Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Kadıköy İstanbul Anadolu Lisesi'nin Fenerbahçe'ye devredilmesi protesto edildi

  protesto

  Fenerbahçe Ülker Stadyumu'nun yanındaki İstanbul Anadolu Lisesi'nin, Fenerbahçe Spor Kulübü'ne devredilmesi ve okul yerine otopark/rezidans yapılmak istenmesi, öğrenciler, veliler ve mezunlar tarafından protesto edildi. Gruptakiler okulun devredilmesini protesto ederek, "Okulumuza dokunma", "Arazi değil eğitim yuvası" yazılı dövizler açtı.

  Grup adına yapılan basın açıklamasında, okulun tüm binalarıyla birlikte 26 Ekim tarihinde yapılan Fenerbahçe Kulübü'nün divan toplantısında bizzat başkan Ali Koç tarafından devrinin açıklandığı ve devrin öğrenci, veli ile mezunları derinden yaraladığı belirtildi.

  Açıklamada, 1899 yılında Sultan 2. Abdülhamid Han zamanında yaptırılan okulun 120 yıllık köklü bir tarihi bulunduğu ve Kadıköy'ün hatta İstanbul'un en güzide proje okullarından olduğu, Türkiye'deki 100 tarihi okul arasında 36. sırada olduğu belirtildi. Açıklamada, "Burası Fenerbahçe Kulübünün zikrettiği şekilde bir arazi değil, bir eğitim yuvasıdır, bir okuldur" denildi.

 3. Eski HDP milletvekili Abdullah Zeydan'ın tahliyesine karar verildi

  HDP eski milletvekili Abdullah Zeydan hakkında tahliye kararı verildi. HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Abdullah Zeydan’ın tahliye edildiğini söyledi.

  Abdullah Zeydan
  View more on twitter
 4. Adil Öksüz'ün serbest kalması davasında iki sanığa 5 ay hapis

  Adil Öksüz

  Fethullah Gülen yapılanmasının imamı olduğu belirlenen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve 1'i eski Başbakanlık müşaviri 28 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.Ankara 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanıklar Yusuf Gül, Semih Kaman, İsmail Uçar, Bilge Kağan Aksoy, Erkan Külah, Abdulsamet Gürler, Serkan Çoraplı, Ahmet Camgöz, Mehmet Gökcehan Temel, Mustafa Kalkan, Kadir Yılmaz, Yakup Altundağ, Murat Bozdoğan, Kenan Gülbay, Alp Aslan, Gökhan Yücel, Mehmet Akbaş, Hüsrev Arslan, Erol Özdemir, Hakan Kutlu, Serter Koçak, Erhan Cihangir, Ömer Doğan ve eski Başbakanlık müşaviri Ali İhsan Sarıkoca beraat etti.Sanıklar Osman Gök ve Zeki Çınkır'a "görevi kötüye kullanmak" suçundan 5 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da kararlaştırdı.Ayrıca bir başka davada tutuklu olan sanıklar Murat Bayrak ve İlyas Kaytancı'nın dosyaları ise ayrıldı.

 5. Milli Savunma Bakanlığı: Suriye'de, Rusya'yla ilk ortak devriye tamamlandı

  Türk ve Rus askerleri

  Rusya ile Fırat'ın doğusunda 4 saat süren ilk ortak devriye yapıldı.

  Soçi Mutabakatı'nın ardından YPG'lilerin belirlenen bölgeleri terk ettikleri açıklanmıştı.

  Ortak devriye ile bölgede YPG unsuru kalıp kalmadığı ve sahadaki son durum kontrol edildi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Rus konvoyunun Suriye'de güvenli bölgeyi tesise yönelik gerçekleştirdikleri ilk ortak devriyeye insansız hava aracı refakatinde 8 zırhlı araç katıldı.Mardin'in Kızıltepe ilçesinin 20 kilometre batısındaki Sevimli köyü mevkisinden hareket eden, Türk bayraklı zırhlı araçlardan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek, Rus askeri konvoyuyla buluştu

  Türk-Rus ortak devriyesi, Resulayn'ın 40 kilometre doğusu ile Kamışlı'nın 30 kilometre batısı arasındaki bölgede yürütüldü. Bu yönde bir süre gözlemde bulunan ortak konvoy devriyesi, 4 saat sürdü.

