Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Murat Dağı davasında mahkeme 'ÇED Olumlu' kararını iptal etti

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  Batı Anadolu’nun önemli su kaynaklarından olan Murat Dağı’na yapılması planlanan altın ve gümüş madeni projesi için verilen “ÇED olumlu” raporuna karşı açılan dava, davacıların lehine sonuçlandı.

  Mahkeme “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararında hukuka uyarlık olmadığı” kararını verdi.

  Davanın avukatlarından Av. Arif Ali Cangı, “Dava sürecinin en büyük kazanımı artık Murat Dağı’nın da Kaz Dağı gibi toplumsal muhalefetin sahip çıktığı bir yaşam alanına dönüşmesidir. Murat Dağı artık Kütahyalılar, Uşaklılar ve Eskişehirliler tarafından korunuyor” dedi.

  Av. Cangı, bu kazanıma rağmen tedbiri elden bırakmayacaklarını ifade ederek “Şimdiye kadar kazanılan davalarda gördüğümüz genel bir kötü uygulama var. Şirket şimdi mahkeme kararında tespit edilen eksiklikleri gidererek 30 gün içinde yeni bir ÇED raporu hazırlayabilir. Buna dair takiplerimizi yapacağız” diye konuştu.

  Davanın Uşak Barosu’na kayıtlı avukatlarından Av. Rıza Albay ise Bakanlığın kararın tebliğinden sonra 15 gün içinde Danıştay’a temyize gidebileceğini, dolayısıyla sürecin henüz bitmediğini ve takipçi olacaklarını söyledi.

  Murat Dağı’na yapılması planlanan altın ve gümüş madeni projesi için bilirkişi heyeti oybirliğiyle 5 Kasım’da, ÇED raporuna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “olumlu” kararının uygun olmadığı görüşünü açıklamıştı.

  Uşak ile Kütahya arasında bulunan Murat Dağı, Batı Anadolu’nun en önemli su kaynaklarından biri.

  Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş. kapasite arttırımı için Ocak 2019’da ÇED raporu sunmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 8 Mayıs 2019’da bu raporu onaylamıştı.

  Bunun üzerine, AKP’li Uşak ve Gediz Belediyeleri, Uşak Mimarlar Odası, Uşak Ziraat Odası, Kütahya ve Uşak Baroları, çevre dernekleri ve bölgenin insanları 3 Haziran’da ÇED iptal davası açmıştı.

  MHP'li Kütahya, CHP'li İzmir Büyükşehir, Eskişehir, Odunpazarı, Tepebaşı belediyeleri ve Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi davaya müdahil olmuştu.

  View more on youtube
 3. UEFA’dan Başakşehir’e ‘asker selamı’ nedeniyle kınama cezası

  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Disiplin Komitesi, Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’ne oyuncularının yaptığı asker selamı hareketi nedeniyle kınama cezası verdi.

  Medipol Başakşehir'in UEFA Avrupa Ligi'nde sahasında Avusturya temsilcisi Wolfsberger ile yaptığı ve 1-0 kazandığı maçta, İrfan Can Kahveci'nin attığı golden sonra turuncu-lacivertli oyuncular asker selamı vermişti.

  Kararı CNN Türk ekranlarından duyuran Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, UEFA'ya itirazda bulunacaklarını söyledi.

  Gümüşdağ , "Biz kınanacak bir şey yapmadık. Bununla ilgili savunmamızı Tahkim’e (Kurulu’na) vereceğiz" dedi.

  Kahveci
 4. MEB: 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak

  Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamak üzere başvuru alınacağını duyurdu.

  Duyuruda, "Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmen atamak üzere başvuru alınacaktır" denildi.

  Öğretmen alımına ilişkin başvurular 6-10 Ocak 2020'de yapılabilecek.

  View more on twitter
 5. Bolu Valisi: Abant'ta 8 at ruam şüphesiyle karantinaya alındı

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı'nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8'inin ruam hastalığı şüphesiyle karantinaya alındığını duyurdu.

  Atların kanlarının test için Ankara'ya gönderildiğini ve sonuçlarının 3-4 güne kadar alınacağını, bu sırada da tedbir olarak bu atların karantinaya alındığını ifade etti.

  Ruam at, katır, eşek gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen ve insanlardan hayvanlara ve hayvanlardan insanlara geçebilen (zoonoz) bir hastalık olarak tanımlanıyor.

  Bulaşma riski olduğu için, hayvanlarda tedavi yapılamıyor. Hastalığı tespit edilen hayvanlar itlaf ediliyor.

