Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Milli Savunma Bakanlığı: Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi ele geçirildi

  Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye sınırı yakınındaki Resulayn'ın güneydoğusunda Suriye ordusuna bağlı olduklarını açıklayan "18 kişinin sağ olarak ele geçirildiğini" duyurdu.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, gözaltında olan kişiler için "rejim unsuru olduğunu iddia eden" ifadesi kullanıldı.

  Bu 18 kişinin asker olup olmadığına ilişkin ise bir ibare açıklamada yer almadı.

  MSB açıklamasında, konunun Rusya ile "koordine edildiği" de kaydedildi.

  View more on twitter
 2. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Teroristlere verilen 150 saatlik süre doldu, çekilip çekilmediklerini ortak devriyede göreceğiz

  Quote Message: Türkiye ve Rusya, YPG teröristlerinin güvenli bölgeyi terk etmeleri için 150 saatlik bir süre vermişti. Süre doldu. Teröristlerin gerçekten çekilip çekilmediğini, ortak devriyelerle anlayacağız" from Fahrettin Altun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı
  Fahrettin AltunCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı
  View more on twitter
 3. Soçi Mutabakatı kapsamında YPG'nin çekilmesi için verilen süre doldu

  ATEŞKES

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in üzerinde uzlaştığı Soçi Mutabakatı kapsamında YPG'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda, Türkiye sınırının 32 kilometre güneyine çekilmesi için öngörülen süre az önce doldu.

  Rusya, bundan kısa bir süre önce yaptığı açıklamada geri çekilmenin öngörülenden erken tamamlandığını söylemişti.

 4. Rusya Savunma Bakanı: Suriye'nin kuzeydoğusundaki geri çekilme öngörülen süreden önce tamamlandı

  Rus basınına göre, Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Soçi Mutabakatı kapsamında Kürt silahlı grupların Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesi için öngörülen sürenin dolmasına az bir zaman kala açıklama yaptı

  SERGEI SOYGU
  Quote Message: Güvenlik koridosunun oluşturulacağı bölgeden silahlı birliklerin geri çekilmesi, öngörülen süreden önce tamamlandı. Suriye sınır muhafızları ve Rus jandarma güçleri bu bölgeye girdi. "
 5. 150 saatin dolmasına kısa süre kala MSB'den açıklama: Rus askeri heyet ile ikinci gün çalışmaları tamamlandı

  View more on twitter

  Soçi'de alınan karar uyarınca, Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgeden YPG üyelerinin çekilmesi için verilen 150 saatlik sürenin sona ermesinden kısa süre önce Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

  Açıklamada “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde yapılacak faaliyetleri planlamak üzere Ankara’ya gelen Rus Askeri Heyeti ile ikinci gün çalışmaları tamamlandı.” denildi.

 6. İstanbul'da IŞİD üyesi ve eylem hazırlığında olduğu iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı

  BURSA
  Image caption: Bursa'da düzenlenen operasyonda da 26 kişi gözaltına alındı

  İstanbul'da IŞİD üyesi oldukları ve Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri sırasında sansasyonel eylem hazırlığı yaptıkları iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce, sabah saatlerinde Ataşehir, Fatih ve Sancaktepe'de bulunan beş yere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

  Ajanslarda yer alan haberlerde, operasyonda gözaltına alınan üç kişinin daha önce IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından "sansasyonel eylem arayışı içerisine girdikleri belirlendiği" belirtildi..

  Ayrıca, Bursa'da 26, Mersin'de de beş kişi IŞİD üyesi ve eylem hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alındı.

 7. Ödemiş’te Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında 2 bin kişi aynı anda zeybek oynadı

  ÖDEMİŞ

  İzmir’in Ödemiş ilçesindeki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında aynı anda 2 bin kişi zeybek gösterisi yaptı.

  DHA’nın haberine göre, Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlik için Saracoğlu Caddesi trafiğe kapatıldı.

  12 yaşından büyük gönüllü katılımcılara, üç günlük bir eğitim verildi.

  Zeybek gösterisinin videosu, Twitter’da çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşıldı. “Ödemiş” ile ilgili 8 bin 500’den fazla Twitter mesajı atılırken, en çok konuşulan konular sıralamasında dokuzuncu sırada yer aldı.

  View more on twitter
 8. Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı ile terör koridorunu dağıtarak kararlılığımızı tüm dünyaya gösterdik

  ERDOGAN ANITKABIR
  Quote Message: Aziz Atatürk; bugün millet olarak büyük bir heyecanla cumhuriyetimizin 96'ncı yıl dönümünü kutluyoruz. Bu gurur günümüzde zat-ı alinizi ve istiklal harbimizin tüm kahramanlarını, vatanımız uğruna can veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bağımsızlığımıza ve milli bekamıza yönelik saldırıların arttığı bir dönemde Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan direniş ruhuyla yurt içinde ve yurt dışında mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. 9 Ekim'de başlattığımız ve kısa sürede çok ciddi başarılara imza attığımız Barış Pınarı Harekatı'yla Suriye sınırımız boyunca kurulmak istenen terör koridorunu dağıtarak kararlılığımızı bir kez daha tüm dünyaya gösterdik. Ruhun şad olsun." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 9. Şırnak'ın Cizre ilçesinin belediye başkanı görevden alındı, yerine kaymakam vekil olarak atandı

  View more on twitter

  İçişleri Bakanlığı, Şırnak'a bağlı Cizre ilçesinin HDP'li Belediye Başkanı Mehmet Zırığ'ı görevden aldı.

  Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, Zırığ hakkında "suçu ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından başlatılan soruşturmanın devam ettiği ve Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kovuşturma dosyası kapsamında "terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı belirtildi.

  Valilik, söz konusu yargı süreçleri nedeniyle Zırığ'ın "geçici tedbir" olarak görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı.

  Zırığ'ın yerine Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu, "Cizre Belediye Başkan Vekili" olarak atandı.

  Zırığ, Twitter hesabından kendisiyle ilgili görevden uzaklaştırma yazısını "Cizre halkı size asla boyun eğmeyecek" notuyla paylaştı.

  Zırığ, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde oyların yüzde 77'sini alarak eş başkan seçilmişti.

  Böylece, görevden alınan HDP'li belediye başkanı sayısı, üçü büyükşehir olmak üzere 13'e yükseldi.

 10. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96'ncı yılı kutlanıyor

  CUMHURIYET BAYRAMI

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96'ncı yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

  Resmi törenler için ilk adres Anıtkabir.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret edecek ve daha sonra Beştepe'de ilk "kabul töreni" düzenlenecek.

  Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla bu yıldan itibaren Cumhurbaşkanı tarafından düzenlenen Cumhuriyet ve Zafer Bayramları resepsiyonlarının adı kabul günü olarak değiştirildi.

  Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere farklı yerlerde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için yürüyüşler ve etkinlikler de düzenleniyor.

  İstanbul'daki kutlama etkinlikleri ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katılımıyla Üsküdar Meydanı'nda yapılacak.

  Ankara'da da "Cumhuriyet Şenliği Kültür ve Sanat Etkinlikleri" adı altında bir dizi etkinlik düzenleniyor.