Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Tutuklu Süryani Rahip Aho Sefer Bileçen adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

  Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Süryani Rahip Aho Sefer Bileçen

  Mardin'in Nusaybin ilçesinde Bagok Dağı’nın zirvesinde bulunan ve Dibek (Badibe) köyüne ait 1500 yıllık Mor Yakup Manastırı Rahibi Aho Sefer Bileçen geçen hafta bölgede yapılan bir operasyon sırasında gözaltına alınan 13 kişiden biriydi.

  Gözaltına alınanlar Cuma günü mahkemeye çıkarılmış ve sadece Rahip Bileçen "örgüt üyeliği" suçlaması ile tutuklanmıştı.

  Dört gündür Mardin E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Rahip için avukatı İlhan Doğan itirazda bulundu ve rahip bugün akşam saatlerinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Aho Sefer Bileçen'in rahibi olduğu tarihi manastır, yine onun emekleri ile restore edilmiş ve 2010 yılında yeniden ibadete açılmıştı.

  Rahibin tutuklanmasının ardından uzun yıllardan sonra ilk defa geçen Pazar günü kilisede dini ayin yapılamadı.

  BBC Türkçe'ye konuşan Mor Gabriel Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, rahibi almak üzere cezaevinde olduklarını söyledi.

  Ergün, "Birkaç imza işleminden sonra adli kontrol ile rahip serbest kalacak" dedi.

  Rahip Aho Bileçen, PKK'dan kaçıp itirafçı olan bir örgüt üyesinin gizli tanıklığı üzerine tutuklanmıştı.

  Pazar günü rahibi cezaevinde ziyaret eden Şanlıurfa Barosu avukatlarından Mustafa Vefa BBC Türkçe'ye konuşarak gizli tanığın, rahibin kiliseye gelen PKK'lılara sürekli yardımda bulunduğunu iddia ettiğini aktarmıştı.

 2. Tarım ve Orman Bakanlığı 229 firmaya ait 386 hileli gıda ürünü listesini yayınladı

  Tarım ve Orman Bakanlığı gıda denetimi

  Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılına ait ilk tağşiş (başka madde karıştırma) listesini kamuoyu ile paylaştı.

  Listede gazlı içecekler, bal, çay, zeytin yağı, çikolata, et gibi birçok ürün yer alıyor. 229 firmaya ait 386 üründe taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edildi.

  Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; bakanlıkça yürütülen denetimlerin yanında, "tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu" belirtildi.

  Konuyla ilgili konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyu en yakın zamanda Meclis'e getirmeye çalıştıklarını belirterek "Cezaların ve müeyyidelerin artırılmasını istiyoruz. Benim gönlüm hapis cezasını ister ama ticaretten men de olabilir. Bunların hepsi ilgili kurum ve bakanlıkların görüşü alınarak yapılacak. Bizim istediğimiz ve gönlümüzdekiler olmayabilir ama şundan emin olabilirsiniz cezalar bugüne göre çok daha ağır olacak" diye konuştu.

  Listede yer alan ürünlerden toz biberlerde ve çayda boyaya, bazı içeceklerde ilaç etken maddesine, zeytinyağlarında tohum yağına, dana eti ürünlerinde sakatat, kanatlı eti ve soya fasulyesine, antep fıstığı ürünlerinde yer fıstığına, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinde süt yağı harici yağlara ve nişastaya rastlandı.

 3. Milli Savunma Bakanı Akar: Libya ve İdlib'de ateşkesin uygulandığını görüyoruz

  hulusi akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'de İdlib'de ve Libya'da ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını gördüklerini belirtti.

  AKP grup toplantısı öncesi konuşan Akar, iki yerde de ateşkesi desteklediklerini söyledi.

  Sorunların barışçıl yöntemlerle ve siyasi şekilde çözümlemesinden yana olduklarını belirten Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile birlikte dün Libya zirvesi için Rusya'da bulunduklarını anımsatarak, şöyle konuştu:

  Quote Message: Burada görüşmeler yapıldı, metinler hazırlandı. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye ve Rusya tarafı bir metinde mutabık kaldı. Daha sonra bu husus taraflara iletildi. Metnin imzalanmasını beklerken Hafter tarafının Rusya'dan ayrıldığını öğrendik."
  Quote Message: Diğer taraftan İdlib'de ve Libya'daki ateşkesin büyük ölçüde uygulandığını görüyoruz. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rusya ile yakın temas içerisindeyiz. Umudumuz, dileğimiz bir an önce barışın ve huzurun hem İdlib hem Libya'ya gelmesi."

