Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler için bugün vizyona giren filmler

  View more on twitter
  View more on youtube
  View more on youtube
  View more on youtube
  View more on youtube
  View more on youtube
  View more on youtube
  View more on youtube
 2. #Yerlioto hakkında yapılan ilk yorumlar ve gelen tepkiler nasıl?

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Yerli otomobilin bilinen özellikleri

  Araç

  Yerli otomobil SUV ve Sedan modelleri, Gebze'deki törenle kamoyuna tanıtıldı. Son birkaç gündür, otomobili parça parça gösteren fotoğrafları ve videoları yayınlanmıştı.

  Hürriyet gazetesinin haberine göre, elektrikli aracın bilinen özellikleri şöyle;

  • Motor gücü 150 kW. İki çeker 200 beygir, 4 çeker ise 400 beygir gücünde.
  • 30 dakikanın altında hızlı şarj ile %80 doluluğa ulaşacak.
  • Li-ion pil hücreleriyle 300+ ve 500+ kilometre menzile sahip olacak.
  • Yerli otomobil merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.
  • Arıza durumunda araç servis ekibi uzaktan müdahale edebilecek.
  • Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığında otomobil kendiliğinden dur-kalk yapabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.
 4. Yerli otomobil- Erdoğan: Türkiye'nin 60 yıllık rüyası gerçek oluyor

  Recep Tayyip Erdoğan
  otomobil

  Yerli otomobil, Gebze'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle kamuoyuna tanıtılıyor.

  Cumhurbaşkanı törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ettiğini söyledi.

  "Montajcılıktan çok daha iyisine layık olduğunu hep dile getiririz" diyen Cumhurbaşkanı, "Sektördeki ihracatımız 32 milyar dolara ulaştı ama maalesef kendi otomobilimizi üretme çabalarımızda uzun süre netice alamadık." dedi.

  Erdoğan "bu konuda birçok adım attıklarını, girişimde bulunduklarını" söylerken "Bizim hayalimiz tüm hakları ülkemize ait olan, tasarımcılarımızın emekleriyle yoğrulan, milli teknolojilerle üretilen dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Bunun için de bir babayiğit arıyorduk. Nihayetinde milletimizin bu hayaline gönül veren babayiğitler ortaya çıktı ve TOGG’u kurdu" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı "Bu iş için mühendislerimiz gecesini gündüzüne kattı, evinden, çocuğundan ayrı kalma pahasına çalıştı, çabaladı. Bunların bir kısmı da yurt dışındaki prestijli işlerini bırakıp, vatanlarına dönen arkadaşlarımızdan oluşuyor" dedi.

  Erdoğan: Asgari ücret artışı enflasyonun 3 puan üzerinde

  Türkiye'nin yerli ve milli otomobil arayışının yeni olmadığını belirten Erdoğan "İlk yerli otomobil denemesi olan Devrim’in hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kâbusa dönüştürüldüğünün de örneğidir." ifadelerini kullandı.

  "Dün 2 bin 325 lira olarak açıklanan 2020 asgari ücret rakamının ülkeye, iş verenlere ve çalışanlara hayırlı olmasın" dileyen cumhurbakanı "Şimdi bunun üzerinde de spekülasyonlar yapıyorlar. Biz iş başına gelirken bir söz verdik. Ne dedik? İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Bu ne demektir? Biz hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak %154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor." dedi.

  Erdoğan: Fabrika Gemlik'te kurulacak

  "Şimdi merak ediyorsunuz, Bursa’da neresi olacak diye?" diye soran Cumhurbaşkanı "Onun da ben size müjdesini vereyim Gemlikte Silahlı Kuvvetlerimize ait olan büyükçe bir yerimiz var. yaklaşık 4 milyon metrekarelik bu alanın inşallah şu anda 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz ve süratle de inşallah fabrikamızın orada yapımına başlayacağız." ifadelerini kullandı.

 5. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesi yazarlarına verilen cezayı eleştirdi: "Sözcü’nün Türkiye'yi aydınlatmasına, doğruları söylemesine tahammül edemiyorlar"

  View more on twitter

  Sözcü yönetici ve yazarları hakkında verdiği kararı değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, "Sözcü Gazetesi’nin yöneticilerine, Emin Çölaşan’a, Necati Doğru’ya FETÖ’cülük suçlaması yapışmaz. Ama yıllarını bu örgütle mücadeleye vakfetmiş gazetecilere, bu suçlamayla ceza vermek, bu iktidarın siciline bir leke olarak çıkmamak üzere yapışır." dedi

 6. Kanal İstanbul ile ilgili ÇED raporuna itiraz için CHP'nin çağrıları sürüyor, İYİ Parti lideri Meral Akşener de bugün Beşiktaş'ta itirazını sunacak

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 7. Sözcü gazetesi davasında karar açıklandı: Gazete yazarlarına 2 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verildi

  Sözcü gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın "FETÖ'ye yardım" davasında mahkeme kararını açıkladı.

  İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Emin Çölaşan ve Gökmen Ulu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; diğer sanıklar duruşma salonunda hazır bulundu.

  Yazarlara şu cezalar verildi:

  Emin Çölaşan: 3 yıl 6 ay 15 gün

  Yazar Necati Doğru: 3 yıl 6 ay 15 gün

  Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz: 3 yıl 4 ay

  sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin: 3 yıl 4 ay

  sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı: 2 yıl 1 ay

  Muhabir Gökmen Ulu: 2 yıl 1 ay

  Muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli: 2 yıl 1 ay

  Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı.

  Emin Çölaşan: Boş bir davadır

  Mahkeme başkanı bu celse kararı açıklayacağını belirterek son sözleri sordu. Sanıklardan Emin Çölaşan, "Hakkımızda açılan boş bir davadır. Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum" dedi.

  Sanık Gökmen Ulu ise "Hakkımızda dayanaksız iftiralar çürümüştür. Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik." ifadesini kullandı.

  Davanın 18 Nisan'da görülen celsesinde, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklamıştı.

  Savcı, sanıklar Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Mediha Olgun, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı ve Yonca Yücekaleli'nin "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapisleri talep etmişti.

  Sanık Mediha Olgun hakkında ayrıca etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması da talep edilmişti. Savunması alınamayan firari sanık Burak Akbay'ın dosyasının ise ayrılması istenmişti.

  Gazeteciler
 8. Zorunlu deprem tarife ve talimatı tebliğinde asgari prim tutarları artırıldı

  Zorunlu deprem tarife ve talimatı tebliğinde değişiklikler yapıldı.

  Asgari prim tutarları artırıldı. Deprem risk bölgesi sayısı asgari prim tutarı açısından beş bölgeden yedi bölgeye çıkarıldı.

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yeni tarife ve talimat tebliğine göre, sigorta bedeline, deprem bölgesine ve yapı tarzına göre belirlenecek asgari prim tutarları; her halükarda risk grubuna göre birinci gruptan yedinci gruba sırasıyla 110 TL'den 120 TL'ye, 80 TL'den 100 TL'ye, 60 TL'den 75 TL'ye, 50 TL'den 60 TL'ye ve 40 TL'den 50 TL'ye yükseltildi.

  Tebliğe eklenen iki yeni deprem risk bölgesi için öngörülen asgari prim tutarı ise 40 TL ve 35 TL olarak belirlendi.

  Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı, yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın 215,000 liradan 240,000 liraya çıkarıldı.

  Eklenen geçici maddeye göre, tebliğin yayımı tarihi öncesinde akdedilen ve teminat başlangıç tarihi 1 Ocak 2020 ve sonrası olan sigorta sözleşmeleri, herhangi bir ek prim alınmaksızın yeni tebliğ kapsamındaki teminatlara tabi olacak.

  Çanakkale'de Şubat ayında gerçekleşen depremden bir görüntü
  Image caption: Çanakkale'de Şubat ayında gerçekleşen depremden bir görüntü
 9. Dolar/TL, Noel tatili nedeniyle güne 5,95 seviyesinde başladı

  Dolar/TL, Merkez Bankası'nın 12 puana ulaşan faiz indirimleri sonrası baskı altında kalmasının ardından Noel tatili nedeniyle azalan hacimlerle 5,95 civarında güne başladı.

  Saat 11:00 itibarıyla 5,93 seviyesinden işlem görüyor.

  Noel ve yılbaşı tatilinden dolayı ABD ve Avrupa başta olmak üzere pek çok borsa kapalı. Diğer taraftan yeni yıl öncesi yeni pozisyon açma isteğinin de azalmasıyla işlem hacimleri oldukça gerilemiş durumda.

  Reuters'ın haberine göre piyasalarda takip edilen konular arasında ABD ile ilişkiler, Suriye başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler, AB ile ilişkiler ve sert faiz indirimleri ardından TL'nin gerileyen reel faizi yer alıyor. Son dönemde bu endişelere Libya da eklendi.

