Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. CHP'den Bahçeli'ye yanıt: Bu ülkede demokrasiyi yeniden egemen kılana kadar ittifakımız devam edecek

  CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin “CHP-HDP ilişkisi hakkında” yaptığı açıklamaya yanıt verdi.

  Quote Message: Sayın genel başkanın dokunulmazlığı 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kendisine, gösterdiği adaylara, ortaya koyduğu siyasete milletin gösterdiği teveccühtür. 31 Mart'ta seçimleri küçük bir farkla kazanan İmamoğlu'na dokunmaya kalkanlar, 23 Haziran'da demokrasi tokadıyla karşılaştılar. Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik girişimlere de o tokadın çok daha büyüğü bir demokrasi tokadını yiyeceklerine hiç şüphe yoktur."
  Quote Message: Bir komisyon kurulup bu komisyon bir takım terör örgütü ilişkilerini incelemeye gerek yok. MHP'ye tavsiyemiz devletin televizyonu sınır ötesine götürüp mikrofonu Osman Öcalan'a uzatanları incelemeleri. Abdulllah Öcalan'dan mektup alıp o mektubu devletin ajansına okutturup, Öcalan'ın desteğini Cumhur İttifakı'na yöneltmeye çalışanları sorgulamalarını tavsiye ederiz."
  Quote Message: CHP olarak kendi gündemimizi sürdürmeye, ittifakımız genişleterek devam etmeye, güçlenen siyasetimizle birlikte tek adam rejimine karşı tam bir demokrasiyi, katıksız parlamenter sistemini kurana kadar, kuvvetler ayrılığını ve yargı bağımsızlığını sağlayıp sonuçta bu ülkede demokrasiyi yeniden egemen kılana kadar ittifakımız devam edecektir."
  Quote Message: Tükenmekte olan bir ittifakın küçük ortağının hezeyanlarını üzülerek birazcık da tebessümle tarih önünde not ederiz."
  Kılıçdaroğlu, Özel
 2. Sırrı Süreyya Önder tahliye oldu

  Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kocaeli 1 nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden tahliye oldu.

  İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği"ne ilişkin kararını dikkate alarak Önder'in tahliyesine karar vermişti.

  Önder tahliye olduktan sonra yaptığı ilk açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

  Quote Message: Normalde insanın böyle zamanlarda sevinmesi lazım, ama bir yanımız içeride. Ne zaman ülke topyekün demokrasi ve barış yönünde nitelikli bir adım atarsa o zaman seviniriz. Anayasa Mahkemesi’nin kararını oybirliği ile almasını çok değerli buluyorum. Ne dediysek barış için dedik. Barış için ve demokrasi için söylemeye devam edeceğiz.”
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Devlet Bahçeli’den yazılı açıklama: CHP lideri için mahkeme yolu açıldı

  Kılıçdaroğlu

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tedavisi sürerken“CHP-HDP ilişkisi hakkında” bir yazılı açıklama yaptı.

  Açıklamada CHP ile HDP’nin aynı kulvar ve kumanda merkezine sabitlenmesi büyük bir sorun olarak karşımızdadır” diyen Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması çağrısı yaptı.

  Bahçeli, MHP Başkanlık Divanı’nın da kararıyla “CHP-HDP ilişkilerinin incelenmesi, CHP Genel Başkanı’nın suç teşkil eden fiili ve değerlendirmelerinin analiz ve araştırılması maksadıyla” bir komisyon görevlendirildiğini de duyurdu.

  Komisyonda, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter ile Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu’nun yer alacağı bildirildi.

  Açıklamanın belli başlı bölümleri şu şekilde:

  Quote Message: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı tahammülsüzlükleri malum ve merbut olan karanlık niyet sahipleri arkadan dolaşarak, aynı zamanda planlı itibar ve irade suikastlarıyla ülkemizin diriliş ve yükseliş ümitlerini köstekleme yarışına girmişlerdir. Bu süreçte Cumhuriyet Halk Partisi tamamıyla kontrolden çıkmış, siyasi ahlaktan vahim şekilde savrulmuş, millete aidiyet bilincinden hızla uzaklaşmıştır."
  Quote Message: CHP-HDP-İP-SP arasında kurulan anayasa hazırlık masaları, kirli bağlantılar, Türkiye muhaliflerini umutlandıran sinsi ve gizli pazarlıklar birer birer gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bilhassa CHP ile HDP’nin aynı kulvar ve kumanda merkezine sabitlenmesi büyük bir sorun olarak karşımızdadır. CHP’nin milli meselelere sırtını dönerek PKK’dan medet umar hale gelmesi skandal ötesi bir sapma halinin tezahürüdür."
  Quote Message: CHP Genel Başkanı ikbal hesaplarını ikmal ederek kaos ve krize siyasi istikbalini bağlamıştır. CHP’nin şu anda takip ettiği siyaset Türk milletinin egemenlik ve tarihsel haklarıyla temelden ve bütünüyle çatışmaktadır. Bu nedenle CHP vatana ve millete alenen karşı tavırdadır."
  Quote Message: Hiç kuşku yok ki, CHP Genel Başkanı’nın ve sözcülerinin siyasi eylem ve sözleri suç teşkil etmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir şart altında bu zillete ve ülkemize hezimet vaat eden teşebbüs ve girişimlere sessiz ve seyirci kalmayacaktır. Özellikle CHP Genel Başkanı için dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkeme yolu ardına kadar aralanmış ve açılmıştır."
 4. Ömer Faruk Gergerlioğlu: KHK’lılar Büyük Buluşması Ankara Valiliği tarafından yasaklandı

  HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 5-6 Ekim tarihinde yapılması planlanan KHK’lılar Büyük Buluşması etkinliğinin Ankara Valiliği tarafından yasaklandığını duyurdu.

  Gergerlioğlu, etkinliğin bildiriminin yapıldığını kaydederek, kararı “hukuksuz” şeklinde nitelendirdi.

  View more on twitter
 5. Son dakikaEski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in tahliyesine karar verildi

  İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği"ne ilişkin kararını dikkate alarak eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in tahliyesine karar verdi.

  Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in tahliyesine karar verildi
  View more on twitter
 6. Barış için Akademisyenler: Tüm imzacılar görevlerine iade edilmelidir

  ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayan akademisyenler yaptıkları açıklamayla, 549 imzacı akademisyenin, bildiriyi imzaladıkları 11 Ocak 2016 öncesinde çalışmakta oldukları kurumlardaki görevlerine kayıtsız şartsız iade edilmeleri çağrısında bulundu.

  İmzacı akademisyenler hakkında Anayasa Mahkemesi ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar vermişti.

  Barış İçin Akademisyenler grubunun verdiği bilgiye göre şimdiye kadar 329 imzacı “terör propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davalardan beraat etti, yargılamaları devam eden akademisyenler için de beraat kararının beklendiği belirtildi.

  Bu çerçevede Barış İçin Akademisyenler grubu taleplerini şu şekilde sıraladı:

  1. Tüm imzacıların görevlerine iade edilebilmeleri için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) derhal gereken adımları atmalıdır.
  2. Akademisyenlerin işe alım sürecinde önlerine engel olarak çıkartılan güvenlik ve arşiv soruşturması uygulamasına derhal son verilmelidir.
  3. KHK kapsamında meslekten ihraç edilen imzacı akademisyenlerin pasaportlarının üzerindeki tahdit kayıtsız şartsız derhal kaldırılmalıdır, ihraç edildikleri kurumda ya da tercih edecekleri başka bir kurumda göreve başlamaları sağlanmalıdır, ihraç edildikleri tarihten göreve iade oldukları tarihe kadar geçen süre içinde ödenmemiş maaşları faiziyle birlikte ödenmelidir.

  Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

  • 89 imzacı akademisyen sözleşmeleri yenilenmeyerek ya da iş akitleri feshedilerek işten çıkartıldı.
  • 72 imzacı akademisyen çalıştıkları kurumda bazen açıkça bazen örtük biçimde uygulanan baskılar, kısıtlamalar neticesinde görevlerinden istifa etmek zorunda kaldılar.
  • 27 imzacı akademisyen yine aynı nedenlerden ötürü emekliye ayrılmak zorunda kaldı.
  • 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında ise 398’i devlet üniversitelerinden, 8’i vakıf üniversitelerinden 406 imzacı akademisyen, herhangi bir soruşturma dahi geçirmeksizin OHAL döneminde çıkartılan KHK'lar ile görevlerinden ihraç edildiler, pasaportlarına tahdit konuldu.
 7. Bahçeli’nin sağlık durumu ile ilgili MHP’den açıklama: "Gelecek hafta parti genel merkezindeki mesaisine başlayacak"

  Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumuyla ilgili olarak sosyal medyada yer alan iddialara karşın, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Genel Başkanımız gelecek hafta parti genel merkezindeki mesaisine başlayacak" dedi.

  Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Semih Yalçın şu ifadeleri kullandı:

  Quote Message: Biz doktorların tavsiyesine uyarak dinlendirmek istiyoruz. Günlük olarak bize talimatları oluyor. Bizim kendisine bilgi verdiğimiz konular oluyor. Örneğin yarım saat önce kendisiyle konuştum. Bir talimatı vardı. Onu yerine getiriyorum. Cumhurbaşkanlığı tezkeresiyle ilgili parti görüşümüzün açıklanmasını istedi. Bu konuda görüşlerini bildirdi ve onu kaleme alıp partimizin görüşünü açıklayacağım. Genel başkanımızın durumu gayet iyi. Ama, sosyal medyanın durumunu herkes biliyor. Çok ayıp ediyorlar."
 8. Rapor: 'Açlık sınırı 2.013 TL, yoksulluk sınırı 6.964 TL'

  Disk/Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin Eylül ayı raporuna göre, açlık sınırı 2.013 TL, yoksulluk sınırı 6.964 TL oldu.

  Raporda şu bilgiler yer aldı:

  • İzmir 3 büyükşehir içinde yaşam maliyeti en yüksek olan il oldu. İzmir için açlık sınırı 2.214 TL’ye yükselirken, İstanbul’da 2.118 TL, Ankara’da 1.956 TL olarak gerçekleşti.
  • Resmi enflasyon 16 yılda yaklaşık 4.2 artarken açlık sınırı yaklaşık 4.6 kat artış gösterdi. Resmi enflasyon oranındaki ücret artışı mutfakta yüzde 8,7 yoksullaştırdı.
  • Sağlıklı beslenmek için süt ve süt ürünlerine yapılması gereken gıda harcaması toplamın yüzde 37,5’i oldu.
  açlık
 9. Avcılar’da ‘ağır hasarlı’ binaya 20 yıl sonra tahliye ve yıkım kararı

  17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi sırasında ağır hasar aldığı tespit edilen Avcılar'daki bina, 20 yıl sonra tahliye edilerek mühürlendi, binanın yıkılmasına karar verildi.

  Bina sakinleri güçlendirme yaptıkları yapının sağlam olduğunu öne sürerken, belediye ağır hasarlı binalarda güçlendirmenin teknik olarak mümkün olmadığını bildirdi. DHA’nın haberine göre, Gümüşpala Mahallesi'nde 7 katlı, 24 daireli Kübra Apartmanı, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nden etkilendi.

  24 Ağustos 1999'da Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü tarafından hazırlanan tespit raporunda binanın bodrum katındaki 12 kolonda patlamalar olduğu, hasarın 'fazla tehlikeli' durumda bulunduğu, yapının son iki katının projeye aykırı yapıldığı, ayrıca bazı kirişlerde eğilme ve kesme çatlaklar gözlemlendiği belirtildi.

  Raporda ayrıca, bu apartmandaki bazı katlardaki betonun elenmemiş ve yıkanmamış deniz kumundan yapıldığı belirlendi.

  Ağır hasarlı olduğu için yıkılması gereken binanın sakinleri Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ercüment Köksal, Prof. Dr. Turgut Kocatürk ve Araştırma Görevlisi Erol İnce'nin hazırladığı güçlendirme çalışmasını, bir firma ile anlaşarak yaptırdı.

  Güçlendirme çalışmalarının ardından aynı üniversiteden Yardımcı Doç.Dr. Zafer Kütüğ, Araştırma Görevlisi Dr. Ayşe Koçak, Araştırma Görevlisi Yüksek Mühendis Gökhan Altındaş'ın imzasını taşıyan 30 Aralık 1999 tarihli raporda, 'Yapının iskan edilmesinde bir mahzur olmadığı' belirtildi.

  Bina sakinleri, binanın yıkılmasını önlemek amacıyla 1'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açarak hazırlanan raporları sunarak Kübra Apartmanı'nın 'hafif hasarlı' olarak kabul edilmesi için başvurdu. Ancak, sonuç alamadı.

  Avcılar Belediyesi, 6 ay önce binanın tahliye edilmesine karar verirken, zabıta görevlileri yapıyı mühürledi. Ancak, ellerinde 'sağlam raporu' bulunduğunu savunan bina sakinleri mührü açarak burada oturmayı sürdürdü.

  1.5 ay önce AFAD tarafından belediyeye gönderilen yazıda 20 yıl önce 'ağır hasarlı' olduğu gerekçesiyle yıkılması gereken binanın akıbeti soruldu. Kayıtlara bakılarak yapılan incelemede binanın halen kullanıldığı tespit edilince zabıta ve polis devreye girerek bina sakinlerine tebligat yapıldı ve burasının en kısa sürede tahliye edilmesi istendi.

