Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Meral Akşener: Kanal İstanbul için referandum şart, yeşil alan yapılırsa ve rant olmazsa evet derim

  Habertürk TV’ye konuşan İYİ Parti Genel Başkanı son dönemlerde Türkiye gündeminde olan konularla ilgili görüşlerini açıkladı.

  Akşener, “Kanal İstanbul için referandum yapılması şarttır” diye konuştu.

  “Şimdi bir kanal açılacak bunun çevre boyutu var, bunun İstanbul boyutu, stratejik, nüfus, deprem ve dış ilişkiler boyutu var.”

  “Bunlar bir kenara konulduktan sonra sadece bir yatırım olarak baktığımız zaman ekonomik olarak buna bir talep var mı? Yani bu 20 milyar dolarlık bir yatırım deniliyor. Bu yatırımı yaptıktan sonra Türkiye ne kazanacak? Yani Süveyş Kanalı gibi mi, Panama Kanalı gibi mi, ne kazanacak?”

  “Yeşil alan yapılırsa ve rant olmazsa evet derim.”

  Libya’ya asker gönderme tartışması

  “Ocak ayının 7’sinden sonra (Meclis’e) gelecek olan tezkere konusunu görüşmek için sayın Özdağ, sayın Aydın Sezgin, sayın Ahmet Erozan ve sayın Aytun Çıray ile bir araya geliyoruz, onlar bu işin uzmanı arkadaşlarımız. Onlardan bir görüş alınıyor.”

  “Kişisel fikrimi söylüyorum. Mehmetçiğin bir iç savaşın tarafı olmasını doğru bulmadığımı söylemek isterim.”

  “Tezkere Meclis'e gelmeden bilgilendirme yapılmalı.”

  Asgari ücret

  Biz asgari ücretin 2 bin 650 lira ve vergi dışı olması gerektiğini söylemiştik.

  Meral Akşener
 2. İmamoğlu'ndan Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: Hesap veremeyeceğim tek şey Kanal İstanbul'un başlatılması olur

  Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik sözlerine “Sayın Cumhurbaşkanı’ndan Kanal İstanbul ile ilgili daha açıklayıcı bir izah beklerdim. Ama hala benzer cümleler duyuyoruz” yanıtı verdi.

  Sözcü gazetesi internet sitesinin haberine göre Dudullu-Bostancı Metro Hattı Projesi’nin İçerenköy İstasyonu şantiyesinde incelemelerde bulunduğu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu şunları söyledi:

  Quote Message: Daha önce bize yönelik, ‘Kazma vuracağız, ihale yapacağız, otur işine bak' cümlelerinin yerine, bugün de ‘Hesap verir' cümlesi eklendi. Gerçekten hoş değil. Doğru da bulmuyorum. Tam aksine, belirleyici bir takım eğer varsa delilleriniz, ifadeleriniz; onları ifade ederdiniz. Biz de bir şeyler anlardık. Ben, Kanal İstanbul adına açıklamalardan hiçbir şey anlamadım.
  Quote Message: Hesap verme konusunda, tabii ki devlete karşı sorumluluklarımız var. Bazı birimlere, Sayıştay'a, Danıştay'a… Ben, belediye başkanıyım. Ama benim en doğru en belirleyici hesap vereceğim nokta, 16 milyon insanımız.
  Quote Message: Ben de zaten onlara hesap veriyorum. Geçen hafta, 16 milyon insana, 6 ayla ilgili bir hesap verdim zaten. Hesap vermeye de devam edeceğim. Hesap veremeyeceğim tek şey; İstanbul için cinayet dediğim Kanal İstanbul'un başlatılması konusu.
  Quote Message: Eğer o başlarsa, ben İstanbul halkına hesap veremem. Zaten kendileri veremez. Bugüne kadar ‘İstanbul'a ihanet ettik' dedikleri sıfata, cinayet de eklenmesin diye aslında Sayın Cumhurbaşkanı lehine de çaba gösteriyorum."
  Ekrem İmamoğlu
 3. Türkiye'nin yerli otomobilinin yeni görüntüleri çıktı

  yerli otomobil

  Türkiye’nin yerli otomobili için yeni video paylaşıldı.

  Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda otomobilin elektrik, 4x4 sistemi ve zemindeki bataryalar gösterildi.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da KOSGEB ödül töreninde bugün yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Otomobili ile birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları bize ait bir otomobile kavuşuyoruz” dedi ve ön gösteriminin yarın yapılacağını söyledi.

  Varank, “Belki de 2023 hedeflerimizden ikisini, yani küresel markalara sahip olmayı ve değeri milyar doları aşan Turcornlar ortaya çıkarmayı bu girişimle elde etmiş olacağız” diye konuştu.

  View more on twitter
 4. Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul'u savunanların vicdanen bu proje karşı olduğuna eminim

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından Kanal İstanbul projesine karşı çıkanların dilekçelerini teslim ettiklerini gösteren bir video paylaşıp şunları yazdı:

  "Şehrimizin geleceği için Kanal İstanbul'a hayır diyen, kaygılarını dillendiren, dilekçelerle hakkını arayan İstanbullulara teşekkürler. Projeyi savunmak için resmi açıklama yapan birçok yetkilinin de vicdanen bu projeye karşı olduğuna eminim."

  View more on twitter
 5. '6 yaşındaki çocuk evlenebilir' diyen Nurettin Yıldız'ın 'hakaret' ile suçladığı gazeteci Zafer Arapkirli beraat etti

  Zafer Arapkirli
  Image caption: Zafer Arapkirli

  Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı Nurettin Yıldız’ın “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” söylemlerine sosyal medya üzerinden tepki gösteren gazeteci Zafer Arapkirli, "hakaret" ile suçlandığı davada beraat etti.

  İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Zafer Arapkirli, küçük yaşta kız çocuklarının evlenmelerini savunanlara itirazlarını sürdüreceğini belirterek "Müştekiye dönük şahsi bir kastım yoktur" dedi.

  Ölüm tehditleri aldığını söyleyen Arapkirli, “Buna karşın meseleyi şahsileştirip kimse hakkında suç duyurusunda bulunmuyorum. Ben kendi kızıma onu ve hemcinslerinin hakkını koruyacağına söz verdim” diye konuştu.

  Nurettin Yıldız'ın avukatı Ahmet Emin Şahingöz ise şikayetlerinin devam ettiğini ve müvekkilinin çocuk evliliklerine karşı olduğunu belirtti.

  Yıldız, 32 dakikalık konuşmasından bir bölümün alınarak müvekkiline yönelik kötü algı oluşturulmaya çalışıldığını, sosyal medya üzerinden hakaretlere devam edildiğini savundu.

  Mahkeme, "hakaret" suçunun Zafer Arapkirli tarafından işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle beraat kararı aldı.

  İddianamede, Arapkirli hakkında "hakaret" suçundan 4 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenmişti.

 6. DHA: Rabia Naz'ın otopsi raporunda 'düşerek yaşamını yitirdiği' belirtildi

  DHA, Giresun’un Eynesil ilçesinde evlerinin önünde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın otopsi raporunun bulunduğu savcılık dosyasının TBMM Araştırma Komisyonu’na ulaştığını bildirdi.

  Rapora dayandırılan haberde ‘Rabia Naz’ın düşerek yaşamını yitirdiği’ belirtildi.

  Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanıp Meclis’e gönderilen iki ayrı raporda ise Rabia Naz Vatan’ın ölümünün genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi.

  Rabia Naz: Kriminal incelemede kıyafetlerinde "araç lastik izi olabileceği" sonucuna varıldı

  Rabia Naz olayı: Gizlilik kararının kalkması sonrası neler yaşandı?

