Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. AYM: Hak ihlali kararı, mahkemenin bildirideki düşünceleri paylaştığı veya desteklediği anlamına gelmez

  Anayasa Mahkemesi
  Image caption: Anayasa Mahkemesi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlere ilişkin "hak ihlali" kararının gerekçesini açıkladı.

  Gerekçeli kararda, "Başvurucuların imzaladığı bildirideki düşüncelerin toplumun büyük çoğunluğundan açıkça farklı olduğu ortadadır. Ancak tam da bu sebeple bu tür açıklamalara karşı yargısal tepki verilmesi noktasında daha hassas davranılması gerekir" denildi.

  Kararda şu ifadeler de yer aldı:

  "Anayasa Mahkemesi, başvurunun odağında yer alan bildirinin belirli bir perspektiften ve tek yanlı hazırlandığı, abartılı yorumlar içerdiği, güvenlik güçlerine karşı incitici ve saldırgan bazı ifadeler barındırdığının da farkındadır.

  "Bu bildirinin Anayasa'nın 26'ncı maddesinde yer alan ifade özgürlüğünün korumasından yararlanması gerektiği yönündeki yorumları Anayasa Mahkemesi'nin bildiride yer alan düşünceleri paylaştığı veya desteklediği anlamına gelmez.

  "Başvurucuların altına imza attıkları açıklama gerçekten de toplumun büyük çoğunluğu için kabul edilemez bir içeriğe sahiptir. Terörle mücadele eden devleti, halka 'katliam', 'kıyım' ve 'işkence' yapmakla suçlayan bir açıklamaya katılmak elbette mümkün değildir...

  'İfadelerin doğru ya da rahatsız edici olup olmadıkları belirleyici olmaz'

  "Bir ifade ya da açıklamanın ifade özgürlüğü kapsamında kalıp kalmadığı değerlendirilirken söz konusu ifadelerin doğru ya da rahatsız edici olup olmadıkları belirleyici olmaz. Bu noktada kullanılan sözlerin terör örgütünün şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. Açıklanan bir düşüncenin yetkilileri sert biçimde eleştirmesi, suçlayıcı keskin bir dil kullanması ve hatta tek taraflı, çelişkili ve sübjektif olması; şiddete yönlendirdiği, topluma, devlete ve demokratik siyasal düzene yönelik olarak bir tehlike ortaya çıkarttığı ve buna bağlı olarak kişileri kanunlara aykırı eylemler yapmaya teşvik ettiği anlamına gelmez. Devlete yönelik eleştirinin sınırlarının bireylere yöneltilen eleştirilere göre çok daha geniş olduğunda bir tereddüt yoktur."

  AYM, bildiriyi imzaladıkları için "terör örgütü propagandası yapma" suçundan cezalandırılan Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Ece Öztan, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen'in bireysel başvurularını ile ilgili hak ihlali kararı vermişti.

  Barış akademisyenlerinin avukatı Aslı Kazan: AYM'nin ihlal kararı, diğer barış akademisyenleri için emsal olacak

  Yüzlerce akademisyenden 'hak ihlali' kararına karşı bildiri: Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz

 2. İmamoğlu, Mehmet Murat Kalkanlı'yı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına atadı

  Ekrem İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mehmet Murat Kalkanlı’yı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atadı.

  Enerji sektöründe tanınan bir isim olan Kalkanlı, proje ve yatırımdan sorumlu olacak.

  Kalkanlı, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Botaş’la başlayan profesyonel iş yaşamında enerji sektöründe yaklaşık 15 senelik deneyimi olan Kalkanlı Botaş’ın ardından Gama/Tekfen’de görev yaptı. Kalkanlı, son olarak 2014-2018 yılları arasında Tüpraş’ta yöneticilik yaptı.

 3. Çavuşoğlu: Sincan'a bir gözlem heyeti göndereceğiz

  View more on twitter

  Çin'de mevkidaşı Wang Yi ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Sincan'daki Uygur Türkleri'nin durumun gözlemlemek üzere bir heyet gönderileceğini açıkladı.

