Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. İBB’den cemevlerine statü yok hizmet teklifi var

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi teklifini, görev ve yetki yönünden uygun görmezken, talep etmeleri halinde Cemevlerin temizlik ve benzeri hizmetlerinin İBB tarafından karşılanmasını kabul etti.İBB Meclisi, Cemevleriyle ilgili olarak CHP ve İyi Parti grupları tarafından verilen teklifi görüştü. Teklifte, "Cemevlerinin diğer ibadethanelere verilen hak ve hizmetleri eşit olarak almalarına yönelik, ibadethane olarak kabul edilmesinin gündeme alınarak Hukuk, Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na havalesini arz ederiz." çağrısı yapılmıştı.

  Teklifi inceleyen komisyon ise hazırladığı raporda, İstanbul’da bulunan 93 cemevi Alevi vatandaşların ibadethane mekanları olduğuna dikkat çekti. Cemevlerinin, resmi olarak ibadethane statüsünde değerlendirilmediği bu yüzden de cami, kilise ve havra gibi ibadethanelerin faydalandığı kamusal hizmetlerden mahrum kaldığına işaret etti:

  "Teklif komisyonlarımızca incelenmiş olup; İstanbul’da bulunan Cemevlerinin talep etmesi halinde temizlik ve benzeri hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz karşılanması komisyonlarımızca uygun görülmüş olup, teklifte Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu Beledi Meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından bu hususta karar verilmesine yer olmadığı kanaatine varılmıştır."Komisyon raporu oybirliğiyle kabul edilmesine karşın, CHP grubunun cemevlerine ibadethane statüsü verilmesiyle ilgili aykırı teklifi ise reddedildi.

 2. Ankara Mimarlar Odası Başkanı Candan: Otoriter bir rejimde bu kadar yetkinin belediyelerden alınıp bakanlıklarda toplanması doğru değil

  Gökdelen
  Image caption: Taslağa göre binaların kat sayılarını gerektiğinde Çevre Bakanlığı belirleyecek. Belediyeler mevcut imar planlarını 1 Temmuz 2021 tarihine kadar bu düzenlemeye göre uyarlayacak

  Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AKP’nin TBMM’ye götürdüğü imar kanununda değişiklik teklifine dair bir basın açıklaması yaptı.

  Yeni kanunun kentsel sermayeyi tek bir elde toplayarak kentsel rantın paylaşımını yeniden düzenleyeceğini belirten Candan, “Otoriter bir rejimde bu kadar yetkinin belediyelerden alınıp bakanlıklarda toplanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi.

  Evrensel’in aktardığına göre Candan, kanunla gelecek değişiklikler hakkında şöyle konuştu:

  “Rantın ölçeğini parselden alıp adaya veriyorlar. Parsel bazındaki plan değişikliğine izin vermeyip ada bazındaki plan değişikliğine değer artışı vermek ne oluyor? Eğer bu, uygulanırsa tekil tekil yükselen değil de öbek öbek yükselen yapılar görmeye başlayacağız.”

  Candan, yasanın Meclis’ten geçmesi durumunda dava açacaklarını da söyledi.

  Bir torba kanunla TBMM’ye gönderilen taslakta imar değişikliğiyle oluşan değer artışlarından devletin pay alması, bina projelerinde bina yüksekliğinin inşaat şirketine bırakılmaması gibi düzenlemeler de bulunuyor.

 3. Evrensel gazetesi: Okurlarımız birden fazla gazete aldığı için ilan kesme cezası aldık

  EVRENSEL

  Evrensel gazetesi, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) ilan ve reklam kesme cezasına itirazlarının reddedildiğini açıkladı.

  Evrensel itirazlarının, okurlarının gazeteyle dayanışmak için birden fazla baskı aldığı gerekçesiyle reddedildiğini açıkladı.

  Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan gazete BİK’in bayilerde gazeteyi alan insanların nereye götürdüklerinin de takip edildiğini duyurdu.

  Evrensel avukatı Devrim Avcı, ““Siz okurların fiziki takibini mi yapıyorsunuz? Biz tutanaklardan bunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Diyarbakır’da ise 28 Kasım’da Nevzat Aydın bayisine gönderilen gazetelerin 5’inin bir kişi tarafından alınıp cezaevine götürülmesi suç oldu. Kurum bu 5 gazetenin cezaevine götürüldüğü bilgisine nereden ulaştığına ise raporunda yer vermedi.

  “28 Kasım’da İzmir’de Meydan Market’te 8 gazetenin, Has-Er Market’te 3 gazetenin bir kişi tarafından alınması gazetemize verilen cezanın sebebi sayıldı.

  “Gazetemiz Avukatı Devrim Avcı Basın İlan Kurumunun görevinin yönetmelikle resmi ilanları ve reklamları dağıtmak olarak belirlendiğini ancak kurumun bunu Evrensel, BirGün, Cumhuriyet gibi gazeteleri bastırmak için kullandığını belirterek ‘Basın İlan Kurumu kendi kendine resen şikayetçi oluyor, kendi kendine araştırma yapıyor ve cezasını yine kendisi veriyor. İlan kesiyor reklam durduruyor. BİK hem şikayetçi, hem mağdur, hem savcı, hem hakim, hem de polis rolü oynuyor. Böyle bir durum hukuk devletinde kabul edilemez’ dedi.

  “Yaklaşık 4 aydır cezalı durumda gösterilen gazetemizin, Basın İlan Kurumunun resmi ilan hakkını sona erdirmesine ise 2 ay kaldı. Mart ayına kadar ‘Resmi ilan durdurma cezası’ sona ermezse gazetemiz Evrensel, resmi ilan alamayan gazete statüsüne girecek.”

 4. Adalar'daki tescilli fayton plakalarının İBB'ye geçmesi onaylandı.

  Fayton

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pazartesi günü yapılan Ocak ayı ilk meclis toplantısında Adalar'da toplu taşımacılıkta kullanılan at ve araçlarıyla birlikte tescilli fayton plakalarının satın alınmasıyla ilgili Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün teklifi görüşülmüştü.

  Görüşmenin ardından teklif, ilgili komisyona gönderildi. Komisyon raporu bugün İBB meclisinde gündeme geldi.

  Rapora göre İBB, Adalar'daki 277 tescilli fayton plakasını plaka başına 250 bin lira ödeyerek alacaktı. Meclis'te yapılan görüşme sırasında miktarın plaka başına 300 bin liraya yükseltilmesi teklif edildi. 300 bin liralık teklif oy birliğiyle onaylandı.

  Kararda ayrıca Adalar'daki ulaşımın Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) tarafından belirlenecek sayıda elektrikli araçla yapılması da belirtildi.

 5. Tokat'ta kar duası

  Video content

  Video caption: Tokat'ta kar duası

  Tokat merkeze bağlı Gözova ve Yazıbaşı köyü sakinleri, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle cami imamı eşliğinde 'kar duası'na çıktı.

  Yazıbaşı köyü muhtarı İdris Dündar, ''Güzel bir kar duası oldu. Hocamıza teşekkür ediyorum. Çünkü topraklarımız acil olan su ihtiyaçlarını kar ile gideriyordu. Bu sene hiç kar yağmadı. Ben 48 yaşındayım ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım. Bu sene topraklarımıza hiç kar düşmedi. Kar düşmediği gibi yağmur da yağmadı. Tabi ki bu kuraklığın habercisidir. Bölgemizde hayvanlarımızın sulamasında, arazimizin sulanmasında ve dağdaki hayvanların üzerinde çok büyük sıkıntılar var. İnşallah Rabbim dualarımızı kabul eder. Şu an ekinlerimizde bir filizlenme olmadı. Fakat toprağın suya ihtiyacı olduğu için toprakta kuraklık var. Toprağımızın acil olarak yağmura ve kara ihtiyacı var'' dedi.

  Tokat
 6. Eski Korgeneral İyidil tekrar tutuklandı

  Ankara 21. Ceza Mahkemesi, Eski Korgeneral Metin İyidil’in tutuklanmasına karar verdi.

  Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Metin İyidil, yargılandığı Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2018 yılının Nisan ayında 'anayasal düzeni ihlal' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

  İstinaf başvurusu üzerine dosyayı değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi ise İyidil hakkındaki hükmü kaldırarak, beraatine ve tahliyesine karar verdi.

  Tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı'nca yapılan itiraz, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21'inci Ceza Dairesi'nce incelenerek, İyidil hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Ardından İyidil, bu sabah Çankaya'daki evinde gözaltına alındı. İyidil, 21'inci Ceza Dairesi tarafından tekrar tutuklandı.

  Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Metin İyidil'e beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi üyeleri hakkında inceleme başlattı.

  HSK, mahkeme başkanının ve üyelerinin görev yerlerini değiştirdi.

 7. Eski Korgeneral İyidil hakkında beraat veren mahkemeye HSK soruşturması

  iyidil

  Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK), Eski Korgeneral Metin İyidil hakkında beraat kararı veren ve tahliye eden Ankara 20. Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerini görevden aldı, bu üç kişi hakkında inceleme başlattı.

  İyidil, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ndeki rolü nedeniyle Ankara 2. Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmış, istinaf başvurusunda Ankara 20. Ceza Mahkemesi beraat ve tahliye kararı vermişti.

  Bu karara savcılığın itiraz etmesi üzerine 21. Ceza Mahkemesi tarafından itiraz kabul edilmiş ve İyidil dün akşam tekrar gözaltına alınmıştı.

  OdaTV ve Independent Türkçe, İyidil ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in oğlu Batuhan Özdemir, gelini Aslı Özdemir ve İyidil’in avukatı Abdullah Kaya hakkında da gözaltı işlemi yapıldığını aktardı.

 8. Son dakikaMerkez Bankası faizi yüzde 12’den 11,25’e indirdi

  MErkez Bankası

  Merkez Bankası faiz oranını 75 baz puan indirdi.

  Böylece karar öncesi yüzde 12 olan faiz oranı yüzde 11,25’e düşürüldü.

  Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 11,25’e indirilmesine karar vermiştir.

  “Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.”

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz açıklaması: İnmesi gerekir dedik, hamdolsun indi, iniyor ve bugün de bir açıklama yapılacak

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen 2019 değerlendirme toplantısında konuşuyor:

  “75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz.

  “Atatürk Kültür Merkezi’ni 2020 yılı sonuna kadar inşallah tamamlıyoruz.

  “Dizi sektörümüz 2019’da 350 milyon dolarlık ihracat hacmiyle ABD’nin ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bugün 156 ülkede 500 milyon kişi bizim dizi ve filmlerimizi seyrediyor.

  “Milli gelirimizi dört kat artırdık. Küresel çaplı saldırıların sebep olduğu kur etkisiyle göstergeler bir parça gerilemiş olmakla birlikte hedeflerimizden asla vazgeçmedik.

  “Ülkemizi 2019’de yeniden yükselişe geçirdik. Faizin kademeli olarak aşağı inmesi için ihtiyaç duyduğu adımları attık. İnmesi gerekir dedik, hamdolsun indi, iniyor ve bugün de bir açıklama yapılacak.

  “Enflasyonun bu yıl yüzde 8,5’a, 2023’te de 4,9’a düşmesini hedefliyoruz.

  “2019’da ülkemiz yeniden büyüme dönemine girdi. Bu yıl yüzde 5 büyüme oranına ulaşarak yüzde 3,4’lük küresel büyüme beklentisinin üstüne çıkmayı hedefliyoruz.

  “Merkez Bankası’nın altın dahil rezervleri 105 milyar doların üstüne çıktı.

  “Piyasa faizlerinde ardı ardına indirimler yapılıyor. Ticari ve konut kredilerinde 15’er puan, ihtiyaç kredisinde 18 puan indirim oldu.

  “Yeniden yapılandırdığımız Yatırım Ortamını İyileştirme Yüksek Kurulumuz planlarını faaliyete geçiriyor.”

 10. Anadolu Ajansı’ndan Mısır’a çağrı: Çalışanlarımızı serbest bırakın

  AA
  Image caption: AA'nın Kahire'deki ofisi

  Anadolu Ajansı, Mısır polisinin Kahire ofisine yaptığı baskınla gözaltına alınan çalışanlarının serbest bırakılmasına yönelik bir yazılı çağrı yaptı:

  "AA, Kahire'deki ekibinin, objektif ve profesyonellik vasfına haiz olduğunu, herhangi bir mesleki ihlalde bulunmadığını vurgulamakta ve Mısır makamlarından, Hilmi Balcı, Hüseyin el-Kabbani, Hüseyin el-Abbas ve Abdelselam Muhammed'i derhal serbest bırakmasını istemektedir."

