yıl sonraki seçimlere kurulduğu günkü heyecanlıyla bambaşka bir AK Parti olarak çıkacağız. Kendimizi sürekli yenileyerek daha da güçlendireceğiz. konuştu.

  "Partimizin kapısı millete hizmete talip olan herkese açıktır. Bu makamlar kimsenin tapulu malları değildir"

  "İhtirasları, hırsları veya kifayetsizlikleri yüzünden yollarını kaybedenleri bir kenara bırakacak olursak adeta Ak Parti’de gözünü açana hayatının en verimli yıllarını bu çatıda geçiren bir nesil siyasette yetiştirdik” .

  "Ak Parti sırça köşklerde siyaset yapan milletin derdiyle dertlenmeyen siyasetçilerin yeri değildir."

  "Sağda solda birçok dedikodular var. Birileri parti kuruyormuş, şunu yapıyormuş, hiç bunları kafanıza takmayın. Çok içimizden ayrılıp parti kuranları gördük. Şu adını sorsam ahatırlamazsınız. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bu işin bedelini de ağır öder. "

 10. Sahte kimlik ve pasaport operasyonu: 161 kişi hakkında yakalama kararı

  Pasaport

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, sahte pasaport ve kimlik düzenlediği 'tespit edilen' 161 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

  DHA'nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü bir soruşturma kapsamında İstanbul'da bazı kamu görevlilerinin, aracı kişiler vasıtasıyla Türkiye'ye yasal yada yasadışı yollardan giriş yapan 'terör şüphelisi' yabancılara sahte kimlik ve pasaport düzenlediklerini tespit etti. Şüphelileri yakalamak için İstanbul başta olmak üzere Ankara, Tekirdağ, Tunceli, Adana, Batman, Ağrı, Elazığ, Rize, Kocaeli ve Kütahya illerinde operasyon başlatıldı.

  Yakalama ve gözaltı işlemleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü belirtildi.

 11. Kılıçdaroğlu: Yargıya güven kalmadı

  Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’da partisinin belediye başkanlarıyla buluşmasında konuştu.

  Türkiye’de 134 gazeteci ve medya çalışanının hapiste olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Dünyaya ‘Türkiye’de basın özgürdür’ dediğinizde kaç kişi buna inanacak?” diye sordu.

  CHP lideri, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in 2016’da yaptığı “Türkiye’de yargıya güven yüzde 70’ten yüzde 30’a düştü” açıklamasını hatırlattı. “Bir ülkede yargının başındaki insan bunu söylüyorsa o ülkede yargıya karşı bir güven sorunu vardır demektir. Yargıya güven kalmadı” diye konuştu.

  Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz’da sabaha kadar çalışan ve darbeye direnen Meclis’in yetkilieri elinden alındı. Bir ülkede parlamentonun yetkilerini elinden alırsan o ülkede sağlıklı bir demokrasiden söz edilebilir mi?”

  Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’tarafından görevden alınmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Devletin kurumları vardır ve bu kurumlar kendi görevlerini yaparlar. Bu kurumların bağımsızlığına sıcak siyasi müdahale edilmez.Bunlardan biri de Merkez Bankası’dır. Bugün dünyada merkez bankasının itibarı sıfırdır. Kimin döneminde oldu? Tek adam rejiminde oldu.” dedi.

  "Sosyete damadın hiçbir derdi yok"

  Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomi yönetimini de eleştirip, "Sosyete damat 15 paket açıkladı. Her paket açıklandı işsizlik arttı. 8,5 milyona dayandı, 15 paket açıklayan, başarısızlığı tescil edilen kişi koltuğunda oturuyor. Sosyete damadın hiçbir derdi yok" diye konuştu.

 12. Beylikdüzü'nde fabrikada yangın

  Beylikdüzü'nde yangın

  İstanbul Beylikdüzü'nde plastik ambalaj üretimi yapan fabrikada yangın çıktı.4 katlı fabrikanın bodrum katında bulunan kimyasal maddelerin bulunduğu depo bölümündeki yangının dumanları kısa sürede diğer katlara yayıldı. İşçiler binadan tahliye edilirken yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

  Dumandan etkilenen çok sayıda işçi tedbir amaçlı ambulanslara alındı.