Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Kremlin: Putin ve Erdoğan, İdlib'le ilgili olarak temasları yoğunlaştırma konusunda mutabık kaldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan telefon görüşmesiyle ilgili olarak Kremlin'den de açıklama yapıldı.

  Açıklamada, iki liderin İdlib'deki gelişmelerle ilgili olarak temasları yoğunlaştırma konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

  Fransız haber ajansı AFP, Putin'in Erdoğan'a, İdlib'deki cihatçıların "saldırgan" eylemleri konusunda “ciddi kaygı duyduğunu” ifade ettiğini aktardı.

  AFP, Kremlin’den yapılan açıklamaya dayanarak, “İdlib’de gerginliğin azaltılması, ateşkesin garanti altına alınması ve terörist tehdidin ortadan kaldırılması için karşılıklı temasların yoğunlaştırılması” konusunda iki liderin mutabık kaldığını bildirdi.

 2. Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'ya 8 yıl 9 ay hapis cezası

  Ömer Faruk Kavurmacı
  Image caption: Ömer Faruk Kavurmacı

  TUSKON (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) ve üye şirketlere yönelik yürütülen Gülen Yapılanması soruşturması kapsamında yargılanan Ömer Faruk Kavurmacı örgüt üyeliğinden 8 yıl 9 ay, babası Mustafa Şevki Kavurmacı ise aynı suçtan 9 yıl 4 ay 15 gün hapse mahkum edildi.

  Mahkeme, tutuklu sanık Ömer Faruk Kavurmacı'nın cezaevinde yattığı süre gözetilerek tahliyesine karar verdi.

  Ömer Faruk Kavurmacı, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı.

  Kavurmacı savunmasında, "3,5 yılı dolduran tutukluluğuma somut bir gerekçe maalesef gösterilemedi. 3,5 yıldır delillendirilemeyen FETÖ iddialarını hiçbir akıl kabul etmemektedir. İşlemediğim bir suçun günahı üzerime yüklenmiştir" demişti

  Savcı; Ömer Faruk Kavurmacı ve Mustafa Şevki Kavurmacı'nın "Gülen Yapılanmasına üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapislerini talep etmişti.

  Diğer sanık Ahmet Sait Kavurmacı'nın dosyasının ise ayrılması istenmişti.

 3. Cumhurbaşkanlığı: Erdoğan ve Putin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettiler

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptıkları telefon görüşmesinde özellikle Suriye'nin İdlib eyaletindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

  Quote Message: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, rejimin İdlib’de dizginlenmesinin ve insani krizin durdurulmasının şart olduğunu vurgulamış; İdlib’de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtmiştir. İki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya’daki gelişmeler de ele alınmıştır. from Cumhurbaşkanlığı
  Cumhurbaşkanlığı
 4. Abdülhamit Gül: Mahkeme Ceren Damar'ın onurunun kırılmasına izin vermemiştir.

  View more on twitter

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ceren Damar Şenel'in öldürülmesi ile ilgili davada mahkemenin sanığa müebbet hapis cezası vermesini yorumlarken savunma avukatını da eleştirdi.

  Twitter hesabından açıklama yapan Gül, 'Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır?' sorusunun uzun süre hukuk dünyasını meşgul ettiğine dikkat çekerken, "Nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir. Bugün Ceren Damar davasında vicdanların feryadını işiten yargı; kazanmak için her yolu mubah gören anlayışa itibar etmeyerek, masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir. Bu vesileyle, Ceren Damar'a bir kez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil; önce iyi bir insan olmaya çalışın" ifadelerini kullandı.

 5. Sağlık Bakanı Koca: İran'dan gelen tüm yolcular sınır kapısında sağlık kontrolünden geçiriliyor

  İran'da dört kişinin koronavirüs sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili haberlerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İran'dan gelen tüm yolcular sınır kapısında sağlık kontrolünden geçiriliyor. Hastalık belirtisi olanlar alınmıyor." diye konuştu.

  Konuyla ilgili açıklamasında Koca, "İran Sağlık Bakanı, şüpheli vakanın 750 olduğunu 18 vakada pozitif Korona virüs bulunduğunu 5 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. İran Sağlık Bakanı ile görüştüm ve yanınızdayız mesajı verdim" dedi.

  Şu ana kadar Türkiye'de koronavirüs vakasına rastlanmadığını belirten Koca, “Sınırımıza yakın bölgelerde Korona virüs yok" diye konuştu.

