Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cumhuriyet gazetesinin muhasebe bölümü çalışanı Emre İper tahliye edildi

  emre iper

  Cumhuriyet gazetesine ilişkin davanın tek tutuklu sanığı gazetenin muhasebe bölümü çalışanı Emre İper akşam saatlerinde tahliye edildi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı yargı reformu paketinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, istinaf mahemelerinde 5 yılın altında aldığı ceza kesinleşenlere temyiz başvurusu, halen cezaevinde cezaları infaz edilenlere de tahliye yolu açıldı.

  Bu kapsamda, Cumhuriyet gazetesi davasında 3 yıl 1 ay 15 gün hüküm giyen gazete çalışanı Emre İper için tahliye ve temyiz başvurusu yapıldı.

  İper'in avukatları, temyiz başvurusunda, yargı paketi ile Terörle Mücadele Yasası'nın "terör propagandası"na ilişkin 7. maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle, "haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz" hükmü doğrultusunda müvekkilleri hakkındaki mahkumiyet kararının bozulmasını talep etti.

  Başvurunun ardından İper hakkında tahliye kararı verildi.

  Cumhuriyet çalışanları
 2. CHP Eski Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  yılmaz ateş

  CHP Ankara İl Yönetimi, katıldığı bir televizyon programında Fethullah Gülen Yapılanması’nın CHP'yi “teslim aldığı” yönündeki sözleri nedeniyle eski Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'i, tedbirli olarak “kesin ihraç” talebiyle disiplin kuruluna sevk etti.

  Sevk gerekçesi olarak “parti kararlarına aykırı davranmak” ve “partide aldığı görev ve sorumlulukla bağdaşmayan tutum ve davranışta bulunmak” gösterildi.

  Eski CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, katıldığı bir televizyon programında "MHP'yi ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nü tebrik ediyorum. Maalesef benim partim teslim oldu ama MHP ve Fenerbahçe o terör örgütüne (FETÖ) teslim olmadı. Eğer dik durabilseydik 15 Temmuz darbe girişimi de olmayacaktı” ifadelerini kullanmış, bu sözleri parti yönetiminin tepkisine yol açmıştı.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “Yılmaz Ateş kendisini siyaseten gündeme getirebilmek için geçmişte çok önemli görevlerde bulunduğu bir siyasi partiye doğrudan, kasten ve taammüden ihanet etmiştir. Kendisini noktasız, virgülsüz bir şekilde ayıplıyoruz, kınıyoruz” sözleriyle tepki göstermişti.

  Bu tartışmanın ardından parti yönetimi, Yılmaz hakkında hızla inceleme başlattı. Yılmaz hakkındaki işlemi, Ankara il üyesi olduğu için Ankara İl Başkanlığı başlattı.

  Ateş: Savunmamı yapacağım

  BBC Türkçe'ye kararı değerlendiren Yılmaz Ateş, Ankara İl Yönetimi'nin kendisiyle ilgili kesin ihraç talepli disipline sevk kararı tebligatını bugün aldığını belirterek, tanınan bir haftalık süre içinde savunmasını yapacağını söyledi.

  Kendisinin geçmişte yapılan bir hatanın sonuçlarını dile getirdiğini belirten Ateş, “Benim söylediğim, 'siyaset kurumu, topyekün, iktidarı, muhalefetiyle eğer 2010 yılında CHP'ye kurulan kumpasa karşı dursaydı, FETÖ'ye teslim olmasaydı, 2016 daki darbe girişimi olmazdı. Benim de içinde bulunduğum parti yönetimi dik durmadı' dedim.Sözlerimin kayıtları, kaseti orada, geçmişteki bir olayı anlattım. Bu sözlerim nedeniyle kesin ihraç talebiyle disipline sevkettiler. Ben şimdi çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, savunmamı 1 hafta içinde yapacağım” dedi.

  Ankara İl yönetimi, Ateş'i Parti tüzüğünün 68. maddesi “Programa, tüzük kurallarına, kurultay, yetkili organ ve grup kararlarına aykırı davranmak” ve “ Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak” hükümleri uyarınca kesin ihraç istemiyle disipline sevk etti.

