Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Fahrettin Koca: İran'dan gelen yolcularda koronavirüs tespit edilmedi

  Ankara

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan Ankara’ya gelerek karantinaya alınan 47 kişiyle ilgili yaptığı açıklamada “Şu ana kadar çalışılmış numunelerden pozitif çıkan herhangi bir hastamız çıkmadı” dedi.

  Quote Message: 4 yolcumuzun soğuk algınlığı şikayetleri sebebiyle risk etmemek için bugün karantinaya alınmaya karar verilmişti. Bugün Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde gözlem altına aldık. Bütün yolcuların hepsi ayrı birer odada hizmet verilerek takibi yapılıyor. Her birine tek kullanımlık malzemeler veriliyor." from Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
  Fahrettin KocaSağlık Bakanı
  Quote Message: 130 kişi içinde ağırlıklı genç yolcular var. 50 yaş üstü 11 kişi bulunuyor. Risk oluşturan sadece 2 hastada diyabet, 1 hastane hipertansiyon olduğunu biliyoruz. Şu an 132+10 kişide 38 derecenin üzerinde herhangi bir yolcumuz yok. Şu ana kadar çalışılmış numunelerden pozitif çıkan herhangi bir hastamız bulunmuyor." from Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
  Fahrettin KocaSağlık Bakanı
  Quote Message: 4 kişide soğuk algınlığı belirtileri var ama ateşlerinin olmadığını söylemek istiyorum. Burada hassasiyet göstermemiz, özellikle Kum Kenti'nden geçmiş yolcularımız için 14 günlük süreci gözlemlemek istiyoruz. Risk gruplarını tespit ederek ne kadarlık sürede takip edilmesi gerekiyorsa bakılacak. Şu anda coronavirüs hastamızın olmadığını söylemek istiyorum. Şu ana kadar 3'te 2 kontroller tamamlandı, kalan 3'te 1'in çalışmaları kontrol amaçlı devam ediyor." from Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
  Fahrettin KocaSağlık Bakanı
 2. Canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 3. Koronavirüs: İran'dan Ankara'ya inen uçak dezenfekte edildi

  uçak

  İran'da görülen koronavirüs salgını nedeniyle 132 Türk yolcuyu Ankara'ya getiren Türk Hava Yolları'na ait TK879 sefer sayılı uçak, dezenfekte edildi.

  Yolcular ile birlikte 8 mürettebatın Zekai Tahir Burak Hastanesi ile Bilkent Klinik Konukevi'ne tahliyesinin tamamlanması ardından Sağlık Bakanlığı görevlileri dezenfekte işlemine başladı.

  Özel kıyafetlerini giyen ekipler, uçak ve ekipmanlarda temizlik çalışması yaptı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uçaktaki 132 yolcu ve 8 mürettebata ilişkin, "Tüm yolcuların ilk muayeneleri yapıldı. İlk muayenede ateşi olan ve hasta olduğu lehine bulgu olan vatandaşımız yok" demişti.

  140 kişi Ankara'da karantinaya alındı.

  Quote Message: Tahran'dan özel olarak Türk vatandaşlarını Türkiye'ye taşıyan Türk Hava Yolları'nın uçağının seferi esnasında, özelikle yolculardan bir kısmının Kum ve Meşhed ziyaretleri hikayesi olduğunun öğrenilmesi üzerine, bir kaç yolcuda da ateş olmayıp, öksürük yakınması, soğuk algınlığı olması sebebi ile uçağı Ankara'ya indirme yönünde bir karar aldık. İstanbul'da hazırlıklarımız tam olmasına rağmen, Ankara'ya yönlendirmemizin sebebi, bu konuda daha önce deneyimli olan bir ekibin Ankara'da karantina merkezlerimizde hazır bulunmasıydı. İstanbul'daki merkezlerimizin de bu anlamda hazır olduğunu ve tercihimiz tecrübeli ekip nedeniyle Ankara oldu." from Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
  Fahrettin KocaSağlık Bakanı
 4. Sağlık Bakanı Koca: Tahran’dan gelenler üzerinde gerekli testler yapıldı, sonuçlar önümüzdeki saatlerde çıkmış olur

