Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

  İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç'ın savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

  Terkoğlu ve Kılınç'ın "Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haber nedeniyle sorgulandığı iddia ediliyor.

  Barış Terkoğlu, 2011 yılında Gazeteci Barış Pehlivan ile birlikte Odatv davası kapsamında 19 ay tutuklu kalmıştı.

  Barış Terkoğlu
 2. İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Saadet Partisi'nden (SP) istifa etti.

  Ayşe Sayın

  Ankara

  İslam'ın istifasıyla SP'nin parlamentodaki milletvekili sayısı 1'e düştü.

  2018'de yapılan seçim ittifakı doğrultusunda “Millet ittifakı”nın adayı olarak CHP listelerinden aday gösterilip İstanbul Milletvekili seçilen ve daha sonra SP'ye katılan İslam'ın istifasını, TBMM Başkanlığı'na sundu.

  İslam'ın istifasıyla bağımsız milletvekillerinin sayısı 7'ye yükselirken, SP'yi parlamentoda Konya Milletvekili Abdurrahman Karaduman temsil edecek.

  View more on twitter
 3. Moskova ziyareti - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İdlib mutabakatı çerçevesinde acil ateşkes istiyoruz

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Perşembe günü Moskova'da yapılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin arasında gerçekleşecek görüşmeye ilişkin değerlendirmeler yaptı.

  Kalın, "Moskova'ya giderken temel çerçevemiz Rusya Federasyonu ile imzaladığımız İdlib mutabakatı çerçevesinde acilen bir ateşkesin sağlanmasıdır." dedi.

  İdlib için imzalanan Soçi Mutabakatı ne öngörüyordu?

  İdlib'de 27 Şubat'ta yapılan ve 34 askerin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası iki lider 5 Mart'ta Moskova'da bir araya gelme kararı almıştı.

  Sözcü İbrahim Kalın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Nisan ayında seçim yapılacağına ilişkin açıklamasının da "hükmünün olmadığını" söyledi.

  İbrahim Kalın, Edirne'deki mültecilerle ilgili olarak ise siyasi hesap yapmadıklarını söyledi.

  Kalın, "Beklentimiz güzel söz ve temennilerin ötesinde somut bir takvim olan yardım ve işbirliği sürecinin başlatılmasıdır. Bu gerçekleşmezse bu yükü hiçbir ülkenin tek başına kaldırması mümkün değildir." dedi.

 4. AB: İdlib'de yerlerinden olanlar konusunda Avrupa ek yardım sağlamaya hazır

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel arasında gerçekleşen görüşme sonrası, Birlik adına yapılan açıklamada, "İdlib'de yerlerinden olanlar konusunda Avrupa'nın ek yardım sağlamaya hazır olunduğu" kaydedildi.

  Açıklamada, "gerekli" olduğu belirtilen görüşmenin "açık sözlü" bir ortamda geçtiği ifade edildi.

  Suriye'de kalıcı bir ateşkes ve siyasi çözümün ivedilikle sağlanması gerektiği de belirtildi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, AB ile imzalanan geri kabul anlaşmasının "temel hükümlerinin uygulanmasını istediklerini" kaydetti.

  Kalın, "Türkiye yükümlülüklerini yerine getirdi. Ancak Türkiye'nin de kapasitesinin bir sınırı var. Bu akına neden olan siyasi kargaşa sürdükçe Türkiye'nin bu yükü tek başına kaldırması mümkün değil" dedi.

  Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel
 5. Meclis Başkanı Şentop: Seviyesizce hakaretler siyaset değildir, ifade hürriyeti değildir

  Mustafa Şentop

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un konuşması ardından Meclis'te çıkan kavgaya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanı'na karşı basit, alelade hakaretlerin Meclis çatısı altında yeri yoktur. Bu bakımdan bu ifadelerle basın toplantısı yapan zatı kınıyorum. Bu, bir milletvekiline, siyasetçiye, sorumlu bir vatandaşa yakışmayacak bir tavırdır." dedi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özkoç hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

  Şentop, “Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil, görüşlerini herkes ifade edebilir ama bunu hakaretlerle ortaya koymak parlamentoya da siyasetçilerimize de yakışmıyor. Milletimiz de bundan rahatsızdır" diye konuştu.

  “Herkesin görüşlerini ifade etme hakkı vardır. Ancak basit, alelade, seviyesizce, alçakça ifadeler, hakaretler siyaset değildir, ifade hürriyeti de değildir. Anayasa'nın 104. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanına karşı Meclis çatısı altında hakarete yer yoktur. Bu zatı ben kınıyorum. Sorumlu bir vatandaşa yakışmayacak tavırdır.

  “Meclisteki arkadaşlarımızı bu tahriklere kapılmamaya davet ediyorum. Herkes sorumluluğun bilincinde hareket etmelidir. Genel Kurul içerisinde disiplinle ilgili iç tüzükte var. Bununla ilgisi husus normal yargının incelemesi konusu içindedir. Basına yansıdığı kadarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı başlatmıştır."

