Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Altun: DEAŞ dahil tüm terör örgütleriyle mücadelemizi, dünya desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AFP haber ajansına bir açıklama yaptı.

  FAHRETTIN ALTUN
  Quote Message: Türkiye ve ABD, 67 yıllık NATO müttefikleridir. Askerlerimiz Kore ve Afganistan başta olmak üzere dünyanın birçok coğrafyasında birlikte savaşmış, kan dökmüş, can vermiştir. Ülkelerimiz, son olarak DEAŞ terör örgütüne karşı kurulan uluslararası koalisyon bünyesinde güç birliği yapmıştır.
  Quote Message: Türkiye ve ABD, DEAŞ terör örgütüyle mücadele edilmesi ve örgütün yeniden ayağa kalkmasının engellenmesi hususlarında mutabıktır. Öte yandan Obama yönetimi, tehlikeli ve eşi benzeri görülmemiş bir adım atarak, Türkiye’de binlerce sivili katleden PKK terör örgütüne silah ve eğitim vermiş; bunu DEAŞ ile mücadeleyi taşeron unsurlara ihale etmek amacıyla yapmıştır.
  Quote Message: DEAŞ terör örgütünün Suriye topraklarında kurduğu sözde devlet ortadan kalkınca, PKK’lı teröristler silahlarını Türkiye’deki masum insanlara doğrultmuştur. Biz bu tehdit konusunda son derece açık davranarak, ABD’yi PKK’ya verdiği ağır silahları toplamaya ve ek sevkiyatları durdurmaya çağırdık. Nihayet topraklarımızda kayıplar yaşamamak için gerekli adımları attık.
  Quote Message: Bugün Türk halkı anlaşılabilir şekilde kafa karışıklığı yaşamaktadır. NATO müttefikimiz olan ABD’nin neden terörle mücadele çabalarımızı desteklemediğini sorgulamaktadırlar. ABD’nin neden mülteci krizine bir çözüm önermediğini merak edilmektedirler. Washington’un neden Suriye’nin kuzeyinde mülteciler için kurulacak bir güvenli limana karşı çıktığını anlamaya çalışmaktadırlar.
  Quote Message: Birçok ABD’li sivil ve askeri yetkilinin kariyerlerinin Suriye’deki DEAŞ tehdidini ilelebet ayakta tutmaya endeksli olduğu sır değildir. Nitekim son günlerde ABD’li yetkililerin, resmi yetkilerini kullanarak Suriye’nin kuzeyindeki durum hakkında yalan haberler servis ettiğini, PKK’nın Suriye kolu tarafından işlenen suçları örtbas etmeye çalıştıklarını gördük. Binlerce DEAŞ’lı teröristi hapishanelerden salıveren örgüt, Türkiye-Suriye sınırında sivilleri ve gazetecileri kasıtlı olarak hedef almış; son olarak Esad rejimiyle kirli bir anlaşmaya imza atmıştır.
  Quote Message: Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde attığı adımlar hakkında tamamen şeffaf olmuştur. DEAŞ dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelemizi, dünya çabalarımızı desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz. Tüm tarafları taraflı ve yalan haberleri bir kenara bırakarak Türkiye’nin küresel terör karşısında bir dalgakıran olduğunu görmeye çağırıyoruz.”
 2. Kremlin: Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki günlerde Moskova'ya gelecek

  Kremlin'den Salı günü geç saatlerden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı önümüzdeki günlerde Moskova'ya davet ettiği duyuruldu.

  Yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti kabul ettiği belirtildi.

  İki lider arasında yapılan telefon görüşmesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda uzlaşı içinde olduğu da vurgulandı.

  İki liderin, Türk ve Suriye ordu kuvvetleri arasında olası bir çatışmanın engellenmesi gerekliliği üzerine konuştuğu da açıklandı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asla ateşkes ilan etmeyiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere konuştu ve "Trump ateşkes ilan edin dedi, asla ateşkes ilan etmeyiz." dedi.