  Mısır polisi 14 Ocak’ta AA’nın dört çalışanını gözaltına almıştı.

  Bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüşen AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, konuyla ilgili şunları söyledi:

  “Sağolsunlar Sayın Dışişleri Bakanımız da ne gerekiyorsa derhal yapabileceklerini söyledi. Biz de kendilerine Mısır yönetimiyle özellikle darbe sonrası ilişkilerindeki seyrin, bizim ilişkilerimize de aynen yansıdığını söyledik. Bunlar bizim açımızdan şaşırtıcı şeyler değil fakat ofise girilmesi, bu kadar uzun kalınması bizim de alışık olduğumuz bir durum değil şeklinde bilgi verdim.”

  Kazancı, olayın çözülmesi için ilk 24 saat haber yapmadıklarını fakat daha fazla beklemelerinin mümkün olmadığını söyledi ve Mısır basınına sızdırılan haberlerde AA Kahire Ofisi’nin bir “hücre evi” olarak tasvir edildiğini belirtti.

 11. Fenerbahçe Sportif Direktörü Comolli istifa etti

  Comolli

  Fenerbahçe Spor Kulübü Sportif Direktörü Damien Comolli istifa etti.

  Fransız sportif direktör daha önce Arsenal, Tottenham ve Liverpool gibi takımların sportif direktörlüğünü yaptıktan sonra 2018’de Fenerbahçe’de göreve başlamıştı.

  İstifa haberini duyuran Anadolu Ajansı ve NTVSpor, istifanın gerekçesiyle ilgili bir bilgi paylaşmadı.

  Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "12 Haziran 2018'de kulübümüzde sportif direktör olarak göreve başlayan Sayın Damien Comolli bugün itibarıyla görevinden istifa etmiştir. Görev aldığı dönem boyunca özverili çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ediyor, gelecek kariyerinde başarılar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

  Fanatik gazetesi Fenerbahçe'nin ne kulübün verdiği telefondan ne de şahsi hattından Comolli'ye ulaşılabildiğini yazdı.

  Fransız futbol adamının akşam saatlerinde İstanbul'dan ayrılacağı ve anlaşmasının feshi için avukatlarından haber beklediği belirtiliyor.

 12. Borsa İstanbul’da tüm zamanların rekoru: 122 bin 482

  borsa

  Borsa İstanbul’da bu hafta tüm zamanların en yüksek kapanışını yapan BIST 100 endeksi bugün de güne yükselişle başladı.

  Endeks gün içinde 122 bin 482 puanla tüm zamanların rekorunu kırdı.

  Endeks TSİ 12.00 itibarıyla, yüzde 1 artışla 122 bin 222 puanda.

 13. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2019 Türkiye için yıkılış yılı olarak görülmüştü, şükürler olsun ki biz yeniden yükseliş yılına dönüştürdük

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da 2019 yılı değerlendirme toplantısında konuşuyor:

  “Çok büyük bedeller ödedik, acı tuzaklarla karşılaştık ama hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. 2019 bu sıkıntıları tüm ağırlığıyla hissettiğimiz bir yıl oldu.

  “2019 yılı Türkiye için yıkılış ve teslim oluş yılı olarak öngörülmüştü. Rabbimize şükürler olsun ki biz 2019’u yeniden yükseliş yılına dönüştürdük.

  “Uluslararası alanda haklarımıza sahip çıkarak yeni bir şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu büyük milletin destan yazmaya devam edeceğini göstereceğimiz bir yıla giriyoruz.

  “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin birinci yılı vesilesiyle bir değerlendirme yaptık ve sorunların yüzde 98’inin sistemden değil, eski sistemden kalan alışkanlıklardan kaynaklandığını gördük.

  “2019 icraat programlarında yer alan 1451 eylemin 1161’ini tamamladığımızı görüyoruz.”

 14. 2020’nin ilk altı ayı için bedelli askerlik fiyatı belirlendi: 35 bin 54 TL

  askerler

  Milli Savunma Bakanlığı, 2020’nin ilk altı ayında yapılacak bedelli askerlik başvurularında ücretin 35 bin 54 TL olacağını duyurdu.

