Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Canlı sayfamızın sonuna geldik.

  Türkiye'de günboyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Van Barosu ve STK'lardan açıklama: Kayyum kararı demokrasiye yapılmış bir darbedir

  açıklama

  Diyarbakır, Van ve Mardin'de HDP'lki büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına Van Barosu ile bazı STK ve CHP İl Başkanı Mehmet Kurukçu da dahil bazı siyasi parti temsilcileri tarafından kınandı.

  Grup adına açıklamayı yapan Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, "Kayyum kararı seçmenin tercihine, halkın iradesine, sandığa, demokrasiye karşı açıkça yapılmış bir darbedir" dedi.

  Açıklamaya Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Bedia Özgökçe Ertan da katıldı.

  Açıklamayı yapan Van Baro Başkanı Zülküf Uçar şöyle devam etti:

  Quote Message: Seçimden önce hakkında var olan soruşturma ve kovuşturma dosyaları gerekçe gösterilerek bir belediye başkanı görevden alınamaz. Kanun, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapılması durumunda görevden uzaklaştırmayı hüküm altına almıştır. Ancak hiçbir başkan ile ilgili olarak böylesi bir tespiti içeren Sayıştay denetim raporu olmadığı gibi böylesi bir iddia dahi yoktur. Öte yandan, Anayasaya göre 'Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.' Fakat bu anayasal hüküm ihlal edilerek, atanmış bakan tarafından 31 Mart yerel seçimlerinden önceki 'Seçilirlerse de kayyum atarız' söylemi hayata geçirilmiştir. "
  Quote Message: Demokrasi açısından 'korkunç' olarak ifade edebileceğimiz bu söylemleri hatırladığımızda, kayyum kararının gerekçesinin hukuki değil siyasi olduğu da açıkça görülmektedir. "
  Quote Message: Demokrasiye karşı yapılan bu darbenin karşısında duracağımızı ve sonuna kadar mücadele edeceğimizi açıkça ifade ediyor ve tüm Türkiye'nin bu darbeye karşı tepki göstermesi istiyoruz."
 3. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: İzmir'deki yangın kontrol altına alındı

  yangından etkilenen orman

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine de yayılan orman yangınının 2 gün 5 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alındığını açıkladı.

  Yangında 500 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirten Pakdemirli "saha soğutulduktan sonra diğer faaliyetlere geçilecek" dedi.

  Pakdemirli'nin açıklaması şöyle:

  Quote Message: Zaman zaman parlamalar olabilecektir ama bu saat itibarıyla artık söndürme faaliyetleri neredeyse sonlanmış vaziyettedir. Bundan sonra saha soğutulacak ve akabinde de diğer faaliyetlere geçilecek. "
  Quote Message: İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına gireceğiz."
  Quote Message: Anayasa'nın 169. maddesi şunu der, 'Orman alanları imara konu edilemez'. Nokta. Anayasa ile korunan alanlardır. Yine 169. madde şunu der, 'burası yanıyorsa tekrar ağaçlandıracaksın.' Bunun başka açıklaması başka bir şeyi yok ama bunların üzerinden siyasi rant üretmeye çalışmayı kesinlikle doğru bulmuyorum. Yani devlet ormanları imara konu edilemez."
 4. Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dursun için İstanbul’da cenaze töreni

  Dursun'un cenazesi Van'dan İstanbul'a gönderilmişti
  Image caption: Dursun'un cenazesi Van'dan İstanbul'a gönderilmişti

  Van’ın Erciş İlçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun için bugün İstanbul’da tören düzenlendi.

  İlk tören, mezunu olduğu Galatasaray Lisesi'ndeydi.

  Törende konuşan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Birlikte yapmak istediğimiz bir çok proje vardı masamızda. Tarihe çok büyük önem veren Haluk Dursun, günceli de yakından takip eder, geleneksel ve çağdaşı özenli bir yaklaşımla buluştururdu. Bilinçli ve donanımlı bir nesil yetiştirme adına bir yandan projeler hayata geçirirken diğer yandan da genç kuşaklarla iletişim kurdu” dedi.

  Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, bu törenin ardından Sultanahmet Camii'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. İkindi namazının ardından başlayan cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

  Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Haluk hocamız bizim önemli bir yol arkadaşımız oldu. Ve kültürde, sanatta edebiyatta bir tarihçi olarak tarihte bizimle yol yürüdü. Ve bu yol yürüyüşü esnasında da gerçekten onun dürüstlüğü, onun duruşu, vakarı örnekti. Hele hele gurbetteki o öğrencilerimize her ay tarih dersi vermek üzere oraya gidiş gelişleri, özellikle bir Tuna aşığı olması hasebiyle de Tuna dersleri çok çok anlamlıydı" dedi.

 5. İmamoğlu’ndan Medya AŞ’de işten çıkarmalara dair açıklama: Bunlar mümkün, geniş çaplı açıklama yapacağız

  İmamoğlu

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Medya AŞ'de 50 çalışanın işten çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

  “Arkadaşlarımız bir kısım çalışmalar yapıyorlar. Bazen çalışmak istemedikleri insanlarla ilgili yasal kanuni haklarını teslim ederek yollarını ayırıyor olabilirler. Bunlar mümkün” diyen İmamoğlu, tek tek kurumlardaki işten çıkarmalar hakkında açıklamalar yapmak yerine daha geniş çaplı bir açıklama yapacaklarını söyledi.

  Uluslararası Medya Enformasyon Derneği bugün bir açıklama yayımlayarak “İBB Medya AŞ çalışanı çoğu gazeteci 50 kişinin tek tek aranarak 'iş akdiniz feshedildi' denilerek, işlerine son verilmesini şiddetle kınıyoruz” demişti.

 6. Memur-Sen önce iş, sonra cüzdan bıraktı

  Cüzdan bırakma eylemi

  Memur-Sen'in bugün yapacağını açıkladığı iş bırakma ve cüzdan bırakma eylemleri gerçekleşti.

  Ankara’daki işyerleriyle sınırlı tutulan iş bırakma eyleminin ardından bazı ofisler saat 15.00 itibarıyla kapandı.

  Öte yandan iş bırakma eylemi tüm işyerlerinde uygulanmadı.

  İş bırakan Memur-Sen üyeleri saat 17.00'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önüne giderek boş cüzdan bıraktı.

  View more on twitter
 7. Çağlayan Adliyesi’ndeki kayyum protestosuna polis izin vermedi

  Çağlayan

  Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasının aralarında Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Avukatlar Derneği, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar'ın da bulunduğu avukat gruplarının çağrısıyla Çağlayan Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasına polis müdahale etti.

  HDP Milletvekilleri Ahmet Şık, Filiz Kerestecioğlu ve Züleyha Gülüm’ün de katıldığı açıklama sırasında polisler katılımcıları adliye önünden uzaklaştırdı.

  View more on twitter
 8. HDP Eş Başkanı Buldan: İstanbul’u kaybedenler intikam almak istiyor, Diyarbakır'ı, Van'ı ve Mardin'i kayyumlardan almayı başarabiliriz

  Buldan

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanması nedeniyle HDP İstanbul İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

  Büyük bir sağlık problemiyle karşılaştığı için kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van’a gidemediğini açıklayan Buldan, o kentlerde yaşayanlardan özür diledi.

  “31 Mart’tan sonra yine bir darbeyle karşı karşıya kaldık. Bazı belediye başkanlarımızla mazbata verilmedi. Onların yerine ikinci sıradaki adaylara mazbata verildi. En son örneğini 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van’da halkın yüzde 60 oy verdiği yerlerde halkımızın iradesi gasp edildi. Bu hırsızlıktır” diyen Buldan, AKP’nin sosyal ve siyasi alandaki sorunları örtbas etmek amacıyla kayyum ataması yaptığını söyledi.

