Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. 'AYM Terörü Meşrulaştıramaz' bildirisinde imzacı görünen akademisyenden açıklama: Sehven atılmış imzamı geri çekme dilekçesi verdim

  “Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz” başlıklı bildiride imzacılar arasında ismi bulunan Doç. Dr. Alev Erarslan Göçer imzasının sehven atıldığını açıkladı.

  Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili kararının ardından, ‘Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz’ başlıklı bir metin imzaya açılmıştı. Metni 1071 akademisyenin imzaladığı duyurulmuştu.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Göçer, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda ‘1071 Akademisyen’ olarak bilinen bildiriyle ilgili olarak rektörlük tarafından gönderilen ‘AYM Terörü Meşrulaştıramaz’ başlıklı mailde çoklu seçenek içeren bir imza sayfası ile karşılaşacağım düşüncesi ile ilgili linki tıklamam sonucu adım imzaya düşmüştür. Tamamen iradem dışında, teknik/sistemsel nedenlerden kaynaklı SEHVEN atılmış imzamı geri çekme talebime ilişkin düzenlediğim dilekçe tarafımca rektörlüğe iletilmiştir” dedi.

  Cumhuriyet gazetesi, böylelikle 1071 olarak açıklanan imzacı sayısının 1065'e düşmüş olduğunu duyurdu.

  Bildiride imzası olan Dr. Mehmet Şerif Eskin de daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Onayım olmadan ismim/imzam kullanılmış" diye açıklama yapmıştı.

  AYM, 26 Temmuz'da verdiği kararla, 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzaladıkları için cezalandırılan 10 akademisyen hakkında "hak ihlali" kararı vermişti.

  View more on twitter

  AYM kararının gerekçesi

  AYM, karara gerekçe olarak şu açıklamayı yapmıştı:

  “Başvurucuların imzaladığı bildirideki düşüncelerin toplumun büyük çoğunluğundan açıkça farklı olduğu ortadadır. Ancak tam da bu sebeple bu tür açıklamalara karşı yargısal tepki verilmesi noktasında daha hassas davranılması gerekir. Çünkü bu tür müdahaleler kamuoyunun ülkede meydana gelen son derece önemli olayların farklı bir bakış açısından -onların büyük çoğunluğu için bu bakış açısının kabul edilmesi ne kadar zor olursa olsun- öğrenme hakkına ağır bir sınırlama getirmektedir.

  “Bildirinin imzalanmasına neden olan operasyonları yürüten kamu gücüne karşı ağır eleştirilerde bulunulabileceğinin öngörülmesi ve demokratik çoğulculuk açısından bunlara daha fazla tahammül edilmesi gerekir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında başvurucuların mahkûmiyetlerinin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık gelmediği sonucuna ulaşılmıştır.” …

  “Kamu gücünü kullanan organlar, devlet politikalarına yönelik eleştirilere cevap verilmesi hususunda ülkedeki herkesten daha fazla imkâna sahiptir. Özellikle son derece saçma ve ilgisiz bile görünse muhaliflerin haksız saldırı ve eleştirilerine farklı yollardan cevap verme imkânının olduğu durumlarda ceza kovuşturmasına başvurulmamalıdır.”

  “Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir.”

  AYM
 2. Türk-İş Başkanı, hükümetin kamu işçilerine zam teklifini açıkladı

  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 200 bine yakın kamu işçisinin ücret artışı taleplerine ilişkin olarak hükümetten yapılan teklifi açıkladı.

  Atalay, "Dün bize en son verdikleri teklif, ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4" dedi.

  Türk-İş taleplerini 19 Haziran’da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a iletmişti.

  Türk-İş tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar için ise enflasyon+3 puan refah payı talep etmişti.

  TÜRK-İŞ
 3. Başsavcılık, Pucca'ya verilen hapis cezasına itiraz etti, beraatini istedi

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada ‘Pucca’ adıyla tanınan Pınar Karagöz hakkında “uyuşturucuya özendirme” suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasına itiraz etti.

