Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Savunma Bakanı Akar: ABD ile ortak bir noktada buluşamazsak Güvenli Bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız

  Esper ve Akar 26 Haziran'da Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO toplantısında bir araya gelmişti
  Image caption: Esper ve Akar 26 Haziran'da Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO toplantısında bir araya gelmişti

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile yaptığı telefon görüşmesinde “ABD ile ortak bir noktada buluşamazsak Güvenli Bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız” dedi.

  Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre Akar YPG’ye verilen desteğin tamamen sonlandırılmasını da talep etti.

  Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölgede kontrolü sağlayabilecek tek uygun ve yeterli gücün Türkiye olduğunu belirten Akar, güvenli bölgeye ilişkin taleplerini şöyle sıraladı:

  “Güvenli Bölgede yer alan YPG / PKK’nın tüm silahlarının toplanması, PKK / YPG’nin Güvenli Bölgeden tamamen çıkarılması, Güvenli Bölgenin daha önce birçok kez açıkladığımız sebeplerden ötürü 30-40 km. derinliğinde olması, PKK / YPG’nin bölgede yaptığı tüm tünel, mevzi ve tahkimatların imha edilmesi, Güvenli Bölgenin ABD ile koordineli bir şekilde Türkiye tarafından kontrol edilmesi kriterlerine göre oluşturulması.”

 2. Mimarlar Odası, Salda Gölü'ne Millet Bahçesi projesinin iptali çağrısında bulundu: Proje korumaya yönelik değil, ranta yönelik

  Mimarlar Odası Antalya Şubesi, 31 Temmuz'da ihalesi yapılacak olan Salda Gölü'ne Millet Bahçesi projesinden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.Millet Bahçesi projesinin iptali için dava açan Mimarlar Odası Antalya Şubesi, ihaleye katılmayı düşünen firmalara, 'Katılmayın' çağrısında bulundu. Halen askıda olan imar planlarının askıdan inmesinden sonra iptali istemiyle de yargıya başvurulacağı belirtilen açıklamada, “Projenin ve imar planlarının iptali halinde mağdur duruma düşülmemesi için ihaleye katılmaması halkımız adına beklentimizdir" denildi.Salda Gölü'nün Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı (ÖÇK) olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Salda Gölü çevresindeki ekosistem, flora ve fauna büyük zarar görecektir" denildi.Mars'a benzeyen iki yerden biriMars gezegeninin yüzey özelliklerini (magnezyum yüklü beyaz kayalar) taşıyan dünyadaki iki bölgeden birinin Salda Gölü olduğu hatırlatılarak, "Planların ve ihalenin açıkça korumaya yönelik değil ranta yönelik olduğu görülmektedir" denildi.Salda Gölü'nde Millet Bahçesi yapma hedefinin Millet Bahçesi'nin tanımına ve amaçlarına uymadığı kaydedilen açıklamada, “Millet Bahçeleri, Salda Gölü gibi zaten güncel haliyle doğa harikası olan alanlarda değil, rant uğruna betonlaşan ve bu nedenle nefes alamayan yoğun şehir merkezlerinde, nefes alacak alanlar tasarlayarak kamu yararı oluşturmak hedefiyle ortaya çıkmıştır" ifadelerine yer verildi.

  Salda Gölü
 3. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Salda Gölü'nün çevresinde yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün kenarında yapılması planlanan ve tepkilere neden olan Millet Bahçesi projesiyle ilgili konuştu:

  Salda Gölü
  Quote Message: Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü'nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Biz Salda Gölü'nü korumak, doğal yapısının bozulmasını engellemek için bu projeyi hazırladık. Bakanlık olarak, Salda Gölü'nün korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."
 4. CHP, birinci derecede akrabaların belediyelerde işe alınmaması için yasa tasarısı hazırlığında

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, CHP’li bazı belediyelerde de gündeme gelen akraba atamalarıyla ilgili konuştu. Bu konuda taviz vermeyeceklerini söyleyen Özel, belediye başkanlarının birinci derece yakınlarının belediyelerde ve şirketlerinde çalıştırılmaması için yasa teklifi hazırladıklarını açıkladı.

  Özgür Özel
  Quote Message: CHP olarak bu konuda tavizsiz olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. İki örneği birlikte yaşadık, iddialar var, herhangi bir iddia doğruysa hemen araştırılıyor, ilgili genel başkan yardımcılığımız tarafından bu işin sonlandırılması gerektiği söyleniyor. Ama bir gerçek var. CHP leke gösteriyor çünkü bu konuda oldukça temiz, AKP sağ olsun kir tutmuyor çünkü kiri göstermeyecek kadar kirli. CHP'nin bu konuda yanlış yapan bir belediye başkanı ki yanlıştır savunmadık, savunmayacağız, arkasında durmayacağız, hatadan döndüler."
 5. Dayı - yeğen göründüklerinden dolayı nikahları düşen 13 çocuklu çift için bakanlık devreye girdi

  Kuşçu ailesi

  Adana'da nüfus kayıtlarına göre ablasının kızıyla evli göründüğü için 13 çocuğunun annesi Rime (45) ile resmi nikahı düşen ve nüfus kayıtlarındaki karışıklığın giderilmesi için yetkililerden yardım isteyen Hüseyin Kuşçu (49) ve ailesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi.DHA'nın haberine göre, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde doğan Hüseyin Kuşçu, o dönem babası Sinan Kuşçu’nun nüfus kaydı olmadığı için babasının amcasının oğlu Ahmet Kuşçu’nun nüfusuna kaydettirildi.

  Hüseyin Kuşçu, 30 yıl önce nüfusuna kaydolduğu Ahmet Kuşçu'nun torunu Rime Kuşçu ile evlendi. Çiftin 13 çocuğu oldu.

  6 yıl önce Adana'ya taşınan çift, bir hastanede yaptıkları resmi işlem sırasında evliliklerinin düştüğünü öğrendi. Resmi olarak yeğeniyle nikâhlı gözüktüğü için evliliğin düştüğünün kendisine bildirildiğini anlatan işçi Hüseyin Kuşçu, “Çocuklarımın başına bir şey geldiğinde hastaneye eşim götürüyor, ‘Çocuk senin değil babası gelsin’ diyorlar. Bazı çocukların velayeti de annesinin üzerinde görünüyor. Benim kulağım sağır, ayağım sakat. Çocuklarımın her işiyle ben ilgilenemiyorum. Yetkililerden yardım istiyorum” dedi.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri aileyi ziyaret etti

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un talimatı doğrultusunda bugün aileyi Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri ziyaret etti.

  Yetkililer en kısa zamanda Kuşçu ailesinin çocuklarının eğitimine devam edeceği, soy bağı probleminin çözüleceği ve belirlenen bir ekonomik model ile aileye yardım yapılacağını dile getirdi.

 6. Van Gölü’ndeki kirliliğe karşı Türk ve Ermeni dalgıçlardan ortak dalış

  dalgıç

  Van Dalış Okulu sporcuları, Ermenistan'dan gelen 10 kişilik dalgıç ekibiyle, 'Van Gölü Nefesimizdir' kampanyasına destek vermek için, gölün derinliklerine dalış yapıp, çöp topladı.

  DHA’nın haberine göre Van Dalış Okulu'ndan Dalış Eğitmeni Serkan Ök ve Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan’ın Van Gölü'nün Sırları projesi sonrasında Ermenistan’dan gelen 10 dalgıç, göldeki kirliliğe dikkat çekmek için üzerinde 'Van Gölü Nefesimizdir' yazılı pankartı açarak Türkçe ve Ermenice slogan attıktan sonra, gölün derinliklerine dalış yaptı.

  Dalgıçlar, dalış sırasında gördükleri çöpleri de topladı. Çıkarılan çöpler, Büyükşehir Belediyesi'ne ait çöp araçlarıyla, çöp merkezine götürüldü.

  Van Büyükşehir Belediyesi Van Gölü'ndeki kirliliğe dikkat çekmek için Van Gölü Nefesimizdir kampanyası başlatmıştı.

 7. Akkuyu nükleer santralinin ilk büyük ekipmanı olan kor tutucu Rusya’dan gönderildi

  kor tutucu

  Mersin sahilinde yapımı süren Akkuyu nükleer santralinin ilk büyük ekipmanının Rusya’dan gönderildiği ve inşaat sahasına ulaştığı açıklandı.

  Santralin inşası ve işletmesi için kurulan, Rus şirketlerin sahibi olduğu Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre Türkiye’ye götürülen ilk büyük parça kor tutucu oldu.

  Nükleer yakıtların içinde olduğu reaktör kabının altında yer alacak bu ekipmanın 150 ton ağırlığında ve yüksek sıcaklara dayanıklı çelikten yapıldığı, bu parçanın radyoaktif maddelerin reaktörün çekirdeğinden çevreye salınmasını önleyeceği açıklandı.

