Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Somali'deki bombalı saldırıda yaralanan 4 Türk ve 6 Somalili Türkiye'ye getirildi

  Somali

  Somali'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yaralanan 4'ü Türk, 6'sı Somalili10 kişi, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakla Ankara'ya getirildi.

  Yaralıları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşıladı. Bakan Koca gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Somali'de düzenlenen saldırının Türk şirketine ait şantiyeye yönelik yapıldığını söyledi ve şu bilgileri verdi:

  Quote Message: 17 kişi yaralanmıştı ve bunların 6'sı Türk vatandaşı, 11'i Somali vatandaşıydı. 17 kişinin hepsi Mogadişu'daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanemizde tedavi altına alındı. İlk tedavisi yapılan 6 Türk hastamızdan 2 tanesi taburcu edildi. 4 hastamızın ilk müdahaleleri de yapıldı. Bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dün gece Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait A400 uçak ambulansa çevrilerek hızla Somali'ye gönderildi. Sabahın erken saatlerinde oradaki tedavileri hızla yapılarak, tedavisinin Türkiye'de devam etmesini uygun gördüğümüz hastaları uçakta ziyaret ettim. Toplam 17 hastanın 10 tanesini Türkiye'ye getirmiş olduk."
 2. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Davos'ta gündemi değerlendirdi: Amacımız Libya'da kalıcı ateşkesi tesis etmek

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ekonomik Forumu dolayısıyla bulunduğu İsviçre'nin Davos kentinde NTV televizyonunda gündemi değerlendirdi.

  Quote Message: Amacımız, Libya'da kalıcı bir ateşkesi tesis etmek ve daha sonrasında da siyasi sürece hız vermek.
  Quote Message: Hafter siyasi sürece, yola inanıyor mu inanmıyor mu? Çözüm istiyor mu istemiyor mu? Siyasi çözüm mü istiyor yoksa askeri çözüm mü? Bugüne kadarki tüm tutumları askeri çözüm istediğine işaret ediyor. Bir an önce Hafter'in de bu çizgiye gelmesi lazım. Uluslararası toplumun bu çağrılarına somut ve olumlu cevap vermesi gerekiyor ki sahadaki sükunet devam etsin ve Libya'nın birliği korunsun.
  Quote Message: Tercihimiz tabii, Suriyeli, yerinden edilmiş insanlara Suriye içerisinde, İdlib sınırları içinde bir şeyler yapabilmek. Tüm hazırlıklarımız da buna göre yapılıyor. İçeride özellikle bu kış şartlarında yağmurda sadece çadırdan değil de, briketlerden duvarlar örerek daha sağlıklı ve iyi bir şekilde insanların barınabileceği yapıların, kampların kurulması yönünde çalışma yapıyoruz.
  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Davos'ta gündemi değerlendirdi: Amacımız Libya'da kalıcı ateşkesi tesis etmek
 3. Çin'den Türkiye'ye yolcu taşıyan havayollarına virüs uyarısı yapıldı

  Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Çin'de ortaya çıkan virüs nedeniyle bu ülkeden İstanbul'a uçuşu olan havayolu şirketlerini gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

  Çin'den yolcu taşıyan havayolu şirketleri ile yer hizmeti veren firmaları uyaran yetkililer, virüsün belirtilerini ve önlemlerini düzenledikleri toplantı ile anlattı.

  DHA'nın haberine göre uçakta virüslü yolcunun tespit edilmesi durumunda ilk olarak yolcunun havalimanında özel kıyafetli ekipler tarafından alınarak karantina odasına götürüleceği, buradaki işlemlerin ardından ilgili sağlık kurumlarına gönderileceği öğrenildi.

  Ayrıca havayolu yöneticilerinden böyle bir vaka ile karşılaşmaları halinde hemen Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü yetkililerine bilgi verilmesi istendi.

  THY'nin Çin'den İstanbul'a yaptığı seferlerde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı öğrenildi.

