Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Dişli: ABD ve AB’nin silah ambargosu bizi etkilemez

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  SABAN DISLI

  Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, Hollanda Televizyonu’nda yayınlanan “Nieuwsuur” (Haber Saati) programında soruları yanıtladı.

  Dişli, Suriye’nin kuzeyindeki kamplardan 800’den fazla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesinin kaçtığı yönündeki haberler üzerine, “Eğer kaçtıkları doğrulanırsa, Türkiye onları yakalayıp hapseder. IŞİD bizim düşmanımız. Serbest kalmaları, Türkiye için doğrudan bir sorun olur” dedi.

  Dişli, IŞİD’in uluslararası bir sorun olduğunu belirterek, cihatçıların geldiği Batı ülkelerini suçladı.

  Büyükelçi, “Teröristlerin geldiği ülkelerin de bir şeyler yapması gerekiyor. Bu insanlar 4 - 5 yıl hapse mahkum edildi ve bu ülkeler ne yaptı, Avrupa ne yaptı? Uzun zamandır bir çözüm bulmak için kimse bir şey yapmadı. Şimdi şikayet ediyorlar” diye konuştu.

  Şaban Dişli, Suriye’nin yıllarca çeşitli terör örgütleri için bir kutsal alan olduğunu belirterek, "Yakınındayız. Türkler ve geri dönmek isteyen Suriyeliler için Türkiye sınırında güvenli bir bölgeye ihtiyacımız var” görüşünü dile getirdi.

  Büyükelçi Dişli, Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in infaz görüntülerine ilişkin bir soru üzerine, ortalıkta geçmişteki olaylar sırasında çekilen çok sayıda görüntü dolaştığını söyledi.

  “Bizim tarihimizde böyle örnekler yok” diyen Dişli, Türkiye’nin böyle bir şeyin olup olmadığını araştırıp, gerçeği ortaya çıkaracağını vurguladı.Dişli, böyle bir olayın doğru çıkması durumunda ise, sorumlu olan kişi veya grupların gereken cezaya çarptırılacağını söyledi.

  Dişli, ABD ve Avrupa Birliği’nin yaptırım kararı ve silah ambargosu ile ilgili bir soru üzerine de, ambargonun Türkiye’yi etkilemeyeceğini söyledi. Büyükelçi, “ABD ve AB tek silah satıcısı değil. Bu yüzden biz S - 400’leri aldık” dedi.

 2. Senatör Graham: Trump'ın vereceği karar Türkiye açısından oyunun gidişatını her açıdan olumsuz yönde değiştirecek

  Quote Message: Az önce Başkan Trump ile görüştüm. Türkiye'nin Suriye'ye yönelik saldırganlığını, zarar verici ekonomik yaptırımlarla durdurma konusunda Kongre ile çalışma kararından memnuniyet duyuyorum. Başkan Trump'ın vereceği karar Türkiye açısıdan oyunun gidişatını her açıdan olumsuz yönde değiştirecek."
  Quote Message: IŞİD'in yeniden dirilmesini ve İran'ın yükselişe geçmesini engellemek için Suriye'nin kuzeydoğusunda akan kanı durdurmak ve istikrar sağlamak zorundayız." from Lindsey Graham Senatör
  Lindsey GrahamSenatör
  View more on twitter
 3. Senatör Graham: Türkiye'ye İran'dan bu yana en ciddi etkiyi yaratacak yaptırımların uygulanması için Başkan'la birlikte çalışıyoruz

  LINDSEY GRAHAM
  Quote Message: Türkiye'nin Suriyeli Kürtlere yönelik zalim saldırısı için hesap verme günü yaklaşıyor. Kongre'de İran yaptırımlarından bu yana en ciddi etkiyi yaratacak yaptırımların uygulanması için Başkan'la birlikte yapılan çalışmalara önderlik ediyorum."
  Quote Message: Türkiye'nin Suriye'deki kötü macerası, kontrol altına alınmazsa, ABD ve müttefiklerinin aleyhine olacak şekilde Orta Doğu'yu ve İran'ı istikrarsızlaştıracaktır." from Lindsey Graham ABD'li Senatör
  Lindsey GrahamABD'li Senatör
  View more on twitter
  View more on twitter
 4. Kobani Savunma Komitesi Eş Başkanı: Suriye ordusu bu gece Kobani'ye geçecek

  KOBANI HARITA

  Kobani Savunma Komitesi Eş Başkanı General İsmet Şeyh Hesen bir saat önce yaptığı bir basın açıklaması ile Rusya ve Suriye hükümetiyle anlaşmaya vardıklarını, bu güçlerin gece saatlerinde Kobani'ye gireceklerini duyurdu.

