Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Bianet’e erişim engeli kararının sehven alındığı ortaya çıktı

  bianet logosu

  Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin haber sitesi bianet.org’a erişimin engellenmesi kararının sehven alındığı ve 17 Temmuz’da düzenlenen kararla bianet’e erişim engeli yasağının kaldırıldığı ortaya çıktı.

  Jandarma Genel Komutanlığı 16 Temmuz 2019 tarihinde bianet’in de aralarında bulunduğu 136 adet internet sitesi ve sosyal medya hesabına erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştu.

  Bunun üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi 136 internet adresi için erişim yasağı kararı almıştı.

  Fakat bugün öğrenilen detaylara göre bianet ile ilgili erişim yasağı kararı sehven alındı ve akabinde bu hata düzeltildi.

  Jandarma talebini geri çekti

  Dosyada yer alan detaylara göre,Jandarma Genel Komutanlığı 17 Temmuz’da sadece bianet’e ilişkin olarak talebin sehven yapıldığını belirterek tekrar mahkemeye başvurdu ve erişim engeli talebini geri çekti.

  Bunun üzerine mahkeme de yine 17 Temmuz tarihinde, kararın ‘http://bianet.org/bianetyönünden kaldırılmasına ancak diğer 135 link yönünden aynen devamına’ karar verdi.

  Bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu, ilk karar dahil bu kararların hiçbirinin bianet’e tebliğ edilmediğini ve hatta dün mahkemedeki görüşmeleri sırasında kendisine yanlış bilgi verildiğini aktardı:

  “Jandarma ilk başvurusundan sonraki gün ikinci bir başvuru yapmış ve bianet’le ilgili ‘başvuru sehven oldu, bunu geri alın’ demiş. Mahkeme de bu yeni başvuru üzerine Bianet ile ilgili kısmı kaldırıyorum, diğer kısım aynen geçerli kararı vermiş. Bugün dosyanın tamamının fotokopisini almasak, hiçbir zaman bilgimiz olmayabilirdi çünkü bize tebliğ edilmedi.”

  “Bugün sadece şikâyet dilekçesi ve ekindeki bianet’le ilgili sayfaların fotokopisini alsaydık fark etmeyecektik. Çünkü dün bana tüm sitenin kapanacağına ilişkin bilgi verdiler. Sevinsek mi üzülsek mi bilemiyoruz çünkü diğer adresler için karar hala duruyor. Bianet’in devreden çıkması meseleyi çözmüyor tabii ki.”

 2. Asrın Hukuk Bürosu: Öcalan avukatlarıyla görüştü

  Abdullah Öcalan

  İmralı Cezaevi'nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yürüten Asrın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından bir açıklama yaparak iki avukatın bugün Öcalan'la görüştüğünü duyurdu.

  View more on twitter

  Görüşmenin içeriğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

 3. Meral Akşener, İYİ Parti'nin yeni Başkanlık Divanı'nı belirledi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen hafta sonu yapılan partisinin 4. Olağanüstü Kurultayı'nda seçilen Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri arasından partisinin yeni Başkanlık Divanı'nı belirledi.

  Divan örgütlenmesinde değişiklik kararı alan İYİ Parti'de “genel başkan yardımcılığı” makamları “başkanlık” olarak düzenlendi. Parti sözcülğüne eski Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu getirildi.

  İYİ Parti Kurultayı'nda seçilen GİK'in Akşener başkanlığında yaptığı ilk toplantısında hem partinin “vitrini” olarak nitelendirilen Başkanlık Divanı belirlendi, hem de yeni örgütlenme modeli önerisi kabul edildi.

  Toplantı sonrası yapılan açıklamada da “Bu yeni yönetim modelinde esas alınan nokta, Türkiye’yi yönetmeye hazır kadrolardan, bir anlamda “Gölge Kabine” oluşturulmasıdır. İYİ Parti artık iktidar yürüyüşündedir ve hedefine ulaşacak bu yürüyüşte, hem yönetim hem de ülkemizin meselelerine çözüm noktasında, vizyonumuzu ortaya koyan bir çalışma modeli hazırlanmıştır” denildi.

  Daha önce 14 olan Başkanlık Divanı üyelerinin sayısı sözcü ile birlikte 17'ye çıkartıldı; “milli güvenlik politikaları” ve “gençlik politikaları” adı altında iki yeni başkanlık ihdas edildi. Akşener, önceki Başkanlık Divanı'nda yer alan 11 ismi kısmi görev değişiklikleri ile Divan'da korurken, eski genel sekreter Cihan Paçacı'yı da ekonomi politikaları başkanlığına getirdi.