  Aynı zaman dilimi için, yurt dışında yaşayanların dövizle askerlik için ödeyecekleri para ise 5 bin 261 euro 9 sent (34 bin 557 TL) olarak belirlendi.

 15. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Elektrikli otomobil için 1 milyon şarj istasyonu kurulacak

  Londra sokaklarında sıklıkla görülen elektrikli şarj istasyonlarından biri
  Image caption: Londra sokaklarında sıklıkla görülen elektrikli şarj istasyonlarından biri

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan’dan Avrupa’ya gaz taşıyacak TANAP hattında gaz akışının bu yıl içinde başlayacağını açıkladı.

  Türkiye’nin günlük petrol üretimini 50 bin varili Türkiye Petrolleri, 10 bin varili de özel sektör olmak üzere 60 bin varile çıkardığını belirten Dönmez, bunun 50 yılın rekoru olduğunu aktardı.

  Anadolu Ajansı'na konuşan Dönmez altın üretimini de benzer bir şekilde artırdıklarını, 38 ton altın üretildiğini, buna karşılık 130-160 ton arası da altın ithal edildiğini söyledi ve ekledi:

  “Yurtdışında bazı ülkelerden altın arama ruhsatı aldık. Bunlar arasında Sudan ve Özbekistan da var. Bu işi artık biz biliyoruz.

  “38 ton altını üretmeyip ithal etseydik 1,8 milyar dolar ödeyecektik.”

  Dönmez, yerli elektrikli otomobil piyasaya çıkmadan önce ülke genelinde 1 milyon şarj istasyonu kurulacağını anlattı.

  İnsanların işyerlerinde 8-10 saatte elektrik altyapısını zorlamadan araçlarını şarj edebileceğini belirten Dönmez, hızlı şarj istasyonları için elektrik altyapısının hazırlanması gerektiğini söyledi:

  “Bizim hedefimiz araçlar piyasaya çıkmadan önce 1 milyon yavaş, orta hızlı ve hızlı şarj istasyonlarını kurmak. Yaygınlık bu araçların kullanımını çok kolaylaştıracak.

  “Akaryakıt istasyonlarının şarj istasyonu kurmasına izin vereceğiz. Serbest girişimcinin istasyon kurmadığı ilçelerde bazı benzincilere şarj istasyonu kurmayı zorunlu kılabiliriz. AVM’lerde otoparklar hazır, oralara zorunlu kılabiliriz.”

  Dönmez, Türkiye’nin eskiden ithal ettiği güneş paneli ve rüzgar türbini gibi yenilenebilir enerji üretim araçlarını artık ihraç etmeye başladığını söyledi.

 16. Bursa’da 700 polisle uyuşturucu operasyonu

  operasyon

  Bursa'da Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Özel Harekat polislerinin de katıldığı şafak operasyonunda çok sayıda adrese baskın düzenledi.

  DHA’nın haberine göre çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.

  Ajans, narkotik köpeklerin de kullanıldığı operasyonda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildiğini aktardı.

 17. Hakkari’de iki asker hayatını kaybetti, iki asker yaralandı

  asker

  Milli Savunma Bakanlığı, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde atış talimi sırasında iki askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada olayın dün gerçekleştiği ve iki askerin de yaralandığı belirtildi:

  "Hakkari Çukurca bölgesinde 15 Ocak 2020 tarihinde atış eğitimi esnasında meydana gelen kazada iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye kaldırılarak tedavilerine başlanmıştır.

  “Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

 18. İstanbul Sultangazi’de işçilerin kaldığı konteynerde yangın: 1 kişi hayatını kaybetti

  ambulans

  İstanbul Sultangazi’de işçilerin kaldığı konteynırda çıkan yangında 1 işçi yanarak hayatını kaybetti.

  Olay, Yunus Emre Mahallesi Lütfi Aytaç Bulvarı üzerine bulunan bir inşaat alanında 02:00 sıralarında meydana geldi.

  DHA’nın haberine göre işçilerin kaldığı konteynerde henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı.

  Yangını fark ettikten sonra konteynerde kalan işçileri uyaran Mert Şen adlı işçi, bulunduğu konteynerin penceresinin küçük olmasından dolayı dışarıya çıkamadı.

  Kısa sürede konteyneri saran alevler arasında kalan Şen, hayatını kaybetti.

  Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.