  Hesen, "Hem Birleşmiş Milletlere hem Arap birliğine çağrı yaptık, ama kimse bize destek çıkmadı, yaramızı sarmamıza yardımcı olmadı. Biz de başımızın çaresine bakmak zorunda kaldık. Rus ve Suriye rejim güçleriyle anlaşmaya vardık, bu gece geliyorlar" dedi.

  Hesen, bu adımı, olabilecek katliamların önünü almak adına attıklarını söyledi ve "Her ihtimale karşı şehri boşaltmıyoruz. Gre Sipî ve Ayn isa'ya müdahale edecekleri belirtildi ama şehrimize yönelik de bir saldırı olması durumuna karşı hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu.

 5. Resulayn'da dört gazeteci bombardıman sonucu yaralandı, bir gazeteci hayatını kaybetti

  Resulayn

  Suriye’de Resulayn’dan çıkan bir konvoyu takip eden gazetecilerin bombardıman sonucu yaralandığı, bir gazetecinin de hayatını kaybettiği bildiriliyor.

  SDG’ye yakın haber ajansı ANHA, kendi muhabiri Seed Ehmed’in saldırıda hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Bölgedeki Kürt kaynakları, bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını ve yaralananlar arasında Mehmet Ekinci, Ersin Çaksu, Bircan Yıldız ve Rojbin Akçin’in olduğunu aktardı.

  Bölgedeki bir Fransız gazeteci de saldırıya uğrayan konvoyda bulunduğunu, olayda yara almadığını fakat hayatını kaybedenler bulunduğunu yazdı.

  Reuters’ın geçtiği görüntülerde bir görgü tanığı, gazetecilerin içinde bulunduğu bir aracın hedef alındığını aktardı.

  Fransız haber ajansı AFP'nin aktardığına göre İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, konvoya hava saldırısı düzenlendiğini ve 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

 6. Suriyeli ve Rus kaynaklar: SDG ve Suriye hükümeti anlaştı, Suriye ordusu ‘Menbic ve Kobani’ye girecek’

  suriye haritası

  Reuters ajansı, Lübnan merkezli ve Suriye hükümetine yakın çizgideki Al Mayadeen televizyonunun “Suriye ordusu 48 saat içinde Kobani ve Menbic’e girecek” dediğini aktardı.

  Bu iki bölge Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunuyor ve Türkiye’nin ilan ettiği güvenli bölge kalıyor.

  Rusya’nın Suriye’deki güçlerinin sözcüsü, bir Rus kanalına yaptığı açıklamada “ABD bölgeden askerlerini çeker çekmez Rus ve Suriyeli askerler Kobani ve Menbic’e gidecek” dedi.

  Suriye’deki muhaliflere yakın olan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de “SDG’nin Rusya ile bir anlaşmaya vardığı ve bu iki kenti Suriye ordusuna teslim edeceği yönünde doğrulanmış haberler” aldıklarını yazdı.

  İngilizce yayın yapan Suriye hükümeti yanlısı Al Masdar gazetesi 12 Ekim’de Halep’teki bir kaynağa dayandırdığı haberinde Suriye ordusunun Menbic’e girmek için SDG ile bir anlaşmaya varmayı umduğunu aktarmıştı.

  Rusya merkezli Sputnik Arapça da Suriye ordusundan “büyük bir takviye birliğinin” Menbic’e doğru yola çıktığını, Rusya’nın bunu bir yanda Suriye diğer yanda ABD ve SDG ile müzakere ederek sağladığını yazdı.

  BBC Türkçe’nin ulaştığı Kobani’deki kaynaklar, kendilerine Suriye ve Rus ordusunun kente gireceğine dair bir bilgi ulaşmadığını, bölgede durumun sakin olduğunu aktardı.

