Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cumhuriyet yazarlarına tahliye

  Video content

  Video caption: Cumhuriyet çalışanlarına tahliye

  Yargıtay'ın, Cumhuriyet gazetesinin hapisteki 7 eski yazarının cezalarının infazının durdurulması yönündeki kararının ardından yazarlar Kocaeli Kandıra Cezaevi'nden tahliye edildi.

  Halen cezaevinde bulunan ve 5 yılın altında ceza alan Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik'e temyiz yolu da kapalıydı. Yani 5 yıldan az ceza almış olan gazeteciler temyiz yolu kapalı olarak cezaevine girmişti. 5 yılın üstünde hapis cezası almış sanıklar için de Yargıtay'a temyiz hakkı açık bulunuyordu. Bu çelişki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e de sorulmuştu. Gül de "Toplu davalarda aynı fiilden verilen cezaların temyiz yolunun açılıp açılmayacağını tartışıyoruz. Daha sonra tamamlayacağımız çalışmayı da nisan veya mayısta Meclis’in takdirine sunacağız" demişti.

  Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre istinaf mahkemelerinde kesinleştirilmiş olanların da ceza infazının bozulması gerektiğine hükmedip tahliye edilmelerini istedi.

  Emre İper'in cezası onandı

  Karar sonrası dosya yeninden İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidecek.

  Cumhuriyet gazetesinin internet sitesindeki habere göre, dava kapsamında tutuklu bulunan Emre İper’in cezasının da onandığı belirtildi.

  Halen HDP İstanbul Milletvekili olan eski Cumhuriyet yazarı Ahmet Şık'ın ise 'örgüte yardım' iddiasıyla aldığı 7 yıl 6 ay hapis cezası da bozuldu. Yargıtay Şık'ın 'örgüt propagandası, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamaktan yargılanması' gerektiğine hükmetti.

 2. Diyarbakır'da köylüleri taşıyan aracın geçişi sırasında patlama: 4 sivil öldü

  Diyarbakrı

  Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yol kenarına konulan bir patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu köylüleri taşıyan araç kontrolden çıkarak, şarampole yuvarlandı.

  Diyarbakır Valiliği açıklamasına araçtaki 4 sivil hayatını kaybetti, 13 sivil de yaralandı.

  Açıklamada, "İlimiz Kulp İlçesi kırsalında saat 18.00 dolaylarında, odun toplamaya giden köylü vatandaşlarımızın bulunduğu aracın geçişi esnasında, bölücü terör örgütü üyelerince el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı sonucunda ilk belirlemelere göre 4 köylü vatandaşımız şehit olmuş 13 köylü vatandaşımız da ağır yaralanmıştır" denildi.

  DHA temsilcisi Mücahit Yolcu, CNNTürk'e canlı bağlantıda aracın bir traktör olduğunu söyledi.

 3. Karamollaoğlu Erdoğan'la görüştü

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı makamında ziyaret ederek, yaklaşık 2 saat görüştü. Karamollaoğlu'nun, Erdoğan'la başlayan ziyaretlerini, önümüzdeki günlerde diğer lider ziyaretleri ile sürdüreceği bildirildi.

  Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sürpiz bir ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Saadet Partisi'nden yapılan açıklamada, ziyaretlerin “Türkiye'nin geleceği için lider ziyaretleri” kapsamında gerçekleştiği bildirildi.

  View more on twitter

  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı da Twitter hesabından görüşmeye ilişkin, “Türkiye’nin Geleceği İçin Lider Ziyaretleri” kapsamında Sayın Genel Başkanımız ilk ziyareti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gerçekleştirdi” bilgisini paylaştı. 2 saat süren görüşmede Türkiye'nin iç ve dış sorunlarının görüşüldüğü ifade edildi.

  Yeni partilerle de görüşecek

  Erdoğan'la başlayan “lider ziyaretleri”nin, önümüzdeki günlerde diğer siyasi parti liderleri ile devam edeceği bildirildi.

  BBC Türkçe'ye bilgi veren bir kaynak, Karamollaoğlu'nun sadece mevcut parti liderleriyle değil, yeni parti kurma girişimindeki Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de aralarında bulunduğu isimlerle görüşeceğini söyledi.