  'Geri dönmelerinin nedeni ceplerini doldurma'

  Buldan, “Belediye eş başkanlarımız aylardır kayyumların pisliklerini temizlemeye çalışıyordu. Her türkü yüz kızartıcı işlere bulaşanlar bir kez daha AKP iktidarı tarafından belediye eş başkanlarımızın yerine gönderildi. Bir kez daha geri dönmelerinin sebebi boş kalan ceplerini doldurma” dedi ve ekledi:

  “Kayyum zihniyetini tanımıyoruz ve demokratik her türlü tepkimizi ortaya koyacağız. AKP iktidarı artık ömrünü tamamlamıştır. Giderayak bu zorbalıkları yapmaya artık son vermelidir. İstanbul'u kaybedenler intikam almak istiyor. Biz 23 Haziran'da İstanbul'u almayı başardıysak Diyarbakır'ı, Van'ı ve Mardin'i kayyumlardan almayı başarabiliriz. Ancak bunun için birlikte, beraber omuz omuza yürümeye ihtiyaç var. İşte bugün Türkiye bir demokrasi sınavından geçecek. Herkesin ortak hareket etmeye ihtiyacı olan bir günden geçiyoruz.

  "Bugün çağrım özellikle Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, CHP başta olmak üzere TBMM'de grubu olan partiler AKP ve MHP hariç grubu olan partiler, yine meclis dışında olan siyasi partiler, demokrasi savunucuları, barış yanlıları herkese çağrımız budur. Bu sınavı birlikte geçmek zorundayız. Bugün bize yapılan yarın elbette size yapılır. Ben bu çağrımı başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm siyasi partilere yöneltmek istiyorum. Sessizliğinizi bozun. Söyleyecek sözünüz mutlaka vardır.”

 9. CHP Sözcüsü Öztrak'tan kayyum yorumu: Terörün değirmenine su taşırsınız

  Öztrak

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili, "Bu belediye başkanları 5 ay önce adli sicil kontrolünden geçtiler, Yüksek Seçim Kurulu'ndan da geçtiler. Şimdi 5 ay sonra ne oldu da el çektiriyorsunuz? Açık söyleyeyim terörün değirmenine su taşırsınız" dedi.

  Ankara’da partisinin genel merkezinde bir basın açıklaması düzenleyen Öztrak, AKP’nin 18. kuruluş yıl dönümü nedeniyle iktidar partisinin geçmişini değerlendirdi.

  Öztrak, şöyle konuştu:

  “AK Parti'nin bazı vekilleri 'AK Parti ömrünü tamamladı, Erdoğan liderliğinde yeni bir parti kurulması gerekiyor’ diyerek çıtayı yükselttiler ve işi AK Parti’den kurtulma noktasına taşıdılar. Artık AK Partililerin bir kısmının partilerini bir kambur olarak görmeye başladıkları buradan anlaşılıyor. Herhalde yeniden gömlek değiştirme vaktinin geldiğini düşünüyorlar. Yenilenmiş değil yeni bir partiyle 17 yılın günahlarından arınacaklarını sanıyorlar. Ama günahları bir değil, iki değil.

  “İpleri Pensilvanya’da olan örgütlerle koalisyon yaptılar, bunlara ne istedilerse verdiklerini açıkladılar.

  “2004 yılında FETÖ’nün nasıl bir tehdit olduğu ortaya kondu, kulaklarının üstüne yattılar. Terör örgütünün savcılarını kozmik odaya soktular, bunların açtıkları davaların savcısı olduklarını ilan ettiler.

  “Zırhlı araçlarını örgütün savcılarına tahsis ettiler. Sonunda sayelerinde 21. yüzyılda bir darbe girişimi de yaşadık.

  “Suriye’de 2011’e kadar kardeş dedikleri Esad’ı kalleş ilan ettiler.

  “Emevi Camisi’nde namaz kılacağız dediler, Süleyman Şah türbesini bugün terörist dedikleri PYD’nin himayesinde kaçırmak zorunda kaldılar.

  “Aldatıldım Allah ve milletim affetsin diyerek kendilerini temize çıkarmaya çalıştılar. Peki Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanı başka neler yaptı? Bölücü terör örgütü lideriyle masaya oturdu. Ülkemizi Suriye krizinin içine sürüklediler sonra da ‘Bizi yalnız bıraktılar’ dediler. Defalarca sorduk, hangi egemen güçler sizi Suriye bataklığına soktu? Buna bir türlü cevap vermediler. Kim bu işin içine onları soktu?”

