Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye ile Rusya arasında varılan 10 maddelik mutabakat metnini Dışişleri Bakanları duyurdu

  Erdoğan ve Putin

  Ortak basın toplantısının ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ortak mutabakat metnini okudu:

  1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

  2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

  3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

  4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

  5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

  6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

  7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

  8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

  9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

  10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

 2. Erdoğan: 23 Ekim öğlen saat 12’den itibaren 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları 30 kilometrenin dışına çıkarılacak; örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecektir.

  Erdoğan ve Putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya'nın Soçi kentinde yaklaşık 6 buçuk saat süren ikili görüşmesi sona erdi.

  Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

  Putin “Suriye yönetimi ile Suriye’nin kuzey doğusunda yaşayan Kürtler arasında kapsayıcı bir diyalog başlamak zorunda.” dedi.

  Rus devlet başkanı, iki liderin vardığı uzlaşıyı Rus ve Türk dışişleri bakanlarının açıklayacağını söyledi:

  "Çok uzun bir çalışmadan sonra dışişleri bakanlarımız vardığımız kararı açıklayacak. Suriye-Türkiye sınırında oluşan durumu çözüme bağlayacak olan nitelikte, dönüm noktası sayılabilecek bir karardır bu."

  Putin, Suriye'nin toprak bütünlüğüne bir kez daha vurgu yaptı:

  Quote Message: Biz defalarca Türkiye’nin ulusal güvenliğini temin etmek için attığı adımları anlayışla karşıladığımızı söyledik. Önemli olan terör örgütlerinin Türkiye’nin askeri harekâtından yararlanmamasıdır. Bunların arasında DEAŞ da var. Suriye’de kalıcı ve uzun vadeli istikrarın sağlanması ancak bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı duymakla mümkün olabilir. Bu bizim ilkesel tutumumuzdur. Türk ortaklarımızın bu tutumu paylaşması çok önemli. Bölgedeki barışı Suriye ve Türkiye birlikte sağlayacak, karşılıklı saygı olması gerekiyor."

  Türkiye ile ABD'nin üzerinde uzlaştığı, operasyona verilen aranın bugün saat 22:00'de dolmasına saatler kala açıklama yapan iki lider, "göçmenlerin Suriye'ye dönüşü ve insani yardım konularını da görüştüklerini" açıkladı.

  Putin “Suriye yönetimi ile Suriye’nin kuzey doğusunda yaşayan Kürtler arasında kapsayıcı bir diyalog başlamak zorunda.” dedi:

  “Suriyeli göçmenler vatanlarına dönebilmeli” diyen Putin, ekonomi ve turizm alanındaki işbirliğinin, askeri ve teknik alandaki işbirliği gibi aktif şekilde geliştiğini belirtti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki durum da yaptığımız görüşmelerin gündemindeydi. İdlib’de nispi bir sükûnetin tesis edildiğini, saldırılarda bir azalma yaşandığını görmek memnuniyet vericidir. Ana gayemiz, istikrar ortamını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmektir." dedi:

  Quote Message: Sayın Putin’e harekâtımız hakkında kapsamlı bilgi verdim. Daha önce ifade ettiğim gibi harekâtın ana gayesi bölgeden YPG’yi çıkartıp Suriyeli sığınmacıların geri dönmesini sağlamaktır. Bu operasyon Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğünü de garanti altına almaktadır. Bizim hiçbir zaman ülkenin egemenliğinde gözümüz yoktur.

  Milli paralarla ticaretin artırılmasına ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile S-400 füze savunma sisteminin belirlenen takvimde ilerlediğini söyleyen Erdoğan, “savunma sanayi alanında çok ciddi adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