  Kobani’de bin civarında ABD askeri bulunduğu tahmin ediliyor.

  ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, Suriye Demokratik Güçleri’nin “Türkiye’nin saldırısına karşı koymak için” Suriye ve Rusya ile bir anlaşma yapmak girişimlerinde bulunduğunu açıklamıştı. Esper, SDG'nin Suriye ve Esad’la bir anlaşmaya varmasının beklendiğini söylemişti.

  Suriye devlet ajansı Sana da Suriye ordusunun “Suriye topraklarındaki Türk saldırganlığına karşı koymak için kuzeye yöneldiğini” yazdı.

  Amerika’nın Sesi muhabiri Mahmut Bali de Suriye askerlerinin Ruslarla beraber Menbic’in kuzeyindeki Sacur’a girdiğini bildirdi.

 7. Ayn İsa kampında tutulan ‘yüzlerce’ IŞİD’li yakını kaçtı

  Kamp

  Suriye’nin kuzeyinde bulunan Ayn İsa kampında tutulan “yüzlerce” IŞİD’li yakınının kaçtığı belirtiliyor.

  Suriye Demokratik Güçleri, “785 yabancının” kamptan kaçtığını açıkladı.

  Save the Children adlı yardım kuruluşu, kampın etrafında yüzü maskeli ve motosikletli kişilerin tur atmaya başladığını aktardı.

  BBC Orta Doğu Editörü Sebastian Usher, bu kişilerin nereye kaçmış olabileceğini tahmin etmenin zor olduğunu söyledi.

  SDG yetkilisi Redur Xelil, "Tutukluların güvenli bir şekilde cezaevinde tutulmasını önemseyen kim varsa, bir çözüm bulmaya davet ediyoruz" dedi.

  İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de kamptan kaçanlar olduğunu yazdı.

  'Nerede oldukları bilinmiyor'

  ABD Merkezli Washington Post gazetesinin Bağdat Büro Şefi Louisa Loveluck, bölgedeki yardım kuruluşlarının, kampın Türkiye destekli grupların kontrolüne geçtiğini fakat içerdeki 950 kadın ve çocuğun kaçtığını aktardığını yazdı.

  Loveluck “Bu kişiler kaçtı mı yoksa başka kamplara mı gönderildi bilmiyoruz” dedi.

  12 bin kişilik kampın çoğunluğu çatışmalar nedeniyle yerinden edilen insanlardan oluşuyordu. Kampta IŞİD militanlarının eşleri ve çocuklarından oluşan 950 kişi de bulunuyordu.

  Washington Post gazetesi bugün ABD güçlerinin, Türkiye’nin ilerlemekte olduğu Ayn İsa’dan çekildiğini yazmıştı.

  Gazeteye bilgi veren bir ABD yetkilisi, bunun daha batıda bulunan ABD askerlerinin ikmal hattını kestiğini söylemişti.

 8. ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye'nin olası niyeti, başta planladığından daha güneye inmek

  Esper

  ABD’nin CBS kanalında bir programa katılan Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler için “Bu son derece felaket bir durum. Bu duruma Türklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan yol açtı” dedi ve ekledi:

  “Son 24 saatte öğrendik ki olası niyetleri, saldırılarını ilk başta planladıklarından daha güneye indirmek ve Batı’ya da yayılmak.”

  Esper, Suriye Demokratik Güçleri’nin “Türkiye’nin saldırısına karşı koymak için” Suriye ve Rusya ile bir anlaşma yapmak girişimlerinde bulunduğunu açıkladı.

  Mark Esper, Suriye’nin kuzeyindeki bin ABD askerini en hızlı ve en temkinli şekilde çekme kararı aldıklarını belirtti.

  Esper, Türkiye tarafından ABD askerlerinin bulunduğu bir noktanın yakınına yapılan top atışının “kazara” olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

  Savunma Bakanı, “Türklerle Kürtler arasında neredeyse 200 yıldır süren çatışmanın bir parçası olmak ve Orta Doğu’da bir savaşa daha dahil olmak istemedik” dedi.

  Bir anlaşma üzerine çalıştıklarını fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ateşkese ikna olmayacağını düşündüğünü söyleyen Esper, SDG'nin Suriye ve Esad’la bir anlaşmaya varmasının beklendiğini açıkladı.