  Bakan Akar, General Halife Hafter'in masadan hangi sorun nedeniyle kalktığı sorusu üzerine ise, bunların teknik konular olduğu ve üzerinde çalışıldığını belirtti.

 4. 'Kaybolan' üniversite öğrencisi Gülistan Doku - HDP heyeti: Ciddi bir çalışma yürütülmediği kanısındayız

  Kaldığı yurttan 10 gün önce çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Tunceli Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku olayıyla ilgili inceleme yapan HDP heyeti, olayla ilgili ciddi bir çalışma yürütülmediği kanısında olduklarını belirtti.

  HDP heyetinden, partinin kadın meclisi sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, ‘’Dersim küçücük bir kent ve haftanın yedi günü, günde 24 saat mobeselerle takip ediliyor. Herkesin birbirini tanıdığı, bildiği gibi bir kent. Bırakın insanları, taşların bile bilindiği, nefesinizin takip edildiği bir kentte bunca zamandır Gülistan’dan haber alınamıyor. Dolayısıyla biz bu olayın örtbas edilmeye çalışıldığını, Gülistan’ın bulunması için ciddi bir çalışma yürütülmediği kanısındayız’’ dedi.

  Üniversite öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 Pazar günü kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu'na geri dönmemişti.

  Telefon eden yurt arkadaşları Doku'ya ulaşamamaları üzerine Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü'ne başvurmuş, ailesine haber vermişti.

  Aile kente gelerek 6 Ocak'ta Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusunda bulunmuştu.

  Tunceli Valiliği, Doku'yu arama çalışmalarını koordine ediyor.

  Basında çıkan haberlerde Doku'nun, babası Tunceli'de polis memuru olarak görev yapan Rus asıllı Zainal Abarakov adlı bir erkek arkadaşı olduğu, kayıp ilanını Abarakov'un verdiği ve yurt dışına çıktığı iddialarına yer verilmişti.

  HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis'e soru önergesi vermiş, "Polisin olaya dair ‘intihar vakası’ olduğu yönünde açıklamalar yapıyor oluşu, Zainal adlı kişinin korunduğuna ve Gülistan’ın kaybolması meselesinin üzerinin kapatılmak istendiğine delalet etmektedir" diye konuşmuştu.

  "İntihar mektubu olarak sunulan mektup bir şaka"

  Gülistan Doku'nun odasında intihar mektubu bulunduğu yönünde basında çıkan iddiaları ise ablası Aygül Doku yalanladı.

  Evrensel gazetesine konuşan Aygül Doku, söz konusu mektubun bir yıl önce şakalaşmak için yazıldığını söyledi.

  "Soruşturmada bir mektup var ama bu mektup bir yıl önce şakayla yazılmış bir mektup. Gülistan dağınık biriydi, arkadaşları da bundan dolayı hep şaka yapıyormuş Gülistan’a. Gülistan da bir gün ‘Ben ölürsem, dolabımı toplayın ha’ diye yazmış. Bir yıl kadar önce yazılmış bir şey bu. Haber doğru değil. Buradan bütün gazetecilere habercilere sesleniyorum, lütfen bir şeyi yaparken doğruluğundan emin olmadan yapmayın."

  View more on twitter

  HDP Kadın Meclisi: Şiddet ve cinayet kadınların bir gerçeği haline geldi

  Olayla ilgili açıklama yapan HDP heyetinden Taidemir, ülkede erkek zihniyetinden kaynaklanan şiddet ve cinayet vakalarının ‘kadınların bir gerçeği’ haline geldiği görüşünü dile getirdi.

  ‘‘Gülistan nerede sorusuna yanıt vermesi gerekenler, yürüyüşlere müdahale ediyor, kadınların sesini kısmaya çalışıyor. Bu işin üzerini örtmeye çalışılıyor. Biz bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz."