  Hastalık burun, deri veya akciğerde baş gösterip akıntılara yol açıyor ve bunlar çevreyi kontamine ediyor.

 6. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, 27 Aralık’ta tanıtılacak yerli arabanın brandalı fotoğrafını paylaştı

  Varank

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabında yerli arabanın brandalı bir fotoğrafını paylaştı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arabanın 27 Aralık’ta tanıtılacağını duyurmuştu.

  View more on twitter
 7. Erdoğan'dan ABD Kongresi'ne: Utanmadan 'yaptırım uygularız' diyorlar, bizim de yaptırımlarımız olacaktır

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen zirve sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Erdoğan, ABD’nin yaptırım kararıyla ilgili “Utanmadan ‘yaptırım uygularız’ diyorlar. Bu tam manasıyla haklarımıza tecavüzdür” dedi.

  ABD’de savunma bütçesinin senatonun iki kanadında onaylanması ile ilgili soruya Erdoğan şöyle yanıt verdi:

  “S400 olsun, F35’lerle ilgili adımlar olsun, bunlar bitmiş işler. Biz bu işi bitirmişiz. Bunu kaç kere söyledik. Şimdi bir de utanmadan sıkılmadan Türk Akımı ile ilgili “yaptırım uygularız” diyorlar. Bu, tam manasıyla haklarımıza tecavüzdür. Bütün bunlara karşı tabi ki bizim de yaptırımlarımız olacaktır. Yani biz eli kolu bağlı duracak bir millet değiliz.”

  Libya konusunda ise Erdoğan şunları söyledi:

  “Libya’da Mısır’ın ne işi var? Libya’da Abu Dabi yönetiminin ne işi var? Gelip oraya girdiler mi? Girdiler… Ve biliyorsunuz Hafter meşru bir siyasetçi değil, adam gayrimeşru. Ona meşruiyet kazandırmanın gayreti içinde olanlar var. Serrac ise meşru bir lider, meşru bir temsilci. Onu ise yok farz etmenin gayreti içerisine giriyorlar.

  "Peki bunun içinde kimler var? Mısır var, Abu Dabi var, Fransa var, hatta İtalya var. Şimdi maalesef Rusya’nın da kendisi görünmese de bakıyorsunuz oluşturduğu bir şirket var. Wagner denilen kuruluş vasıtasıyla bunlar adeta Hafter’in paralı askerleri olarak onun yanında görev yapıyorlar.”

  RT Erdoğan
 8. Denizli'de 11 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

  Denizli Merkezefendi ilçesinde, Hacı Halil Bektaş Ortaokulu'nda 11 öğrenci, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma şikayeti nedeniyle, ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı.

  DHA'da yer alan haberde, öğrencilerin, marketten alınan kekten zehirlendikleri ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

  Denizli öğrenci zehirlenmesi
 9. İstanbul Valiliği: Adalar'da faytonlara at koşulması 3 ay süreyle durduruldu

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Büyükada'da 81 atın itlaf edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

  Vali, “Adalar’daki atların ruam hastalığı test sürecinin tamamlanabilmesi için faytonlara at koşulması 3 ay süreyle durduruldu. İzinsiz yapıldığı belirlenen ahırların yıkılmasına, Adalar'a ivedi olarak karantina ahırı kazandırılmasına karar verildi" dedi.

  Yerlikaya ayrıca "itlaf edilen 81 atın sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacağını" kaydetti.

  İstanbul Adalar Kaymakamlığı, Perşembe günü bir açıklama yaparak Büyükada'da bazı atlarda Ruam hastalığı tespit edildiğini, 81 atın bu nedenle itlaf edildiğini duyurmuştu.

  Kaymakamlık açıklamasında, hastalığın tedavisi ve aşısı bulunmadığından, tahlil sonucu kesinleşen hayvanların öldürüldüğü belirtilmişti.

  Karantina tedbirleri kapsamında Büyükada'ya hayvan giriş çıkışları durduruldu.

  fayton
 10. Sendikaların 2020 asgari ücret talebi: 2.578 TL

  Türk-İş, Hak-İş ve DİSK konfederasyonlarından temsilcilerin yaptığı ortak açıklamada asgari ücret pazarlıklarında 2.578 TL'den geri adım atılmayacağı ifade edildi.

  Türk-İş bu yıl, Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket edip asgari ücret için ortak bir rakam açıklama kararı almıştı.

  Buna göre sendikalar asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını talep ediyor.

  TÜİK'in paylaştığı verilere göre bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2.331 TL, orta statüde 2.086 TL, hafif statüde 1.940 TL olarak belirlendi.

  İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 asgari ücret miktarını belirlemek üzere şimdiye dek üç toplantı yaptı. Nihai kararın bu ay sonunda açıklanması bekleniyor.

  Mevcut asgari ücret 2 bin 20 TL.

  ‘İnsan onuruna yaraşır bir ücret olmalı’

  Türk-İş, Hak-İş ve DİSK konfederasyonları ortak bir açıklama yayınlayarak “Üç İşçi Konfederasyonu ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi taleplerini bir araya gelerek ortaklaştırmıştır” dedi.

  Açıklamada “Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücreti olmalıdır. Asgari ücret bir pazarlık ücreti değildir” ifadesi kullanıldı.

  Sendikalar
 11. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla: En yüksek pay %31 ile İstanbul'un

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2018 verilerini açıkladı.

  İl düzeyinde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) hesaplamalarına göre; 2018 yılında İstanbul 1 trilyon 155 milyar 254 milyon TL ile en yüksek GSYH'ye ulaştı ve toplam GSYH'den %31,0 pay aldı.

  İstanbul'u, 329 milyar 831 milyon TL ve %8,9 pay ile Ankara, 233 milyar 515 milyon TL ve %6,3 pay ile İzmir izledi.

  İl düzeyinde GSYH hesaplarında son üç sırada 3 milyar 289 milyon TL ile Tunceli, 2 milyar 613 milyon TL ile Ardahan ve 2 milyar 250 milyon TL ile Bayburt yer aldı.

  GSYH'den en yüksek payı alan ilk üç il, 2018 yılında toplam GSYH'nin %46,2'sini oluşturdu.

  Kişi başına GSYH'de Kocaeli ilk sırada

  Kişi başına GSYH'de 2018 yılında, Kocaeli 79 bin 254 TL ile ilk sırada yer aldı.

  Ardından 76 bin 769 TL ile İstanbul, 60 bin 249 TL ile Ankara geldi.

  İl düzeyinde kişi başına GSYH hesaplamalarında, 16 bin 194 TL ile Şanlıurfa, 16 bin 68 TL ile Van ve 15 bin 121 TL ile Ağrı son üç sırada yer aldı.

  TÜİK GSYH iller
 12. Tüketici güven endeksi Aralık ayında 58,8’e düştü

  Tüketici güven endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre %1,9 oranında azaldı; Kasım ayında 59,9 olan endeks, Aralık ayında 58,8 oldu.

  100’ün altındaki göstergeler ekonomide güvensizliğe işaret ediyor

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi ve alt endeksleri değişim oranları açıklandı.

  Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Kasım ayında 79,3 iken, Aralık ayında %2,1 oranında azalarak 77,7 oldu.

  Genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Kasım ayında 78,5 iken, Aralık ayında %2,5 oranında azalarak 76,5 oldu.

  İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Kasım ayında 58,8 iken Aralık ayında %2,9 oranında azalarak 57,1 oldu.

  Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Kasım ayında 23 iken, Aralık ayında %3,5 oranında artarak 23,8 oldu.

  Tüketici güven endeksi
 13. TSK’daki Gülen yapılanması soruşturmasında 88 gözaltı kararı

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki Gülen yapılanmasına yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmaları kapsamında 40'ı muvazzaf, 88 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  Anadolu Ajansı, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 33 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 52 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

 14. HDP Sur Belediye Eş Başkanı ile bir meclis üyesi gözaltına alındı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Diyarbakır merkez Sur ilçe Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin bu sabah gerçekleşen bir ev baskınıyla gözaltına alındı.

  Buluttekin'in yanı sıra bir belediye meclis üyesinin de "haklarındaki terör soruşturması kapsamında" gözaltına alındığı bildirildi.

  Gözaltına alındığı için Buluttekin'in yerine kayyum atanması bekleniyor.

  31 Mart seçimlerinde Diyarbakır’ın dört merkez ilçesi olan Sur, Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar’da HDP seçimi kazanmıştı.

  Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyyat Ceylan KHK ile görevden ihraç edilen bir kamu görevlisi olduğu için YSK'nın aldığı bir kararla mazbata, seçimde yüksek oy alan ikinci parti adayı AKP’li Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde 19 Ağustos'ta, Kayapınar'a 22 Ekim'de, Yenişehir ilçesine de 13 Kasım'da kayyum atanmıştı.

  19 Ağustos tarihinden itibaren 3 büyükşehir, 1 il, 25 ilçe, 3 belde olmak üzere HDP'nin 32 belediyesine kayyum atandı.

  Filiz Buluttekin