  NTV televizyonunda açıklamaları yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "yaptırım konusunda bir endişeleri olmadığını" söylediği de belirtiliyor.

  Erdoğan'ın operasyonun hedefini, "teröristlerin 32 kilometrelik alanın dışına çıkması" olarak belirttiği bildiriliyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Menbic ve Kobani konusunda ise "Rusya ve ABD ile görüşmeler devam ediyor." dediği belirtiliyor.

  Erdoğan, Suriye ordu güçlerinin Menbic'e girişi konusunda ise "Rejimin girmesi olumsuz değil ama terör örgütü kalmamalı." dediği bildiriliyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pence'in ziyaretini "Trump'ın ısrarı ile kabul ettiğini" söylediği de bildiriliyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,
 4. Beyaz Saray: Başkan Yardımcısı Pence Perşembe günü Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

  ABD Başkanı Donald Trump

  ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çarşamba günü Türkiye'ye gideceğini açıkladı.

  Beyaz Saray'da konu ile ilgili konuşan Trump, Türkiye'ye çok güçlü yaptırımlar uygulandığını ve ziyaretin "ateşkes" amaçladığını söyledi.

  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Pence'in Perşembe günü Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geleceği duyuruldu.

  Açıklamada, "Başkan Yardımcısı Pence, Başkan Trump'ın bir çözüme ulaşılana dek, cezalandırıcı ekonomik yaptırımlarda kararlı olduğunun bir kez daha altını çizecek" denildi.

  Trump yönetiminden bir başka yetkili, Reuters haber ajansına ateşkesten kast edilenin, Türk ordusunun ilerleyişinin durdurması olduğunu belirtmişti.

 5. ABD'li üst düzey yetkili AFP'ye konuştu: Önemli sayıda IŞİD'linin firarına ilişkin bir tespit yok

  Fransız AFP haber ajansının da aralarında olduğu bir grup muhabire konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği operasyon sonrası önemli sayıda IŞİD'linin firarına ilişkin bir tespit olmadığını söyledi.

  Söz konusu yetkili, "Tespit edilmiş, büyük bir firar yok" dedi.

  Aynı yetkili, IŞİD ile bağlantılı olan 50 ila 150 arasında kadın ve çocuğun, oluşan kaos ortamında kaçtığını da kaydetti.

  İsminin açıklanmaması karşılığında demeç veren yetkili, bölgeyi operasyon öncesindeki gibi gözlemleyemediklerini de vurguladı.

  Suriye Demokratik Güçleri adına Pazar günü yapılan açıklamada, 785 IŞİD'le bağlantılı tutuklunun Ayn İsa'daki kamptan kaçtığı savunulmuştu

  View more on youtube
 6. Rusya: Türkiye, ordusunu en fazla 10 kilometre içeri sokabilir

  Rusya'nın Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiyev, Türkiye'nin kalıcı bir şekilde askerlerini Suriye'de konuşlama hakkı olmadığını açıkladı.

  Lavrentiyev, Moskova'nın Türkiye'nin yaptığı operasyonu onaylamadığını, üzerinde mutabık olunan anlaşmalara göre de, ordusunu en fazla 10 kilometre içeriye sokabileceğini kaydetti.

  Türk ordusu ve Suriye Milli Ordusu unsurları, yaklaşık 30 kilometre derinlikteki Menbic'in hemen kuzeyinde konuşlanmayı sürdürüyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan seyahati öncesi yaptığı açıklamada, "Münbiç konusunda uygulama aşamasındayız" demişti.

  Rus yetkililer, Rus askeri polisinin Menbic'in kuzeybatısında, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türk silahlı kuvvetleri arasındaki temas hattında devriye görevi sürdürdüğünü açıklamıştı.

  DHA, Menbic dışındaki Türk askeri birimlerinin fotoğrafını servis etti
  Image caption: Menbic dışındaki Türk askerlerini Demirören Haber Ajansı servis ediyor
 7. UEFA, Türk futbolcuların asker selamı ile ilgili soruşturma başlattı

  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA, Türkiye Milli Futbol Takımı'nın son iki Avrupa Şampiyonası eleme grubu karşılaşmasındaki asker selamı görüntüleri hakkında inceleme başlatıldığını resmen açıkladı.

  Türkiye'nin kazandığı Arnavutluk ve berabere sonlanan Fransa karşılaşmasında atılan iki gol sonrası Türk futbolcular asker selamı ile Suriye'deki operasyona destek mesajı vermişti.

  UEFA, söz konusu iki maçtaki görüntülerle ilgili bir Etik ve Disiplin Müfettişi'nin atandığını açıkladı.

  Müfettişin, siyasi anlamda provokatif bir davranışın olup olmadığının araştıracağı belirtildi.

  UEFA

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, konu ile ilgili öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, “Fransa bakanı bu yönde UEFA'ya şikayette bulunmuşlar." demişti.

  Takımın çalıştırıcısı Şenol Güneş de "Asker selamı vermekte kötü bir niyet yok. Askerlerimizi birini öldürsün diye göndermiyoruz. Kendimizi korumak için yapıyoruz. Bu benim işim değil, Trump’ın işi, Macron'un işi, Onlar dünyayı yönetiyorlar, Bu soruyu bana sormayın Ben takımı zor yönetiyorum" diye konuşmuştu.

 8. Menbic'te son durum: ABD önderliğindeki koalisyon Menbic'ten tamamen çekildi

  Rusya'nın, Türkiye ve Suriye ordusunun Menbiç'teki temas noktalarında devriye görevi uyguladığını açıklaması sonras ABD'den de askerlerin bölgeden çekildiği doğrulaması geldi.

  ABD'nin önderliğinde kurulan koalisyonun sözcüsü, "Koalisyon güçleri Suriye'nin kuzeydoğusundan çekiliyor. Menbic'ten çıktık" dedi.

  Rus Savunma Bakanlığı Menbic'e ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye hükümet güçlerinin Menbic şehrinin ve yakın yerleşimlerinin tamamında kontrolü sağladığını" kaydetti.

  Açıklamada, "Rus askeri polisi, Menbic'in kuzeybatısında, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türk silahlı kuvvetleri arasındaki temas hattında devriye görevini sürdürüyor." denildi.

  Türk askeri Menbic dışı
  Image caption: DHA, Menbic dışındaki Türk askeri birimlerinin fotoğrafını servis etti
 9. ABD Savunma Bakanı Mark Esper: Türkiye’nin sorumsuz ve fevri tek taraflı eyleminin muhtemel sonuçlarından Erdoğan sorumludur

  ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekatına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  Quote Message: ABD ile uluslararası toplumun karşı çıkmasına ve tekrarladığı uyarılara rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'nin kuzeyine tek taraflı işgal emri verdi, bu durum geniş çaplı can kayıplarına, mültecilere, yıkıma, güvensizlik ortamına ve ABD askeri güçlerinin artan bir tehditle karşı karşıya gelmesine neden oldu.
  Quote Message: Bu kabul edilemez saldırı aynı zamanda Suriye’de “IŞİD’i yenilgiye uğratma” konusundaki başarılı çok uluslu hedefi zayıflattı ve pek çok tehlikeli IŞİD tutuklusunun serbest kalmasına yol açtı.
  Quote Message: Türkiye'nin sorumsuz eylemleri nedeniyle ABD güçlerinin Suriye'nin kuzeyinde karşılaştığı risk kabul edilemez bir düzeye ulaştı. Aynı zamanda daha geniş çaplı bir çatışmanın içine çekilme riskiyle karşı karşıyayız. Bu nedenle ABD Başkanı'nın talimatıyla Savunma Bakanlığı, ABD askeri personelini Suriye'nin kuzeydoğusundan planlı şekilde çekmektedir.
  Quote Message: Türkiye'nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve fevridir. IŞİD'in yeniden dirilme ihtimali, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz de dahil olmak üzere bunun sonuçlarının tüm sorumluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aittir. Bundan ülkelerimiz arasındaki ikili ilişki de zarar görmüştür."
  Quote Message: Gelecek hafta Brüksel’de NATO’yu ziyaret edecek ve diğer NATO müttefiklerini, Türkiye’nin bu korkunç eylemlerine karşılık olarak kolektif ve tek tek diplomatik ve ekonomik önlemler almaları konusunda zorlayacağım.
  Mark Esper
 10. Reuters: BM Güvenlik Konseyi Çarşamba günü Suriye'deki gelişmeler gündemi ile toplanabilir