 5. Kılıçdaroğlu: Bizim dediğimizi Putin söyledi, imzayı bastılar

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

  Hükümetin iç politikalarının yanı sıra başta Suriye ve Libya konusunda olmak üzere dış politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

  "Libya'yla bir anlaşma yaptılar. O anlaşma bizim için önemliydi ve biz de ona 'Evet' dedik. Ayrıca şunu da söyledik; Libya'da Suriye'deki gibi bir politika izlemeyin."

  "Mısır'ı düşman ilan ettik, Hafter'i düşman ilan ettik. Suriye'de Beşar Esad'la konuşmanız lazım, Hafter'le de konuşmanız lazım. Şimdi söylediğim noktaya geldiler, Beşar Esad'la görüştüler."

  "Hafter'le görüşmem diyor. Asker göndereceğine Birleşmiş Milletler ile görüş, heyet göndersin, görüşsünler. Ne oldu? Putin geldi buraya, dedi ki BM oraya barış gücü göndersin. Bizim dediğimizi Putin söyledi, hemen altına imzayı bastılar."

  Kemal Kılıçdaroğlu
 6. İstanbul Valiliği: Kilyos’ta batan teknedeki kayıp balıkçılardan birinin daha cansız bedenine ulaşıldı

  İstanbul Valiliği, Kilyos açıklarında bir tankerle çarpışma sonucu batan balıkçı teknesinde suya düşüp kaybolan balıkçılardan birinin daha cansız bedenine ulaşıldığını duyurdu.

  Rus bandıralı bir tankerle çarpıştıktan sonra batan 'Dursun Ali Coşkun" isimli teknenin enkazında olduğu tespit edilen 3 kişiye ait cesetleri çıkarmak üzere dalgıç ekipleri çalışmaya başlamış, balıkçılardan birinin cesedi olayın ertesi günü çıkarılmıştı.

  İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "10 Ocak’ta Kilyos açıklarında meydana gelen, bir tanker ile balıkçı teknesinin çarpıştığı kaza sonrası kayıp olan balıkçılarımız için arama kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Bugün yapılan çalışmalarda 1 balıkçıya daha ulaşıldı. Kayıp balıkçılardan İ. D.’nin naaşı çıkarıldı. Kayıp 1 balıkçımız için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 bot, 1 dalış timi ve 1 helikopter, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan TCG Alemdar Gemisi ile arama kurtarma faaliyetleri icra ediliyor" denildi.

  View more on twitter
 7. Sanayi üretimi, perakende satış hacmi, Tarım-ÜFE ve toplam ciroda artış

  Sanayi üretimi yıllık yüzde 5,1 arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yılı) incelendiğinde, 2019 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi %5,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 azaldı.

  TÜİK sanayi üretimi

  Perakende satış hacmi yıllık yüzde 8,5 arttı

  Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi (2015=100) 2019 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %13, otomotiv yakıtı satışları %8 arttı.

  Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 16,07 arttı

  Tarım-ÜFE'de (2015=100), 2019 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %2,17, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,07 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,74 artış gerçekleşti.

  Toplam ciro yıllık yüzde 14,8 arttı

  Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi (2015=100), 2019 yılı Kasım ayında yıllık %14,8 arttı.

  Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; sanayi sektörü ciro endeksi 2019 yılı Kasım ayında yıllık %10,1, inşaat ciro endeksi %2,6, ticaret ciro endeksi %20,1 ve hizmet ciro endeksi %14,9 arttı.

 8. 5 belediye başkanı AKP'ye katıldı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Muhalefet partilerinden ve bağımsız seçilen 5 belediye başkanı, Meclis grup toplantısında düzenlenen törenle AKP'ye katıldı.

  Belediye başkanlarına AKP rozetini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taktı.

  Bu kapsamda İYİ Parti’den seçilen Kayseri İncesu ilçesi Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Saadet Partisi’nden seçilen Osmaniye Hasanbeyli ilçe Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu, CHP'den seçilen Osmaniye Düziçi Böcekli belde Belediye Başkanı Doğan Öztürk, bağımsız seçilen Erzincan Kemah Belediye Başkanı Fethiye Atlı ve Erzurum Olur ilçe Belediye Başkanı Sıddık Demir AKP'ye katıldı.

 9. Erdoğan: Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık

  Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

  "Kanal İstanbul tüm unsurları ve boyutlarıyla iyi çalışılmış, her ayrıntısı düşünülmüş bir projedir."

  "İstanbul Boğazı, yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği günde 500 bin kişinin taşındığı üzerimizdeki yük ve insan trafiği baskısının her geçen yıl arttığı bir yer haline gelmiştir. Montrö Sözleşmesine göre gemi trafiğini engelleme hakkımız bulunmuyor. Şehrin iki yakasındaki deniz trafiğini engellemek de mümkün değil. Ülkemizi Boğaz'daki bu tehlikeli sorunla başbaşa bırakamayacağımıza göre alternatif üretmeliyiz."

  "2011 yılında milletimize sözünü verdik. 2023 hedeflerimizden biri olan Kanal İstanbul'u yapmakta geç bile kaldık. Projenin finansmanında ve inşasında herhangi bir sıkıntı ve sorun yaşamayacağımıza inanıyoruz. Öyle zincirleme yapmakla falan bu projeyi engelleyemezsiniz."

 10. Erdoğan: Kimse bizden ülkemizden yardım isteyen Libyalı kardeşlerimize sırtımızı dönmemizi bekleyemez

  Erdoğan

  Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

  "Kimse bizden ülkemizden yardım isteyen Libyalı kardeşlerimize sırtımızı dönmemizi bekleyemez. Bu ülkede darbeci Hafter'e tabi olmayan kardeşlerimiz var. Hafter onları yok etmek istiyor. Hafter'in etnik temizliğe tabi tuttuğu Osmanlı bakiyesi Köroğlu Türkleri de var. Hafter onları da yok etmenin peşinde."

  "Libya'daki ecdad torunlarına sahip çıkmak görevimiz. Libya'daki tüm kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızın farkındayız."

  'Darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmadı'

  "Türkiye ve Rusya olarak başlattığımız inisiyatifle epey gayret gösterdik. Dün Moskova'da yapılan görüşmelerde Trablus hükümeti yapıcı tavır gösterdi. Buna rağmen darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmdı. Önce evet dedi sonra Moskova'yı terk etti, kaçtı. Bundan sonrası sayın Putin ve onun ekibine ait. Biz sözmüzün arkasında durduk, ama darbeci Hafter masayı terk etti."

  Berlin Konferansı

  "Pazar günü Berlin'de yapılacak zirvede bu meseleyi liderler düzeyinde değerlendireceğiz. Bu toplantıya ABD başta olmak üzere başka ülkelerden de alt düzeyde katılım olacak. Biz Tunus ve Katar'ın da masada olması gerektiğini ilgili taraflara bildirdik ama istediğimiz neticeyi alamadık."

  "Ülkenin meşru yönetimine ve Libya'daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter'e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız. Oradaki sorunlar bitene kadar o coğrafyada olmaya devam edeceğiz."

 11. Erdoğan: Ülkemize yönelik tehditlerin sürmesi halinde harekâtlarımıza kaldığımız yerden devam ederiz

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu.

  "Hem Suriye'de hem Libya'da son dönemde yaşanan gelişmelerle, ülkemizin bekasının gerektirdiği her şeyi yapmakta kararlıyız."

  "Suriye, Libya, Akdeniz'de macera peşinde değiliz. Hele hele emperyal heveslerimiz hiç yoktur. Gözümüz petrol ve para hırsıyla kör olmuş da değildir. Tek amacımız kendimizin ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, geleceğini korumaktır."

  "Barış Pınarı harekat bölgesinde terör örgütü küçük çaplı saldırılarını halen sürdürüyor. Mutabakatta bize verilen sözlerin tutulması durumunda biz de ahdimize bağlıyız. Şu anda bize verilen sözlerle sahadaki durum arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Muhataplarımıza ülkemize yönelik tehditlerin sürmesi halinde harekâtlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğimizi söylüyoruz."

  'Gerekirse rejimin İdlib'deki ateşkesi bozma girişimlerini bizzat önleriz'

  "Geçtiğimiz günlerde Rus muhataplarımızla görüşmelerimiz neticesinde İdlib'de yeni bir ateşkes ilanında başarılı olduk. Bundan önceki ateşkesleri bozan hep rejimdi. Bu defa durum farklı. Siyasi sürecin ilerlemesini engellemeye çalışan rejimi kan döken eylemlerinden vazgeçirmek herkesin sorumluluğu. Gerekirse rejimin ateşkesi bozma girişimlerini bizzat önlemekte kararlıyız."