  Tyazhmash adlı bir Rus şirketi tarafından üretilen bu kor tutucu modelinin daha önce Bangladeş’e de sevk edildiğini, Hindistan’a gönderilmek üzere üretimi tamamlanan dört örneği daha olduğu, iki örneğin ise Çin’deki bir santralde montaj aşamasını geçtiği belirtildi.

  kor tutucu
 8. Dışişleri Bakanlığı Afganistan’daki bombalı saldırıyı kınadı, başsağlığı diledi

  Dışişleri Bakanlığı

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen bombalı saldırıyı kınadı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir seçim ofisinde meydana gelen terör saldırısında en az yirmi kişinin hayatını kaybettiği ve bir cumhurbaşkanı yardımcısı adayı dahil, birçok kişinin yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. Afgan halkının demokratik haklarını hedef alan bu menfur terör saldırısını kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, dost Afganistan Hükümetine ve kardeş Afgan halkına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" denildi.

  Açıklamada ayrıca Afganistan'daki seçim sürecine ilişkin, "Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesini temenni ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

 9. Galatasaray Liseliler'den tutuklu akademisyen Doç. Dr. Tuna Altınel'in serbest bırakılması için çağrı

  Tuna Altınel

  “Silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlanan tutuklu akademisyen Doç. Dr. Tuna Altınel, 30 Temmuz’da ilk kez hâkim karşısına çıkacak.

  Galatasaray Lisesi mezunu Doç. Dr. Tuna Altınel’in serbest bırakılması için bir çağrı metni yayımlayan Galatasaray Liseliler, başlattıkları imza kampanyasına destek verenlerin sayısının 1025’e ulaştığını bildirdi.

  Açıklamada, Altınel’in Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atmaktan tutuksuz yargılandığı dava devam ederken, pasaport tahdidini kaldırmak üzere 10 Mayıs 2019’da Balıkesir’e gittiği, aynı gün gözaltına alındığı ve 11 Mayıs 2019’da "yasa dışı örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklandığı kaydedildi.

  Açıklamada, “Bu nedenle, Tuna Altınel öğretim üyesi olduğu Lyon-1 Üniversitesi’nde işbaşı yapmak üzere Fransa’ya dönemedi ve başarılı bir Türk matematikçinin akademik hayatı belirsiz bir şekilde kesintiye uğratılmış oldu” ifadeleri yer aldı.

  İddianamede, Doç. Dr. Tuna Altınel’in Fransa’nın Lyon kentinde Amitiés Kurdes Lyon et Rhône-Alpes tarafından düzenlenen bir etkinlikte (“Djizré, histoire d’un massacre” – “Cizre Bir Katliamın Hikayesi”) çevirmenlik yapması, sosyal medya paylaşımları ve savunması nedeniyle “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlanıyor.

  İddianamede, “Şüphelinin PKK/KCK terör örgütünün amaç ve ideolojisini savunduğunun anlaşıldığı, tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olduğu” ifadeleri yer alıyor.

  Savunmasında Altınel’in konferansın konusunun Cizre ile ilgili olduğunu, ancak herhangi bir şekilde “terör örgütü propagandası yapmak” amacında olmadığını söylediği iddianamede belirtiliyor.

  Açıklamalarında Altınel’in “hiçbir şekilde şiddet çağrısı içermeyen, yasal ve izinli bir etkinliğe katıldığını” vurgulayan Galatasaray Liseliler, “Son dönemde yaşanan olumlu bir gelişme, Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri davasına ilişkin hak ihlali kararı vermiş olmasıdır. Bununla birlikte, Tuna Altınel’in barış akademisyenlerinden ayrıştırılarak ikinci bir suçlamayla tutuklanmış olması benzeri olumlu adımları boşa çıkarmaya aday bir vaka olmayı sürdürmektedir” ifadelerine yer verdi.

  Barış akademisyenlerinin avukatı Aslı Kazan: AYM'nin ihlal kararı, diğer barış akademisyenleri için emsal olacak

  KHK ile ihraç edilen piyanist Eser Öykü Dede: Ben barış istiyorum, terörle ilgim yok

  İhraç edilen akademisyenler: Pasaport tahdidi 'yalnız bırakma, ses kısma politikası'

 10. Salda Gölü kenarına yapılacak Millet Bahçesi'nin ihalesi öncesi Twitter'da kampanya

  Burdur'un Yeşilova ilçesindeki turkuaz suyu ve beyaz sahiliyle 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak adlandırılan Salda Gölü'nün kenarında yapılacak Millet Bahçesi'nin ihalesi 31 Temmuz'da gerçekleştirilecek.