  İYİ Parti'nin Başkanlık Divanı'nda yer alan isimler ve görev alanları şöyle:

  -Siyasi İşler Başkanı, Salim Ensarioğlu

  -Genel Sekreter, Uğur Poyraz

  -Teşkilat Başkanı, Koray Aydın

  -Mali İşler Başkanı, Ümit Dikbayır

  -Ekonomi Politikaları Başkanı, Cihan Paçacı

  -Yerel Yönetimler Başkanı, Metin Ergun

  -Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı, Hasan Seymen

  -Milli Güvenlik Politikaları Başkanı, Aytun Çıray

  -Parti Sözcüsü, Yavuz Ağıralioğlu

  -Eğitim Politikaları Başkanı, Berna Sukas

  -Kadın Politikaları Başkanı, Sibel Yanıkömeroğlu

  -Kalkınma Politikaları Başkanı, İsmail Tatlıoğlu

  -Gençlik Politikaları Başkanı, Yavuz Temizer

  -Toplumsal Politikalar Başkanı, Şenol Sunat

  -STK ile İlişkiler Başkanı, Tuba Çokal

  -Uluslararası İlişkiler Başkanı, Ahmet Kamil Erozan

  GİK Toplantısı sonrasında, Akşener'in yarın öğle saatlerinde Kaz Dağları'na giderek doğaya sahip çıktıkları mesajı vereceği bildirildi.

 4. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Çevremizi korumak için dertliyiz

  Murat Kurum

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaz Dağları'nda “195 bin ağaç değil, 13 bin ağaç kesildiği belirlenmiştir. Onların yerine de 14 bin fidan dikimi sağlanmıştır" dedi ancak 14 bin fidanın nereye dikildiğiyle ilgili detay vermedi:

  Quote Message: Söz konusu alan Kaz Dağları'nda değildir. Kaz Dağları'na 40 kilometre mesafededir. Söylendiği gibi 195 bin ağaç kesilmemiştir. 13 bin ağaç kesildiği belirlenmiştir. 13 bin ağaca ilişkin hemen 14 bin fidan dikimi sağlanmıştır ve bu konuda da çevre hassasiyeti dediğim gibi herkesin önündedir. Bu noktada herkesten bu hassasiyetlerinden ötürü de teşekkürlerimi sunuyorum. Bu hassasiyetleri gözeteceğiz."

  Isparta'da konuşan Bakan Kurum, “çevremizi korumak için dertliyiz” ifadelerini kullandı:“Biz dertliyiz. Çevremizi korumak için dertliyiz. Yeşil alanımızın miktarını artırmak için dertliyiz. Ve bu çalışmaları yapmaya da devam edeceğiz.”

  Kaz Dağları: Tüm yönleriyle tartışmalı maden projesi

 5. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, zam görüşmeleriyle ilgili konuştu: Masabaşında bitmiyorsa kanunun bize verdiği yetkiyle işçinin yapacağı her türlü etkinliğe öncü olmak zorundayız

  Türk-İş Genel Başkanı basın toplantısı düzenledi

  '2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi' protokolü için hükumet ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu arasında kamu işçilerinin zamlarıyla ilgili yapılan görüşmeler sürüyor.

  Görüşmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Dayanma gücümüz kalmadı. Umut ediyoruz, Cuma gününe kadar bu sözleşmeyi masabaşında bitirelim. Masabaşında bitmiyorsa kanunun bize verdiği yetkiyle işçinin yapacağı her türlü etkinliğe öncü olmak zorundayız" dedi.

  Atalay, dün gece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve beraberindeki heyetle 3. kez görüştüklerini söyledi. Bu görüşmeden de taleplerine karşılık bulamadıkları belirten Atalay, "170 bini Türk-İş, 32 bin civarında da bizim dışımızdaki sendikaların sözleşmesi var. Bugüne kadar arzumuz masabaşında arkadaşlarımızın haklı taleplerini çözmek. Şu anda bununla ilgili verdikleri zam, bundan 2 sene evvel aldığımız zammı dahi karşılamıyor" diye konuştu. Atalay, son yapılan zamlar nedenliyle kendilerinin de alım gücünün düştüğünü belirterek, "Dayanma gücümüz kalmadı. Biz afaki bir rakam istemiyoruz. Arkadaşlarımız asfalt döküyor, arkadaşlarımız direklerin tepesinde, arkadaşlarımız madende. Memurların sözleşmesi var. Onlar da bizim bir parçamız. Refahta hep beraber birleşelim. Onlar da arzu ettikleri zammı alsınlar. Ama bizim çalışma koşullarımız o kadar zor ki her gün 5 arkadaşımız iş kazasında can veriyor" dedi.

