Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İçişleri Bakanı Soylu ve bazı sanatçılar Diyarbakır'da oturma eylemi yapan aileleri ziyaret etti

  süleyman soylu ve aileler

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve sanatçılar Hülya Koçyiğit, Gülben Ergen, Muazzez Ersoy, Yavuz Bingöl, Cengiz Kurtoğlu ve Hazım Körmükçü, Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan ailelere destek ziyaretinde bulundu.

  Dağa kaçırıldığını söyledikleri oğullarını geri isteyen aileler 11 gün önce oturma eylemine başlamıştı. 3 aileyle başlayan eyleme katılan aile sayısı 28'e çıktı.

  HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu "Bütün Türkiye ve dünyaya ortaya koydukları haykırışa destekleri getirdim. Kendi çocukları için burada değiller. Bu, bir siyasi partinin terör örgütüne kendisini kullandırılmasının sonunu oluşturacak hem hayır bir adımdır hem de güçlü bir adımdır. Bu annelerin evlatlarını terör örgütünden kurtarabileceği önemli bir adımdır. Bütün Türkiye onları destekliyor" diye konuştu.

  Dağa kaçırıldığı iddia edilen çocuklara çağrı yapan Yavuz Bingöl de "Bu yanlıştan geri dönün. Annelerinizi ağlatmayın. Silahları bir meydanda yakın. Bu ülke 50 bin insanını kurban etti teröre. Yeter artık. Anne feryadının siyaseti olmaz. Biz de bugün buraya geldik. Burada siyasi şov olarak bakan arkadaşlarımız var" dedi.

  View more on youtube
 2. Kulp Belediye Başkanı gözaltına alındı

  DHA, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili, HDP'li Kulp Belediye Başkanının gözaltına alındığını bildirdi.

  Ayrıntılar birazdan...

 3. Küba ile sağlık alanında karşılıklı uzman değişimi, teknoloji transferi ve kanser aşısı konularında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında mutabakat zaptının imzalandığını açıkladı.

  Anlaşma ile iki kurum arasında etkili ve kaliteli beşeri tıbbi ürün ile cihazlara erişimin sağlanması amaçlanıyor.

  Quote Message: Yürütülen görüşmeler neticesinde TİTCK ve CECMED arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptı'na imza atıldı. Bu sayede sağlık alanındaki iş birliğimizi artıracak ve iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkânı sağlayacağız. Mutabakat Zaptı, özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba ile karşılıklı uzman değişimi, teknoloji transferi, kanser aşısı ve klinik araştırmalar konusunda bilgi paylaşımı, mevzuat alanında tecrübe paylaşımı gibi konuları da kapsıyor."
  Kanser
 4. AKP'den iki istifa daha

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin AKP'den istifalarını açıklamasının ardından, partinin eski milletvekillerinden İbrahim Turan ile Feramuz Üstün de istifalarını duyurdular.

  24. dönem AKP Gümüşhane eski Milletvekili Feramuz Üstün Twitter hesabından istifasını duyurdu.

  View more on twitter

  25. ve 26. Dönem İzmir Milletvekili Doç. Dr. İbrahim Turhan da yine Twitter hesabından açıklama yaparak partisinden istifa ettiğini duyurdu.

  View more on twitter
  View more on twitter
 5. Erdoğan: BM Genel Kurulu’nda büyük ihtimalle Sayın Trump ile bir görüşmemiz olacak

  Erdoğan

  Cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda ABD Başkanı Donald Trump ile Suriye konusunda bir görüşme gerçekleştirmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

  Erdoğan, Rusya ve İran'ın katılımıyla Ankara'da gerçekleşecek üçlü zirve konusunda şöyle konuştu:

  Quote Message: Ankara'da yapacağımız bu zirveyle beraber ağırlıklı olarak İdlib'deki gelişmeleri ele alacağız. İdlib'deki gelişmelerde de gözetleme noktaları dahil olmak üzere bunlardaki gelişmeler ve buradaki terör örgütleriyle verilen mücadele, bunları ele almak suretiyle bu süreci devam ettireceğiz."
  Suriye

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'daki saldırıya ilişkin "Ne olursa olsun bu mücadelemizi yılmadan devam ettireceğiz. Sonunda inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ordusuyla, polisiyle, jandarmasıyla, güvenlik güçleriyle bu işten galip çıkacaktır" dedi.