  Erdoğan
 12. Bahçeli: Türkiye atak ve aktif dış politika ile söz hakkını kullanmış, sabrının meyvelerini toplamıştır

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

  Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

  "2019 yılında Türkiye yüksek bir beka mücadelesi vermiş, zalim kuşatmayı yarmak için olağanüstü bir azim ve çaba sergilemiştir. Maalesef hem bölgemiz hem de küresel sistem huzursuzluk sarmalındadır."

  "Suriye’de yaşananlar, Libya’da sahnelenenler, Irak ve İran’a ambargo koyan ilkellikler başka bir şey düşünmemize manidir."

  "Allah’tan Türkiye ve Rusya’nın ortaklaşa mücadele ve müdahalesiyle Libya’da şimdilik ateşkes çağrıları karşılık bulmuş, darbeci Hafter de ikna edilmiştir."

  "Sayın Cumhurbaşkanı’yla Putin’in görüşmeleri, Moskova’ya giden Dışişleri Bakanının Libya’daki taraflarla temas trafiği ve uzlaşma arayışları memnuniyet vericidir."

  "Türkiye atak ve aktif bir dış politika aracılığıyla her meselede söz hakkını sabırla kullanmış, nihayetinde sabrının meyvelerini toplamıştır."

  “Aynı zamanda enerji diplomasisi vasıtasıyla, TANAP ve TÜRKAKIMI Projeleri ülkemizin ağırlığını belirgin ölçüde arttırmış, arz güvenliği açısından merkez haline getirmiştir."

  “Rusya’daki geniş doğal gaz rezervlerinin Türkiye üzerinden Balkanlar ve Orta Avrupa’ya taşınması da elimizi güçlendirmiştir.”

  "Libya’yla yapılan anlaşma ile Akdeniz’deki ezberler bozulmuş, tabular yıkılmış, güç kaymaları yaşanmıştır."

  "Libya konusu bizim için siyasi ve dış politika konusunun yanında tarih, coğrafya ve gelecek konusudur."

  "Doğu Akdeniz’de ülkemizi sıkıştırma ve çevreleme planı Libya Mutabakatıyla çöpe atılmış, yeni bir jeostratejik denge ortaya çıkmıştır."

  "Libya’ya asker gönderilmesini esas alan Tezkere’nin 2 Ocak 2020’deTBMM’de kabulü düşmanları çatlatırken, CHP’yi, HDP’yi, İP’i, SP’yi aynı anda zıvanadan çıkarmıştır."

  Devlet Bahçeli
 13. MHP lideri Bahçeli, ilk kez partisinin Meclis grubunu topladı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçen Ekim ayı başında geçirdiği rahatsızlığın ardından, ilk kez partisinin Meclis grubunu topladı. Aynı zamanda Ekim ayında başlayan yeni yasama yılının da ilk grup toplantısına başkanlık etti.

  Bahçeli konuşmasının başında rahatsızlığı nedeniyle kendisini arayan destek olan, geçmiş olsun dileğini iletenlere teşekkür etti.

  Bahçeli'nin ilk grup toplantısı nedeniyle MHP grup salonu tıklım tıklım doldu, çoğu partili ayakta bile yer bulmakta zorlandı. Bahçeli’nin salona girişi öncesinde “slogan atılmaması”, sadece alkışlanması uyarısı yapıldı. Partililer, salona girişinde de Bahçeli’yi alkışlarla karşıladı.

  Bahçeli’nin birlik ve beraberliklerinin sürmesi yönündeki dileklerine, partililer “amin” diyerek karşılık verdi.

  Hastalığının tedavisi sürecinde kendisini arayan soran geçmiş olsun diyenlere teşekkür eden ve "Düşmemizi bekleyenler kurumuş ağaca dönecek, daha çok bekleyece" diyen Bahçeli, “Son nefesimize kadar sizlerle burada beraber olacağım” diye konuştu.

  Bahçeli son grup toplantısını 9 Temmuz 2019’da yapmıştı.

  Devlet Bahçeli
 14. Meral Akşener: Kendi milletini dinlemeyenler bir gün ABD, ertesi gün Rusya'nın dediklerini yerine getiriyor

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu.

  "Libya ile anlaşmaya evet, ama Mehmetçiğimizi Libya çöllerinde iç savaşa göndermeye hayır dedik."

