Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Değerli konut vergisinde 1 yıllık erteleme olabilir

  ibrahim kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda, değeri 5 milyon TL ve üzerindeki konutlara getirilen ve kamuoyunda tartışma yaratan "değerli konut vergisi" ile ilgili yen bir düzenleme yapılabileceğini belirtti.

  Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu vergiyle ilgili bir çalışma yapılması talimatı verdiğini ve ilerleyen günlerde bir çalışma yapılacağını söyleyerek "Bir yıllık bir erteleme söz konusu olabilir" dedi.

  "Kanal İstanbul belediye değil devlet projesidir"

  Kanal İstanbul ile ilgili soruları da yanıtlayan Kalın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden projeye gelen itirazlara cevaben "Kanal İstanbul bir devlet projesidir, bir siyasi parti ya da belediye projesi değildir" dedi.

  Projenin "10-20-30 yıl içinde" İstanbul'a büyük fayda sağlayacağını savunan Kalın, Kanal İstanbul'un hukuki statüsüyle ilgili süren tartışmalara yönelik olarak ise "Montrö'yü (Boğazlar Sözleşmesi) tartışmaya açmayız, Kanal İstanbul bu anlaşma kapsamında yapılacak bir projedir" diye konuştu.

 2. Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul'un Yap-İşlet-Devret modeline alınmasına itirazı reddetti

  Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul projesinin de dahil ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenlemenin iptali için CHP'nin yaptığı başvuruyu reddetti.

  Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri, TBMM'de 26 Temmuz 2018'de kabul edilen bedelli askerliğe yönelik düzenlemenin de olduğu torba kanunla birlikte, yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmıştı.

  CHP, bu maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugün yaptığı gündem toplantısında, CHP'nin Kanal İstanbul Projesi ile ilgili başvurusunu da esastan görüşerek karara bağladı ve Mahkeme, maddenin Anayasa'ya aykırı olmadığına karar vererek oy birliğiyle düzenlemenin iptal istemini reddetti.

 3. Üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in katil zanlısı Özgür Arduç'a 'akıl sağlığı tam' raporu verildi

  Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Ceren Özdemir'i takip ederek evinin önünde bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf eden Özgür Arduç (35), Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde muayene edildi.

  Doktorlar Arduç'a 'akıl sağlığı tam' raporu verdi.

  20 Ocak'ta hakim karşısına çıkarılacak olan Arduç, yeniden Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne götürüldü.

  Arduç, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nden Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne getirilmişti.

  Özgür Arduç
 4. Osman Kavala: Yargının itibarını da zedeleyen bu kararın bir an evvel düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum

  Gezi davasında tutukluluğunun devamına karar verilen iş insanı Osman Kavala, bir açıklama yayımladı.

  Kavala, "Yargının itibarını da zedeleyen bu kararın bir an evvel düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

  Diğer yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala'nın “derhal serbest bırakılması” gerektiği yönündeki kararına rağmen Kavala'nın tutukluluğunun devam etmesine tepkiler de gösterildi.

  Quote Message: Bugün görülen duruşmada, AİHM’in derhal serbest bırakılmam yönündeki kararına ve dinlenen tanıkların, benimle Gezi eylemleri arasında herhangi bir ilişki kurmamış olmalarına rağmen, mahkeme heyetinin tutuklama kararını sürdürmesi benim için çok şaşırtıcı oldu. Yargının itibarını da zedeleyen bu kararın, bir an evvel düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum. Tutukluluk halimin sürmesinin, yargıdaki hukuksuzlukların ve bunların kaynaklarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağını ümit ediyorum. Duruşmaya katılanlara çok teşekkür ederim. Bu benim için büyük bir moral kaynağı oldu. from Osman Kavala
  Osman Kavala
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 5. Adalar'da ruam hastalığı nedeniyle öldürülen atların sahipleri hakkında suç duyurusu

  İstanbul Adalar Kaymakamlığı, ruam hastalığı nedeniyle itlaf edilen 105 atın sahibi 64 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

  İstanbul Büyükada'da yük ve turist taşımacılığında kullanılan atlardan 105'i ruam hastalığına yakalandığı için öldürülmek zorunda kalmıştı.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dün yaptığı açıklamada Adalar'da toplu ulaşımın gelecek yazdan itibaren elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacağını, yaklaşık 35 faytonun simgesel olarak Adalar'da hizmet vermeye devam etmesi önerisini ise vicdani olarak desteklemediğini ancak ada sakinleriyle süreci görüştüklerini belirtmişti.