  İşin yapım süresi yer tesliminden itibaren 360 takvim günü olarak belirlendi.

  '#SaldayaDokunma' etiketi Twitter'da TT oldu.

  Salda Gölü
 11. İstanbul Havalimanı'nda nesli tükenmekte olan pangolinlere ait 1 ton 217 kilogram pul ele geçirildi

  İstanbul Havalimanı'nda yapılan operasyonda nesli tükenmekte olan pangolinlere ait 1 ton 217 kilogram pul ele geçirildi.

  Asya ülkelerinde şifalı olduğuna inanılan pangolin pullarının piyasa değerinin yaklaşık 8 milyon 500 bin lira olduğu belirtildi.

  Ele geçirilen 1 ton 217 kilogram pangolin pulları Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

  Pangolin pullarının ticareti uluslararası sözleşmeler kapsamında yasak.

  Pangolin
 12. DHA: Düzce'de selde kaybolan 3 yaşındaki Kağan Töngel'in cansız bedenine ulaşıldı

  Demirören Haber Ajansı (DHA), Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yaşanan selde kaybolan 3 yaşındaki Kağan Töngel'in cansız bedeninin Kozluk Kapısı mevkiinde bulunduğunu bildirdi.

  Töngel, Düzce'deki selde kaybolan ve aranan 2 çocuktan biriydi.

  7 yaşındaki İlayda Sinem Kaplan'ın cansız bedeni Pazar günü Uğurlu köyü çıkışındaki Kozluk Kapısı mevkiinde bulunmuştu.

  Düzce
 13. Üniversite tercihleri bugün sona eriyor

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih süreci bugün 23.59'da sona erecek.

  Üniversite öğrenci adaylarının, tercihlerini ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapmaları gerekiyor.

  Tercihte bulunacak üniversite adaylarının 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu dikkatle incelemeleri ve tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları öneriliyor.

  TRT'ye göre, başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.

  ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden duyuracak.

  Üniversite
 14. Fethullah Gülen yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 41 astsubay hakkında gözaltı kararı

  Anadolu Ajansı (AA), Fethullah Gülen yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli 41 astsubay hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

  AA'nın haberinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu kişilerin il genelinde sabit ve kontörlü büfe hatları üzerinden Fethullah Gülen yapılanması bünyesindeki 'sivil mahrem imamlar ile örgütsel iletişim kurduklarını' tespit ettiği öne sürüldü..

  16 şüpheli gözaltına alındı.

 15. Bakan Soylu: Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin sınır dışı edilmesi söz konusu değil

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Pazar günü, geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin ya da uluslararası koruma statüsünde veya ikamet izni ile Türkiye'de yaşayan yabancıların sınır dışı edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

  Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'ni ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Soylu, haklarında işlem yapılan kişilerin yüzde 90'ının Suriyeli olmadığını kaydetti.

  Quote Message: Son günlerde özellikle İstanbul üzerinden yürütülen bu konu tamamen düzensiz ve kaçak göç ile ilgili yürütülen bir konudur. Geçici koruma statüsündeki hiçbir Suriyelinin, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizde bulunan bir yabancının veya ikamet izniyle ülkemizde bulunan bir kişinin sınır dışı edilmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir, kabul edilebilir değildir. Bunu yapabilecek kabiliyete ve hakka da sahip değiliz. Ne böyle bir isteğimiz ne böyle bir eylemimiz var."
  Quote Message: 15 günde haklarında işlem yapılan yabancıların yüzde 90'ından fazlası Suriye uyruklularının dışından oluşmaktadır. İstanbul'da yaşayan ve başka bir ilde kayıtlı bulunan Suriyelilere belli bir süre verildi. Belirli bir süre verildiği için onlara şu an bir işlem yapılmıyor. Aynı zamanda kayıtlı olmayan, yani kaçak olarak şehirlerinize gelmiş Suriyeliler ile ilgili de kayıt işlemleri devam ediyor. 2016 yılından beri Antalya ve İstanbul kayıt işlemlerine kapalı. Bu vilayetlere kayıt almıyoruz. Bu sebeple İstanbul'da bulunan kayıtsız Suriyelileri tespit ettiğimiz zaman sistematiğimiz gereği önce bir kampa götürüp kayıt ediyoruz. Daha sonra hangi şehre gitmek istediğini soruyoruz ve gönderiyoruz. Bu kadar basit bir işlem."