 4. CAS, Trabzonspor'un 2010-2011 sezonu şampiyonu olarak tescil edilme başvurusunu reddetti

  karar metni

  Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) Trabzonspor'un 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasının kendilerine verilmesi için yaptığı başvuruyu reddetti. Kararda "Trabzonspor'un CAS'a yaptığı başvuru için yasal bir zemin bulunmadığı" vurgulandı.

 5. İHD Diyarbakır Şubesi bölgedeki bireysel silahlanma sorununa dikkat çekti

  İHD logosu

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde son 6 ayın hak ihlalleri raporunu açıkladı.

  Raporda keyfi öldürme, silah kullanma yetkisinin ihlali veya "Dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından vurulan 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişi yaralandığı belirtildi.

  Rapora göre bir kişi köy korucuları tarafından vurularak yaralandı, 4 asker ve polis ise intihar ettikleri iddia edilerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

  Son 6 ayda bölgede işkence vakalarının arttığını vurgulayan İHD, raporunda ayrıca bireysel silahlanma sorununa da dikkat çekti.

  Raporda şu ifade yer aldı:

  "İçişleri Bakanlığı'nın 2017 Mayıs verilerine göre, 2016 yılının sonu itibari ile ruhsatlı tabanca sayısının 308 bin 296'sı sivil vatandaşa ait olmak üzere toplamda 692 bin 921 ruhsatlı tabanca olduğunu açıkladı. Yine İçişleri Bakanlığı, sadece 2018 yılı içerisinde, toplamda 77 bin 185 silah ruhsatı verildiğini açıklamıştır. Ayrıca yüzde 85'i ruhsatsız olmak üzere toplamda 25 milyon civarı bireysel silah bulunmaktadır."

 6. Albayrak: Faizde indirim sürecine girildi

  Berat Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, faizde indirim sürecine girildiğini belirterek, "Bu haftadan itibaren kamu bankaları basta olmak üzere kredi faizlerinde indirim göreceğiz" dedi.

  En kötünün geride kaldığını beilrten Albayrak, enflasyonun yıl sonu hedefin altında kalacağını kaydetti.

  Basın bir araya gelen Albayrak "2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 15,9 hedefinin altında. Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir." diye konuştu.

  Albayrak, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına da olumlu bakmadığını ifade etti.

 7. Trafikteki araca saldıran iki zanlıya ilk duruşmada tahliye

  saldırı anı

  İstanbul- Pendik'te içerisinde hamile kadın bulunan araca saldıran iki zanlı ilk kez hakim karşısına çıktı. Pişman ve üzgün olduklarını söyleyen iki zanlı için tahliye kararı verildi.

  Baklavacılık yapan Hasan ve Hüseyin Sel kardeşler "Hasta olan annelerinin yanına gittiklerini söyleyen Sel kardeşler bu nedenle gergin olduklarını" iddia etti.

  Yunus Emre Bahçıvan ve hamile eşi Ayfer Bahçıvan ise ifadelerinde henüz doğmamış çocuklarının ve kendilerinin haklarını helal etmediklerini söyledi.

  Kararını açıklayan mahkeme zanlılar için ilk duruşmada tahliye kararı verdi.

  Zanlılar "kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma", "mala zarar verme" ve "cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 20’şer yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

  Olay 6 Temmuz'da E-5 karayolunda meydana gelmişti. Hasan ve Hüseyin Sel, trafikte kendilerine yol vermediğini iddia ettikleri araca, içerisinde hamile bir kadın olmasına rağmen saldırıda bulunmuştu.

 8. MR ve tomografi tetkiklerine sınırlama getirildi

  mr cihazı

  Hürriyet gazetesinin haberine göre MR ve tomografi maliyetleri 1,7 milyar liraya ulaşınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti.

  Hastaların tüm tetkiklerine e-Nabız üzerinden hem hastaların hem de hekimlerin erişimi sağlandı.

  Yayımlanan yeni genelgeyle, artık acil durumlar hariç hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenemeyecek. Mükerrer tetkik sorgulanmadan istenen tetkiklerin geri ödemesi yapılmayacak.

 9. AYM bildirisinde adına yer verilen akademisyen: İsmim bana sormadan kullanıldı

  View more on twitter

  Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), "Barış Bildirisi" akademisyenlerine yönelik "hak ihlali" kararına karşı çıkan 1071 akademisyenin yayımladığı bildiride adına yer verilen Mehmet Şerif Eskin adının kendisine sorulmadan kullanıldığını söyledi.

  Anayasa Mahkemesi - 1071 akademisyenden 'hak ihlali' kararına karşı bildiri: Mahkeme terörü meşrulaştıramaz

  "Sosyal medya hesabından açıklama yapan Mehmet Şerif Eskin, “Nasıl oluyor da bana sormadan imzam kullanılıyor yahu?” diyerek tepki gösterdi

  Bildiride Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi olan Mehmet Şerif Eskin’in de imzası yer aldı.

  Sosyal medya hesabından açıklama yapan Mehmet Şerif Eskin, “Bugün yayınlanan bir bildiride imza verenler arasında benim adım da var. Fakat ne böyle bir bildirinin hazırlandığından haberim var, ne kimse bana imza atıp atmayacağımı sordu, ne de kimseye imza verdim. Onayım olmadan ismim/imzam kullanılmış. Ayıptır." dedi.

  "İmza listesinin sayısız yerde yayınlandığını vurgulayan Eskin "Hangi bir yerde düzelttireyim şimdi? Nasıl oluyor da bana sormadan imzam kullanılıyor yahu?" dedi ve "Bu bildiriyi hazırlayıp rızam ve haberim dışında ismimi kullananlar her kimse ya bu hatayı düzeltsinler ya da hukuki haklarımı kullanacağımı beyan ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 10. Akar: ABD'yle ortak nokta bulamazsak, Suriye'de güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturacağız

  Hulusi Akar ve Mark Esper

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD ile ortak bir noktada buluşulmaması durumunda 'güvenli bölge'yi Türkiye'nin tek başına oluşturacağını ifade etti.

  Akar ayrıca görüşmede, "Türkiye'nin ABD'den beklentisinin YPG/PKK’ya desteğini tamamen sonlandırması olduğunu" bildirdi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceğini" vurgulayan Akar, "Türkiye'nin sadece kendi ülkesi ve milletinin güvenlik ve emniyetini değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenlik ve emniyetini istediğini" vurguladı.

  Akar, "F-35 programı ile ilgili olarak da Türkiye'nin, projenin sadece müşterisi değil, aynı zamanda yatırımcısı ve üretim ortağı olduğuna dikkati çekerek, F-35 projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini" hatırlattı. Ayrıca "Suriye'nin kuzeyinde kurulması öngörülen güvenli bölgenin ele alındığı görüşmede Akar, Türkiye'nin güvenli bölgede kontrolü sağlayabilecek tek uygun, yeterli ve yetenekli güç olduğunu" vurguladı. 'Tek başımıza oluştururuz'

  Bakan Akar, "güvenli bölgede yer alan YPG/PKK'nın tüm silahlarının toplanması, terör örgütünün güvenli bölgeden tamamen çıkarılması, güvenli bölgenin, daha önce birçok kez açıklanan sebepler nedeniyle 30-40 kilometre derinliğinde olması, YPG/PKK'nın bölgede yaptığı tüm tünel, mevzi ve tahkimatların imha edilmesi, güvenli bölgenin ABD ile koordineli bir şekilde Türkiye tarafından kontrol edilmesi kriterlerine göre oluşturulması gerektiğini" bildirdi.Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da 26 Temmuz'da ifade ettiği gibi, ABD ile ortak bir noktada buluşamazsak Güvenli Bölge'yi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağımız ifade edilmiştir" dedi.