Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Şule Çet davasında gerekçeli karar açıklandı: Çağatay Aksu önce cinsel saldırıda bulundu, sonra boğazını sıkıp pencereden attı

  sule cet

  Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili iki sanığın hüküm giydiği davanın gerekçeli kararı açıklandı.

  Çet’in ölümüyle ilgili davada sanık Çağatay Aksu’ya cinayetten müebbet, nitelikli cinsel saldırıdan 10 yıl ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaktan 2 yıl 6 ay; diğer sanık Berk Akand’a da cinayete yardımdan 12 yıl 6 ay, tecavüze yardımdan 5 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmadan 1 yıl olmak üzere toplamda 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

  Sanıklar, yargılama boyunca iddiaları reddederek, suçsuz olduklarını ve Çet’in yaşadığı sıkıntılardan dolayı intihar ettiğini söyledi.

  Davayla ilgili gerekçeli karar bugün açıklandı. DHA’nın haberine göre, gerekçeli kararda, Aksu'nun Çet'e cinsel saldırıda bulunduğu, ardından şikayet edileceğini düşünerek darp edip, boğazını sıktığı ve intihar süsü vermek için de pencereden attığı belirtildi.

  Kararda, Aksu'nun Çet'e yönelik “zorla nitelikli cinsel saldırı” eylemini gerçekleştirdiği, Çet'in bu durumu kabullenmeyerek, kendisine tepki gösterdiğine dikkat çekildi.

  Aksu'nun, Çet'in plazadan ayrılmasına izin vermediği bunun sonucunda tartışma çıktığı ve Akand'ın da bu eylemler sırasında Aksu'ya yardım ettiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

  Quote Message: Sanık Aksu, yüksek düzeyde alkollü olmasının verdiği etki ile de şikayet edileceğini ve zor durumda kalacağını düşünerek, maktuleyi darp ettiği ve boğazını sıkması nedeniyle bu aşamada ölen veya darbın etkisi ile şuurunu kaybedip, bayılmış olan maktuleyi öldüğünü düşünerek, intihar görüntüsü vermek için binanın 20'nci katında bulunan ofisin açık penceresinden aşağıya atmak suretiyle, işlediği cinsel saldırı suçunu gizleme ve bu suçun delillerini ortadan kaldırmak amacıyla 'nitelikli kasten öldürme', 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarını işlemiştir."
 2. Selçuk Mızraklı'nın duruşması 10 Şubat'a ertelendi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  mızraklı

  Görevden alındıktan iki ay sonra bir gizli tanığın verdiği ifadeler üzerine 22 Ekim tarihinde tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'nın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır'da görüldü.

  Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Mızraklı, 7 ile 15 yıl arasında değişen hapis istemiyle yargılanıyor.

  Dokuzuncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Mızraklı, tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan T2 Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

  Tanık Hicran Berna Ayverdi, Mızraklı'nın hekimlik yaptığı dönemde YPG'li bir örgüt üyesini hastaneye kayıt dışı yatırarak bağırsaklarından ameliyat ettiğini bir hastane personelinden duyduğunu iddia etmişti.

  Mızraklı ile aynı dönemde çalışan hastane çalışanları da tanık olarak ifade verdiler ve Mızraklı'nın hastaları kayıt dışı ameliyat ettiğine şahit olmadıklarını söylediler.

  Selçuk Mızraklı, savunmasında tanık beyanına karşı çıktı ve "Bırakın dağdan gelen birisini, herhangi bir kişiyi kayıtsız şartsız bir şekilde ameliyat edecek olsanız, bu durum hastanenin kapatılma gerekçesidir" dedi.

  Selçuk Mızraklı hakkında hazırlanan iddianamede Sarmaşık Yoksullukla Mücadele Derneği'nde yöneticilik yapması ve milletvekili olduğu dönemlerde HDP'nin etkinliklerine katılması da örgütsel faaliyet olarak ele alınmış. Mızraklı ve avukatları, savunmada bu iddialara karşı çıktılar.

  Avukat Emin Aktar, OHAL döneminde kapatılan Sarmaşık Derneği'nin kurucuları arasında DİSİAD’dan MÜSİAD’a, işçi sendikalarından TMMOB’a kadar birçok sivil kuruluş temsilcisinin yer aldığını, derneğin yasalara uygun kuruluğunu, yasal denetimlere tabi olduğunu, dernekte 4600 yoksul aileye gıda yardımı yapıldığını söyledi.

  Mızraklı ise "Derneğimizi kapatanlar,yaklaşık 31 bin yoksul insanın vebali altında kalacaktır" diyerek derneğin örgüte yardım amacıyla kurulduğu iddialarına karşı çıktı.

  Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ve avukat Zülal Erdoğan, gizli tanığın ifadesinin usule aykırı yapıldığını savundular.

  Cihan Aydın, yargılamanın kayyum politikasını meşrulaştırmak adına yapıldığını savunurken Erdoğan da tanığın ifadesinin kurgu olduğunu söyledi.

  Mızraklı'nın ilk duruşmasından karar çıkmadı, mahkeme başkanı duruşmayı 10 Şubat 2020'ye erteledi.

  Duruşmadan sonra Halkların Demokratik Kongresi Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Gülistan Koçyiğit bir basın açıklaması yaptı.

  Koçyiğit, iddianamede Mızraklı'nın belediye başkanlığı yaptığı döneme dair tek bir suç isnadının olmadığını, düzmece, kurmaca bir dosya ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

  Koçyiğit, "AKP - MHP iktidarının kendi muhalifleri olan HDP ve onun bütün kazanımlarını yok etmek üzere yargıya nasıl müdahil olduklarını, yargı üzerinden nasıl siyasi kumpaslar kurduklarının en güzel örneklerinden birisi de bugünkü iddianamenin kendisidir" dedi.

  MIZRAKLI
 3. Zonguldak'taki kaçak madendeki patlamada can kaybı 2'ye yükseldi

  Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde kaçak maden ocağında meydana gelen gaz patlamasında mahsur kalan diğer işçinin de cansız bedenine ulaşıldı.

  DHA'nın haberine göre, işçinin cenazesi otopsi için morga kaldırıldı.

 4. Erdoğan'dan Libya'ya asker gönderme açıklaması: Davet olursa değerlendiririz

  ERDOGAN KAYS
  Image caption: Erdoğan sürpriz bir ziyaretle gittiği Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüştü
  Quote Message: Libya'daki olumsuz gelişmeler sadece Libya'da kalmıyor aynı zamanda komşu ülkeler, başta Tunus olmak üzere, ciddi manada rahatsız oluyor. Libya'da istikrarın sağlanması yönündeki çabalara, Tunus'un çok değerli ve yapıcı katkıları olacağı inancındayım. Libya'da bir an evvel ateşkesin sağlanıp siyasi sürece dönülmesi amacıyla atabileceğimiz adımlar, yürütebileceğimiz iş birliği üzerinde durduk.
  Quote Message: (Libya'ya asker gönderilmesi) Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Bir davet olursa tabii ki bunu değerlendiririz. TBMM'den mutabakat metnini de anlaşmayı da geçirdik. Bundan sonraki süreci de bu istikamette devam ettireceğiz. Yunanistan'ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir." from Recep Tayyp Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyp ErdoğanCumhurbaşkanı
 5. Zonguldak'ta kaçak maden ocağında patlama oldu: 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi mahsur

  zonguldak

  Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde kaçak maden ocağında gaz patlaması meydana geldi.

  Patlamada bir işçi yaralanırken, mahsur kalan iki işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldı.

  Diğer işçiye ulaşmak için çalışmalar devam ediyor. Yaralı işçi de hastanede tedavi altına alındı.

  Zonguldak Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: İlimiz Kilimli ilçesinde bulunan Gelik Beldesinde Açık işletme mevkiinde daha önce jandarma tarafından yapılan kontrollerde boş olduğu tespit edilip patlatılarak kapatılan kaçak maden ocağının yine kaçak olarak açılmaya çalışılarak kömür çıkarılmaya hazırlanırken, kapalı ocakta biriken gazların patlaması sonucunda meydana geldiği değerlendirilen üzücü olayda Bahri Y. isimli işçi yaralı olarak çıkarılmış, açık kimlikleri henüz tespit edilemeyen Uğur ve Erdem isimli iki işçinin de ocakta kaldığı bilgisine ulaşılmıştır. İlgili birimler olay yerine ivedilikle intikal etmiş olup, TTK tahlisiye ekibinin ocak içindeki çalışmaları halen devam etmektedir."
 6. MHP lideri Bahçeli: İktidar partisinin Kanal İstanbul'u yapmasının önünde engel kalmadı, buyursunlar yapsınlar

  DEVLET BAHCELI
  Quote Message: 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde Sayın Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi'ni ilan etmiş ve hedef olarak koymuştur. Biz o dönem muhalefet anlayışımız doğrultusunda eleştirdik, itiraz ettik. Daha sonra millet destek verdi, AK Parti'yi tekraren iktidara taşıdı. Yani projelere de tamam dedi. Artık iktidar partisinin Kanal İstanbul Projesi'ni hayata geçirmesinin önünde engel de kalmadı. Buyursunlar yapsınlar." from MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
  MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli
 7. Adana Valisi Demirtaş: Son yıllardaki en yüksek yağış miktarını aldık, hasar tespiti yapılıyor

  DEMIRTAS
  Quote Message: Meteorolojiden aldığımız bilgiler ışığında, son yıllardaki en yüksek yağış miktarını aldık. Sarıçam, Yüreğir, Seyhan ve Çukurova ilçelerinde metrekareye yaklaşık 250 kilogram yağmur düştü. Bu çok ciddi bir miktar. Şu an kriz merkezimiz hızlı şekilde kararlar alıyor. İlgili komisyonlar, hem tarımda meydana gelen zararlar ortaya çıkarmaya çalışılıyor hem de evlerdeki hasarların tespiti yapılıyor. Özellikle vatandaşlarımızın kullandığı eşyalarda sıkıntı varsa bunun da tespiti yapılıyor. İlgili personelimiz şu an sahada. Öğleden sonra da yağış bekliyoruz ancak dünkü kadar fazla olmayacak. Biz tüm tedbirleri almış durumdayız"
 8. Mansur Yavaş’tan Sinan Aygün'e iki ayrı manevi tazminat davası

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  MANSUR YAVAS

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sinan Aygün'ün 20 Aralık 2019 tarihinde Beyaz Tv’de katıldığı televizyon programında, kendisinin 2014 yılı CHP adaylığı süreci hakkındaki ortaya attığı iddialar ve bazı ifadelerinin ‘kişilik haklarını zedelediği’ gerekçesiyle 50 bin TL’lik iki ayrı manevi tazminat davası açtı.

  Aygün katıldığı programda, Yavaş’ın, Fethullah Gülen Yapılanması’nın adayı olduğunu öne sürmüş, CHP’den aday olmak için şu an firari olan isimler tarafından ikna edildiğini iddia etmişti.

  Manevi tazminat talebinde, “Davalı, bu beyanları ile milliyetçiliği herkesçe bilinen müvekkili, alçak terör örgütü üyeleriyle beraber hareket etmekle suçlamıştır. Davalı, kasıtlı bir şekilde terör örgütü ile müvekkili bir tutmaktadır” ifadeleri kullanıldı ve adaylık sürecinde aracı olduğu iddia edilen şahıslarla hiçbir temasın olmadığı kaydedildi:

  “Müvekkil Mansur Yavaş, davalının iddiaları aksine, ismi geçen Ayhan Atalay, Osman Karakuş ya da programda zikredilmeyen herhangi bir FETÖ üyesiyle ne yüz yüze ne telefonla, hiçbir şekilde iletişime geçmemiştir. Davalının iddiaları somut bilgi ve belgeye dayanmamaktadır.”

  İkinci davada ise Aygün’ün canlı yayında Yavaş hakkındaki "cahil adam", "bu adam nasıl belediye başkanlığı yapacak bilemiyorum" sözlerinin ‘kişilik haklarını zedelediği’ ifade edildi. Manevi tazminat talebinde ayrıca Aygün’ün rüşvet iddialarına da değinildi:

  Quote Message: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan müvekkili, hiçbir delil olmaksızın rüşvet ve irtikap suçlarını işlemekle itham etmiştir. Müvekkil, bulunduğu konum gereği ağır eleştirilere katlanmak zorunda olsa da davalının sarf ettiği sözler eleştiri ve karşı görüş açıklama sınırını aşmakta ve doğrudan müvekkilin kişilik haklarını hedef almaktadır. Hiçbir belge ve delil gösterilmeden isnatta bulunulduğundan söz konusu beyanların ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kabul edilmesi de mümkün olmayacaktır.
 9. 2020 için asgari ücretin yarın açıklanması bekleniyor

  BAKAN SELCUK

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısının yarın yapılacağını açıkladı.

  Saat 14.00'te başlaması planlanan toplantıda, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret miktarının Selçuk tarafından açıklanması bekleniyor.

  2 Aralık'ta Bakanlık'ta başlayan görüşmelerin ikincisi Türk-İş, üçüncüsü ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapıldı.

