Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Akar: ABD askerlerinin İdlib'de bizzat sahaya inmesi gibi bir şey yok, Patriot desteği olabilir

  HULUSI AKAR
  Quote Message: ABD askerlerinin İdlib'de bizzat sahaya inmesi gibi bir şey yok. Hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Bizim ülkemize karşı hava, füze tehdidi var. Patriot desteği olabilir. NATO Genel Sekreteri'nin çeşitli açıklamaları var. Onların da bir takım teşvikleri ortaya çıkabilir.
  Quote Message: Türkiye'nin herhangi bir şekilde eksen kayması söz konusu değil. Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak, halkımızın refahına katkı sağlamak için çeşitli temaslarımız var. Bu hiçbir zaman NATO üyeliğimize aykırı değil. Tüm sorumluluklarımızı yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. NATO'nun operasyonlarına katkı sağlayan en üst düzey ülkelerden biriyiz. Akdeniz'den Hint Okyanusu'na kadar yapılması gereken ne varsa yerine getiriyoruz. Eksenden kayma, uzaklaşma yok, söz konusu değil, ama kimse de bizi ittirmesin dışarı doğru.
  Quote Message: Biz S-400'ü aldık, Türkiye'ye getirdik, kurulum ve eğitim süreci devam ediyor. Planlandığı şekilde faaliyetlerimiz devam edecek. Nokta. Kurulum baharda gerçekleşecek." from Hulusi Akar Milli Savunma Bakanı
  Hulusi AkarMilli Savunma Bakanı
 2. Savunma Bakanı Akar: Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne bir niyetimiz var, ne de maksadımız

  Milli Savunma Bakanı Akar, CNNTürk televizyonunun yayınında soruları yanıtladı

  HULUSI AKAR
  Quote Message: Soçi Mutabakat Muhtırası'nda İdlib gerginliği azaltma bölgesinin sınırları belli. Burada esas olan bu sınırlara uyulması. Mutabakatın temeli burada yatıyor. Bunu ihlal eden rejime, gerekli nüfuzunuzu kullanın ve ateşkese uymasını, Soçi'ye uymasını gerçekleştirin diyoruz… Rusya ile görüşmeler devam ediyor. Temel taleplerimiz Soçi Mutabakat Muhtırası'na uygun şekilde yapılmıştır ve bunları sürdüreceğiz. Rusya ve İran'la yapılan görüşmeler neticesinde belirlenen Soçi Mutabakat Muhtırası'na uyulmasını istiyoruz.
  Quote Message: Astana Mutabakat Muhtırası'nın 5. maddesi çerçevesinde birliklerimizi sevk etmek suretiyle gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız. Oraya birliklerimizi sevk etmek suretiyle kim olursa olsun zor kullanmak da dahil ateşkesin sağlanması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu konuda kararlıyız. Beklentimiz Soçi Mutabakat Muhtırası'ndaki sınırlara herkesin uyması. Rusya'nın etkisini kullanmasını bekliyoruz. Gündemimizde (Soçi'nin revizyonu) gibi bir konu yok.
  Quote Message: Bizim Rusya'ya karşı herhangi bir tavrımız, herhangi bir eylemimiz söz konusu değil. Burada bizim tek hedefimiz rejim ve ateşkese karşı gelen gruplardır. Bunu da muhataplarımıza ifade ettik. Bu konuda Soçi Mutabakat Muhtırası çerçevesinde yapılacakları Rusya ile de görüşmek üzere faaliyetlerimizi göstereceğiz.
  Quote Message: Hava sahasının tam olarak kullanılması talebim karşılanmadı. Ateşkesin yürürlüğe girmesi için elimizden gelen gayreti gösterdik, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Bunun için en önemli araçlardan bir tanesi hava sahasının tarafımızdan etkin şekilde kullanılması. Bunu koordine etmeye çalışıyoruz. İlerlemeler var.
  Quote Message: Bizim Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne bir niyetimiz var, ne de maksadımız. Böyle bir şey asla söz konusu değil. Bunun olmaması için elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Bizim için oradaki bütün mesele rejimin ateşkese uyması, saldırılarının durması, katliamı kesmesi, ezaya, zulme son vermesi ve böylece radikalleşme ve göçün önüne geçilmesi."
 3. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus uçağıyla ilgili açıklama yaptı

