Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Erdoğan: Gerekirse mülteciler şehrini biz kuracağız. Ben o zaman Adnan Polat’ın kapısını çalarım

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 6. Tıp Dünyası Kurultayı’nda konuştu.

  Suriye’nin kuzey doğusunda düzenlenen Barış Pınarı Harekâtı sonrası ABD ile “güvenli bölge” kurulması üzerine uzlaşılan Tel Abyad ve Rasulayn arası için projeleri olduğunu açıklayan Erdoğan, Cuma günü görüşeceği Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, bu projelerin fonlanması için uluslararası destek çağrısı yapmasını isteyeceğini söyledi.

  Erdoğan, salonda bulunan iş adamı Adnan Polat’ı işaret ederek “Olmadı mülteciler şehrini biz kuracağız. Ben o zaman Adnan Polat’ın kapısını çalarım” dedi.

  Polat, başıyla “Tamam” işareti yapınca Erdoğan, ”Bizim insanımız böyledir, bu işleri biz böyle yürüttük” dedi:

  Quote Message: Yarın BM Genel Sekreteri misafirim olacak. Beraber sabah bir kahvaltımız var. Kendisine aynen yine bu planı takdim edeceğim, projeleri takdim edeceğim. ‘Uluslararası donörler toplantısı çağrısını siz yapın’ diyeceğim. Yaptınız yaptınız; yapmadığınız takdirde bu çağrıyı ben yapacağım. Ve oldu oldu, olmadı Tel Abyad’la Rasulayn arasında gerekirse bir mülteciler şehrini veya şehirlerini biz kuracağız. Ben o zaman tabii Adnan Polat’ın kapısını çalarım. ‘Sayın Polat’ deriz, ‘hadi bakalım, sen de burada bir şeyler üstlen.’ O da hayrına böyle bir şeyi… Bak hemen ‘tamam’ dedi. Bizim insanımız böyledir, bütün adımları atar. Bu işleri biz böyle yürüttük, böyle yürütüyoruz. Yıllardır milyonlarca sığınmacıyı topraklarımızda barındırmak için işte biz bu ev sahipliğini yaptık.”
  Adnan Polat
  Image caption: Adnan Polat
 2. Dışişleri Bakanlığı: Suriye topraklarında bir terör devleti kurmaya çalışan Fransa’nın uğradığı hayalkırıklığı sonucu bu kararı aldığı gayet iyi anlaşılmaktadır

  Dışişleri Bakanlığı

  Dışişleri Bakanlığı, Fransa Parlamentosu’nun Barış Pınarı Harekâtı’nı kınama kararına tepki gösterdi.

  Yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries'in bakanlığa çağrıldığı belirtilerek, "Fransız Parlamentosu'nun Barış Pınarı Harekatı konusunda kabul ettiği karara karşı tepkimiz bakanlığımıza çağrılan Fransa Büyükelçisi'ne de iletilmiştir" denildi.

  Fransa Parlamentosu, Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’nin kuzeyinde başlattığı askeri operasyonu kınamak için sembolik bir karar tasarısını oylamış; IŞİD’in yeniden ortaya çıkma riskinin doğduğuna dair ifadeleri de tasarıya eklemişti.

  Dışişleri Bakanlığı, Perşembe günü yayımladığı açıklamada “Fransız Senato’sunun ve Ulusal Meclisi’nin Barış Pınarı Harekatı hakkında kabul ettiği kararları şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.” denildi:

  “Suriye topraklarında bir terör devleti kurmaya çalışan Fransa’nın uğradığı hayalkırıklığı sonucu bu kararı aldığı gayet iyi anlaşılmaktadır.

  Fransız Parlamentosu ve bu kararlara destek veren Fransız Hükümeti, attıkları bu adımlarla, AB tarafından da terör örgütü olarak tanımlanan PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile saf tuttuklarını tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Teröristlerin Elysee Sarayı’nda en üst düzeyde kabul gördüğü bu ülkenin parlamentosunun tutumu bizim için şaşırtıcı değildir.”

 3. CHP PM üyesi ve eski milletvekili Eren Erdem tahliye edildi

  Eren Erdem

  Perşembe günü İstinaf Mahkemesi'nin verdiği tahliye kararı gereğince, CHP'li eski milletvekili Eren Erdem akşam saatlerinde cezaevinden çıktı.

  489 gündür Silivri Cezaevi'nde kalan Erdem, Karbey Dinlenme Tesisleri'ne getirilerek serbest bırakıldı. Burada ailesi ve CHP'liler tarafından karşılanan Erdem, ardından CHP Silivri İlçe Başkanlığı'na gitti.

  "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Erdem'in avukatı Efkan Bolaç, dava temyiz aşamasına geçtiği için, mahkemenin infaz süresini dikkate alarak tahliyesine karar verdiğini söylemişti.

  Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Eren Erdem'in tahliyesinin ardından "Cezaevine bir siyasi rehine olarak alındım. CHP'li girdim CHP'li olarak da çıktım. Bundan sonra da hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesine devam edeceğim." dediğini sosyal medya hesabından duyurdu.

  View more on twitter
 4. 307 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesinin mazeret kararnamesiyle, 256 adli yargı hakim ve savcısı ile 51 idari yargı hakim ve savcısının görev yeri değişti.

  Adalet Bakan Yardımcılığı’na getirilen Uğurhan Kuş'tan boşalan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Bursa Başsavcı Vekili Gökhan Şen getirildi.

  Polatlı Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz ise Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu.

  Boş bulunan İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı’na, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı İdris Kizir getirildi.

  Konya Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Mustafa Nafiz Acar ise Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı oldu.

  Mazeret kararnamesinin ağırlıklı olarak hakim ve savcıların mazeret taleplerine ve boş bulunan yerlere göre hazırlandığı öğrenildi.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gürcistan'ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia bugün Ankara’da bir araya geldi.

  Türkiye ile Gürcistan’ın demiryolları ve enerji nakil hatlarında önemli işbirlikleri yaptığını söyleyen Erdoğan, “Vatandaşlarımızın kimlik belgesiyle seyahat edebildiği Gürcistan'ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor” dedi ve ekledi:

  “Bugün dışişleri bakanlarımıza verdiğimiz talimatla en kısa zamanda aramızdaki stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız”

  Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia da enerji koridorları bakımından iş birliğine büyük önem verdiklerine dikkati çekerek "Türkiye, Gürcistan için Avrupa'ya yönelik bir yoldur" dedi.

 6. Yeni öğretmen önlüklerini tanıtan Eğitim Bakanı Selçuk: Önlük sadece bir kıyafet değildir. Ustalığın, olmuşluğun, muktedirliğin, muvaffakiyetin simgesidir

  yeni önlükler

  Öğretmenler için yeniden tasarlanan önlükler bugün İstanbul Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi’nde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla tanıtıldı.

  Modacılar Ayşe ve Ece Ege tarafından tasarlanan önlükler erkekler için tek model, kadınlar için iki model olarak üretildi.

  DHA’nın haberine göre önümüzdeki döneme yetiştirilecek önlüklerle ilgili konuşan Selçuk, bir çocukluk anısını anlattı:

  “Ben çocukken, babam mandıracıydı, sokakta süt satardık. Bir pazar günü kadının biri camdan seslendi, ben de yukarıya süt götürdüm. Meğer öğretmenimizin eviymiş. Kapıyı öğretmenim açtı. Normal pantolonu, gömleği var üstünde ama önlüğü yok ya, ben onu işi bıraktı sandım, ertesi sabah okulda görene kadar ağladım evde.”