  fahrettın koca
  Quote Message: Koronavirüs birçok yerde görülmesine karşın ülkemizde görülmemiştir. Tüm çabamız bunun bu şekilde devam etmesi yönündedir. Çin’e alınan tedbirler ile başarı sağladık. İran'a karşı da tedbirlerimizi yoğunlaştırdık.
  Quote Message: Pazar günü İran ile uçuşlarımız tek taraflı olarak durdurulmuştu. Tahran’dan özel olarak Türk vatandaşlarını taşıyan THY uçağının seferi esnasında yolculardan bir kısmının Kum ve Meşhed ziyaretlerinin olduğunun öğrenilmesi ve bazı yolcularda soğuk algınlığı bulgularının olması nedeniyle uçağı Ankara’ya indirme kararı aldık. İstanbul’da hazırlıklarımız tam olmasına rağmen bunun nedeni Ankara’da daha önce bu konuda deneyimi olan karantina ekibimizin hazır olmasıydı. Risk almamak adına vatandaşlarımız ve mürettebatımız Zekai Tahir Burak Hastanesi ve Bilkent Klinik Konukevi’nde karantinaya alınmışlardır.
  Quote Message: 132’si yolcu ve 8’i mürettebat olmak üzere, 140 kişi içinde ateşi olan olmadığını; dört hastada öksürük, iki hastada boğaz ağrısı olduğunu ve genel durumlarının iyi olduğunu ifade etmek istiyorum. Gerekli testler yapıldı. Sonuçlar önümüzdeki saatler içinde çıkmış olur. Akşam saatlerinde hastaneyi ziyaret ettiğimde sonuçlar çıkmış olur, onu da açıklamış olurum.
  Quote Message: İran’dan sadece Türk vatandaşlarının girişine, Kum ve Meşhed geçmişi olanlar 14 günlük karantinaya alınmaktadır. Bunun dışındaki yolcular ise evde ya da uygun ortamda 14 günlük gözleme alınmaktadır. Sağlık kontrolünden geçemeyenlerin girişine izin vermedik. Şüpheli bulduğumuz vatandaşlarımızda yapılan tetkiklerde hepsinin negatif çıktığını, koronavirüs hastası olmadığını ifade etmek istiyorum." from Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
  Fahrettin KocaSağlık Bakanı
 5. THY Tahran'a bugün yapacağı seferleri iptal etti

  THY

  DHA'nın haberine göre, Türk Hava Yolları (THY), koronavirüs nedeniyle günde ikiye düşürdüğü İstanbul-Tahran uçuşlarında bugünkü seferleri iptal etti.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pazar günü yaptığı açıklamada İran’dan gelen uçuşların tek taraflı olarak durdurulacağını söylemişti. Ancak THY, bugün yaptığı açıklamada Tahran hariç İran'a yaptığı seferleri 10 Mart'a kadar durdurduğunu aktardı.

  Bugün İran'daki Türk vatandaşlarını taşıyan ve 132 kişinin bulunduğu uçaktaki bazı yolcularda yüksek ateş tespit edilmesi üzerine yolcular Ankara'da karantinaya alınmıştı.

  THY, Tahran'ın yanı sıra İran'da Şiraz, İsfahan, Meşhed ve Tebriz'e seferler düzenliyordu.

 6. HDP Kongresi'nde Öcalan fotoğraflarının gösterilmesiyle ilgili soruşturma: 14 gözaltı

  hdp kongresi

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Pazar günü yapılan 4'üncü Olağan Kongresi'nde, PKK'nın tutuklu lideri Abdullah Öcalan'ın geçmiş tarihlerde çekilmiş fotoğrafları ile hazırlanmış olan slayt gösterisinin yayınlanması üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı.

  Soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 15 kişiden 14'ünün gözaltına alındığı belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Soruşturma kapsamında söz konusu slayt gösterisini hazırladıkları tespit edilen 15 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiştir. 14 şüpheli aynı gün yakalanarak gözaltına alınmış, 1 şüphelinin ise yakalanması çalışmalarına devam edilmektedir. Gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam etmektedir" denildi.

 7. Soylu: Koronavirüs hastalarının saklandığı iddiaları yalan

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
  Image caption: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgınıyla ilgili açıklama yaptı.

  Süleyman Soylu, "Geçen gün Van'daydım. İki hasta bekleniyor, üç hasta var... Bunların hepsi yalan. Dayanaksız" dedi.