  Pegasus uçağı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen uçak kazasına ilişkin, "Kaza ile ilgili ön rapor ve daha sonra nihai rapor ortaya çıktığında bakanlığımız tarafından kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir" açıklaması yapıldı.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 5 Şubat'ta Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen uçak kazasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

  Açıklamada, bazı basın kuruluşlarında, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkan ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişi sırasında pistten çıkarak kazaya uğrayan Pegasus Havayolları'na ait uçağın kara kutularının yurt dışında incelendiği ve kaza raporunun yayımlandığı ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin yer aldığı belirtilerek, şöyle denildi:

  "Adli yargı kararları ve kaza araştırma ve inceleme raporları ortaya çıkmadan, doğru olmayan bilgilerle kamuoyunu yanıltmak, hem kazanın sebeplerine sağlıklı bir şekilde ulaşılmasına engel teşkil eder hem de kazada taraf olan kurum, kuruluş ve şirketlere, yaralanan veya hayatını kaybeden insanların yakınlarına haksızlık yapılmış olur. Kazanın yaşandığı ilk andan itibaren Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, başta olmak üzere ilgili tüm birimlerimiz tarafından titizlikle takip edilmekte ve gerekli açıklamalar da yapılmaktadır. Kaza ile ilgili ön rapor ve daha sonra nihai rapor ortaya çıktığında da bakanlığımız tarafından kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir."

  Açıklamada, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren bugüne kadar yapılan çalışmalar şöyle sıralandı:

  • Söz konusu kaza sonrasında kurtarma faaliyetlerini müteakiben öncelikle enkaz yerinde gerekli ön incelemeler yapılmış ve uçağa ait kara kutuların temini sağlanmıştır.
  • 12 Şubat 2020 tarihinde NTSB, FAA ve Boeing uzmanlarından oluşan bir heyet ile beş personelimiz kara kutuları incelemek üzere Almanya Kaza İnceleme Ünitesine intikal etmiş ve sadece kara kutularla ilgili incelemeler 15 Şubat 2020 tarihinde sonuçlanmıştır.
  • Gerek CVR, gerekse FDR çözümleri sorunsuz şekilde tamamlanmıştır. Bu kapsamda elde edilen analiz ve değerlendirme çalışmaları halen devam etmektedir.

  Hazırlanacak olan kaza inceleme raporunda değerlendirilmek üzere;

  • Kaza ile ilgili olarak pilotlar ve diğer ilgili personelin ifadesinin alınmasına ve yorumlanmasına yönelik olarak çalışmalar devam etmektedir.
  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden uçuş ve iniş esnasındaki yağmur, yıldırım ve rüzgar dahil tüm detaylı hava şartlarına ilişkin bilgiler toplanmaktadır.
  • Havaalanının fiziki durumu ile ilgili pistin fiziki şartları ve bakımı onarımı ile ilgili belgeler toplanmakta ve değerlendirilmektedir.
  • Hava Trafik Kontrolörlerinin uçak ile yaptığı görüşmelerin dökümü temin edilmiş, incelenmesi ve değerlendirmesine başlanılmıştır.
  • Hava aracı tasarımcı ve imalatçı devleti sıfatıyla Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Ulaşım Emniyet Kurulu (NTSB) tarafından akredite temsilci ataması yapılmış ve kurmuş olduğumuz Kaza Araştırma İnceleme Grubu ile birlikte çalışmaya başlamıştır.
  • Gerek imalat gerekse bakım açısından uçağa ait teknik özelliklerin temini ve değerlendirilmesi çalışmaları da yürütülmektedir.
  • Oluşturulan söz konusu grup, benzer kazaların önlenmesine yönelik tavsiyelerin de yer alacağı kaza inceleme raporuna yönelik çalışmalarına devam etmekte olup, ön raporu 1 ay içinde hazırlayacak, daha sonra ise nihai raporu tamamlayacaktır.
 4. Fahrettin Altun: Devletimiz şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacaktır

  Fahrettin Altun

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlib'de iki askerin hayatını kaybetmesinin ardında Twitter'dan bir paylaşım yaptı.