  Esper Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin zarar gördüğünü, Türkiye’nin NATO ve Avrupa’daki konumunun hasar aldığını savundu.

  Türkiye’ye AB ve ABD tarafından yaptırımlar uygulanabileceğini belirten Trump, “Bu Türkiye’yi Rusya’nın kollarına itmez mi?” sorusuna “Sanmıyorum. Bunun nasıl sonuç vereceğini görmemiz lazım. Adım adım ilerlememiz lazım. Çok kaygan bir zeminde durum her saat değişiyor” diye yanıt verdi.

  Programın sunucusu Margaret Brennan’ın, Türkiye’nin yanında savaşan silahlı örgütlerin kim olduğunu ve internette dolaşan infaz videolarını sorduğu Esper, “Bu felaket bir durum. Kınıyoruz. Türklere böyle şeyler olabileceğini söylemiştik ve oldu. Bunu yapanların kim olduğu belli değil. Sahada hem Türk ordusu hem de Türklerin kontrolündeki diğer savaşçılar var” dedi.

  Esper, sunucunun “Bunlar savaş suçu” yorumuna ise “Öyle gözüküyor ki, eğer doğruysa, bunlar savaş suçu sayılabilir” diye karşılık verdi.

  Esper ABD askerlerine ateş açılması durumunda karşılık vereceklerini söyledi.

 9. Trump: Türkiye'ye yaptırım için çok geniş bir mutabakat var. İzlemede kalın

  ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda bir kez daha Türkiye'ye olası yaptırım ile ilgili mesajlar verdi.

  Trump, seri paylaşımlarında durumu yakından takip ettiklerini vurgulayarak, Demokratlar da dahil olmak üzere Kongre'deki çok sayıda kişi ile Türkiye'ye güçlü yaptırımlar konusunda görüştüğünü kaydetti.

  ABD Başkanı Trump, Hazine Bakanlığı'nın yaptırım konusunda hazır olduğunu da söyledi.

  Trump, "Bu konuda çok geniş bir mutabakat var. Türkiye bu yaptırımların uygulanmamasını istedi. İzlemede kalın" dedi.

  View more on twitter

  Olası yaptırımlarla ilgili açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de "yaptırımları talimat geldiği anda devreye sokabileceklerini" söyledi.

  Amerikan ABC televizyonunda soruları yanıtlayan Mnuchin, "Söz konusu yaptırımlar hafif de başlayabilir, Türkiye ekonomisini çökertecek seviyede de" şeklinde konuştu.

  Mnuchin ve Trump
 10. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 18 vatandaşımız, 2 askerimiz, 16 Milli Ordu askeri şehit oldu; 147 vatandaşımız, 27 askerimiz, 57 Milli Ordu askeri yaralandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı hakkında açıklama yapıyor:

  “Önceliğimiz bu meseleyi müttefiklerimizle birlikte gerçekleştirmek, bunu çözmekten yanaydı.

  “Uzun süren görüşmelere ve bir takım ortak çalışmalara rağmen müttefiklerimizle arzu ettiğimiz yere ulaşamadık, kendi adımlarımızı atmaya mecbur kaldık.

  Öncelikle Resulayn ve Tel Abyad arasındaki 120 kilometrelik bölüme odaklandık. Böylece 480 kilometrelik terör koridorunu ortadan böldük. Sonra da bir tarafta Ayn El Arap ve Hasake gelecek.

  “Suriye Milli Ordusu (SMO) kahramanca bir mücadeleyle terör örgütünün yerleşim yerlerinden temizlenmesinde büyük başlarılar gösteriyor. Bölücü terör örgütü ABD tarafından 30 bin kamyon mühimmat ve silahla teçhiz edilmesine rağmen ciddi bir direniş ortaya koyamıyor. Bu silahların bir kısmını biz ele geçiriyoruz.

  “30-35 kilometre derinliğe kadar ineceğiz. Tel Abyad iki taraftan kuşatıldı, Resulayn ele geçirildi.

  “SMO Münbiç bölgesinde de göğüs göğse çarpışmaktadır. Önemli olan en az kayıp ve acıyla bu süreci tamamlamak.