  Soylu, "Böyle bir şey olursa biz bunu paylaşmak zorundayız. Hükümet olarak bizler de bu konuda bütün gelişimini kamuouyuyla paylaşmak zorundayız" diye konuştu.

  Sağlık Bakanlığı, koronavirüs vakalarının arttığı İran'dan Türkiye'ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için özel bir sefer düzenlendiğini açıklamıştı.

  Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat, ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne götürülmüştü.

 8. Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır

  KEMAL KILICDAROGLU
  Quote Message: Adaletin son 18 yılda çok büyük kayıplar verdiğini biliyoruz. Güven kaybı yaşadığını biliyoruz. Adalete duyulan güvenin yerlerde süründüğünü ben söylemiyorum hâkimler söylüyor. Yargıtay başkanına, Anayasa Başkanı'na sorun, aynı şeyi söyleyecektir; adalete duyulan güven giderek ivme kaybediyor. Haksızlığa uğradığımızda başvuracağımız yer adalet kurumu olmalıydı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır. Tarihten gelen bütün o adalet duygusunun perçinlenmesi gerekirken giderek zemin kaybettiğini görüyoruz.
  Quote Message: Mahkeme oturuyor (Osman Kavala hakkında) beraat kararı veriyor. Odasındaki bütün eşyaları dağıtıyor nasıl olsa beraat ediyorum diye. Cezaevi aracındayken Erdoğan konuşuyor, ‘Dün onu beraat ettirmeye kalktılar’ dedi. Kimsin sen ya kimsin sen! Bu lafı eden insanda adalet duygusu yoktur. Hemen harekete geçirdi, cezaevi arasındayken yine hapishaneye götürüldü. Bu mudur hak hukuk? Buna aklı başında olan kişinin itiraz etmesi lazım. Bunun siyasi yönü yoktur arkadaşlar bu insanı, ahlaki bir meseledir. Artık hakimler savcılar alçak kurulu diyebiliriz. Hemen toplanıyorlar o yargıç hakkında hemen soruşturma açıyor. Biz de kalkıp bu ülkede adalet var diyeceğiz!" from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 9. Bakan Koca: İran'dan dönmek isteyen Türk vatandaşları için düzenlenen seferle gelenler 14 gün gözlem altında tutulacak

  Quote Message: İran'dan dönmek isteyen Türk vatandaşları için düzenlenen seferle ülkemize gelenler 14 gün süreyle gözlem altında tutulacak. THY'ye ait uçakla gelen 132 Türk yolcu ve mürettebat karantina için Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir. Ülkemizde yeni Koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. Ülkemizi bu hastalıktan korumak için azami çaba sarf etmekteyiz." from Fahrettin Koca Sağlık Bakanı
  Fahrettin KocaSağlık Bakanı
 10. Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağının koronavirüs şüphesiyle Ankara’ya yönlendirildiği iddia edildi

  AMBULANS

  Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağının yolcuların bazılarında koronavirüs olabileceği şüphesi nedeniyle Ankara’ya acil iniş yaptığı öne sürüldü.

  Airporthaber, uçak içerisinde yapılan taramada 12 yolcunun vücut sıcaklığının kritik seviyenin üzerinde olduğunun tespit edildiğini belirtirken, CNNTürk VE AA ise 12’si İran’ın Kum kentinden olmak üzere 17 yolcuda koronavirüs şüphesi bulunduğunu ifade etti.

  AA, uçakta 132 yolcu bulunduğunu ve Sağlık Bakanlığı ekipleri ikinci bir kontrol için uçağa girdiklerini, taramanın devam ettiğini bildirdi.

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise acil iniş iddiasının doğru olmadığını, İran’daki Türkiye vatandaşlarını taşıyan uçağın Ankara’ya planlı bir şekilde indiğini söyledi.

  Sabah gazetesi ve DHA, İran'daki koronavirüs salgını sonrası Türk vatandaşlar Türkiye'ye getirildiğini ve uçakta yolcuların 14 gün boyunca tedbir amacıyla karantina altında tutulacağını bildirdi.

  İran’daki koronavirüs vakalarının önemli bir bölümü Kum şehrinde görüldü. İran’da şu ana kadar 95 vaka tespit edilirken, 15 kişi de yaşamını yitirdi.