  Disiplin kararı “tedbirli” olduğu için Ateş, disiplin kurul kararı kesinleşene kadar parti faaliyetlerine katılamayacak.

  erdal aksünger
  Image caption: Erdal Aksünger

  Aksünger hakkında işlem yok

  Yine bir televizyon programında “PYD konusunda ilk günden diyorum, görüşülmesi gerekiyordu, PYD terör örgütü değil benim gözümde” sözleri nedeniyle hakkında inceleme başlatıldığı haberleri yayılan Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger hakkında ise herhangi bir işlem başlatılmadığı öğrenildi.

  Bir CHP yöneticisi, Aksünger'e yönelik programda yoğun bir sosyal medyadan “trol saldırısı” başlatıldığını ve maksadını anlatamadığının anlaşıldığını belirterek herhangi bir işlem yapılmadığını ifade etti.

  Aksünger de kendisiyle ilgili işlem yapıldığına dair bir bilgi gelmediğini belirtti.

  Aksünger sosyal medya hesabından da açıklama yaparak, sözlerine açıklık getirdi.

  Katıldığı programda “YPG PKK terör örgütü ama PYD 2003'te Esad yönetimindeki Suriye'de kurulmuş ve 2015'e kadar da AKP için de öyle bir yapı” dediği için hakkında bir linç kampanyası başlatıldığını belirtti.

 3. ABD Başkanı Trump: "Türkiye, güvenli bölge diye anılacak alandan ayrılan Kürtlere bu süreçte ateş açmaması gerektiğini tamamen anlıyor"

  ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

  "Türkiye, güvenli bölge diye anılacak alandan ayrılan Kürtlere bu süreçte ateş açmaması gerektiğini tamamen anlıyor. Bunun ihlal edilmesi takdirinde uygulanacak yaptırımların ne kadar büyük olacağını tekrar etmeme gerek yok. Şimdiye kadar iyi gidiyor!

  "IŞİD, Kürtler tarafından bir güvenlik tehlikesi olmaktan çıkarılırken Türkiye de destek gücü olmaya hazır. ABD, Kasım 2016'dan beri trilyonlarca dolar servet edindi. Diğer bütün her şey boş. Bizim asıl gücümüz ekonomimizden geliyor, yeni inşa edilmiş ordumuzdan daha iyi bir alternatif. Petrol güvencede. Askerlerimiz Suriye'yi terk ediyor, eve geliyorlar.

  "Bundan 10 yıl önce orada sadece 30 gün boyunca kalmaları gerekiyordu. 20 yıl boyunca Orta Doğu'yu yanlış olarak tanımlayan salak uzmanlar bu anlaşmadan ne kazandığımızı soruyor, ben ise basitçe, petrol, askerlerimizi geri getiriyoruz ve IŞİD kontrol altına alındı diyorum."

  View more on twitter
  View more on twitter
 4. Dört aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Eskişehir'den Ankara'ya yürümek isteyen işçilere izin verilmeyince işçiler oturma eylemine başladı

  Eskişehir'de aynı şirkete ait üç fabrikadan dört aydır maaşlarını ve tazminatlarını alamadıklarını belirten işçiler, Ankara’ya yürümelerine polis tarafından izin verilmeyince oturma eylemine başladı.

  Eskişehir çıkışında durdurulan yaklaşık 70 kadar Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işçileri oturma eylemine başladı. Dünkü polis müdahalesinde gözaltına alınan 33 kişi ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

  Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi bir grup işçi dün bir AVM önünde toplanarak Ankara’ya yürümek istedi. Polisin müdahale ettiği gruptaki 33 kişi gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sendika işçileriyle yaptığı görüşmelerin ardından ikinci kez yürüme kararı aldı.

  Yaklaşık 15 kilometre yürüyen işçiler kent çıkışına geldiklerinde polis ekiplerince durduruldu. Geceyi Eskişehir-Ankara karayolu Kanlıpınar Şehitliği mevkiinde geçiren işçiler sabah saatlerinde yeniden Ankara’ya yürümek için hareket etti. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri yürüyüşün yasal olmadığını belirterek izin vermedi.

  Polis megafonla yaptığı anonslarda, “Ankara’ya yürümek için yaptığınız başvuru valilik kararıyla, 2911 sayılı yasaya uymadığı için uygun görülmemiştir” dedi.

  Kalabalık adına konuşan sendika temsilcileri ise diğer sendikalara yürüyüş hakkı tanındığını belirterek yürümek istediklerini ve sadece işçilerin 4 aylık maaşlarını almayı hedeflediklerini söyledi.Polisin yaptığı görüşmelerde bir sonuç alınamayınca işçiler oturma eylemine başladı. İşçilerin beklediği alanda Eskişehir Emniyet Müdürlüğü aralarında Çevik Kuvvet, TOMA ve Güvenlik Şubesi ekiplerinden oluşan yaklaşık 100 polisle güvenlik tedbiri aldı.

  Eskişehir'den Ankara'ya yürümek isteyen işçiler
 5. Boydak Holding'in yeni ismi Erciyes Anadolu Holding oldu

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 2016'dan bu yana yönetilen Boydak Holding'de isim değişikliğine gidildi. Şirketin yeni isminin, düzenlenen törenle Erciyes Anadolu Holding olduğu duyuruldu.Kayseri'de kurulu olan, çeşitli markaların içinde bulunduğu Boydak Holding'e, "FETÖ/PDY soruşturması" kapsamında, 2016 yılının Ağustos ayında kayyum heyeti atandı.

  Holding, daha sonra Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada, 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla TMSF'ye devredildi.

  Quote Message: Holding, TMSF'ye geçtiği 2016 yılından bu yana sürekli olarak yükselen bir büyüme ve başarı grafiği çizmiştir. Bizler için öncelikli ve değişmeyen hedef ülke ekonomisine sağladığımız katkıdır. Erciyes Anadolu Holding, 2016 yılı Ağustos ayında TMSF tarafından yönetilmeye başlanmıştır. 2016 yılının Ocak-Eylül döneminde 533 milyon TL olan faaliyet karlılığı, 2019 yılı aynı dönemde (Ocak-Eylül) yüzde 90,8 büyümeyle 1 milyar 17 milyon TL'ye yükselmiştir.
  Quote Message: Bağrından çıktığımız Anadolu ve içinde olduğu coğrafyaya hakim olan 'Erciyes Dağı' yeni ismimizi oluşturdu. Yeni ismiyle 'Erciyes Anadolu Holding', 8 ayrı sektörde 35 şirketiyle faaliyet gösteren ve neredeyse faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderliği taşıyan markalarıyla ulusal ve uluslararası alandaki güçlü büyümesine devem edecektir. from Muhiddin Gülal TMSF Başkanı
  Muhiddin GülalTMSF Başkanı
  Boydak Holding'in yeni ismi Erciyes Anadolu Holding oldu
 6. İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 44'e geriledi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek uyardı: "Önümüzdeki dönem kurak geçecek, bu nedenle tasarruf yapılmalı"

  İstanbul'a su sağlayan, toplam 10 barajdaki su seviyesi yüzde 43,51'e geriledi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "Önümüzdeki dönem kurak geçecek gözüküyor. Bu nedenle tasarrufların yapılmasında fayda var" açıklamasında bulundu.

  DHA'nın haberinde yer alan İSKİ verilerine göre, İstanbul'da barajların doluluk oranı 23 Ekim itibarıyla yüzde 43,51'e geriledi.

  Quote Message: Bu veriler üzerinden hesap yaparsak hiç yağmur yağmazsa İstanbul'un 176 günlük su stoğu bulunuyor. Önümüzdeki dönem de kurak geçecek gözüküyor; bu yönden de tasarrufların yapılmasında fayda var. Yağışlar Kasım ve Aralık ayında yine ortalamaların altında. Şubat ve Nisan ayları da yine ortalamaların altında kalacak görünüyor. Serin ve kurak bir kış bizleri bekliyor. from Adil Tek Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı
  Adil TekBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı
  Kuraklık
 7. Gazeteci Barış Bektaş, Fethiye'de çıkan kavgayı ayırmak isterken bıçaklanarak hayatını kaybetti

  barış bektaş

  Gazeteci ve grafiker Barış Bektaş, Fethiye'de işlettiği kafenin önünde çıkan kavgaya karışanları ayırmak isterken kalbinden ve sırtından bıçaklanarak hayatını kaybetti.

  DHA, olayla ilgili dört kişinin gözaltına alındığını ve bir şüphelinin de suçunu itiraf ettiğini bildirdi.

  Daha önce Doğan Grubu bünyesinde çıkartılan ekonomi gazetesi Referans ve HaberTürk gazetelerinde grafik tasarımcı olarak görev yapan Bektaş, kısa bir süre önce Fethiye'ye yerleşmiş ve bir kafe açmıştı.

  HaberTürk'ün gazete olarak kapanmasının ardından çeşitli reklam ajanslarında grafiker ve görsel yönetmen olarak çalıştı.

  Daha sonra kendi gibi gazeteci olan eşi ve iki çocuğuyla birlikte Fethiye'ye yerleşerek, bir kafe açtı.

  Bektaş, açtığı kafenin işletmeciliğini yapmasının yanı sıra seramik atölyeleri de düzenliyordu.

 8. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Almanya'nın iç siyasetteki sıkıntıları Türkiye'ye saldırarak gidermeye çalışmasını kabul edemeyiz

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’da katıldığı zirvenin ardından açıklamalarda bulundu.

  Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın bu Cumartesi günü Ankara'ya geleceğini bildirdiği tweetinde, "Türkiye'nin ateşkese ve sivillere özen göstermesi" gerektiğine yönelik sözleriyle ilgili de açıklamada bulundu.

  Çavuşoğlu, Maas'ın bu tweeti üzerine, "Sevgili Heiko Maas, Türkiye'yi ziyaret edeceğine seviniyorum. Kapımız sana her zaman açık. Ama parmağını sallayarak değil. Türkiye'ye ders vermeye kalkan, gerekli cevabı alacağını bilmelidir." ifadeleriyle tweet atarak yanıt vermişti.

  Quote Message: Heiko Maas bana son gelişmeleri telefonda beraber değerlendirmek istediğini söyledi. Sadece ABD ve Rusya ile değil, bu konuyu herkesle görüşürüz. Almanya da bildirimde bulunduğumuz ülkelerden birisiydi. Dolayısıyla Heiko Maas'ı ağırlamaktan mutluluk duyarız. Sayın Merkel'in de güvenli bölge konusunda diğerlerine göre daha yapıcı olduğunu biliyoruz.
  Quote Message: Heiko Maas'ın bu harekat başladıktan sonra Türkiye'yi kınayan açıklamaları vardı, yaptığımız telefon görüşmesinde de asıl bizim onları bu yüzden kınadığımızı söyledim. Bir NATO müttefikinin teröristlerin değil Türkiye'nin tarafını seçmesi gerekiyor.
  Quote Message: Attığı tweeti de iç siyasette içine düştükleri zafiyetten kaynaklanıyor, anketlerde biraz geri düşüyorlar. Almanya'nın iç siyasetine karışmak gibi bir niyetimiz yok, ama iç siyasetteki sıkıntıları Türkiye'ye saldırarak ya da Türkiye'ye yönelik eleştirilerle gidermeye çalışıyorlarsa biz de bunu kabul edemeyiz.
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Image caption: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
 9. Adalet Bakanı Gül, Mazlum Kobani hakkında bir açıklama yaptı: "ABD'ye girmesi takdirinde hakkında kırmızı bülten olduğu için yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor"

  Adalet Bakanı Abdühamit Gül, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani (Ferhat Abdi Şahin) hakkında gazetecilerin sorusu üzerine bir açıklama yaptı.

  Quote Message: Terör elebaşı ile ilgili yargı makamlarınca bir yakalama, tutuklama kararı söz konusuydu ve bunun üzerine bir kırmızı bülten çıkarıldı. Bu kırmızı bülten 196 ülkede geçerlidir, ABD de bu anlaşmaya dahil olan ülkelerdendir. Bu konu dün tekrar Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bir kez daha ABD'ye iletilmiştir. Bu kişi ile ilgili hiçbir şekilde ABD'de temasa geçilmemesi, ABD'ye girmesi takdirinde de hakkında kırmızı bülten olduğu için Interpol uygulaması olduğu için yakalanıp, tutuklanıp Türkiye'ye iade edilmesi gerekmektedir. from Abdühamit Gül Adalet Bakanı
  Abdühamit GülAdalet Bakanı
  Adalet Bakanı Abdühamit Gül
  Image caption: Adalet Bakanı Abdühamit Gül
 10. Basılı ve külçe olmayan kuyum harcamalarında kredi kartı taksit sayısı sekiz aya çıktı

  Quote Message: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 24/10/2019 tarihli ve 8632 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresinin dört aydan sekiz aya çıkarılmasına karar verilmiştir. from Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)
  Altın
 11. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'da yayımlanan Le Point dergisi yayın direktörü ve yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'da yayımlanan Le Point dergisi yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, dün attığı tweetinde Fransız Le Point dergisini 'yok edici' anlamına gelen bir manşetle Erdoğan'ın fotoğrafına yer verdiği için eleştirmişti.