  “Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin’e 652 havan ve roket saldırısı oldu. Roketlerin yarısı Nusaybin ve Kızıltepe’ye düşmüştür.

  “Saldırıları park, kilise ve hastane gibi yerlerden yaparak Türkiye’nin cevap vermesi durumundasivil kayıplara yol açmasını hedefliyorlar. Gerekirse 100 sivilin arkasındaki bir teröristi tespit edip onu tereyağından kıl çeker gibi etkisiz hale getirme tecrübesine sahibiz.

  “147 vatandaşımız yaralandı, 18 vatandaşımız şehit oldu. Aralarında Suriyeli dokuz aylık Muhammed bebek de var.

  “İki askerimiz ile 16 SMO askeri şehit oldu. 22 askerimiz, 57 SMO askeri yaralandı.

  “490 terörist etkisiz hale getirildi, 440’ı öldürüldü, 26 yaralı, 24 teslim alınan var.

  “Kontrol altına alınan alanın büyüklüğü 109 kilometrekare.

  “Sosyal medyada ülkemiz aleyhine faaliyet yürüten 129 kişi gözaltına alındı, 589 kişiye idari işlem yapıldı.

  “Hala Suriye’de bulunan DEAŞlılara dair tüm sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu ifade ettim, etmeye devam ediyorum.

  “Türkiye’nin askeri gücü, insani hassasiyetimiz olmasa tüm bölgeyi birkaç gün içinde yerle bir etmeye yetecek seviyededir. Ama biz kuyumcu hassasiyetiyle çalışıyoruz. Bu operasyonda en büyük desteği Suriye Kürtlerinden alıyoruz.

  “Suriye’deki varlığımızın amacı sınırımızın güvenliği ve ülkemizdeki Suriyelilerin evlerine dönmesiyle sınırlı. Suriye’nin siyasi birliği sağlandığında bundan en çok Türkiye memnun olacaktır.

  “Ülkemiz içinde ve uluslararası alanda kimlerin nerede durduğunu görme imkanı elde ettik. Bu meşru operasyonu işgal olarak niteleyecek kadar şuurunu kaybetmiş ülkeler çıktı.

  “Ülkemizi silah ambargosu ve ekonomik yaptırımlarla yolundan döndürebileceklerini sananlar çok yanıldılar.

  “Dün Alman Parlamentosu’nda Dışişleri Bakanı silah satışını durduracağız dedi.

  “Az önce Şansöyle Merkel’e de söyledim: Dışişleri Bakanınız bu ifadeyi kullanıyor, bunu nasıl izah edeceksiniz? Biz NATO’da müttefik değil miyiz? Yoksa terör örgütünü NATO’ya aldınız da benim haberim mi yok?”

  Türkiye'ye düşen havan topları çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı
  Image caption: Türkiye'ye düşen havan topları çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı
 11. 'PYD / YPG, IŞİD'lilerin serbest bırakılacağını söyleyerek Avrupa'yı kışkırtıyor'

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  IŞİD kampı
  Image caption: Haseke'deki el-Hol kampı

  Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü, Belçika Televizyonu’nda yayınlanan “7. Gün” programında, Suriye’nin kuzeyinde yürütülen “Barış Pınarı” harekatına ilişkin soruları yanıtladı.

  Türkiye’nin, NATO ve AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’ya karşı bir operasyon yürüttüğünü söyleyen Gümrükçü, “Türkiye, insanların acı çekmesine neden olmak istemiyor. Türkiye’nin için güvenliğin aynı zamanda Avrupa’nın güvenliği anlamına gelir” dedi.

  Eski ABD Savunma Bakanı tarafından, PYD’nin PKK’nın bir parçası olduğunun teyit edildiğini söyleyen Büyükelçi, şunları söyledi:

  "Terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü kullanmak hataydı.IŞİD'e karşı savaşmaya başladığımızda, müttefiklerimize bunu birlikte yapabileceğimizi söyledik. Ne yazık ki ABD, PYD / YPG ile ortak olmayı tercih etti. Bu, PYD / YPG'nin bize Suriye'den saldırdığı gerçeğini değiştirmiyor.”

  Gümrükçü, IŞİD ile PKK arasında ayrım yapmadıklarını belirterek, “terör, terördür” dedi.