  View more on twitter
 6. Kanal İstanbul ÇED raporuna nasıl ulaşabilirsiniz? Askı süreci nasıl işleyecek?

  kanal istanbul harita

  Kanal İstanbul'un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yaptırılan, Çınar Mühendislik firmasının hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, 10 gün boyunca vatandaşların incelemesine açık olacak ve isteyenler bu süre içinde raporla ilgili görüşlerini bildirebilecek.

  ÇED raporuna İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün internet sitesinde, duyurular bölümünde 23 Aralık 2019 tarihli "İstanbul ili Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ilçesinde yapılması planlanan Kanal İstanbul Yapıları" duyurusundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  ÇED raporuna ulaşmak için tıklayın: http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/21257

  Raporla ilgili görüş, eleştiri, itiraz belirtmek isteyenler ise İstanbul'da Beşiktaş ve Ataşehir'de bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, yazılı olarak görüş ve eleştirilerini iletebilecek.

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İstanbul Şubesi İl Koordinasyon Kurulu da Kanal İstanbul ile ilgili olarak gelecek hafta bir toplantı yapacak.

  TMMOB Kanal İstanbul ile ilgili olarak Mart ayında yaptığı açıklamada projeyi "coğrafik, ekolojik, ekonomik, sosyolojik, kentsel, kültürel kısacası yaşamsal bir yıkım ve felaket önerisi" olarak nitelemişti.

  Açıklamada "Marmara bölgesinin coğrafi, ekolojik ve jeolojik olarak en hassas ve korunması gereken bölgesinde, yaklaşık 45 km uzunluğunda, 25 m derinliğinde, 250 m genişlikte yapılması öngörülen söz konusu 'Kanal'; Karadeniz’den Marmara Denizi'ne kadar tüm coğrafyayı onarılmaz ve kestirimsiz bir biçimde etkileyecek hasar ve yarılma meydana getirme tehdidi taşımaktadır" denilmişti.

 7. Kılıçdaroğlu'na Çubuk'ta yapılan saldırıyla ilgili iddianame hazırlandı: Yumruk atana 3 yıl hapis cezası istendi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara'nın Çucuk ilçesindeki bir asker cenazesinde yapılan saldırı ile ilgili olarak hazırlanan iddianamede, saldırı "protesto" olarak nitelendirildi.

  Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı Halil Demir tarafından hazırlanan iddianamede, CHP'lilerin “linç girişimi” olarak nitelendirdiği saldırı, “protesto” olarak tanımlanırken, Kılıçdaroğlu'na yumruk attığı belirtilen Osman Sarıgün için 3 yıl 10 aya kadar hapis cezası istendi.

  Saldırıyla ilgili olarak 36 kişi hakkında dava açılması kararlaştırıldı.

  Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı'nın 21 Nisan'da Ankara'nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi'ndeki cenaze töreninde cemaatte bulunan bazı kişiler, Kılıçdaroğlu'na saldırmış, Kılıçdaroğlu alandan güçlükle çıkarılmıştı.

  İddianamede, Kemal Kılıçdaroğlu'nun olay günü saat 13.17 dolayında beraberindeki kişilerle tören alanına girişi ile birlikte tören alanında bulunan bazı yurttaşlar tarafından “yuhalanmaya başlandığı”, aleyhine de sloganlarla törene katılmasının protesto edildiği belirtilerek, bu sırada terör örgütü aleyhine 'Kahrolsun PKK' şeklinde yapılan tezahüratların yanında, 'PKK dışarı', “senin yüzünden geliyor bu şehitler şerefsiz” solganları atıldığı vurgulandı.

  İddianamede, şüphelilerin “suç işleme kararının icrası" kapsamında değil, cenaze merasimine iştirak etmek amacıyla toplandıkları, Kılıçdaroğlu'nun tören alanına gelmesiyle başlayan protestoların suç oluşturan eyleme dönüştüğü, şüphelilerin “yaralama kastı ile hareket ettikleri” saunuldu.

  CHP: Linç girişimidir

  CHP'nin hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, iddianamedeye tepki gösterdi.

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırının bir “linç girişimi” olduğunu, oysa iddianamede “protesto” olarak nitelendirildiğine dikkat çeken Erkek, şu görüşleri dile getirdi:

  “Yargının üzerine baskı kurarak gerçeğin üzerini örtmeye çalışıyorlar. Sosyal medyada paylaşım yapan insanlar evlerinden gözaltına alınıyor, linç girişiminde bulunanlar ise cezasız kalacak. Bu saldırı sadece CHP ve Genel Başkanına değil, demokrasiye, özgürlüğe yönelik bir saldırıdır. Üstelik şehit cenaesinde bunun olması, şehitin bile siyaseten istismar edilmesidir. Linç girişiminin ciddi şekilde soruşturulması, yargılanması gerekirdi ama biz olmayacağını, olamayacağını zaten görüyorduk.”

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da kendisine yapılan saldırıyı "linç girişimi" olarak nitelendirmişti.

  View more on youtube
 8. Gezi davasında Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki bina
  Image caption: İstanbul Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi

  Gezi davasında iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi.

  Hükme gerekçe olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararının kesinleşmemesi gösterildi.

  Bir sonraki duruşma tarihi ise 28 Ocak olarak belirlendi.

  Bugünkü duruşmada neler yaşandı?

  İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde Gezi Parkı'nın yıkılarak, yerine alışveriş merkezi inşa edilmesine yönelik planları protesto etmek amacıyla Mayıs 2013'te başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılarak iki hafta süren eylemlerle ilgili açılan davanın dördüncü duruşması bugün yapıldı.

  İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada görülen davada şimdiye kadar her duruşma ayrı heyet tarafından görülmüştü.

  İlk kez geçen seferki heyet ikinci duruşmaya katıldı.

  784 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ve tutuksuz yargılanan sanıklardan Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay,Çiğdem Mater ve Yiğit Ali Ekmekçi de salonda hazır bulundu.

  Gezi eylemleri esnasında güvenlik güçlerinde görev yapan tanıklar Ercan Aydın ve Hasan Gül tanık olarak dinlendi.

  Tanıklar ifadelerinde tutuklu sanık Osman Kavala’yı şiddet içeren olaylarda görmediklerini ve bu olayları organize ettiğine dair bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade ettiler.

  İstanbul Güvenlik Şube’de görevli Gül, “o dönem kendi personelimiz için gaz maskesi bulmakta zorlanmalarına rağmen eylemcilerin gaz maskelerine sahip olmalarının” dikkatini çektiğini; fakat “kurumsal bir destek” tespit etmediklerini, “tespit etselerdi zaten müdahele etmiş olacaklarını” söyledi.

  Kavala, “iddianame suçlu değil, suçsuzluğumu gözler önüne seriyor” ve “hukuksuz ve ayrımcı uygulama son verilecek” diyerek tahliyesini istedi.

  Müdafi Av. Dr. Köksal Bayraktar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 10 Aralık 2019’da verdiği kararın noter tasdikli tercümesini mahkemeye teslim ederek, heyetin “tutukluluk süresi makul süreyi çok aştığı” için Kavala için verilen “derhal serbest bırakılması” gerektiği kararına uymasını talep etti.

  Mahkeme ise Kavala'nın tutukluluğunun sürmesine karar verdi.