  Reuters haber ajansı,Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nun, Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Çarşamba günü toplanabileceğini bildirdi.

  Ajansın diplomatlara dayandırdığı habere göre, görüşme, üye ülkeler İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya tafafından talep edildi.

  Çarşamba günü gerçekleşmesi beklenen görüşme, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyon sonrası bu gündemle yapılacak ikinci toplantı olacak.

  BM Güvenlik Konseyi
 11. Menbiç'teki saldırıda hayatını kaybeden askerlerin sayısı 2'ye çıktı

  Suriye’nin Menbic bölgesinden yapılan havan topu saldırısı sonucu hayatını kaybeden askerlerin sayısının ikiye çıktığı açıklandı.

  Milli Savunma Bakanlığı, saldırıda hayatını kaybeden askerlerin üsteğmen ve piyada uzman er rütbesinde olduğunu duyurdu.

  Saldırda 7 asker de yaralandı.

  Menbic'de hayatını kaybeden ve yaralanan askerlerin hangi bölgede olduğu ise belirtilmedi.

  Menbic'in kuzeyinde, Türkiye'nin 2017'de sona eren Fırat Kalkanı Operasyonu'nda kontrolünü ele geçirdiği Cerablus ve batısında da El Bab bulunuyor.

  Menbiç
 12. Rasulayn'da çatışmalar yoğunlaştı

  Rasulayn
  Image caption: Rasulayn

  Türkiye’nin 9 Ekim’de Barış Pınarı Operasyonu’nu başlattığı Suriye’deki sınır kenti Rasulayn’da, çatışmalar yoğunlaştı.

  Milli Savunma Bakanlığı’nın 12 Ekim’de “kontrol altına alındığını” duyurduğu Rasulayn’dan açıklama yapan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise, TSK’nın şehrin sadece bir kısmına girdiğini savunmuştu.

  Salı günü sabah saatlerinde SDG, Rasulayn’da kontrolünü kaybettiği bölgelere yönelik yeni bir saldırı başlattı.

  SDG’nin yönettiği internet sitelerinde ilçenin geri alındığı iddia edildi. Irak’tan Kürtçe yayın yapan Rudaw haber sitesi de şehrin kontrolünün SDG’ye geçtiğini duyurdu.

  Ankara’dan ise henüz resmi bir açıklama yok.

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, şehir merkezinde SDG ile Türk ordusu ve Türkiye destekli Suriyeli muhalifler arasında çatışmaların yoğunlaştığını duyurdu.

  BBC Türkçe’ye Rasulayn’daki gelişmelerle ilgili bilgi veren yerel bir kaynağa göre Türk ordusu ve Suriyeli muhalifler, şehrin doğusu, batısı ve kuzeydeki Türkiye sınırından ilerleyerek çembere almaya çalışıyor.

  Farklı kaynaklarca teyit edilmemiş bu bilgiye göre Rasulayn’la Tel Tamir’in arasındaki ikmal bağlantısını kesmek üzere özellikle bu bölgede yoğun bombardıman var. Yolların vurulduğu haberleri de geliyor.

  Suriye ordusu ise Tel Tamir’e askerlerini sevk ettiğini duyurdu.

