Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. 29 Ekim'de Ankara'da hava az bulutlu ve açık olacak

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, 29 Ekim 2019 Salı günü Ankara'da hava az bulutlu ve açık olacak, sabah saatlerinde yer yer pus görülecek. Ankara için en düşük hava sıcaklığı 9, en yüksek hava sıcaklığı 21 derece bekleniyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden yapılan açıklamada, İstanbul'un ise sabah saatlerinde çok bulutlu ve yer yer sisli olacağı, şehirde en düşük sıcaklığın 13, en yüksek sıcaklığın 20 derece beklendiği kaydedildi.

  Açıklamada, Doğu Anadolu’nun güney ve batısında, Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Akdeniz’in ve İç Anadolu’nun doğusunda sağanak yağış görüleceği belirtildi.

  Yurdun batı kesimlerinin ise az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

  Sonbahar
 2. MHP lideri Bahçeli’den 29 Ekim mesajı: Cumhurla Cumhuriyet'i kucaklaştıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi umudun ve huzurun yegâne teminatı olacaktır

  Bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için paylaştığı yazılı mesajında "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'En büyük eserim' sözleriyle mana ve muhtevasını özetlediği Türkiye Cumhuriyet'i zalime korku mazluma güven vermiş, milli birlik ve beraberliğin güvencesi haline gelmiştir. Milli Mücadele'nin taçlanmış ve gönüllere taht kurmuş hali olan Cumhuriyet, Türk milletinin kendi kaderine bizzat yön ve istikamet vermesini sağlayarak egemenliğin sahibini tescillemiştir" ifadelerini kullandı.

  Bahçeli “Caniyi 'Mazlum' gören, teröristi 'General' gösteren, terör örgütlerine ana gövde olup rezalet ve dalalete düşen sahte ve sanal müttefiklerin tuzakları ne kadar büyük olursa olsun Türkiye'ye sökmeyecektir. Cumhuriyet geçmişle geleceği birleştirip, milli birlik ve kardeşliği derinleştirip kökleştirecektir” dedi ve ekledi:

  “Aynı zamanda cumhurla Cumhuriyet'i kucaklaştıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi umudun ve huzurun yegâne teminatı olacaktır. Türkiye başta terör olmak üzere var olan tüm sorunlarının üstesinden gelecek güçte ve yeterliliktedir. Barış Pınarı Harekatı dünyaya Türkiye'nin ve Türk milletinin haklı çağrısını, meşru ve ahlaklı duruşunu alenen göstermiştir. DEAŞ'lı teröristbaşının İdlib'te kendisini patlatmasını heyecan ve mutlulukla duyurup PKK/YPG/PYD'yle cinayet ittifakına girenlerin utanç verici niyet ve ilişki ağları birer birer ortaya çıkmıştır. Kim ne yaparsa yapsın, Türk ve Türkiye düşmanlığında buluşanlara karşı Milli Mücadele ruhuyla mukabele ve müdahale edileceği açıktır."

 3. Ömer Çelik'ten Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonla ilgili açıklama: Türkiye ABD unsurlarıyla yüksek koordinasyondaydı, ABD uçakları Fırat Kalkanı Hareket bölgesinden uçuş yaptı

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonla ilgili konuştu.

  Quote Message: Dünkü terörle mücadele eylemi gerçekleşirken Türkiye, Başkan Trump'ın da belirttiği şekilde yüksek koordinasyon içerisinde olmuştur. ABD uçakları Fırat Kalkanı bölgemizden uçuş yapmışlardır. TSK gerekli koordinasyonu ve yardımı kendilerine sağlamıştır."
  Quote Message: Barış Pınarı Harekâtı başladığında herkes DEAŞ'la (IŞİD) mücadeleyi zaafa uğratacağını iddia ediyordu. Özellkle YPG unsurları bu propagandayı yapıyorlardı. Görüldüğü gibi Barış Pınarı Harekâtı'ndan çok kısa br zaman sonra DEAŞ liderinin bertaraf edilmesi mümkün olmuştur. PYD/YPG terör örgütü madem bu kadar isthbarata sahiptiler, isthbaratı kendlerinin verdini iddia ediyor peki neden Barış Pınarı Harekatı'ndan önce bu olmadı? Barış Pınarı operasyonuyla tam tersine DEAŞ'la mücadelenin güçlendiği net bir şeklde görülmektedir."
  Quote Message: Yabancı terösist savaşçılar dünyanın gündemindeki en önemli meselelerden biridir. Bu savaşçıların, Türkiye’yi transit ülke olarak kullanarak Suriye’ye geçişlerinin engellenmesi sağlanmıştır. 70 bin 480 kişi Türkiye’nin yasaklı listesinde yer almaktadır. Ayrıca 7 bin 445 yabancı uyruklu kişi sınır dışı edilmiştir. 10 bin kişinin Türkiye’ye girişi engellenmiştir."
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 29 Ekim mesajı: Sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, "Sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor" dedi.

  "Türkiye, kadim tarihi birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir" ifadelerini kullanan Erdoğan sözlerini, "Nitekim, ülkemizin önünde kurulan tüm tuzakları, Allah'ın yardımı, milletimizin desteğiyle birer birer bozarak bugünlere geldik. İçinden geçtiğimiz bu önemli süreci de Cumhuriyetimizi bizlere miras olarak bırakanların vizyonuna uygun şekilde başarıyla neticelendireceğimize yürekten inanıyorum" şeklinde sürdürdü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı şu şekilde:

  View more on twitter
 5. Şair Zühal Tekkanat hayatını kaybetti

  Zühal Tekkanat

  Şair Zühal Tekkanat, solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Ankara’da yaşamını yitirdi.

  16 Ağustos 1938 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Tekkanat, Cumhuriyet gazetesinde sanat muhabiri olarak çalıştığı dönemde şair Cemal Süreya ile tanışmış ve evlenmişti.

  Tekkanat, Sosyal Sigortalar Kurumu'nda devlet memuru olmasından dolayı Elif Sorgun mahlasıyla şiirler yazmıştı.

  Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği, Tekkanat’ın ölümünü “Sevgili Zühal'imizi yitirdik” başlıklı bir açıklamayla duyurdu ve "Anısı önünde saygıyla eğiliyor, ailesine sabır, sevenlerine başsağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.

 6. Adalet Bakanlığı Mazlum Kobani’nin iade talepnamesini ABD’ye göndermek üzere Dışişleri Bakanlığı’na iletti

  Ferhat Abdi Şahin

  Adalet Bakanlığı, YPG liderlerinden Mazlum Kobani için hazırlanan iade talepnamesini Dışişleri Bakanlığı’na iletti.

  Dışişleri Bakanlığı bu talepnameyi ABD’ye ileterek, Suriye’de bulunan Kobani’nin iadesini isteyecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe akşamı katıldığı televizyon programında "Amerika bu adamı bize teslim etmeli" demişti.

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de ABD'ye bu konuda yeni bir bildirim yapıldığını söylemişti:

  "Bu kişinin ABD'ye girmesi halinde hakkında kırmızı bülten olduğu için bu kişinin tutuklanıp Türkiye'ye iade edilmesi gerekmektedir. Bu kırmızı bülten 196 ülkede geçerlidir. Kırmızı bülten dün ABD'ye bir kez daha iletildi.

  “ABD ile aramızda suçluların iade anlaşması olduğu için bu terör elebaşının iadesi gerekiyor. Türkiye olarak bu hakkımızı tekrar hatırlattık. ABD'ye girdiği anda derhal bir yazışma yapılacak. Dışişleri Bakanlığı üzerinden ABD'ye tekrar hatırlatma yapıldı."

 7. ABD’nin IŞİD’le mücadele eski özel temsilcisi McGurk, Bağdadi operasyonunun ardından yazdı: Türkiye’nin açıklaması gereken bazı şeyler var

  Mcgurk
  Image caption: McGurk

  ABD’nin IŞİD’le mücadele eski özel temsilcisi Brett McGurk, Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesi üzerine Washtington Post gazetesine “Bağdadi’nin ölümü Suriye’de neyi kaybettiğimizi vurguluyor” başlıklı bir makale yazdı.

  Bağdadi’nin öldürülmesinin uygar dünya için kutlanası bir olay olduğunu yazan McGrurk, makalesinin bir bölümünde Türkiye’ye de değindi:

  “Türkiye’nin açıklaması gereken bazı şeyler var. Bağdadi, Suriye’nin doğusu veya Irak’ın batısındaki geleneksel bölgelerinde değil, Türkiye sınırından birkaç kilometre uzakta, Türkiye’nin 2018 başından beri askeri gözlem noktalarıyla koruduğu İdlib’de bulundu. ABD’nin, sınırın hemen diğer tarafında bulunan NATO müttefiki Türkiye yerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki Irak’tan kalkarak böyle bir operasyonu yapması da çok şey anlatıyor. ABD’nin operasyonu Türkiye’ye haber vermediği, yalnızca sınırına yaklaştığında bildirimde bulunduğu söyleniyor. Bu, ABD’nin Rusya ve Suriye gibi devletlere karşı tutumuyla aynı.