  ABD Senatosu'nun Ermeni tasarısı ve ardından hükümet kanadından gelen İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılabileceği açıklamaları, ABD ile ilişkilerin gerilebileceği beklentilerini oluşturmuş, bu endişelerle dolar Pazartesi günü Mayıs ayından beri ilk kez 5,95'in üzerine yükselmişti.

  Dolar/TL
 10. AFAD: “Kanal İstanbul ve deprem ilişkisine atfedilen deprem tehlike ve riskleri doğru değildir”

  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD, yaptığı basın açıklamasında, Kanal İstanbul projesine ilişkin olarak, "Projenin, yapılması planlanan bölgeye atfedilen deprem tehlike ve riskleri gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesini kullandı.

  View more on twitter
  Quote Message: İlk olarak Kanal İstanbul Projesi’nin farklı derecelerde deprem bölgelerinde yer aldığı iddia edilse de bilimsel gerçek oldukça farklıdır. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde yer altına ait veriler daha iyi analiz edilmektedir. Bu çerçevede 2018 yılında yayımlanan Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile ‘derece’ ve ‘bölge’ kavramları artık kullanılmamaktadır. Yeni haritamıza göre deprem tehlikesi, koordinatlarına göre, nokta bazlı olarak, en büyük yer ivmesi değerleri ile belirlenmektedir. Ülke çapındaki tüm yapı üretimleri ile projelerin, bu noktasal değerler baz alınarak gerçekleştirilmesi yasal bir zorunluluktur.
  Quote Message: İkinci olarak, Kanal İstanbul güzergahı boyunca fay hatları olduğu, yeryüzü ve yeraltı gerilme dengelerini bozarak yeni depremlerin davet edileceği vb. iddialar bilimsellikten tamamen uzaktır. Bilindiği gibi ülkemizde deprem üreten veya üretebilecek faylar, yetkili kurum olan MTA Genel Müdürlüğü tarafından çalışılmakta ve haritalanmaktadır. İlgili kurum ve kuruluşların çalışmalarında bu haritalar baz alınmaktadır. 2013 yılında güncellenen Türkiye Diri Fay Haritası’nın İstanbul bölümüne bakıldığında, Kanal İstanbul güzergâhı boyunca kayda değer bir depreme neden olacak diri fay bulunmamaktadır. Ayrıca bahse konu yapılacak kanal çalışmalarının fayları tetiklemesi ile ilgili tartışmaların hiçbir bilimsel bir dayanağı yoktur.
  Quote Message: Son olarak projenin deprem tehlike ve risklerini arttırdığı iddiasının da bilimsel gerçeklikle ilgisi bulunmamaktadır. Deprem tehlikesini oluşturan faktör, diri fay hatlarıdır ve ülkemizdeki diri fay hatları da bilinmektedir. Dolayısıyla bilinen fay hatları bağlamında tehlikenin artması ya da azalmasından söz etmek yer bilimlerine göre mümkün değildir. Risk; can, mal, ekonomik ve çevresel zararlar ile ilgili olup, mevcut yasalar, yönetmelikler ve özellikle 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girmiş olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında üretilen ve projelendirilen yapıların yeni riskler yaratması söz konusu değildir.
 11. Yerli elektrikli otomobil Bursa'da üretilecek, tesisin sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak

  Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa'da kurulacak ve proje bazlı devlet yardımı verilecek.

  Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak.

  Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019'dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi.

  Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

  Yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu kişilerin 300'ü nitelikli personel olacak.

  Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde yılda 175 bin adet olacak.

  Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak.

  Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu resmi Twitter sayfası
 12. Asgari ücret Resmi Gazete'de yayımlandı

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücretini 2324,70 TL olarak belirledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen yıla göre net asgari ücreti yüzde 15,03 oranında artırdıklarını söyledi.

  Komisyon'un bu kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Komisyon'da işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, bu kararı kabul etmediklerini ve toplantıyı terk ettiklerini açıklamıştı.

  TÜRK-İş, Hak-İş ve DİSK sendikaları, 20 Aralık'ta yaptıkları ortak açıklamada asgari ücret pazarlıklarında 2578 TL'den geri adım atmayacaklarını belirtmişti.

  Ancak kararın alınması için oy çokluğu gerekiyor; karara itiraz edilemiyor.

  Asgari ücretin sendikaların talebinden daha düşük bir seviyede belirlenmesine sosyal medyada #GenelGrev etiketiyle tepki gösterildi.

  Dün CHP ve sendika temsilcileri tarafından gelen tepkilerin ardından MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ücretin düşük olduğuna dikkat çekti.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter