Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. AA: Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı

  Ahmet Altan

  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırdı. Anadolu Ajansı, Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

  Gülen yapılanmasının medya ayağına ilişkin "darbe çağrışımı" davasında, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 Kasım'da görülen duruşmada, mahkeme heyeti 'Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanan yazar Ahmet Altan'a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak'a da 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Heyet, tutuksuz sanık Mehmet Altan'ın beraatına hükmetmişti.

  Mahkeme heyeti, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın cezaevinde kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar vermişti. Karar ardından Ilıcak ve Altan tahliye edilmişti.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ahmet Altan'ın tahliyesine yönelik mahkeme kararına 6 Kasım günü itiraz etti.

  İtirazı değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırdı.

  T24 haber sitesi Altan'ın avukatı Figen Çalıkuşu'nun, "Gözünün önünde yazılan ancak kendisine verilmeyen kararı Sabah gazetesinin internet sitesinden öğrendiğini, 3 yıllık dosyaya başkanı dün atanan mahkemenin tutukluluk kararı vermesinin hukuku çiğnemek olduğu" sözlerini aktardı.

  Mehmet ve Ahmet Altan, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce katıldıkları bir televizyon programında, 'darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulunmak' gerekçesiyle 10 Eylül 2016'da gözaltına alınmışlardı.

  Çalıkuşu, Twitter'da şu mesajı paylaştı:

  View more on twitter
 2. ODTÜ’de Onur Yürüyüşü’ne müdahale – Avukat Aydın: Darp eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız

  Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  ODTÜ‘de geçen Mayıs ayında yasaklanan Onur Yürüyüşü‘ne katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 18 öğrenci ve bir akademisyen hakkındaki davanın ilk duruşması Salı günü görüldü.

  Duruşma öncesi, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın adliye önünde basın açıklaması yapmasına polisin izin vermediği bildirildi.

  View more on twitter

  Duruşmada avukatlar, “İfade, toplanma ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarını kullanmak yargılanamaz” diyerek iddianamenin iadesini talep etti.

  Ankara Barosu LGBTİQ+ Hakları Merkezi Başkanı ve sanıkların avukatı Öykü Didem Aydın, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “polisin olay gününe ait montajlanmış görüntülerinden ve darp raporlarından anlaşılacağı üzere, emniyet birimlerinin barışçıl bir gösteriyi tahrik ettiklerini” söyleyerek, asıl yargılanması gerekenlerin polislerin ve ODTÜ Rektörü Verşan Kök olduğunu savundu.

  Polisin eylem ve müdahaleye ilişkin montajlı videosunun tamamını izleme taleplerine mahkemenin icazet verdiğini söyleyen Aydın, “Tam videoyu izledikten sonra polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

  Aydın, polisin göstericileri darp ettiği suçlamasıyla ilgili, “Burada çok ağır kötü muameleler vardı. Örneğin, bir müvekkilimizin başının polis otosuna 2-3 defa çarpılması. Artık tarihin çöplüğüne atılması gereken duvara dayayıp, arkasını döndürmek ve ayağına tekme atarak bacakları ayırmak, ters kelepçe, sürüklemek, başına vurmak. Orantısız müdahale örnekleri gözaltı sırasında mevcut” dedi.

  Yargılanan aktivistlerden Özgür Gür, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, müdahale edilen Onur Yürüyüşü‘nün 9’uncusunun gerçekleşmekte olduğunu hatırlatarak, “bunca yıldır barışçıl bir şekilde gerçekleşen eyleme müdahale eden emniyet birimlerinin asıl düzeni bozanlar olduğunu” savundu.

  ODTÜ rektörü hakkında suç duyurusu

  Öykü Didem Aydın, Onur Yürüyüşü’ne müdahale edilen gün polis aracında bekletilen müvekkillerine yardım etmek üzere Baro görevlisi olarak ODTÜ’ye gittiklerini, ancak içeriye alınmadıklarını söyleyerek, “Verşan Kök hakkında kamu görevini engelleme suçundan dün suç duyurusunda bulunduk” dedi.

  Ne olmuştu?

  10 Mayıs 2019’da, ODTÜ kampüsündeki 9. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polis biber gazı, plastik mermi ve fiziksel güç kullanarak müdahale etmiş ve 21 kişi gözaltına alınmıştı.

  Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 19 kişinin 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten yargılanmasını talep etti.

  İddianamede, Ankara Valiliği’nin LGBT+ etkinliğini yasaklama kararına rağmen yürüyüşün gerçekleştirilmek istendiği ve “izinsiz eyleme” müsaade edilmeyeceğinin göstericilere iletildiği belirtildi.

 3. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘terörist’ ifadesine açıklama

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Berat Albayrak ile ilgili olarak bazı internet sitelerinde “Albayrak ‘Ekonomi kötü’ diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulundu” şeklinde haberler çıktığını, bu haberlerin ‘çarpıtma olduğunu’ belirtti.

  Bakanlık, bu haberleri yapanlara ve iftiraları gündemde tutan kişilere karşı hukuki sürecin başlatıldığını ifade etti.

  Açıklamada şu ifadeler var:

  Quote Message: Gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bu haberlerde Sayın Bakanımızın konuşmasında ağzından dahi çıkmayan terörist ifadesi kasıtlı olarak kullanılmış Sayın Bakanımıza karşı kamuoyunun tepkisi hatta kin ve nefreti amaçlanmıştır.
  Quote Message: Sayın Bakanımız, “İsminin başında ekonomist, profesör vs. yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, hangi tabloları çizerek milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok. Türkiye teröre yönelik operasyon yapıyor, birileri ne diyor ‘Türkiye sivilleri öldürüyor’ diyor. İftira, operasyon, korkutma, Türkiye'yi uluslararası alanda baskılama. Bunları görüyoruz.” ifadelerini kullanarak, ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlar ile terör operasyonları esnasında algı oluşturmaya çalışanların birbirinden farksız olduğunu vurgulamıştır. Konuşma bu kadar açık, net ve tüm kanallarda erişilebilirken, söylenmeyen ifadeler üzerinden yapılan haberler gazetecilik değildir.”
  Berat Albayrak
 4. Bloomberg’den ‘Nusr-Et’in sahipleri hisse satışı için görüşmeler yapıyor’ iddiası

  Bloomberg, Nusr-Et’in sahipleri Nusret Gökçe, Ferit Şahenk ve Mithat Erdem’in şirketlerinden hisse satma hazırlığında olduklarını iddia etti.

  Satış görüşmelerine hâkim olduğu belirtilen iki kaynağa dayandırılan habere göre Şahenk, Gökçe ve Erdem ortak ya da ayrı ayrı bireysel olarak hisselerini bir veya bir grup yatırımcıya satmayı değerlendiriyor.

  Bloomberg, Nusr-Et’in şirket değerinin 1 milyar dolar veya daha yüksek bir rakama çıkabileceğini yazıyor.

  Nusr-Et 2010’da İstanbul’da kuruldu. Restoranın İstanbul’un yanı sıra New York, Dubai, Miami ve Mykonos’ta da şubeleri var.

  Bloomberg’e kaynaklara göre Gökçe ve Erdem’in hisselerinin toplamı %49. Geri kalanı da Şahenk’in büyük ortağı olduğu D.ream Group’a (Doğuş Restaurants Entertainment & Management) ait.

  Doğuş Holding, geçen yıl Aralık ayında 2.5 milyar dolarlık borcu yeniden yapılandırmaya gitmişti. Grup ayrıca bazı oteller ve restoranlardaki hisselerini satışa çıkardı.

  Şahenk, Ağustos ayında verdiği bir röportajda 800 milyon Euro’luk bir varlık satışı planladıklarını söylemişti.

  Doğuş Holding geçen yıl D.ream Group’un yüzde 17’sini Singapur merkezli yatırım firması Tamasek’e ve Londra merkezli Metric Capital Partners’a 200 milyon dolara satmıştı.

  Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Nusr-Et şirketinin bu yıl vergi ve amortisman öncesi karının 70 milyon dolar olduğunu ifade etti.

  Bloomberg, şirket ortaklarının temsilcilerinin konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiğini yazdı.

  Nusret
 5. Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a tavsiyem, damadı paketleyip koyacaksın kapının önüne

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  “AK Parti döneminde 15 istihdam paketi açıldı. Her pakette işsizlik büyüdü.

  “56 tane reform paketi açıkladılar, bir şey çıkmadı. İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz. Erdoğan’a bir tavsiyem, sen paket açıklayacağına bir paket hazırlayacaksın. Damadı paketleyip koyacaksın kapının önüne.”

  "Toplumun huzuru. Hangi huzurdan bahsediyoruz. Sıra geldi toplu intiharlara. Toplumda huzur kalmadı, endişe var toplumda.

  Açlığın olduğu yerde huzur olur mu?

  "Anayasa'da var kişilerin ve toplumun huzur ve mutluluğunu sağlamak.' Kim huzurlu arkadaşlar? Hangi toplum mutlu? Gidin Diyarbakır'a, Mardin'e, Samsun'a, Yozgat'a, Sivas'a, Tekirdağ'a gidin. Kim mutlu? Nerede toplumun huzuru?

  "Soru şu açlığın olduğu yerde huzur olur mu? Yoksulluğun olduğu yerde huzur olur mu?

  "Devletin mal ve bütçesinin talan edildiği düzenin normalleştiği bir ülkede huzur olur mu?

  "Esnafın siftah yapmadığı bir ülkede huzur olur mu? Sanayicinin önünü görmediği bir ülkede huzur olur mu? İşsizlik tam bir sosyal yaraya dönüşmüş vaziyette.

  "Bütün kötülüklerin anası işsizliktir. Bunların niyeti hepimizi açlıkla terbiye etmek. Geçinemiyorum diyen milyonlar var. Böyle bir ülkede huzur, bereket, mutluluk olur mu?"

  Kılıçdaroğlu
 6. İstanbul Valisi: Emniyet, James Le Mesurier'in ölümünü çok yönlü aydınlatmak için gayret gösteriyor

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, dün ölü bulunan İngiliz James Le Mesurier’nin ölümüyle ilgili “Arkadaşlarımız çalışıyor. Cumhuriyet Başsavcılığımız, emniyetimiz çok yönlü olarak konuyu aydınlatmak için gayret gösteriyor. Dün bir açıklama yaptım bununla ilgili. Yeni bir açıklama yapmamızı gerektirecek bir gelişme olduğu zaman sizlerle paylaşacağız” dedi.

  James Le Mesurier
 7. Sınır dışı edilen IŞİD şüphelisi Türkiye-Yunanistan arasında beklemeye devam ediyor

  Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı sırasında yakaladığı ve ABD vatandaşı olduğu belirtilen IŞİD şüphelisi, Yunanistan’ın kabul etmemesi üzerine geceyi Türkiye ile Yunanistan arasındaki ara bölgede geçirdi.

  Türkiye'nin IŞİD mensubu olduğunu söylediği şüpheli dün sınır dışı edilmek üzere İstanbul Göç İdaresi’nden Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’na gönderilmişti.

  Sınır dışı edildiği kapının karşısındaki Kastanies Sınır Kapısı’ndaki Yunan görevliler tarafından kabul edilmediği belirtilen IŞİD şüphelisi Yunan yetkililer tarafından Türkiye’ye gönderildli. Türkiye’nin de kabul etmemesi üzerine şüphelinin bölgede beklemeye devam ettiği bildiriliyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında da IŞİDlinin durumunun ne olacağı soruldu.

  Erdoğan, “DEAŞ’lı Sınırda kalmış kalmamış o bizi pek ilgilendirmiyor. Bunların başka planları da olabilir onları da yeri geldiğinde uygulamaya koyarız” dedi.

  Yunanistan

  Yunan polisi: Yunanistan'a girmek istemedi

  Yunan EKathimerini gazetesinin Yunan polisine (ELAS) dayandırdığı habere göre sınırda bekletilen kişi, Arap kökenli bir ABD vatandaşı.

  Yunan polisinin açıklamasına göre, Türk yetkililer şüpheliyi ‘vizesinin süresi dolduğu için’ Yunanistan’a sınır dışı etti, şüpheli Yunanistan’a girmek istemeyince Türkiye’ye gönderildi. Polis, gün içinde şüphelinin Yunan sınırındaki Kastanies sınır kapısına dönüp Yunanistan’a girmek istediğini, ama Yunan yetkililer tarafından girişine izin verilmediğini belirtti.

 8. Erdoğan'ın ABD ziyareti: 'Terörle mücadele öncelikli konumuz'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump ile yarın yapacağı görüşmeyle ilgili bilgi verdi.

  Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

  “Ziyareti ilişkilerin sancılı bir döneminde yapıyoruz. Terörle mücadele, ekonomik ilişkiler ele alınacak. FETÖ terör örgütü meselesi de ele alacağımız konular arasında en üst sıralardadır.

  “Ferhad Abdi Şahin'in (SDG Komutanı Mazlum Kobani) nasıl bir terörist olduğunu, görüşmenin yanlış olduğunu da belgeleriyle ifade edeceğiz. Bütün terör eylemlerini resimleriyle göstereceğiz.

  "Bu sıralar DEAŞ'lıları ülkelerine iadeye başladık. Buralarda da ciddi bir telaş süreci de başlamış bulunuyor. Bugüne kadar biz düşündük bundan sonra da onlar düşünsün.

  "Güvenli bölge konusunda da hazırladığımız belgeleri, plan ve projeleri de göstereceğiz.

  “Suriye meselesini enine boyuna konuşacağız.

  Yeni bir dönemi başlatmak istiyoruz. Terör örgütleri bölgeden çekilmedi. Ne Rusya, ne ABD terör örgütlerini temizleyemedi."

  Erdoğan

  Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetleri

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili de şunları söyledi:

  "Dışişleri Bakanlığı sözcüsü gayet güzel açıklamalarını yaptı.

