Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Beşiktaş, teknik direktör Abdullah Avcı ile yollarını ayırma kararı verdi

  Abdullah Avcı daha önce Başakşehir ve Milli Takım'ı yönetmişti
  Image caption: Abdullah Avcı daha önce Başakşehir ve Milli Takım'ı yönetmişti

  Beşiktaş Yönetim Kurulu, futbol takımının teknik direktörü Abdullah Avcı ile yollarını ayırma kararı aldı.

  Kulüp bu gelişmeyi Twitter adresinden duyurdu.

  Avcı, Çarşamba günü Beşiktaş’ın evinde Büyükşehir Belediye Erzurumspor’dan 3 gol yiyerek Ziraat Türkiye Kupası’ndan elenmesi sonrası taraftar tarafından eleştirilmişti.

  Beşiktaş’ın son 8 resmi maçta 7 mağlubiyet, alması ve TFF 1. Lig ekibi Erzurumspor’dan iki maçta 6 gol yemesi, yönetimin bu kararında etkili oldu.

  Türk spor basını, mali kriz nedeniyle transfer imkanı bulunmayan Beşiktaş’ta Başkan Ahmet Nur Çebi ve ekibinin sezon sonuna kadar yardımcı antrenör Gökhan Keskin ile yola devam etmesinin güçlü bir ihtimal olduğunu aktarıyor.

 2. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Arda Turan transferine neden "hayır" dediklerini açıkladı

  Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Arda Turan'ın kulübe transferine neden "hayır" dediklerini açıkladı ve kararın yönetim kuruluna ait olduğunu söyledi.

  Toplantının Ardan Turan ekseninde gelişen tartışmalar nedeniyle yapıldığını söyleyen Cengiz, "Sayın hocamızın bu söyleminden bu yana sizlere canlı yayında açıkladığım tek bir şey var. Bu futbolcu gündemimizde yok ve bize intikal eden resmi bir şey yok" dedi.

  Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, Arda'nın transfer edilmesi için yönetimle görüştüğünü ancak bu talebinin kabul edilmediğini açıklamıştı.

  Galatasaray Başkanı Cengiz konu ile ilgili şunları söyledi:

  Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz
  Quote Message: Biz teknik kadronun istediği hiçbir şeye hayır demedik. Arda konusuna gelene kadar. Biz camianın yansımasıyız, camia ve taraftar ne diyor biz ona bakarız. Arda ile ilgili süreç içerisinde gelmiş bir şey yok. Sadece konuşarak ve sosyal medya üzerinden gerçekçi olmadan bir futbolcu transferi ile ilk defa karşılaşıyorum. Sayın hocamıza hem telefon ile hem yüz yüze gündemimizde olmadığını söyledim. Arda Turan şu an ki transfer gündemimizde yok. Ben hep bu konu hakkında konuşmaktan bıktım. Bu konunun kapanmasını istiyorum. Bizde artık yönetim olarak çıkan haberlerden çok rahatsızız. Arda Galatasaray'a büyük emekler vermiş, katkılar vermiş ve Galatasaray sayesinde buralara gitmiş bir kardeşimiz. Ona yaşamında hayırlı, sağlıklı yıllar diliyorum"
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü: Hafter'in ateşkesi kabul ettiğine inanmıyorum

  merkel ve erdoğan

  Ankara'da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sonrası soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'nın doğusunu kontrol altında tutan General Hafter'in ateşkesi kabul ettiğine inanmadığını söyledi.

  Angela Merkel ise Libya konusunda çok kırılgan bir denge olduğunu savundu.

  İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı yapan iki lider, ağırlıkla Libya olmak üzere, İdlib'deki durum ve AB ile müzakerelere ilişkin de soruları yanıtladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya konusuda, "Sarrac'ı yalnız bırakmayacağız, kendilerine elimizden gelen desteği vermekte kararlıyız" mesajını verdi.

  General Hafter'in ateşkesi kabul ettiğine inanmadığını söyleyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  "Hafter'e desteklerin arkasında Abu Dabi yönetimi var, Mısır var. Bunlar silah desteğini veriyorlar ve Wagner yine bu işin arkasında var. Bütün bunlar olurken 500 yıllık maziye sahip olan Türkiye'yi Libya'ya davet eden bu dostlara bizim 'hayır' dememiz zaten mümkün değildi"

  Erdoğan, Ulusal Mutabakat Hükümetine destek vermenin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı gereğince bir yükümlülük olduğunu da savundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'da yapılması planlanan ikinci Libya zirvesinin ise Şubat ayından Mart ayına çekilebileceğini de söyledi.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Berlin süreci sonrası kırılgan bir denge bulunduğunu söyledi.

  Merkel, Hafter'in 55 maddeyi kabul ettiğini söylediğini ama metni imzalamadığını da kaydetti.

  Angela Merkel, İdlib ve Suriyeli mülteciler başlığında ise Türkiye'ye AB fonlarından "3 artı 3 milyar avroluk desteğin dışında destek verilebileceğini" açıkladı.

  'Basın özgürlüğü konusundaki hassasiyetimi bilen bilir'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki Alman gazetecilerin çalışma izinleri üzerinden gelen bir soruya da yanıt verdi:

  Almanya ile iyi ilişkilerimizden rahatsız olan bazı kesimler, bu rutin değerlendirmeyi Alman gazetecilere akreditasyon verilmediği yönünde yansıtıldığını görüyoruz. Böyle bir çifte standart yoktur.

  Basın özgürlüğü konusundaki hassasiyetimi bilenler bilir ve İletişim Başkanım da bu konularda hassastır.

 4. Merkel: Alman şirketleri Gümrük Birliği’nin modernizasyonuyla ilişkilerin iyileşebileceğini söyledi

  Merkel

  Bu sabah Türkiye’deki Alman Ticaret Odası ile yaptığım görüşmede alman şirketlerinin mesleki eğitime katkı sağlayabileceğini konuştuk.

  Ticari ve ekonomik ilişkilerimize dair ortak bir komisyonla katkı sağlayabileceğimizi söyledik.

  Türkiye’de tutuklu bulunan veya yurtdışına çıkış yasağı olan Alman vatandaşlarını görüşmeye niyetli olduğumuzu ifade ettik.

  Türkiye’nin Alman gazetecilerin akreditasyonlarını vermesi de konulardan biriydi.

  İdlib’deki insanların çadırlarda barındığını, onlara yardım etmek istediğimizi söyledik.

  Sahil güvenlik konusunda da bazı maddi destekler olacak.

  Alman şirketleri de Gümrük Birliği’nin modernizasyonu kapsamında ilişkilerin daha iyi olabileceğini söylediler ve burada önemli konular var: Kıbrıs ve Yunanistan gibi konuları ikili olarak ele almamız lazım.

  Suriye’deki siyasi konuları ele aldık.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı, Türkiye - AB ilişkileri açısından önemli bir fırsat

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Angela Merkel ile ortak basın toplantısında konuşuyor:

  "Akademik işbirliğimiz de dahil olmak üzere ikili ilişkilerimizi görüştük. Başta Libya ve Suriye olmak üzere fikir alışverişinde bulunduk.

  "Yenilenebilir enerji, dijitalleşme ve yapay zeka gibi konularda ciddi bir potansiyelimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemde AB’den beklentilerimizi aktardım. AB Temmuz ayından itibaren dönem başkanlığını üstlenecek.

  "Bunun Türkiye – AB ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından önemli bir fırsat teşkil edeceğini düşünüyoruz. Barış Pınarı Harekatımızı bahane eden terör örgütü yandaşları Almanya’da saldırılar düzenlediler. Bunları bir kez daha lanetliyorum. Bunların görmezden gelinmesini kabul etmek mümkün değildir.

  "Türkiye ve Almanya göç konusunda AB’nin yükünün büyük bir bölümünü üstlenmiş durumdadır. AB’nin Suriyelilere daha fazla yardım etmesi gerekir.

  "İdlib rejimin ağır saldırılarına maruz kalmaktadır. İnsani dramı hafifletmek için elimizden gelen çabayı sergiliyoruz. Barınma konusunda neler yaptığımızı anlattık. Herkesin rejim üzerinde baskı kurması gerekmektedir.

  "Libya’da çözüm çabalarına destek sağlamasından ötürü teşekkür ediyorum. Askeri bir çözüm olacağını düşünmüyoruz.

  "Darbeci Hafter’in son günlerde saldırılarını artırması, çözüm istemediğini göstermektedir. Destek nedeniyle şımarmıştır."

 6. YSK’nın yeni başkanı Yargıtay 22. Hukuk Dairesi Üyesi Muharrem Akkaya oldu

  Eski başkan Sadi Güven ve yeni başkan Muharrem Akkaya
  Image caption: Eski başkan Sadi Güven ve yeni başkan Muharrem Akkaya

  Yargıtay 22. Hukuk Dairesi Üyesi Muharrem Akkaya, Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni başkanı oldu.

  Kararın açıklanmasının ardından eski başkan Sadi Güven ve yeni başkan Muharrem Akkaya birlikte kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

  Güven, “Yöneticilerimize huzurunuzda teşekkür etmek istiyoruz. Biz 7 sene içinde 8 seçimi çok yoğun bir şekilde yaşadık. Basına da bir mesajım var, seçim döneminde vermek istediğim mesajları sizler aracılığıyla ilettim. Bu önemli görevi yerine getirdiniz, size teşekkür ediyorum” dedi.

  Güven, “Bir pişmanlığınız var mı?” sorusuna “Onlara hep cevap verdim, şu anda onun zamanı değil” yanıtını verdi ve emeklilik planında dinlenmek olduğunu söyledi.

  Muharrem Akkaya ise “Yüksek Kurul oylarıyla beni buraya layık gördü. Bu önemli bir görev, ben de inşallah başkanım gibi onurlu bir şekilde tamamlayıp bitirebilirim” dedi ve ekledi:

  “Sayın başkanım gibi 40 yılı aşkın bir süredir teşkilatımızda hakimlik yapmış, müsteşar yardımcılığı, Yargıtay üyeliği ve YSK başkanlığı yapmış bir kişiden görevi devraldığımız için onur ve gurur duyuyorum.”

  Akkaya, “YSK uzun süredir güvenilirlik açısından tartışılıyordu. Kamuoyuna bir güven yenilemesi anlamında bir planınız var mı” sorusuna ise “Seçim süreci başladığında kurulla beraber ne gerekiyorsa yaparız” diye cevap verdi.

 7. Van’da hastanenin demir tentesi kar yağışının ardından çöktü: Dokuz yaralı

  Van Hastane
  Image caption: Hastanenin uydu görüntüsü

  Van’da etkili olan yoğun kar yağışının ardından Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasının girişindeki demir tente çöktü.

  Olayda dokuz kişi yaralandı. Hastane başhekimi yaralılardan ikisinin orta derece olduğunu söyledi ve “Ağır durumları yok ancak takip etmemiz gerekir” dedi.

  Yaralılar hastanenin acil servisine kaldırıldı.

  Yerel Van Postası gazetesi, il genelinde etkili olan kar nedeniyle 579 mahalle ve mezra yolunun ulaşıma kapandığını, uçak seferlerinin de iptal edildiğini aktarıyor.

 8. Türkiye Gazeteciler Sendikası: Yüzlerce gazetecinin basın kartı iptal edildi, İletişim Başkanlığı bir an önce konuya açıklık getirmeli

  TGS

  Türkiye Gazeteciler Sendikası yüzlerce gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı.

  Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan bu konuda bir açıklama yapılmadığını, aramalara yanıt verilmediğini söyledi.

  “Kartı iptal edilen gazeteciler arasında sürekli basın kartı taşıyanlardan meslek örgütü temsilcilerine, yerel medya çalışanlarına kadar yüzlerce gazeteci var” diyen Durmuş, bu kararla özellikle Ankara’daki gazetecilerin işini yapamaz hale geldiğini belirtti:

  “Özellikle Ankara’da basın kartı iptal edilen gazeteciler için ise durum biraz daha karmaşık hale geldi. Meclise, Bakanlıklara giremez, siyasi parti temsilcilerini takip edemez hale gelen gazeteciler işlerini yapamaz durumda. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı'nın bir an önce bu konuya açıklık getirmek zorundadır. Yıllardır bu kartı taşıyan gazetecilere kartlarının neden yenilenmediğini, iptal edilme gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorundadır."

  CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer de “Gazeteciler mesleklerini yapmak, halka gerçekleri aktarmak için mecbur bırakıldıkları basın kartından fiilen mahkum bırakılıyor” dedi.

 9. Sağlık Bakanı Koca’dan koronavirüs açıklaması: Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok

  Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs hakkında bir açıklama yaptı.

  Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyen Koca, “Çarşamba gecesi İstanbul Büyükçekmece’de bulantı, baş ağrısı ve halsizlik nedeniyle hastaneye başvuran Çin uyruklu bir kişi Vuhan’dan geldiği öğrenilince tedbiren diğer hastalardan izole edildi” dedi.

  Hastanın genel durumunun iyi olmasına rağmen seyahat geçmişi nedeniyle şüpheli vaka olarak ele alındığını ve 36 saatlik izolasyonun ardından özel ambulansla Çin’e geri gönderildiğini söyleyen Koca, hastanın klinik bulgularında bir bozulma görülmediğini de ekledi:

  “Dünya Sağlık Örgütü’ne de numuneler gönderdik. Sonuçlanınca açıklamamızı yapacağız.

  “Bu kişinin korunmasız yakın temasta olduğu kişileri taramadan geçiriyoruz. Her ihtimale karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz.

  “Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok.

  “Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etmek için erken olduğunu söyledi ama biz önlemlerimizi hayata geçirmeye başladık.

  “Uluslararası kuruluşlarla birlikte durumu yakından takip ediyoruz. Bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerini devreye soktuk. Şu ana kadar havalimanındaki taramalarda herhangi bir şüpheli vakaya rastlamadık.

  “Şunu da unutmamak lazım: Sıradan grip de benzer semptomlara yol açabilir. Basından bu konuda sorumlu davranmasını bekliyoruz.

  “Enfeksiyon belirtileri arasında ateş, öksürük ve solunum güçlüğü bulunabiliyor, daha ciddi vakalarda zatürre ve böbrek yetmezliği görülebiliyor.

  “Dünya Sağlık Örgütü hastalığın insanlar arasında bulaşma hızının diğer hastalıklara göre oldukça düşük olduğunu açıkladı. Yüzeylerde uzun süre yaşamadığı ve dış ortama dayanıklı olmadığını biliyoruz.”

 10. Kılıçdaroğlu: Hainler Uğur Mumcu’yu yok etmeye çalıştı ama o düşünceleriyle yaşıyor

  Gazeteci Uğur Mumcu, katledilişinin 27. yılında sevenleri tarafından anılıyor.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 27 yıl önce Ankara’da öldürülen gazeteci Uğur Mumcu’nun anma töreninde “Hainler onu yok etmeye çalıştılar ama o düşünceleriyle yaşıyor” dedi.

  “Uğur Mumcu insan olmanın ötesinde inanılmaz bir kişiliktir, bir bilim insanıdır, bir gazetecidir, bir aydındır, bir emekçidir, bir Kuvayı Milliyecidir” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, Mumcu’nun istediği Türkiye’nin yolsuzluklardan arınmış, demokratik bir Türkiye olduğunu, kendilerinin de aynı amaç için mücadele ettiklerini söyledi.

  #UğurMumcu etiketi sosyal medyada da en çok paylaşılanlar arasında yer aldı.

  Uğur Mumcu’nın kızı Özge Aybars Mumcu, babası için 26 yıl önce yapılan ilk anmanın fotoğrafını paylaştı.

  View more on twitter

  Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu ise babasının gazeteciliğini anlattığı bir videoyu paylaştı.

  View more on twitter

  Sınır Tanımayan Gazeteciler de Mumcu’yu anarken, 5 sanığın yargılandığı Umut Davası’nın bir sonraki duruşmasının 20 Mart’ta olduğunu hatırlattı.

  View more on twitter
 11. DHA: Dün akşam hastaneye kaldırılan Deniz Baykal’ın sağlık durumu iyiye gidiyor

  baykal

  CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, önceki gün akşam saatlerinde Ankara'daki evinde rahatsızlanması üzerine Ankara Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı.

  Baykal, solunum yolu enfeksiyonu teşhisiyle hastanede tedavi altına alındı.

  DHA, Baykal'ın tedavisinin devam ettiğini, sağlık durumunun iyiye gittiğini aktardı.

  Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da dün Baykal'ı hastanede ziyaret ederek, sağlık durumu hakkında bilgi aldığı öğrenildi.

  Deniz Baykal 2017’de beyin kanaması geçirmesi sonucu hastaneye kaldırılmış, uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra fizik tedavi gördükten sonra taburcu olmuştu.

  Baykal taburcu olduktan sonra tekerlekli sandalye ile TBMM'ye giderek yemin etmişti.

 12. Evrensel: Çalışanlarımızın basın kartı iptal edildi

  İletişim Başkanlığı

  Evrensel gazetesi, çalışanlarının basın kartlarının iptal edildiğini duyurdu.

  Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş da basın kartı iptal edilenler arasında.

  Basın kartları, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı İletişim Başkanlığı tarafından veriliyor.

  Basın kartı olmayan gazeteciler, TBMM’ye girmek, sokakta eylemleri takip etmek, adliyelerde dava izlemek ve akreditasyon gereken etkinliklere katılmak gibi faaliyetlerde zorluklar yaşıyor.

  Evrensel, kartları iptal edilenler arasında sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer, sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, sorumlu müdürlükten sonra görev değişikliğinde haber editörü olan Vural Nasuhbeyoğlu, muhabirlik sonrası görev değişikliğinde sorumlu yazı işleri müdürü olan Görkem Kınacı, Sayfa Editörü İskender Bayhan, Haber Redaktörü Şükrü Taş, foto muhabiri Sevil Atar ve muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir, Nazire Yaşar ve yazar Erol Aral bulunduğunu duyurdu.

  Evrensel gazetesi, çalışanlarının önceki gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının "Basın Kartı Sorgulama" bölümünde kartlarının karşısında iptal edildi yazısını gördüklerini, bunun üzerine aradıkları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Destek Hattı’nın bütün gün telefonlara bakmaması nedeniyle gerekçelerini de öğrenemediklerini aktardı.

  Basın kartı yönetmeliği 2018’de değiştirilmiş ve muhalefet tarafından siyasi gerekçelerle basın kartı vermemeye imkan tanıyacağı nedeniyle eleştirilmişti.

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise eleştirilerin ardından “Bazı basın mensuplarının basın kartlarının bilinçli olarak bekletildiğini, amacın da gazetecileri yıpratmak olduğunu iddia etmek, bilgi kirliliğinden beslenen çevreler dışında kimseye fayda getirmeyecek bir karalama operasyonunun ürünüdür. Yeni Basın kartı yönetmeliği ilk günlerden itibaren statükocu yorumlara maruz kalmıştır. Varsayımlar, çelişkiler, muğlak cümleler, asılsız ve delilsiz iddialarla gündemi meşgul etmek politik mühendisliktir, art niyetli çabalardır” demişti.

 13. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Beklentimiz ülkemizin beyin göçünün çekim merkezine dönüşmesidir

  erdoğan ve merkel kurdele keserken

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Beykoz’daki Türk – Alman Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılında konuştu:

  “Sadece yurt dışına gitmiş vatandaşlarımızın değil diğer ülkelerde yetişmiş bilim adamlarının, akademisyenlerin de ülkemize gelmesinin yolunu açıyoruz.

  “Beklentimiz, ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için de cazip hale gelmesi, diğer bir deyişle beyin göçünün çekim merkezlerinden biri durumuna dönüşmesidir.

  “Aynı şekilde Türk – Japon Üniversitesi, Türk – İtalyan Üniversitesi gibi üniversitelerin kurulmasını hedefliyoruz.

  “Ülkemizde daha fazla Alman vatandaşının yüksek öğrenim görmesini arzuladığımızı vurgulamak isterim.”

 14. Merkel Türkiye’de: Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir

  Merkel

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün gece gittiği Türkiye’de bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Türk – Alman Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılışına katıldı.

  Merkel, orada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  “Bu üniversite Türkiye’nin önemli teşvikleriyle hayata geçti.

  “Alman bilim adamları nasyonel sosyalizm döneminde Türkiye’ye sığındılar. Bunlar arasında mimarlar, belediye başkanları var.

  “Türkiye bugün de milyonlarca Suriyeli mülteciye sığınma imkanı sağlıyor ve bu çabalar bizim teşekkürümüzü ve takdirimizi alıyor.

  “Mülteciler ülkelerine döndüklerine ülkelerinin yeniden inşasına katkıda bulunabilirler. Türkiye bu konuda Almanya’nın desteğiyle önemli çabalar sarf ediyor.

  “Bilim ve eğitim insanların yaratıcılığı ve özgürlüğünü geliştirir. Albert Einstein’ın dediği gibi ‘Merak çok kırılgan bir bitkidir, özellikle de özgürlüğe ihtiyacı vardı’.

  “Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir. Bilimin eleştirel söyleme ihtiyacı vardır.

  “Bilimsel çalışmanın kısıtla özgürlüklerde ne kadar zor olduğunu ben bizzat fizik profesörü olarak Doğu Almanya’da yaşadım.

  “Daha önceden sadece hayalimizde görebildiğimiz sonuçlara ulaştık özgürlüğe kavuştuktan sonra.

  “Başlangıçta burada da hayal gibi görülen gelişmeler vardı. Ben bile zaman zaman başarılı olamayacağını düşünmüştüm.

  “Bugün çok etkileyici bir kampüsün açılışını gerçekleştirdik. Burada gelecekte 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Bu kampüs Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğinin olağanüstü bir simgesi. Üniversite de Türk ve Alman eğitim sistemlerinin güçlü yönlerini katıyor.”

 15. Gaffar Okkan Diyarbakır’da ve Sakarya’da anılıyor

  gaffar okkan mezarı

  Diyarbakır Sezai Karakoç Bulvarı’nda 24 Ocak 2001’de düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile koruma polisleri Atilla Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi ve Selahattin Baysoy ölümlerinin 19’uncu yıl dönümünde bugün Diyarbakır’da saldırının gerçekleştiği noktada anılıyor.

  Okkan için memleketi Sakarya Hendek’teki mezarı başında da bir anma gerçekleşiyor.

  #GaffarOkkan etiketi Twitter’da da Türkiye gündemine girdi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı ve siyasetçi onu anan paylaşımlarda bulundu.

  Okkan'ın çalıştığı Emniyet Genel Müdürlüğü de kendisini andı.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Gaffar Okkan kimdir?

  Hatice Kamer, Diyarbakır

  Diyarbakır'da olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının sürdüğü 1997 yılında göreve başlayan Okkan, kısa sürede halkın sevdiği bir isim olmayı başardı.

  Onun döneminde ilk defa kadın polisler sokakta görev aldı. Çocuk ve yaşlılar için devriye gezen araçlarda yine kadın polisler görevlendirildi.

  Okkan, Diyarbakır ve bölgede Hizbullah Örgütü'ne yönelik başlatılan operasyonlarda etkili oldu.

  Örgütün lideri Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'da villasına yapılan operasyonun içinde adı geçen isimlerden olduğu ve bu yüzden örgütün hedefi olduğu, hala çözülemeyen suikastın Hizbullah tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

  Kendilerinden biriymiş gibi yaklaşan ve şehirde çok sevilen Emniyet Müdürü Okkan'ın öldürülmesi, Diyarbakır halkında büyük bir üzüntüye neden oldu.

  Okan'ın cenazesinin memleketine uğurlanacağı gün şehirde birçok esnaf kepenk kapattı, sokaklarda binlerce insanın katıldığı protesto yürüyüşleri düzenlendi.

  Diyarbakır'dan yüzlerce kişi cenazeyle birlikte Hendek ilçesine gitti, mezarın başında saf tuttu. O yıl Diyarbakır'da doğan birçok bebeğe Ali Gaffar Okkan ismi kondu.