  TSK konvoyu, devriyenin tamamlanmasının ardından sınır hattına döndü.

 6. Af Örgütü: Suriye’deki askeri harekatı eleştirenlere yönelik baskı ortamında yüzlerce kişi gözaltına alındı

  Türk askerleri tankın üzerinde

  Uluslararası Af Örgütü bugün yayımladığı raporda, "Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü askeri harekatla ilgili haber veya yorumları nedeniyle Türkiye’de yüzlerce kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerin hükümetin karşıt fikirlere yönelik baskılarını artırdığı bir dönemde absürt suçlamalarla karşı karşıya olduğunu" ifade etti.

  Raporda, gazeteciler, sosyal medya kullanıcıları ve protestocuların “terör” ile suçlanarak haklarında soruşturma açıldığı, keyfi gözaltılar yapıldığı ve seyahat yasakları getirildiği" vurgulandı.

  "Bu kişilerin suçlu bulunmaları durumunda da uzun süreli hapis cezalarına mahkum edilebilecekleri" kaydedildi.

 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'uluslararası bağış toplantısı' talebi için BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile İstanbul'da bir araya geldi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli göçmenlerin ülkenin kuzeyindeki bölgelere yerleştirilebilmesi için uluslararası bir bağış toplantısı organize edilmesini istiyor.

  Erdoğan, bu konferans için Genel Sekreter Guterres'in bir çağrıda bulunmasını istedi ve "Eğer sen yapmazsan ben yapacağım" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer bu gerçekleşmezse biz Resulayn ve Tel Abyad arasında mülteci kenti veya kentleri inşa edeceğiz" dedi.

  Eylül ayında BM Genel Kurulu'nda bölge ile ilgili planlarını paylaşan Cumhurbaşkanı, 405 bin kişinin Resulayn ve Tel Abyad arasında yerleştirilmesinin panlandığını kaydetmişti.

  Ankara, ülkede bulunan 3.6 milyon Suriyelinin 2 milyonunu bu plan dahilinde yeniden yerleştirmeyi amaçlıyor.

  Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da katıldı.

 8. Adana'da ilkokul mezunu sahte diş hekimi gözaltına alındı

  Gözaltına alınan sahte diş hekimi

  Adana'da ihbar üzerine düzenlenen sahte diş hekimi operasyonunda ilkokul mezunu bir şüpheli gözaltına alındı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre şüphelinin daha önce de benzer suçtan 8 ay cezaevinde kaldığı belirlendi

  İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, merkez Seyhan ilçesi Mestanzade Mahallesi'ndeki diş tedavi merkezinin sahte diş hekimi tarafından işletildiği iddiası üzerine adrese operasyon düzenledi.

  Polis, diş hekimi olmamasına rağmen hasta kabul edip sözde tedavi uyguladığı ileri sürülen Osman Nuri B'yi (45) gözaltına aldı.İş yerinde yapılan incelemelerde hasta isimleri, uygulanacak tedavi yöntemi ve alınacak ücretin yer aldığı çok sayıda ajanda bulundu.

 9. Eminönü'ndeki balık ekmek teknelerini kaldırılma kararının yürütmesi durduruldu

  Eminönü'nde yer alan balık ekmek tekneleri ile ilgili olarak, Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı boşaltma kararının yürütmesi durduruldu.

  Karar üzerine konuşan Tarihi Eminönü Balık Ekmek Turizmi Kooperatifi Başkanı Arif Hikmet İlke şunları söyledi.

  Eminönü'ndeki balık ekmek tekneleri
  Quote Message: 3 farklı işletme var. İşletmeler olarak ciddi bir mağduriyetimiz söz konusu. 50'ye yakın çalışanımız var ve balık stoklarımız var, mal birikimlerimiz var, bununla ilgili ciddi bir mağduriyetimiz söz konusuydu. Bugün itibariyle çok sevinçliyiz en azından bir zaman kazandık. Bu karar 3 nolu tekne adına çıktı, diğer tekneler içinde çıkacağına inanıyorum. Emsal karar olacaktır bu. Yürütme kararı olmasa da kapatma olmayacaktı zaten. Yurtdışından da basın takip ediyor bu konuyu. Burada yapılacak uygulamalarda tam merkezde biz olmalıyız."
  View more on twitter
 10. Soçi Mutabakatı: Ankara, Rusya ile ortak devriyenin başladığını duyurdu

  Ortak devriye

  Milli Savunma Bakanlığı, Rusya ile güvenli bölge olarak adlandırılan alanda ortak devriye faaliyetine başlandığını duyurdu.

  10 kilometre derinlikteki bölgede gerçekleştirilmeye başlanan devriye görevi ile ilgili MSB'den yapılan açıklama şu şekilde:

  "Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA’ların iştirakiyle ilk ortak devriye, Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladı."

  Bakanlık devriye görevi ile ilgili fotoğrafları da paylaştı.

  Rus heyet Ankara'ya geliyor

  Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye'ye gönderilmişti.

  Savunma Bakanlığı, mutabakat kapsamında ikinci bir Rus Askeri Heyeti’nin bugün Ankara’ya geleceğini de duyurdu.

  Ziyaretin "taktik ve teknik" konuları görüşmek üzere gerçekleşeceği de belirtildi.

  View more on twitter

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, YPG'nin 30 kilometre güneye çekilip çekilmediğinin bu devriye ile netleştirileceğini söylemişti.

 11. CHP: 2019'da üniversite mezunu işsiz sayısı 1 milyon 340 bine yükseldi

  CHP: Türkiye’de her 100 üniversite mezunundan 26’sı işsiz

  CHP’nin hazırladığı gençlik raporuna göre 2004 yılında 97 bin 545 olan üniversite mezunu işsiz sayısı 2019 yılında 1 milyon 340 bine yükseldi.

  Raporda, Türkiye’de ne çalışan ne de okuyan 6 milyon gencin ‘kayıp nesil’ olarak yetiştiği belirtildi.

  CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir’in hazırladığı ‘Gençlik Raporu: İşsiz, Umutsuz, Geleceksiz’ adlı raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

  • Türkiye’de her 100 üniversite mezunundan 26’sı işsiz
  • Türkiye’de 15-29 yaş aralığında 20 milyon insan yaşıyor. Bunlardan 5.5 milyonu öğrenci, 6 milyonu çalışıyor, 2.5 milyonu hem çalışıyor hem okuyor, 6 milyonu ne çalışıyor ne okuyor. 6 milyon genç “kayıp nesil” olarak yetişiyor. Söz konusu kayıp gençlerin önemli bir bölümü iş bulma umudunu yitirdiği için iş aramayı bırakmış durumda. Okula devamsızlıkta 53 ülkenin eğitim istatistikleri karşılaştırıldığında Türkiye altıncı sırada yer alıyor.
  • 8-34 yaş arasındaki gençlerle yapılan kamuoyu araştırmalarında, “Yurtdışında yaşamak ister misiniz” sorusuna evet yanıtı verenlerin oranı yüzde 70 ile yüzde 90 arasında değişiyor.
  İstanbul
 12. Savunma Bakanlığı: '18 rejim unsuru Rusya ile yapılan koordine neticesinde teslim edildi'

  Savunma Bakanlığı’ndan Suriye’deki gelişmelerle ilgili şu açıklama yapıldı:

  “29 Ekim tarihinde Rasulayn’ın güneydoğusunda arama/tarama/keşif/emniyet faaliyeti sırasında ele geçirilen 18 rejim unsuru, Rusya Federasyonu makamları ile yapılan koordine neticesinde teslim edildi.”

  Açıklamada, '18 rejim unsuru' olarak belirtilen kişilerin kime ve nereye teslim edildiğine ilişkin ayrıntı verilmedi.

  Soçi Mutabakatı’nda varılan anlaşma kapsamında Rusya ile Türkiye, Suriye’nin kuzeydoğusundaki ortak devriye görevine Cuma günü itibariyle başladı.

  Haberin ayrıntıları için TIKLAYIN.

  Resulayn