  Dergide, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlediği operasyona işaret edilerek, "Etnik temizlik Erdoğan'ın metodu, Erdoğan'ın Avrupa'yı tehdit etmesine izin vermeli mi?" ifadeleri kullanılmıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 11 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi.

  Zanlıların 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği iddia edilen dilekçede, "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yürütülecek soruşturma ve kovuşturmalarda Türk adli makamlarının hukuken yetkili ve görevli olduğu ifade edildi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 12. TCMB'nin açıkladığı reel kesim güven endeksi Ekim ayında yükseldi

  TCMB'nin Ekim ayına yönelik açıkladığı reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 100,9 seviyesinde gerçekleşti.

  TCMB, İktisadi Yönelim Anketi'nin sonuçlarını imalat sanayinde faaliyet gösteren 1795 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla değerlendiriyor.

  Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken; gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

  Yine bu ankete göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 76,4 seviyesinde gerçekleşti.

  Reel sektör güven
 13. TCMB'nin dün beklentinin üzerinde faiz indirimi yapmasının ardından TL'deki baskı sürüyor

  Merkez Bankası'nın (TCMB) dün politika faizini beklentilerin üzerinde indirerek son üç toplantıda 10 puan indirime ulaşmasının ardından TL'de baskı sürüyor.

  Reuters'a göre bankacılar küresel riskten kaçışın arttığı ancak küresel faizlerin ve jeopolitik tansiyonun azaldığı bir dönemde gelen faiz indirimi ardından yaşanan tepkiyi "sınırlı" sözleriyle nitelendiriyor.

  TCMB enflasyondaki düşüş ve jeopolitik risklerin azalmasıyla TL'deki değer kazanımının ardından politika faizini dün 250 baz puan indirimle %14'e çekti. Böylece son üç toplantıdatoplamda 1000 baz puan faiz indirimi yapılmış oldu.

  Reuters'a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'nin reel faizi Ekim enflasyon verileri sonrası en iyi gelişmekte olan ülke reel faizi statüsünü sürdürecek. Bu TL'deki baskıyı sınırlayan önemli bir unsur. Siyasilerin rekabetçi kur söylemlerinin TCMB faiz kararlarıyla desteklendiğini söyleyebiliriz" dedi.

  Para Politikası Kurulu (PPK) kararı öncesi 5,75'in altında işlem gören dolar/TL, beklentilerin üzerindeki indirimin ardından 5,7905'e kadar yükseldi. Kur bu sabah 5,77 seviyesinden işlem görüyor.

  TL
 14. ABD'li Senatör Wyden, Trump yönetimi ve Halkbank arasındaki ilişkinin incelenmesi için soruşturma açacağını duyurdu

  ABD'li Demokrat senatör Ron Wyden, ABD Başkanı Donald Trump'ın Halkbank'a yönelik cezai soruşturmaya müdahale edip etmediğine dair yanıt istedi.

  Senato Finans Komitesi'nin kıdemli üyesi olan Oregon Senatörü Wyden, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e gönderdiği mektupta Başkan Trump ya da başkan adına hareket edenherhangi birinin "Halkbank'la ya da Türkiye'nin Halkbank endişeleriyle ilgili harekete geçmesini ya da müdahil olmasını" isteyip istemediğini sordu.

  Wyden, Halkbank ile Trump yönetimi yetkilileri arasındaki ilişkiyi incelemek için soruşturma başlatacağını açıkladı.

  Senatör mektubunda, 16 Ekim'de Bloomberg'de yer alan "Trump'ın Nisan ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, Mnuchin ve Adalet Bakanı William Barr'ın Halkbank meselesiyle ilgileneceğini söylediği" şeklindeki habere atıf yaptı.

  Wyden mektubunda, 20 Kasım'a kadar yanıt beklediğini de belirtti.

  Manhattan'daki federal mahkemedeki savcılar 16 Ekim'de Halbank'ı ABD'nin İran yaptırımlarını delerek milyarlarca dolarlık bir programda yer almakla suçlamışlardı. Halkbank suçlamaları reddetti.

  Halkbank