Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakan Atilla bizim evladımızdır, onu sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz?

  Malezya Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi ziyaret eden Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile ortak basın toplantısı düzenledi.

  Erdoğan, "İslam dünyasının birliği, beraberliği bizim için her konuda çok önemli. Pakistan, Malezya, Türkiye olarak üçlü yapılacak dayanışma ümmet olma bilincinin gereğidir." dedi.

  ABD'deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunup tutuklu olduğu cezaevinden tahliye edildikten sonra Türkiye'ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ile ilgili olarak Erdoğan şunları söyledi:

  "Bizim için Hakan Atilla'ya herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz kimi sahipleneceğiz. Yaşamış olduğu süreç, başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır. (Hakan Atilla'ya) 'Önce ailenle tatilini yap, sonra seni Külliye'de bekliyorum, oturur konuşur, ne yapacağımızın kararını da veririz' dedik."

  Erdoğan, Rusya'nın Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmasına ilişkin, "Sayın Putin daha önceden zaten bu müjdeyi bize vermişti. Bugün de görüldüğü gibi bunlar kaldırıldı. Uzun zamandır aramızdaki diyaloğun, bu tür konulardaki sıcak ilişkilerin bir neticesidir." diye konuştu.

 2. Hulusi Akar: Fırat'ın doğusunda gecikmeye tahammülümüz olmadığını ABD'ye ilettik

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesi, ABD heyeti ile yaptığı görüşmeleri ve Fırat’ın doğusuna yönelik olası harekatı masaya yatırdı.

  Akar, ABD heyetiyle ilgili görüşmelere ilişkin “Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen heyete ilettik. Bunları inceleyip cevaplarını derhal vermelerini bekliyoruz. Bir gecikmeye tahammülümüz olmadığını bir defa daha vurguladık” dedi.

  Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve heyeti ile Pazartesi günü görüşmüştü.

  Heyetler arası toplantılarda ‘güvenli bölge’ tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı belirtilmişti.

  ABD Başkanı Donald Trump’ın gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekse ABD’li senatörlerle görüşmelerinde F-35 konusundaki olumlu tutumundan duyulan memnuniyetin yanı sıra sürecin olumlu sonuçlanmasına yönelik beklentinin ifade edildiği toplantıda, ABD’den tedarik edilecek 100 Boeing yolcu uçağının da Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığın güzel bir örneği olduğu bildirildi.

  F-35 projesine ilişkin ABD’nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebilecek adımlarından kaçınmasını beklemenin stratejik ortak olarak Türkiye’nin hakkı olduğu vurgulanan toplantıda, aksi bir durumda Türkiye’nin yeni arayışlara girmesinin doğal olacağı belirtildi.

  Hulusi Akar
 3. Milli Savunma Bakanlığı, S-400, F-35, Fransız SAMP-T bataryası, personel ihraçları, asker terhisleri ve operasyonlar hakkında bilgi verdi

  Milli Savunma Bakanlığı, gündemdeki konulara ilişkin basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, bu açıklamalardan satır başları şöyle:

  “Son üç ayda PKK/KCK terör örgütüne karşı yurt içinde ve Irak'ın kuzeyinde … yürütülen operasyonlarda, … toplam 489 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

  “15 Temmuz 2016'dan bugüne kadar toplam 17 bin 505 personel ihraç edildi. 6 bin 425 personel hakkında ise adli ve idari süreç sürüyor. OHAL'in kalkmasından bugüne kadar Bakan onayı ile 2 bin 423 personel ihraç edildi, 226 emekli personelin rütbeleri geri alındı."

  “S-400'lerin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na sevkiyatı 12 Temmuz'da başladı… sevkiyat bugün itibarıyla tamamlanıyor. Toplam 30 sorti yapıldı."

  "Fransız SAMP-T bataryasının Türkiye'de konuşlanması maksadıyla saha araştırma faaliyeti 16-21 Haziran'da icra edilmiştir. Konuşlanma çalışmalarına ilişkin hususlar Fransız makamları ile koordine edilmektedir.

  “…Güney sınır bölgelerinde keşif çalışmaları sürmektedir, kesin konuşlanacağı yer henüz belirlenmemiştir.”

  F-35 programı kapsamında Türkiye'ye uçakların ve mal/hizmet teslimatının süresiz olarak askıya alındığı ve Türk pilotların ABD'deki eğitimlerinin dondurulduğu hatırlatılarak “F-35 programından çıkarılmamız NATO'nun özellikle güney kanadındaki gücünü de olumsuz etkileyecektir. F-35 programı ve uçaklarının güvenliği, diğer ortaklar için olduğu kadar Türkiye için de büyük önem taşımaktadır."

  “Yeni askerlik sistemi çerçevesinde, silah altında bulunan, 6 aylık hizmet süresini tamamlayarak terhise hak kazanan 122 bin yükümlünün tamamının terhis işlemleri tamamlanmıştır.”

  “15 Temmuz'dan sonra TSK personel sayısında meydana gelen azalma nedeniyle süratle temin faaliyetlerine başlanmış… 19 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla toplam 65 bin 993 personel temin edilmiştir.”

  View more on twitter
 4. Putin, Rusya'ya vizesiz seyahat edebilecek Türk vatandaşlarının kapsamını genişletti

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatını verdi.

  Rusya hükümetinin resmi internet sitesinde yayımlanan karar göre, hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri artık Rusya'ya vizesiz giriş yapabilecek.