 4. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Eylül'de hem ÜFE, hem TÜFE'de tek haneli rakamları göreceğiz

  berat albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 10. Yıl Daveti'nde yaptığı konuşmada, enflasyonda tek haneli rakamların yakalanacağını söyledi.

  Albayrak "Eylül ayı endeksleri, hem TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) hem de ÜFE'de (Üretici Fiyatları Endeksi) tek haneli rakamları yakalayacağımızı net bir şekilde gösteriyor. 1 yıl geçmeden tek haneye indirmiş olacağız. Yılın sonunu da hedeflerimizden daha iyi tamamlayacağız" diye konuştu.

  Albayrak Merkez Bankası'nın faiz indirme kararının etkilerinin ilerleyen günlerde görüleceğini de ekledi.

 5. Dışişleri Bakanlığı'nda büyükelçi ve daimi temsilci atamaları açıklandı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bazı ülkelere atanan büyükelçileri arayarak yeni görevlerini bildirdi.

  Anadolu Ajansı'nın bildirdliğine göre Türkiye'nin bazı dış temsilciliklerine atanan isimler şöyle:

  Haldun Tekneci - Hanoi (Vietnam) Büyükelçisi

  Mehmet Metin Eker - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi

  Togan Oral - Aşkabat (Türkmenistan) Büyükelçisi

  Mustafa Osman Turan - Dakka (Bangladeş) Büyükelçisi

  Rakibe Demet Şekercioğlu - Kolombo (Sri Lanka) Büyükelçisi

  Hasan Mehmet Sekizkök - Üsküp (Kuzey Makedonya) Büyükelçisi

  Mustafa Özcan - Minsk (Belarus) Büyükelçisi

  Suat Hayri Aka - Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi

  Süleyman İnan Özyıldız - Tallinn (Estonya) Büyükelçisi

  Ufuk Ekici - Nur Sultan (Kazakistan) Büyükelçisi

  İsmail Aramaz - Amman (Ürdün) Büyükelçisi

  Mehmet Erkan Aytun - Guatemala (Guatemala Cumhuriyeti) Büyükelçisi

  Hasan Ulusoy - Brüksel (Belçika) Büyükelçisi

  Aylin Sekizkök - Sofya (Bulgaristan) Büyükelçisi

  Nuri Kaya Bakkalbaşı - Antananarivo (Madagaskar) Büyükelçisi

  Fatma Pihava Ünlü - San Jose (Costa Rica) Büyükelçisi

  Yeşim Kebapçıoğlu - Santo Domingo (Dominik Cumhuriyeti) Büyükelçisi

  Bengü Yiğitgüden - Port of Spain (Trinidad ve Tobago) Büyükelçisi

  Tolga Bermek - Banjul (Gambiya) Büyükelçisi

  Kemal Kaygısız - Encemine (Çad) Büyükelçisi

  Orhan Işık - Viyentiyan (Laos) Büyükelçisi

  Gülcan Akoğuz - Santiago (Şili) Büyükelçisi

  Nilüfer Erdem Kaygısız - Librevil (Gabon) Büyükelçisi

  Mahinur Özdemir Göktaş - Cezayir Büyükelçisi

  Mahinur Özdemir Göktaş, daha önce Belçika'da Brüksel Bölge Parlamentosu Milletvekili olarak görev yapmıştı.

 6. Merkez Bankası'nın faiz indirme kararına ekonomi uzmanları ne diyor?

  Merkez Bankası politika faizi olan bir haftalık repo faizini 325 baz puan düşürerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50 seviyesine çekti.

  Böylece son iki Para Politikası Kurulu'nda yapılan faiz indirimleri toplamda 750 baz puana ulaştı.

  Karar öncesi yapılan piyasa yorumlarında Merkez Bankası'nın beklentilerin çok daha üzerinde bir faiz indirimine gidebileceği ve bunun da TL'ye satış getirebileceği riskinin olduğu konuşuluyordu.

  Kararın açıklanmasının ardındansa TL, ABD Doları karşısında yüzde 1'in üzerinde değer kazandı ve Dolar/TL kuru 5,68 seviyesine kadar geriledi.