  Büyükelçisi Levent Gümrükçü “Kurmak istediğimiz güvenli bölgede şu anda IŞİD savaşçıları veya aileleri içeren az sayıda kamp var. PYD / YPG, operasyon durmazsa bütün mahkumların serbest bırakılacağını söyleyerek Avrupa'yı kışkırtıyor” değerlendirmesini yaptı.

  View more on youtube
 12. BM: 400 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalabilir

  Birleşmiş Milletler'den, Suriye'nin kuzeydoğusunda yürütülen operasyonla ilgili yapılan son açıklamada, evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 130 bine ulaştığı kaydedildi.

  BM'den yapılan değerlerndirmede bu sayının üçe katlanmasının beklendiği de belirtildi.

  BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi sözcüsü Jens Laerke, "Harekatın etki alanındaki bölgelerde yaşayan 400 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kalabileceği bir senaryo üzerine hazırlık yapmaya başladık" dedi.

  Birleşmiş Milletler
 13. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Suluk'un büyük kısmı ele geçirildi

  Reuters haber ajansının, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırarak aktardığı habere göre, Türk ordusu ve Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Suriye Milli Ordusu Suluk'un büyük kısmını ele geçirdi.

  Tel Abyad'ın güneydoğusunda yer alan Suluk, Türkiye Suriye sınırının yaklaşık 10 kilometre içerisinde yer alıyor.

  Suluk harita
 14. UEFA 'asker selamını' incelemeye alıyor

  türkiye milli takımı

  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA, Türkiye Milli Takımı futbolcularından bazılarının, Arnavutluk maçında verdikleri 'asker selamı' ile ilgili inceleme başlatılacağını açıkladı.

  UEFA'nın medya biriminin başı olan Philip Townsend, "Kurallar karşılaşmalarda siyasi ve dini simgelere atıf yapılmasını engelliyor mu? Evet ve emin olabilirsiniz ki bu durumu inceleyeceğiz." dedi.

  İtalyan Ansa haber ajansına konuşan Townsend, 'provokasyon olarak değerlendirilebilecek hareketi' görmediğini de söyledi.

  Söz konusu olay, Türkiye Milli Takımı oyuncusu Cenk Tosun'un İstanbul'da Cuma günü oynanan karşılaşmada kaydettiği golden sonra yaşandı.

  Karşılaşma sonrası, bu anın fotoğrafı Milli Takımlar Twitter hesabından da paylaşıldı.

  View more on twitter
 15. Washington Post'a konuşan ABD'li yetkili: Türkiye’nin uzun dönemde Suriye’de daha geniş bir bölgeye hakim olma arzusu var

  Türk ordusu Suriye'de

  Washington Post’a konuşan ABD’li 4 yetkili, Türk askerinin Kobani’de ABD Özel Operasyonlar karakolunun yakınlarına yönelik topçu ateşi için, “aylardır burada olduğumuzu biliyorlar” yorumunu yaptı.

  Kobani’nin 95 kilometre batısında, şehir merkezini gören bir Miştenur Tepesi’nde konuşlanan ABD askerinin yakınlarına gelen topçu ateşi sonrası gazeteye konuşan yetkililer, “Türkiye’nin uzun dönemde Suriye’de çok daha geniş bir bölgeye hakim olma arzusu var” dedi.

  Gazeteye konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili de, Pentagon’un Türkiye’ye ABD askerlerini yerini bildirdiğini, ancak Türkiye’den gelen top atışlarının “düşündüklerinden daha yakına geldiğini” söyledi: Bilerek de olsa dikkatsizlikten de olsa, her şekilde bu durum çok rahatsız edici.

  New York Times gazetesi, AP haber ajansına dayandırdığı haberinde, Kobani dışında bulunan ve iki gün önce yakınında bir patlama meydana gelen Amerikan gözlem üssündeki askerlerin, geçici olarak üsten çekildiğini duyurmuştu.

  Açıklamayı ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri yaptı.

  Yetkililer üssün bombardımanda zarar görmediğini ve üssün boşaltılmasının geçici olmasını umduklarını belirtti.

  ABD ordusu patlamanın üssün birkaç yüz metre yakınında gerçekleştiğini açıkladı.