 10. İBB'den 2 gün için aralıklı sağanak uyarısı

  su basan altgeçit

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2 gün boyunca İstanbul'da aralıklarla sağanak yağış riski bulunduğunu ve yaşanabilecek su baskınlarına karşı tedbir alındığını açıkladı.

  İstanbul'da Perşembe gününe kadar aralıklarla sağanak yağmur riski bulunduğu belirtilen açıklamada, İBB'nin yağış nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldığı aktarıldı. .

  İBB ekipleri, ani ve kuvvetli yağan yaz yağmurlarının yollarda göllenme ve kot seviyesinin altında kalan yerlerde su baskını hadiselerine neden olmaması için önlem aldı.

  Vatandaşlar da su baskınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldığı belirtildi.

  İstanbul'da Cumartesi günü yaşanan ani sağanak yağışta, Eminönü ve çevresinde birçok altgeçidi su basmıştı.

 11. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Muğla çevresinde 1611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu

  murat kurum

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla ve çevresindeki kaçak yapılaşma ile ilgili incelemelerde bulunduktan sonra basın açıklaması yaptı ve 1611 konut ile 4 otelin inşaatının durdurulduğunu belirtti.

  Kurum imara aykırı inşa edilen yapıların mühürlendiğini, inşaatı yapan firmalara bu aykırılıkları giderilene kadar süre verildiğini söyledi.

  İmara aykırı yapılan inşaatlara aykırılıkların giderilmesi için 1 ay süre verildi.

  Quote Message: Denetimlerimize 81 ilimizde devam ediyoruz. Doğal güzelliklerimizi bozacak hiçbir yapıya müsaade etmeyeceğiz."

  Son günlerde İzmir ve çevresindeki yangınlara ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Kurum, yanan yerlerin imara açılmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

 12. HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde yapılmak istenen oturma eylemine polis müdahale etti

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  müdahaleden etkilenenler

  Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanması nedeniyle devam eden protestolar Yenişehir, Ofis semtine yayıldı. Polis protesto etmek isteyen gruplara müdahale etti.

  Öte yandan HDP milletvekilleri de HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapmak istedi, polis oturma eylemine müdahale etti.

  Aralarında Semra Güzel, Gülistan Koçyiğit, Leyla Güven, Bedran Öztürk’ün de bulunduğu HDP'lilerin darp edildiği iddia edildi.

  Mardin’de yapılmak istenen protestolara polis müdahale etti, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Hatımoğulları ilerleyen saatlerde taburcu edildi.

  Olay sırasında gazeteciler Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak'ın gözaltına alındığı belirtiliyor.

  diyarbakır hdp il başkanlığı önünde polisler
 13. Van’da açıklama yapmasına izin verilmeyen milletvekilleri oturma eylemi başlattı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  oturma eylemi

  Van’da kayyumları protesto etmek için bir basın açıklaması yapmak isteyen HDP milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri polis tarafından engellendi.

  Merkez İpekyolu İlçesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yaşanan arbedenin ardından milletvekilleri ve belediye meclis üyeleri oturma eylemi başlattı.

  Oturma eylemi yapan grubun içinde HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Tayyip Temel, Murat Sarısaç ve Dilan Dirayet Taşdemir yer alıyor.

 14. Çavuşoğlu: Suriye’deki gözlem noktamızı taşıma niyetimiz yok, sahada istihbaratımız mevcut

  El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Image caption: El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ordusunun İdlib bölgesinde düzenlediği operasyonların ardından “Bu saldırılar bir felakete yol açabilir, rejimin ateşle oynamaması gerekir” dedi.

  İdlib’in güneyindeki bazı cihatçı örgütler, Suriye’nin saldırıları sonucu bazı bölgelerden çekilmiş, Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktasına giden askeri konvoyunun yakınlarına düzenlenen hava saldırısında da yaşamını yitiren siviller olduğu açıklanmıştı.

  Bugün El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile ortak bir basın açıklaması düzenleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin dokuzuncu gözlem noktasının etrafında devam eden çatışmalar ve bölgenin hükümet kontrolüne girme ihtimali nedeniyle buradan çekilip çekilmeyeceklerine dair bir soruya yanıt olarak Türkiye’nin çekilme niyeti olmadığını söyledi.