  Quote Message: Harekâtla güvenli hale getireceğimiz alana öncelikle 1 milyon, akabinde bir bu kadar daha Suriyelinin yerleşeceğine inanıyoruz. Buna dair planlarımız muhataplarımızla paylaştık. Bu süreçte Rus dostlarımızla beraber çalışacak, gönüllü geri dönüşleri kolaylaştıracak projelere imza atacağız. Bugün sayın Putin’le terörle mücadele, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlanmasıyla mültecilerin geri dönüşü noktasında tarihi bir mutabakat imza attık. Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir. 23 Ekim öğlen saat 12’den itibaren 150 saat içinde YPG’li teröristler ve silahları 30 kilometrenin dışına çıkarılacak; örgütün tahkimat ve mevzileri imha edilecektir. 150 saatin sonrasında Barış Pınarı Harekâtı’nın doğusunda ve batısında kalan bölgede, 10 kilometre derinlikte Rus-Türk devriyeleri başlayacaktır. Tel Rıfat ve Menbic’deki tüm YPG’li teröristeler silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır. Terörist sızmalara karşı her iki ülke gerekli tedbirleri alacaktır.
 3. AFP: YPG, üzerinde anlaşılan bölgeden tamamen çekildiğini Washington’a bildirdi

  Suriye

  Fransız haber ajansı AFP, Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) yetkili Aldar Halil’in, SDG’ye bağlı tüm silahlı güçlerin ABD ile Türkiye’nin anlaştığı bölgeden çekildiğini açıkladığını duyurdu.

  Buna göre AFP'ye konuşan Aldar Halil, “Ateşkes anlaşmasının tüm gereklerini yerine getirdik. Doğuda Rasulayn ve batıda Tel Abyad arasındaki askeri operasyonların sürdüğü bölgeden tüm askeri ve güvenlik güçlerimizi çektik” dedi.

  ABD’li bir yetkilinin hem Reuters hem AFP’ye verdiği bilgiye göre de, SDG komutanı Mazlum Kobani ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e bir mektup yazarak "tüm YPG güçlerini güvenli bölgeden çektiğini" bildirdi.

 4. ABD’deki Halkbank davası savcısı, bankayı suçlamalardan kaçma ve mahkemeye itaatsizlikle itham etti

  Halkbank

  ABD’nin İran’a yaptırımlarını ihlal etme planları yapma suçlamasıyla Manhattan’daki bir federal mahkemede görülen Halkbank davasına bankadan herhangi bir temsilci katılmadığı bildirildi.

  Savcılığın Halkbank’ın ABD’deki avukatlarına mahkeme celbi ilettiğini kaydeden Savcı Yardımcısı Michael Lockard, bankanın duruşmaya katılmayarak suçlamalardan kaçtığını ve mahkemeye itaatsizlik ettiğini söyledi.

  Davaya bakan Yargıç Richard Berman bugünkü duruşmada, ABD’de iki yıldan uzun süre cezaevinde kaldıktan sonra Türkiye’ye dönen eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürü olması konusunda ise “Sanırım bu da finansal suçlar işlemiş birinin topluma entegre edilmesinin bir yolu” diye konuştu.

  Yargıç Berman, bankaya iki hafta ek süre tanındığını açıkladı.

  ABD’de adliye haberleri yapan Courthouse News’in muhabiri Adam Klasfeld, Halk Bankası’nın bugün ABD’de görülen duruşmaya avukat göndermeyerek katılmadığını yazdı.

  Halkbank’ın ABD’deki avukatı Andrew Hruska, Pazartesi günkü mahkeme kayıtlarında, Halkbank adına celbi kabul etme veya duruşmaya katılma yetkisi olmadığını ifade etti.

  Manhattan’daki federal savcılık, Halkbank’a karşı suçlamaları 16 Ekim’de gündeme getirdi. Halkbank, suçlamaları, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına karşı Washington’un yaptırımı olarak yorumladı.

  Reuters haber ajansı konuyla ilgili haberinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Halkbank’a yöneltilen mesnetsiz suçlamaları reddettiğini belirterek Çavuşoğlu’nun, “ABD yasaları doğru biçimde uygulandığı takdirde ve yine siyasi saikler bir kenara bırakılması durumunda Halkbank yöneltilen birçok suçlamadan aklanacaktır” sözlerine yer verdi.

  View more on twitter
 5. Çukur dizisine RTÜK’ten idari para cezası

  Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), şiddet sahneleri nedeniyle gelen yoğun şikayet üzerine Çukur dizisine idari para cezası müeyyidesi uyguladığını açıkladı.