  Türkiye, sınır kapılarını kapatıp, kara ve demiryolu geçişlerini durdurdu. THY, Tahran hariç İran’la yapılan tüm seferlerin 10 Mart’a kadar durdurulduğunu açıkladı.

 11. Yurtdışı giriş-çıkışları etkileyebilecek davalar için havalimanlarına 7/24 çalışan nöbetçi mahkemeler kuruluyor

  MAHKEME

  Adalet Bakanlığı, yurtdışına giriş-çıkış yapmak isteyen kişileri etkileyebilecek yargı ve hukuki süreçler için havaalanlarına nöbetçi mahkemeler kurmaya hazırlanıyor.

  DHA’nın haberine göre, ilk uygulama İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirildi. Mahkemelerin yedi gün ve 24 saat esasına dayalı çalışması öngörülüyor.

  Haberde, nöbetçi mahkemelerin gözaltına alma kararlarının yanı sıra hak ihlallerini önleme ve suçla etkin mücadele amacını taşıdığı da belirtildi.

  Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Memiş, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul Havalimanı’nda açtığı ek hizmet binasında üç savcının görev yaptığını belirtti.

  Memiş, 15 günde 200 dosya bakıldığını açıklarken önümüzdeki dönemde 4 bin dosyaya bakılabileceği kaydetti.

 12. Kremlin Sözcüsü: Putin ve Erdoğan görüşmesi için hazırlık yapılmıyor

  PESKOV

  Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, İdlib konusunda Fransa ve Almanya’nın da katılacağı dörtlü bir zirve düzenlenmesinin gündemlerinde olmadığını ancak Rusya-İran-Türkiye arasında üçlü bir zirve için görüşmelerin yapıldığını söyledi.

  Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir görüşme yapılması için herhangi bir temas olmadığını belirtti.

  Erdoğan, bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, 5 Mart’ta Türkiye-Rusya-Almanya-Fransa’nın katılacağı dörtlü bir zirve düzenlenmesi için henüz görüş birliğine varılmadığını ancak “en kötü ihtimalde Putin ile bir araya gelmelerinin söz konusu olabileceğini” ifade etmişti.

 13. Bahçeli: Erdoğan’ın İdlib harekatını an meselesi olarak değerlendirmesi gergin bekleyişleri körüklüyor

  devlet bahceli
  Quote Message: İdlib'de verdiğimiz şehit sayısı 16'ya ulaşmıştır. İdlib'in güneyinde Rus Savaş uçağının saldırısında iki şehit verdik. 22 Şubat'ta Esad unsurlarının saldırısı sonucunda Mecit Demir şehit olmuştur. Hüznümüzü tarif edecek kelimeler boğazımızda düğümlenmektedir.
  Quote Message: Bütün ihtimalleri hesaba katmak, sahada ve masada yer tutmak, Türkiye için hayati olduğu kadar zaruridir. Erdoğan’ın İdlib’ê harekâtı an meselesi olarak değerlendirmesi gergin bekleyişleri körüklemektedir. İdlib pek çok şeye gebedir. Türk askeri İdlib’de Asatana ve Soçi ruhuna müzahir şekilde gölede gerginliği azaltma amacıyla orada bulunmaktadır.
  Quote Message: Bu şartlar altında Türkiye’nin geri adımı düşünülemeyecektir. Zalim Esad döktüğü kanların bedelini damla damla ödeyecektir. İdlib'de ateşkesin tesisi için, saldırılar durmalı, masumlara yönelik acımasızlıklar son bulmalıdır. Rusya'nın Türkiye'ye karşı Suriye'nin arkasında durması Suriye'yi Türkiye'ye tercihi akıl ziyandır. Putin'in ikili oynaması önce Erdoğan’a sarılırken arkada Esad'ı kucaklaması tam bir çelişkidir. Türkiye ile Rusya stratejik ortak değildir müttefik değildir ama iki ülke arasında siyasi, ticari ve diğer ilişki ağları gelişmiş ve güçlenmiştir. Ne zar ki İdlib'deki sıcak çatışma ortamının varlığı domates tırlarımızın sınırda beklemesine neden oluyorsa samimiyetsizlik tavan yapmış demektir. Bu tablo adil ve hakkaniyetli sayılamayacaktır.” from Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı
  Devlet BahçeliMHP Genel Başkanı
 14. Elektronik sigara ve solüsyonlarının ithali yasaklandı

  Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla tütün mamulünü taklit eder nitelikteki elektronik sigara ve elektronik nargile dahil her türlü mamul ve bu mamullerin tüketiminde kullanılan elektronik cihaz, aksam, yedek parça ve solüsyonların ithali yakalandı.

