Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı sayfamızın sonuna geldik.

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Bekçilere yeni yetkiler getiren kanun teklifi TBMM İçişleri Komisyonu'ndan geçti

  yemin eden bekçiler

  Bekçilere zor ve silah kullanma, üst arama gibi yetkiler veren “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi”, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

  Komisyonda, yasa teklifinde bekçilere verilen, araç durdurma, kimlik sorma yetkileri korunurken, üst aramasıyla ilgili tanımlanan “sıvazlayarak” ifadesi madde metninden çıkarıldı.

  Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin kolluk yetkilerini genişleten yasa teklifi, İçişleri Komisyonu'nda iki gün süren tartışmalı oturumların ardından kabul edildi.

  Bekçilere “zor ve silah kullanma” dahil geniş yetkiler verilmesi nedeniyle muhalefetin “yeni bir polis örgütü kurulmak istendiği” eleştirisini yönelttiği teklifle getirilen bazı yeni düzenlemeler şöyle:

  • Bekçiler, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.
  • Görev saatleri içinde ve görevlendirildikleri bölgede devriye hizmeti yürütecek, şüpheli durum veya kişileri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.
  • Kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi amacıyla genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri alacak.
  • Uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.
  • Makul bir gerekçeyle “durdurma” yetkisini kullanacak, kimlik veya diğer belgeleri isteyebilecek.
  • Kişinin şüphe uyandırması durumunda üst araması yapabilecek, araçların görünmeyen bölümlerinin açılmasını isteyebilecek.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için tedbir alabilecek.
  • Şiddet mağduru kadın ve çocuklara doğrudan yardım edebilecekler.
  • Bekçiler, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek ve emeklilik yaşları 60 olacak.
 3. TBMM'den Trump'ın Orta Doğu Planı'na ortak kınama: Yok sayıyoruz

  Ayşe Sayın

  Ankara

  tbmm genel kurulu

  TBMM, ABD Başkanı Donald Trump’ın, “İsrail-Filistin sorununa çözüm iddiasıyla hazırladığı ve “Yüzyılın Anlaşması” diye nitelendirdiği planı, ortak bildiriyle kınadı.

  Parlamentoda grubu bulunan AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan bildiri, TBMM genel Kurulu’nda okundu.

  Halkların Demokratik Partisi, uzun bir aradan sonra ilk kez Meclis’te yayımlanan bir bildiriye destek verdi.

  ABD yönetiminin açıkladığı planın, ihtilafın iki tarafından biri olan Filistin’i tamamen dışlayıcı nitelikte, Birleşmiş Milletler kararları ve iki devletli çözüm perspektifine aykırı olduğu kaydedilen bildiride, “Yapılmak istenen işgal sürecini, ilhaka çevirmektir. Tüm Orta Doğu’nun barış, güvenlik ve istikrarını doğrudan ilgilendiren böylesine önemli bir konunun iç politika malzemesi yapılarak, Filistin halkının kendi geleceğini tayin hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerinin hiçe sayılması ve uluslararası hukukun ve adaletin yok sayılması üzüntü ve ibret vericidir” ifadelerine yer verildi.

  Planın “ölü doğduğu” kaydedilen bildiride, şu görüşlere yer verildi:

  “Bu vesileyle, İsrail-Filistin meselesinin çözümünün, ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin devletinin vücut bulmasıyla mümkün olacağını bir kez daha vurguluyoruz."

  "Türkiye, Filistin halkının temel hak ve özgürlüklerini gözetmeyen, Filistin devletinin ve halkının kabul etmediği hiçbir girişimi desteklemeyecek, uluslararası toplumun vicdan ve sorumluluk sahibi üyeleriyle birlik ve dayanışma içinde, zulüm dayatma ve işgale karşı Filistin halkının meşru haklarını tüm platformlarda savunmaya devam edecektir."

  "TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partiler olarak yukarıda sıraladığımız görüşler temelinde İsrail-Filistin ihtilafına yönelik olarak ABD yönetiminin yayımladığı sözde barış, özünde istikrarsızlık ve çatışma mahiyetindeki planı yok sayıyor ve esefle kınıyoruz.“

 4. Beşiktaş, teknik direktör Sergen Yalçın ile 1,5 yıllık sözleşme imzaladı

  Beşiktaş Kulübü, teknik direktör Sergen Yalçın ile 1,5 yıllık sözleşme imzaladı.

  47 yaşındaki Yalçın, siyah-beyazlıların ilk antrenmanına bugün çıktı.

  Yalçın, son olarak BtcTurk Yeni Malatyaspor’u çalıştırmıştı.

  Sergen Yalçın
 5. 'İstanbul'daki konutların yüzde 67'sinde zorunlu deprem sigortası bulunuyor'

  istanbul binalar

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, İstanbul'daki konutların yüzde 67'sinin zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunduğunu açıkladı.

  Güler DHA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortalılık oranı yüzde 54 seviyesinde bulunuyor. Mevcut olan 17 milyon 682 bin konutun 9.5 milyonu zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunuyor. İstanbul'daki konutların ise yüzde 67'si zorunlu deprem sigortasına sahip. İstanbul'daki poliçe adedi de 2.5 milyona ulaştı" dedi.

  Elazığ'da DASK'ı bulunan konutların oranı yüzde 35

  DASK Yönetim Kurulu Başkanı Güler, 6,8 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Elazığ'da 123 bin konutun 43 bininde (yüzde 35), Malatya'da ise 165 bin konutun 63 bin tanesinde (yüzde 38) zorunlu deprem sigortası bulunduğunu belirtti.

  Güler, Elazığ ve Malatya depreminin ardından kurum olarak yoğun şekilde çalıştıklarını ifade ederek, bu süreçte "Alo DASK 125" çağrı merkezi üzerinden hasar ihbarlarını topladıklarını söyledi.

  Arama kurtarma çalışmalarının ardından hasar uzmanı eksperlerin sahaya inerek hasar tespitlerini yapacağını söyleyen Güler, "Hasar tespitlerini yaptıktan sonra tazminat tutarlarını belirleyerek vatandaşlarımıza en kısa süre içinde tazminat ödemelerini gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

  Güler'in açıklamalarına göre DASK, 24 milyar liralık hasar ödeme kapasitesine sahip durumda bulunuyor. Ayrıca Güler, deprem sonucu hasar gören mesken için ödenebilecek azami teminat tutarının yapı tarzı ayrımı yapılmaksızın 240 bin lira olduğunu belirti.

 6. İstanbul'da yıkılacak ağır hasarlı okullar belli oldu

  istanbul okul

  İstanbul Silivri'de 26 Eylül'de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde hasar alan okul binalarından yıkılacak olanlar belirlendi.

  200 kişilik ekibin yaptığı incelemede ağır hasar tespit edilen, yıkılacak okulların listesi şöyle:

  • Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi
  • Bahçelievler Yenibosna Ortaokulu
  • Büyükçekmece Mimarsinan İlkokulu ve Ortaokulu
  • Çatalca Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL)
  • Gaziosmanpaşa Vefa Poyraz Anadolu Lisesi
  • Gaziosmanpaşa Küçükköy İmam Hatip Lisesi (İHL) (A Blok)
  • Gaziosmanpaşa 100. Yıl İlk/Ortaokulu
  • Pendik Seyit Burhan Toprak İlkokulu
  • Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merkezi

  20 okulda ise binalar orta hasar gördüğü gerekçesiyle eğitim ve öğretime son verildi. Hasarlı okullardaki öğrenciler başka okullara nakledildi.

  Az hasarlı binalarda güçlendirme yapılacağı öğrenildi.

 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail'in işgalini meşrulaştırma planı asla kabul edilemez

  Erdoğan Afrika turunda Cezayir, Gambia ve Senegal'i ziyaret etti.
  Image caption: Erdoğan Afrika turunda Cezayir, Gambia ve Senegal'i ziyaret etti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkeleri ziyaretinden dönüşünde gündemdeki soruları yanıtladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın dün açıkladığı Orta Doğu Planı'nın "İsrail'in işgalini meşrulaştırma planı" olduğunu belirterek, planın kabul edilemez olduğunu söyledi.

  Quote Message: Bizim bu konudaki tavrımız belli. Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez. Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir. Bu plan Filistin ve Kudüs için yeni oldu bittiler oluşturma gayretidir."
  Quote Message: Bu, Filistinlilerin haklarını yok sayma ve İsrail’in işgalini meşrulaştırma planıdır. Hangi girişim olursa olsun, bazı Arap ülkeleri sırtını dönse de biz Filistin’in ve Kudüs-ü Şerif’in hukukunu korumak için uluslararası kurumları harekete geçirmeye ve dünyaya bu meseleyi anlatmaya devam edeceğiz."