  “Saldırılar durdurulmazsa Sayın cumhurbaşkanımız Sayın Putin’le gerektiğinde görüşüyorlar.

  “Gözlem noktaları da Rusya ve İran’la Astana çerçevesinde kurulmuştur. Bunların burada gözlem noktası vardır. Şu anda bunu başka bir yere taşıma gibi bir niyetimiz yoktur. İdlib’de sükunetin sağlanması için Rusya ile görüşmelerimizi sürekli yapıyoruz.

  “Esasen İdlib Suriye’nin geleceği açısından kritik bir konu. Özellikle Astana müzakereleri, her an kuruluşunu açıklayabileceğimiz anayasa komisyonu gibi, tutukluların değişimi gibi muhalefet ile rejim arasında güven artırıcı adımların atılması Suriye için önemli bir konu. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. Rejim çözüme inanmadığı için askeri çözümü savunmaya başladı. Rejimin garantörü Rusya. Oradan taciz geliyor açıklamaları inandırıcı değil.”

  Güvenli bölge: 'Olursa olur, olmazsa kendi planımız var'

  Çavuşoğlu, ABD ile Fırat’ın doğusu için yürütülen güvenli bölge görüşmelerinin ise olumlu bir şekilde başladığını, bazı konularda anlaşıldığını, anlaşılmayan konularda da müzakerelerin devam ettiğini söyledi:

  “Amerika’nın ikinci bir Mümbiç sürecini işletmesine biz müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’yi bir taraftan oyalayarak terör örgütlerine silah vermesi ve işi zamana yaymasını tölere edemeyiz.

  “Olursa olur, olmazsa bizim oraya girme konusunda kendi planlarımız var.

  “PKK ve YPG konusunda kırmızı çizgimiz var ama herkes diğer ülkelerle veya biz sevsek de sevmesek de diğer rejimlerle ilişki içinde de olabilir. Bunun avantajları da olur, dezavantajları da. Bizim görevimiz de bu dezavantajları avantaja çevirmektir.”

  View more on youtube
 15. CHP İzmir Milletvekili Bakan’dan yangın açıklaması: Çok büyük bir koordinasyon eksikliği var

  Yangına helikopterlerle müdahale edildi
  Image caption: Yangına helikopterlerle müdahale edildi

  İzmir’deki yangın söndürme çalışmalarını takip eden CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Çalışmalarda büyük bir koordinasyon eksikliği var” dedi.

  Bir basın açıklaması yayımlayan Bakan, “Çeşitli kentlerden gelen araçlar var, yol bilmiyor iz bilmiyor, nereye nasıl gideceklerini ne yapacaklarını köylüye soruyorlar. Arazöz yangının yanında su sıkmıyor, vatandaş ‘neden sıkmıyorsun’ diyor, ‘amirimden talimat almadım’ diyor… Mazotları yok, mazot takviyesi yapabilecekleri tanker yok, araçlar yangın bölgesini terk edip taa Gaziemir’e mazot almaya gidiyor. Diğer kentlerden gelen ekiplerin yemeği yok… Koordinasyon hiç yok! Tüm bunları sabaha kadar bizzat yaşayarak gördük” ifadelerini kullandı.

  Geçmişte yangınlara müdahale için askerlerin de kullanıldığını fakat bu sefer sahada askeri birlikleri göremediğini belirten Bakan, yangın uçaklarının da kullanılmadığını söyledi:

  “Eğer dün tek bir uçak dahi olsaydı Çatalca köyünün zeytinlikleri yanmayacaktı, o bölgede soğutma yapmadılar. Efemçukuru gibi bir bölgede bağ bahçe kalmadı. İnanılmaz bir zarar var.”