  “İdlib dünyanın en büyük terörist cenneti oldu. Suriye’ye gelen yaklaşık 40 bin yabancı savaşçının çoğu Türkiye üzerinden kuzey doğu Suriye’ye geldi. Bölgenin çoğu bugün El Kaide’nin Suriye’deki resmi ortakları tarafından kontrol ediliyor ve Türkiye ile sınır ticaretinden, Türkiye destekli muhaliflerle karşılıklı bir fayda ilişkisinden besleniyor. Şimdi bu bölgenin, dünyanın en çok aranan teröristine, ailesiyle birlikte saklanabileceği kadar konukseverlik gösterdiğini biliyoruz.”

  ABD’nin Suriye’de istihbarat için Türkiye’ye değil Suriye Demokratik Güçleri’ne başvurmak zorunda kaldığını belirten McGurk, ABD’nin Türkiye’nin desteğiyle IŞİD karşıtı bir güç kurmayı hedeflediğini fakat hem Obama hem de Trump yönetiminin Türkiye destekli güçlerin radikallerle iç içe görmesi nedeniyle bunun gerçekleşmediğini söyledi.

  McGurk, bu nedenle “Türkiye’nin desteklediği radikal güçlerle SDG’ye saldırmasına izin vermenin” stratejik açıdan geri bir adım olduğunu savundu.

  Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen yıl Suriye'den çekilme kararı üzerine 2018 sonu görevinden istifa etmişti.

  Trump daha sonra kararını değiştirerek bazı güçlerini Suriye'de tutmaya devam edeceğini açıklamıştı.

 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 29 Ekim mesajı: İstiklal Harbimizin benzerini farklı yöntemlerle veriyoruz

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim mesajında "Bundan bir asır önce başlattığımız ve Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırdığımız İstiklal Harbimizin benzerini, farklı yöntemlerle veriyoruz” dedi.

  Açıklamasında “Sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor” ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştıktan sonra, ileriki nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarını gerçekleştirme fırsatı vereceğini belirtti:

  “Cumhuriyetimizi daha nice yıllara çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir şekilde taşıyacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96'ncı yıl dönümünü tebrik ediyorum."

 9. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye, Bağdadi’nin etkisiz hale getirilmesinde ABD ile işbirliği içinde olmuştur

  Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “YPG’lilerin Barış Pınarı Harekatı’nı bahane ederek DEAŞ’lI teröristleri para karşılığı bıraktığına dair duyumlar alıyoruz, bunu da inceliyoruz” dedi.

  Ankara’da Gine-Bissau Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa ile bir ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, “Türkiye, ABD ile Bağdadi’nin etkisiz hale getirilmesinde bir işbirliği içinde olmuştur” diye konuştu.

  Çavuşoğlu, Türkiye'nin stratejik işbirliği ruhuyla hareket ettiğini belirtti.

  Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’nin geri çekilmesi hakkında ise şunları söyledi:

  “Amerika 120 saat sonunda YPG’yi çekme taahhüdünde bulundu. 120 saat sonunda da çıktığını yazılı bir şekilde bildirdi. Anlaşmamız da bu yöndeydi.

  “Herhangi bir taciz olursa Türkiye’nin onları vurma hakkı vardır. Çıkmadıklarını görüyoruz, en son drone ile de saldırdılar bir şehidimiz var, bu çıkmayanları etkisiz hale getireceğiz.

  “Rusya ile yaptığımız mutabakatta da YPG’liler çekilmezse, Fırat Nehri’nden Irak sınırına kadar 444 kilometrelik uzunlukta 30 kilometre derinliğe çekilmezse, Türkiye bu teröristleri buradan temizler.”

 10. İçişleri Bakanı Soylu: Bağdadi ne kadar teröristse Ferhat Şahin de o kadar teröristtir

  Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Öldürülen el-Bağdadi, ne kadar teröristse Ferhat Şahin de o kadar teröristtir. Telefonla konuşmak, onla muhatap olmak; onun teröristliğini, kisvesini üzerinden almaz" dedi.

  Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nca düzenlenen, 'Polis Merkezi Amirleri Eğitici Yetiştirme Kursu'nun açılış törenine katılan Soylu, “Telefonla konuşmak, onla muhatap olmak; onun teröristliğini, kisvesini üzerinden almaz. Canidir, katildir ve 'hukuk devleti' denilen devletler, bununla muhatap olamaz, olmamalıdırlar. Bu aklı da biz vermemeliyiz; Amerika'nın, Avrupa'nın hukukçuları vermeliler. Yazıklar olsun Avrupa'ya, bir tek sesi çıkmıyor” ifadelerini kullandı.

 11. İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanımız Suriye konulu dörtlü görüşmeyi Antep veya Urfa’da yapalım dedi

  Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yapmayı planladığı dörtlü görüşmenin Londra yerine Türkiye’nin Suriye’ye sınır kentlerinden Urfa veya Antep’te yapılmasını istediklerini söyledi.

  Dört ülkenin liderlerinin buluşması düşünülen mekan olarak Londra’dan bahsediliyordu.

  Kalın, “Madem Suriye’yi, bu coğrafyanın sorunlarını konuşacağız, Suriye hakkındaki dörtlü görüşmeyi Cumhurbaşkanımız bu coğrafyada yapalım istedi. Antep veya Urfa’da yapalım dedi” diye konuştu.

  İbrahim Kalın, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesi hakkında ise şunları söyledi:

  “Son birkaç yılda zaman zaman Türkiye DEAŞ’la yeterince mücadele etmiyor, sınırdan geçişine izin veriyor gibi şeyler söylüyorlardı. Bunlara gerekli cevabı Fırat Kalkanı ile verdik.

  “Diyanet İşleri de bunun ideolojik olarak ne kadar sapkın olduğunu ortaya koyan ilmi çalışmalar yaptı. DEAŞ’ın yanı sıra dini kullanan FETÖ örgütüyle de mücadele ettik.

  “DEAŞ dünyaya saldırdığı için onu tehdit olarak görüyorlar ama FETÖ’yü görmüyorlar. Suriye’de DEAŞ’ın geri gelmemesi için tüm çabalarımız sürecek.

  “Buradan özellikle YPG terör örgütüne kredi çıkarma, paye verme gibi bir çabayı görüyoruz. İstihbarat paylaşımı yapmışlar gibi. Bunlara karşı herkesin dikkatli olması gerekiyor.

  “IŞİD de, FETÖ de, PKK da terör örgütüdür. Türkiye aynı anda üç terör örgütüne karşı mücadele eden tek NATO ülkesidir.

  “Terörü kaynağında kurutmak için adım attığımızda Suriye’de etnik temizlik yapılıyor gibi şeyler söylüyorlar.”

  Kalın, Bağdadi’ye yönelik operasyonda Türkiye’nin de rolü olup olmadığı sorusuna ise “Askeri ve istihbari birimlerimiz Amerikalı mevkidaşlarımızla koordinasyon içinde oldular, operasyon gecesi yoğun bir diploması olduğunu söyleyebiliriz” diye yanıt verdi.

 12. Sözcü davası 27 Aralık’a ertelendi

  Sözcü

  Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu dokuz sanıklı dava 27 Aralık’a ertelendi.

  Gülen yapılanmasına yardım etmekle suçlanan dokuz sanığın yargılandığı dava bugün İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  Duruşmada Sözcü avukatları, davada verilen mütalaanın yargı reformundan önce verilmiş olmasını gerekçe göstererek yeniden mütalaa ve ek süre talep etti.

  Mahkeme, kanun değişikliği dikkate alınarak dosyanın iddia makamına gönderilmesine ve yeni mütalaa sunulacaksa esas hakkındaki savunmalar için süre verilmesine karar vererek davayı 27 Aralık 2019 tarihine erteledi.

 13. Şahika Encümen tek nefeste paletsiz 100 metrelik dalışla dünya rekoru kırdı

  encümen

  Dalgıç Şahika Encümen, paletsiz tek nefeste 100 metrelik dalışla dünya rekoru kırdı.

  Dünya rekoru kırmak için günlerce Gilindere Mağarası'nda çalışmalar yapan Şahika Encümen, kadınlarda 90 metre olan rekoru 100 metreye taşıyarak Guinness Dünya Rekorları kitabına girdi.

  Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Gilindire Mağarası’nda dalan Encümen’in dalışını Çukurova Kalkınma Ajansı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekledi.

 14. Batman’da tekstil işçilerini taşıyan minibüs devrildi: Bir ölü, 10 yaralı

  batman

  Batman’ın Kozluk ilçesinde tekstil işçilerini taşıyan minibüsün şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen kazada işçilerden Mahsum Aksoy yaşamını yitirdi, 4'ü ağır 10 kişi yaralandı.

  DHA’nın haberine göre kaza sabah saatlerinde meydana geldi. Ziyaret köyünden tekstil işçilerini Batman'a götüren R. A.'nın kullandığı minibüs, Eskice köyü mevkisinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle şarampole devrildi.

  Yaralılar, ihbarla olay yerine gelen sağlık görevlilerince ilk müdahalelerinin ardından ambulanslarla Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

 15. Ankara’da IŞİD operasyonu: 23 gözaltı

  gözaltı

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, IŞİD ile irtibatı tespit edilen yabancı uyruklu kişilere şafak vakti operasyon düzenledi.

  Operasyonda, Türkiye'ye yasa dışı yollardan girdiği tespit edilen 23 şüpheli gözaltına alındı.

  DHA’nın haberine göre şüpheliler, işlemlerin ardından sınır dışı edilmek üzere göç idaresine teslim edilecek.

 16. Suriye’de yaralanan bir asker hayatını kaybetti

  Rasulayn

  Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin Rasulayn bölgesinde yaralanan bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  "Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Resulayn/Suriye bölgesinde konuşlu bulunan birliklerimize 27 Ekim 2019 tarihinde bölücü terör örgütü mensuplarınca roketatar ile yapılan taciz atışı sonucunda bir kahraman silah arkadaşımız ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meşru müdafaa hakkı çerçevesinde gerekli karşılık verilmiş, tespit edilen hedefler etkisiz hale getirilmiştir.”

 17. Ahmet Kaya, doğum gününde sosyal medyada anılıyor

  Bugün Ahmet Kaya'nın doğumgünü.

  Kaya hakkında sosyal medya sitesi Twitter'da çok sayıda paylaşım yapılıyor.

  #AhmetKaya etiketi Twitter'da Türkiye gündemine girdi.

  Ahmet Kaya 1996'da BBC Türkçe radyosuna bir söyleşi vermişti:

  View more on youtube
 18. Hakkari’de yaralanan bir asker hayatını kaybetti

  Arşiv fotoğrafı
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  Milli Savunma Bakanlığı, Hakkari'de teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan bir askerin, kaldırıldığı hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Hakkâri Yüksekova bölgesinde 23 Ekim 2019 tarihinde teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan ve hastanede tedavisine devam edilen bir kahraman silah arkadaşımız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 27 Ekim 2019 tarihinde şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

 19. Soma'da servis ile kamyon çarpıştı: 26 yaralı

  kaza yeri

  Manisa'nın Soma ilçesinde, özel bir maden ocağında çalışan işçilerin taşıyan servis midibüsü ile kamyonun çarpıştığı kazada 26 kişi yaralandı.

  Kaza, gece yarısı Yırca Mahallesi Soma Termik Santral Bağlantı Köprüsü mevkisinde meydana geldi.

  DHA’nın haberine göre kaza yerine jandarma ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Yaralılar, olay yerinde yapılan müdahalelerin ardından ambulanslarla Soma, Kırkağaç ve Akhisar ilçelerindeki hastanelere sevk edildi.

  Tedaviye alınan yaralılardan, servis şoförü Mustafa Y. ile 3 işçinin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi. Jandarma kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

 20. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: DEAŞ’a ve elebaşına yardım, yataklık ve müsamaha edilmesinden sorumlu olanların araştırılması gerek

  bağdadi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin Suriye’nin İdlib bölgesinde, Türkiye sınırı yakınlarında bir köyde öldürülmesinin ardından Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

  İngilizce olarak “DEAŞ elebaşının Suriye içindeki ve son olarak İdlib'deki hareketliliği hakkında kapsamlı bir soruşturma yapılmalıdır” diyen Altun, paylaşımlarına şöyle devam etti:

  “DEAŞ’a ve elebaşına yardım, yataklık ve müsamaha edilmesinden sorumlu olanların araştırılması ve adalet karşısına çıkarılması gerekmektedir.

  “Türkiye, YPG ile DEAŞ arasında uzlaşmalara varıldığına dair haberlerden ve YPG’nin geçen hafta yaptığı gibi tutuklu DEAŞ üyelerini cezaevlerinden salıverme tehditlerinden duyduğu endişeleri dile getirdi. Uluslararası koalisyon, bunların önlenmesine yönelik adımlar atmalıdır.

  “Çözümlenememiş bir Suriye sorununun uluslararası güvenlikte yol açtığı tehlikeleri ve Türkiye'nin sınırlarını bu terör örgütlerinden temizlemeye ne kadar kararlı olduğunu belirttik.

  “Önceki gece gerçekleştirilen operasyon, Türkiye’nin meşru endişelerini ve sınırlarında gerçekleştiği harekatların gerekliliğini bir kez daha gösterdi.”

  View more on twitter