Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. AYM, Ahlat'ta Cumhurbaşkanlığı köşkü inşaatına izin veren torba yasa kanun hükümlerini iptal etti

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Van Gölü kıyısına Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşa edilebilmesi için Ocak ayında ‘torba yasa’yla getirilen kanun hükümlerini iptal etti. Maddenin yanı sıra ‘köşk alanının’ gösterildiği kroki de iptal edildi.

  Köşk’ün inşasına, Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesi, Kaleiçi Mevkinde toplam 32 dönümlük arazi üzerinde başlanmıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ağustos 2018’de Muş’un Malazgirt ilçesinde düzenlenen "Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı"nda yaptığı konuşmada projeyi duyurmuştu.

  Erdoğan, "Ahlat'a Cumhurbaşkanlığı köşkü yapacağız. Ahlat'ta 10 dönüm alanda, 1071 metrekare oturma alanına sahip bir otağ merkezi yapacağız. Malazgirt Savaşı'nın yaşandığı yeri milli park ilan ettik." demişti.

  İnşaatın Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü olan 26 Ağustos 2019’da tamamlanması planlanıyordu.

  teyit,org'da yer alan bir habere göre, Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, 10 Nisan 2019’da inşaata yaptığı gezide projenin detaylarını paylaşmıştı. Çoban’ın açıklamasına göre, projede bir köşk binası, bir lojman, helikopter pisti ve kayıkhane yer alması planlanıyordu.

  Ahlat köşk alanı
 2. Düzce 'Afet Bölgesi' ilan edildi

  Su baskını ve toprak kayması sonrası Düzce "Afet Bölgesi" ilan edildi.

  Düzce Valiliği'nin konu ile ilgili açıklamasında, “17-18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin Düzce ili genelinde ‘Genel Hayata Etkili’ (Afet Bölgesi) olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görülmüştür” denildi.

  Selde kaybolan 7 kişiden 5’inin cesedi bulunmuştu. 2 çocuğu arama çalışmalarını sürdüren ekipler ise sağanak uyarısı nedeniyle güvenli bölgeye çekildi.

  Düzce sel
 3. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama: Taraflar Münbiç yol Haritası konusunda hızlı ve somut ilerleme sağlamayı taahhüt etti

  James Jeffrey ve İbrahim Kalın

  ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Ankara ziyaretine ilişkin bir açıklama yaptı.

  Açıklamada, 22-24 Temmuz tarihlerinde Jeffrey’nin ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirildiği ifade edildi.

  Görüşmelerde, başta kuzeydoğu bölgesi olmak üzere Suriye konusunun geniş kapsamlı olarak değerlendirildiği, tarafların Münbiç yol Haritası konusunda hızlı ve somut ilerleme sağlamayı taahhüt ettiği, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye sınırında güvenliğin artırılmasına yönelik ayrıntılı tekliflerinin ele alındığı kaydedildi.

  Açıklamada ayrıca ABD ve Türkiye’nin Suriye ile ilgili ortak endişelerine ilişkin görüş alış verişinde bulunmaya devam ettiği belirtildi.

  View more on twitter
 4. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye'de güvenli bölge konusunda ABD ile bir an önce mutabakata varmamız lazım, sabrımız kalmadı, yoksa gereğini yapacağız

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu.

  Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  "ABD’nin getirdiği öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Adeta bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimini edindik. Münbiç’teki gibi ortak devriye gibi, askerler arasında bazı yeni fikirler var. Esas bu güvenli bölgenin derinliği, buraları kimin kontrol edeceği konusu ve buradaki PKK/YPG’lilerin tamamen çıkarılması konusu bizim için hassas olan konulardır. Bu üç konuda henüz bir mutabakat sağlamış değiliz. Ortak devriye nasıl olur, üs kurulacaksa nasıl olur, askerler bu teknik konuları görüşüyor. Arkadaşlarımız bu teklifleri kabul edemeyeceğimizi söylemişler. Önümüzdeki süreçte ABD’nin bizi tatmin eder önerileriyle ya da bizim önerilerimizle bir mutabakata varmak istiyoruz."

  "2018 Haziran’da uzlaşılan Münbiç yol haritası 90 günde tamamlanacaktı fakat aradan 14 ay geçti, henüz Münbiç’te yol haritası uygulanmadı. 'Efendim saldırı gelmiyor' deniyor, yol haritasının amacı o değildi ki; YPG/PKK’nın Münbiç’ten tamamen çekilmesiydi."

  “Bir an önce güvenli bölge konusunda bir mutabakata varmamız lazım, sabrımız kalmadı, aksi halde Türkiye olarak gereğini yapacağız.”