  Diyarbakır'da HDP binası önünde nöbet tutan aileler ile ilgili ise Erdoğan, "Bu iş serbest bırakılmış olsa burada öyle 28 aile filan değil belki binlerce aile olacak. Korku olayı da var" dedi.

 6. HDP Kulp'taki saldırıyı kınadı: "Acilen ve en etkin biçimde soruşturulsun"

  Pervin Buldan, Sezai Temelli
  Image caption: (Arşiv fotoğraf)

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde dün yol kenarına konulan bir patlayıcının infilak etmesi ve 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

  Patlamanın ardından HDP İlçe Başkanı ve HDP'li Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü bugün gözaltına alındı.

  Quote Message: Dün akşam saatlerinde Diyarbakır Kulp ilçesinde yaşanmış olan ve 7 kişinin ölümü 10 kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırıyı kınıyoruz. Öncelikle yaşamını yitirmiş olanlara rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu asla kabul edilemez durumun acilen ve en etkin biçimde soruşturulması için gerekli adımların atılmasını, sorumluların bulunmasını yetkililerden talep ediyoruz."
  Quote Message: Bugün ilçe başkanımızın göz altına alınması ve Belediye Eş Başkanımızın evinin basılması ciddi bir soruşturma yerine yeni bir algı operasyonu peşinde olunduğuna dair ilk işaretlerdir. Bu toprakların her bir karışının huzur ve barış içinde, insanca yaşanabilir hale gelmesi için hem demokratik siyasette hem de toplumsal alanda yapılması gerekenleri yerine getirmedeki duruşumuzu sürdürmekte kararlıyız." from Pervin Buldan, Sezai Temelli HDP Eş Genel Başkanları
  Pervin Buldan, Sezai TemelliHDP Eş Genel Başkanları
 7. Metin Oktay vefatının 28. yıl dönümünde anılıyor

  Türk futbolunun ve Galatasaray'ın efsane futbolcularından Metin Oktay, vefatının 28. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

  'Taçsız Kral' lakaplı Metin Oktay için sosyal medyadan da anma mesajları yayımlandı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Rasim Ozan Kütahyalı'ya ertelemesiz 10 ay hapis cezası

  Rasim Ozan Kütahyalı

  Bir televizyon kanalındaki spor programında sarf ettiği sözlerle Boşnaklara hakaret ettiği iddia edilen Rasim Ozan Kütahyalı hakkında açılan dava karara bağlandı.

  DHA'nın haberine göre mahkeme sanık Kütahyalı'yı, "Halkın bir kesimini sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Hapis cezası ertelenmedi.

  İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına sanık Rasim Ozan Kütahyalı katılmazken, tarafların avukatları hazır bulundu.

  Duruşmaya şikayetçi Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği avukatları ile çok sayıda müşteki katıldı.

 9. Davutoğlu: AK Parti’nin Türkiye’ye çare olma imkan ve ihtimali kalmamıştır

  Davutoğlu

  Ahmet Davutoğlu, AKP MYK'deki partiden ihracına ilişkin kararın ardından bugün bir basın toplantısı düzenledi.

  Davutoğlu, AKP'den istifa ettiğini açıkladı, yeni partiiçin yola çıkacağını da duyurdu.

  Basın toplantısı ana akım televizyon kanallarından yayınlanmadı, açıklama Twitter üzerinden izleyicilere ulaştı.