  SDG ile Şam arasında Pazar günü varılan anlaşma sonrası Suriye ordusu, Menbic ve Tabka gibi SDG kontrolündeki bölgelere girdi. SDG’nin bu bölgelerden bazı güçlerini kuzeye kaydırdığı belirtiliyor.

  SDG Rasulayn’da savunmaya geçtikten sonra yoğunlaşan çatışmalar neticesinde, binlerce sivil bölgeden kaçtı.

  SDG bir açıklamaya yayımlayarak çatışmalarda 23 savaşçının öldüğünü duyurdu.

  SDG’li yetkili Aldar Halil de, Kürtçe yayın yapan Rohani TV’ye Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sınırların korunması için Şam’la uzlaşmaya vardıklarını, Suriye ordusu sözlerini yerine getirmezse “savunmaya devam edeceklerini” söyledi.

  Rejimin daha önce sınırların kontrolü için anlaşmaya çalıştığını ancak kabul etmediklerini belirten Halil, bu kez şartlar değiştiği için kabul ettiklerini ancak çatışmaların sonrası için herhangi bir siyasi anlaşma yapmadıklarını savundu.

  “Merkezi olmayan demokratik bir yönetimi” savunduklarını belirten Halil, Derik’ten Rasulayn’ave Tel Abyad’dan Kobani’ye kadar olan bölgeye ve Menbic’e Suriye bayraklarının çekilmesi konusunda uzlaştıkları bilgisini verdi.

 13. Newsweek: ABD Menbic'i Rusya'ya bırakmak için 24 saatte çekildi

  Rus askerleri Menbic'de

  Newsweek’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, ABD ordusunun Pazartesi günü Menbic’den acil çekilme başlattığını; böylece Rus ordusunun bölgede konuşlanmasına yardım edildiğini söyledi.

  Emrin Pazartesi günü geldiğini ve 24 saat içinde çekilmenin tamamlanması için çalıştıklarını belirten yetkili, “Uzun süredir bölgede olduğumuz için, Rus güçlere, daha önce güvenli olmayan bölgelere hızlıca giriş yapmaları konusunda yardımcı olduk. Bu, aslında bir ‘devir-teslim’. Ayrılırken olabildiğince hızlı olmak için taşınacak her şeyimizi alıp, taşınamayan hassas malzemeleri yok ettik.” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Operasyonu’nun, Ağustos 2016’dan bu yana temelini YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan Menbic’e de genişleyeceğini söylemişti.

  Salı günü Bakü’de konuşan Erdoğan, “Menbic’den Irak sınırına kadar” operasyonun süreceğini bir kez daha tekrarladı.

  ABD ve Rusya’nın birlikte attığı bu adım sonrası, Rusya destekli Suriye rejim ordusu Menbic’e girdi.

  Bu gelişmenin ardından Ankara’dan, Menbic’deki YPG’lilerin havan topu saldırısı sonucu bir askerin hayatını kaybettiği açıklaması geldi. Türkiye destekli Suriyeli muhalifler de bölgeye giren birliklerin yine YPG’ye bağlı Kürt savaşçılar olduğunu, rejim ordusunun şehrin sadece bir kısmında olduğunu savunuyor.

 14. Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev: Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu kabul edilemez

  Alexander Lavrentyev
  Image caption: Alexander Lavrentyev

  Rus Interfax Haber Ajansı, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev’in açıklamalarını haberleştirdi.

  Buna göre, Rusya’nın Suriyeli Kürtler ve Suriye hükümeti arasında arabuluculuk yaptığını ve görüşmelerin çoğunlukla Rusya’nın Hmeymim Askeri Üssü’nde yapıldığını söyleyen Lavrentyev, Türkiye-Suriye sınırının güvenliğinin, "tüm sınıra" konuşlandırılacak Suriye ordusu askerleri tarafından sağlanması gerektiğini belirtti.