  Kararla, Ticaret Bakanlığı'na ithal kapsamında yasaklanan eşyaların yolcu beraberinde girişine ve transitine dair düzenleme yapma yetkisi verildi.

  Kararın, bugün itibarıyla yürürlüğe girdiği belirtildi.

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu kararla birlikte tütün ve tütün mamulleri ile elektronik sigarayla mücadelenin her alanda sürdüğünü belirtti.

  View more on twitter
  View more on twitter
 15. THY: Tahran hariç İran’a tüm seferler 10 Mart'a kadar iptal edildi

  THY UCAGI

  Türk Hava Yolları (THY), koronavirüs nedeniyle Tahran hariç İran'daki uçuş noktalarına yapılan seferlerin 10 Mart'a kadar iptal edildiğini açıkladı.

  THY'den yapılan açıklamada, Çin'e yapılan seferlerin de 29 Şubat'a kadar iptal edildiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, "Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarınca alınan karar gereği son 14 gün içerisinde Çin ya da İran'ın Kum şehrinde bulunmuş yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'ye kabul edilmeyeceği bildirilmiştir. Seyahatinizi alınan tedbirler doğrultusunda planlamanızı önemle rica ederiz. Uçuşlarınızla ilgili güncel bilgiye uçuş sorgulama menümüzden uçuş numaranız veya parkurunuzu sorgulayarak ulaşabilirsiniz. Gelişmeleri takip etmeye ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz" denildi.

 16. Erdoğan: Libya'da kendimize ait iki şehidimiz var

  Quote Message: Bizim kendimize ait iki tane Libya'da şehidimiz var. Şimdi bu rakamı ben açıkladım. Bay Kemal ne yapacak bunu? Suriye Millî Ordusu'ndan şu anda bizim eğitici kadrolarımızın altında orada bulunanlar var. Yine Bay Kemal şunu da sorsun ya; Hafter'in yanında Wagner'in ne işi var? Veyahut da Sudan'dan şuradan buradan gelenlerin ne işi var? Ki Suriye Millî Ordusu'ndan oraya gidenlerin ortak paydaları var. O ortak paydalar çerçevesinde onlar Libya'da bulunuyorlar. Kiminle beraber? Şu anda Suriye'de bizimle beraber mi bunlar. Bizimle beraber. Bizimle beraber olan bu kardeşlerimiz orada da beraber olmayı kendilerine şeref telaki ediyorlar. Ve oraya gidişlerinin bir manevi boyutu da ayrıca var. Ama bundan Bay Kemal anlamaz." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 17. Erdoğan: İdlib’i süratle çözmemiz gerekiyor, 5 Mart’ta Putin ile bir araya gelmemiz söz konusu olabilir

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’a yapacağı resmi ziyaret öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı

  ERDOGAN
  Quote Message: İdlib'i süratle çözmemiz gerekiyor. Türkiye-Rusya arasında yaşanan bir süreç var. Rusya, rejim güçlerine en üst düzeyde destek veriyor. İnkar etseler de bu tespit bizde. Dolayısıyla bizim burada 911 km sınırımız varken biz böyle bir mücadelenin içinde olmayacağız da onlar mı olacak? Biz bu mücadelenin içinde olmaya mecbur değil, mahkûmuz.
  Quote Message: Bu haftasonu yapılan görüşmelerle ilgili ise Macron ile aynı şekilde Merkel ve Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Yarın Rus heyeti İdlib görüşmeleri için Türkiye’ye gelecek. Bizim Putin ile belirlediğimiz tarih yani 5 Mart'ta bizim en kötü ihtimalde Putin ile bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Telefonun ötesine geçip yüz yüze bu görüşmeleri yapmamız söz konusu olacak." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 18. Ankara'da Bylock soruşturması: Gözaltı kararı verilen 24 kişiden 13’ü yakalandı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Bylock kullanıcısı oldukları iddia edilen 24 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  Haber ajansları, hakkında gözaltı kararı verilen 24 kişiden 13'ünün gözaltına alındığını bildirdi.