  Davutoğlu gazetecilerden soru almadı. Açıklamadan öne çıkanlar şu şekilde:

  Quote Message: Son yıllarda AK Parti milletin gönlünde taht kurmasına sebep olan söylemlerden uzaklaştı. Genel başkanlığı bıraktığımız günden itibaren Ak Parti'deki aksaklıkları eleştirilerimizi sözlü ve yazılı bir şekilde en yetkili makamlarla paylaştık. Bu önerilerimiz hiçbir şekilde karşılık bulmasa da üç yıl boyunca kamuoyuna karşı hiçbir açıklamada bulunmadık. Peki niye 22 Nisan'dan itibaren konuşmaya başladık. AK Parti 31 Mart'ta hem ittifak yaptığı partiye hem de rekabet ettiği partilere karşı oy kaybetti. Tabanımız yoğun bir karamsarlık içerisindeydi. Daha önce ilettiğimiz eleştirilerden haberdar olmayan taban bizi de sorumlu buluyordu. Biz 22 Nisan'da kamuoyuyla paylaştığımız görüşlerimizle kuruluş ilkelerinden uzaklaşan mevcut AK Parti yönetiminin muhasebe yapmaya itmek istiyorduk."
  Quote Message: Hayatımıza anlam katan değerlerin bir siyasi yapış şeklinde tarihe yansıması olarak gördüğümüz ve başarısı için bütün varlığımızı koyduğumuz partimizden ihraç talebiyle karşınıza geleceğimizi tahayyül bile edemezdik. (…) Bizim için ihraç teklifinin yapıldığı 2 Eylül 2019, AK Parti'nin kuruluş ilkelerinden vazgeçtiğini ilan ettiği tarihtir. Yapıcı eleştirileri yok sayarak, millete fayda, çözüm ve vizyon üretmesi mümkün değildir. AK Parti’nin Türkiye’ye çare olma imkan ve ihtimali kalmamıştır. AK Parti içerisinde iç muhasebe, ortak akıl ve istişare kanallarının kapalı olduğu ve içeride bir dönüşüm imkanının kalmadığı da aşikardır.”
  Quote Message: Bu günden itibaren zikrettiğimiz ilkeler doğrultusunda yeni bir siyasi hareketi inşa etmek ve yeni bir yola çıkmak bizim için hem tarihi bir sorumluluk, hem de tarihimizin gereği bir yükümlülüktür. Bu çerçevede hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, bu ülkenin geleceği için yüreği çarpan ve sorumluluk hisseden herkesi ve her kesimi ortak akıl çerçevesinde bir araya gelmeye ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz."
 10. Kulp'ta HDP İlçe Başkanı dünkü patlamayla ilgili gözaltına alındı

  Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde dün meydana gelen 7 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın ardından, HDP İlçe Başkanı A.K. ile HDP'li Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ş.A. gözaltına alındı.

  Dün yol kenarına konulan bir patlayıcının infilak etmesi sonucu odun taşıyan köylülerin olduğu bir araç kontrolden çıkarak şarampole yuvarlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamada yedi kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Olayda 10 kişi de yaralandı.

  DHA'nın haberine göre, Ağaçkorur köyü mevkisinde, saldırıdan kısa süre önce Kulp Belediyesi'ne ait aracın görüldüğü bilgisi üzerine 4 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Operasyonun, 2 kişinin yakalanması için sürdürüldüğü belirtildi.

  Soylu, saldırının PKK tarafından yapıldığını söyledi.

  • Saldırıyla ilgili haberin detayları için lütfen buraya tıklayınız.
 11. AKP’den ihracı istenen Ahmet Davutoğlu 11.00’da basın toplantısı düzenleyecek

  Ahmet Davutoglu

  AKP’den ihraç edilmesi için disipline sevk edilen eski Başbakan Ahhmet Davutoğlu bugün 11.00’da Ankara’daki çalışma ofisinde bir basın toplantısı düzenleyecek.

  Yeni bir parti kurmak için çalışmalar yürüttüğü ifade edilen Davutoğlu’na basın toplantısında ihracı istenen idğer eski AKP milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ ve Abdullah Başçı da eşlik edecek.

  Davutoğlu ihraç talebinin açıklanmasının ardından paylaştığı Twitter mesajında 'İhraç edilmek istenen şahıslar değil, ilkelerdir' demişti:

  View more on twitter
 12. 45 ilde Gülen yapılanması operasyonu: 165 gözaltı kararı

  Polis

  2012 yılında düzenlenen Kaymakamlık sınavı sorularını sızdırdıkları iddiasıyla 45 ilde düzenlenen 165 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

  Fethullah Gülen yapılanması üyesi oldukları iddia edilen kişilerden 83’ünün gözaltına alındığı belirtiliyor.