  SHOW TV’de üçüncü sezonu yayınlanan Çukur dizisinin ilk üç bölümünde erken saatlerde yoğun olarak darp, cinayet, ateşli silahlar gösterilmesi nedeniyle RTÜK denetimine takıldığı ifade edildi.

  Dizi hakkında düzenlenen raporu gündemine alan Üst Kurul, Çukur’a 6112 sayılı yasanın 8. Maddesinin ş bendindeki “yayın hizmetleri, şiddeti özendirici ve kanıksatıcı olamaz” hükmünü ihlalden oy birliğiyle idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

 6. Göreme Vadisi ve çevresinin Milli Park statüsü kaldırıldı

  Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, 1986’da Göreme Vadisi ve çevresindeki alanı Milli Park olarak belirleyen Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.

  Göreme Vadisi ve çevresi 1985’te de UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Dünya Mirası Sit Alanı olarak belirlenmişti.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararın yetki karmaşasından kaynaklanan izinsiz yapılaşmayı engellemek amacıyla alındığı ifade edildi.

  Açıklamada şöyle denildi:

  "Göreme Vadisinde Milli Park statüsünün kaldırılarak Kapadokya Alanı'nın ranta açılacağına dair çeşitli mecralarda haberlerin yer aldığı görülmektedir. Kapadokya Alanı'nda arkeolojik, kentsel, doğal sit alanları, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ve milli park gibi birçok farklı koruma statüsünün bir arada bulunması alanda zamanla yetki karmaşasına neden olmuş, bu durum kaçak yapılaşmaların artmasına ve alanın tahrip edilmesine yol açmıştır."

  Kapadokya
 7. Yerine kayyum atanan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı tutuklandı

  Gözaltına alınıp görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında tutuklama kararı verildi.

  Selçuk Mızraklı ile birlikte Kayapınar ve Bismil ilçelerinin belediye başkanları HDP'li Kezban Yılmaz ve Orhan Ayaz da dün gözaltına alınmıştı.

  Selçuk Mızraklı, 19 Ağustos'ta Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile birlikte görevden alınmıştı.

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; Mızraklı, Türk ve Ertan'ın "terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu", "terör örgütlerine destek verdikleri" yönünde tespit ve deliller bulunduğu" belirtilmişti.

  Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz denetimli serbestlik ile bırakılırken, diğer iki belediye başkanlarının ifadelerinin alınmakta olduğu bildirildi.

  View more on twitter
 8. Kılıçdaroğlu: Bu dış politika Türkiye'ye hayır getirmez... devletin itibarını da sıfırladılar

  Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin izlediği dış politikanın devletin itibarını sıfırladığını söyledi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

  “Bu izlenen dış politika devletin itibarının sıfırlandığını gösteriyor. Mütekabiliyet diye bir kaide vardır. Sen bana ne yaparsan karşılığında ben de sana aynısını yaparım. Onur, şeref, haysiyet bu şekilde korunur.”

  “ABD Başkan Yardımcısı Pence ile Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşecek misiniz diye gazeteciler Erdoğan’a sorduğunda ‘hayır’ diyor. Bu doğru bir tutumdu. Ama sonra Fahrettin Altun ve İbrahim Kalın açıklama yaparak görüşeceğini söyledi. 180 derece döndü. Başkan ile Başkan Yardımcısı aynı masada oturuyor. Erdoğan’ın ezikliği beni rahatsız ediyor. Onlarla mevkidaşları Fuat Oktay görüşmeliydi.”

  Trump, TC hükümetini, bakanlarını aşağılayanmektubunu yayınladı. Bu sırada ABD’de Türkiye’ye karşı yaptırımlar tartışılmaktaydı… Erdoğan’ın çıkıp aslan kesilmesini beklerdik. ‘Ey Trump, sen benim, ailemin mal varlığını mı araştıracaksın? Araştırmazsan namertsin diyecekti. Ben hesap vereceksem Türk milletine veririm’ demesi gerekirdi. Ama diyemedi.”