  Suç unsurlarının oluşmadığını ve beraatine karar verilmesi gerektiğini belirten Başsavcılık, İstinaf Mahkemesine başvurdu.

  Karagöz, 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 666 lira para cezasına çarptırılmıştı.

  Pucca'nın avukatı Ali Furkan Tatlı, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada başvuruyu doğruladı.

  Tatlı, başsavcılığın, Narcos adlı diziye atıf yapmanın suç olmadığına, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğine dair gerekçeler sunduğunu kaydetti.

  Pucca- Pınar Karagöz
 4. Zonguldak'taki maden ocağı göçüğünde 1 işçi yaşamını yitirdi

  Anadolu Ajansı, Zonguldak'ta özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan ve mesai arkadaşları tarafından yaralı olarak kurtarılan 3 işçiden birinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

  Kırat Mahallesi Kocaosman mevkiinde özel bir maden ocağında, galeri açma çalışması sırasında henüz belirlenemeyen nedenle göçük oldu.

  İhbar üzerine olay yerine AFAD, polis ve sağlık ekipleri sevk edilmişti.

  Zonguldak maden
 5. Erzurum'da 3.9 büyüklüğünde deprem

  Erzurum'un Tekman ilçesinde, Richter ölçeğine göre 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  AFAD Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre deprem saati 12.57 olarak kaydedildi. Depremde ilk belirlemelere göre, can ve mal kaybı olmadı.

  Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre ise depremin merkez üssü Tekman Aydınlı, depremin derinliği, yerin 6,1 kilometre olarak gösterildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nce depremin büyüklüğü ise 4,1 olarak kaydedildi.

  deprem
 6. Göç İdaresi Genel Müdürü Ayaz: Suriyelilerin sınır dışı edilmesi söz konusu değil

  Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, AA’ya yaptığı açıklamada, “Suriyelilerin sınır dışı edilmesi söz konusu değil” dedi.

  İstanbul’da devam eden düzensiz göçmen denetimleriyle ilgili konuşan Ayaz, yakalanıp geri gönderme merkezlerine veya il göç müdürlüklerine sevk edilenlerin Afganistan, Pakistan ve diğer uyruklardan oluşan düzensiz göçmenler olduğunu ifade etti.

  Ayaz’ın açıklaması şöyle:

  Quote Message: Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun da ifade ettiği gibi sınır dışı söz konusu değil. Bunu defaatle ifade ettik. Suriye'deki durumdan dolayı, Suriyelilerle ilgili şu anda hukuki olarak sınır dışı kararı alınması mümkün değil. Şu anda kaydı olmayan Suriyelileri kamplara sevk ediyoruz. Kamptaki kayıt işlemleri bittikten sonra da bir planlama dahilinde onların farklı illere sevkini sağlıyoruz. Başka illere kayıtlı olup fiilen İstanbul'da yaşayan Suriyeliler var. Onlarla alakalı İstanbul Valiliğinin verdiği bir süre var."
  Quote Message: Biz de Suriyelilerin illerine dönmelerini kolaylaştırması adına il müdürlerimizle bazı çalışmalar başlattık. Bu hareketliliği bir şekilde düzenlemek istiyoruz. İstanbul'daki o yoğunluğu azaltıp, bir düzen kurmayı hedefliyoruz. Konuyla ilgili bugüne kadar aldığımız çok sayıda tedbir vardı. Tüm bu tedbirlere rağmen başka illere kayıtlı olup da farklı sebeplerle İstanbul'a gelmiş olan Suriyelilerin tespit edilmesi için böyle bir çalışma başlatıldı."
  Suriyeliler
 7. Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 2 işçi mahsur kaldı

  DHA'nın haberine göre Zonguldak'ta Rat Mahallesi'nde özel bir şirkete ait maden ocağında meydana göçükte 2 kişi mahsur kaldı.