  "Kendi milletini dinlemeyen sayın Erdoğan’ı dostu Putin ikna etmiş. Kendi milletini dinlemeyenler bir gün ABD’den, ertesi gün Rusya’dan gelenlerin dediklerini hemen yerine getiriyor."

  "Türkiye, milli menfaatleri için her yere asker gönderebilir. Ben barış için asker gönderilmesine karşı değilim. Benim karşı olduğum bunun diplomasiye aykırı olmasındandır, askerlerin hayatını hiçe sayarak yapmasıdır."

  "O ülkenin iç işlerinden sana ne? Darbeci dediğin yakında işbaşına gelirse ne yapacaksın? Suriye’yle, Mısır’la, Libya’yla kanlı bıçaklı. Akdeniz’de tek dost kalmayınca ne yapacaksın?"

  "Kendi evlatlarına kıymayıp milletin evladını ateşe atandan milli de yerli de olmaz. Milletine kulak asmayıp başka ülkelerin lafını dinleyenden yerli de olmaz milli de olmaz."

  Kanal İstanbul: Milletin sırtına binecek

  "Bir tartışma konusu da Kanal İstanbul. Uzmanlar uyarıyor ama Erdoğan ille de yapacağız diyor. Herkes bu kadar karşı çıkıyorken neden bu kadar ısrarcısınız?"

  "Köprülerde olduğu gibi burada da hazineden gemi geçiş garantisi verecekler. O devasa paralar milletin sırtına binecek."

  "İstanbul’u Ekrem İmamoğlu kazandı diye Kanal İstanbul ile İstanbulludan intikam alıyor."

  Meral Akşener

  'Ekonominin hali ortadayken gençler neye güvenip de evlenecek?'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gençlerin erken yaşta evlenmemesine yönelik “Genç yaşta evlenmiyorlar. Çoğu 30'u aşkın evleniyor ya da evde kalıyor. Böyle bir şey olabilir mi?" sözlerine istinaden Akşener şöyle konuştu:

  "Nasıl ki, çalışanlar emeklilikte yaşa takıldıysa gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı. Sorarım sana ekonominin hali ortadayken gençler neye güvenip de evlenecek?

 15. Niğde'de iki katlı evde çıkan yangında 4 kişi öldü, 3 kişi yaralandı

  Niğde'nin Ulukışla ilçesine bağlı Hacıbekirli köyünde bir evde çıkan yangında ikisi çocuk 4 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

  DHA'da yer alan habere göre yangın, Necati Doğan'a (54) ait iki katlı evin girişinde çıktı ve kısa sürede tüm evi sardı. Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

  Ulukışla Kaymakamı Osman Şahin, yangının saat 00.30 civarında çıktığını ve AFAD ve itfaiye ekiplerinin olay yerine hemen intikal ettiğini belirterek, "Ekiplerimiz gerekli müdahaleleri yaptı. İlk alınan bilgilere göre evde 7 kişi mevcut. 7 kişiden 2'si camdan atlayarak kendini kurtarmış. Bir kişi Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı" dedi.

  Ev sahibi Necati Doğan ise yangını fark edince camı ve pencere korkuluğunu kırarak dışarı çıktığını, camı kırınca alevlerin daha da arttığını belirterek "Ben içerideydim, dışarı çıktım. İçeride gelinim, torunlar, gelinimin annesi ve babası vardı. Ben pencereden atladığımda gelinin babası 'yanıyorum' diye suyun altına yattı. Ben yangını fark ettiğimde büyümüştü" diye konuştu.

  Ulukışla yangın
 16. TSK’daki Gülen yapılanması soruşturmasında 176 gözaltı kararı

  İzmir merkezli 49 ilde, TSK’daki Gülen yapılanmasına yönelik soruşturmada, 176 şüpheli askere yakalama kararı çıkarıldı.

  Anadolu Ajansı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında büfe/kontörlü sabit hat ardışık aramalardan tespit edilen 97'si aktif görevde 143 üsteğmen ve 11'i aktif görevde 33 teğmen hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

  Şüphelileri yakalamak için başlatılan operasyonda 115 kişi gözaltına alındı.

  Yakalama kararı verilen askerler arasında 6 F-16 pilotu üsteğmen ile 4 ilçe Jandarma Komutanı da bulunduğu bildirildi.