  “TC devleti tarihinde bizi bu kadar aşağılayan bir mektup gelmedi… ABD’nin elinde hangi kozlar var ki bunu yalayıp yuttular. Mal varlığı ile ilgili mi, başka bir şey mi?.. Bütün partiler mektuba tepki gösterdi, sadece AKP’den tık yok… Aşağılanan bir ülke var. Nasıl içlerine sindiriyorlar?”

  Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın mektubuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bazı sorular yöneltti:

  Kemal Kılıçdaroğlu

  "Hiç bir şekilde diplomatik teamüllere uymayan ve hakaret dolu ifadeler içeren bu mektubu "bu üslup kabul edilemez" diyerek neden iade etmediniz?

  "Okuduğunuzda bu ifadeleri nasıl hazmettiniz? Neden ve hangi korku, endişe ve ruh haliyle bu mektubu kabul ettiniz? Hakaretler içeren mektubu anında iade etmediğiniz gibi, kamuoyundan da gizlediniz. Neden?

  "Bu mektubu Amerikalılar kamuoyuna duyurmasaydı üstünü örtecek, sessiz mi kalacaktınız? Hakaretler içeren mektubun üstünü artık örtemeyeceğinize göre, milletin onurunu nasıl kurtaracak ve bu yakışıksız üsluba Türkiye ve ABD arşivlerine girecek şekilde nasıl cevap vereceksiniz?"

 9. Borsa İstanbul'da yüzde 10 pay sahibi olan AİKB: Hakan Atilla'nın genel müdürlüğe getirilmesini desteklemiyoruz, bize danışılmadı

  Borsa İstanbul A.Ş’nin ikinci en büyük hisse sahibi olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, ABD’de 32 ay hapis cezası alan Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın, şirketin Genel Müdürlük görevine getirilmesine karşı çıktı.

  Reuters haber ajansına konuşan AİKB iletişim müdürü Jonathan Charles, “Bize danışılmadı, bu kararı desteklemiyoruz” dedi.

  AİKB, Borsa İstanbul’da yüzde 10 pay sahibi. En büyük hisse ise yüzde 80 ile Varlık Fonu’na ait.

  Kamuoyunda "Reza Zarrab davası" olarak bilinen ancak resmi adı "ABD, Mehmet Hakan Atilla'ya karşı" olan yargı süreci tamamlandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan Atilla, infazını tamamlayarak 24 Temmuz günü Türkiye'ye dönmüştü.

  View more on twitter
 10. HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Suriye'nin meseleleri Suriye halkları tarafından çözülmeli

  HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Meclis Grup Toplantısında konuştu.

  Temelli, HDP'li belediyelere atanan kayyumları ve gözaltıları protesto etmek için üç gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmayacaklarını açıkladı.

  Temelli, diğer konularda da özetle şunları söyledi:

  "Suriye'nin bütün meseleleri Suriye halkları tarafından çözülmelidir. Hiçbir ülke Suriye'nin içişlerine daha fazla karışmamalıdır.”

  “Hiçbir şekilde meşruiyeti olmayan bu savaşın tek gerekçesi bu iktidarın beka sorunudur. Algı operasyonlarıyla savaşlarına meşruiyet arıyorlar.”

  “Bu iktidarın savaş politikaları sayesinde IŞİD yeniden hayat buluyor. IŞİD'le mücadelede büyük bir dayanışma gösterilmelidir. Ama kimse unutmasın, Kobani'de IŞİD'i durduranlara karşı bu nankörlüğü yapamazsınız."

  “HDP’ye saldırmak adeta yegane propaganda aracı haline geldi. MHP ve AKP ittifakı ne zaman zorda kalsa HDP’ye saldırıyor.”

  “Birçok insan ‘barış’ dedi diye, sosyal medyada paylaşım yaptı diye tutuklanıyor. Basın açıklamaları yasak.”

  Kayyum bir anayasal suçtur. Bir an önce eş başkanlarımızın göreve iadesini, kayyumlarla ilgili soruşturma açılmasını istiyoruz.”

  Sezai Temelli
 11. Ekrem İmamoğlu: Tarihi binalarımıza aslanlar gibi sahip çıkacağız

  Ekrem İmamoglu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl alanlarıyla ilgili açtığı ihalenin İBB’ye verilmemesi hakkında basın açıklaması yaptı.