  Bina sakinlerini evlerini terk etmeye zorlamak için ilgili kurumlara yazı gönderilerek elektrik ve doğalgazları da kesildi. Buna rağmen bazı aileler evlerini terk etmeyince zabıta, kalan ailelerden en kısa sürede binayı terk etmelerini istedi.

  ‘Psikolojimiz kalmadı’ Bina sakinlerinden Ayşe Özkara, evlerinin tahliyesinin önüne geçmek için tüm çabalarını harcadıklarını yine de sonuç alamadıklarını söyledi. Özkara, "Psikolojimiz kalmadı. Nereye başvurduysak geri çevrildik. Tekim, çalışıyorum, 2 çocuk okutuyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden, güçlendirme ve 'Burası kullanılır halde, sağlam' diye raporlarımız var. Raporları kabul ettiremedik. 'Bu binayı yıkacağız' diyorlar. Zabıta sabah akşam geliyor. Bizi yıldırdılar. Tuttuğum evin boya badanasını tamamlayamadım. Bir aydır, elektriğimiz, doğalgazımız yok" diye yakındı.

  Belediye: Ağır hasarlı binalar teknik olarak güçlendirilemiyor

  Avcılar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Suat Ektiren, "Söz konusu bina ağır hasarlı. Ağır hasarlı binalar teknik olarak güçlendirilemiyor” dedi.

  1999 depreminin ardından binanın yıkılmasının unutulmuş olabileceğini söyleyen Ektiren, şu ifadeleri kullandı:

  “AFAD tüm ilçelere 'Şu binalar hasarlıydı. Yıkıldı mı?' diye sorduğunda listelerimizin tetkikinde baktık o binanın unutulduğu, aslında yıkılmadığını tespit ettik. Dolayısıyla Silivri'deki son depremden önce orayı apar topar boşalttık” dedi.

  Avcılar
 10. İBB kadın otobüs şoförleri arıyor

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kadın otobüs şoförleri için iş ilanı verdi.

  İlanda, "Bu ilanımız KADIN adaylarımız için paylaşılmıştır. Sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma için aramızda daha fazla kadın gücünün olması gerektiğine inanıyor, kadınlarımızın potansiyeline güveniyoruz" denildi.

  View more on twitter
 11. Yargıtay, Ergenekon savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in hapis cezasını onadı

  Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ergenekon davası savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e "FETÖ'ye üye olma" gerekçesiyle verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

 12. Meral Akşener'den enflasyon değerlendirmesi: “3 ayda bir açıklanan ekonomi programlarının işe yaramadığını görüyoruz”

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FOX TV’de katıldığı programda, TÜİK'in dün açıkladığı yıllık yüzde 9,26 enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

  Quote Message: Ekonomi küçülüyor ve soğuyor. İstihdam yaratamıyor, işsizlik arttı, yatırım yok, reel sektörde üretim yok, ara mal ithalatına baktığınız zaman tamamen dışa bağımlı bir sistem. Ve krediyle çevrilen bir Türkiye ekonomisi."
  Quote Message: Bütün bunlara baktığınız zaman, 3 ayda bir açıklanan ekonomik programlarının işe yaramadığını görüyoruz. Ekonomi daraldı, soğuyor. Bir taraftan yüzde 5 büyüteceksiniz, bir taraftan enflasyon düşecek, bir taraftan faiz düşecek, nasıl olacak bu iş? Eğer bu (enflasyon rakanları) doğruysa sonuç itibarıyla Nobel Ekonomi Ödülü’nü alırsınız bu üçlemeyle. Böyle bir şey yok. Ekonomi kavramları, teorisi içerisinde yok."
  View more on twitter
 13. ALES sonuçları açıklandı

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın sonuçlarını açıkladı.

  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 22 Eylül'de uygulanan 2019-ALES/2'ye ait değerlendirme işlemleri tamamlandı.

  Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

 14. Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD'li mevkidaşı güvenli bölgeyi görüştü

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Suriye’nin kuzeyinde hayata geçirilmesi planlanan güvenli bölgenin tesisine yönelik çalışmalara ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

  Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede, "Fırat'ın doğusunda takriben 30 kilometrelik derinlikte, sınır boyunca ağır silahlardan ve teröristlerden arındırılmış Güvenli Bölge / Barış Koridoru kurulması ve oyalama, geciktirme olursa bu çalışmaların biteceği ve Türkiye'nin bunda son derece kararlı olduğu" mesajı verildiği belirtildi.

  ABD Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında ise, telefon görüşmesinde Esper ve Akar’ın "Suriye’nin kuzeyinde bir güvenlik mekanizması kurulması çerçevesinde kaydedilen ilerlemelerde mutabık kaldıkları" belirtildi.

  Akar ve Esper