Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Sorguya götürülen Kavala'nın yarın savcılığa sevk edilmesi bekleniyor

  Osman Kavala

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemleri davasında beraat ettirilen ve hakkında tahliye kararı verilen Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden gözaltı kararı verdi.

  Kavala, hakkında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında 'anayasal düzeni bozmaya teşebbüs' suçlamasıyla İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

  Kavala'nın yarın sabah savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

 2. Osman Kavala'nın geçen yıl verdiği ropörtaj: Bir vakit tahliye kararı verilecek ama bu çıkacağım anlamına gelmiyor

  Osman Kavala

  Osman Kavala, geçen yıl 16 Temmuz'de T24'te yayınlanan röportajında, "Herhalde bir vakit de benim için tahliye kararı verilecek, ancak bu karar cezaevinden çıkacağım anlamına gelmiyor." demişti.

  Şirin Payzın'a konuşan Kavala,."Tutuklanmamdan sonra, hiçbir temeli olmayan 15 Temmuz darbe girişimine destek suçlaması ayrı bir soruşturma dosyası olarak muhafaza edilmiş ve tutuklama kararım tuhaf bir biçimde iki dosya arasında paylaştırılmış. Bu ikinci dosya hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. 20 aydır iddianamesi ortaya çıkmadı." diye konuşmuştu.

 3. Osman Kavala için 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltı kararı

  Osman kavala
  basın açıklaması

  Gezi Parkı Davası'ndan bugün beraat eden Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

 4. Gezi Parkı Davası: Başsavcılık itiraz hakkının saklı tutulmasını talep etti

  gezi parkı davası

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin görülen davada aralarında işadamı Osman Kavala'nın da bulunduğu 9 sanığın beraat kararına yönelik itiraz için mahkemeye süre tutum dilekçesi verdi.

  Başsavcılık gerekçeli karar yazılana kadar itiraz hakkının saklı tutulmasını talep etti.

 5. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Gezi Davası yorumu: Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini unutmayalım

  IBHRAIM KALIN
  Quote Message: Bir yargı sürecinin bir aşamasını teşkil ediyor. Söz yargıda, bizim yorum yapmamız doğru değil. Gezi olayları ile ilgili bir kalkışma olarak ülkeye verdiği zararı unutmamak lazım. Sayın Gül gurur duyabilir. Bizim tarafımızdan bir bağlayıcılığı yoktur. Bir bütün olarak okuduğumuzda durumu Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini unutmayalım.
  Quote Message: İdlib'de temel çizgimiz Soçi mutabakatına geri dönülmesidir. İdlib'de askeri gözlem noktalarının yerlerinin değişmesi söz konusu değildir. İdlib'in korunması ve sivillerin muhafaza edilmesi için bölgeye askeri tahkimat ve sevkiyatımız devam edecek." from İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü
  İbrahim KalınCumhurbaşkanlığı Sözcüsü
 6. Kandilli Rasathanesi: Manisa, Kırkağaç'ta 5,2 büyüklüğünde bir deprem oldu

  DEPREM

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Richter ölçeğine göre merkez üssü Manisa'nın Kırkağaç ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde (ML) bir depremin meydana geldiğini duyurdu.

  Derinliği 12,1 kilometre olarak verilen depremin moment büyüklüğünün de 4,9 olduğu belirtildi.

  Sosyal medya kullanıcıları, depremin İzmir başta olmak üzere civar illerden de hissedildiğini yazdı.

 7. İmamoğlu: Gezi Davası kararı yargıya güveni tazeledi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Ekrem İmamoğlu, "Gezi Davası'nda alınan beraat kararlarının yargıya olan güveni tazelediğini" söyledi. İmamoğlu Twitter hesabından paylaştığı mesajda "İstanbul'da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun" dedi.

  View more on twitter
 8. AKP Sözcüsü Çelik'ten İdlib açıklaması: Rejim önceki sınırlara çekilmezse askeri hazırlık yaptığımızı ilettik

  OMER CELIK
  Quote Message: İki gün üst üste bu görüşme yapıldı. Türkiye'nin tezleri iletildi. Rejim, önceki sınırlarına çekilmezse bunu tahakkuk ettirmek için gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi. İnsani felaketin önlenmesi için zorunlu bir yaklaşım. Bu da karşı tarafa iletildi. Heyet döndüğümüz zaman kapsamlı bir rapor verecek.
  Quote Message: Kışkırtıcılık yapanlar var. Seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı örgüt lideri gibi göstermeye çalışanlar var. Dışarıda bir kuruluşun yaptığı rapor içeride belirli kesimler tarafından gündemleştirildi. Aslında Cumhurbaşkanımız bu konularla ilgili olarak bu toplantıda net bir değerlendirme yaptı. Bütün bu gündemlerin darbe tehlikesi hazırlığı varmış gibi gündemlerin Türkiye'yi ana hedeflerinden sapıtmaya dönük bir yaklaşım olduğunu söyledi. Türkiye'nin enerjisini darbe ile meşgul etmek hedeflerinden uzaklaştırmak demektir. TSK'nın içinde demokrasiye bağlı subaylar darbecilere karşı güçlü bir duruş sergilemiştir. Böyle bir gündem yoktur. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. Demokrasiye bağlı bütün kurumlarımız uyanıktır.
  Quote Message: TSK kendisine verilen görevleri kahramanca yerine getiriyor. Suriye'de büyük operasyonlara imza atıyor. Darbe söylentileri çıkarmak dışarıya bakması gereken devletin gözünü ve aklını içe kapatmaya yönelik bir gayrettir. Devletin bütün kurumları demokrasiye bağlılıklarını gösterdi." from Ömer Çelik AKP Sözcüsü
  Ömer ÇelikAKP Sözcüsü
 9. Gezi Parkı davasında sanıklar hakkında “hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verildi

  GEZI DAVASI

  Mayıs 2013’te başlayan ve iki hafta devam eden Gezi Parkı eylemleri nedeniyle biri tutuklu, yedisi firari 16 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

  Davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın da aralarında olduğu dokuz kişiye beraat kararı verilirken, hakkında yakalama kararı olan yedi sanık hakkındaki bu kararlar kaldırılarak "ifadelerinin alınmasına yönelik" ayrı ayrı yakalama emri çıkarılmasına hükmedildi.

  Ayrıca Kavala’nın da tahliyesine karar verildi.

  Kavala’nın yanı sıra diğer sanıklardan Ayşe Mücella Yapıcı, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mehmet Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden bugünkü karar duruşmasında hazır bulundu.

  Sanıklara yöneltilen suçlar arasında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Mala zarar verme", "Nitelikli yağma", "Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması", "Kasten yaralama", "Tabiat ve kültür varlıklarını koruma kanununa muhalefet" de yer alıyordu.

  Mahkeme heyeti beraat gerekçesini, sanıklar hakkında söz konusu suçlardan hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmaması olarak açıkladı.

  Haklarında yakalama kararı bulunan Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi ve Memet Ali Alabora hakkında çıkarılan yakalama kararları kaldırılırken, "ifadelerinin alınmasına yönelik" ayrı ayrı yakalama emri çıkarılmasına karar verildi.

 10. Son dakikaGezi davasında tüm sanıkların beraatine karar verildi

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  Gezi davasında, tüm sanıkların beraatine karar verildi.

  Mahkeme heyeti ayrıca, tek tutuklu sanık Osman Kavala'nın başkta suçtan hükmü olmaması halinde tahliye edilmesine hükmetti.

  Mahkeme heyeti ayrıca yurtdışında bulunan sanıkların dosyasının ayrılmasına karar verdi.

  Karar, salonda alkışlarla karşılandı.