  İmamoğlu, "Bu tarihi binalarımıza aslanlar gibi sahip çıkacağız, bu yaptıklarınız yüzünden çok utanacaksınız" diye konuştu.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın ihaleyle ilgili dünkü açıklamalarına yanıt veren İmamoğlu, "Ne acı ki açıklamayı ihaleye giren malum şirketin avukatı mı yaptı yoksa Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı mı yaptı ben anlamadım, fark göremedim. Bir avukat ihalenin hediye edildiği kişiyi, şirketi ancak bu kadar savunulabilirdi" dedi.

  Bakan Turhan dünkü konuşmasında"Belediye başkanı olmak, hiç kimseye hukuku çiğneme hürriyeti vermez" diye konuşmuştu.

  "Büyükşehir Belediyesi’nin sürece müdahil olması en başından rekabet ilkesine halel getirmiştir" diyen Turhan, iİhalenin usulüne uygun bir şekilde gerçekleştiğini ifade ederek İmamoğlu'na, "Şartname ve teklif edilen rakamlar ortada ve her şey şeffaf iken, kopartılan bu yaygara, ihale makamına sallanan parmaklar, ihaleye fesat karıştırmak değilse nedir?" diye konuşmuştu.

  View more on twitter
 12. Erdoğan: Amerika verdiği sözleri tutmazsa harekatımız çok daha büyük kararlılıkla devam edecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'ya hareketi öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapıyor.

  Putin ile görüşmenin ana gündeminin Suriye’deki gelişmeler olacağını ve Rusya ile işbirliğini ve bölgedeki diğer gelimelerin konuşulacağını ifade eden Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:''Rusya ile tesis ettiğimiz mekanizmalar sayesinde ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız sürekli temas halindeler. Milli paralarla ticareti kolaylaştıracak mutabakat muhtırasını imzaladık."

  "Barış Pınarı Harekatı'nın 2 temel hedefi bulunuyor ilki 32 kilometre derinliğinde 444 kilometre Irak sınırından Cerablus'a olan bölgede buranın terör örgütlerinden temizlenmesidir. Şimdiye kadar 2 bin 200 km karelik alan teröristlerden arındırılmış, 160 yerleşim biriminde kontrol sağlanmıştır.

  "ABD ile vardığımız mutabakata göre bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılması için bugün son gün. Saat 22.00 itibariyle süre bitiyor. Birimlerimiz süreci sahada takip ediyor. Amerika'nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz."

  "9 Ekim'den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur."

  'Güvenli bölgeye, Rakka ve Deyrizor'un dahil olması halinde 2 milyon Suriyeli yerleştirilebilir'

  "Barış Pınarı Harekatı ile güvenli bölge haline getirilecek bölgede 1 milyon ile Rakka ve Deyrizor’un da dahil olması halinde 2 milyon Suriyeli yerleştirilebilir."

  "Suriye’nin bu kritik döneminde Rusya ile ilişkilerimizi daha da artırmayı arzu ediyoruz. Türkiye ile Rusya terörle mücadele konusunda hemfikir. Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması konusunda hemfikirdir. Barış Pınarı Harekatı bunu garanti altına almıştır."

  Erdoğan, 17 Ekim'de harekata ara verilmesinden bu yana YPG güçlerinden 700-800 çekilme söz konusu olduğunu, 1200-1300 kadarının da süratle çıkmaya devam ettiğini söyledi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ateşkesin uzatılması yönündeki çağrısına ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Şahsıma gelmiş bir teklif yok. Macron bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor. Bizim bu süreç içerisinde muhatabımız Fransa olmamıştır, görüşmelerimizi Amerika ile yürüttük. Şimdi o da kendisine göre bir şey çıkarmaya çalışıyor" dedi.

  Erdoğan
 13. Meral Akşener: Teröristin üzerine yürürken yoluna kilit vuruyorlarsa sen de İncirlik'in kapısına kilit vur

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektuba tepki gösteren Akşener, "Bu küstahlık cevapsız bırakılamaz, yenilip yutulamaz, üstü örtülemez" diye konuştu.