  İdlib: 'Rusya, Astana'ya da Soçi'ye de sadık değil'

  Suriye'deki İdlib'de silahlı muhalif örgütlere yönelik hava saldırılarına yönelik olarak Erdoğan, Rusya'nın çatışmasızlık sürecine sadık olmadığını söyledi.

  Quote Message: Rusya ile gerek Soçi gerek Astana’da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu. Bu anlaşmalara Rusya’nın sadık kalması halinde, biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil. Arkadaşlarımız muhataplarıyla görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmelerde de kendilerine artık “İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız.” diye ifade ediliyor.

  Erdoğan, Astana sürecinin de durduğunu ifade ederek "Şu anda Astana süreci diye bir şey de kalmadı. Astana süreci şu anda sessizlikte veya sessizliğe büründü" dedi.

 8. AKP Sözcüsü Çelik: Trump'ın Orta Doğu planı barış değil, işgal planıdır, ölü doğmuştur

  ömer çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik ABD Başkanı Donald Trump'ın dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı Orta Doğu Planı'nı "barış değil, işgal planı" diyerek eleştirdi.

  "İsrail saldırganlığının maddelerini alt alta yazmışlar, belki İsrail hükümetinin hayal bile edemeyeceği unsurları yazmışlar, adına da barış planı demişler."

  "Plan İsrail’e yeni bir saldırganlık zemini oluşturmaktadır"

  "Proje Filistin halkının yok edilme çalışmasıdır"

  "İsrail’in güdümü altında Filistinliler için işgal yönetimi mekanizması vadedilmektedir ve buna soyut şekilde devlet denilmektedir"

  "Kudüs konusundaki hassasiyetimiz en temel hassasiyetimizdir. Başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmalıdır, bunun için çalışmalara devam edeceğiz, Filistinli kardeşlerimizin desteklemediği hiçbir planı desteklemeyeceğiz"

  "Bu, ABD açısından da bir dönüm noktasıdır. Şu ana kadar ABD başkanları iki tarafı da yanlarına almaya özenirlerdi. İlk defa bir ABD Başkanı Filistin tarafını hiç işin içine katmadan, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin fikrini almadan bir plan açıklıyor."

  "İki tarafın bir arada olmadığı bir şeye plan demek mümkün değil."

  "Plan diye dayatılan, İsrail tarafının saldırgan tutumunu meşrulaştırmaya çaışan bir maddeler sıralamasıdır."

  "Ortada iki taraf yok, müzakere yok, ama İsrail tarafından kendi bakanlarının bile reddettiği bir işgal şeması var, bunu dayatmaya çalışıyorlar."

  Çelik'in açıklamaları sürüyor...

  • Trump'ın Orta Doğu Planı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olacak
 9. Elazığ depremi - Soylu: AFAD ve Kızılay'a vatandaşlardan yaklaşık 100 milyon TL nakit desteği oldu

  süleyman soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ'da Cuma akşamı meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından yaşananlara dair bilgilendirme toplantısı yapıyor:

  Soylu'nun konuşmasından öne çıkan noktalar şöyle:

  "Okulların yarı yıl tatili uzatıldı. Okullar 10, üniversite 17 Şubat'ta açılacak"

  "200 civarı okuldan 10'u hasarlı, yıkılacak"

  "Vatandaşımızın AFAD ve Kızılay’a 100 milyon lira civarında nakit desteği söz konusu oldu"

  "Şu ana kadar depremzedelere toplamda 850 bin lira maddi yardımda bulunuldu"

  "Isıtıcı, gıda kolisi ve battaniyenin dışında, belki mont, kaşkol olabilir, onun dışında vatandaşlarımızdan ya da ilgili kurum ve kuruluşlardan bir talebimiz yok"

  "Elazığ ve Malatya'da 23 bin 286 çadır, 52 bin 658 battaniye, 19 bin 565 yatak dağıttık"

  "Her gün her köy evi iki defa ziyaret ediliyor."