  AFAD, sağlık ekipleri ve polis, göçüğün meydana geldiği ocağa yönlendirildi.

 8. CHP 'Siyasi Etik Yasa Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu

  Ayşe Sayın

  Ankara

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
  Image caption: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP); “Siyasi Etik Yasa Teklifi”ni TBMM Başkanlığı'na sundu.

  Teklif; cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ile milletvekillerinin, görev yaptıkları sürece, kamuda veya özel sektörde başka bir ücretli işte çalışmalarının ve iş takipçiliği yapmalarının engellenmesini, onların alacakları hediyelere sınırlama getirilmesini öngörüyor.

  Teklif; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 3 grup başkanvekilinin imzasını taşıyor.

  CHP; cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve milletvekillerinin uymaları gereken ilkeleri belirlemek üzere TBMM'de bir Siyasi Etik Kurulu oluşturulmasını da önerdi.

  Teklifte, cumhurbaşkanı ve yardımcıları ile bakanlar ve milletvekillerinin görev yaptıkları süre boyunca, devlet ve diğer kamu tüzelkişilerinin katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda, devletten yardım sağlayan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikaların yönetim kurullarında görev alamayacakları, ücret karşılığı iş takipçiliği yapamayacakları, serbest meseklerini yapamayacakları, bir çıkar karşılığı olmasa bile özel sektörde herhangi bir görev alamayacakları veya tüccar, esnaf sayılmalarını gerektirecek faaliyette bulunamayacakları hükme bağlanıyor.

  Teklif, sayılan görevlerde bulunan siyasetçi ve bakanların yabancı bir devlet veya milletlerarası kuruluş tarafından verilen idari ve siyasi ücretli bir işi veya görevi TBMM kararı olmadıkça kabul edemeyeceklerini öngörüyor.

  Milletvekillerinin, yürütme organının, yani cumhurbaşkanının onayı, atamasıyla, resmi veya özel herhangi bir işte görevlendirilemeyecekleri de teklifle düzenleniyor.

  Hediye yasağı

  Teklifte ayrıca, sözkonusu siyasi kişilerin net asgari ücretin beşte birinden fazla olan yani bugünkü rakamla yaklaşık 400 liranın üzerindeki hediyeleri, TBMM Başkanlığı'na teslim etmesini zorunlu kılıyor.

  Teklif etik ilkelere uymayan milletvekillerine, TBMM üyeliğinin düşürülmesine varan yaptırımlar içeriyor.

  Yasa teklifinin gerekçesinde cumhurbaşkanı, yardımcıları, bakanlar ve mileltvekilerinin uyacağı etik ilkelerin belirlendiği belirtilerek, “Bu sayede, siyasi ahlaksızlıkla mücadele için AB müktesebatı ilkeleri ile Avrupa Konseyi'nin Yolsuzlukla Mücadele Grubu'nun (GRECO) tavsiye kararlarına uygun bir siyasi etik kurullar sistemi oluşturulmasının öngörüldüğü vurgulandı.

 9. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: S-400'lerde kumanda tabii ki Türkiye'nin elinde olacak

  Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir
  Image caption: Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin F-35 programından çıkartılmasının hukuki zemini olmadığını söyledi. Demir, "S-400'lerde kumanda tabii ki Türkiye'nin elinde olacak" dedi.

  TGRT Haber Televizyonu'na konuşan Demir, "F-35 projesinde kalma arzumuzu ilettik. Bize başka bir yol bırakılmazsa, başka kapıların denenmesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık" diye konuştu.

  Türkiye'nin yerli savaş uçağı üretiminde çok yol aldığını belirten Demir, "Biz bu işi başaracağız" ifadelerini kullandı.

  İsmail Demir ayrıca S-400 sevkiyatının ikinci bölümünün gelecek yıl başlayabileceğini söyledi.