  "İdlib’te barışı temin etmek, insani yardım faaliyetlerini yönetmek üzere bulunan askerlerimize Rejim tarafından gerçekleştirilen saldırıda 2 askerimiz şehit olmuş, 5 askerimiz yaralanmıştır." paylaşımı yapan Altun, "Suriye'yi kana açık hale getiren kim varsa hesap verecektir" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 5. Savunma Bakanlığı: Belirlenen hedefler ateş altına alınmış, alınmaya devam edilmektedir

  SAVUNMA BAKANLIGI
 6. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Hanau'da vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, bu saldırılara dur deme vakti geldi

  View more on twitter
 7. Sabiha Gökçen’de pistten çıkan uçağın kara kutusu deşifre edildi: Kule ve pist bakımında ihmaller var

  Pegasus uçağı

  5 Şubat günü Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişinden sonra duramayarak pistten çıkan ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği, İzmir’den yola çıkan Pegasus Havayolları uçağının kara kutuları Almanya'nın Braunschweig şehrindeki Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) tesislerinde Amerikalı yetkililerin nezaretinde deşifre edildi.

  Kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının sanılanın aksine düşük seviyelerde olduğu saptandı.

  Demirören Haber Ajansı, kara kutuların deşifre edilmesiyle aydınlanmaya başlayan hataların listesini yayımladı:

  1. Olumsuz hava şartları nedeniyle Pegasus'un kaza yapan uçağına inişinden hemen önce yıldırım düştü. Yıldırımlara karşı donanımlı olan uçaklar bundan etkilenmiyor. Ancak her iki pilot da prosedür gereği konsantrasyonlarını yıldırımın uçağın aletlerine bir etkisi olup olmadığına odakladı.
  2. Bu sırada uçağı kaptan pilot kullanırken ikinci pilot ise iletişim ve aletlerin takibi görevine odaklanmıştı. Kule daha önceki iki uçağın pisti pas geçtiğini söyledi. Ancak bu uyarısını havacılık terminolojisine göre İngilizce yerine Türkçe yaptı. Kaptan “Anladım diye cevap verdi ancak iletişimden sorumlu Hollandalı ikinci pilot anonsu anlamadığı ve inişe saniyeler kaldığı için kokpitte koordinasyon bozuldu.
  3. Bu sırada bir başka uçak, kaza yapan uçaktan hemen önce aynı arka rüzgarla kalkış yaptı. Bu da pilotlara her şeyin normal akışı içerisinde olduğu hissini yarattı.
  4. O sırada arka rüzgar saatte 26.4 km süratle esiyordu. Pegasus Havayolları arka rüzgar pas geçme limiti saatte 28 km olduğu için pilotlar toleranslar içinde olan uçakla iniş kararı aldı.
  5. Pistin uzunluğu 3 bin metre. Uçak, sanılanın aksine pistin ortalarına veya sonuna doğru sert olarak değil, normal bir mesafe olan pistin 705'inci metresine indi.
  6. Pilotlar uçak indiği anda normal frenleme yapmaya başladı. Uçağın sürati saatte 98 km sürate kadar düşmesine rağmen o anda aniden arka taraftan gelen rüzgarın sürati saatte 51 km'ye çıktı. Bu itiş sürati arttırdı.
  7. Pilotlar yine de duracaklarından emin oldukları için sert frenlemeden vazgeçerek ıslak zeminde kaymamak için kendi aralarında konuşarak pistin ortasındaki değil sonundaki çıkıştan dönmeye karar verdi. Bu sırada kabin içerisinde her şey normal olup uçak yavaşladığı için hostesler “Telefonlarınızı kullanabilirsiniz" anonsu yaptı.
  8. Pilotlar sıklıkla kullanılmayan pistin sonundaki dönüşe doğru geldiklerinde iyice yavaşlamak için tekrar fren yaptı. Ancak muhtemelen uçak, pist üzerinde bulunan daha önceki yüzlerce iniş kalkışla oluşan lastik izlerinin üstüne inince kaymaya başladı ve hız hiç kesilmedi.
  9. Sorun tam olarak bu anda başladı ve pilotlar bir anormallik olduğunu bu sırada anladı.
  10. Pilotlar sert frene geçmelerine rağmen uçak 17 saniye boyunca pistin son 700 metresini kayarak ve hiç yavaşlamayarak katetti. Bu süre ve mesafe normal zemin olması halinde daha hızlı bir uçağın bile durması için gayet yeterliydi.
  11. Pistin sonunda “stop way" adı verilen bu gibi durumlarda uçağı hasar almadan durduracak yumuşak toprak zeminli saha yerine dik eğim bulunması nedeniyle uçak aşağıya yuvarlandı.
  12. Dik zeminin kaymaması için yapılan istinat duvarı uçağın parçalanmasına ve hasarın artmasına neden oldu. Ancak yetkililer bu durumun aynı zamanda uçağın motorlarının koparak gövdeden ayrılmasına neden olduğu ve böylece uçakta yangın çıkmadığı görüşünde de birleşiyorlar.