  "Günde 30 bin sıcak aş çıkarılıyor. Yaklaşık 65 bin günlük kumanya dağıtılıyor"

  "Şu an yaklaşık 2 binin üzerinde çadırımız boş, spor salonlarında, kredi yurtlar kurumunda boş yerlerimiz var."

  "371 görevlimiz psikososyal destek veriyor. 150 din görevlimiz manevi destek veriyor."

  "26 bin 850 adet erzak kolisi dağıtıldı"

  "21 bin 150 kişiye giyim yardımı yapıldı"

  "Yardımları elimizden geldiğince hakkaniyetli şekilde dağıtmaya çalışıyoruz."

 10. Pekin Büyükelçisi Önen: Vuhan'daki 32 vatandaşımızı birkaç gün içinde tahliye edeceğiz

  havalimanı
  Image caption: İstanbul Havalimanı'nda yolcuların vücut ısısını tespit eden termal kamera sayısı 2'ye çıkarıldı.

  Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, koronavirüs salgını nedeniyle Çin'in Vuhan kentindeki 32 Türkiye vatandaşının birkaç gün içinde aileleriyle birlikte tahliye edileceğini açıkladı.

  Türkiye'de bazı sosyal medya hesaplarında abartılı ve yanlış bilgiler olduğunu belirten Önen, "Tüm vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz. Vuhan'da 32 vatandaşımız var. Resmi girişimlerimizi yaptık. 32 vatandaşımızı çıkarmak için girişimlerimize başladık" ifadelerini kullandı.

  Türkiye'ye getirilecek vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Önen, "Virüs tespit edilmedi. Çinli yetkililerle organize ediyoruz, en kısa zamanda yurda getireceğiz" diye konuştu.

  Şu an tarih veremeyeceklerini belirten Önen CNNTürk'e yaptığı açıklamada tahliye edilecek Türk vatandaşlarının Türkiye’ye geldikten sonra belli bir karantina süreci olacağını belirtti.

  Türkiye'den gönderilecek uçağın direkt Vuhan'a ineceği, ancak vatandaşların İstanbul ya da Ankara'ya mı getireleceği henüz belli değil.

 11. Motorine indirim ardından 11 kuruş ÖTV zammı: Pompaya 13 kuruş yansıyacak

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla, motorinin litre fiyatındaki vergi oranı 11 kuruş artılarak 1,90 liraya çıkarıldı.

  Karar, Cumhurbaşkanı Kararı bölümünde "bazı mallara uygulanacak Özel Tüketim Vergisi tutarlarının yeniden belirlenmesi" başlığıyla yayımlandı.

  Düzenlemeden önce motorinin litresinden 1,7945 TL vergi alınıyordu.

  Motorine iki günde toplam 34 kuruş indirim gelmişti. Motorine gelen ÖTV zammı pompaya 13 kuruş olarak yansıyacak.

  Bugün itibarıyla İstanbul’da motorinin litresi 6.27 TL, Ankara’da 6.32 TL, İzmir’de ise 6.33 TL’den satılıyor.

 12. Türk Metal ile işveren sendikası MESS toplu iş sözleşmesinde uzlaştı

  metal işçisi

  Otomotiv sanayi ve beyaz eşya üreticilerinin aralarında bulunduğu metal sektöründe çalışan 130 bin işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşı sağlandı.

  İşçi tarafını temsil eden Türk Metal ve Özçelik-İş ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) üzerinde uzlaştığı Toplu İş Sözleşmesi'yle 2019-2021 döneminde işçilere ilk altı ay yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapıldı.

  Açıklamayı Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yaptı.

  Kavlak "Bu sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden toplu sözleşme mücadelemiz, son derece önemli kazanımlarla sona ermiştir" dedi .

  View more on twitter

  Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 400'e yakın işyerinde çalışan 130 bini aşkın metal işçisini temsilen üç sendika, yeni toplu iş sözleşmesini görüşmek üzerine Ekim 2019'da işveren sendikası MESS ile masaya oturmuştu.

  Geçen hafta, işçi ve iş veren sendikaları arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sonuçsuz kalması ardından işçiler grev, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise lokavt (topluca işten çıkarma) kararı almıştı.

  MESS'in temsil ettiği şirketler arasında Ford Otomotiv, Arçelik, Borusan Sanayi, Otokar Otomotiv ve Aygaz gibi dev şirketler de yer alıyor.