  Füze savunma sistemiyle ilgili olarak Türkiye'nin istemediği hiçbir şeyin olmayacağını belirten Demir, "S-400'lerin balistik füze önleme kabiliyeti" olduğunu belirtti.

 10. Merkez Bankası Başkanı Uysal: Piyasa faizleri tüm vadelerde geriledi, 2019 enflasyon tahminimiz yüzde 13,9

  Murat Uysal
  Image caption: Murat Uysal

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Murat Uysal, 2019 yılına ilişkin Üçüncü Enflasyon Raporu'nu açıkladı.

  Murat Uysal, iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilendiğini ve piyasa faizlerinin tüm vadelerde gerilediğini söyledi. Uysal, 2019 yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 14,6'dan yüzde 13,9'a indirdiklerini açıkladı.

  Uysal'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

  • Belirsizlikler 2019 küresel görünümüne ilişkin riskleri aşağı yönlü tutuyor.
  • Türkiye'nin ülke risk primi Haziran ortalarından bu yana geriledi.
  • Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor.
  • Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı iktisadi faaliyeti destekliyor.
  • Enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğini öngörüyoruz.
  • Türk Lirası'nda ima edilen kur oynaklığı mevcut rapor döneminde azaldı.
  • 2019 yılının ikinci çeyreğinde enflasyon gerçekleşmeleri, TÜFE için daha belirgin olmak üzere, Nisan enflasyon raporunda verilen tahminlerin altında kaldı.

  Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal kimdir?

  Merkez Bankası faiz kararı: 425 baz puanlık indirimin sonuçları ne olacak?

 11. Ege Denizi'nde 4,6 büyüklüğünde deprem

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ege Denizi'nde bu sabah 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı.

  View more on twitter

  TSİ 07.40'da Girit Adası'nın kuzey açıklarında ve deniz yüzeyinin 58,50 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin merkez üssünün Muğla'nın Datça ilçesine 237 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

 12. Ankara'da 14 kişi kimyasal zehirlenme şüphesiyle karantinaya alındı

  Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi
  Image caption: Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi

  Ankara'da, fabrikada gece vardiyasında çalışan 14 kişi, kaşıntı ve cilt yanması şikayetiyle geldikleri hastanede kimyasal zehirlenme şüphesiyle karantinaya alındı.

  Fabrika çalışanları, Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi'nde acil servis doktoru tarafından yapılan muayenenin ardından karantina odasına alındı.

  Bir süre karantinda tutulan 14 kişinin, daha sonra yapılan testte zehirlenmedikleri tespit edildi.

  Tedaviye alınan fabrika çalışanlarının durumlarının iyi olduğu belirtildi.

  Demirören Haber Ajansı (DHA), çalışanlarda, sivrisineklerden kaynaklı alerji oluştuğunun anlaşıldığını bildirdi.

 13. Suriye sınırına askeri sevkiyat

  Suriye sınırına ilerleyen tank
  Image caption: Suriye sınırına ilerleyen tank

  Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine konuşlandırılmak üzere Batı illerinden yola çıkan komando ve zırhlı araçlardan oluşan konvoy ilçeye ulaştı.

  Demirören Haber Ajansı (DHA), sınırdaki birliklere destek için Ceylanpınar'a giden konvoyun 12 araçtan oluştuğunu bildirdi.

  DHA, Suriye sınırındaki 1'inci Hudut Komutanlığı'na giren konvoydaki askerlerin ve zırhlı araçların sınırda konuşlandırılacağını aktardı.

  MGK bildirisinde Suriye için 'Barış Koridoru' vurgusu Dün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, Suriye sınırında "barış koridoru" oluşturmak için çalışılacağı belirtilmişti.

  MGK bildirisi: [Suriye sınırında] 'Barış koridoru'nun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir

 14. MSB: Irak'ın kuzeyinde PKK hedefleri vuruldu

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki hava harekâtlarında PKK hedeflerinin vurulduğunu açıkladı.

  View more on twitter