  Şam ile Kürtler arasında sağlanacak daha yoğun iletişimin, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya yardımcı olacağını da söyleyen Lavrentyev’e göre Türkiye’nin askeri operasyonu, Kürtleri Şam’la diyalog kurma yoluna itti.

  “Rusya, Türkiye ile Suriye arasında herhangi bir çatışma çıkmasına izin vermeyecek” diyen Lavrentyev, “Ankara ile Şam’ın görüştüğünü” ifade etti. İki ülkenin Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları ile istihbarat servislerinin görüşmeye devam ettiğini söyledi.

  Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı öncesinde Rusya ile bir uzlaşmaya varmadığını belirten Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi, operasyonun kuzey Suriye’deki “dini dengeleri bozabileceğini” söyledi ve “Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

  Lavrentyev, ABD askerlerinin Suriye’den tamamen çekileceğine dair kuşkuları olduğunu da belirtti.

 15. İngiltere de Türkiye'ye silah satışını askıya aldı

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Suriye'de süren askeri operasyon nedeniyle Türkiye'ye silah satışının askıya alındığını açıkladı.

  Raab "İngiltere hükümeti silah iracatına yönelik sorumluluklarını çok ciddiye alıyor ve bu durumda, Türkiye'ye yaptığımız savunma ihracatını çok dikkatli ve sürekli bir inceleme altıda tutacağız. Bu inceleme bitene kadar Suriye'deki askeri operasyonlarda kullanılabilecek mallara yeni ihracat izni verilmeyecek" dedi.

  Raab ayrıca Türkiye'nin ülkesindeki Suriyeli mültecileri Avrupalı müttefiklerine karşı "jeopolitik piyon" olarak kullanamayacağını ve Suriye'de tek taraflı bir demografik değişiklik yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

  Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Pazartesi günü Lüksemburg’da toplanmış; Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Operasyonu’nun durdurulması çağrısı yapmıştı.

  Operasyona tepki niteliğinde AB’nin blok olarak Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması talebi de görüşülmüş ancak kabul görmemişti. Bunun yerine Silah satışını durdurma kararı üye ülkelerin hükümetlerine bırakıldı.

 16. Rusya Savunma Bakanlığı: Suriye ordusu Menbic'in kontrolünü tamamen ele geçirdi. Türk ordusu ile koordinasyon halindeyiz

  Suriye ordusu Menbic'de

  Rus Interfax haber ajansına göre Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun Menbic’i tamamen kontrol altına aldığını açıkladı.

  Interfax'a göre Bakanlık, Rus askerinin Suriye’nin Menbic şehrinde Türk ordusuyla koordinasyon halinde olduğunu açıkladı.

  Aynı açıklamada, ABD birliklerinin Menbic’den ayrılarak Irak sınırına doğru ilerlediği bilgisi de yer aldı.

  Rus basınının geçtiği haberlere göre Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Menbic’in kuzeyinde Türkiye ve Suriye ordularının bulunduğu bölgede iki ordu arasındaki cephe hattında Rus askeri polisi devriye yapıyor.

  Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Rusya’dan yapılan açıklamadan yaklaşık yarım saat önce bir açıklama yaparak Menbic'den yapılan havan ve topçu ateşi neticesinde 1 askerin hayatını kaybettiğini, 8 askerin de yaralandığını duyurmuştu.

  Suriye resmi devlet televizyonu öğlen saatlerinde Suriye ordusunun Menbic’e girdiğini duyururken Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin sözcüsü Yusuf Hamud ise, “Menbic’e giren birliklerin rejim kuvvetleri olduğu söyleniyor ama çoğu PYD mensupları” açıklaması yaptı.

 17. Milli Savunma Bakanlığı: Menbic'den yapılan havan ve topçu ateşi neticesinde 1 asker şehit oldu

  Türk ordusu Menbic yakınlarında

  Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin Menbic bölgesinden yapılan havan topu saldırısı sonucu bir askerin hayatını kaybettiğini, 8 askerin de yaralandığını duyurdu.