  Akşener, "Yeri ve zamanı geldiğinde cevabı verilecektir diyerek milletimizi oyalayamazsın. Teröristin üzerine yürürken yürüdüğün yola kilit vuruyorlarsa sen de İncirlik'in kapısına kilit vur" sözleriyle Erdoğan'a seslendi.

  Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin olarak 17 Ekim'de Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakata dair de Akşener şunları söyledi:

  "Mutabakat metnindeki belirsizliklerin yeni bir oyalama sürecinin habercisi olmasından da endişe ediyoruz. Bazı sorular havada duruyor. Güvenli bölgeyi kim nasıl yönetecek? Şam yönetimi ile nasıl bir temas yapılacak? Teröristlerin silahlarını kim toplayacak? Güvenli bölge esasen Suriye'nin tamamıdır. Gerekeni yapmak durumundayız."

  Meral Akşener
 14. HDP’li 4 belediyeye kayyum atandı

  Dİyarbakır'ın Kayapınar, Bismil ve Kocaköy ilçeleri ile Van'ın Erciş ilçesinin gözaltına alınan HDP'li belediye başkanlarının yerine ilçe kaymakamları "başkan vekili" olarak atandı.

  Pazartesi günü düzenlenen bir operasyonla gözaltına alınan Diyarbakır'ın HDP’li üç ilçe belediye başkanı, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırıldı, makamlarına ilçe kaymakamları atandı.

  Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Merkez Kayapınar, Bismil ve Kocaköy ilçelerinde ilçe kaymakamları belediye başkan vekili olarak görevlendirildi" denildi.

  Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye başkanı Orhan Ayaz, Kocaköy belediye başkanı Rojda Nazlıer, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan terör operasyonu kapsamında dün sabah evlerinden gözaltına alınmıştı.

  “Terör örgütüne üye olma" ve "terör örgütü propagandası yapma" suçlamasıyla Yılmaz, Ayaz ve Nazlıer hakkında soruşturma açıldı.

  Van'ın Erciş ilçesinde hakkındaki terör soruşturması nedeniyle geçen hafta gözaltına alınan HDP'li Belediye Başkanı Yıldız Çetin'in yerine de ilçe kaymakamı "Belediye Başkan Vekili" olarak atandı.

  View more on twitter
 15. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmek için Rusya'ya gidecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

  İki liderin TSİ 13.00 civarında görüşmesi ve 15.00’te de basın açıklaması yapmaları bekleniyor.

  Görüşmeyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Soçi’de gerçekleşecek temaslarda, Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir" denildi.

  Putin’in danışmanı Yuri Uşakov ise görüşmede ana gündem maddesinin Barış Pınarı Harekatı olacağını söyledi. Uzun vadeli bölgesel istikrarın, Suriye'nin toprak bütünlüğünü yeniden sağlayarak ve ülkenin tüm etnik ve dini gruplarının çıkarlarını göz önünde bulundurarak mümkün olabileceğini vurgulayan Uşakov, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Esad yönetimi ile düzenli olarak temas halinde olduklarını da kaydetti.

  Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda, Halk Savunma Birlikleri (YPG)’nin ağırlıklı olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin denetimindeki bölgeye 9 Ekim’de başlattığı askeri harekatın ardından iki lider 15 Ekim’de telefonda görüşmüş, Putin, Erdoğan’ı Rusya’ya davet etmişti.

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki Amerikan heyetinin 17 Ekim’de Ankara'da yaptığı görüşmeler sonucunda, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'na ara vermesi, YPG’nin sınırın 32 kilometre güneyine kadar geri çekilmesi, ağır silahlarının alınması ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sorumlu olacağı bir “güvenli bölge”nin oluşturulması kararlaştırılmıştı.

  YPG’nin çekilmesi için tanınan süre bugün TSİ 22.00’de doluyor.

  Rusya'nın arabuluculuğunda 13 Ekim'de Kürtlerle Şam arasında varılan anlaşma gereği Suriye ordusu, Kobani ve Menbic'in yanı sıra Türkiye'nin harekât alanı olarak ilan ettiği bazı bölgelere girmiş bulunuyor.

  View more on twitter