Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Gazeteci Hasan Cemal'in yurt dışı yasağı kaldırıldı

  Pazar günü sabah saatlerinde Berlin'e gitmek üzere iken İstanbul Havalimanı'nda pasaportuna el konan gazeteci Hasan Cemal, Twitter hesabında "Pasaportum iade ediliyor" diye açıklama yaptı.

  Cemal, eski bir davadan dolayı böyle bir kararın bulunduğunu, avukatının yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye başvurduğunu söylemişti.

  Yazarı olduğu haber portalı T24'te yer alan habere göre, Cemal'in avukatı Fikret İlkiz'in, yurt dışına çıkış yasağını içeren adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına ilişkin talebini değerlendiren İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Cemal'in yurt dışı yasağını kaldırdı.

  Mahkemenin kararında, "sanık hakkında kalan bakiye ceza miktarının nazara alındığı" belirtildi.

  View more on twitter
 2. HDP milletvekili Katırcıoğlu: Demirtaş, 'Halkımız bilsin böyle bir hastalığım var, tedavisi gerekiyor' dedi

  HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, partinin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın kendisine “Halkımız bilsin böyle bir hastalığım var. Bu koşullarda daha da gelişti. Hastalığımın tedavisi gerekiyor” dediği bilgisini paylaştı.

  View more on twitter
 3. AKP sözcüsü Ömer Çelik: Termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı Cumhurbaşkanı veto etti

  AKP sözcüsü Ömer Çelik, termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından doğru bulunmadığını ve veto edildiğini söyledi.

  Quote Message: Meclis'te 21 Kasım'da kabul edilen torba yasanın 50'nci maddesine göre havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğu 2,5 yıl ertelenmişti, düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve biraz evvel veto etmiştir.”
  Quote Message: Aynı zamanda da çevre hassasiyetinin ülkemizin geleceğini, nesillerin geleceğini gözeten bir yaklaşım konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çerçevede enerji sektörünün kazanımlarına, enerji sektörünün daha ileriye götürülmesine dönük hassasiyetini korumakla ve bunu daha da geliştirmek konusundaki iradesini ortaya koymakla birlikte 7 yıldır bu baca filtrelerinin takılmaması çerçevesinde buna yeni bir süre verilmesini yani 2,5 yıl kadar süre verilmesinin gerekli olmadığını değerlendirmiştir. Çünkü 7 yılda yapılmayan bir işlemin bu yeni süre verilmesiyle de yapılacağı konusunda bir kanaat oluşmamıştır.”
  Termik santral
 4. AKP sözcüsü Ömer Çelik: Şehir Üniveresitesi'yle ilgili durumun siyasi tarafı yok

  AKP sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası açıklamasında Şehir Üniversitesi’nin durumuna ilişkin de konuştu:

  “Şehir Üniversitesi ile ilgili durumun siyasi tarafı yok. Şehir Üniversitesi usule aykırı işlemle kredi almak istedi.

  “Öğrenciler mağdur olması söz konusu değildir. Teminat olarak gösterilen arazi haksız olarak elde edilmiş. Siyasi bir tavır ya da cezalandırma yok.”

  Ömer Çelik
 5. Başsavcılıktan Selahattin Demirtaş açıklaması: 'Sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen hastaneye sevk edildi''

  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada da Selahattin Demirtaş’ın bugün hastaneye sevk edildiği belirtildi.

  Açıklama şöyle:

  “Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuyla ilgili avukatı tarafından gündeme getirilen iddialarla ilgili olarak, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın 26/11/2019 günü cezaevi yönetimine rahatsızlandığını bildirmesi üzerine acilen 112 aranılarak gelen doktor tarafından ilk muayenesi ve gerekli tetkikler yapılmıştır. Yapılan tetkikler neticesinde Demirtaş’ın herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir.

  Bu süreç içerisinde Selahattin Demirtaş’ın ailesi ve ziyaretçileriyle rutin olarak yapılan görüşmeleri gerçekleşmiştir. Ayrıca farklı tarihlerdeki doktor muayene talepleri de her zaman karşılanmıştır.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı"

  Savcılık açıklaması
 6. HDP: Selahattin Demirtaş hastaneye sevk edilmiştir

  HDP'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş'ın hastaneye sevk edildiği belirtildi:

  View more on twitter
 7. HDP milletvekili Dr. Necdet İpekyüz: 'Selahattin Demirtaş'ın sağlık durumu iyi görünüyor'

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  HDP Batman Milletvekillerinden Doktor Necdet İpekyüz ve Erol Katırcıoğlu Edirne Cezaevi'nde Selahattin Demirtaş ile görüştü.

  Görüşmeden bir saat önce çıkan Necdet İpekyüz, BBC Türkçe'ye konuşarak Demirtaş'ın 'genel görüntüsü ve sağlık durumunun iyi göründüğünü' aktardı.

  Görüşme sırasında herhangi bir sevk durumunun olmadığını belirten İpekyüz, Demirtaş'ın yarına kadar sevk edilmeyi beklediğini söylediğini aktardı:

  "Cezaevi doktoru, geçen hafta yaşanan sağlık sorunu ile Selahattin Bey kapsamlı bir hastaneye sevkedilmek istediğini söylemiş."

  "Cezaevi doktoru, Nöroloji, Kardiyoloji ve Gastroloji uzmanlarının olduğu bir hastaneye sevkinin yapılması gerektiğini ifade etmiş. Güvenlik sebebiyle sevki daha yapılamamış. Yarına kadar bir gelişme olmasını bekliyor."

 8. HDP'den Adalet Bakanlığı'na çağrı: Demirtaş'ın sağlık durumu nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır?

  HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş'ın durumuna ilişkin hükümete harekete geçilmesi çağrısında bulundu:

  Quote Message: Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz. Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durum nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır? Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir. Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir." from Pervin Buldan - Sezai Temelli HDP Eş Genel Başkanları
  Pervin Buldan - Sezai TemelliHDP Eş Genel Başkanları
  Sezai Temelli Pervin Buldan
 9. Aygül Demirtaş: Selahattin Demirtaş bilinç kaybı yaşadı hastaneye sevk edilmedi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı ve kardeşi Aygül Demirtaş, Twitter'da açıklama yaparak ağabeyinin 26 Kasım sabah saatlerinde göğüs sıkışması nedeniyle nefes alamadığını ve bilincinin kapandığını belirtti.

  Aygül Demirtaş, Selahattin Demirtaş'a ilk müdahalenin, koğuş arkadaşı HDP Hakkari eski milletvekili Abullah Zeydan tarafından yapıldığını söyledi.

  BBC Türkçe'ye konuşan Aygül Demirtaş, Salı günü yaşanan bu rahatsızlık üzerine cezaevi doktorunun Selahattin Demirtaş'ı muayene ettiğini, ileri tetkikler önerdiğini söyledi.

  Aygül Demirtaş, "Cezaevi doktorunun önermesine rağmen salı gününden beri bu ileri tetkilerin yapılması için hastaneye sevki yapılmadı bir türlü. Şu an genel durumu iyi ama kaygılıyız. Cezaevi doktoru herhangi bir teşhis koyamadı, bu yüzden hastaneye sevketti. Cuma günü cezaevi idaresi ile yaptığım görüşmede güvenliğini sağlamaya ve hastane ayarlamaya çalıştıklarını söylediler. Ama yedi gün geçmesine rağmen hala götürülmedi. Herhangi bir gelişme olmadığı ve abimin sağlığı için endişelendiğimiz için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık" diye konuştu.

  Twitter'da duyurdu

  Aygül Demirtaş'ın Twitter'da yaptığı açıklama şöyle:

  "26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır.

  Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir.

  Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

  Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir.

  Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.

  Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar."