  Rabia Naz
  View more on youtube
 7. Trump: Türkiye, İdlib'deki kıyımı durdurmak için çok çalışıyor

  ABD Başkanı Donald Trump, attığı tweette “Rusya, Suriye ve İran, İdlib vilayetinde binlerce masum sivili öldürüyor ya da öldürmek üzere. Yapmayın! Türkiye bu kıyımı durdurmak için çok çalışıyor” dedi.

  View more on twitter
 8. Asgari ücret 2 bin 324 TL oldu

  tekstil

  Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 için belirlenen asgari ücreti açıkladı.

  Buna göre, 1 Ocak 2020 tarihinden geçe brüt asgari ücret 2943 TL, net asgari ücret Net 2324,70 TL oldu.

  Selçuk,2324,70 TL'nin bekar ve çocuksuz işçiler için geçerli olduğunu, 3 çocuklu ve evli işçi için de asgari ücretin 2379,4 TL olduğunu belirtti.

  Böylece, asgari ücrete net yüzde 15.04 zam yapılmış oldu.

  Karar, işçi, işveren ve hükümet temsilciliklerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda oy çokluğuyla alındı.

  İş verene de 75 TL asgari ücret desteği verilmeye devam edileceği belirtildi.

  Türk-iş kabul etmedi, toplantıdan ayrıldı

  Türk-İş, Hak-İş ve DİSK konfederasyonları 20 Aralık'ta ortak açıklama yaparak, asgari ücret pazarlıklarında 2.578 TL'den geri adım atmayacaklarını ifade etmişti.

  Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Bu rakamı kabul etmemiz mümkün değil" dedi ve toplantıdan ayrıldı.

  Irgat şunları söyledi:

  "Bu rakamla işçilerin değil 30 gün, 10 gün bile geçinmeleri mümkün değil. Bu nedenle bu karara katılmamız mümkün değil."

  "Bizim 2578 lira rakamını Türk İş Başkanı açıkladı, kamuoyuna duyurduk. Geldiğimiz nokta itibariyle açıkladığımız kesimi işçi kesimi olarak kabul edemeyeceğiz. 2008'de başlayan ve günümüze kadar devam eden bir kriz nedeniyle işçilerimiz bu rakamla değil 30 gün, 1 ay, 10 gün bile geçinemez. Bu bakımdan kararınıza katılmadığımızı saygıyla kamuoyuna arz ediyoruz. Karara muhalefet ettiğimizi belirterek toplantıdan ayrılıyoruz."

  View more on twitter
 9. CHPli Özgür Özel'den Kanal İstanbul açıklaması: Gerekirse 2020'de sandığı ortaya koyarız, İstanbul'da kanalla ilgili referandumu yaparız

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kanal İstanbul güzergâhındaki mülkiyet değişiklikleriyle ilgili TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

  Özel, talep ettikleri komisyonun, Kanal İstanbul Projesi'nin geçeceği bölgede 2011'den bu yana olan mülkiyet değişiklikleri araştırması gerektiğini söyledl.

  Partisinin Manisa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında konuşan Özel, pek çok arsanın Orta Doğlu iş insanları tarafından toplandığını belirtti.

  Özel, kurulacak komisyonla Kanal İstanbul'un yapılmasından esas fayda görecek kişileri tespit etmek istediklerini ifade edip, "Çünkü bu projeden İstanbullular fayda görmeyecek ama bundan fayda görecekler 9-10 yıl önce arsaları ve tarlaları toplamaya başlamışlar. Bu bilgileri kimler kimlere sızdırdı, bu projede kimler kimlerle beraber, bunu görmemiz gerekiyor" dedi.

  Özel "Gerekirse 2020'de sandığı ortaya koyarız, İstanbul'da kanalla ilgili referandumu yaparız. Siz de anlatırsınız, biz de anlatırız, bilim adamları da anlatır, Katarlı yandaşlarınız da bir kenarda oturup ağlaşır. Oyları İstanbullu atar, bu kararı onlar verir" diye konuştu.

  'Hangi çevrelerin ısrarcı olduğu açığa çıkacak'

  Bu raporlara göre yapılaşma yasağı bulunan ve 70 tür canlıya yuva olan sulak alanlar, akarsular, dereler ile Terkos Gölü'nün projeden etkileneceğinin vurgulandığını belirten Özgür Özel, "Raporda; Karadeniz’deki tuzluluk değerinin artması nedeniyle Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları ve karasal ekosistemin bozulacağı, heyelan riskinin artacağı, 20 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanın yok olacağı, Sazlıdere Barajı’nın tümüyle yok olacağı başta olmak üzere geri dönüşü neredeyse imkansız ekolojik hasarlar bırakacağı ifade edilmektedir" dedi.

  Özel, proje güzergahında mülkiyet değişikliklerinin araştırılmasının gerekli olduğuna dikkat çekerek, "Bu mülkiyet değişiklikleri araştırıldığında, İstanbul ve ülkemiz başta olmak üzere bölge için ciddi felaketlere neden olacak Kanal İstanbul Projesi’nin inşası için hangi çevrelerin ısrarcı olduğu ve bu proje nedeniyle kimlerin rant elde ettiği de açığa çıkacaktır" diye konuştu.

  Özgür Özel
 10. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan Kanal İstanbul açıklaması: ÇED süreci Türkiye'nin en geniş katılımlı, en şeffaf süreçlerinden biri olmuştur

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul'un, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuyla ilgili açıklama yaparak ''Bu ÇED süreci Türkiye'nin en geniş katılımlı, en şeffaf süreçlerinden biri olmuştur. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarla açık, şeffaf toplantılar gerçekleştirdik'' dedi.

  Kurum şöyle devam etti:

  “ÇED raporu 1595 sayfa, ekleriyle 16 bin sayfa. 56 kurum ve kuruluş, 200 bilim adamı bu raporun hazırlanma sürecine dahil olmuştur. Çevreyi koruma eksenli bir bakışla yaklaştık.”

  “Bugün İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısı Panama’nın 4 katı, Süveyş’in 3 katı. Günlük ortalama 151, yıllık 50 bin gemi geçiyor. Bu durum İstanbul üzerinde büyük bir baskı oluşturmuştur.”

  “Gemi sayısı azalsa bile hacmi ve yük miktarı artmaktadır. Bu boğazdaki kaza riskini artırmakta. Bugüne kadar olan kazalarda 100 kişi yaşamını yitirdi. Yılda 8 kaza meydana geliyor.”

  Murat Kurum

  “Bu proje için 5 ayrı alternatif güzergah planlanmış ve en doğru güzergah belirlenmiştir. 2017 Ağustos’unda proje süreci başlamış oldu. İstanbul için istiklal ve istikbal projesidir.”

  “Polemik malzemesi yapılması üzücü. Boğazın özgürlük projesidir. Maalesef son günlerde İstanbul’a susuzluk getireceğini, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını kaybedeceğini iddia edenler var. İstanbul’un yıllık su tüketimi 1 milyar 60 milyon metreküp. Kanal İstanbul güzergâhı Terkos gölü koruma alanına girmemektedir.”

  'Diri fay yok'

  “İstanbul’da şiddeti 7’nin üzerinde bir deprem bekliyoruz. Buna hızla hazırlık yapmalı, proje üretmeliyiz. İstanbul’da yapacağımız millet bahçeleriyle, toplanma alanlarıyla, rezerv konutlarıyla…”

  “20.75 metre derinliğindeki bir kanalın, 7 km derinlikte olması beklenen bir depremi tetiklemesi nasıl mümkün olabilir?”

  “Fayların tetikleneceği tartışması bilimsel değil. Kanal İstanbul’un güzergâhında diri bir fay yoktur.”

  '500 bin ek nüfus'

  "Bu kanal ile İstanbul’a milyonlarca yeni nüfus yükü geleceği iddiası uydurmadır. Bu proje ile gelecek ek nüfus miktarı 500 bindir."

 11. AYM'nin Wikipedia kararı Twitter'ın gündeminde

  AYM’nin Wikipedia kararı Twitter’ın da gündeminde. Hukukçular, kararın geç kalmış bir karar olduğunu düşünüyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 12. Anayasa Mahkemesi Wikipedia'ya erişim yasağının 'hak ihlâli olduğu' kararını verdi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Wikipedia’nın Türkiye’de erişime engellenmesinin ‘hak ihlâli olduğu’ kararını verdi.

  Wikipedia’ya 970 gündür erişime kapalı.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 29 Nisan 2017’de ‘Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeyeçalışan içeriklerin kaldırılmaması’ gerekçesiyle Wikipedia’ya erişimin engellenmesi kararı almıştı.

  Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi.

  Wikipedia erişim yasağı AİHM'de: Türkiye'nin uyguladığı yasağın nedeni ne, hangi adımlar atıldı?

  Wikipedia
 13. İmamoğlu Kanal İstanbul'a onay veren Prof. Alarçin'i görevden aldı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi ÇED raporuna daha önce sunduğu olumlu görüşünü değiştirmeyen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Fuat Alarçin’i görevden aldı.

  İmamoğlu, Alarçin’in yerine Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Erdinçler’i atadı.

  DHA’nın haberine göre ÇED raporuna önceki yönetim zamanında olumlu görüş bildiren Alarçin’in yeni yönetim zamanında görüşünü değiştirmesi istendi.

  Yeni yönetimin hazırladığı rapora imza atmayan Prof. Dr. Alarçin’e “Sizinle çalışamayacağız” dendiği bildirildi.

  Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Alarçin’in yılsonuna kadar izne ayrıldı.

  DHA’nın haberinde “‘Kanal İstanbul’ projesi nedeniyle görevden alındığı öne sürülen Prof. Dr. Alarçin, iddiaları doğrularken, daha fazla açıklama yapabilmek için üniversitesinden izin alması gerektiğini söyledi” dendi.

  İBB’nin yeni yönetiminin, eylül ayında görev süresi dolan Prof. Dr. Alarçin’in, görev süresinin bir yıl uzatılması için Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yazı yazdığı da belirtildi. Ancak İB,B görev süresinin bir yıl uzatılmasını istediği Prof. Dr. Alarçin’i, 2,5 ay sonra görevden aldı.

  Prof. Dr. Alarçin
 14. Erdoğan: Kanal İstanbul'da süreç başlamıştır, ihaleye yakında çıkılacaktır

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili de konuştu.

  Erdoğan, "Süreç başlamış ve belirli aşamaya gelinmiştir. ihaleye de yakında çıkılacaktır" dedi.

  Erdoğan’ın ‘hayalim’, İmamoğlu’nun ‘cinayet’ dediği proje Kanal İstanbul nedir?

  Quote Message: Türkiye'ye küçük düşünmek yakışmaz. Kanal İstanbul işte böyle bir projedir. Bu akşam yatıp sabah kalkınca karar verdiğimiz bir proje değil. Biz bunu seçim kampanyamızda milletimizin takdirine sunduk ve onayını aldık. Ardından uzun uzun çalışılmış ve bu aşamaya gelmiştir. Derinliği 21 metreye yakın olacak, bünyesinde 2 liman, bir yat limanı, lojistik merkezi, 2 demir yolu geçişiyle bir dünya çapında eser olacaktır. Yaklaşık 10 bin kişiyi istihdam edecektir."
  Quote Message: Bunun güzergahı da belirlenmiştir. Bakanlığımız bu planı onayladı ve ÇED raporu tamamlandı ve askıya çıktı. Küçükçekmece gölünden başlayacak proje Karadeniz'e ulaşan bir hat boyunca devam edecektir. Yap işlet devret modeliyle ilgili malum çevrenin iptal başvurusunu AYM reddetmiştir."
  Quote Message: Bir başka deyişle karar verilmiş, süreç başlamış ve belirli aşamaya gelinmiştir. Hazırlıklarımız tamamlanmak üzeredir. İnşallah bununla ilgili ihaleye de yakında çıkılacaktır."
  Kanal İstanbul

