Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Dışişleri .Bakanlığı: Türkiye'nin amacı teröristleri etkisiz hale getirmek, alanın demografisini değiştirmek değil

  Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye’nin kuzeydoğusunda yürütülen operasyonla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler var:

  “Barış Pınarı Harekâtı’nın nihai hedefi, ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve bu suretle Suriye halkını teröristlerin zulmünden kurtarmaktır.

  “Buna karşın, bazı ülke yetkilileri ve çevrelerce muhtelif uluslararası medya kuruluşlarına da yansıyan bazı iddia ve yorumlar dile getirilmiştir.

  “Harekât, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmektedir.

  “Harekâtın planlama ve icrasında sadece, AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır.

  “Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır. Yeni bir insani krize ve kitlesel göç dalgasına yol açılacağı yönünde tedavüle sokulan iddialar, Türkiye’nin terörle mücadele çabasını itibarsızlaştırmak amacıyla üretilmektedir.

  “Türkiye, Suriye’de DEAŞ terör örgütüne karşı en fazla mücadele veren ve en ağır bedeli ödeyen ülkedir.

  “Türkiye’nin harekât alanının demografisini değiştirmek gibi bir amacı yoktur.

  “Türkiye için komşusu Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması esastır.

  “Barış Pınarı Harekâtı’nın Suriye’de siyasi çözüm çabalarına zarar vereceği iddiası gerçeklikten uzaktır.

  “Müttefiklerimiz başta olmak üzere uluslararası toplumdan temel beklentimiz, terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleye destek olunmasıdır.”

  Suriye Milli Ordusu
 2. DHA: Azez'de TSK üssüne havan topu saldırısı düzenlendi, 5 asker yaralandı

  Azez

  Suriye'nin kuzey doğsundaki Azez'e yakın bölgede yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait üsse havanlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 5 asker yaralandı. Yaralanan askerler Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

  Demirören Haber Ajansı, havan topu 'saldırısı'nın Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki Tel Rıfat ilçesinden düzenlendiğini belirtiyor.

  Tel Rıfat, Şubat 2016'da ana çatısını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin eline geçmişti.

 3. ABD Temsilciler Meclisi'nin 29 Cumhuriyetçi üyesinden Türkiye'ye yaptırım tasarısı

  Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili olarak ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'ın üzerinde uzlaşı sağladığı Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından, Temsilciler Meclisi'nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de benzer bir yaptırım yasa tasarısı sunacaklarını açıkladı.

  Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti grubu denetçisi Steve Scalise ve diğer parti liderleri Ankara'nın operasyonuna güçlü bir karşılık verilmesi gerektiğini savundu.

  Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney yaptığı yazılı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, IŞİD'e karşı binlerce kayıp veren ve yurdumuzu korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırdığı için ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmalı" dedi.

  Quote Message: Bu yaptırımlar sadece Erdoğan'ın rejiminin kuzey Suriye'deki vahşi saldırılarına yönelik bir cevap değil. Kongre uzun zamandır rejimin Rusya gibi ABD düşmanlarıyla yaptığı iş birliğinden rahatsız. Türkiye ona diğer müttefiklerimiz gibi davranmamızı istiyorsa, müttefikimiz gibi davranmaya başlamalı" from Liz Cheney
  Liz Cheney
  View more on twitter
 4. Milli Savunma Bakanlığı: 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralı

  Milli Savunma Bakanlığı Suriye'nin kuzeydoğusunda süren Barış Pınarı Harekâtı'nda, YPG/PKK'lılarla yaşanan çatışmada askerin hayatını kaybettiğini, 3 askerin yaralandığını duyurdu.

  Açıklamada, "Barış Pınarı Harekât Bölgesinde 10 Ekim 2019 tarihinde PKK/YPG’li teröristlerle çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz" denildi.