  Açıklamada, Menbic'den atılan havan topu sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan askerlerin hangi bölgede olduğu ise belirtilmedi.

  Menbic'in kuzeyinde, Türkiye'nin 2017'de sona eren Fırat Kalkanı Operasyonu'nda kontrolünü ele geçirdiği Cerablus ve batısında da El Bab bulunuyor. Bu iki bölgede de Türk askeriyle birlikte Suriyeli muhalifler kontrolü sağlıyor.

  Menbic'in doğusunda ise Fırat Nehri'nin kıyısındaki bölgede yine Suriye Demokratik Güçleri hâkim.

 18. Suriyeli muhalifler: Menbic'e giren birlikler ağırlıklı olarak PYD mensupları

  Menbic

  Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Milli Ordu sözcüsü Yusuf Hamud, daha önce Suriye ordusunun girdiği bildirilen Menbic’teki birliklerin "Suriyeli Kürt militanlar olduğunu" duyurdu.

  Suriye resmi haber ajansı SANA, daha önceki açıklamasında hükümete bağlı birliklerin Menbic’e girdiğini bildirmişti. Suriye resmi devlet televizyonu da, Suriye ordusunun Menbic'e giriş görüntüleri olduğunu belirttiği görüntüler paylaşmıştı.

  Hamud ise "Suriye ordusundan bazı askerlerin şehre girdiğini ama ağırlıklı olarak hükümetin kontrolündeki Halep’ten Menbic’e giren Suriyeli Kürt savaşçılar olduğunu’" söyledi.

  Hamud, “Menbic’e giren birliklerin rejim kuvvetleri olduğu söyleniyor ama çoğu PYD mensupları” dedi.

  Halep'te Suriye ordusu askerleri var ancak şehrin kuzey batısındaki Tel Rıfat bölgesi, YPG'nin kontrolünde. Bu bölgedeki YPG'lilerin zaman zaman Halep üzerinden doğudaki YPG bölgelerine geçiş yaptığı biliniyor.

 19. Mardin Valiliği: Kızıltepe ilçesine havan topu atıldı, 2 sivil hayatını kaybetti

  Kızıltepe

  Türkiye-Suriye sınırındaki Mardin şehrinin Kızıltepe ilçesine bağlı sınır bölgesindeki Taşlıca ve Otluk mahallelerine Suriye tarafından havan topu ve roket mermileri atıldı. Saldırılarda 2 sivil hayatını kaybetti, 12 kişi de yaraladı.

  Mardin Valiliği bir açıklama yaparak "Suriye tarafından PKK/PYD-YPG terör örgütü mensuplarınca İlimiz Kızıltepe İlçesi Taşlıca ve Otluk Kırsal Mahalleleri’ne siviller hedef alınarak atılan havan ve roket mermilerinin isabet etmesi sonucu, 2 sivil vatandaşımız vefat etmiş, 12 sivil vatandaşımız da yaralanmıştır." dedi.

  Kızıltepe, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Operasyonu’nda bombalanan şehirlerden Kamışlı ve Rasulayn’ın arasında kalan bölgedeki Derbesiye’nin sınır komşusu.

  Derbesiye Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolünde.

  Yaralılar, bölgeye sevk edilen ambulanslarla Mardin’deki hastanelere kaldırıldı.

 20. Erdoğan: Bu sabah itibariyle yaklaşık 1000 kilometre karelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık

  Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki “Türk dili Konuşan Ülkeler Zirvesi”nde konuştu.

  9 Ekim’de Suriye’nin kuzey doğusundaki Barış Pınarı Harekâtı’na da konuşmasında değindi:

  “Bu sabah itibariyle yaklaşık 1000 kilometre karelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık. İnşallah en kısa zamanda Menbic’den Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip önce 1, sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz. Uluslararası destekle altyapı, okul, hastane ve konut projeleriyle istikrarı sağlayacağız.

  “Suriye’nin kuzeyi barış pınarlarıyla yeniden yeşerene, hedeflerimize erişene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”