  Eknomi uzmanları da Merkez Bankası'nın kararını Twitter hesaplarında değerlendirdi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  AKP Gaziantep milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer ise faiz indiriminin üretim, ihracat ve istihdama olumlu yansıyacağını savundu.

  View more on twitter
 7. İBB'den Halk Ekmek zammı açıklaması: Normal ve kepekli ekmek fiyatı aynı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı 40'tan fazla çeşit ekmeğin üretildiği Halk Ekmek'te, normal ve kepekli ekmek hariç diğer ürünlere ortalama yüzde 40 zam yapılmasına ilişkin olarak İBB'den açıklama geldi.

  Açıklamada maliyet artışları nedeniyle bazı ürünlerde fiyat düzenlemesi yapıldığı, İstnabul Büyükşehir Belediye Başkanı Erkem İmamoğlu'nun tamilatıyla, normal ve kepekli ekmek fiyatının ise değişmediği ve 75 kuruştan satılmaya devam edileceği belirtildi.

  Quote Message: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraklerinden HALK EKMEK AŞ; geçtiğimiz bir yıl içinde un, elektirik, doğalgaz, işçilik ve dağıtım için önemli olan petrol fiyatlarına gelen yüzde 40’ın üzerindeki artışlar nedeniyle, ürünlerinde fiyat düzenlemesine gitmek zorunda kaldı."

  Çölyak ve PKU hastaları için üretilen ürünlerin, üzerine herhangi bir kâr koymadan tamamen maliyetine satıldığı belirtilen açıklamada güncel fiyat listesi de paylaşıldı.

  #HalkEkmek Twitter'da 2. sırada

  Zam haberi sosyal medya platformu Twitter'da da 12 Eylül darbesi ardından gnüün en çok konuşulan başlığı oldu.

  Bazı Twitter kullanıcıları zamlar nedeniyle İmamoğlu'nu eleştirirken, bazıları zamların hükümet politikası sonucu artan fiyatlardan kaynaklandığını savundu.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  İndirimli toplu ulaşım kartlarının kapsamı genişletildi

  Öte yandan İBB Meclisi liseden mezun olup, üniversite sınavına girmiş ancak herhangi bir bölüme yerleşmemiş öğrencilerin ve sözleşmeli öğretmenlerin de toplu ulaşım hizmetinden indirimli olarak yararlanması yönünde karar aldı.

 8. Van kahvaltısı için UNESCO Dünya Mirası başvurusu

  Video content

  Video caption: Van kahvaltısı

  Van'la özdeşleşen kahvaltının, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından çalışma başlatıldı.

  Van kahvaltısında yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan 'otlu peynir', un, tereyağı ve yumurta kullanılan 'murtuğa' ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan 'kavut', yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen karakovan balı gibi birçok çeşit bulunuyor.

  Van'da, 2014 yılında gerçekleşen 'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası' rekoru denemesi, 51 bin 793 kişi ile kırılmıştı.

 9. Meteorolojiden Marmara ve Kuzey Ege için fırtına uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Cuma günü için Marmara Bölgesi (İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir) ve Kuzey Ege (İzmir, Manisa) için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulundu.

  Kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden eseceği belirtilen fırtınanın saatte 50-80 kilometre hıza ulaşacağı belirtilirken "Meydana gelmesi muhtemel çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

  Meteorolojiden ayrıca Cuma günü Ege bölgesinin tamamı için sağanak ve gök gürültülü yağış uyarısı da yapıldı.

  Uyarıda yağışın Aydın, Muğla, Denizli ve Manisa çevreleri ile İzmir'in doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) olacağının thamin edildiği belirtildi.

  Bu bölgelerde yaşayanlardan ani sel, su baskını, yıldırım tehlikesi, dolu yağışı, hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

  istanbul'da bulutlu hava
 10. Bahçeli: Yeni parti çalışmalarının gizli hedefi Cumhur İttifakı

  bahçeli gazetecilerle

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilere düzenlediği yemekte gündeme dair soruları yanıtladı.