  DHA hayatını kaybeden askerin Ankara Mamak'tan Astsubay Çavuş Ahmet Topçu olduğunu duyurdu.

  ahmet topçu
 5. Trump: "Üç seçeneğimiz var: Ya ordumuzu göndermek, ya Türkiye'yi yaptırımlarla vurmak ya da Türkler ve Kürtler arasında arabulucu olmak"

  ABD Başkanı Donald Trump, attığı son tweetinde şu ifadelerle bulundu:

  "IŞİD'i yüzde 100 yendik ve şu an Türkiye'nin Suriye'de saldırıda bulunduğu alanda hiç askerimiz yok. İşimizi çok iyi yaptık! Şimdi Türkiye, Kürtlere saldırıyor ve onlar 200 yıldır savaşıyor.

  "Bu durumda üç seçeneğimiz var. Ya binlerce askerimizi göndermek ve askeri olarak kazanmak, Türkiye'yi finansal olarak yaptırımlarla sert vurmak ya da Türkler ve Kürtler arasında bir anlaşma sağlanması için arabulucu olmak!"

  Trump daha sonra Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamasında üçüncü seçenekten yana olduğunu aktardı.

  View more on twitter
 6. Şanlıurfa Valiliği, sınırın Suriye tarafından atılan mühimmatın patlaması sonucu 11 yaşındaki bir çocuğun daha hayatını kaybettiğini açıkladı

  Şanlıurfa Valiliği yaptığı son açıklamada bir çocuğun daha sınırın Suriye tarafından atılan mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Açıklamada, "Ceylanpınar ilçesine atılan mühimmatın patlaması sonucu yaralanan ve Ceylanpınar Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Mazlum Güneş (11)" adındaki çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

  Böylece Şanlıurfa'da hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e, Mardin ve Şanlıurfa'da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7'ye yükseldi.

  Ceylanpınar
  Image caption: Ceylanpınar
 7. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransız, İngiliz ve Amerikan mevkidaşları ile telefonda görüştü

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile telefonda görüştü.

  Bakan Akar, telefon görüşmelerinde, Türkiye'nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nın hedefinin Fırat'ın doğusunda barış koridoru tesis etmek olduğunu belirtti.

  Akar, "bu bölgede teröristlerin varlığını sonlandırmak ve burada bir barış koridoru tesis ederek Suriyeli mültecilerin kendi topraklarına dönmelerini sağlamak" hedefinde olduklarını ifade etti.

  Hulusi Akar
 8. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Erdoğan’ın mültecilerle ilgili sözlerinin üzerine NATO’dan Ege Denizi'ne daha çok gemi göndermesini istedi

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün AB’ye yönelik olarak, “Kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” sözlerinin üzerine NATO’dan Ege Denizi'ndeki devriyelerin sıklığını artırmasını talep etti.

  Miçotakis, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile toplantısında NATO’dan Ege Denizi’ne daha çok gemi göndermesini talep ettiğini dile getirdi.

  Yunanistan’ın karasularının tam olarak korunması için Ege Denizi’nin güneyi için de devriye talep ettiklerini aktardı.

  Stoltenberg ise halihazırda NATO üyelerinden daha çok gemi göndermelerini istediğini ancak daha fazla bir sorumluluk üstlenmek için NATO üyelerinin görüş birliğine varması gerektiğini aktardı.

  Şu an için Ege Denizi’nde altı NATO gemisi var.

  Gemi
 9. BM Güvenlik Konseyi’nin üyesi beş AB ülkesi ortak bir açıklama yayımladı

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üyesi beş Avrupa Birliği ülkesi ortak bir açıklama yayımlayarak Türkiye’ye Suriye’de düzenlediği operasyonu durdurma çağrısında bulundu.

  BM Güvenlik Konseyi’nin düzenlediği acil toplantının ardından Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika ve Polonya yaptıkları ortak açıklamada, “Türkiye’nin tek taraflı düzenlediği askeri operasyona son vermesi çağrısında bulunuyoruz; bu operasyonun Türkiye’nin güvenlik endişelerine yanıt vereceğini düşünmüyoruz” dedi.

  Bu ülkelerin ortak açıklama için Güvenlik Konseyi’nin bütün üyelerinden bu aşamada destek görmediği belirtildi.

  ABD'nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Kelly Craft ise yaptığı ayrı bir açıklamada, Türkiye’nin ‘kırılgan toplulukları koruyamaması ya da IŞİD’in yeniden ortaya çıkışının önlenememesi durumunda’ ağır sonuçlarla yüzleşmesi gerekeceğini belirtti.

  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise ‘Türkiye’nin Suriye’de kurmayı planladığı gibi bir güvenli bölgeyi hayata geçirmesi takdirinde bile mültecilerin geri dönmesi için yeterli koşulları oluşturmayacağını’ belirterek demografiyi değiştirecek herhangi bir adımın kabul edilmeyeceğini aktardı.

  BM ve AB
 10. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin operasyonunda sınırlı ve ölçülü davranacağına, insani krizin büyümesinin önüne geçeceğine inanıyorum

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin Suriye'deki operasyonda 'ölçülü davranması' gerektiğini yine vurguladı.

  Stoltenberg, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü operasyonda sınırlı ve ölçülü davranacağına, insani krizin büyümesinin önüne geçeceğine inanıyorum. Aynı zamanda ortak düşmanımız olan IŞİD'e karşı savaşımızda birleşmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyorum" diyerek IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede edinilen kazanımlardan geri kalmamak gerektiğini belirtti.

  Stoltenberg
  Image caption: Stoltenberg
 11. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı: ABD destekli Kürt güçleriyle diyaloğa hazır değiliz, Washington ajanlarının Suriye'de yeri olmayacak

  Suriye

  Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mekdad, “vatanlarına ihanet eden ayrılıkçılar” diye tanımladığı ABD destekli Kürt güçleriyle diyalog kurmaya hazır olmadıklarını belirtti.

  Bakan Yardımcısı ayrıca, Kürtlerin öncülüğündeki güçlerin Türkiye’ye Kuzey Suriye’yi işgal için bahane verdiğini söyledi.

  Mekdad Şam’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu silahlı örgütler, ülkelerine ihanet etti ve ülkelerine karşı suç işledi. Yabancı güçlere rehin olanlarla diyaloğa girip, konuşmayacağız. Washington’ın ajanlarının Suriye topraklarında yeri olmayacak” dedi.

 12. Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Türkiye’nin operasyona bir an önce son vermesini talep ediyoruz

  Emmanuel Macron
  Image caption: Emmanuel Macron

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’deki harekatını eleştirdi.

  Macron “Suriye’deki tek taraflı operasyonu güçlü bir şekilde kınıyorum. Türkiye’nin buna en kısa zamanda bir son vermesini talep ediyorum” dedi.

  Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye uluslararası toplumun Suriye’deki önceliğinin IŞİD ve terörizmle mücadele etmek olduğunu unutuyor” ifadelerini kullandı ve ekledi:

  “Türkiye milyonlarca kişiyi etkileyebilecek bir insani sorun yaratmak üzere. Bu da IŞİD’in tekrardan bir halifelik kurmasını sağlar.”

 13. İtalya, Türkiye Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı

  Övgü Pınar

  Roma

  Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağıran ülkeler arasına İtalya da katıldı.

  İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio sosyal medyada yaptığı açıklamada, "İtalya, Ankara'nın girişimini kınamaktadır ve bu nedenle Türk büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılması için talimat verdim" dedi.

  Aynı zamanda koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin siyasi lideri olan Di Maio, sosyal medyadaki mesajında “Erdoğan’ın mültecilerle ilgili tehditleri kabul edilemez” yazılı bir fotoğrafa da yer verdi.

  Di Maio, gelecek Pazartesi AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Avrupa'nın tek sesle ortak mesaj vermesini talep edeceğini de açıkladı.

  “Suriye'de yaşananlar, Türkiye'nin saldırısı, yerel nüfusun ve Kürt halkının haklarının inkarı, sivil ölümleri: bütün bunlar kabul edilemez, görmezden gelinemez” diyen Dışişleri Bakanı, “Suriye'nin toprak bütünlüğü, birliği ve egemenliği tartışılamaz" ifadelerini kullandı.

  View more on facebook
 14. BM Genel Sekreteri’nden Suriye’de gerilimin azaltılması çağrısı

  Antonio Guterres
  Image caption: Antonio Guterres

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’deki gerilimin azaltılması çağrısında bulundu ve “Doğu Suriye’deki çatışmaları yoğunlaşması nedeniyle en derin kaygılarımı ifade etmek istiyorum” dedi.

  Guterres Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta yaptığı açıklamada, “Askeri operasyonlar daima BM kurallarına ve uluslararası insani hukuka uygun olmak zorunda. Sadece ölen ve yaralananlardan kaynaklananlar değil, insanların evlerinden olmasıyla ilgili insani kaygılardan endişeliyim” diye konuştu.

 15. Norveç, Türkiye'ye yeni silah satışını durdurduğunu açıkladı

  Türkiye'nin NATO'daki müttefiklerinden olan Norveç, Türkiye'ye her türlü silah ihracatını durdurduğunu açıkladı.

  Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, AFP'ye gönderdiği mailinde, "Durumun karmaşık olduğunu ve sürekli değiştiğini göz önüne alırsak, dışişleri bakanlığı bir önlem olarak Türkiye'ye savunma ya da farklı amaçlı kullanımlar için yeni ihracat taleplerine yanıt vermeme kararı aldı." dedi.

  Norveç silah
  Image caption: Norveç'in ürettiği silahlardan biri
 16. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki planlarını anlattı: 30 kilometre derinlik, önce sınırın 120 kilometresi, sonra tümü

  Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk yayınında Türkiye’nin Suriye’deki planlarını anlattı.

  “Neden 30 kilometre? Çünkü Türkiye’ye bugün atılan topların ve roketlerin menzilleri 30 kilometre” diyen Çavuşoğlu, bunun Türkiye için yeterli bir derinlik olduğunu aktardı.

  Çavuşoğlu bu derinliğin güvenli bölgeye dönecek sığınmacılar için de gerekli olduğunu söyledi.

  Mevlüt Çavuşoğlu, harekâtın sınırın tamamını kapsayıp kapsamayacağı soruya, operasyonun başlangıçta Akçakale ile Ceylanpınar arasındaki 120 kilometrelik bölümü kapsayacağını, sonrasında da tüm Suriye sınırını içereceğini söyledi.

  Çavuşoğlu “Önce 120 km’ye girip sonra tamamını temizlememiz lazım” dedi.

  Dışişleri Bakanı, hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasındaki telefon konuşması hakkındaki bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

  “Operasyon kararını telefon görüşmesi öncesinde vermiştik. Cumhurbaşkanımız Trump’a ve ABD’ye verdiği önemden ötürü bunu bizzat kendisi iletmek istedi.”

  Çavuşoğlu, ABD ile ortak güvenli bölge çalışması yürütülürken ABD’nin YPG’ye silah vermeye ve yardım etmeye devam ettiğini, bu yüzden sabırlarının bittiğini ve güvenli bölge oluşturma imkanlarının kalmadığını anlattı.

  SURİYE KONTROL HARİTASI

  Dışişleri Bakanı, “Trump yeşil ışık yaktı mı? Trump ile Erdoğan anlaştı mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

  “Trump tek bir soru sordu: DAEŞ’lileri ne yapacaksınız? Cumhurbaşkanımız DAEŞ’e karşı bugüne karşı verdiğimiz mücadeleyi anlattı ve onların sorumluluğunu alacağımızı söyledi.