  Çavuşoğlu, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nınTürkiye’ye dönmesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

  “Hakan Atilla, daha önce Türkiye’ye gelebilirdi, fakat bunun için temyiz davasından vazgeçmesi gerekiyordu. Bunu yapmak istemedi, yoksa kendisine yönelik suçlamaları kabul etmiş sayılacaktı. Doğru olanı yaptı. Zor şartlarda bile her zaman doğru olanı yaptı. Bu sürede ailesine de gereken her türlü desteği verdik, her zaman yanlarında olduk, başta Cumhurbaşkanımız liderliğinde. Halkbank davasının New York’ta bir an önce kapanması gerekiyor. Amerikan yönetiminden beklentimiz bu FETÖ motivli davaların kapanmasıdır.”

 5. Memur-Sen TİS görüşmeleri öncesinde maaş zammı talebini açıkladı

  Memur-Sen

  Memur-Sen 1 Ağustos'ta başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde maaş zammı talebini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a iletti.

  Görüşmeler 3 milyon memur ile 2,3 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor.

  2020-2021 toplu iş sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl %8+7, ikinci yıl %6+6 zam ve ilk yıl %3, ikinci yıl için de %2 refah payı talep etti.

  Diğer memur sendikaları konfederasyonları da daha önce taleplerini açıklamıştı. KAMUSEN taban aylığın 2020 Ocak ayında 600 lira artırılmasını, ayrıca gelecek yıl maaşlara %10+10, 2021'de ise 8+8 zam yapılmasını, her yıl için %3 refah payı talep etmişti.

  KESK ise en düşük memur maaşının 4 bin 222 TL'ye çıkarılmasını, 2020 için %38, 2021 için enflasyon+3 puan refah payı talep etti.

  Görüşmelerin Ağustos ayı içinde sonlanması bekleniyor.

  Resmi Gazete'de yayımlanan Temmuz 2019 rakamlarına göre Memur-Sen'in 1 milyon 19 bin, Kamu-Sen'in 413 bin, KESK'in ise 137 bin üyesi bulunuyor

 6. ABD'de tahliye olan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla İstanbul'a indi

  Hakan Atilla ve Berat Albayrak

  ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle ilgili davada suçlu bulunan ve tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'yı taşıyan uçak İstanbul Havalimanı'na indi.

  Atilla'yı İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda aile bireylerinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan karşıladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Atilla ile telefonda görüştü.

 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye'yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir

  Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yıl dönümü vesilesiyle yayımladığı mesajında, "Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye'yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir" dedi.

  Erdoğan, "Doğu Akdeniz ve Suriye'de attığımız adımlar, milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını koruma hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Türkiye, bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir" ifadelerini kullandı.

 8. İçişleri Bakanı Soylu: Suriyeliler geçici koruma kapsamında, kayıtsız olanları kamplara götürüyoruz, kimseyi sınır dışı yapmıyoruz

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında Suriyeli sığınmacılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

  İstanbul Valiliği bir süre önce, kentte kaydı olmayan Suriyeli sığınmacıların 20 Ağustos'a kadar İstanbul'u terk etmeleri gerektiğini duyurmuştu.

  Kaydı bulunmayanların kamplara gönderildiğini, kaydı bulunduğu il dışında yaşayanların da kayıtlı oldukları yere gönderileceğini ifade eden Soylu, "Kim, nerede bilmeliyiz. Gitmiyorum derseler de gidecekler. Biz bir düzen kurmak zorundayız" diye konuştu.

  Soylu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

  "Türkiye'de toplam 5 milyon göçmen var. 1 milyon 23 bin civarında ikametli olanlar var. Öğrenci ve çalışanlar... Türkiye dengeli bir politikayla bu meseleyi yönetiyor."

  "2019 yılında 163 bin kaçak göçmen yakaladık. Bu yıl şu ana kadar 43 bin kaçak göçmen gönderildi. Elimizde biletleri alınmış 7 bin kaçak göçmen daha var."

  "Türkiye'de 3 milyon 634 bin Suriyeli var. Bize karşı eleştiriler var. Aklınız başınıza bugün mü geldi diye. Bu yanlış. Türkiye 2011 yılından beri strateji uyguluyor."

  "Birkaç ili kayıt kapsamından çıkardık. İnsani durum dışında İstanbul'a kayıt kabul etmiyoruz. İstanbul'da 547 bin Suriyeli geçici koruma kapsamında. Ama başka illerden İstanbul'a bir akın olduğunu görüyoruz. Denetimlerle kendi merkezlerine gönderdik. Hangi ildeyse o ilde güncellemelerini kabul ettik.Bütün güncellemelerimiz bittikten sonra operasyonlara başladık. Elinde bir saat 10 liraya satıyor Afrika'dan gelmiş. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Önceden izin veriliyordu."

  "1 milyon 69 bin kaydı olan göçmen var. 547 bini Suriyeli, 522 bin de ikametli. Problem bunun dışında olanlarla. Başka illere kayıtlı olup da İstanbul'da yaşayan göçmenlerle problemimiz. İstanbul'da 6 bin 122 kişi yakaladık. 2 bin 600'ü Afgan, bin civarı Suriyeli. Bütün bunları yakalıyoruz. Suriyeliler hariç geri gönderme merkezlerine sevk ediyoruz. Suriyeliler geçici koruma kapsamında. 20 Ağustos'a kadar süre verdik. Bir de tamamen kayıtsızlar var. Biz bunları alıyoruz, ikamet izni vermedik diyip kamplara alıyoruz. Geçici koruma kapsamındaki kimse sınırdışı yapılamaz. Kayıtsız Suriyelileri yakalayınca kamplara gönderiyoruz. Şu anda kamplarda 100 bin kişi kalıyor."

  "100'e yakın ekip çalışma mekanlarını ziyaret edecek. 1 ay ceza kesilmeyecek. Kaçak göçmen çalıştırma konusunda tekrar ziyaret edileceğini ve sonra büyük miktarda cezalarla karşılaşacaklarını iletecekler. Tabelalar var. Kilis'te 531 tabela konusunda adım attık. Yüzde 75 Türkçe, yüzde 25 Arapça olarak değiştirildi. Bizim kuralımız var herkes ona uymak zorunda."

 9. 24 Temmuz Basın Bayramı - TGC: Gazetecilerin cezaevinde olmadığı bir Türkiye istiyoruz

  basın özgrlüğü gösterisi

  24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle gazeteci örgütleri açıklama yaptı.

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu’nun açıklamasında, “24 Temmuz’un 1971 yılından bu yana Basın Bayramı olarak kutlanılmasından vazgeçilmiştir. Gazetecilerin düşünceleri ve haberleri nedeniyle hedef gösterilmediği, işten atılmadığı, gözaltına alınmadığı, tutuklanmadığı bir Türkiye’de 24 Temmuz’u bayram olarak yaşamayı diliyoruz” denildi.

  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) açıklamasında ise, “Sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümünde sansüre daha fazla maruz kalınan bir dönemden geçildiğine” dikkat çekilerek “24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlamıyoruz” ifadelerine yer verildi.

  “134 gazeteci cezaevinde, Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında 157. sırada, 10 bini aşkın işsiz gazeteci var…” şeklinde devam eden açıklamada, “Gazeteciler haklarına, toplum haberine sahip çıktığında 24 Temmuz bayram olacaktır” denildi.

  View more on twitter
 10. Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla Türkiye'ye gönderildi

  Hakan Atilla

  ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla Türkiye'ye gönderildi.

  ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki FCI Schuylkill Cezaevi'nde hapis cezasını tamamlayan Atilla, 19 Temmuz'da tahliye edilmiş ve sınır dışı işlemlerinin tamamlanması için gözaltı merkezi York County Prison'a gönderilmişti.

  Mayıs 2018'de hükmü kesinleşen Atilla'nın cezasından, daha önce tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu 14 aylık sürenin düşülmesine karar verilmişti.

  Anadolu Ajansı’nda yer alan bilgiye göre, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu yetkililerince New York JFK Havalimanı'na getirilen Atilla, THY'ye ait "TK-02" sefer sayılı İstanbul Havalimanı'na giden uçakla 19.05'te ABD'den ayrıldı.

  Hakan Atilla'yı havalimanından Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş uğurladı.

  Uçağın, bugün TSİ 11.30 civarında İstanbul Havalimanı'na inmesi bekleniyor.

  Atilla'nın avukatı Halil Uzun, Voice of America (Amerika'nın Sesi) Türkçe Servisi'ne yaptığı açıklamada, müvekkilinin açtığı temyiz davasının devam ettiğini söyledi.

  Halil Uzun, Atilla'nın Türkiye'ye dönmesinden sonra da davanın devam edeceğini belirtti.

  Atilla'ya "ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurma", "Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma", "bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma", "bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma", "kara para aklama" ve "kara para aklamak için kumpas kurma" suçlamaları yöneltilmiş; jüri, 6 suçlama içinde Atilla'yı sadece kara para aklamadan suçlu bulmamıştı.

 11. Meteoroloji, kuvvetli yağış uyarısında bulundu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün sabah saatlerinden itibaren Kırklareli ve Tekirdağ'ın doğu ilçeleri ile İstanbul'un batı ilçelerinde sağanak yağış uyarısında bulundu. Yağışların yer yer kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.

  Meydana gelebilecek ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapılıyor.

  View more on twitter