  Çin'den İstanbul'a THY'nin yanı sıra Çin Güney Havayolları (China Southern Airlines) ile Sichuan Airlines tarifeli sefer gerçekleştiriyor.

  6 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni virüs ciddi akciğer rahatsızlıklarına yol açıyor ve şimdiden iki farklı ülkeye de yayılmış durumda.

  İlk kez Aralık ayında görülen virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 6'ya çıktı.

  Çinli yetkililer virüse yakalanan 200'den fazla kişi tespit ettiklerini duyurdu.

  Havayolu
 4. Görevden ayrılmaya hazırlanan Sadi Güven: Oy zarfları kaldırılsın, biyometrik kimlikle oy kullanılsın

  Sadi Güven

  24 Ocak’ta görev süresinin dolmasıyla YSK Başkanlığından ayrılacak olan Sadi Güven, Anadolu Ajansı'na 7 yıllık görev süresini değerlendirdi ve gelecekteki seçimler için önerilerde bulundu.

  "Türkiye'de seçim ne kadar tartışılırsa tartışılsın seçim güvenliği açısından dünyanın en iyilerinden birisiyiz" diyen Güven, oy zarflarının kaldırılması önerisinde bulundu.

  Güven, biyometrik kimlik uygulaması ve yurt dışında vatandaşların bulunduğu yerde oy kullanabilmesi gibi uygulamalara YSK’nın hazır olduğunu söyledi.

  Güven önerilerini şöyle sıraladı:

  Quote Message: Biyometrik kimlik uygulamasına bizim de geçmemiz gerekir. YSK buna hazır. Oy kullanmaya gelen kişinin biyometrik kimliğini gösterdiğinde, bilgisayarla kimin oy kullanmaya geldiğini müşahitlerin, sandık kurulu üyelerinin, vatandaşların kontrol imkanı olacaktır. Biyometrik kimlik uygulamasının bir an önce tamamlanması gerekir. Yurt dışında bu rahat bir şekilde kullanılıyor."
  Quote Message: Dünyanın birçok yerinde zarf uygulaması kaldırıldı. Yasal mevzuat değişikliğiyle, sandıkların dışarıdan içerisi görünmeyecek şekle getirilmesi suretiyle zarfın kaldırılması gerekir. Böylece, zarflar nedeniyle oyların iptali ortadan kalkar. Dünyanın hiçbir yerinde artık bu yok. Bunun düzeltilmesi gerekir."
  Quote Message: Yasal değişiklik yapılırsa halk oylamasında, Cumhurbaşkanlığı seçiminde mekandan bağımsız, vatandaş seçim günü neredeyse orada oyunu kullanabilir. Yasal değişiklik gerçekleşirse YSK böyle bir uygulamayı yapmaya hazır. Altyapımız hazır. Türkiye'nin artık bunu düşünmesi gerekir.”
 5. CHP'den asgari ücretli ve emeklilerin ekonomik durumuna dair çalışma: 'Kira ve faturalardan sonra sadece ekmek alabilecek para kalıyor'

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba düzenlediği basın toplantısında, asgari ücretlilerin ve emeklilerin kirayı ve faturaları ödemesinin ardından maaşlarından arta kalan parayla temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını kaydetti.

  CHP tarafından yapılan çalışmanın sonuçlarını açıklayan Ağbaba, “Kira ve faturalardan sonra emeklinin ve asgari ücretlinin elinde sadece ekmek alabilecek para kalıyor” dedi.

  Ağbaba, “5 kişilik bir aile günde 3 öğün bir çay içse, bir simit yese, aylık 1500 TL gideri var. 1500 TL’ye kirayı ve faturaları eklesen, 3251 TL yapıyor. Asgari ücretli eksi 1000 TL’de, en düşük işçi emeklisi eksi 2000 TL’de, en düşük memur emeklisi yaklaşık eksi 750 TL’de. Türkiye’nin hali bu” diye konuştu.

  Ağbaba açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

  • "Türkiye’de kişi başı aylık geliri 673 TL’nin altında olan kişi sayısı 8 milyon 641. Ayda 1000 TL’nin altında gelire sahip dul ve yetim sayısı 847 bin 643. Ayda 2000 TL’nin altında geliri olan emeklilerin sayısı 6 milyon 851."
  • "2019 yılının ilk 9 ayında elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen hane sayısı 3 milyon 565 bin 784. Dört ile çarparsak 16 milyon insanın elektriği kesilmiş. Aynı dönemde borcunu ödeyemediği için doğalgazı kesilen hane sayısı 710 bin 564."
  View more on twitter
 6. İçişleri Bakanlığı: 2019'da kaçakçılık suçundan 501 kişi tutuklandı

  Kaçakçılık

  İçişleri Bakanlığı, emniyet ve jandarma birimlerince geçen yıl kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında düzenlenen 11 bin 300 operasyonda, 501 kişinin tutuklandığını açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele (KOM) birimlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda, 17 bin 683 şüpheli gözaltına alındı, bu kişilerden 501'i tutuklandı.

  İçki kaçakçılığı operasyonları öne çıktı

  • Kaçakçılık suçlarına karşı düzenlenen operasyonlar arasında 2 bin 86 operasyonla içki kaçakçılığı öne çıktı. Söz konusu operasyonlarda, gözaltına alınan 3 bin 283 şüpheliden 157'si tutuklandı. Bu alanda geçen yıl düzenlenen operasyon sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 55, şüpheli sayısı yüzde 57 arttı. Operasyonlarda, 420 bin şişe ve 795 bin litre kaçak içki ele geçirildi.
  • 179 milyon makaron, 304 ton nargile, pipo, kıyılmış tütün, 411 bin puro, yaklaşık 9 milyon paket kaçak sigara, 8 milyon doldurulmuş makaron da operasyonlarda ele geçirildi. Geçen yıl bir önceki yıla göre, ele geçirilen tütün miktarında yüzde 72, puro miktarında yüzde 11, makaron miktarında yüzde 271'lik artış yaşandı.
  • Kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılarına yönelik geçen yıl 695 operasyon düzenlendi. Ekiplerce yakalanan 1296 şüpheliden 31'i tutuklanarak cezaevine konuldu. Yapılan aramalarda, 53 bin tarihi eser, 695 nesli tükenmekte olan hayvan ve bitki ele geçirildi. Geçen yıl bir önceki yıla göre operasyon sayısı yüzde 15 arttı.
  • Geçen yıl akaryakıt kaçakçılığına yönelik 553 operasyon düzenleyen ekipler, 975 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerden 37'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Operasyonlarda, 5 milyon 588 bin 101 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi. Operasyonlarda 2018 yılına göre yüzde 68 artış oldu.
  • Operasyonlarda, yasa dışı yollardan ülkeye getirilen 102 bin cep telefonu ve 23 milyon ilaç, hap ele geçirildi. Geçen yıl bir önceki yıla göre, şüpheli sayısı yüzde 16, ele geçirilen cep telefonu miktarı yüzde 20, ilaç ve hap miktarı yüzde 324 arttı.
 7. Fiyatı 3 bin 500 lirayı aşan ithal cep telefonlarında taksit sayısı 6 aydan 3 aya indirildi

  "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu satışlarında taksit sayısı 6’dan 3’e düştü.

  cep tel
 8. Gülen yapılanması soruşturmalarında 38 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

  Adana merkezli 5 ilde Fetullah Gülen yapılanmasına yönelik şafak vakti operasyon düzenlendi. Aralarında eski polislerin de olduğu 22 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu operasyonda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.

  Ankara merkezli 7 ilde ise, Fetullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 5'i ihraç 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

 9. Doğu Karadeniz’de kuvvetli yağış, Marmara ve iç kesimlerde kar bekleniyor

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün duyurusuna göre, bugün ülke genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak.

  Yağışların kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, Marmara Bölgesi ile iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor.

  Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde ise kuvvetli yağış bekleniyor.

  Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

  Kar