  Gazeteci Faruk Arhan, BBC Türkçe için hazırladağı bir haberde Okkan için şunları yazmıştı:

  "Gaffar Okkan'ın Diyarbakır'dan uğurlanan cenaze törenine on binlerce Kürt katılmış ve gözyaşı dökmüştü. Gaffar Okkan'a gösterilen bu sevginin tek nedeni halkla kurduğu diyalog ve iyi ilişkiydi.

  Aynı Gaffar Okkan, iyi ilişkiler kurduğu halkın büyük desteğini alan dönemin Kürt siyasi partisi Halkın Demokrasi Partisi'ne (HADEP) iyi gözle bakmıyordu.

  Kendi ifadesiyle Gaffar Okkan için Diyarbakır'da olduğu sürece iki gaye baş tacıdır:

  • HADEP'in şehirde aldığı oy oranını yüzde 10'un altına indirmek
  • Diyarbakırspor'u Süper Lig'e yükseltmek

  Gaffar Okkan ilkini başaramadı. Ancak ölümünden sonra daha kolay olan ikinci gayesi Diyarbakırlılara ve devlet erkanına bir vasiyet gibi kaldı.

  Ve nihayetinde, tarihinde hiç olmadığı kadar el üstünde tutulan Diyarbakırspor 2001 yılının Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyespor (Bugünkü İstanbul Başakşehirspor) ile oynadığı maçı kazandı ve Süper Lig'e yükseldi."

  Okkan hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı, filmler yapıldı.

  Okkan cinayeti hâlâ çözülebilmiş değil. Hizbullah tarafından düzenlendiği iddia edilse de aradan geçen zaman içinde tam olarak kimlerin tarafından öldürüldüğü, cinayetin planlayıcılarının kim olduğu ortaya çıkmadı.

  1952 yılında Sakarya ilinin Hendek ilçesinde doğan Ali Gaffar Okkan, 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olduktan sonra İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

  İzmir'den sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Okkan, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfi etti.

  1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü, 1992 yılında aynı şehirde 1993'de 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi olduktan sonra Kars İl Emniyet Müdürü oldu.

  18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı.

  24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sıralarında makam aracıyla Valilik Binası'na giderken, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek beş korumasıyla birlikte öldürülmüştü.

 16. Gülen yapılanmasının polis teşkilatındaki örgütlenmesine operasyon: Dokuz ilde 40 gözaltı

  gözaltı

  Ankara merkezli 9 ilde Gülen yapılanmasının polis teşkilatındaki örgütlenmesine yönelik operasyonda 50 şüpheliden 40’ının yakalandığı Anadolu Ajansı tarafından duyuruldu.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yürüttükleri çalışmalar kapsamında daha önce çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen 4'ü başpolis olmak üzere eski 50 polis memurunun, Gülen yapılanmasının emniyetteki örgütlenmesindeki faaliyet yürüttüklerini tespit etti.

  Operasyonlar Ankara, Konya, Gaziantep, Kayseri, Adıyaman, Adana, Trabzon, Yozgat ve Bursa'da düzenlendi.

 17. Sağlık Bakanlığı: Çin’den gelen tüm yolcular termal kameralarla taranıyor

  kamera

  Sağlık Bakanlığı'nda toplanan Bilim Kurulu’nun, Çin’den Türkiye’ye giden uçaklarda bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin alınması kararının ardından ilk uygulama bu sabah yapıldı.

  İstanbul Havalimanı'na sabah 06.20 sıralarında sırasıyla gelen Pekin, Guangzhou ve Şanghay uçaklarının yolcuları termal kamera ile taranması yapıldı.

  DHA’nın haberine göre yapılan taramalarda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

  Taramalar esnasında 38 derece üstünde vücut ısısı olan yolcular ekranda yeşil renk ile belirlenecek.

  Bu yolcular ilk muayenesinin yapılmasının ardından havalimanına kurulan karantina alınan götürülecek ve tetkikleri belli bir süre burada devam edecek.

  DHA’ya konuşan İstanbul Havalimanı Baştabibi Aykut Yener Kavak, “Bir risk varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmelerimizi bitirdikten sonra, 112'nin özel donanımlı ambulansları var. Negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelerimize sevklerini sağlıyoruz. Daha sonra tanı ve süreç için hastanede ki süreç başlıyor" dedi.

  kamera