  View more on twitter
  Selahattin Demirtaş
 10. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Denizer: Türkiye her zaman üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir

  DHA’nın haberine göre Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer, NATO’ya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

  Quote Message: Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), ülkemizin tam siyasi kontrole sahip olduğu önemli bir uluslararası siyasi-askeri örgüttür. NATO üyelerinin eşit üyelik ve söz hakları vardır. Dolayısıyla, Türkiye'nin veto hakkı bulunmaktadır. NATO, ülkemizin güvenliğinin temininde önemli bir role sahip olmuş; ülkemiz de her zaman üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş, getirmeye devam edecektir."
  Quote Message: NATO üyelerinin eşit üyelik/oy ve söz hakları vardır. Dolayısıyla, Türkiye'nin veto hakkı bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, ülkemizin tam siyasi kontrole sahip olduğu önemli bir uluslararası siyasi-askeri örgüttür. Türkiye, soğuk savaşın barışçıl bir şekilde sona ermesine katkıda bulunmuş, 1990'lı yıllarda NATO'nun temel politikalarını ve balkanlarda kriz yönetim rolleri üstlenmesini desteklemiş, askeri operasyonlara katılım sağlamıştır."
  Quote Message: NATO, Türkiye'nin güvenliğinin temininde önemli bir role sahip olmuş; Türkiye'de her zaman diğer müttefiklerle paylaştığı ortak değerlerin savunulması yönünde üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmiştir."
  Quote Message: NATO'nun 2'nci büyük ordusuna sahip Türkiye, ortak fonlara en fazla katkı sağlayan ülkelerden bir tanesidir. Türkiye, 5'nci Madde kapsamında harbe hazır, muharebe tecrübesi yüksek, modern ve teknolojik donanıma sahip silahlı kuvvetleri ile NATO harekât ve misyonlarına katkı bağlamında ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Bu kapsamda; Afganistan'ın güvenliğine yönelik olarak NATO şemsiyesi altında önemli katkılarda bulunmaktadır."
  Quote Message: Coğrafi konumu itibarıyla yasa dışı göç tehdidinin odağında olan Türkiye, bu hususta kararlı bir mücadele sergilemektedir. İstikrarsızlık bölgelerinden kaynaklanan insan ve uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık gibi çeşitli sorunların Avrupa'ya olan etkisini azaltıcı ve istikrar sağlayıcı bir aktör olarak NATO'da aktif bir askeri varlık bulundurmaktadır. Türkiye, yasa dışı göçün engellenmesi maksadıyla Ege'de yürütülen NATO faaliyetiyle yasa dışı göçün büyük oranda azalmasında en büyük pay sahibidir."
  Savunma Bakanlığı
 11. Savunma Bakanlığı kaynakları: 'Türkiye'nin NATO'da veto hakkı var'

  Reuters haber ajansına konuşan Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak Türkiye’nin Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermemesinin ‘NATO’ya şantaj yapmak anlamına gelmediğini, Türkiye’nin NATO’da veto hakkı bulunduğunu’ söyledi.

  Reuters’a konuşan kaynak “NATO, Türkiye’nin siyasi ve askeri olarak tam veto hakkının bulunduğu bir kurum, burada prosedürler işler. Türkiye’nin NATO’ya şantaj yapması gibi bir durum yok, bu tip ifadeler kabul edilemez” dedi.

  NATO
 12. 'S-400'lerin ikinci bölümünün satış tarihi teknik bir mesele, çok uzamadan gerçekleşecek'

  Rus RIA haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu yetkilisi, S-400 hava savunma sisteminin ikinci bölümünün ‘çok geçmeden Rusya’dan satın alınacağını’ söyledi.

  Reuters’ın RIA’ya dayandırdığı habere göre Türk yetkili, S-400 füze sistemlerinin satın alınacağı tarihin yalnızca ‘teknik bir mesele olduğunu’, ‘çok uzamadan gerçekleşeceğini’ ifade etti.

  Rus silah sanayi şirketi Rosoboronexport, geçen ay yaptığı açıklamada Türkiye’ye S-400 sisteminin tedarikinin gelecek yılın ilk yarısı tamamlanmasını umduklarını belirtmişti.

  RIA’ya konuşan Türk yetkili, “S-400 sisteminin ikinci bölümü için satın alma tarihi sadece teknik bir mesele. Sanıyorum çok geçmeden gerçekleşecek” dedi.

  S-400
 13. Berat Albayrak: Sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli görüyoruz

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 0,9 büyüme oranıyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada yıllık bazda da büyümeye geçildiğini söyledi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 14. Kasım'da ihracat 16 milyar 214 milyon dolar oldu

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kasım ayı dış ticaret verilerini açıkladı.

  Kasım ayında ihracat 16.21 milyar dolar oldu. İhracat ilk 11 ayda yüzde 1,77 artışla 165.7 milyar dolara ulaştı. Kasım’da ithalat ise yüzde 11,44 artışla 18.17 milyar oldu.

  Quote Message: Kasım ayı ihracatımız 16 milyar 214 milyon dolar oldu. Bu 11 ayda yakaladığımız 4'üncü en yüksek aylık ihracat rakamı." from Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı
  Ruhsar PekcanTicaret Bakanı
  Quote Message: İhracatımız 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,77 artışla 165 milyar 67 milyon dolara ulaşarak, güçlü ve olumlu seyrini sürdürdü." from Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı
  Ruhsar PekcanTicaret Bakanı
  Quote Message: Dış ticaret açığımız 11 ayda yüzde 51,84 gibi ciddi bir düşüşle 25 milyar 162 milyon dolara gerilemiş durumda." from Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı
  Ruhsar PekcanTicaret Bakanı
  Quote Message: 11 ay itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen sene yüzde 75,6 iken bu sene yüzde 86,8 seviyesine yükselmiştir." from Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı
  Ruhsar PekcanTicaret Bakanı
  domates
 15. Asgari ücret görüşmeleri başlıyor: Mevcut asgari ücret 2 bin 20 lira 90 kuruş

  Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşiyor.

  Asgari Ücret Komisyonu, 2020’de yapılacak zamları görüşecek.

  Asgari ücret mevcut durumda, bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde asgari ücret net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

  Apartman görevlileri, diğer işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

  Türk-İş’in asgari ücret önerisi 2 bin 578 lira.

  AA’nın haberine göre Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Kasım ayı sonunda asgari ücretle ilgili, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” dedi.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yasalar uyarınca 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

  İşveren tarafını TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

  Bakanlıktaki ilk toplantının ardından, komisyon, işçi ve işverenler ayrı ayrı bir araya gelecek.

  işçi hakları
 16. Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 oranında büyüdü

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) yüzde 0,9 oranında büyüdü.

  İlk çeyrekte yüzde 2,6, ikinci çeyrekte yüzde 1,5 oranında ekonomik daralma yaşanmıştı.

  lira

  TÜİK verilerine göre Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla %11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar 99 milyon TL oldu.

  Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'yı oluşturan faaliyetlerde, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri %3,8, sanayi sektörü %1,6 arttı ve inşaat sektörü %7,8 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %0,6 arttı.

  Hanehalkı nihai tüketim harcamaları %1,5 arttı

  Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %1,5 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %7 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu %12,6 azaldı.

  Mal ve hizmet ihracatı %5,1 mal ve hizmet ithalatı ise %7,6 arttı.

  İşgücü ödemeleri arttı

  İşgücü ödemeleri, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19,8, net işletme artığı/karma gelir %6,2 arttı.

 17. Yunanistan, Libya ile Türkiye anlaşmasını NATO'ya taşıyor

  Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis, 3-4 Aralık’ta Londra’da düzenlenecek NATO zirvesinde, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı askeri anlaşmaya karşı destek isteyeceğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Çarşamba günü BM’nin tanıdığı Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayed el Sarraj ile güvenlik ve askeri işbirliği anlaşmalarının yanı sıra ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ imzalamıştı. Anlaşma Akdeniz’deki deniz yetki alanlarını belirliyor.

  Mısır ve Kıbrıs da anlaşmaya tepki göstermişti.

  Partisinin Pazar günkü toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “İttifak, üye devletlerinden birinin açıkça uluslararası hukuku ihlal etmesine ve bir diğer üye devlete zarar verme amacında olmasına kayıtsız kalamaz” dedi.

  Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yetki alanları konusunda Libya ile imzaladığı mutabakat muhtırasının uluslararası hukuka uygun olduğun belirtip “Libya ile imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açıkşekilde ortaya konmuştur” demişti.

  Suudi Arabitan, Mısıt ve Birleşik Arap Emirlikleri, Libya’daki silahlı birliklerin lideri Halife Hafter’i destekliyor. Hafter Nisan ayında Trablus’un kontrolünü ele geçirmek için Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne yönelik saldırılar düzenlemişti.

  Türkiye ve Katar ise rakibi el Sarraj’ı destekliyor.

  akdeniz