  "AB bir şeyi unutuyor. Siyasette hala çok yeni görev yapanlar. Biz Kıbrıs’ta garantör ülkeyiz, Yunanistan da İngiltere de.. Garantör ülke olarak haklarımız var. Sularda bizim bazı haklarımız var.

  "Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar. Uluslararası hukukun herhangi bir hak vermediği ülkeler buralarda çalışma hakkını görüyor, Türkiye’ye gelince ‘yok yaptırım uygulayacağız’ diyorlar Siz bize 59’dan beri yaptırım uyguluyorsunuz.

  "Ey AB, Türkiye sizin bugüne kadar tanıdığınız bir ülke değil. Sizinle müzakere masasında olan bir ülke bu da bizi bağlamaz. Bu müzakereler bir anda da bitebilir. 4 milyon mülteciyi ülkesinde ağırlayan bir Türkiye’ye karşı takındığınız tavrı iyi bilin.

  "Bunları hafife alıyor olabilirsiniz, bu kapılar açılır bu DEAŞ’lılar da size gönderilir, gönderiliyor bundan sonra siz de başınızın çaresine bakın. Gözdağı vermeye kalkmayın, biz bunları pek takmayız."

  'Sınırda kalan DEAŞlı bizi ilgilendirmiyor'

  "Burada biz Amerika, Rusya ile yürüttüğümüz samimi çalışmayı bundan sonra da kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz.

  "Özellikle NATO paktı içerisinde yer alan ülkeler olarak NATO’nun buraya şu ana kadar eğilmediği süreci gözden geçirmesi lazım, artık eğilmesi lazım.

  "3-4 Aralık’taki İngiltere’deki liderler zirvesi çok önemsiyorum, orada bunu tepeden tırnağa gündeme getireceğiz.

  "NATO kendi müttefiklerine her zaman bu şekilde bakıyorsa, yalnız bırakıyorsa herhalde bunun izahı mümkün değildir.

  "Böyle bir saldırı karşısında Türkiye’yi yalnız bırakacaksınız, hepsini Londra’da dile getireceğiz."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile Türkiye sınırında kalan ABD vatandaşı IŞİDli için de "DEAŞ’lı sınırda kalmış kalmamış o bizi pek ilgilendirmiyor. Bunların başka planları da olabilir onları da yeri geldiğinde uygulamaya koyarız." dedi.

 9. Yerlerine kayyum atanan İpekyolu Belediye eş başkanları tutuklandı

  8 Kasım’da evlerinde gözaltına alınan Van’ın İpekyolu Belediyesi eş başkanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan tutuklandı.

  ‘Örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ yapmakla suçlananı Kurt ve Yacan’ın yerine 9 Kasım’da kayyum atanmıştı.

  Tutuklama kararının ardından eski belediye başkanları Van T Tipi Kapalı Cezaevine götürüldü.

  Kurt ve Yacan
 10. Hasankeyf'te sona doğru: Tarihi çarşı yıkılıyor

  12 bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf'in Nisan ayına kadar tamamen Ilısu Barajı'nda toplanan suların altında kalacağı ifade ediliyor. Tarihi çarşıda yıkım çalışmaları devam ederken, ilçe halkı birçok mağduriyetten şikayet ediyor.

  View more on youtube
 11. Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım'da Trump ile görüşecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere Washington’a uçuyor.

  Trump ile Erdoğan ziyareti, 7 Kasım’da yaptıkları telefon görüşmesi sonrası teyit etti.

  Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan’I gelecek Çarşamba 13 Kasım’da Beyaz Saray’da görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” demişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da telefon konuşmasının üstüne ABD ziyareti için, “ikili ilişkilerimiz ve bölgesel meselelerle ilgili hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.

  Trump Erdoğan
  Image caption: Erdoğan ile Trump Osaka Zirvesi'nde bir araya gelmişti.
 12. Dışişleri Bakanlığı'ndan Bolivya'ya seyahat uyarısı

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye vatandaşlarına Bolivya’ya seyahatlerinde 'eylem yapılan mahallelerden uzak durmaları’uyarısında bulundu.

  Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan ‘Bolivya için Seyahat Uyarısı’ başlıklı açıklamada Bolivya’da yaşayan ve ülkeye giden, gitmeyi düşünenlere dikkatli olmaları uyarısı yapıldı.

  Bolivya
 13. Ankara'da ByLock operasyonu: 11 kişi gözaltında

  Ankara’da ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında şifreli haberleşme programı ByLock kullandıkları belirlenen 16 kişiden 11’inin gözaltına alındığı bildirildi.

  DHA’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında diğer 5 kişinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

  ByLock