Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. AKP Sözcüsü Çelik ABD Kongresi'nin kararlarıyla müttefiklik ilişkilerinin kırılgan hale geldiğini söyledi

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası gündeme dair açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: ABD Kongresi’nin her iki kanadında iç siyasi hesaplarla birtakım hareketler olduğunu görüyoruz. Rasyonel dış politika hesaplarıyla yapılsa Türkiye’ye, böylesine önemli müttefike, yaptırım diliyle konuşmak yerine tam tersine daha çok işbirliği nasıl yapabiliriz demeleri gerekiyordu. Son derece güçlü ilişkilere sahip müttefiklik ilişkilerimiz bu kararlarla giderek daha kırılgan hale geliyor. Müttefiklerimize daha sağduyulu, rasyonel politikalar üretmeleri konusunda bir çağrı yapıyoruz."
  Quote Message: CHP, AKP'yi 'parti devleti' olarak suçlayacak yeterlilikte değil. Tek parti rejiminin anti-demokratik kalıntılarını biz temizledik. Bundan kurtulmak istiyorlarsa, İş Bankası hisselerini, devlete, millete ait olan hisseleri, devretsinler. Asıl ‘parti devleti’ mantığı budur. İş Bankası hisselerini kendi parti bünyende tutacaksın, ardından da ‘parti devleti’ diyeceksin. Şimdi de ‘aile devleti’ diye bir şeyden bahsediyor. Siyaset üretemeyenlerin, siyasi bir magazin üretme çabası. (…) Bu zaten gündemdedir, gerçekleşecek. Ama gerçekleşmeden CHP kendi kendine yaparsa, CHP için de şans olur bu."
  Quote Message: (Cemal Kaşıkçı cinayeti kararı) Tatmin edici bir karar değil, maalesef kaygılarımızı haklı çıkaran bir karar oldu. BM raporundaki ifadeleri karşılayan bir karar olmasını beklerdik. Şeffaf yürütülmemiş, kapalı yürütülmüş bir karar."
  Quote Message: (Mansur Yavaş - Sinan Aygün tartışması) Bu olayın bizi ilgilendiren bir tarafı yok. ‘Konu kapandı’ diye bir açıklama yapmışlar. Bizi ilgilendiren bir durum değil. CHP yönetiminin kamuoyunu tatmin edecek ayrıntılı bir açıklama yapması gerekir. Biz olayın dışındayız ve dışında kalacağız."

  Türkiye’ye yaptırım da öngören Pentagon bütçe tasarısı ABD Kongresi'nden geçti

  Trump yönetimi ABD Kongresi'nin "Ermeni Soykırımı" kararına katılmadıklarını açıkladı

 2. Cem Seymen CNNTÜRK'te yayınlanan A'dan Z'ye programından ayrıldı

  Televizyoncu Cem Seymen, CNNTÜRK kanalında hafta içi her sabah 08:30’da yayınlanan A'dan Z'ye haber programı spikerliğinden istifa ettiğini duyurdu.

  View more on twitter

  Seymen'in istifası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması nedeniyle programının Pazartesi günü yayınlanmayacağını duyurmasının ardından geldi.

  View more on twitter
 3. Cumhuriyet davası gerekçeli kararı açıklandı: "Suça kasten iştirak ettiler, terör örgütleri lehine haberler yaptılar"

  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi'nin eski çalışanlarına yönelik 13 sanığın yargılandığı davada verdiği kararın gerekçesini açıkladı.

  Yargıtay'ın bozma ilamına karşı direnme kararı veren mahkeme gerekçesinde, "Sanıkların suçu bilerek ve isteyerek kasten iştirak ettikleri, muhalif görüntüsü ile PKK/KCK, FETÖ/PDY ve DHKP/C silahlı terör örgütlerinin lehlerine yıllara yayılır şekilde haberler yaptıkları konusunda tam bir vicdani kanaat hasıl olmuştur" denildi.

  Mahkemenin 79 sayfalık gerekçeli kararında, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, "sanıkların suçta iştiraklerinin olmadığı, eylemlerinin basın hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, dosya içerisinde mahkumiyetlerine yeterli delil olmadığı, haklarında beraat kararı verilmesi gerektiği şeklindeki tespitine katılmak mümkün değildir" denildi.

  Ne olmuştu?

  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma ilamı sonrasında Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanlarının aralarında bulunduğu 13 sanığı yeniden yargılamıştı.

  21 Kasım'da yapılan yeniden yargılamada mahkeme, sanık Kadri Gürsel yönünden bozma ilamına uyarak beraat karar vermişti. Ancak 12 sanık yönünden atılı suçun sabit olduğu gerekçesiyle bozma ilamına direnilmesine hükmetmişti.

  Mahkeme, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım etmek" suçundan Akın Atalay'ın 8 yıl 1 ay 15 gün, Orhan Erinç'in 6 yıl 3 ay, Hikmet Çetinkaya'nın 6 yıl 3 ay Murat Sabuncu'nun 7 yıl 6 ay, Bülent Utku'nun 4 yıl 6 ay, Önder Çelik'in 3 yıl 9 ay, Musa Kart'ın 3 yıl 9 ay, Hakan Karasinir'in 3 yıl 9 ay, Mustafa Kemal Güngör'ün 3 yıl 9 ay, Güray Tekinöz 3 yıl 9 ay, Aydın Engin'in 7 yıl 6 ay, Ahmet Şık'ın 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

  Cumhuriyet
 4. Görevden alınan Sur Belediye Başkanı tutuklandı

  Filiz Buluttekin

  20 Aralık’ta İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan ve ardından “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Diyarbakır’ın Sur ilçe Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin, tutuklandı.

  Savcılıktaki sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan belediye meclis üyesi Cemal Özdemir de “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklanırken, diğer belediye meclis üyesi ise “adli kontrol şartıyla” serbest bırakıldı.

  20 Aralık sabahı ev baskınıyla Buluttekin ile iki belediye meclis üyesi de gözaltına alınmıştı.

  Buluttekin’in görevden alınmasından sonra yerine Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi kayyum olarak atanmıştı.

  HDP’li 32 belediyeye kayyum atandı

  31 Mart seçimlerinde Diyarbakır’ın dört merkez ilçesi olan Sur, Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar’da HDP seçimi kazanmıştı.

  Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyyat Ceylan KHK ile görevden ihraç edilen bir kamu görevlisi olduğu için YSK'nın aldığı bir kararla mazbata, seçimde yüksek oy alan ikinci parti adayı AKP’li Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde 19 Ağustos'ta, Kayapınar'a 22 Ekim'de, Yenişehir ilçesine de 13 Kasım'da kayyum atanmıştı.

  19 Ağustos tarihinden itibaren 3 büyükşehir, 1 il, 25 ilçe, 3 belde olmak üzere HDP'nin 32 belediyesine kayyum atandı.

 5. Akit TV sunucusunun 'bombalı saldırı' tehdidi Cumhuriyet gazetesi önünde protesto edildi

  Türkiye Gazeteciler Sendikası ve diğer bazı gazeteciler, Akit TV sunucusunun “bombalı saldırı” tehdidi nedeniyle öğle saatlerinde Cumhuriyet gazetesine dayanışma ziyaretinde bulundular.

  Gazete önünde yapılan basın açıklamasında çalışanlar, “Bizler Cumhuriyet gazetesi emekçileri olarak tehditlere boyun eğmediğimizi bir kez daha ilan etmek için buradayız” dedi.

  Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da gazetenin önünde yaptığı açıklamada, “Birçok yazarımızı bombalı saldırılarla, Cumhuriyet’in simge isimlerini silahlı suikastlerle kaybetmiş bir gazetenin emekçisiyiz. FETÖ’nün Ergenekon kumpasıyla aramızdan koparılan başyazarımız İlhan Selçuk’un çizgisindeyiz. Bu çizgiden bir milim sapmayacağız” ifadelerini kullandı.

  Türkiye Gazeteciler endikası (TGS) de, Dağıstanlı hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

  Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı, Cumhuriyet gazetesinde 20 Aralık’ta Işık Kansu imzasıyla yayımlanan ‘Şeriat Çalıştayı’ başlıklı manşet haberi hedef aldığı yayınında, toplanılıp, gazetenin önüne el bombası atılmasını önermişti.

  View more on twitter
  View more on twitter
 6. CHP: Bütçe açığımız 125 milyar Türk Lirası olacak, bu paralar nereye gitti?

  Faik Öztrak

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, eski CHP milletvekili Sinan Aygün ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş arasındaki iddialarla ilgili, "Bu konuda hem parti hukuku bakımından hem de genel hukuk bakımından süreç yürümektedir. Bu mesele bizim için artık noktalanmıştır. Bunu açıkça ifade edeyim. Bundan sonra hukuk konuşacaktır." dedi.

  CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sırasında, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı düzenledi.

  Öztrak, İçişleri Bakanlığı'nca müfettiş görevlendirilmesi konusunda ise "Mevcut iktidarın bundan önceki meclis başkanı, bakanı, başbakan yardımcısı görevlerini yürütmüş olan kişi o dönemin büyükşehir belediye başkanını Ankara’yı parsel parsel satmakla suçlamıştı. O dönem müfettişler hiç ortaya çıkmadı. Ama görüyorsunuz şimdi bizim büyükşehir belediye başkanımızın suçlanması neticesinde apar topar İçişleri Bakanlığı’nın müfettişleri harekete geçiyorlar. Keşke bu hassasiyeti bundan önceki belediye başkanına karşı da göstermiş olsalardı diyoruz" diye konuştu.

  Mart 2015’te dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Hükümet Sözcüsü ve AKP milletvekili Bülent Arınç’ı Gülen yapılanmasıyla işbirliği yapmakla suçlamış, Arınç da yanıt olarak “Gökçek bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okul yaptırmıştır. Yurt yerleri sağlamıştır" demişti.

  Faik Öztrak, 125 milyar Türk Lirası olması beklenen 2019 bütçe açığıyla ilgili de konuştu:

  Quote Message: Cumhuriyet tarihinde ilk kez Merkez Bankası kasasında bulunan 40 milyarlık ihtiyaç akçesine el koydular. İmar Barışı’ndan 24 milyar lira para topladılar. Devredilen Merkez Bankası kârları, varlık barışı, diğer vergi ertelemeleri, sosyal güvenlik kuruluşlarına yapılacak olan primlerle ilgili yeniden yapılandırmalar. Bütün bunları dikkate aldığımızda açığın çok daha düşük olması beklenirdi. Bütün bunlardan sonra açığımız 125 milyar Türk Lirası olacak. Bu paralar nereye gitti? Vatandaşa giden bir şey yok."
 7. Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: Siz Independenta olayını unutuyor musunuz?

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da bir sergi açılışında yaptığı konuşmada, Kanal İstanbul konusuna değindi.

  Quote Message: Şimdiden 'Yapamazsınız' diyorlar. 'Yaptırmayız' diyorlar. Müteahhitlere de tehdit savuruyorlar. 'Sakın bu ihalelere katılmayın. Katılacak olursanız, biz iktidara geliyoruz, geldiğimizde bu ihaleyi iptal ederiz' diye. Sen zaten iktidara gelemeyeceksin ki! Bu millet size bu ülkede iktidar vermez. Siz yapılacak her şeyin önüne dikilen bir anlayışsınız. Bu ülkede bir dikili ağacızınız yok, dikili ağacı söken zihniyetsiniz. Bunlar gezici değil mi? Gezici. Biz ise 1 günde 11 milyon fidan ve ağacı diken bir iktidarız farkımız bu."
  Quote Message: Bir İstanbul boğazımız var. Siz Independenta olayını unutuyor musunuz? Hepsinden öte Montrö Anlaşması Türkiye’ye ne kazandırmıştır ne kaybettirmiştir? Bunu hiç düşündünüz mü?"

  Independenta olayı: 1979'da İstanbul Boğazı'ndaki kazada neler oldu?

 8. Ceren Özdemir davası: Katil zanlısının akli dengesinin yerinde olup olmadığı incelenecek

  Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in katil zanlısı Özgür Arduç'un ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

  Katil zanlısının "akli dengem yerinde değil" şeklinde savunma yaptığı davanın duruşması 20 Ocak 2020'ye ertelendi.

  Mahkeme, katil zanlısını Arduç'un akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden rapor talep edilmesine karar verdi.

  Aile ve Çalışma Bakanlığı avukatlarının davaya müdahil olmasını kabul eden mahkeme heyeti, çeşitli illerden gelen boraların avukatlarının müdahil talebini ise reddetti.

  Ceren Özdemir
 9. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul projesi ile ilgili hazırlanan ÇED raporunu kabul etti

  Kanal İstanbul

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi ile ilgili hazırlanan 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' (ÇED) raporunun yeterli bulunarak, halkın görüşüne açıldığını duyurdu.

  Bakanlık’tan yapılan açıklamada, "İstanbul ili Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ilçesine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kanal İstanbul (Kıyı Yapıları [Yat Limanları, Konteyner Limanları ve Lojistik Merkezler], Denizden Alan Kazanımı, Dip Taraması, Beton Santralleri Dâhil) projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir" denildi.

  Açıklamada ayrıca halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED raporunun 10 gün görüşe açılacağı kaydedildi.

  "Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir" denildi.

  Kanal İstanbul: Erdoğan’ın ‘hayalim’, İmamoğlu’nun ‘cinayet’ dediği proje

 10. İmamoğlu: Mansur Yavaş'ın her zaman yanındayız ve destekliyoruz

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye başkanlığının ilk altı ayı için düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi.

  İmamoğlu, “CHPli belediye başkanlarımıza yönelik bir saldırı söz konusu. Bu saldırı ne yazık ki Ankara’da bir gelenek haline gelmiş” dedi ve şunları söyledi:

  Quote Message: Bu kadar ciddi bir meselenin (Kanal İstanbul) son derece gayriciddi bir şekilde ele alınmasına 16 milyon adına karşı çıkacağız. Bir araştırma raporunun son cümlesiydi, çok önemli: 'Ya Kanal, Ya İstanbul' Bu kadar net, bu kadar önemli bir karar. Herkesin konuşmasını isteyeceğiz. (...) Neyin ihalesini yapıyorsun, hangi ÇED raporundan bahsediyorsun? Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği protokolünden çekiliyoruz.”
  Quote Message: Mansur Yavaş’a karşı sürdürülen iftira ve soruşturma sürecini buradan kınıyorum. Bu kampanyaların sonuçsuz kalacağına olan inancım tamdır. Mansur Yavaş’ın her zaman yanında olduğumuzu ve kendisini desteklediğimizi buradan ifade ederim."
  Quote Message: Urla Belediye Başkanımızın tutuklanması ve yerine kayyum atanmasını da protesto ediyorum.”
  Quote Message: İşbaşı yaptığımız 26 Haziran’da, İBB’de toplamda 14 milyarlık bir kara delik devraldık. İlk altı ayımızda öncelikle işte bu 14 milyar liralık açığı yönettik. Üstelik İBB’nin ve bağlı şirketlerinin gelirlerinde de ekonomik kriz yüzünden ciddi bir gerileme yaşanmışken. (...) Altı ayın sonunda, 7,9 milyar liralık bütçe açığını 4,7 milyar TL’ye indirdik. Bizden önceki yönetimin planladığı belediye bütçesinden israfı önleyip 3,2 milyar lira tasarruf sağladık."
  Quote Message: İş başına gelir gelmez, bir yandan tasarruf tedbirleri uygularken bir yandan da yeni finansman arayışlarına başladık. Biliyorsunuz üst üste Fransa, Danimarka, Almanya ve İngiltere ziyaretleri yaptık. 2 yıldan uzun bir süredir tamamıyla durmuş olan metro yatırımları için kaynak bulduk ve 3 önemli hatta inşaatları yeniden başlattık. (Finansman yetersizliği nedeniyle yapım faaliyetleri Aralık 2017’de durdurulan 3 metro hattındaki çalışamalara; Ümraniye – Ataşehir – Göztepe, Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli, Kaynarca – Pendik – Tuzla 371 milyon Euro finans desteği ile yeniden başlandığını belirtti.)"
  Quote Message: Dedik ki, ‘İstanbul’un bütün paydaşlarının bir arada ortak akılla belirlediği, kentin geleceğine yön veren bir 2050 vizyonuna ihtiyaç var’. İşte bu amaçla işbaşına gelir gelmez ‘Vizyon İstanbul Ofisi’ni kurduk. Bu kapsamda, ‘Kentsel Politika ve Strateji Merkezi’mizin hazırlıkları da tamamlandı. Ocak ayı içerisinde açılışını yapacağız.”
  Quote Message: Faytonlar net olarak kalkıyor. 30-35 simgesel faytonun dışında net olarak kalkıyor. Elektrikli araçlar toplu taşıma ve turistler için, bisiklet yolları ve elektrik destekli bisiklet yolları aracılığıyla adalar ulaşımı daha çağdaş bir şekilde yönetilecek."
  Quote Message: İhtiyacı olan ailelerin çocuklarını, varlıklı ailelerin çocuklarıyla eşitlemek için okul öncesi eğitim alanında 150 kreş yapma sözü vermiştik. Adına ‘Yuvamız İstanbul’ dediğimiz bu proje kapsamında Eylül sonunda 11 kreşin temelini attık. 51 kreşin yerlerini belirledik. Kreşlerdeki eğitimin içerik ve yöntem çalışmaları STK ve Üniversite işbirliği ile tamamlandı."
  Quote Message: 39 ilçede birden İstanbul Halk Süt'ü çocuklarımıza ulaştırıyoruz. Proje kapsamında 90 bini aşkın 3-6 yaş arası ihtiyaç sahibi çocuğa, aylık 8 litre İstanbul Halk Süt desteği vermeye başladık."
  Quote Message: İstanbul’u kadınların daha güvenli bir şekilde yaşayabildiği bir kent olması için, bir ilki hayata geçiriyoruz. İhtiyaç̧ sahibi kadınlar çocukları ile birlikte hayata tutunacak ve barınma ihtiyaçları karşılanacak, bu amaçla açılan 40 oda kapasiteli ‘Dayanışma Evi’mizden yararlanacaklar. İstihdam alanında da kadınlara büyük borcumuz var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve tüm iştiraklerinde işe alımlarda önceliğimizi kadınlara verdik. Örneğin; İSPARK’ın 2 bin 500 personeli arasında tek bir kadın çalışan bile bulunmuyordu. Bu tabloyu değiştirmeye başladık. 2’si üst düzey yönetici İSPAR’taki işe alımlarımızın yüzde 50’sinden fazlasını kadınlardan seçtik. Keza Hamidiye A.Ş. tarihinde de ilk kez üretimde kadın çalışanlar istihdam etmeye başladı. Yeni başlayan yöneticilerde yarı yarıya kadın – erkek oranı sağladık. Metro’da kadın şoför sayımızı artırmaya, İstgüven’de ve diğer tüm iştiraklerimizde kadın istihdamına ve kadına kariyer yollarında fırsat eşitliğine öncelik verdik. İBB tarihinde ilk kez 2 kadın genel sekreter yardımcısı birden atadık. 8 kadın daire başkanına işbaşı yaptırdık. İştiraklerimizde 3 genel müdür ve 10’ün üzerinde üst yönetici kadın liderlerimizden seçildi. Sonuç olarak; 6 ayda işe alımlarımızın toplamda yüzde 30’undan fazlası kadın çalışanlarımız oldu.”
  Quote Message: 11 ‘Bölgesel İstihdam Ofisi’nin planlaması yaptık. Küçükçekmece Bölgesel İstihdam ofisini hizmete açtık. 10 gün içinde Kartal ve Şişli İstihdam Ofisleri de açmış olacağız. İstihdam ofislerine bugüne kadar 11 bin iş arayan vatandaş başvurdu. 5 bin 800 adayı görüşmeye yönlendirdik ve bin 200 kişinin istihdam edilmesini sağladık. Bir yılımız dolduğunda, 11 Bölgesel İstahdam Ofisi’nin 7’sini faaliyete geçirmiş olacağız. Bu ofislerimizin etkin çabasıyla 2020 yılı içinde en az 25 bin İstanbullunun iş sahibi olmasına destek olacağız."
  Quote Message: Toplam alanı 5 milyon metrekareyi aşan Kemerburgaz Cumhuriyet Kent Ormanı'nın düzenlenmesini hızla tamamladık ve 1,6 milyon metrekarelik birinci etabını hizmete açtık. Açılalı henüz birkaç hafta olduğu halde, her hafta onbinlerce ailemiz bu muhteşem imkandan yararlanıyor. Kemerburgaz Cumhuriyet Kent Ormanının ikinci etabı 29 Ekim 2020’de açılacak. Sarıyer ilçemizde Hacıosman bölgesinde saklı kalmış ormanımızı hızla düzenlemeye başladık. Ocak meclisimize ‘Atatürk Kent Ormanı’ adını vermek üzere teklif edeceğimiz bu ormanlık alanımızı, 19 Mayıs 2020 tarihinde halkımızın hizmetine açacağız."
  Quote Message: Bizim için demokratik katılım çok ama çok önemli. Çünkü biz biliyoruz ki, bir kentte, bir ülkede demokrasi yoksa gelecek de olmaz. Bu nedenle, örneğin bir bürokratik süreç olan 5 yıllık Stratejik Plan Hazırlıkları’nı Ekim başından itibaren 16 milyon İstanbullunun katılımına açtık. 235 bin İstanbullu anketlerimize veya çalıştaylarımıza doğrudan katılarak görüş bildirdi. 20 bin kişi, şehrin çeşitli noktalarında kurduğumuz stantlarda post-itler ve anketlerle görüş bildirdi. Yakında ‘kullanıcı dostu’, yeni mobil aplikasyonlarımızla, demokratik katılımı nasıl geliştireceğimize de şahit olacaksınız.”
  View more on twitter
 11. Mansur Yavaş Sinan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu, Aygün Yavaş'ın iddialarına basın toplantısında yanıt verdi

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Mansur Yavaş

  CHP’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve bazı belediye Meclis üyelerine rüşvet suçlamasını gündeme getiren eski Ankara Milletvekili Sinan Aygün Ankara’da basın toplantısı düzenlerken, Mansur Yavaş Sinan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Aygün: Ben rüşvetin ses kaydı var demedim

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sinan Aygün, CHP’li Belediye meclisi üyelerinin Togo ikiz kuleleriyle ilgili kendisinden rüşvet istediği iddiasına ilişkin olarak “Ben (para talebinin) ses kaydı var demedim, ofisime geldiklerinin görüntüleri var dedim” ifadelerini kullandı.

  Aygün, “Belediye istinafa başvursaydı bu okul yaptırma iddialarını kamuoyuyla paylaşacak mıydınız?” sorusunu ise, “İstinafa müracaat etmiş olsalardı şikayetçi olmayacaktım” şeklinde yanıtladı.

  Togo ikiz kulelerinin imar değişikliği hakkında mahkemenin verdiği ‘iptal kararını’ istinafa götürmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ‘hukuksuz işlem yapmakla’ suçlayan Aygün, istinafa taşınması halinde mahkemenin iptal kararının bozulacağını söyledi:

  “Mimarlar Odası’ndan daha önce Şehir Plancıları Odası bize dava açıyor 2018’de. Şehir Plancı Odası diyor ki, buranın ruhsatını iptal et, inşaatını mühürle diyor. 7’nci İdare Mahkemesi diyor ki, “Senin bunları isteme hakkın yok, ehliyetin yok.” Böyle bir karar veriyor, reddediyor, burayı mühürleyemem diyor.

  “Akabinde Şehir Plancıları Odası burayı üst mahkemeye götürüyor. İstinaf da diyor ki, Şehir Plancıları Odası'na 'Evet burada senin böyle bir hakkın yok' diyor. Ama akabinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi ruhsatın iptali için dava açıyor. Böyle bir karar çıkıyor ve bu inşaat mühürlenebilir diyor. Biz de diyoruz ki, 'Biz daha önce istinafa götürdük ve davayı kazandık. Bunu da istinafa götür' diyoruz."

  Mansur Yavaş, Aygün’ün iddiaları hakkında konuştuğu bir televizyon programında, “Ankara’da son 10 yıl içinde imar değişikliğinde 30 milyar lira birilerinin cebine gitti. Ben bunu Meclis’te de gündeme getirdim. Okul yapılması karşılığında hukuksuz olarak verilen 80 dosya var” demişti.

  Aygün ise Yavaş’tan geri kalan 79 inşaatı da açıklamasını talep etti:

  “Sayın Yavaş bu 79 proje ve 79 rantçıyı açıklamak durumunda. Köylünün arsasını alıyorlar, 100 dairelik yeri 1000 daire yapıyorlar diyor Mansur. Böyle bir şey varsa bunu çıkarsın ortaya. Bütün Ankara'daki müteahhitler şu anda zan altında. Yavaş, 79 inşaatı ne zaman mühürleyecek? Acaba okul pazarlığı var mı?”

  Aygün sosyal medyada Sedat Peker’le birlikte yer aldığı görüntüyle ilgili olaraksa, “Mart 2019’da onun da şu arkada mahkemesi vardı. Bahsettiğim davayla ilgili o da müdahildi. Orada karşılaştık. Sedat Peker’i tanırım. Ankara’da bir kaç düğünde, açılışlarda tanıştık. Ofisime davet ettim, çay içtik” dedi.

  Yavaş, Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu

  Mansur Yavaş ise Aygün hakkında 'terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna muhalefet' ve 'terör örgütüne yardım etmek' gerekçeleriyle suç duyurusunda bulundu.

  Partiden "kesin ihraç" istemiyle disipline sevk edilen Sinan Aygün, Eskişehir yolundaki "Togo Kuleleri" olarak adlandırılan inşaatının mühürlenmesinin ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin TMMOB lehine çıkan mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımak karşılığında kendisinden 25 milyon lira rüşvet istediğini iddia etmişti.

  İçişleri Bakanlığı, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı da olan Aygün'ün iddialarını araştırmak üzere bir mülkiye müfettişi görevlendirdi.

  Sinan Aygün'ün imar planını yaptırdığı ve inşaat ruhsatını aldığı TOGO ikiz kuleleriyle ilgili tartışmalar 2016 yılında başlamıştı.

  Sinan Aygün-Mansur Yavaş polemiği: İnşaatı mühürlenen Aygün rüşvet iddiasını neye dayandırdı, Yavaş'ın yanıtı ne oldu?

  Sinan Aygün'ün CHP'den ihracı için disiplin süreci başlatıldı

 12. Ceren Özdemir davası başlıyor: Katil zanlısı duruşmaya SEGBİS üzerinden bağlanacak

  Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Ceren Özdemir'in evinin önünde öldürdülmesiyle ilgili davanın görülmesine bugün başlanıyor.

  Van yüksek güvenlikli cezaevinde tutuklu bulunan ve 'canavarca hisle adam öldürmek' suçundan yargılanacak olan katil zanlısı Özgür Arduç duruşmaya, Ceren’in ailesiyle karşılaştırılmaması ve güvenlik gerekçeleriyle SEGBİS üzerinden katılacak.

  Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayacak duruşmada, Ceren Özdemir’in ailesini, Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz ve vekaletnameye dayalı yetki belgesiyle onlarca avukat temsil edecek.

  Baro Başkanı Poyraz, "Onlarca baro başkanı ve kadın hakları komisyonu üyeleri de duruşmaya katılacaklarını açıkladı. Bunun dışında da Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri duruşmaya gelecek. Çok yoğun bir katılım olmasını bekliyoruz" dedi.

  Özgür Arduç hakkında, Ceren Özdemir'i öldürmek ve iki polis memuruna yönelik öldürmeye teşebbüs suçlarından 2 ayrı iddianameyle 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Ceren Özdemir cinayeti ile ilgili neler biliniyor?

  Kadın cinayetleri neden önlenemiyor?