  Karara gerekçe olarak AİHM kararının kesinleşmemesi gösterildi.

  Bir sonraki duruşma tarihi ise 28 Ocak olarak belirlendi.

 9. Kanal İstanbul - Bahçeli: Rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri milli

  bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kanal İstanbul projesiyle ilgili yazılı açıklama yaparak, projeye karşı çıkanları "şuursuz ve gayri milli" olmakla suçladı.

  Bahçeli "Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir. Kanal İstanbul’un yönetimi ve rejimi iyi yürütüldüğü takdirde Türkiye’nin eli güçlenecek, jeostratejik imkan ve kabiliyeti perçinlenecektir" ifadelerini kullandı.

  Bahçeli, Kanal İstanbul projesinin referanduma götürülmesi çağrıları içinse "hezeyan" ifadesini kullandı.

  Bahçeli Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışılmasının Türkiye için tehdit ve beka sorunu olduğunu da söyledi.

  Bahçeli'nin açıklaması şöyle devam etti:

  Quote Message: Elbette mezkur projenin bütün yönleri çok iyi analiz edilmeli, fizibilite çalışmalarıyla birlikte çevreye, ekolojik dengeye, stratejik hedeflere, çok taraflı antlaşmalara ne getirip ne götüreceği basiretle hesap edilmelidir. Bilhassa Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin ihmali, hafife alınması pek çok badireyi ortaya çıkaracaktır. Kanal İstanbul Projesi'nin ABD donanmasının Karadeniz'e çıkışının ve yerleşmesinin önünü açmak için hazırlandığını söyleyenler sadece yalancı değil, aynı zamanda müfteridir. Mesele rant değil, milli anttır"
 10. Kanal İstanbul - Bakan Kurum: Güzergahta arsa rantına izin vermedik

  bakan kurum

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi ile ilgili olarak yaptığı son açıklamada,proje güzergahında bazı kişilerin rant için arsa satın aldığı iddialarının doğru olmadığını belirterek "Kanal İstanbul güzergahı üzerinde arsa rantına müsaade etmedik. Bir bireyin arsa toplaması söz konusu değildir" dedi.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "cinayet" olarak nitelediği projeyi "İstanbul Boğazı'nı kurtarma, özgürleştirme projesi" olarak gördüklerini ifade etti.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2018'de AKP döneminde Ulaştırma Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzalanan işbirliği protokolünden çekileceğini açıklamasına dair olarak ise Bakan Kurum, bunun için önce İl Meclisi'nde karar alınması gerektiğini hatırlattı ve "İl Meclisi’nin karar almadığı bir protokolden tek taraflı vazgeçemezsiniz" dedi.

  İBB Başkanı İmamoğlu'nun projeyi imzalamaması halinde Kanal İstanbul'un hayata geçirilebilir olup olmayacağı sorusuna ise Bakan Kurum net bir cevap vermedi.

  ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporunun üniversitelere danışarak hazırlandığını belirten Kurum, 10 gün boyunca halktan gelecek eleştirilerin dinlenmesinin ardından ÇED sürecinin tamamlanacağını hatırlattı.

  Kurum, proje kapsamında kurulacak yeni yerleşim bölgesinde 500 bin kişinin yaşamasının planlandığını söyledi.

 11. Trabzon Valiliği'nden yangınlar ile ilgili açıklama: 30 noktada soğutma, 7 noktada söndürme çalışmaları sürüyor

  yangınlar

  Karadeniz Bölgesi'nde Artvin, Ordu, Trabzon ve Rize'de 60'tan fazla noktada dün akşam saatlerinde başlayan yangınları söndürme ve soğutma çalışmaları sürüyor.

  Trabzon Valiliği'nden yangınlarla ilgili yapılan yazılı açıklamada, ilin 11 ilçesinde 37 noktada farklı zamanlarda çıkan yangınlara müdahale edildiği belirtildi.

  Yangınlardan 30'unun söndürüldüğü, soğutma çalışmalarının sürdüğü, 6 ilçedeki 7 noktada ise söndürme çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

  Valiliğin açıklamasına göre Trabzon'da 90 hektar ormanlık alan, 10 hektar fındık bahçesi ve 6 ev zarar gördü.

  Yangınlarda can kaybı yaşanmadığı aktarıldı.

  Valilik "Söz konusu yangınların mevsim itibariyle bahçelerde yapılan temizlik çalışmalarından kaynaklanmış olabileceği değerlendirilmekle birlikte gerekli inceleme ve araştırma devam etmektedir" ifadesini kullandı.

  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de "Sabotaj olduğuna dair elimizde bir bulgu yok" diye konuşmuştu.

  Bahçeli: Rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri milli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Kanal İstanbul ile ilgili yazılı açıklama yaparak projeden rahatsızlık duyanları "şuursuz ve gayri milli" olarak niteledi.

  Bahçeli, Kanal İstanbul için referandum yapılması çağrıları için de "hezeyan" dedi.

  Bahçeli açıklamasında "Bu projeden hiçbir haklı ve meşru bahanesi olmadan rahatsızlık duyanlar şuursuz ve gayri millidir. Kanal İstanbul’un yönetimi ve rejimi iyi yürütüldüğü takdirde Türkiye’nin eli güçlenecek, jeostratejik imkan ve kabiliyeti perçinlenecektir" ifadelerini kullandı.

 12. Gezi davası: Dördüncü duruşma başladı

  osman kavala çizim

  Gezi Parkı protestoları davasının dördüncü duruşması bugün İstanbul Silivri'de yapılıyor.

  İki gün sürmesi planlanan duruşma 2013'te İstanbul'da başlayan Gezi parkı protestoları sırasında Güvenlik Şube'de Ekipler Amiri olan tanık Ercan Orhan Aydın'ın dinlenmesiyle başladı.

  Davanın tutuklu tek sanığı Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala.

  Gezi Parkı eylemleri, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Gezi Parkı'nın yıkılarak, yerine alışveriş merkezi inşa edilmesine yönelik planları protesto etmek amacıyla Mayıs 2013'te başlamış ve tüm Türkiye'ye yayılmıştı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gezi Parkı protestolarından 6 yıl sonra Gezi Parkı eylemlerine ilişkin iddianame hazırlamış, 5 Mart'ta kabul edilen 657 sayfalık iddianamede 16 isim hakkında dava açılmıştı.

  Kavala da dahil 16 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

  İddianamede 783 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala'nın yanı sıra şüpheli olarak Memet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Ali Hakan Altınay, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu ve Çiğdem Mater Utku da yer alıyor.

 13. Mersin'de 72 dönümlük hazine arazisindeki binlerce kızılçam ağacı kesildi

  kesilen ağaçlar

  Mersin'in merkez Mezitli ilçesinde Orman Bölge Müdürlüğü korumasında olan 72 dönümlük hazine arazisinde bulunan 70 yaşındaki binlerce kızılçam ağacı, kimliği belirsiz kişilerce kesildi.

  Ağaçların kesildiği alan, 150 yataklı devlet hastanesi ve 50 ünitelik ağız ve diş sağlığı merkezinin yapılacağı alanın yanındaki bölgede. Cumartesi gecesi yaşanan olay sonrası, sabah bölgede spor yapan vatandaşlar durumu fark edip yetkililere haber verdi.

  Olay yerine gelen orman bölge müdürlüğü ve emniyet müdürlüğü ekipleri yaşananlarla ilgili soruşturma başlatarak şüphelilerin kimliğini tespit etmek için harekete geçti.

  "Yakın zamanda narenciye bahçesi olduğunu göreceğiz"

  Mezitli Mahallesi'nin eski muhtarı Veysel Kılıçoğlu, ağaç katliamına neden olanların kanun boşluğundan yararlandığını belirterek, "Bu yapılan işlem organize bir suç örgütünün işi. Çünkü ilk defa yapılan bir işlem değil. Bu insanlar kanunlardaki boşlukları iyi biliyor, biraz da parasal güçleri de var ve yakın zamanda narenciye bahçesi olacağını da göreceğiz. Çünkü hemen bitişik Mezitli Devlet Hastanesi olarak belirlenmiş bir alan. Büyük bir rant var burada, çevresi hep arazi bölgesi. Vatandaş geleceğe yönelik bir yatırım yapma derdinde sanırım" dedi.

  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da ağaçların kişisel rant amacıyla yok edildiğini ve limon bahçesi yapıldığını, çevre katliamlarına neden olanlara en ağır cezanın verilmesi gerektiğini belirtti.

  Tarhan "2017'de de yaşadık yine aynı bölgede, aynı kişiler tarafından yapıldı. Ağaçlandırılması sözü verilmesine karşı burada yine limon ağacı dikildi. 2017’den bu yana bir gelişme yaşanmıyor. Bunun sonucunu biliyorlar ve bir şey olmadığını görüyorlar. Vatandaş 'yapanın yanına kar kalıyor' diyerek yapıyor bu eylemi" diye konuştu.

 14. Yurt dışından şahsi kullanım için getirilen elektronik cihazlardan tek seferlik ek ücret alınacak

  telefon ve laptop

  Bugünkü Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Kararları'nda yayımlanan karara göre bireysel kullanım için yurt dışından getirilen televizyon, müzikçalar, radyo, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan, bir defaya mahsus olmak üzere 1 eurodan 80 euro'ya değişen bandrol ücreti alınacak.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 1841 sayılı kararda "Ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek televizyon, radyo, video ve birleşik cihazlar ile bunların dışındaki görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen cihazlar için bir defaya mahsus ve 2020 yılı için geçerli olmak üzere listede belirtilen ücretlerin alınmasına, 3093 sayılı Türkiye Radyo- Televizyon Kurumu gelirleri kanunun 4. maddesi gereğince karar verilmiştir" dendi.

  Listeye göre;

  • 51 ekrana kadar olan televizyonlardan 10 euro
  • 148 ekran ve üstü televizyonlardan 80 euro
  • taşınabilir radyolardan 2 euro
  • Radyolu MP3 çalar ve benzerlerinden 2 euro
  • Cep telefonlarından 20 euro
  • Bilgisayar ve tablet bilgisayarlardan 10 euro alınacak.
 15. Karadeniz'de 4 ilde çıkan 40'tan fazla yangını söndürme çalışmaları sürüyor

  yangın

  Dün akşam saatlerinde Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin'de 40'tan fazla bölgede yangın çıktı.

  Yangınların çıkış nedeni henüz netlik kazanmazken, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve rüzgar, alevlerin hızla ilerlemesine neden oldu.

  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Sabotaj olduğuna dair elimizde bir bulgu yok" dedi.

  Karacabey, şiddetli rüzgar ve bölgeye 20 gündür yağmur düşmemiş olması nedeniyle alevlerin yayıldığını, yangınlarda can kaybı yaşanmadığını belirtti.

  Karacabey Trabzon'da 8 noktada yangının sürdüğünü de aktardı.

  DHA yangınlarda 5 bağ evi ve barakanın, fındık bahçeleri ve tarım arazilerinin yandığını duyurdu.

  Bazı bölgelerdeki söndürme çalışmaları sürüyor.

  Trabzon Valiliği'nde kriz merkezi oluşturuldu.

  DHA, Trabzon'da 10 ilçede, 22 farklı noktada çıkan yangınlarda, Çaykara ilçesinde 2 evin, Arsin ilçesi Güneyce Mahallesi'nde de 3 evin yandığını duyurdu.

  Ordu'nun Ünye ilçesi Kadılar Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çıkan yangın ise itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü.

  TRT muhabiri ise Ordu'da 10 ilçede 23 noktada yangın çıktığını belirtti.

  Giresun'un Eynesil, Artvin'in Borçka ilçelerinde de yangınlar çıktı.

  Yangınların büyük kısmı söndürüldü ya da kontrol altına alındı.