  İran'da koronavirüs sonucu ölen ilk iki kişi Kum kentindendi. Koca, "Sağlıklı olduklarını belirten bir belge ve son 14 günde Kumkente uğrayanları içeri almamayı talep ettik. Pazar itibariyle uygulamaya girmiş olacak. Hastalık bulgusu olan yolcuları sınırdan içeri almamaya dünden itibaren başladık. Ayrıca termal kameraları sınır kapılarına yerleştirmiş olduk" ifadelerini kullandı.

  İran'da Covid-19 adı verilen koronavirüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı dörde yükseldi.

  İran Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkede teyit edilmiş vaka sayısının da 18'e çıktığını açıkladı.

  View more on twitter
 6. Ceren Damar davasında mahkeme sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi

  Akademisyen Ceren Damar Şenel'in öldürülmesi ile ilgili davada mahkeme, katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet'e ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada mahkeme sanığa indirim yapmadı.

  Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisiyken öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülen Ceren Damar Şenel davasının dördüncü duruşmasında karar çıktı.

  Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı'nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019'da sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci tarafından üniversitedeki odasında öldürülmüştü.

  Şenel'in babası Mustafa Damar, duruşma öncesi yaptığı açıklamada, kızının görevini yaptığı için katledildiğini, bu uğurda canını verdiğini ancak yargılama süresince kızına iftira atıldığını belirterek, "Ceren Damar davası tüm toplumun davası. Bu nedenle dava neticesinde verilecek karar milat olacaktır" ifadelerini kullandı.

  24 Ocak'taki duruşmada mütalaasını veren savcı, sanığın "canavarca hisle ve kasten öldürdüğü sabit" olduğunu ve "Ceren Damar ile gönül ilişkimiz vardı, beni zorladı" sözlerini de "Gerçek dışı ve kendisini suçtan ve cezadan kurtarmaya yönelik" olarak değerlendirdi.

  Ceren Damar
 7. Erdoğan saat 18:00'de Putin ile görüşecek

  Erdoğan-Putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam Türkiye saati ile 18:00'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini söyledi.

  Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Suriye yönetimine Şubat souna kadar süre tanımıştınız" hatırlatması üzerine "Biz zaten icraatlarımızı yapıyoruz" karşılığını verdi.

  Türkiye'nin ABD'den patriot füze sistemi talep ettine yönelik iddialarla ilgili olarak da "Biliyorsunuz biz Sayın Trump'tan bize Patriot vermelerini istedik. Nasıl ki 'Rusya'dan S-400 alıyoruz sizden de Patriot alalım' dedik.Ama ona olumlu cevap vermediler, veremediler" dedi.

  Erdoğan- Merkel- Macron üçlü görüşmesi

  Erdoğan, öncesinde de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Erdoğan bu görüşmeyle ilgili olarak "Merkel ve Macron dün Putin ile yaptığı görüşmede İdlib'de çok kararlı bir ateşkes için bir davet teklif ettiler. Bu davet için bir yaklaşım vardır diyemem. Dörtlü zirve için İstanbul'da 5 Mart teklif edildi. Bu davete de Putin henüz cevabı vermedi. Putin, onlara 'Biz Erdoğan ile görüşürüz' yanıtını verdi." açıklamasını yaptı.

  Almanya'dan 25 milyon euro

  Erdoğan, "Bu akşam Putin ile görüşmenin neticesi bizim oradaki tavrımızı belirleyecektir. Rejim İdlib’te bu zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz. Burada bu zulüm duracak. Bir milyona yakın insan bizim sınırımıza doğru göç ediyor. Biz bunlara nerede iskan imkanı sağlayacağız.Suriye sınırına doğru 35 km'lik bir güvenli bölge ilan edelim ve buraya briket barakalar yapalım dedik. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Şansöyle Merkel Kızılhaç vasıtasıyla 25 milyon euro vereceğini söyledi. Macron'a da aynı teklifi yaptım. Senden de aynı desteği bekleriz dedim."

 8. Atakan Kayalar için Aile Bakanlığı devrede

  Atakan Kayalar

  Okuduğu kitaplarla ilgili yorumları ve felsefeye ilgisi üzerine yaptığı açıklamaların bir video üzerinden sosyal medyaya yayılmasıyla gündem olan 10 yaşındaki Atakan Kayalar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir açıklama yaptı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, çocuğun gelişim özellikleri üzerinden yürütülen tartışmalar üzerine açıklama yapılması gereği duyulduğuna dikkat çekilerek, "Her çocuğun pedagojik gelişim hızının ve düzeyinin farklı olabileceğini unutmadan, çocuklarımızın üstün yararını ve haklarını gözetmeliyiz. Çocuklarımızın potansiyelleri, yetenekleri ve davranış biçimleri konunun uzmanları tarafından çok boyutlu ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir. Ancak doğru destek ve yönlendirme ile çocuklarımızın sağlıklı gelişimini sağlamak mümkün olduğundan, bütüncül değerlendirme yapılmadan münferit birkaç video üzerinden çocuğumuza dair beyanların menfi etkileri olacaktır" denildi.