  AKP'den ayrılan Ali Babacan'ın kuracağı söylenen yeni parti ile ilgili olarak, yeni, parti kurmak yerine mevcut partilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

  Bahçeli, bir gazetecinin "Yeni parti ile amaç Cumhur İttifakı mı?" sorusuna da "O gizlenmiş hedef. Gizlenmiş hedeflerini açığa vurmakta güçlük çekiyorlar" diye cevap verdi.

  Quote Message: Sadece bazı çevreler siyasi iktidarı yıpratmak maksadıyla bu yeni oluşumlardan bahsediyorlar... Artık fikri kristalize olmuş siyasi partiler var. Bunlar demokrasinin güçlü akım ve alanlarıdır. Burayı güçlendirmek lazımdır."

  "Susamam" şarkısı: "Yazmadaki becerinin onlardan olduğu kanaatinde değilim"

  Geçen hafta rap şarkıcıları tarafından çıkarılan ve Türkiye’nin güncel sorunlarını konu alan "Susamam" isimli şarkıyla ilgili de açıklama yapan MHP Lideri Bahçeli, şarkının rapçilere "birileri tarafından hazırlanıp verildiğini" savundu.

  Quote Message: “Paragraf paragraf orada ne amaçlandığını biliyorum. Eğer o rapi yeni yetişen nesil bütünüyle parça parça kabul ederse her parçayı yönlendiren çevre, grup veya kişiler dış destek bulanlar Türkiye’yi karma karışık hale getirirler. Rap adına Türkiye’de darbe yapmaya heveslenen insanlar türer. O rapi iyi okumak lazım. Yazacak başka şey mi bulamadılar. Haydi söylemede becerileri var, yazmadaki becerinin onlardan olduğu kanaatinde değilim"
  Quote Message: O kadar sosyolog, psikolog, sosyal ve ekonomik yönden birikimi olan insanlar o kavramları yan yana getiremez. Birileri hazırlamış vermiş. Sen de rap okuyorsun al oku demiş. Bazıları sanat uğruna Türkiye’yi kurban etmeye çalışıyorlar. Onlara dikkat etmek lazım”

  Diyarbakır'da HDP önünde oturma eylemi yapan aileler

  Bahçeli'ye Diyarbakır'da 10 gündür HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yaparak, dağa kaçırıldığını söyledikleri çocuklarını geri isteyen ailelerin eylemi de soruldu.

  Bahçeli "Devlet olmasaydı HDP’nin kapısında hangi anne bulunabilirdi. HDP’nin önündeki her anne terörün bitmek üzere olduğu bir mücadelenin cesaretlendirdiği analardır. HDP’nin önünde evlatlarını istiyorlar. Bugün evladını isteyen yarın milletini ister, milletini ister yarın devletini ister. Bu tür lafları söyledikçe insan iktidarı daha fazla sevmeye başlıyor." diye cevap verdi.

  Kadın cinayetleri

  Bahçeli kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili olarak da şiddetin yaygınlaşmasının nedenlerine dair araştırma yapılması gerektiğini belirtti ve Cumrhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirmiş olduğu idam cezasına da destek verdi.

  Quote Message: Tüm üniversitelerin bunun üzerinde ciddi bir şekilde durması gerekiyor. Toplumda bu tür davranışların yaygınlaşmasının, sosyolojik, psikolojik sebeplerini gündeme getirmek gerekir. İkinci olarak da mümkün olduğu kadar önleyici tedbirler alınması gerekir. Üçüncü olarak bunu teşvik edecek davranışlardan uzak kalınmasıdır. Televizyon yayınlarında sabahtan akşama kadar kadın cinayeti, çocuk istismarını tekrarlamanın bir manası yok. Bu aynı zamanda bir eğitim meselesidir."
  Quote Message: (İdam cezası) Bunu da getirmek lazımdır. İdam olmazsa bu işlerden nasıl vazgeçecekler. "
 11. İBB'ye bağlı Halk Ekmek'te bazı ürünlere ortalama yüzde 40 zam

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı, 40 çeşit ekmeğin üretildiği Halk Ekmek'te, normal ve kepekli ekmek hariç diğer ürünlere ortalama yüzde 40 zam yapıldı.

  Açıklanan yeni fiyat listesine göre, 250 gramlık normal ve kepekli ekmeğin fiyatı 75 kuruş olarak kaldı.