 10. İmamoğlu: Kimlere ne söz verilmiş olursa olsun, ne rant vaat edilmiş olursa olsun Kanal İstanbul iptal edilmelidir

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Kanal İstanbul ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

  EKREM IMAMOGLU
  Quote Message: Sadece bugün hayatta olan 82 milyon için değil, çocuklarımız ve torunlarımız için büyük bir risk altındayız. Pazartesi günü İBB olarak Kanal İstanbul projesinden çekildiğimizi duyurdum. Kanal İstanbul bir cinayet projesidir. Felaket projesidir. Kimlere ne söz verilmiş olursa olsun, ne rant vaat edilmiş olursa olsun iptal edilmelidir.
  Quote Message: Kanal İstanbul demek, susuzluğa mahkumiyet demek. Raporlara göre en büyük tehlike Terkos Gölü'ne karışacak tuzlu su. Bu muazzam su kaynağı yok olacak. Bu kadar basit. Proje ile Sazlıdere Barajı da devredışı kalacak. İkinci husus Kanal İstanbul demek kesinlikle deprem riskini tetiklemek demek. Proje 1., 2. ve 3. deprem bölgelerinde kalıyor. 11 km mesafeden de Kuzey Anadolu Fay Hattı geçiyor. Bilim insanları Kanal İstanbul projesinin yeraltı ve yerüstü gerilmelerini ortaya çıkaracağını söylüyor.
  Quote Message: Üçüncü madde, Kanal İstanbul demek İstanbul'un doğasını sonsuza kadar katletmek demek. Hem de katrilyonlar harcayarak katletmek demek. Milli ve stratejik su kaynaklarımızı kurutacaksınız. Dördüncü madde, Kanal İstanbul demek İstanbul'un tarihini talan etmek demektir. Beşinci madde Kanal İstanbul demek 82 milyonun sırtına en az 110 milyar liralık vergi bindirmek demektir. Ben onu iki ile çarparım, yanılmam. Altıncı madde Kanal İstanbul demek İBB'nin sırtına lüzumsuz 35 milyar liralık maliyet yüklemek demek. Mevcutta yürüyen işlerimiz bile devre dışı kalacak.
  Quote Message: Yedinci madde Kanal İstanbul demek gelir rüyası görmek demek. Bedava geçmek varken boğazdan, neden Kanal İstanbul'dan geçsin? Sekizinci madde Kanal İstanbul demek trafikte iki kat perişan etmek demek. İstanbul'un bu büyük tasarımlarında böyle bir plan yok.”
  Quote Message: Dokuzuncu madde Kanal İstanbul demek büyük bir derttir bu, 50 yıllık hafriyat demek. Onuncu madde Kanal İstanbul demek İstanbul'a 1.2 milyonluk yeni nüfus demek. Bunu ben demiyorum onların raporları diyor. Bu bununla kalmaz diyorum, İstanbul'da 1 milyon dedikleri yer 3 milyon oldu. On birinci madde Kanal İstanbul demek 8 milyonluk nüfusu bir adaya hapsetmek demek. Milyonlarca insanı deprem esnasında canını nasıl koruyacaksınız? Bu proje hem İstanbul'un güvenliği hem de Trakya'nın savunması için stratejik bir ihanet projesidir.
  Quote Message: On ikinci madde Kanal İstanbul demek Montrö rüyası görmek demektir. Montrö fesih edilse dahi Türkiye boğazlarından ticari gemi geçişini yasaklayamazsınız. Kanalla Türkiye büyük paralar kazanacak savı uluslararası alanda geçersizdir, uydurmacadır, aldatmadır. On üçüncü madde Kanal İstanbul demek Karadeniz'in balıklarını ve balıkçılığını yok etmek demek. On dördüncü Kanal İstanbul demek maneviyatı yok etmek demek. On beşinci madde, Kanal İstanbul demek bu milleti sevmemek demektir.
  Quote Message: 2011’den bu yana Kanal İstanbul’da 30 milyon metrekare arsa hareketi olmuş. 30 milyon m2 Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa büyüklüğü demek. En büyük arazisi olan ilk üç şirket, Arap şirketi."
 11. Adana'da metrekareye 182 kg yağış düştü, akşama kadar 40-70 kg daha yağması bekleniyor

  adana
  ADANA
  ADANA

  Adana'da Pazartesi akşam saatlerinde başlayan ve kentte hayatı felç eden kuvvetli yağış aralıksız devam ediyor.

  Merkezdeki Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde okullar tatil edildi.

  Meteoroloji, metrekareye 182 kilogram yağışın düştüğünü açıkladı.

  Meteoroloji ayrıca, yağışın bugün akşam saatlerine kadar kuvvetli olarak devam edeceği ve metrekareye 40-70 kilogram daha yağışın düşmesinin beklendiği uyarısını yaptı.

  Aralıksız devam eden yağış nedeniyle cadde ve sokaklar su altında kalırken, bazı ev ve işyerlerini de su bastı.

  Adana Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve AFAD, gece boyunca mahsur kalanları kurtarma çalışması yaptı.