  Donanma Komutanı Brook DeWalt olayda ABD askerlerinin zarar görmediğini belirtti.

  Milli Savunma Bakanlığı, üs yakınlarından açılan taciz ateşine karşılık verildiğini, Amerikan tarafından konunun iletilmesi sonucu ateşe son verildiğini açıklamıştı. Açıklamada ayrıca "kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir." denilmişti.

 16. Eski ABD Savunma Bakanı James Mattis: ABD baskı kurmazsa IŞİD yeniden doğabilir

  James Mattis
  Image caption: Eski ABD Savunma Bakanı James Mattis

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Aralık ayında Suriye’den çekilme kararı aldığını açıklamasının ardından istifasını veren eski ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD’nin baskıyı sürdürmemesi durumunda “IŞİD’in yeniden ortaya çıkabileceğini” söyledi.

  ABD’deki NBC televizyonuna konuşan Mattis, Türkiye’nin kuzey doğu Suriye’deki askeri operasyonunun sürmesi ve ABD’nin baskıyı sürdürmemesi durumunda, “IŞİD’in kesinlikle geri geleceğini” söyledi. “IŞİD tamamen yenilmedi” dedi:

  “Açıkça görülüyor ki Kürtler, kendilerini Türk saldırılarına göre uyarlıyor. IŞİD’e karşı savaşı devam ettirip ettiremeyeceklerini göreceğiz. Bunun bir etkisi olacak. Soru şu ki; bu etki ne kadar olacak?”

 17. ABD Başkanı Trump: Kürtler 30 kilometrelik şeritten ayrılma eğiliminde

  Donald Trump

  Washington’da bir konferansta konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilme kararını bir kez daha savundu.

  Her yıl düzenlenen konferansta Muhafazakâr Hristiyan aktivistlere hitap ettiği konuşmasında ABD’nin kendi sınırlarına odaklanması gerektiğini söyleyen Trump, “Türkiye [sınırı] boyunca uzanan bu 30 kilometrelik, 22 millik şerit, Kürtler buradan ayrılma niyetinde, bu iyi bir şey. Bırakalım sınırlarına sahip olsunlar. Kendi vatanımızda kendi sınırlarımızı koruyamazken, askerimizin orada Suriye ve Türkiye arasındaki sınırda koruma görevi yapmak için 50 yıl daha durması gerektiğini düşünmüyorum. Hiç sanmıyorum.” dedi.

  Ardından da Türkiye’nin “verdiği sözleri tutmaması durumunda” yaptırımları devreye sokacağını bir kez daha dile getirdi:

  “Tıpkı Pastör Brunson’ı serbest bırakmak için yürüttüğüm müzakerelerde yaptığım gibi, dini azınlıkların korunması, bizim yakaladığımız IŞİD’li tutuklululara göz kulak olmak da dahil, verdikleri sözleri tutmazlarsa, çok hızlı, güçlü ve sert ekonomik yaptırımlar uygulayacağımızı Türkiye’ye açıkça söyledim.

  Trump, “Kürtlerin kendi toprakları için savaştığını” söyledi:

  “Unutmayın: Onlar [Kürtler] kendi toprakları için savaşıyor. Bizim toprağımız için savaşmamıza yardım etmediler. Kendi toprakları için savaşıyorlar ve bu iyi bir şey, ama biz onlara yardım ettik.”

  Trump’ın Suriye’de Türkiye’nin operasyonuna “yeşil ışık yakmasına” Hristiyan muhazafakârlar ve Evnajelistler de tepki göstermiş; IŞİD’in yenilmesinde rol oynayan Suriye Demokratik Güçleri’ne desteğe devam etmesi çağrısı yapmışlardı.

 18. Cumartesi günü Avrupa’nın bazı şehirlerinde ve ABD’de protesto gösterileri düzenlendi

  Paris'te protesto

  Türkiye’nin, Suriye’nin kuzey doğusunda başlattığı Barış Pınarı Operasyonu sonrası Suriye Demokratik Güçleri, operasyona karşı protesto çağrısı yapmıştı.

  Cumartesi günü Avrupa’nın bazı şehirlerinde ve ABD’de protesto gösterileri düzenlendi.

  Uluslararası haber ajanslarına göre Fransa’nın başkenti Paris’te yaklaşık 3 bin kişi önce Eiffel Kulesi yakınlarında, ardından Cumhuriyet Meydanı’nda protesto gösterisi yaptı; Fransız hükümetine “Kürtlere yardım etmesi” yönünde çağrılar içeren sloganlar attı. Fransa’nın Bordeaux, Lille ve Grenoble şehirlerinde de gösteriler vardı.

  Yunanistan’ın başkenti Atina’da da polisin verdiği bilgiye göre yaklaşık 2 bin Kürt ve Yunan, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği önüne yürüdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterlerini yakan göstericiler, PKK lideri Abdullah Öcalan posterleri taşıdı.

  Almanya’da da, DPA haber ajansı, Türkiye’den giden göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Köln şehrinde yaklaşık 10 bin kişinin protesto gösterisi düzenlediğini duyurdu. Başkent Berlin’de de “birkaç bin gösterici” sokağa çıkarak operasyona karşı sloganlar attı.

  Viyana, Zürih, Lahey, Varşova, Stokholm ve Brüksel’de de göstericiler sokağa çıktı.

  İran’da da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde iki gündür düzenlenen küçük çaplı gösterilerin ardından, sosyal medyada “İranlılar Rojava’nını yanında” (IraniansStandingWithRojava) etiketiye yaklaşık 13 bin tweet atıldı.

  ABD’de Washington DC’deki Beyaz Saray önünde de eylemler vardı. Protestocular, Türkiye’nin operasyon düzenleme kararı sonrasında askerlerini çeken başkan Donald Trump’ı eleştiren pankartlar taşıdı.

 19. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Johnson telefon görüşmesi yaptı

  Boris Johnson ve Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda görüştü.

  Cumartesi akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesi sonrası, İngiltere Başbakanlık Ofisi sözcüsü bir açıklama yayımladı.

  Açıklamaya göre Johnson, Erdoğan’a “İngiltere’nin, Türkiye’nin askeri operasyonunu destekleyemeyeceğini söyledi; operasyonu sonlandırarak diyalog yolunu seçmesi konusunda” uyarıda bulundu:

  “Johnson, Türkiye’nin kuzey Suriye’deki askeri operasyonuyla ilgili İngiltere’nin büyük kaygı duyduğunu ve bunun bölgedeki insani durumu daha da olumsuz etkileyebileceğini; DAEŞ’e [IŞİD] karşı atılan adımlara zarar verebileceğini söyledi.

  “Başbakan, Türkiye’nin İngiltere için çok önemli bir ortak ve NATO müttefiki olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin DAEŞ’le [IŞİD] mücadelede en önde çok önemli bir rol oynadığının ve Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecileri destekleme konusundaki fedakârlığının farkında olduğunu belirtti.

  “Başbakan, Türkiye’nin askeri operasyonunu İngiltere’nin destekleyemeyeceğini açıkça belirtti. Cumhurbaşkanı’nı operasyonu bitirme ve diyaloğa grime konusunda uyardı; İngiltere ve uluslararası ortaklarının ateşkes için başlayacak müzakereleri desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

  Anadolu Ajansı da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boris Johnson’a “Suriye’nin kuzeyindeki terör tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar harekâtın süreceğini, ardından da Suriyelilerin gönüllüşekilde ülkelerine geri dönüşünün sağlanacağını söylediğini” yazdı.

 20. Fransa da Türkiye'ye silah satışını durdurduğunu açıkladı

  Fransa silah

  Almanya’dan sonra Fransa da, Cumartesi günü Türkiye’ye silah satışını durdurduğunu açıkladı. “Türkiye'nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonunun Avrupa’nın güvenliğini tehdit ettiğini” belirtti.

  Fransa Dışişleri ve Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı ortak açıklamada “Bu saldırının bitmesi umuduyla Fransa, saldırıda kullanılabilecek silahların Türkiye’ye ihraç edilmesine yönelik tüm planları askıya alma kararı almıştır. Bu karar an itibariyle uygulanmaya başlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

  Açıklamada ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri dışişleri bakanlarının, ülkelerinin pozisyonlarını Pazartesi günü Lüksemburg’da yapılacak bir toplantıda ele alacakları belirtildi.