  KAİK devrede

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kaza İnceleme ve Araştırma Kurumu (KAİK) yetkilileri tüm bu bilgiler ışığında, başta pistin en son ne zaman temizlendiği olmak üzere hava trafik kontrolörleri dahil araştırmayı daha geniş bir perspektife yaymaya hazırlandığı öğrenildi.

  KAİK heyetinin kara kutu kayıtlarını almasıyla birlikte incelemeyi bu detaylar ışığında bu hafta başlatması bekleniyor.

 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alman makamlarının saldırıyı tüm boyutlarıyla aydınlatmak için gereken her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Kütüphane'nin açılışı sırasında yaptığı konuşmada Almanya'daki saldırıya değindi.

  Tüm ilgili birimlerin ve Berlin Büyükelçiliği'nin süreci takip ettiğini söyledi. "Alman makamlarının saldırıyı tüm boyutlarıyla aydınlatmak için gereken her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum." dedi.

 9. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden geçici olarak uzaklaştırılan Yeşim Meltem Şişli’nin 9 yıla kadar hapsi istendi

  Yeşim Meltem Şişli, 11 Şubat'ta ifade vermişti
  Image caption: Yeşim Meltem Şişli, 11 Şubat'ta ifade vermişti

  İSMEK’in eski yöneticisi olan kadınlara hakaret ettiği iddiasıyla açılan soruşturma tamamlandıve Şişli hakkında "İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapis talebiyle iddianame düzenlendi.

  İddianamede, Yeşim Meltem Şişli "şüpheli" sıfatıyla; 19 kadın "müşteki", Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise "katılan" sıfatıyla yer aldı. İddianame kabul edilirse şüpheli Yeşim Meltem Şişli, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 27 Ocak'ta işten çıkarılan İSMEK bölge sorumlusu 19 kadın, 31 Ocak'ta savcılığa gelerek suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçede, şüpheli Yeşim Meltem Şişli'nin 19 Ağustos 2019'da İBB Saraçhane binasında bölge sorumlularıyla bir toplantı gerçekleştirdiği belirtilerek, aşağıladığı iddia edilmişti.