  Halk Ekmek'te 85 kuruştan satılan 350 gram pidenin fiyatı ise miktarı 300 grama düşürülerek, 1 TL oldu.

  Akdeniz ekmeğinin fiyatı 80 kuruştan 1 TL'ye, altın çörek 50 kuruştan 75 kuruşa, 50 gramlık tam buğday unlu ekmeğin fiyatı ise 25 kuruştan 30 kuruşa çıkarıldı.

  En çok tüketilen ürünlerden olan 670 gram tost ekmeğinin fiyatı da 3,25 TL'den 4,50 TL'ye çıkarıldı.

  BBC Türkçe'nin zammın gerekçesi ile ilgili olarak yönelttiği sorulara İBB'den henüz yanıt gelmedi

  Halk Ekmek'in zam sonrası yeni fiyat listesi
  Image caption: Halk Ekmek'in zam sonrası yeni fiyat listesi
  Halk Ekmek'in zam öncesi fiyatları
  Image caption: Halk Ekmek'in zam öncesi fiyatları
 12. Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı açıkladı

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ,3 temel ilke, 4 ana başlık ve 8 maddeden oluşan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nı açıkladı.

  Eylem Planı, Kurum'un yaptığı belediye ziyaretleri, yaklaşık 60 ilde vatandaşlarla yapılan görüşmeler ve kentsel dönüşüm paydaşlarıyla yapılan istişare toplantıları sonucu hazırlandı.

  Kentsel dönüşümü "yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm" ilkeleri temelinde gerçekleştireceklerini belirten Kurum, dönüşümün 4 ana başlıkta; Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü, Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü, Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü ile Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, gerçekleşeceğini belirtti.

  Acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutu 5 yıl içerisinde dönüştürmüş olacaklarını belirten Kurum, "Tespitlerimize göre dönüştürülmesi gereken konut sayısı 6.7 milyondur. Bunu da 20 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz" dedi.

  Kurum'um açıkladığı 8 maddelik Eylem Planı şöyle:

  • 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konut dönüştürülecek
  • Taşkın, heyelan ve sel riski taşıyan alanlardaki yapılar taşınacak.
  • Tarihi kent merkezleri ve meydanlar, ihya ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla yenilenecek, tarihi hüviyetlerine kavuşturulacak.
  • Doğal alanlarda, yaylalarda, koy ve kıyılarda yapılaşmaya müsaade edilmeyecek. Koruma amaçları plan ve projeler tamamlanacak.
  • Şehir merkezinde köhneleşmiş, çöküntü haline gelmiş eski sanayi alanları dönüştürülecek, Sanayi alanları kent merkezi dışına çıkarılacak.
  • Yeni hibe, teşvik ve kredi imkânlarıyla kentsel dönüşümde finansman desteği sağlanacak.İller Bankası belediyelere 4 milyar TL’lik kentsel dönüşüm kredisi sağlayacak. Yüzde 50’ye kadar da kredi finansmanında hibe desteği sağlanacak. Enerji verimliliği ve çevre karnesi yüksek yapılar desteklenecek.
  • Dönüşüme tabi tutulacak alanlarda yapılacak imar planları ile mülkiyet problemleri çözülecek.
  • İmar barışından faydalanan vatandaşların yapılarını deprem riskine karşı güçlendirebilmeleri için mevzuat çalışması yapılacak. Bu çerçevede her yıl 50 bin konutun güçlendirilmesi planlanıyor.
 13. 'Barış Bildirisi'ne imza atan bir akademisyen daha beraat etti

  "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları gerekçesiyle üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edilen ve haklarında "örgüt propogandası yapmak" suçlamasıyla dava açılan akademisyenler biri daha beraat etti.

  İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Chris Stephenson hakkında beraat kararı verildi. Böylece Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı sonrası beraat eden akademisyenlerin sayısı 38'e yükseldi.

  Stephenson dün görülen ilk duruşmada "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi iddianamemde söz konusu edilen metin hakkında ifade özgürlüğü kapsamına girdiğine yönelik bağlayıcı bir karar verdi. Beraatımı talep ediyorum" demişti.