  öğretmenler

  Selçuk, yeni önlüklerle ilgili şunları söyledi:

  “Önlük sadece bir kıyafet değildir. Ustalığın simgesidir. Olmuşluğun, muktedirliğin, muvaffakiyetin simgesidir. İşe başlamış olmanın, çalışıyor olmanın, kolları sıvamanın, karşıdan görüldüğünde sorunları çözecek kişinin geliyor olduğunun, ben buradayım, bilgimle, tecrübemle, deneyim ve yeteneklerimle buradayım demenin temsilidir. Mesleğin güçlü temsiliyetidir.

  Tüm öğretmenlerin kullanımına yönelik bir zorunluğun olmadığını da sözlerine ekleyen Selçuk, “Sadece isteyen, ihtiyaç duyan, giymek isterim, diyen öğretmenlerimiz için bir seçenek sunduk” dedi.

 7. CHP PM üyesi ve eski milletvekili Eren Erdem’in tahliyesine karar verildi

  İstinaf Mahkemesi, CHP’nin eski milletvekili Eren Erdem’in tahliyesine karar verdi.

  Eren Erdem’in avukatlarından Efkan Bolaç BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Bugün saat 00.00’a kadar mutlak suretle tahliye edilmesi gerekiyor. Yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edilecek” dedi.

  "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Erdem, 489 gündür Silivri Cezaevi’nde bulunuyordu.

  Bolaç'ın verdiği bilgiye göre dava temyiz aşamasına geçtiği için, mahkeme Erdem’in infaz süresini dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM üyesi Eren Erdem için CHP İstanbul İl Örgütü 1 Kasım’da eylem yapacaktı.

  Eren Erdem
 8. RTÜK üyeliği düşürülen Faruk Bildirici: Bana yöneltilen suçlamalar TBMM’de basın toplantısı yapmak, kararları açıklamak gibi şeyler

  Bildirici

  CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, RTÜK üyesi Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi hakkında TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

  RTÜK üyeleri seçilirken tüm partilerin birbirlerinin adayı lehine de oy kullandığını söyleyen Özkoç, “O kurumun siyaset üstü yaklaşım göstermesi önemlidir. Eğer bugün RTÜK’ün başına getirilen kişi bu centilmenlik anlaşmasını bozuyorsa TBMM’de alınan tüm kararlarla ilgili tavrımız çok farklı olur, bu centilmenlik anlaşmasını bozulmuş sayarız” dedi.

  RTÜK başkanının TÜRKSAT ile ilgili karar imzalayıp sonra da TÜRKSAT yönetim kurulunda bu kararı bir de TÜRKSAT adına imzalamasının Anayasa’ya uygun olmadığını söyleyen Özkoç, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e şöyle seslendi:

  “RTÜK’le bağlantılı olmayan başka bir yönetim kurulu üyeliği için, RTÜK’ten aldığın para yetmiyorsa yetinmene, gerçekten doymuyorsan, millet 2 bin lirayla geçinirken senin yönetim kurulu üyeliklerindeyse aklın, git başka bir yerden yönetim kurulu üyesi ol, oradan para al.”

  RTÜK önünde bir basın toplantısı düzenleyen Faruk Bildirici ise “Bu kuruma gelirken burada her şeyin şeffaf olması gerektiğini, halkın olanları bilmesi gerektiğini söyledim ve bunu yaptım” dedi.

  Bildirici: 40 yıllık gazeteciyim, bugüne kadar her yanlışa itiraz ettim

  Bildirici, RTÜK Başkanı’nın TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu’nda yönetici olmasına karşı çıktığını, kendisini Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na ve TBMM’ye şikayet ettiğini, ayrıca yargıya da başvurduğunu söyledi.

  “Yasada sadece gizli müzakerelerin açıklanmasının yasak olduğu söyleniyordu, ben de o yüzden kendi kararlarımı açıkladım, muhalefet ettim” diyen Bildirici, sözlerine şöyle devam etti:

  “Hukuken görevinden çekilmiş sayılması gereken bir RTÜK başkanı varken AKP ve MHP kontenjanlarından gelen arkadaşlar üyeliğimi düşürdü. Aslında üyeliğin düşürülmesine buradaki 6 üye değil, TBMM karar verebilir.