  Şikayet üzerine Yeşim Meltem Şişli hakkında savcılıkça soruşturma başlatılmıştı. Şişli, 11 Şubat'ta savcılığa gelerek ifade vermiş; "Kesinlikle sözlerimle ve davranışlarımla tahkir edici herhangi bir eylemde bulunmadım" diyerek suçlamaları reddetmişti.

  16 Temmuz 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanan Şişli’nin, soruşturma açılmasının ardından, 10 Şubat’ta görevinden ayrıldığı açıklanmıştı.

 10. TÜİK: Tüketici güven endeksi Şubat ayında yüzde 2,7 düştü

  Çarşı pazar

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi” verilerine göre Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) Ocak ayında, Aralık ayına göre yüzde 2.39, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.53 ve on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 12.39 arttı.

  Ocak’ta, sanayi sektöründe; madencilik ve taşocakçılığı yıllık yüzde 13.66 artarken aylık yüzde 1.37, imalat sanayide de yıllık yüzde 9.43 ve aylık 2.41 arttı.

  Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında, geçen aya göre yüzde 2.7 düşerek, Ocak ayındaki 58.8 düzeyinden, 57.3'e geriledi.

  Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu,100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

  TÜİK verilerine göre, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ocak ayında 79.5 düzeyindeyken, Şubat ayında yüzde 3.4 azalarak 76.8'e geriledi.

  Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ocak ayında 77.4 düzeyindeyken, Şubat ayında yüzde 1.9 azalarak 75.9'a düştü.

  Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Ocak ayındaki 56.8'den, Şubat ayında yüzde 5.3 azalarak 53.8'e düştü.

  Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi ise, Ocak ayındaki 21.6 düzeyinden, Şubat ayında yüzde 4.2 artarak 22.5'e çıktı.

  Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

  Tüketici eğilimine ilişkin endekslerden, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu gösteriyor.

 11. Fuat Oktay: Almanya'daki saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum

  Fuat Oktay

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Almanya'nın Hanau kentinde Çarşamba gecesi düzenlenen ve çoğu Kürt olduğu tahmin edilen 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

  Sosyal medyada hesabından açıklamasını paylaşan Fuat Oktay, "saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımız" ifadesini kullandı:

  View more on twitter

  Oktay, olayın aydınlatılması için "Alman muhataplarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

  Almanya'dan yapılan açıklamalarda, evinde ölü bulunan zanlının aşırı sağ saiklerle saldırıyı gerçekleştirdiği, saldırganın göçmen karşıtı görüşleri olduğu belirtiliyor.

  Hanau, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bir kent. Ancak henüz öldürülenlerin kimliğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

 12. 10 gündür kayıp olan 17 yaşındaki Didem Turan'ın cansız bedenine ulaşıldı

  Karasu Nehri

  Erzurum’da ailesiyle tartıştıktan sonra evden çıkan ve 10 gündür kayıp olan 17 yaşındaki Didem Turan’ın cansız bedenine ulaşıldı.

  Karasu Nehri’ndeki buz tabakası eriyince cansız bedene ulaşan polis, Didem’in Aşkale ilçesindeki evinden çıktıktan sonra intihar ettiği ihtimali üzerinde duruyor.

  4 kardeşi olan Didem, Aşkale İMDB Anadolu Lisesi’nde 11. sınıfta okuyordu. 10 Şubat’ta annesi ve üvey babasıyla tartıştıktan sonra evden ayrılmıştı. Polis, ailenin, arkadaşlarının ve komşuların ifadesini almıştı.

  Karasu Baraj Gölü’nde atladıktan sonra akıntıya kapıldığı düşünülen ve uzun süre sürüklenen genç kızın cesedinin, buz tabakasının altında sıkıştığı ortaya çıktı.

 13. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 2020'de 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak

  Ziya Selçuk

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020’de 20 bin ek öğretmen ataması yapılacağını söyledi:

  “Bu dönem inşallah 20 bin ek atama daha gelecek, yani 20 bini ilan etmiştik, bir 20 bin daha gelecek. Bunların zaten belli dönemleri var. Süreç başlatılacak ve uygun dönemde, bu yıl içinde tekrar bir 20 bin daha atama olacak. Bugün ilk cemre düştü ve biz de bir müjde vermiş olalım."

  Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, 24 Ocak’ta meydana gelen Elazığ depreminde hasar gören okulların nereye ve nasıl yapılacağının belirlendiğini söyledi. Deprem sebebiyle eğitime ara verilen okulların Pazartesi açılacağını söyledi:

  “Pazar günü Elazığ'da olacağım. Velilerimizle de görüşeceğiz, eksikleri tespit edeceğiz. Pazartesi de okulları açacağız."

  Selçuk, sınavla öğrenci alınacak okullarda kontenjanların oranının yüzde 10 olacağını, sayının bu oran üzerinden belirleneceğini söyledi.

 14. Merkez Bankası: Kısa vadeli dış borçlar 2019'da 118.2 milyar dolara çıktı

  Merkez Bankası

  Merkez Bankası'nın verilerine göre bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 1.7 azalarak 56.2 milyar dolara gerilerken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 6.6 artarak 53.6 milyar dolara yükseldi.

  Kısa vadeli dış borç stoku, Aralık sonunda, 2018 yıl sonuna göre yüzde 4.3 artışla 118.2 milyar dolara yükseldi. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku da 168.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

  Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler, yüzde 29.7 azalarak 7.8 milyar dolara düştü. Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 11.0 artarak 21.1 milyar dolara, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı da yüzde 5.0 artışla 13.7 milyar dolara yükselirken, yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları yüzde 2.9 azalışla 13.6 milyar dolara geriledi.

  Aynı dönemde, ithalat borçları yüzde 13.6 artarak 45.3 milyar dolara yükseldi.

  Tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu göre yüzde 3.1 azalarak 21.8 milyar dolara gerilerken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 3.6 artarak 88.0 milyara çıktı.

  Parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre yüzde 5.6 azalarak 45.7 milyar dolara gerilerken, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar yüzde 11.9 artarak 72.1 milyar dolara yükseldi.

  Kısa vadeli tahvil ihraçları yüzde 32.3 azalışla, 99 milyon dolardan 67 milyon dolara geriledi. Aynı dönemde resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 409 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu yüzde 48.1’i dolar, yüzde 30.9’u euro, yüzde 13.3’ü TL ve yüzde 7.7’si diğer döviz cinslerinden oluştu.

  Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 168.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu stokun 18.0 milyar dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Toplam stok içinde kamu sektörü yüzde 18.1, Merkez Bankası yüzde 5.0, özel sektör yüzde 76.9 paya sahip.

 15. TÜİK: Çalışılan saat endeksi yüzde 1.3 azaldı

  İşçi

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı “ İşgücü Girdi Endeksleri Dördüncü Çeyrek” verilerine göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında 2019’un dördüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı dönemine göre, çalışılan saat endeksi yüzde 1.3 azalırken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 2.2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 0.7 artarken, inşaat sektöründe yüzde 19.3 azaldı.

  Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, 2019 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0.3 düşerken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 2.1, ticaret-hizmet sektörlerinde da yüzde 2.5 artarken inşaat sektöründe yüzde 19.1 düştü.

  Brüt ücret-maaş endeksi yüzde 20.7 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 22.5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 22.9 arttı, inşaat sektöründe yüzde 0.4 azaldı.

  Saatlik işgücü maliyeti endeksi yüzde 21.3 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 18.4, inşaat sektöründe yüzde 22.8 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 21.3 arttı.

  Saatlik kazanç endeksi yüzde 22.3 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 19.9, inşaat sektöründe yüzde 23.4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 22.0 arttı.

  Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi yüzde 16.2 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 11.2, inşaat sektöründe yüzde 19.8 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 17.9 arttı.

  Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında 2019’un dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyreğe göre;

  İstihdam endeksi yüzde 1.4 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 1.5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 1.7 arttı, inşaat sektöründe yüzde 0.8 azaldı.

  Çalışılan saat endeksi yüzde 1.1 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 1.7 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 1.0 arttı, inşaat sektöründe yüzde 0.6 azaldı.

  Brüt ücret-maaş endeksi yüzde 4.1 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 4.4, inşaat sektöründe yüzde 1.9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 4.2 arttı.

  Saatlik işgücü maliyeti endeksi yüzde 2.8 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 2.5, inşaat sektöründe yüzde 2.7 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 3.0 arttı.

  Saatlik kazanç endeksi 3.0 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 2.7, inşaat sektöründe yüzde 2.6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 3.1 arttı.

  Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi yüzde 2.0 artarken, alt sektörlerden sanayi sektöründe yüzde 1.4, inşaat sektöründe yüzde 3.4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 2.2 arttı.

 16. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rusya'yla henüz istediğimiz noktada değiliz

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber canlı yayınında İdlib’le ilgili soruları yanıtladı. Rus yetkililerle süren görüşmelerle ilgili “Şu andaki pozisyonlarımız arasında farkların olduğu doğru. Son toplantılarda biraz daha yakınlaşma oldu ama henüz istediğimiz noktada değiliz.” dedi.

  Daha önce Rusya’nın Türkiye’nin İdlib için yeni bir harita verdiği, Eylül 2018’de Soçi’de uzlaşılan silahtan arındırılmış bölgenin Türkiye sınırına daha yakın bir bölgeye taşınmasını önerdiği iddia edilmişti.

  Böyle bir haritanın verilip verilmediği sorusuna Çavuşoğlu, “Görüşmelerde karşılıklı pozisyonlarımızı belirleyen kağıtlar verdik. Hepimiz kendi pozisyonumuzu ortaya koyduk. Görüşmelere devam edeceğiz” yanıtını verdi.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir gün önce, Moskova’da Türk ve Rus heyetler arasında Pazartesi başlayan ve iki gün süren görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını açıklamıştı.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “rejimin İdlib’de sivillere yönelik hunharca saldırılar yürüttüğünü” söyledi. “Soçi ve Astana ortadan kalktığını söyleyemeyiz ama yara aldığını söyleyebiliriz” dedi.

  Gürcistan’ın toprak bütünlüğü, Ukrayna gibi birçok alanda Rusya'yla anlaşmazlık noktaları olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu anlaşmazlıkların diplomasiyle çözülmeye çalıştığını söyledi.

  İdlib'le ilgili Türkiye'yi destekleyen açıklamalar yapan ABD'yi ise "ABD, Rusya ile yaşadığımız sorundan dolayı bize yaklaşıyorsa samimiyeti sorgulanır" diyerek eleştirdi.

  Rusya'dan İdlib açıklaması: Türk heyetiyle anlaşma sağlanamadı

 17. Kadir Şeker'in sağlık raporu dosyaya ulaştı: Elleri, dizleri ve boğazından yaralandı

  Kadir Şeker

  Kız arkadaşını döven Özgür Duran'ı engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker'in çıkan arbedede elleri, dizleri ve boğazından yaralandığı ortaya çıktı.

  Soruşturma aşamasında Kadir Şeker için alınan sağlık raporu dosyaya ulaştı. Raporda, Şeker'in sağ ve sol elinde kesi, boynunun sağ tarafında doku kanaması, sol tarafında da darp izi, gözlerinin altındı sıyrık, 2 dizinde de yara izi bulunduğu yer aldı.

  Kadir Şeker'in olay anında üzerinde bulunan kıyafetlere yapılan kriminal incelemede tamamalandı. Kriminal raporda, Şeker'in kazak ve atletinin sol göğüs bölgesinde kesikler bulunduğu, bunların bıçak ile meydana gelmiş olabileceği bildirildi.

  "Arbede sırasında bıçaklandığına dair bir tespit yapılamadı"

  Kadir Şeker'le ilgili soruşturma dosyasının da sonuna gelindi. İlk incelemelere göre bıçağın giriş şekli ve yaranın derinliğinden, ölüme sebebiyet veren yaralanmanın 'üzerine düşme sonucu yaşanan arbede sırasında gerçekleştiği' değerlendirmesi yapılamadı.

  Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada kriminal rapor ve adli incelemelerin büyük kısmı tamamlandı.

  Kadir Şeker ifadesinde Özgür Duran ile birlikte yere düştüğünü, bıçağın da bu sırada saplandığını düşündüğünü söylemişti.

  Soruşturma kapsamında ifadesi alınan bir kadın tanık, Özgür Duran ile Kadir Şeker arasında itişmeler yaşandığını ancak yere düştüklerini görmediğini söyledi.

  Kadir Şeker’in vücudundaki yaralanmalar da tek tek tespit edildi. Bu darbe izlerinin nasıl oluştuğuna ilişkin de incelemeler sürüyor.

  "Ayşe D. olay yerinde darp edilmedi"

  Dosyaya göre edinilen bir diğer bilgiye göre de, yapılan muayene ve adli incelemelerde Ayşe D.'nin olay yerinde darp edildiğine ilişkin bir bulguya rastlanmadı.

  Ayşe D.’nin Özgür Duran tarafından olay yeri olan parka gelmeden önce darp edildiği tespit edildi.

  Ayşe D. ifadesinde de Özgür Duran’ın kendisini parkta dövmediğini, sözlü tartışma yaşadıklarını anlattı.

  Ne olmuştu?

  5 Şubat günü 32 yaşındaki Özgür Duran ile kız arkadaşı Ayşe D arasında evde oldukları sırada kıskançlık nedeniyle tartışma çıktığı ve tartışma sırasında Duran'ın Ayşe D'yi darp ettiği bildirildi.

  Bunun üzerine Ayşe D evden çıkıp yakınlardaki parka gitti.

  O sırada parktan geçmekte olan Kadir Şeker, Ayşe D'yi darp ettiğini söylediği Özgür Duran'a müdahale etmek istedi.

  Duran, boğazını sıktığı Şeker'i yere yatırıp yumruk atmaya başladı.

  Kadir Şeker, kurtulduktan sonra kaçmak istedi. Duran ise peşinden gittiği gence tekrar saldırdı. Bunun üzerine Şeker, meyve soymak için yanında taşıdığı bıçağı çıkardı. Boğuşma sırasında bıçak Özgür Duran'ın kalbine saplandı. Şeker, olay yerinden kaçtı.

  Ayşe D.'nin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldrılan Duran, hayatını kaybetti.

  'Kasten öldürme' suçundan tutuklanan Kadir Şeker'in serbest bırakılması için Twitter'da #kadiriçinadalet etiketiyle kampanya yürütülüyordu. Change.org internet sitesinde başlatılan imza kampanyasında "Kadir Şeker Tutuksuz Yargılanmalı" çağrısı yapıldı. Açılan sayfaya birkaç saat içinde 30 binden fazla kişi imza atmıştı.

  Kadir Şeker'e destek için Twitter'da kampanya

 18. Sağlık Bakanı Koca: Rize'de gözlem altındaki hasta koronavirüs değil

  Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Rize'de koronavirüs şüphesiyle gözlem altında tutulan bir kişinin test sonuçlarının geldiğini, hastanın mevsimsel grip olduğunu duyurdu.

  Rize Devlet Hastanesi'nde gözlem altında tutulan kişi bugün taburcu edilecek.

  View more on twitter

  Hastayla ilgili detaylı bilgi ise henüz paylaşılmadı.

  Rize de Çarşamba günü de iş için gittiği Tayland'dan dönen bir kişi yüksek ateş şikayetiyle Rize Devlet Hastanesi'ne başvurmuştu.

  Rize'deki tedavisinin ardından Trabzon'daki Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen hastadan kan örneği alındı.