 11. Kılıçdaroğlu: Gezi eylemini bir aydınlanma hareketi olarak görmeliyiz

  KILICDAROGLU
  Quote Message: Bugün önemli bir dava görüşülüyor. 16. duruşması bugün. Gezi olayları aslında bu ülkenin genç, yetenekli, hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine karşı eylemidir. Biz düne kadar ya gençler acaba bu ülkenin sorunlarıyla ilgileniyorlar mı diye düşünürken bir baktık ki bizden daha çok sorguluyorlar. Gezi eylemini bir baskının ortaya çıkardığı bir aydınlanma hareketi olarak görmemiz gerekiyor."
  Quote Message: Bir üst mahkemenin verdiği kararı bir alt mahkeme uygulamıyor. Bu günü nereden alıyor? Dönüp şu soruyu kendimize soramaz mıyız; bu ülkede adalet var mı? O zaman bu yargı hiyerarşisine ne gerek var? Kaldırın bunları. Saraydan birini oturtun kararı versin, mesele bitsin. AİHM'nin kararlarını uygulanmasını ön gören bizim Anayasamız. Aşağıdaki mahkeme diyor ki ben takmayacağım. Bunlar yanlış. Bunlardan zarar gören Türkiye ve Türkiye'nin itibarı. Siz bu saatten sonra Türkiye'nin hakları var diye dünyaya anlatamazsınız. Türkiye'nin imajını zedeliyorsunuz. "
  Quote Message: Bir insan düşüncesini açıkladı diye suç mu işler Allah aşkına! Her görüşten gençlerimiz vardı. Ortak bir eylemdi bu. Hak üzerine inşa edilmiş bir eylemdi. İstanbul'u bir beton ormanına döndürenler kim? Gezi'de bu işe yanlış yapıyorsunuz diyen gençlerimiz miydi? Kavgasız bir ortamda yaşamak istiyor bu insanlar. Bu talepler yargılanamaz. Bir Anayasamız var. 34. maddesi diyor ki herkes önceden izin almadan silahsız gösteri düzenleme hakkına sahiptir diyor. Ama Anayasa saray tarafından geçerli değil. Hepimiz bu davanın adalet içinde sonuçlanmasını bekliyoruz, her şeye rağmen." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 12. Gezi davasında seyircilerin dışarı çıkartılmasına karar verildi

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  SILIVRI

  Gezi davasında karar çıkması beklenen bugünkü duruşmasında tartışma çıktı.

  Mahkeme başkanı ısrarla sanıklara son sözlerini sormak istediğinde, müdafi avukatı Özgür Karaduman, sürecin bu şekilde işleyemeyeceğini ve müdafi avukatlar olarak söz hakları olduğunu söyledi.

  Mahkeme başkanı, avukatın ısrarla söz verilmeden konuştuğunu ifade ederek avukatın dışarı çıkarılmasını istedi.

  Bunun ardından seyirciler, duruma tepki gösterdi. Mahkeme başkanı bu kez de seyircilerin salon dışına çıkarılmasına karar vererek salonu terk etti.

  Ancak seyirciler çıkmak istemedi, yerlerinde kaldılar.

  Jandarma Av. Karaduman'ı dışarı çıkartmak için yanına yaklaştığı sırada diğer avukatlar müdahale etti. Mahkeme salonuna kalkanlı ve kasklı jandarma ekibi girdi, savunma avukatları etrafında toplandılar.

  Duruşmanın mahkeme heyetinin gelmesinin ardından kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

 13. Sanık Mücella Yapıcı: Gezi toplumun yüz akıdır, Gezi yargılanamaz, canlarını kaybetmiş gençlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  MUCELLA YAPICI

  Gezi davasının ikinci bölümünde tutuklu tek sanık iş adamı Osman Kavala ve diğer sanıklara, savunmaları için söz verildi.

  Kavala, konuşmasında tahliyesini talep etti.