  Sosyal medyada hassasiyet çağrısı

  Uzmanların aile ile görüştüğünü ifade eden Bakanlık, "Kendilerine ihtiyaçlarına göre en doğru ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti sağlanmaya başlanmıştır. Çocuğumuzun, sosyal medya üzerinden saldırıya ve tehditlere maruz kalması, ailemizi derinden üzmekte ve kaygılarını arttırmaktadır. Çocuklarımızın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bir kez daha altını çizerek; çocuk ve aile ile ilgili çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için basın kuruluşlarımızın ve sosyal medya kullanıcılarının hassasiyetini beklemekteyiz" çağrısı yaptı.

 9. AKP'li Fatma Betül Sayan Kaya: Gezi olaylarının 15 Temmuzdan farkı yoktu

  Fatma Betül Sayan Kaya

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, 2013 yılındaki Gezi Parkı Eylemleri için "15 Temmuz'dan farkı yoktu" yorumunu yaptı.

  AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı'nın Akdeniz Bölge Toplantısı'nda konuşan Kaya, şunları söyledi: "Gezi olaylarında çağrıda bulunanlar bizzat CHP Genel Başkanı ve onun yanındakilerdir. Başlangıçta belki çevreci olarak başlatılan Gezi olaylarının daha sonradan tıpkı askeri darbeler, muhtıralardan hiç farkı yoktu, bence bir kalkışma girişimiydi. Adeta ülkede ayaklanma girişimiydi ve terör örgütlerinin saldırılarından, FETÖ'nün saldırılarından, 15 Temmuz'dan farkı yoktu. Devleti ve milleti hedef alan bir kalkışma girişimiydi Gezi. O süreçte İstanbul'daydım Taksim'de yaşanan vandalizmi, terör örgütünün paçavralarının Atatürk Kültür Merkezi'ne asıldığını hepimiz gördük. Dolmabahçe'den geçmeye çalışırken arabamız tekmelendi. Yüzü maskeli terör örgütü mensubuydu bunlar. Gezi süreci bu ülkede ayaklanma ve kalkışma girişimiydi. Kesinlikle etkisi aylarca sürdü ve ekonomimize etkisi çok uzun sürdü."

  28 Mayıs 2013'te İstanbul'daki Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nı yeniden inşaa edilmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen ve daha sonra Türkiye'nin birçok noktasına yayılan eylemler 30 Ağsutos'a kadar sürmüştü.

  Eylemlerde 7 sivil ve bir polis hayatını kaybetti.

 10. Ömer Faruk Kavurmacı'ya 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi

  Ömer Faruk Kavurmacı

  TUSKON (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) ve üye şirketlere yönelik yürütülen Gülen Yapılanması soruşturmasında Ömer Faruk Kavurmacı, babası Mustafa Şevki Kavurmacı ve firari sanık Ahmet Said Kavurmacı'nın yargılandığı davada, savcı mütalaasını mahkeme heyetine sundu.

  Savcı; Ömer Faruk Kavurmacı ve Mustafa Şevki Kavurmacı'nın "Gülen Yapılanmasına üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapislerini talep etti. Diğer sanık Ahmet Sait Kavurmacı'nın dosyasının ise ayrılması istendi.

  Kavurmacı: İşlemediğim günah üzerime yıkıldı

  Sanık Ömer Faruk Kavurmacı TUSKON'dan noter yoluyla istifa ettiğinin tespit edildiğini belirterek çalışanlarından bugüne kadar 5'i hakkında Gülen Yapılanması'yla ilgili işlem yapıldığını ve 4 bin kişilik şirketlerindeki bu oranın binde bir seviyesinde kaldığını söyledi.

  Kavurmacı, "3,5 yıldır delillendirilemeyen FETÖ iddialarını hiç bir akıl kabul etmemektedir. İşlemediğim bir suçun günahı üzerime yüklenmiştir. Bylock kullanmadığım tespit edilmiştir. Cep telefonumda FETÖ ile irtibatlı herhangi bir program indirmediğim ve internette FETÖ irtibatlı sitelere üye olmadığım da belirlenmiştir." diye devam etti.

  Mütalaaya karşı son savunmasını yapan Mustafa Şevki Kavurmacı, "İnsan şerefiyle yaşar, insan vatan sevgisiyle yaşar, hayatımı ülkem için çalışmakla geçirdim. 80 yaşıma dayandığım bu zamanlarda en asılsız iddialarla suçlandım. Böyle yaşanmıyor. Böyle yaşamayı zillet kabul ediyorum" dedi.

 11. "Robin Hood abla geldi tüm borçları ödedi"

  Aksaray

  Aksaray'da ismini vermeyen yardımsever iki kişi bir bakkaldaki veresiye defterinde bulunan yaklaşık 150 ila 200 kişinin 35 bin lira borcunu ödeyip ayrıldı. Bakkal Kadir Elçi, ''İstanbul'da bakkallarda borç defterini ödeyip, vatandaşa içinde para olan zarfları dağıtan 'Robin Hood' adını verdikleri yardımseveri duymuştuk, bir benzerini de burada biz yaşadık'' dedi.

  Elçi'nin aktardığına göre, Aksaraylı olduklarını ve yurt dışında yaşadıklarını belirten 40-45 yaşlarındaki iki kadın, yardımda bulunmak için veresiye defterindeki borçuların borçlarını ödemek istediklerini söyledi:

  Dün iki kadın içeri girdi. Biri direk veresiye defterini açmamı istedi ve tüm borçları kapatacağını söyledi. Açtım ve 35 bin lirayı nakit ödediler. Ben bu kadınları daha önce mahallede hiç görmedim. Hem milleti hemde beni kurtardı. Bir çok kişi tekrar bakkala gelince borcun yok diyorum ve çok şaşırıyorlar. İstanbul'da bakkallarda borç defterini ödeyip, vatandaşa içinde para olan zarfları dağıtan 'Robin Hood' adını verdikleri yardımseveri duymuştuk, bir benzerini de burada biz yaşadık.''

 12. Ceren Damar'ın babası: "Dava tüm toplumun davası"

  Ceren Damar

  Çankaya Üniversitesi'nde araştırma görevlisiyken öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülen Ceren Damar Şenel davasının dördüncü duruşması görülüyor.

  Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı'nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019'da sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülmüştü.

  Şenel'in babası Mustafa Damar, duruşma öncesi yaptığı açıklamada "Yargımızın gerçek sahibi olan yüce milletime seslenmek istiyorum. Biraz insaf, biraz vicdan, biraz hukuk bekliyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Adaleti anlatmak, adaleti konuşmak, bu konulardan bahsetmek çözüm olamaz. En kısa zamanda adaletin tecelli ettirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

  Damar, kızının görevini yaptığı için katledildiğini, bu uğurda canını verdiğini ancak yargılama süresince kızına iftira atıldığını belirterek, "Ceren Damar davası tüm toplumun davası. Bu nedenle dava neticesinde verilecek karar milat olacaktır." ifadelerini kullandı.

  24 Ocak'taki duruşmada mütalaasını veren savcı, sanığın "canavarca hisle ve kasten öldürdüğü sabit" olduğunu ve "Ceren Damar ile gönül ilişkimiz vardı, beni zorladı" sözlerini de "Gerçek dışı ve kendisini suçtan ve cezadan kurtarmaya yönelik" olarak değerlendirdi.

  Davada kararın bugün çıkması bekleniyor.

 13. İnsan kaçakçıları 130 göçmeni Avrupa diye Adana'ya bıraktı

  Video content

  Video caption: Adana'da göçmenler yol kenarına bırakıldı

  Adana'da, insan kaçakçıları, aralarında kadın ve hasta çocukların da bulunduğu 130 göçmeni, 'İzmir üzerinden Avrupa'ya gideceksiniz' diyerek, yol kenarına bıraktı. Afganistan, Pakistan ve Özbekistan uyruklu göçmenler polisi aradı.

  İnsan kaçakçılarının, Afganistan, Pakistan ve Özbekistan vatandaşı göçmenleri, 'İzmir üzerinden Avrupa'ya gideceksiniz' diyerek, Adana'da bıraktıkları ortaya çıktı.İnsan kaçakçılarına kişi başı bin - 2 bin dolar verdikleri belirlenen göçmenler, ülkelerindeki savaş ve açlıktan kaçtıklarını, Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmek istediklerini anlattı.

  Göçmenler, sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi'ne teslim edildi.

 14. 2019 en sıcak 4. yıl olarak kayıtlara geçti

  Türkiye'de 2019, 'aşırı hava olayları'nın en fazla görüldüğü yıl olarak kayıtlara geçti.

  2019'da meydana gelen toplam 935 ekstrem (aşırı) hava olayının yüzde 36'sı şiddetli yağış- sel, yüzde 27'si ise fırtına oldu. Bu hava olaylarını dolu, yıldırım, yoğun kar, heyelan, çığ, orman yangını ve kum fırtınası izledi.

  İklim raporu

  Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne bağlı Araştırma Dairesi Başkanlığı'nca '2019 Yılı İklim Değerlendirmesi' raporunda "2019 yılı 1971'den bu yana en sıcak 4'üncü yıl olarak kayıtlara geçti. Yağışlar açısından uzun yıllarda ortalama değerlerin yaklaşık yüzde 1,9 üzerine çıkılmıştır" tespiti yer aldı.

  İklim

  Türkiye'de 2019 yılı ortalama sıcaklığın 14,7 derece olduğu belirtilen raporda, bu değerin 1971- 2010 normalinden (13,5 derece) daha yüksek ve 1971'den bu yana 2010, 2018 ve 2014'ten sonraki en sıcak 4'üncü yıl olduğu açıklandı. Türkiye'de, Karabük ve Bitlis dışında kalan büyük bölümde sıcaklıkların normallerin üzerinde ve sıcaklık anomalilerinin 2 derece üzerinde gerçekleştiği kaydedildi.Türkiye'de 2019 yılında en düşük sıcaklık -28,1 derece ile ocak ayında Yüksekova'da, en yüksek sıcaklık ise 46,8 derece ile ağustos ayında Cizre'de ölçüldü.

  İklim

  Türkiye'de 2019 yılı alansal ortalama yıllık yağışı 585,1 mm olarak gerçekleşti. Bu değer 1981-2010 normalinin (574 mm) yüzde 1,9 üzerinde oldu. Alansal olarak 2019 yağışları güneyde normallerinin üzerinde, kuzeyde ise normallerinin altında gerçekleşti. Rize, Artvin, Ordu, Zonguldak, Muğla, Antalya, Adana ve Osmaniye'de günlük maksimum yağışlar 100 mm'yi geçti.

 15. 11 bin 27 kişinin pasaportundaki idari tedbir kaldırıldı

  İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Pasaport Kanunu'nda yapılan son düzenleme ile 11 bin 27 kişinin pasaportunda bulunan idari tedbir kararının kaldırıldığını duyurdu.

  Müdürlük'ten yapılan açıklama:

  "Pasaport Kanununda yapılan son düzenleme ile Bakanlığımızın 2019/14 sayılı Genelgesi doğrultusunda Pasaport İdari Karar Komisyonu 20 Aralık 2019 tarihinde çalışmalarına başlamıştır. Bu çalışmalar kapsamında, idari tedbir kararlarının kaldırılmasına yönelik başvurular İl Nüfus Müdürlüklerince alınmakta olup, 21 Şubat 2020 tarihi itibariyle 11 bin 27 kişinin pasaportunda bulunan idari tedbir kararı kaldırılmıştır."

 16. 12 bin yıllık Hasankeyf'e son bakış

  Batman'daki 12 bin yıllık Hasankeyf'te baraj alanında biriken su seviyesi yüzde 20'yi geçti. Geçen yıl Kasım ayında su verilmeye başlanılan eski Hasankeyf yerleşim alanına ulaşımı sağlayan 60 yıllık köprü de baraj gölünde kaybolmak üzere.

  Hasankeyf

  Dicle Nehri üzerindeki, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan Türkiye'nin 4'üncü büyük barajı Ilısu Barajı'nın geçtiği alanlardan bir olan tarihi Hasankeyf ilçesi kısmen su altında kaldı

  Hasankeyf

  Eski Hasankeyf'te yaşamın kalmadığını anlatan Belediye Başkanı Abdulvahap Başkan Kusen, "Yeni Hasankeyf'te 900’e yakın konut yapıldı ve ilçe sakinlerinin tamamı yeni konutlara taşındı. Eski yerleşim biriminde kimse kalmadı. Hasankeyf’in bulunduğu eski yerleşim birimi, baraj havzası konumunda olacak. Şu ana kadar yüzde 20 oranında su toplandı. Bu su oranı baharda 60 yıllık köprüyü tamamen su altında bırakacak ve havzada yaklaşık 10,5 milyar metreküp su toplanmış olacak. Eski yerleşim birimimizin yanı sıra Irmak, İncirli köyleri ile Suçeken, Urganlı ve Kesmeköprü köylerinin bir kısmı da su altında kaldı" dedi.

  Hasankeyf