  “Güvenli bölgedeki DAEŞ’lileri ülkelerine göndermeye çalışacağız. Almıyorlarsa uluslararası hukuka göre nasıl yargılanacaklarına bakacağız. DAEŞ’in geride bıraktığı kadın ve çocuklar da var. YPG ‘Ben bunları kontrol ediyorum, ben olmazsam serbest kalırlar’ diyor.

  “Ülkeler almazsa, kesinlikle serbest kalmazlar yargıya hesap verirler. Ama sınırdan 30 kilometre aşağısına ineceğim, 65 kilometre aşağısındaki DAEŞ’lileri ben alamam. Orayı kim kontrol ediyorsa onların sorumluluğundadır.

  “Sonra Trump, ‘Ben askerlerimle de görüşeceğim ve size döneceğim’ dedi. Sonrasında da görüşmeleri ve açıklamaları oldu.”

 17. Putin'in danışmanı Uşakov: Moskova Türkiye'nin bölgedeki güvenlik kaygılarını anlıyor

  Resulayn

  Kremlin yönetimi, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı'nı düzenlediği Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumdan kaygı duyduklarını, ancak Moskova’nın Türkiye’nin bölgedeki güvenlik kaygılarını anladığını açıkladı.

  Moskova’da gazetecilere konuşan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanlarından Yuri Uşakov, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmasının ve operasyonun Suriye iç savaşını sona erdirmeye yönelik siyasi girişimlere zarar vermemesinin önemli olduğunu” belirti.

 18. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani: Operasyondan endişeliyiz, arabuluculuğa hazırız

  Neçirvan Barzani
  Image caption: Neçirvan Barzani

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Fırat’ın doğusunda devam eden harekata dair “derin endişe” duyduklarını söyledi.

  Barzani, “Kürdistan bölgesi ve Irak’ta teröristleri yok etmek için pek çok fedakarlık yaptık, katliamlar yaşadık. İstikrarsızlık yaratan bu durumdan derin endişe duyuyoruz. İşbirliği ve arabuluculuğa hazırız” dedi.

  Barzani ayrıca bu harekatın sivillerin ölmesine ve yerinden edilmesine kapı açtığını belirtti ve bu durumun “bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açarak terörizmi artırabileceği” uyarısında bulundu.

 19. Canan Kaftancıoğlu: İktidarın dış politikayla ilgili sorunlarımızı iç politikaya malzeme yapması kabul edilemez

  Canan Kaftancıoğlu

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 10 Ekim Ankara Gar saldırısının 4. yıl dönümü nedeniyle Twitter’da paylaştığı bir açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlenen askeri harekatla ilgili olarak da şunları yazdı:

  “... Yanlışta ısrar eden iktidar, tam da 10 Ekim’in yıl dönümünde iç güvenliğimize yönelik kendi elleriyle yarattıkları tehdit unsurlarına karşı jandarmalık yapma sözü vererek ülkemizi bir kez daha tehlikeli bir sürecin içine çekmiş durumda.

  “Hiçbir terör örgütünün ülkemize yönelik içeriden ve dışarıdan tehdit oluşturması kabul edilemez. Ancak bugüne kadar Suriye ve terör konularında yapılan uyarıları dikkate almayan, Türkiye’yi emperyalizmin maşası ve şamar oğlanı durumuna düşüren iktidarın dış politikayla ilgili sorunlarımızı iç politikaya malzeme yapması da kabul edilemez.”

  “Suriye iç savaşı, bölgesel ve küresel güçlerin vekalet savaşına dönüşerek çok büyük acılara sebep olmuştur. Kalıcı çözümün yolu, Suriye’nin bir devlet olarak varlığını sürdürmesini mümkün kılabilecek anayasal modelleri tartışmak, diyalog kanallarını kurmak ve buna sahip çıkmakla mümkündür.”

  “Yüzlerce yıldır aynı topraklarda yaşayan birbirine akraba halklar, emperyalist oyunlarla nüfus mühendisliğine ve zorunlu iskan politikalarına maruz bırakılmamalıdır.”

  “… Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz.”

  View more on twitter