  Kavala, “İddianamedeki hiçbir suç ile eylemle ilişki kurulamamış, delillere genel olarak bakıldığında suçlu olduğumu iddia etmektedir. Olaylara ve olgulara siyasi açıdan değil, tarafsız bir gözlemci gözüyle bakmaya davet ediyorum” dedi.

  Kavala’nın konuşmasından sonra diğer sanıklara mütalaaya karşı söyleyecekleri sorulmaya başlandı.

  Ali Hakan Altınay, “Avukatlarım 6 tane tanık, 7 tane belge istediler fakat mahkeme bunu reddettiği için nasıl savunma yapabileceğimi bilmiyorum” dedi ve savunması için süre istediğini söyledi.

  Mücella Yapıcı, “Savunma yapmayacağını çünkü savunmasını zaten beraat ettiği mahkemede yaptığını” söyledi. “O günden bugüne hiçbir şey değişmediği” için o mahkemenin beraat kararını okudu.

  Yapıcı sözlerini, “Gezi toplumun yüz akıdır. Gezi yargılanamaz. Canlarını kaybetmiş gençlerimizin ve gözlerinin nuru gitmiş dostlarımın önünde saygıyla eğiliyorum” diye bitirince izleyici bölümünden bir alkış koptu.

  Bunun üzerine mahkeme başkanı izleyicileri tekrarı halinde dışarı çıkaracağı şeklinde uyardı.Sanık Mücella Yapıcı: Gezi toplumun yüz akıdır, Gezi yargılanamaz, canlarını kaybetmiş gençlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

  Mahkeme savunmanın ek süre talebini reddetti

  Sanık Mine Özerden, “Topyekün saçma bir kurgunun nesneleri olmaya devam ediyoruz” diye başlayarak Gezi davasıyla ilgili kişisel tarihçesini anlattı.

  Can Atalay, “ceza muhakemesi kanunuyla bir bağınız kalmadığı kanaatindeyim” diye başladığı savunmasında, “AKP seçkinleriyle Fethullahçı çetenin arta kalanlarının ortak suç belgesidir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gezi direnişini karalamaya ve uluslararası komplonun parçası olarak nitelendirmeye çalışıyor” dedi.

  Atalay, “Biz Gezi direnişinin öznesi ve nesnesiyiz, yine olsa yine yaparım” sözleriyle savunmasını tamamladı.

  Tayfun Kahraman da mütalaanın tarafında altı gün önce tebliğ edildiğini belirtip, ek süre istedi.

  Kahraman, “Bugün 16 kişi nezdinde yargılanıyor olabilir ama Gezi halktır. Ne kadar karalanmaya çalışılırsa çalışılsın Gezi temsili yeterince yerine getirilmeyenlerin sesidir. Belki aynı sesi yükselttiğimiz Kanal İstanbul için de yargılanacağız. Ne mutlu ki Gezi Parkı’nı deprem toplanma alanı ilan eden İBB Deprem ve Kentsel Dönüşüm’den sorumlu Daire Başkanı da oldum” dedi.

  İçişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı vekilleri mütalaaya katıldıklarını ve cezalandırma talep ettiklerini ifade ettiler.

  Mahkeme başkanı ek süre talebini reddettiğini açıkladı. Salonda uğultu oluştu.

 14. 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nin resmi topunun üzerinde el çizimi İstanbul haritası var

  RESMI TOP

  UEFA, İstanbul Atatürk Stadı'nda 30 Mayıs'ta oynanacak olan Şampiyonlar Ligi Finali'nde kullanılacak resmi futbol topunun tasarımını açıkladı.

  Topun üzerinde el çizimi İstanbul haritası bulunuyor.

  Adidas tarafından geliştirilen topla ilgili UEFA'nın sitesinde yer alan açıklamada, "Doğu ile batının birleştiği evsahibi şehirden ilham alan bu karmaşık tasarım, Avrupa ve Asya kıtaları arasında benzersiz bir köprü oluşturan İstanbul haritasının el çizimi bir yorumundan oluşuyor" denildi.