 6. Milli Savunma Bakanlığı: Türkiye'de ABD ile Müşterek Harekât Merkezi kurulacak

  Akar ve Esper

  3 gündür Ankara’da bulunan ABD askeri heyeti ile Türkiye’den askeri heyetin güvenli bölge üzerine yaptığı görüşmeler tamamlandı. Görüşmelerin ardından Milli Savunma Bakanlığı (MBS), yaptığı açıklamada “Güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekât merkezi kurulmasına” karar verildiği bilgisi yer aldı.

  Açıklamada 3 madde yer alıyor:

  “Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,

  “Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,

  “Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.

  ABD ile koordine edilecek ve yönetilecek güvenli bölgenin detaylarıyla ilgili bilgi ise açıklamada yer almıyor. Zamanlama için de net bir ifade yok, ancak “tedbirlerin bir an önce alınmasına karar verilmiştir” deniliyor.

  Daha önce hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, güvenli bölgenin 30-40 km derinliğinde olması gerektiği ve YPG’nin bölgeden tamamen çıkarılması gerektiğini söylemişti. ABD ise 15 km derinliğinde bir bölge önerisi sunmuştu.

  30 Temmuz’da toplanan Milli Güvenlik Kurulu, güvenli bölge çalışmaları için “barış koridoru” ifadesini kullanmıştı. MBS’nin görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada da aynı ifade kullanıldı.

  Ankara, oluşturulacak güvenli bölgede imar çalışmaları yapmak ve Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları bölgeye yerleştirmek istediğini söylüyor.

  Erdoğan Pazar günü Bursa'da İstanbul-İzmir Otoyolu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Biz Afrin'e girdik, Cerablus'a da girdik, biz El Bab'a da girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya'yla da paylaştık, Amerika'yla da paylaştık" demişti.

  Ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Japonya'ya giderken uçakta gazetecilere konuştu, Türkiye’nin Kuzey Suriye'de askeri harekât düzenlemesinin "kabul edilemeyeceğini" söyledi. Mark Esper, Salı günü yaptığı açıklamada ABD'nin, tek taraflı bu tip bir harekâtı engellemek için görüşmeleri hızlandıracağını belirtmişti.

  Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'nden de görüşmelerle ilgili bir açıklama geldi. Bu açıklamada da iki heyetin aynı üç konuda uzlaştığı bilgisi yer aldı.

  View more on twitter
 7. Adalet Bakanı Gül: Meclis açıldığında ilk gündem Yargı Reformu Strateji Belgesi olacak

  Abdülhamit Gül

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi,Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin hayata geçmesi olacaktır." dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı strateji belgesinde öne çıkan unsurlar şöyleydi:

  Tutukluluğun istisnai olması: Tutukluluğun ancak zorunlu hallerde istisnai bir tedbir olarak yapılması, tutuksuz yargılamanın da asıl yöntem olarak uygulanması

  Savcı ve hakim atamaları :Hakim ve savcıların terfi ve nakil işlemleri liyakata dayalı olacak. Coğrafi teminat verilecek.

  Yeni hukuk eğitim modeli:Yeni hukuk eğitimi modeli oluşturulacak. Hukuk mesleğine girişte yeni model belirlenecek.

  İhtisas mahkemeleri: İhtisas mahkemelerinde uzlaşmaya dayalı uygulamalar arttırılacak. İstinaf mahkemeleri güçlendirilecek.

  Teknoloji kullanımı:Hükümlü ve tutukluların; yakınları ile görüntülü görüşmesi ve elektronik dilekçe arzı gibi yeniliklerin gerçekleştirilmesi sağlanacak. Denetimli serbestlik hizmetlerindeki elektronik izleme kapasitesi arttırılıp biometrik imza gibi yöntemler oluşturulacak.

  Alternatif yöntemler: Uzlaşma, ön ödeme ve kamu davasının açılmasının ertelenmesi gibi dava öncesi müesseselerinin uygulanma alanı genişletilecek.

  Sulh yolu :İdarenin vatandaşla yıllar süren uyuşmazlıklarını çözecek adımlar atılacak.

  Evde infaz: Buna göre, şiddet-dışı suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarının evde infazına imkan tanınacak.

  Ceza Mahkemeleri: Ceza mahkemeleri 24 saat esasıyla hizmet verecek.

 8. İçişleri Bakanlığı: 1201 okul servis aracı ve 259 taksi, trafikten men edildi

  İstanbul'da taksi

  İçişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak 2019 yılının ilk 7 ayında 24 bin 37 kişinin yakalandığını, yakalananlar arasından 5 bin 992 kişiye adli-idari işlem yapıldığını, 1424 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

  Dilencilik yapan 1'i yabancı uyruklu 16 çocuk ailesine, 21 yabancı uyruklu kişi İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi. 5 bin 742 düzensiz göçmen ve 93 organizatör de yakalandı.

  Açıklamaya göre 6 bin 534 araç, 1201 okul servis aracı, 1795 motosiklet ve 259 taksi trafikten men edildi. 38 bin 421 araç ve motosiklet sürücüsüne de işlem yapıldı.

  7 ayda 24 bin 716 taksi ve 114 bin 205 okul servis aracı denetlendi. 6 bin 115 okul servisine, 2 bin 56 taksi sürücüsüne işlem yapıldı.

 9. "Yavuz sondaj gemisi, Kıbrıs'ın doğusunda çalışmalarına başladı"

  Yavuz sondaj gemisi

  Doğu Akdeniz’deki petrol gerilimi sürerken Türkiye’nin Kıbrıs adası açıklarına gönderdiği ikinci sondaj gemisi Yavuz, sondaj çalışmalarına başladı.

  Kıbrıs’ın Türk kesimine giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk giden Fatih gemisinin adanın batısında sondaj çalışmalarına devam ettiğini, Yavuz’un ise Karpaz 1 kuyusunda, yani doğusunda çalışmalara başladığını söyledi:

  Bugün itibarıyla bin 710 metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Burada yaklaşık 2,5-3 aylık bir program söz konusu olacak. Öyle ümit ediyoruz ki hedef noktaya ulaştığımızda inşallah burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız."

  Dönmez, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin de adanın güneyinde sismik araştırmalara devam ettiğini söyledi. „Ağustos ayı içerisinde ikinci sismik gemimiz MTA Oruç Reis gemisini de Akdeniz’e göndereceğiz.” açıklaması yaptı.

  Yavuz'a bölgede yürüttüğü sondaj faaliyetlerinde TCG Gemlik Fırkateyni ve TCG İmbat Hücumbotu eşlik ediyor.

  Çavuşoğlu: AB'nin bize yönelik attığı adımın faydası olmaz, ters teper

  Doğu Akdeniz'de gerilim nasıl tırmandı?

  Türkiye-Kıbrıs arasındaki gerginliğin boyutu, 2010'dan itibaren Doğu Akdeniz'de zengin hidrokarbon yataklarının keşfedilmesi ve uluslararası büyük enerji şirketlerinin bölgeye akın etmesiyle birlikte daha da arttı.

  Türkiye'nin Kıbrıs'ın büyük petrol şirketlerine ruhsat vermesine yanıtı gecikmedi. İlk sondaj gemisi Fatih'i Türk savaş gemilerinin korumasında Akdeniz'e çıkaran Türkiye, kendi kıta sahanlığında kalan bölgelerde doğalgaz arama faaliyetlerine başladı. Ardından da ikinci sondaj gemisi Yavuz'u bölgeye gönderdi.

 10. 136 internet adresi ve sosyal medyaya erişim engeli kararına IFJ ve EFJ'den tepki

  Yasak kararı

  Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nin haber sitesi Bianet dahil 136 internet adresi ve sosyal medya hesabı hakkında erişimin engellenmesi kararına Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) tepki gösterdi.

  IFJ ve EFJ ayrıca mahkeme kararını Avrupa Konseyi'ne taşıdı, kararın içeriğini Avrupa Konseyi Gazeteciliğin Korunması ve Gazeteciliğin Güvenliği Platformunu'na bildirdi.

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir de Türkiye'de "Bianet dahil 136 diğer sosyal medya hesapları ve internet sitelerine getirilen erişim engeline son verilmesi" çağrısında bulundu.

 11. Dolar 5,50’nin altına düştü

  Dolar TL

  Dolar/TL kuru, 5,4835 ile Çarşamba günü son 4 ayın en düşük seviyesini gördü. Gün içinde 5,50 seviyesinin altından işlem görmeye devam ediyor.

  Dolar, TL karşısında güne düşüşle, 5,4861 ile başladı. 10:40 sonrasında yükselme eğilime girdi ancak öğle saatlerinde yeniden 5,4835’e inerek sabahki açılışından daha düşük seviyeye indi ve son 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

 12. Akar: ABD'li muhataplarımız güvenli bölge konusunda görüşlerimize yaklaştı

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’den gelen heyetle yapılan güvenli bölge görüşmelerinin hâlâ devam ettiğini, birkaç saat içinde biteceğini söyledi ve detaylarla ilgili bilgi verdi:

  ”Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahade ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti. ABD ile güvenli bölge tesisi konusunda arzulu olduğumuzu ifade ettik, toplantıda bütün güvenlik endişelerimizi ilettik."

  ABD, sınırda yaklaşık 15 kilometrelik bir bölgeden YPG'nin çıkarılmasını ve YPG ile Türkiye ordusu arasında "tampon bölge" oluşturmayı planlarken Ankara, YPG'nin sınır boyunca 30-40 kilometre geriye çekilmesini ve oluşturulacak olan bölgede Türk ordusu ile birlikte Suriyeli muhaliflerin görev yapmasını talep ediyor, bölgede imar çalışmaları yapmak istiyor:

  Akar, ABD'nin Türkiye'nin taleplerine yaklaştığını da söyledi:

  Quote Message: Ülkemizin güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğiz. 30-40 km derinlik, YPG’lilerin çıkarılması, ağır silahların bölge dışına çıkarılması taleplerimizi açık şekilde masaya koyduk."

  ”Fırat’ın doğusuna olası operasyon planlanmış vaziyette”

  Quote Message: Güvenli bölge konusunda ABD ile çalışmayı arzu ediyoruz, eğer bu mümkün olmazsa milletimizin ve bölgedeki halkarın huzurunu sağlamak için yapmamaız gereken neyse bunu yaparız. Stratejik ortaklık ruhuna uygun davranmalarını, YPG desteğini sonlandırmalarını bekliyoruz. Fırat’ın doğusuna olası operasyonlarla ilgili planlarımız, hazırlıklarımız ve sahadaki birliklerimiz konusu tamamlanmış vaziyette." from Hulusi Akar Milli Savunma Bakanı
  Hulusi AkarMilli Savunma Bakanı
 13. Hizmet ve hususi pasaport sahipleri için Rusya'ya vizesiz seyahat bugün başlıyor

  Pasaport polisi

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlanmıştır. Rusya Federasyonu tarafından Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır. Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da ülkemize seyahatlerinde vize serbestisinden yararlanacaktır.” denildi.

  Rusya ile Türkiye arasında uluslararası taşımacılık yapan sürücülere de karşılıklı olarak vize muafiyeti sağlanacağı açıklandı.

  Açıklamada, 2010 tarihinde anlaşılan ve tüm Rusya ve Türkiye vatandaşlarını kapsayan vize muafiyeti anlaşmasının bugün itibariyle kısmen yürürlüğe girmiş olduğu belirtildi:

  “Böylelikle, 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan vize muafiyetine ilişkin Anlaşma 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle kısmen tekrar yürürlüğe girmiştir. Temennimiz anılan anlaşmanın tüm hükümleriyle uygulanmasına başlanmasıdır.”

 14. Hazine yurt içi ve yurt dışındaki şirketlere iştirak edebilecek

  Hazine ve Maliye Bakanlığı

  Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre Hazine, Cumhurbaşkanı kararı ile yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlerin sermayelerinde ortaklığı olabilecek.

  Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkındaki cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 217. maddesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın görev ve yetkilerini düzenliyor. 217. maddeye eklenen yeni bölüme göre Hazine, artık yurt içi ve yurt dışındaki şirketlerle ortaklık kurabilecek.

  Yine bugün Resmi Gazete'de yayımlanan başka bir karar da, yatırımlardaki devlet yardımlarında faiz desteğine "kâr payı desteği" de eklendi.

  Cumhurbaşkanı kararıyla, 2012'de yürürlüğe giren 'Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da yer alan tüm "faiz desteği" ibareleri, "faiz ve kâr payı desteği" olarak değiştirildi.Aynı kararda yer alan "büyük ölçekli yatırımlar" ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.