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu Temmuz ayında verdiği kararla, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için akademisyenlerinin “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

  89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamıştı

  Barış için Akademisyenler’in 2016'da hazırladığı bildiriyi Türkiye ve yurt dışından 89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akademisyenleri eleştiren açıklamaları üzerine dayanışma imzalarıyla bu sayı 2 bini aşmıştı.

  Bu akademisyenlerin yüzlercesi işten atıldı, pasaportlarına el konuldu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden men edildi veya tutuklandı.

  Barış için Akademisyenler’in internet sitesine göre bu akademisyenlerin hepsine bireysel olarak dava açıldı.

  Chris Stephenson'ın Türkiye yasağı kalktı

  View more on youtube
 14. Gaziantep'te 50 bin büyükbaşın bulunduğu dev besi çiftliğinde yangın

  çiftlik yangın havadan

  Gaziantep'in Nizip ilçesinde yaklaşık 50 bin büyükbaşın bulunduğu besi çiftliğinde dün çıkan yangında söndürme çalışmaları devam ediyor.

  2 yangın söndürme helikopterinin havadan müdahale ettiği yangına, yaklaşık 40 araç da yerden müdahale ediyor.Dün saat 16.00 sıralarında Şerif Göktaş'a ait besi çiftliğinde, saman ve yem deposunda bilinmeyen nedenle çıkan yangın, tüm depoyu sardı.

  Yangının yaklaşık 50 bin büyükbaşın bulunduğu alana yangının ulaşmasını önlemek için ekiplerin söndürme çalışması devam ediyor.

 15. 12 Eylül askeri darbesinin 39. yıl dönümü

  Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nde silahlı Kuvvetler'in yönetime açıkça3. müdahalesi olan 12 Eylül 1980 askeri darbesinin yıl dönümü.

  Türkiye'yi değiştiren darbe sonrası yaklaşık 650 bin kişi gözaltına alındı, açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi ve 517 kişiye idam cezası verildi. Haklarında idam cezası verilenlerden 50'si asıldı.

  BBC Türkçe ve BBC arşivlerinden 12 Eylül 1980 askeri darbesi:

 16. Devlet borçlarının yönetimi için Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruldu

  bakan berat albayrak

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruldu. Müdürlük, devletin iç ve dış borçlanmasından sorumlu olacak.

  Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkındaki kararnameye eklenen maddeyle kurulan Genel Müdürlük, devletin iç borçlanmasını yürütecek ve Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası sermaye ve piyasalarından borç alacak.

  Genel Müdürlük için 110 kişilik kadro açılacak; 3 genel müdür yardımcısı, 6 daire başkanı, 50 hazine maliye uzmanı ve 50 hazine maliye uzman yardımcısı görev yapacak.

  Habertürk gazetesi genel müdürlüğün İstanbul'da görev yapmasının beklendiğini yazdı.

  Yayımlanan kararnameye göre Borçlanma Genel Müdürlüğü'nün kapsamlı yetkileri şöyle:

  - Devletin iç borçlanmasını yürütmek, Devlet tahvili, Hazine Bonosu ve diğer iç borçlanma sepetleri çıkarmak, ihale yöntemi, sürekli satış yöntemi ve diğer yöntemlerle satışını yapmak ve yaptırmak, bunların satış miktarlarını, değerlerini ve faizlerini belirlemek, bunlara ilişkin her türlü akit ve diğer işlemleri yürütmek.

  - Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ve benzeri enstrümanlarla borçlu ve garantör sıfatıyla borç almak ve bunlara ilişkin akit ve garanti işlemleri ile her türlü temas ve müzakeleri yürütmek

  - Devlet borcu kapsamında ortaya çıkan yükümlülüklerin yönetimi amacıyla finansal piyasalarda mevcut finansman ve türev araçlarını kullanmak suretiyle her türlü işlemi yapmak

  - İlgili diğer bakanlık birimleriyle iş birliği içinde borçlanma ürün politika, ilke ve stratejilerin belirlenmesine ve borçlanma programları hazırlanmasına katkıda bulunmak

  - Genel Müdürlüğün görev alanına giren faaliyetlerle ilgili olarak yatırımcı ve kredi derecelendirme kuruluşlarıyla her türlü ilişkiyi yürütmek

  - Bakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak