Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Bülent Arınç: OHAL çok doğru, KHK çok doğru ama bu örgütle irtibatı olup olmadığı yargılandıktan sonra yargı kararıyla beraat etmiş insanların da 'terörist' yaftasından kurtulmaları lazım

  Arınç

  Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, “KHK’lar faciadır” sözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirmesinin ardından “Eğer bu cümleyi çıplak olarak alırsanız yanlış anlamalara götürecek bir cümle. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın eleştiren konuşmasını saygıyla, takdirle karşılıyorum" dedi.

  Iğdır’da konuşan Arınç, “Olağanüstü hal, 2 yıl devam etti. Bu süreç içinde 20 civarında kararname çıkarılarak, terör örgütünün kamuda çalışan unsurlarının temizlenip, ayıklanmak istendiğini biliyorum. OHAL çok doğru, KHK çok doğru ama bu örgütle irtibatı olup olmadığı yargılandıktan sonra yargı kararıyla beraat etmiş insanların da 'terörist' yaftasından kurtulmaları lazım" diye konuştu.

  Bülent Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Sayın Cumhurbaşkanı'mız her türlü anlamaya müsait olan cümle üzerine eleştiri yaptı ki bunun çok doğru olduğunu, yerinde olduğunu, bütün tartışmaları kesecek noktada olduğunu düşünüyorum. İyi niyetli eleştiride bulunanlara teşekkür ediyorum; ama bunun üzerinden şahsıma karşı Cumhurbaşkanı'mıza karşı 15 Temmuz'a karşı birtakım şeyler üreten kötü niyetlileri da Allah'a havale ediyorum. Bu dünyada boğuşacak halim yok, öbür tarafta hepsinin yakalarına sadece ben değil belki mağdurların tamamı da yapışacaktır.”

 2. Borsa günü yüzde 2,37 artışla tamamladı

  Borsa istanbul

  Güne 0.66 artışla 101 bin 812 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), en düşük 101 bin 812 puanı ve en yüksek 103 bin 281 puanı gördükten sonra, günü yüzde 2.37 artışla 103 bin 544 puanda tamamladı.

  Türk lirası da dolara karşı yüzde 0,1, euroya karşı yüzde 0,2 değer kazandı.

 3. Çağlayan Adliyesi’nde boşluğa atlayan İbrahim Özkan yaşamını yitirdi

  Çağlayan Adliyesi

  Çağlayan Adliyesi’nde öğlen saatlerinde 7. kattan atlayarak -3. kata düşen İbrahim Özkan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

  DHA’nın haberine göre 35 yaşındaki Özkan, İstanbul Adalet Sarayı'nda4. katta bulunan İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına girdi.

  "Alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye atmak" suçundan 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırılan ve hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakılan Özkan,daha sonra 7. kata çıkarak Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nin önüne geldi. Görgü tanıklarından elde edilen bilgiye göre, bir süre duruşma listesini inceleyen Özkan daha sonra aşağı atladı.

  Özkan, yazar Seray Şahiner'in eşiydi.

  View more on twitter
 4. Gülay Mübarek'i tehdit eden Erdoğan Küpeli'ye ertelemesiz 8 yıl 6 ay hapsi cezası

  Hayat'da yaşayan Gülay Mübarek'i sosyal medya üzerinden ölümle tehdit eden Erdoğan Küpeli'ye toplamda ertelemesiz, indirimsiz 8 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

  Hatay Adliyesi'nde görülen davada Küpeli hakaretten 3 yıl, tehditten 3 yıl, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak suçundan ayrı dava açılan ve birleşen dosyadan 2 yıl olmak üzere toplam 8 yıl, Gülay Mübarek'in ablasına hakaretten de 6 ay ceza aldı.

  View more on twitter

  Gülay Mübarek 4 yıl önce arkadaşları aracılığıyla Facebook'ta Erdoğan Küpeli ile tanışmış, ardından Küpeli'nin agresif tavırları nedeniyle konuşmayı kesmişti. Küpeli'nin daha sonra kendisini sistematik olarak tehdit etmesi üzerine Mübarek polise başvurmuştu.

  Mübarek yaşadıklarını geçen yıl BBC Türkçe'ye anlatmıştı.

  View more on youtube
 5. Macaristan Başbakanı Viktor Orban: Türkiye güvenli bölgenin inşa edilmesi için Macaristan’ı arkasında bilebilir

  Orban

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, kendisini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte basın toplantısında konuştu.

  Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yapmayı planladığı yerleşimlerin planını gördüklerini söyleyen Orban “Macaristan büyük ve zengin ülkeler arasında yer almasa da küçük bir ülke de değildir. Bizim sıkletimize göre, biz buna yardım etmek istiyoruz” dedi ve ekledi:

  “Türkiye güvenli bölgenin inşa edilmesi için Macaristan’ı arkasında bilebilir.

  “Macaristan hudutlarını koruma yeteneği olan bir ülkedir. Macaristan hudutlarını korumak için her an hazırdır. Bunun için gerekli olan silahları ve insan gücünü sağladık.

  “Macaristan hudutlarından hiçbir göçmen geçemez. Bizim güvenlik sistemimiz illegal göçten Macar halkını koruyabilir. Macaristan AB’nin en dış hudududur ve bu bizim için çok büyük bir sorumluluktur.

  “AB’de yeni tartışmalar çıkacak: AB’nin hudutları nerede? Schengen bölgesinin sınırları nereye kadar uzanabilir? Ve eskiden masada olan Türkiye’nin üyeliği ne olacak? Şimdi bizim eski bir arabaya değil, yeni bir arabaya binmemiz gerekecek.

  “Macaristan AB’nin diğer ülkelerinden biraz daha farklıdır. Bizim aslında çok özel ulusal düşüncelerimiz var.

  “Türkiye sadece büyük bir ülke değil, büyük bir ulustur. Biz kendimizi de büyük bir ulus olarak görüyoruz. Ulusların birbirine saygıyla davranması gerekiyor.

  “Bizim Türkiye’ye yaklaşımımız, kendisinden daha büyük olan bir ulusa yaklaşımdır.

  “Sayın Erdoğan’ın menfaati de Macaristan’ın gelişimidir.

  “Batı Avrupa’da başka bir moda baş gösterirse biz yine de düşüncelerimizden destek vermeyeceğiz.”

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Macaristan’ın Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek kıymetlidir

  Basın toplantısı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan’da Başbakan Viktor Orban’la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

  Türkiye’nin tam üyeliğinin AB’ye katacağı değerin birlik tarafından kavranmadığını belirten Erdoğan, bunun AB’nin kendi çıkarlarına zarar verdiğini söyledi.

  Türkiye’nin Vişegrad Dörtlüsü’yle (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) ilişkisini daha da geliştirmek istediğini vurgulayan Erdoğan “Macaristan’ın Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek kıymetlidir” dedi ve ekledi:

  “Bizler NATO’da beraberiz. Bizler aynı zamanda stratejik ortağız. Stratejik ortakların terör örgütleriyle beraber olması mümkün mü?

  “DEAŞ’la mücadelede şu ana kadar aldığımız neticeler her şeyiyle ortadadır. Sadece El Bab’ta 3 bini aşkın DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdik. En son Bağdadi’nin ablasını Azez’de eşiyle beraber yakaladık. Aynı şekilde eşini yakaladık. Şimdi en son 13 tane en yakın çevresini yakaladık.

  “9 yıla yaklaşan Suriye krizinde 1 milyon insan hayatını kaybetti, 12 milyon Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı. BM hesaplamalarına göre kendi bütçemizden biz 40 milyar dolar harcadık. Ülkemiz bu yükü daha fazla tek başına taşıyamaz. 2015’te AB bize 3+3 milyar avro söz verdi, gelen sadece 3 milyar avro oldu. Hâlâ gelen bir şey yok. Biz gelse de gelmese de o varil bombalarından kaçan insanlara her türlü desteği vermek zorundayız.”

 7. İstanbul Valiliği'nden Fatih'te evlerinde ölü bulunan dört kardeşle ilgili açıklama

  Fatih

  İstanbul Valiliği’nden Fatih’te evlerinde ölü bulunan dört kardeşle ilgili yapılan açıklamada, “tüm olgularda saptanan siyanür düzeyleri öldürücü olarak değerlendirilmiştir” dendi.

  Kardeşlerin ön otopsi raporunda da ölüm sebebi ‘siyanür zehirlenmesi’ olarak belirtilmişti.

  İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler var:

  Quote Message: 05 Kasım 2019 Salı günü saat 22.45'te 155 Polis İmdat Hattına yapılan bir ihbarda; Fatih ilçemiz, Molla Gürani Mahallesi, Oğuzhan Caddesi, 28/4 numaralı mesken sakinlerine ulaşılamadığı bildirilmiştir. Belirtilen adreste yapılan ilk incelemede; kilitli bulunan giriş kapısı, Cumhuriyet Savcısı talimatı doğrultusunda çilingir yardımıyla açılmış, evde bulunan Cüneyt Yetişkin(48), Oya Yetişkin(54), Kamuran Yetişkin (59) ve Yaşar Yetişkin (56) kardeşlerin hayatlarını kaybettikleri tespit edilmiştir. from İstanbul Valiliği
  İstanbul Valiliği
  Quote Message: Konuyla ilgili olarak Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsilerde tespit edilen ilk bulgulara göre; siyanür zehirlenmesine bağlı değişimler dışında, şahısların ölümlerine müessir başkaca makroskopik patolojik bulgu tespit edilmediği belirtilerek, tüm olgularda saptanan siyanür düzeyleri öldürücü olarak değerlendirilmiştir. Başlatılan adli ve idari tahkikatlar ile otopside alınan örnekler üzerinde ayrıntılı analizler devam etmektedir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir." from İstanbul Valiliği
  İstanbul Valiliği
 8. Fatih'te siyanürle öldükleri açıklanan dört kardeş: Bakkaldaki veresiye defterinde 2.260 lira borç

  İstanbul'un Fatih ilçesinde, kapısına 'Dikkat siyanür var' yazılı not astıkları evlerinde ölü bulunan dört kardeşe yapılan ön otopside, kardeşlerin siyanürden dolayı zehirlendikleri ortaya çıktı.

  15 yıldır aynı evde oturdukları söylenen, yaşları 45 ile 60 arasındaki kardeşlerin oturduğu binanın altında bir bakkal dükkânı işleten Yusuf Deniz BBC Türkçe'ye, kardeşlerin 15 yıldır kendilerinden alışveriş yaptığını, son zamanlarda da maddi sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

  Haberin ayrıntıları için TIKLAYIN.

  View more on twitter
 9. İmamoğlu Silahtarağa Arıtma Tesisi'nde 'Temel Atmama' töreni düzenledi

  Ekrem İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iptal edilen Silahtarağa Arıtma Tesisi için ‘Temel Atmama’ töreni düzenledi.

  İmamoğlu, İGDAŞ Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada 31 Mart ve 23 Haziran seçim dönemlerinden sonra dönemin İSKİ Genel Müdürü ve yöneticilerinin ‘tesisin hızla yapılması gerektiği’ yönünde tavsiyelerde bulunduklarını söyledi.

  ‘Prensip olarak büyük çaplı projeleri, ihale süreçlerini bir süreliğine dondurma karar aldıklarını’ ifade eden İmamoğlu bu kapsamda projeyi inceleyeceklerini belirtti.

  İmamoğlu şunları söyledi:

  Quote Message: "İTÜ’den de bilimsel bir ekip projeyi incelemeye aldı. Hazırlanan rapordaki tespitlere göre İstanbul Master Planı’nda böyle bir ihtiyaç yok."
  Quote Message: Haliç'in korunması prensibi ile Haliç'e veya Haliç'e ulaşan dere ve kanallara yapılacak atık su deşarjı arıtılmış dahi olsa Haliç'e verilmemelidir, engellenmelidir diye net olarak bir tarif var. Arıtma tesisinde arıtılması hedeflenen atık sular Yenikapı ve Baltalimanı atık su tesislerine iletilmekte. Toplanan bu sistem oralara aktarılmakta ve şu anda Yenikapı ve Baltalimanı biyolojik arıtma tesislerinin kapasitesi 2.5 milyonluk artış dahi olsa bu bölgede yeterli. Böyle bir artış zaten öngörülmüyor. 2.5 milyon kişi nüfus artışı dahi olsa bu tesise ihtiyaç yok. Çünkü var olan 2 tesis yeterli.”
  Silahtarağa Arıtma Tesisi

  İmamoğlu programa verdiği ‘Temel Atmama’ adına da değindi:

  Quote Message: Adına ‘temel atmama’ töreni dedim. Doğru. Literatüre ilk defa giriyor.
  Quote Message: Bizim bunu gözümüze soka soka zihnimizden çıkarmayacak şekilde her konuyla alakalı tereddütsüz bir şekilde sorgulamalı, soruşturmalı araştırmalı ve ona göre yatırımlara karar vermeliyiz. “Konu bir tek bu değil. Çok sayıda konumuz var. Biz 6 ayın sonunda İstanbul halkımızla bu ve bunun gibi konuları paylaşacağız.”
 10. Suriye sınırı yakınlarında Asi Nehri’nin kenarında 100 bin uyuşturucu hap bulundu

  uyuşturucular

  HATAY’ın Altınözü ilçesinde polisin düzenlediği operasyonda, Asi Nehri kenarına gizlenmiş çuval içerisinde 100 bin uyuşturucu hap ele geçirildi.

  DHA’nın haberine göre Altınözü İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye'den Hacıpaşa Mahallesi üzerinden uyuşturucu madde sevkiyatı yapılacağı bilgisine ulaştı. Ekiplerin, sınır yakınlarında arazide yaptığı aramada, Asi Nehri kenarına gizlenmiş çuval içerisinde paket halinde 100 bin uyuşturucu hap ile 9,5 gram esrar ele geçirdi.

  İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Altınözü Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda 'uyuşturucu madde ticareti' suçundan adli işlemlere başlandığı, olayla ilgili 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

 11. TBMM Şüpheli Çocuk Ölümleri Komisyonu yarın Rabia Naz Vatan'ın ölümünü araştırmak için Eynesil'e gidecek

  View more on youtube

  Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu yarın Giresun’un Eynesil ilçesine gidecek.

  Komisyon üyeleri Vatan’ın yaşamını yitirdiği ilçede ailesiyle görüşecek.

  Rabia Naz’ın şüpheli ölümünün aylardır araştırıldığını ancak sonuca ulaşılamadığını belirten baba Şaban Vatan, komisyondan umutlu olduklarını söyledi.

  DHA’ya konuşan ve delillerin yok edilmeye çalışıldığını öne süren Şaban Vatan, "Rabia'nın ölümüyle ilgili sorumlu ya da sorumlular bulunamadı ve kızımın ölüm sebebi kayıtlara ‘intihar’ olarak geçti. Burada çocuk cinayeti var. Bu olay artık sadece benim evladım olmaktan çıkmış, ‘kamuoyunun neden öldüğünü bilmediği kızı’ haline gelmiştir. Çocuklarımızın şüpheli ölümlerinin ardında yatan gerçeği arıyoruz. Aylardır evladımın ölümünün ardındaki sır perdesi aralanmaya çalışılıyor. Birçok kez araştırıldı. Ama bir sonuca ulaşılamadı. Deliller yok edilmeye çalışıldı. Savcılık dosyasında, ‘şüpheli ölüm’ yazarken ‘intihar’ olduğu gündemi yapıldı. Adalet ararken susturulmam için akıl yargılaması ile karşı karşıya kaldım” dedi.

 12. Ankara’da IŞİD operasyonu: 17 gözaltı

  gözaltı

  Ankara’da 17 kişi IŞİD üyesi oldukları şüphesi nedeniyle gözaltına alındı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü İstanbarat ve Terörle Mücadele Şubesi tarafından 10 Kasım öncesi yürütülen çalışmalar kapsamında gözaltına alınan yabancı uyruklu 17 kişi sağlık kontrollerinin ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

 13. Harran Üniversitesi’nde toplu istifa: Beş akademisyen idari görevlerini bıraktı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  üniversite kapısı

  Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi'nde yönetici pozisyonunda çalışan bir grup akademisyen, üniversite rektörü ile yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle idari görevlerinden toplu istifa etti.

  BBC Türkçe’ye konuşan ve istifa eden bir akademisyen, adının haberde yer almaması koşuluyla şunları aktardı:

  "İşin temeli şu, rektör hocanın yönetim tarzı ile bizimki uyuşmadı. Yeni rektör geleli yaklaşık on ay oldu, problem biraz da orada. Hocamın hem Urfa'ya hem Harran Üniversitesi'ne yabancı biri. Sanırım yönetimsel bir sıkıntısı da var. Yönetimdeki bazı anlayış farklılıkları sanırım sıkıntıya neden olmaya başladı. Bu konuda uyardık ama kendine has bir yönetimsel anlayışı var.

  “Esas yönetimde yakın arkadaşlarından ziyade farklı kesimlerin yönlendirmesiyle hareket edince sıkıntılar doğmaya başladı. Farklı kesimlerden kastım siyasi ya da cemaat kesimi değil, ama örnek vereyi öneli bir konuda çok alakasız bir üniversite personelinden bilgi alıp esas yönetimin bilgisi dışında bazı tasarruflarda bulunması sıkıntılara neden oluyor."

  Harran Üniversitesi rektörlüğünden istifa edenler ise şöyle:

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Oymak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Siverekli, Danışman Hatice Parmaksız, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Kaya, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Müslüm Yıldız.

  Görüştüğümüz akademisyen, istifaların artacağını söyledi.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden Profesör Mehmet Sabri Çelik, 27 Aralık 2018 tarihinde istifa eden rektörün yerine Harran Üniversitesi’nin yeni rektörü olarak görevlendirilmişti.

  Çelik, istifalar ile ilgili daha sonra açıklama yapacağını duyurdu.

 14. Put Adam kitabının yayıncısına 4,5 yıl hapis istemi

  Kitabın kapağı

  Put Adam isimli kitabın yayıncısı Küresel Kitap Yayıncılık şirketinin sahibi Osman Akyıldız hakkında, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  İmzasız yayımlanan kitabın altında “Eski bir Türk subayı” imzası yer almıştı.

  Bu yaz yayınlanan kitap hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, "İfadelerin tarihsel olguları tartışmaya açma amacının ötesinde tahkir kastı taşıyacak mahiyette olduğu, eylemin anayasayla teminat altına alınan ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı, bu suretle şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği" belirtildi.

  DHA’nın haberine göre iddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

  Anadolu Ajansı'na göre Akyıldız savunmasında, kendisinin kitabın orijinal Türkçe metnini hiç görmediğini, Arapça olarak internette yayınlanmış halini temin edip bizzat Türkçeye çevirdiğini ve yayına sunduğunu söyledi.

  Akyıldız kitabı yayıncılık faaliyeti kapsamında birebir çeviri yaparak yayına sunduğunu, hiçbir ekleme yapmadığını, ifade özgürlüğüilkeleri çerçevesinde sorumluluğu bulunmadığı kanaatinde olduğunu söyledi.

 15. Avcılar’da bir doktor, tıp merkezinde bir diğer doktoru vurdu

  tıp merkezi

  Avcılar’da bir doktor, özel bir tıp merkezinde bir diğer doktoru silahla vurarak ağır yaraladı.

  DHA’nın haberine göre tıp merkezinin sahibi olan doktor, yanında çalışan ve 3 yaşında bir çocukları olan Azerbaycanlı kadın doktor A.K.’yi günün ilk saatlerinde vurdu.

  Doktor Bakırköy Dr. Sadi Konukoğlu Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

 16. Memduh Boydak’ın oğlu Can Furkan Boydak Gülen yapılanmasına yardımdan yargılandığı davada beraat etti

  Boydak Holding'in adı Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirilmişti
  Image caption: Boydak Holding'in adı Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirilmişti

  Kayseri’de Gülen yapılanmasına yönelik soruşturmalar kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen ve ismi Erciyes Anadolu Holding olarak değiştirilen Boydak Holding eski CEO'su Memduh Boydak'ın oğlu Can Furkan Boydak (26), tutuksuz yargılandığı davada beraat etti.

  Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında tutuksuz sanık Can Furkan Boydak, hazır bulundu. Kapatılan Bank Asya'da 2014 yılında hesap açtırdığı iddiasıyla “örgüte yardım etme” suçundan dava açılan Boydak, banka hesabının bilgisi dahilinde açılmadığını öne sürdü.

  Sanık Can Furkan Boydak, "Babam Memduh Boydak, benim bilgim dışında açtı. 7 yıldır Amerika'da yaşıyordum. Basında çıkan haberlerden sonra böyle bir hesabım olduğunu öğrendim. Babam bilgi vermemişti" dedi.

  Mahkeme heyeti, sanık Can Furkan Boydak'ın, Boydak ana dosyasında Memduh Boydak'ın söz konusu hesapları kendisinin açtığını belirten ifadelerini gerekçe göstererek, beraatına karar verdi. Geçen yıl 12 Temmuz'daki ana dosyanın karar duruşmasında Memduh Boydak, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 17. Levent Üzümcü’nün Anlatılan Senin Hikayendir oyununu kamu binasında sahnelemesine izin verilmedi

  üzümcü

  Tiyatro ve sinema oyuncusu Levent Üzümcü’nün Artvin’in Hopa ilçesinde bir orta okulda sahnelemek istediği Anlatılan Senin Hikayendir oyununa Hopa Kaymakamlığı tarafından izin verilmedi.

  Üzümcü’nün Twitter hesabından paylaştığı Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü yazısında “bahse konu tiyatro oyununun ilçemizde bulunan kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı tarafımızdan değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

  Üzümcü, oyunu bir düğün salonunda oynayacağını duyurdu.

  Oyunun tanıtım metninde "Anlatılan Senin Hikayendir Ege'nin iki yakasından esen dostluğun, barışın ve kardeşliğin oyunu" ifadeleri yer alıyordu.

  1922'de Bergama'da başlayıp 1980'lerde Girit'de biten hikaye, 3 ana karakter ve 20 farklı yan karakterle anlatılıyor.

  View more on twitter
 18. Hatay’da operasyon: 19 gözaltı

  Ele geçirilen silahlar Emniyet Müdürlüğü'nde basına gösterildi
  Image caption: Ele geçirilen silahlar Emniyet Müdürlüğü'nde basına gösterildi

  Hatay’da polisin suç örgütü operasyonunda 19 şüpheli gözaltına alındı, çok sayıda silah ve mermi ele geçirildi.

  DHA’nın haberine göre Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir suç örgütüne operasyon düzenledi.

  'Suç işlemek amacı ile örgüt kurmak', 'nitelikli yağma', 'kasten yaralama', 'ruhsatsız silah, bıçak, mermi bulundurma veya taşıma', 'silahla tehdit', 'mala zarar verme', 'tehdit', 'hakaret', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarına karıştıkları iddiasıyla polis ekipleri, belirlediği adreslere yaptığı eş zamanlı operasyonda 19 şüpheliyi gözaltına aldı.

  Şüphelilerin evlerinde, iş yerlerinde yapılan aramalarda 4 tabanca ve 5 adet şarjör, 328 tabanca fişeği, 8 otomatik pompalı tüfek, 81 tüfek fişeği, 2 komando bıçağı, kılıç, 78 bin 750 TL'lik 14 ayrı senet, 1 çek, 250 gram esrar, 5 uyuşturucu hap, 1 hard disk, 10 cep telefonu ve sim kart, 4 hafıza kartı ele geçirildi. 3 firari şüphelinin ise yakalama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

 19. DHA: Interpol tarafından aranan IŞİD üyesi Kilis’te yakalandı

  Gözaltı

  Interpol tarafından IŞİD üyeliği nedeniyle aranan Fas uyruklu Belçika vatandaşı F.B. (24) jandarma tarafından yakalandı.

  DHA’nın haberine göre İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, F.B.’nin Suriye'den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçiş yapılacağı bilgisi üzerine harekete geçti. Hudut birliği askerleriyle birlikte merkeze bağlı Demirışık köyü Suriye sınır hattında önlem alan jandarma ekipleri, şüpheliyi sınırı geçince yakaladı.

  Yapılan kontrollerde, şüphelinin Fas uyruklu Belçika vatandaşı F.B. olduğu ve IŞİD üyesi olduğu gerekçesi ile Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı belirlendi.

  Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen F.B., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.