  Erdoğan'dan İmamoğlu'na: Çıkmış İstanbul'a böyle bir kanal gereksiz diyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesine karşı çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu da şu sözlerle eleştirdi:

  Quote Message: Türkiye'nin bu projeden elde edeceği gelir maliyetini kısa sürede çıkaracağı gibi kalıcı gelir kaynağı da olacaktır. Yerini hayat alanları açıyoruz. Kanal İstanbul'un Montrö sözleşmesiyle de herhangi bir alakası yoktur. Tamamen Türkiye'nin bir su yolu olarak faaliyet gösterecek ve işletilecektir. İstanbul bu proje ile çok daha fazla kıymetlenecektir."
  Quote Message: İnanın bunların İstanbul sevdası diye bir dertleri yok. Ve nasıl olduysa İstanbul'da bir Büyükşehir belediye başkanlığını aldılar ama İstanbul seçimini Ak Parti kazandı çünkü meclis kahir ekseriyetiyle Cumhur İttifakı'nda bunu iyi anlamamız lazım. Çıkmış İstanbul'a böyle bir kanal gereksiz diyor. Bunun kararını verme yetkisi sana ait değil. Biz bunun kararını verdik. Senin böyle bir yetkin yok, bu İBB Meclisi'ne aittir. Adımlarımızı attık atıyoruz, yola kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Biz bu işi yapacağız. Kurumların görevi, devletin adlığı karara uygun şekilde kendi sorumluluk alanlarında üzerlerine düşeni yapmaktır. Görevini ihmal eden hesabını millete ve hukuka muhakkak verecektir."
 15. Libya ile Türkiye arasındaki anlaşmalar

  Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası Doğu Akdeniz’deki diğer ülkelerin tepkisini çekmişti.

  Türkiye-Libya anlaşması bölgede dengelerinasıl etkiler?

  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan askeri ve güvenlik işbirliği anlaşmasında neler var?

  Doğu Akdeniz haritası
 16. Erdoğan: Libya'ya asker gönderme davetine icabet edeceğiz, tezkere Meclis açılınca gündeme getirilecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP il başkanları toplantısında Libya'ya asker gönderme tartışmalarıyla ilgili konuştu.

  Erdoğan, asker gönderme tezkeresine dair "İnşallah Ocak ayının 8'inde, 9'unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz" dedi.

  Quote Message: Türkiye ve Libya arasındaki mutabakat imzalanmış. Yürürlüğe girmiştir. Biz bu işi bitirdik. Davet edildiğimiz yere icabet ederiz. Bu kadar açık net. Kardeş Libya halkının yaşadıklarını yakından takip ediyoruz. Türkiye'yi kara sahillerine hapsedecek bir durum yaratılıyordu. Bizi adeta denize olta atamaz hale getirecek bu oyunlara elbette seyirci kalamazdık. Kalmadık. İnşaallah meclis açılır açılmaz asker gönderme konusunu sunacağız."
  Quote Message: Herkes savaş baronlarına yardım ediyor. Biz ülkenin resmi hükümetinin yanında davete icabet ediyoruz itiraz ediyorlar. Zamanında da darbecileri desteklemişlerdi hatırlayın"
  Erdoğan
  Quote Message: Libya'da ülkemizle yakın bağları bulunan milyonlarca kardeşimiz bulunuyor. Yönetimler nasıl olursa olsun halklarımız birbirine derin bir muhabbet beslemiştir. Ülkenin meşru hükümeti karşı darbeci bir general tarafından başlatılan saldırılara en başından beri karşı çıktık. Trablus yönetimine her türlü desteği verdik veriyoruz vereceğiz."
  Quote Message: İnşallah Libya’da aynı demokrasi düşmanlığını tekrarlamalarına izin vermeyeceğiz. Dün bir Tunus ziyaretim oldu. Libya meselesini de enine boyuna konuştuk. Libya’nın istikrarı konusunda hemfikir olduğumuz Tunus ile işbirliği yapma kararını aldık. 1 Ocak 2020 itibarıyla BM güvenlik konseyi geçici üyeliğini üstlenecek Tunus’un tavrı bizim için çok önemlidir."
 17. OHAL komisyonunun görev süresi 1 yıl uzatıldı

  Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresi 1 yıl uzatıldı.

  Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

  OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile OHAL kapsamında KHK’lar ile tesis edilen işlemler hakkındaki başvuruları değerlendiriyor.

  Komisyon başkanı Salih Tanrıkulu gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyona iki yıl içinde 126 bin 300 başvuru yapıldığını, 98 bin 300’ünün karar bağlandığını söyledi.

  “Komisyon tarafından verilen karar sayısı olan 98 bin 300 dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 28 bindir.

  “22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan komisyon tarafından bugüne kadar verilen karar sayısı 9 bin 600 kabul ve 88 bin 700 ret olmamk üzere toplam 98 bin 300’dür.

  “Kabul kararlarından 50’si kapatılan dernek, vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı, gazete gibi kuruluşların açılmasına ilişkindir.

  “Buna göre Komisyonun karar vermeye başladığı tarihten itibaren 2 yıllık süre içerisinde toplam başvuruların yaklaşık yüzde 78’i hakkında karar verilmiş bulunmaktadır.

  'Bank Asya'da Ocak 2014- Şubat 2015 arasında 465 bin yeni hesap açıldı'

  Tanrıkulu, meslekten ihraçlarla ilgili başvurularda 50’nin üzerinde kriterin ele alındığını belirtti:

  “2014’ün Ocak ayından 2015’in Şubat ayına kadar geçen sürede Bank Asya’da 465 bin yeni hesap açıldığı ve örgüte destek için yatırılan para tutarının da 2 milyar 369 milyon lira olduğu tespit edildi.

  “Komisyonda başvurusu bulunan yaklaşık 28 bin kişinin başka bir bankadan kredi kullandığı ve bunlardan 12 bin kişinin de söz konusu parayı Bank Asya’daki hesabına destek mahiyetinde yatırdığı belirlendi.”

  OHAL
 18. Van Gölü'nde göçmenleri taşıyan tekne battı, 7 kişi öldü, 64 kişi kurtarıldı

  Van Gölü’nde, göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 7 kişi öldü, 64 kişi kurtarıldı.

  Pakistan, Bangladeş ve Afganistan uyruklu göçmenleri taşıyan teknenin Bitlis’in Adilcevaz ilçesi yakınlarında sabah saat 02.00-03.00 civarında kıyıya yanaşırken alabora olup battığı belirtildi.

  Bitlis Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “İlk belirlemelere göre olay yerinde 5 kişi ölü olarak bulunurken kaldırıldıkları Adilcevaz hastanemizde ise 2 kişinin de vefat etmesi ile beraber toplamda 7 şahıs hayatını kaybetmiştir.

  “Kurtulan 64 kişi, barınma ve bakım ihtiyaçları giderilmek ayrıca resmi işlemleri yürütülmek üzere Adilcevaz ilçe merkezine ve Ahlat ve Tatvan’daki hastanelerimize nakledilmişlerdir.

  “Bölgede,jandarma ve AFAD ekipleri ile birlikte emniyet dalgıç ekiplerince arama tarama ve kurtarma faaliyetleri yürütülmektedir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

  Van Gölü
  Van Gölü