  Putin Şubat ayında imzaladığı kararnamede, hususi ve hizmet pasaportu sahiplerinin yalnızca 'görevli olarak ülkeye gelmeleri halinde vizesiz girmelerine' izin vermişti.

  Türkiye de bu kapsamın genişletilmesi talebinde bulunmuştu.

  Azerbaycan da 1 Eylül'den itibaren Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

  Moskova
 5. Son dakikaMerkez Bankası faizi 425 baz puan indirdi

  Merkez Bankası, PPK toplantısı sonrası faiz indirimine gitti. Politika faizi %24'ten, %19,75'e indirildi.

  Murat Uysal Başkanlığı'ndaki ilk para politikası toplantısında politika faizi 425 baz puan düşürüldü.

  View more on twitter
  View more on twitter
 6. MİT ve TSK'dan 'Erbil suikastı' operasyonu

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Kuzey Irak’ta düzenlediği iki ayrı operasyonla Erbil saldırısının planlayıcılarını vurdu.

  DHA’nın haberine göre Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat Osman Köse’nin 17 Temmuz’da hayatını kaybettiği saldırıdan bir gün sonra MİT saldırı planlayanları tespit edip takibe aldı.

  İlk operasyonun, saldırıdan bir gün sonra 18 Temmuz’da Duhok’ta gerçekleştiği, ikinci operasyonun da 6 gün sonra 24 Temmuz’da düzenlendiği bildirildi.

  Operasyonlarda saldırıyı planlayanlar, içinde bulundukları araç ve Irak’In kuzeyinde Batika kırsalı vuruldu.

  Erbil
 7. Çavuşoğlu: Azerbaycan, Türk vatandaşlarına vize uygulamasını 1 Eylül'de kaldıracak

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 Eylül'den itibaren kaldıracağını açıkladı.

  View more on twitter

  Azerbaycan sadece, Ermenistan hariç Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine (Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan) vizesiz geçiş uyguluyor.

  Türkiye, BDT ülkeleri dışında Azerbaycan'ın vizesiz geçiş anlaşması yaptığı tek ülke.

  İran ve Türkiye vizelerin kaldırılmasını talep etmiş, Azerbaycan, kaçakçılık ve kaçak işçiliğin artması kaygısıyla İran'la vizelerin kaldırılmasını istememişti.

  Azerbaycan, BDT ülkeleri dışında hiçbir ülkeye vizesiz geçiş uygulamazken, Türkiye vatandaşlarına kolaylık sağlamak için kapıda vize uygulaması başlatmıştı.

  Bundan birkaç yıl sonra, aynı uygulama İran ve Körfez ülkelerinin vatandaşları için de uygulanmaya başlanmıştı.

 8. Gazete ve dergilerin sayısı %2,6, yıllık tirajı %17,6 azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yazılı medya istatistikleri yayımladı.

  Gazete ve dergi sayısı, 2018 yılında 2017’ye kıyasla %2,6 azalarak 5 bin 962 oldu. Bu yayınların %58,7’sini dergiler oluşturdu.

  Gazete ve dergilerin tirajı, 2018 yılında 2017’ye göre %17,6 azaldı.

  Türkiye’de 2018’de yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 1 milyar 368 milyon 287 bin 463 oldu. Bunun %94,2’sini gazeteler oluşturdu.

  Gazete ve dergi
  Gazete ve dergi
 9. AYM Başkanı Arslan: 236 bin bireysel başvurudan 190 binini karara bağladık

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, bireysel başvuru hakkının tanındığı 23 Eylül 2012’den bu yana kadar 236 bin civarındaki başvurudan 190 binin karara bağlandığını söyledi.

  Arslan, Yüce Divan Salonu’nda AYM’nin yeni üyesi Selahaddin Menteş’in yenim töreninde konuştu.

  ANAYASA MAHKEMESİ
 10. Savunma Bakanlığı: Pençe Harekâtı'nda 4 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'ta yürütülen Pençe Harekâtı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

  "Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu, 4 terörist daha etkisiz hale getirildi."

  View more on twitter
 11. Faiz kararı öncesi Dolar/TL kuru güne 5.70'in üzerinde başladı

  Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararını beklerken Dolar, karar öncesi 5.70 TL seviyesinin üzerine çıktı. Hafta başında da 5.70’in üzerine çıkan dolar kuru, dün 5.73 seviyesine yükselmişti.

  Perşembe sabahı da Dolar/TL kuru güne 5.71’den başladı.

  Dolar
 12. Merkez Bankası'nın faiz kararı neden önemli?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun zamandır faizlerin düşürülmesine yönelik söylemleri ve Uysal'ın da verdiği bir röportajda bu yönde sinyal vermesi dolayısıyla bugün yapılacak PPK toplantısında alınacak faiz kararının ne olacağı merakla bekleniyor.

  Piyasalar da faizin düşürülmesi beklentisine sahip; ancak faizin ne kadar düşürüleceğine dair farklı görüşler mevcut.

  View more on twitter
 13. Merkez Bankası'nın faiz kararı TSİ 14.00'da

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın atanmasından sonra düzenleyeceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz kararını verecek.

  Piyasalar faizin düşürüleceği beklentisinde. Ekonomistler ve analistler arasında tahminler 50 baz puandan 800 baz puana kadar değişiyor.

  Karar, TSİ 14.00’da açıklanacak.

  tl