 16. HDP Milletvekili Feleknas Uca: Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran kafasına aldığı cop darbesiyle bayıldı, hastaneye kaldırıldı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Ayşe Acar Başaran hastanede tedavi altına alındı
  Image caption: Ayşe Acar Başaran hastanede tedavi altına alındı

  HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, bugün Diyarbakır’daki kayyum protestosu sırasında bacağına aldığı cop darbesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da kafasına aldığı cop darbesi nedeniyle bayıldığını ve hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

  BBC Türkçe’ye konuşan Uca, cop ve tazyikli su darbesiyle bacağında hematom oluştuğunu anlattı:

  “Lise Caddesi’nde toplanan insanlara polis saldırınca biz araya girmeye çalıştık.Marmara Market önünde toplananlara da müdahale oldu.

  “Araya girdik. Biz vekil olduğumuzu söyledik, polis bizi ‘ Sen benim vekilim değilsin’ diyerek tazyikli su ile hedef aldı. Bacağıma copla vuruldu ve tazyikli su sıkıldı. Hematom oluştu, hastanedeyim şimdi.

  “Ayşe Acar Başaran da kafasına aldığı cop darbesiyle bayıldı, o da şimdi hastanede müşahade altında.”

  Milletvekilleri ilerleyen saatlerde taburcu edildi.

  Hematom, kan damarının yırtılması sonucu kanın damar dışına çıkması olarak tanımlanan kanamanın doku içindeki birikimine deniyor.

 17. Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği Sözcüsü: Kayyumlar seçimlere ve yerel demokrasiye zarar veriyor

  Avrupa Konseyi

  Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği Sözcüsü Daniel Holtgen, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının “31 Mart seçimleri ve yerel demokrasinin işleyişine zarar verdiğini” söyledi.

  Twitter’dan bir paylaşımda bulunan Holtgen, “Bu ciddi bir kaygı. Durumu yakından izlemeye devam ediyoruz” dedi.

  Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape de kayyumlar nedeniyle “derin kaygı” duyduğunu açıkladı.

  Knape, kayyum atanan kentlerde vakit kaybetmeden halkın yeni yöneticiler seçmesinin sağlanması gerektiğini ekledi.

 18. Çaya yüzde 15’lik ikinci zam: İki ayda yüzde 32,25 zamlandı

  Rize'deki çay üretimi
  Image caption: Rize'deki çay üretimi

  Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kuru çay fiyatına yüzde 15 zam yaptı.

  İki yılı aşkın süredir zam yapılmayan ve yüzde 30-35 zam yapılması beklenen kuru çaya 25 Haziran tarihinde yüzde 15 zam yapılmıştı.

  ÇAYKUR, zamma gerekçe olarak işçi ve işletme maliyetlerindeki artışı göstermişti.

  Bugün yapılan ikinci zamla birlikte çay son iki ayda yüzde 32,25 zamlanmış oldu.

  ÇAYKUR Genel Müdürü Vekili Yusuf Ziya Alim, Temmuz ayı yaş çay ödemelerinin 26-29 Ağustos tarihleri arasında üreticilerin banka hesaplarına yatırılacağını söyledi.

 19. HDP: Diyarbakır ablukaya alındı, kente bütün giriş çıkışlar kapatıldı

  Halkların Demokratik Partisi, kayyumların protesto edildiği Diyarbakır’a tüm giriş çıkışların durdurulduğunu duyurdu.

  View more on twitter

  Sosyal medya kullanıcıları kent girişlerinde oluşan uzun araç kuyruklarının videolarını paylaştı.

  View more on twitter
 20. AB Dış Politika Sözcüsü Kocijancic: Kayyumlar ciddi kaygı uyandırıyor

  Kocijancic

  Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği Sözcüsü Maja Kocijancic Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının “31 mart seçimlerinin demokratik sonuçlarına duyulan saygının sorgulanmasına yol açtığı için ciddi kaygı uyandırdığını” söyledi.

  Yazılı bir açıklama yayımlayan Kocijancic, bu hamlenin seçmenleri yerel siyasi temsiliyetten uzak bıraktığını, bunun da demokrasiye ciddi zarar verme riskini doğurduğunu söyledi.

  “Türk hükümetinin terörizmle savaşması meşru bir hakkıdır” diyen Kocijancic, bunun hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkelerine uygun bir şekilde yapılması gerektiğini ve politik amaçlarla kullanılmasının doğru olmadığını belirtti.