  “Çok tehlikeli bir yol açılmış oluyor, RTÜK tarihinde ilk defa bir üye 6 kişinin el kaldırmasıyla düşürülmüş oluyor.

  “Bana yöneltilen suçlamalar açık: Tarafsızlık, TBMM’de basın toplantısı yapmak, kararları açıklamak gibi şeyler. Tamamen benim muhalefetimle ilgili. Ben nasıl muhalefet edeceğimi onlara sormak zorunda değilim.

  “Ben 40 yıllık gazeteciyim, bugüne kadar yanlış olduğunu düşündüğüm ne varsa söyledim, itiraz ettim.”

  Taşçı: Böyle olacaksa bizi TBMM'nin seçmesinin anlamı kalmayacak

  RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen diğer üyesi İlhan Taşçı ise karara kendisinin ve HDP kontenjanından seçilen Ali Ürküt’ün karşı çıktığını söyledi.

  Taşçı, “Bizi TBMM Genel Kurulu seçecek ve 6 üye düşürecekse bu RTÜK’ün kendini milli iradenin üzerine konumlandırması anlamına gelir. Böyle olacaksa bizi TBMM’nin seçmesinin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Böyle bir oylama yapılacaksa TBMM Genel Kurulu’nda yapılmalıdır” dedi.

 9. Savunma Bakanı Akar: Rejim ordusuna mensup olduklarını söyleyen 18 kişi sağ ele geçirildi, Rusya’ya teslim etmek için görüşmeler sürüyor

  Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin Rasulayn kentinin güneyinde Suriye ordusuna mensup olduklarını söyleyen 18 kişinin ele geçirildiğini söyledi.

  AA’nın haberine göre Şanlıurfa’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi'ni ziyaret eden Akar, orada yaptığı konuşmada “"Yapılan faaliyetler sırasında 'Rejim ordusuna mensup olduklarını' söyleyen 18 kişi sağ olarak ele geçirildi. Arkadaşlarımız onlarla ilgilendi, konuştu. İki yaralı vardı, onların hastanedeki tedavileri yapıldı. Rejim ordusuna mensup olduğu anlaşılan 18 kişinin Ruslara teslim edilmesi konusu şu anda Ruslarla görüşülüyor, konuşuluyor. Bu konudaki gerekli bilgileri de Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik, talimatlarını aldık” ifadelerini kullandı.

  Akar Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alan Türkiye’nin ABD ile de Patriot hava savunma sistemi için görüşmelere devam ettiğini belirtti.

 10. Faruk Bildirici'nin RTÜK üyeliği 2'ye karşı 6 oyla düşürüldü

  CHP kontenjanından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) seçilen medya ombudsmanı Faruk Bildirici'nin üyeliği, 2'ye karşı 6 oyla düşürüldü.

  Faruk Bildirici kararın ardından yaptığı açıklamada, "Muhalefet yapmanın bedeli üyeliğimin düşürülmesi oldu. Bu tahammülsüzlüğü, hukuksuzluğu, anti demokratik kararı yargıya götüreceğim" dedi.

  Kararın "hukuken yok hükmünde" olduğunu savunan RTÜK'ün CHP'li diğer üyesi İlhan Taşçı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu karar demokrasiye ağır darbe, muhalefete yönelik tahammülsüzlüğün de kanıtıdır. (...) Verilen karar, oy veren milletvekillerinin iradesini, Meclis'in tercihini hiçe saymaktır" ifadelerini kullandı.

  RTÜK Başkanlığı: Bildirici Üst Kurul toplantılarının gizliliğini ihlal etti, üyeleri hedef aldı

  RTÜK'ün açıklamasında ise, Başkanlık makamının Üst Kurul'a sunduğu dilekçede, Faruk Bildirici’nin "hem siyasi tarafsızlığını hem de RTÜK’ün düzenleyip denetlemekle yükümlü olduğu medya hizmet sağlayıcılara karşı tarafsızlığını yitirdiği, Üst Kurul toplantılarının gizliliğini ihlal ettiği, yargı kararlarına muhalefet ettiği ve Üst Kurul’u, Üst Kurul üyeleri ve çalışanlarını hedef aldığı" vurgusunun yer aldığı belirtildi.

  View more on twitter

  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından üyeliğinin düşürülmesi önerisinin getirildiğini belirten Faruk Bildirici ise oylamadan önce, "Başkanın hukuksuz olarak üç yerde birden görev almasına karşı çıktığım, yanlışları eleştirdiğim ve kamuoyuna duyurduğum için RTÜK üyeliğimin düşürülmesi teklif edildi" demişti.

  View more on twitter
  View more on twitter
 11. Rabia Naz Vatan: TBMM Araştırma Komisyonu, Kasım ayında Eynesil’e gidecek

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Giresun'un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümü ve diğer benzer çocuk ölümleri ile ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, görev dağılımının ardından ilk toplantısını yaptı.

  Komisyon, muhalefet partili üyelerin de önerileri doğrultusunda, Kasım ayının ilk yarısında Eynesil’e giderek olay yerinde inceleme kararı aldı. Bu kapsamda Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ın da dinlenmesi planlanıyor.

  Metin Cihan ve Cem Küçük de dinlenecek

  Komisyonda, Rabia Naz’ın ölümü olayını yakından izleyen ve bu nedenle tehditler de alan gazeteci Metin Cihan ile yine olayla ilgili çok sayıda yazı kaleme alan gazeteci Cem Küçük’ün de durumlarının uygun olması halinde dinlenmesine karar verdi.

  Komisyon, başta Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp, üniversiteler olmak üzere çok sayıda kurumdan da temsilci çağrılması önerisinin daha sonra karara bağlanmasını benimsedi.

  Komisyon üyesi MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Eynesil’e giderek, Şule Çet cinayeti davasında olduğu gibi olay yerinde “canlandırma” yapılmasını önerdi. Enginyurt, “Bu konuda adli tıp raporunu doğru bulmuyorum. Bu konuda komisyon takdir ederse bir deney bir araştırma yapalım. Aynı yaşta çocuklarla bir canlandırma yaptıralım. Bir üniversiteyi, eğitim kurumunu, spor kurumunu görevlendirelim. 11 yaşında 60 kilo çocuğu o şekilde koşarak atlatalım. Eğer 4 metreyi geçerse intihar ettiğini kabul edelim” önerisinde bulunuldu. Bazı muhalefet partili üyeler de bu öneriye destek verdi ancak oylanmadığı için öneri karar haline gelmedi.

  Görüşmelerin ardından Komisyon Başkanı, AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, önce kurum temsilcilerinin dinlenmesini daha sonra da Aralık ayı başında Eynesil’e giderek tarafların dinlenmesini önerdi. Aralık ayında hava koşullarının kötü olduğu ve uçakların iniş çıkışlarının zor olacağı itirazları üzerine, Kasım'ın ilk haftasında Eynesil’e gidilerek, olay yerinde inceleme yapılmasına karar verdi.

  View more on youtube
 12. Bülent Arınç KHK'lılardan özür diledi, "KHK bir faciadır" dedi

  Bülent Arınç

  Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, “KHK bir faciadır” dedi

  Eski AA Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, “KHK bir faciadır. Katıldığım televizyon programlarında KHK’ya dikkat çekmek için Yüksek İstişare Kurulu (YİK) maaşımın yarısını öğrencilere burs olarak, yarısını da KHK mağdurlarına vereceğimi söylemiştim. Çok eleştirildim fakat ben sadece KHK faciasına dikkat çekmek istedim” dedi.

  “Bu felaketi yaşayan insanlara acıdığını ve onlara merhamet ettiğini” söyleyen Arınç, “Onlardan da özür diliyorum. Evime temizlik yapmaya gelen, daire başkanlığından ihraç edilen bir kadını gördükçe, eşi polis ihraç edilmiş başka bir kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum” dedi.

  Bülent Arınç, KHK’lıların kamudan ihraç edilmesiyle ilgili ise şunları söyledi:

  “Burada şu yapılabilirdi; ben sizi 'gri liste'ye aldım. Ne olduğunuzu da çok bilmiyorum. Sizinle çalışmak istemiyorum. Fakat bu güne kadarki bütün yasal haklarınızı size geri veriyorum. Siz kamuda çalışmayın, gidin nerede çalışıyorsanız çalışın.

  “Fakat böyle ihraç edilince insanlar yurt dışına çıkamıyor. Özel sektörde de iş bulamıyor, ‘ vay terörist sen mi geldin’ deniyor. Pazarda limon satamıyor, ‘terörist gelmiş' diyor tezgahı başına geçiriyorlar. (...) Sonunda OHAL süresince yargı yoluna da gidemiyor.”

 13. AYM, İlker Başbuğ hakkında açılan Ergenekon davasının düşmesine hükmetti

  İlker Başbuğ

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkisini kullanarak yargılanmasına izin vermemesinin ardından, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkandaki Ergenekon davasının, "muhakeme şartının gerçekleşmemesi" nedeniyle düşmesine karar verdi.

  İlker Başbuğ'a, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlarından cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmıştı. Başbuğ, hakkındaki suçlamalar nedeniyle 2 yıl 2 ay hapis yatmıştı.

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinin, 26'ıncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile 18 sanık hakkında verdiği görevsizlik kararı üzerine, Yüce Divan sıfatıyla dosyayı incelemişti.

  Başbuğ'a isnat edilen fiillerin, Yüce Divan'ın yargılama yetkisi kapsamında kaldığına karar veren heyet, İlker Başbuğ hakkında, Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu uyarınca soruşturma izni alınması gerektiğinden, sanık hakkındaki yargılamanın durmasına, diğer 18 sanık hakkındaki davaların ayrılmasına karar vermişti.

  İlker Başbuğ hakkında soruşturma izni alınması için dosyanın bir örneğinin Başbakanlığa gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

  Başbakanlığın kaldırılması nedeniyle izin süreci Cumhurbaşkanlığında işletildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan kovuşturmaya izin vermedi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbuğ hakkındaki soruşturma izninin işleme konulmamasına karar vermesi üzerine, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yüce Divan sıfatıyla dosyayı inceledi.

  Duruşmasız yapılan oturumda, İlker Başbuğ hakkında açılan kamu davasının, "muhakeme şartının gerçekleşmemesi" nedeniyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 223'üncü maddesinin 8'inci fıkrası gereğince düşmesine karar verildi.

  Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 223/8'inci maddesi, "Türk Ceza Kanunu'nda öngörülen düşme sebeplerinin varlığı ya da soruşturma veya kovuşturma şartının gerçekleşmeyeceğinin anlaşılması hallerinde, davanın düşmesine karar verilir" hükmünü içeriyor.

  Davanın geçmişi

  Ergenekon davasında mahkeme 5 Ağustos 2013, İlker Başbuğ’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti. Mahkemenin verdiği kararın ardından dosya Yargıtay’a gitti. Ancak Yargıtay, "Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya koyulmadığı ve yargılamada usullere uyulmadığı" gerekçesiyle kararı bozdu.

  Yargıtay’ın bozma kararının ardından Ergenekon ana davasına bakan İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, İlker Başbuğ ve 18 sanığın dosyasının görevsizlik kararıyla Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vermişti. Bu kararla, Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanmasının önü açıldı.

 14. Bakan Albayrak: 3 kamu bankamızla istihdam odaklı kredi paketini devreye alıyoruz

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya’da iş insanları ile gerçekleştirdiği buluşmada, “yerinde ve zamanında müdahalelerle” finansal piyasalarda normalleşmenin sağlandığını belirtti, “Enflasyonda hedeflediğimiz noktadan çok daha iyi bir noktaya geldik. Yeni Ekonomi Programı ile birlikte enflasyonda yüzde 5'in altına ineceğiz” dedi.

  Eylül ayı itibariyle Türkiye'de ihracatçı firma sayısınin ithalat yapan firma sayısını geçtiğini belirten Albayrak, “Cari fazla vererek önemli bir başarı yakaladık. Tüm yılı yüzde 4'lük büyümeyle kapatmak istiyoruz” diye konuştu.

  İşsizliği azaltmak için 3 kamu bankasıyla kredi paketinin devreye sokulacağını da açıklayan Bakan Albayrak, "1 Kasım'dan itibaren 3 kamu bankası kurumsal kredi faizlerinde 200 puan indirim yaparak yüzde 11 ile 13 buçuk arası bir faize indirecekler" dedi.

  Merkez Bankası: Enflasyon yıl sonunda yüzde 12 olarak gerçekleşecek

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, İstanbul’da düzenlediği bir toplantıda enflasyon tahminlerini açıkladı.

  Uysal, bu çerçevede, 2019 yıl sonu enflasyonunu yüzde 12ye düşürdü. Daha önceki yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 13,9’du.

  Uysal, enflasyonun 2020 yıl sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

  Albayrak
 15. Bakan Akar sınırda askerleri ziyaret etti: "Her an her şey olabilir"

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile dün akşam saatlerinde Şanlıurfa'ya gitti.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Akar ve beraberindeki yetkililer, ilk olarak Akçakale'deki 3. Hudut Alay Komutanlığı'nı ziyaret etti.

  Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Tel Abyad'da bulunan bir birliğin komutanıyla da telsizden görüşen Akar, "Burada herhangi bir şey bitmiş değil, her an her şey olabilir. Ona göre herkesin her an hazırlıklı olması lazım" dedi.

  Hulusi Akar
 16. Dışişleri Bakanlığı'ndan Fransa'nın başörtüsü kararına tepki: Ayrımcı ve ötekileştirici yaklaşımın yeni bir örneği

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu'nda kabul edilen ve bir annenin okul gezisine eşlik ettiği sırada başörtüsünü çıkarmasının istenmesiyle gündeme gelen kanun tasarısını kınadı.

  Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Bu, Fransa'nın Müslümanları farklı muameleye tabi tutan ayrımcı ve ötekileştirici yaklaşımının yeni bir örneğidir" ifadeleri yer aldı.

  Tartışma, aşırı sağcı Ulusal Cephe Milletvekili Julien Odoul'un Dijon kentindeki yerel meclise yapılan bir okul ziyareti sırasında, aralarında oğlunun da bulunduğu öğrencilere eşlik eden bir kadından, “laiklik ilkeleri” gerekçesiyle bina içerisinde başörtüsünü çıkarmasını talep etmesiyle başlamıştı.

  Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Başörtüsü yasağını ‘hizmete yardımcı olan kişiler’ şeklinde yorumlayarak gerekçelendirmek, kamu hizmeti verenleri değil, doğrudan çocuklarına eşlik eden anneleri hedef almaktadır” denildi.

  Açıklama şöyle devam etti:

  “Her fırsatta özgürlüklerden bahseden ülkelerin bugün en temel insan hak ve özgürlüklerini çiğnemeleri bahsekonu ülkelerin ikiyüzlülüğünün ve çifte standarlı yaklaşımlarının başka bir örneğidir.”

  Kanun taslağının yürürlüğe girmesi için, Ulusal Meclis’te de onaylanması gerekiyor.

  Bu hafta, aralarında sanatçıların da bulunduğu 90 aydın Fransa’nın Le Monde gazetesinde açık bir mektup yayımlayarak, Macron’dan kadına yönelik tutumu kınamasını talep etmişti.

  Fransa'da bir protesto: "Özgür, Benim başörtüm, benim kararım"
  Image caption: Fransa'da bir protesto: "Özgür, Benim başörtüm, Benim kararım"