 6. TBMM'deki konuşmasının ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı

  TBMM kavga

  Meclis'teki basın toplantısında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un konuşması ardından kavga çıktı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özkoç hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

  Özkoç konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

  Quote Message: Bizim şehitlerimize, ‘kelle’ diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum ben size. Şehide kelle diyen kişi haysiyetsizdir, şehide kelle diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde şerefsizdir, şehide kelle diyen kişi onursuzdur, şehide kelle diyen vatan hainidir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı olamaz, bu kişi Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edemez. from Engin Özkoç CHP Grup Başkanvekili
  Engin ÖzkoçCHP Grup Başkanvekili
  View more on twitter

  AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Hukuk önünde hesabı sorulacaktır

  AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Twitter'da paylaştığı mesajda "CHP'nin Grup Başkanvekili eğer akli melekelerini yitirmemiş ise açık bir ihanet içerisindedir. Hukuk önünde hesabı sorulacaktır" dedi.

  View more on twitter
 7. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü, 170 milyon euro ek yardım yapılacağını söyledi

  Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell, birliğin 170 milyon euroluk ek bir yardım paketi sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

  Borell, AB yardımının 60 milyon eurosunun İdlib'deki insani krizin çözülmesi çalışmaları için ayrılacağını kaydetti.

  AB Yüksek Temsilcisi, Erdoğan ile yaptığı görüşmenin uzun ve faydalı geçtiğini de belirtti.

  Josep Borell
 8. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Yunanistan uluslararası kuralları çiğneyip insan hakları ihlallerine devam ediyor

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne'de bir mültecinin öldürüldüğü iddiaları ile ilgili bir açıklama yaparak, Yunanistan'ı uluslararası kuralları çiğnemekle suçladı.

  Soylu aynı Tweet'i İngilizce olarak da paylaştı.

  View more on twitter

  Yunan hükümet sözcüsü Stelyo Petsas, iddiayı yalanlayan bir açıklama yapmıştı.

 9. Yunanistan 'bir mültecinin öldüğü' iddialarını yalanladı

  Yunan hükümet sözcüsü Stelyo Petsas, Edirne Valiliği'nin "Yunan güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu bir göçmen öldü" açıklamasını yalandı.

  Türkiye'yi "yalan haber yaymakla" suçlayan Petsas'ın açıklaması şöyle:

  "Türk tarafı, Yunanistan'ı hedef alan yalan haberler üretip yayıyor. Bugün de Yunanistan'ın ateş açıp insanları yaraladığı yalanını ürettiler. Daha önce yaralılardan bahsediyorlardı şimdi ise bir kişinin öldüğünden bahsediyorlar. Daha önceki yalanlamamızı tekrar ediyorum. Böyle bir şey yaşanmadı. Yunan yetkililer ateş açmadı."

  Yunanistan sınırı
 10. Edirne Valiliği: Yunan güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 1 göçmen öldü, 5 göçmen yaralandı

  Edirne Valiliği, Pazarkule Sınır Kapısı çevresinde bulunan göçmenlere Yunan güvenlik güçlerinin silahla açtığı ateşte 1 göçmenin öldüğünü 5 göçmenin de yaralandığı açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

  "Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon Başkanı Bursa Milletvekili Sayın Hakan Çavuşoğlu ile beraberindeki 8 Milletvekilinden oluşan heyet inceleme ziyareti gerçekleştirmek üzere 4 Mart 2020 Çarşamba günü ilimize gelmiştir. Program dahilinde saat 11.00'de Pazarkule Kara Hudut Kapısında Türkiye'den Yunanistan'a geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin toplu olarak bulunduğu alanda komisyon üyelerince yapılan inceleme sırasında; Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule Sınır Kapımız arasındaki bölgede bulunan göçmenlere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açılmıştır.

  "Açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3'ü ayağından, 1'i kasık bölgesinden, 1'i kafasından ve 1'i de göğüs bölgesine isabet eden gerçek mermi sonucu toplam 6 erkek şahıs yaralanmıştır. Göğüs bölgesinden yaralanan şu an için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmış ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir."

  Yunanistan ise iddiaları yalanladı.

  View more on twitter
 11. Erdoğan'dan yarın Putin ile yapacağı zirveye dair açıklama: Görüşmeden beklentimiz ateşkesin süratle sağlanması

  Partisinin TBMM'deki grup toplantısındaki konuşmasının ardından basının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı görüşmeden beklentisine ilişkin, ''Bölgede süratle bir ateşkesi sağlayabilmek'' değerlendirmesinde bulundu.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, İdlib'deki gelişmelerle ilgili yarınki zirveye dair "Amacımız barışçıl yöntemler, siyasi çözümlerdir" ifadelerini kullandı.

  Akar, "Başlangıçtan itibaren vardığımız mutabakatlar var. Bunların uygunlanmasında bazı sorunlar var. Bizim amacımız çözümdür, barışçıl yöntemler, siyasi çözümlerdir. Bu husus bir defa daha getirilecektir" dedi.

 12. Basın Konseyi: Barış Terkoğlu’na yapılan halkın haber alma hakkına saldırıdır

  Basın Konseyi, Barış Terkoğlu'nun gözaltına alınmasını kınadı.

  Konsey, Terkoğlu'nun serbest bırakılmasını istedi.

  “Demokratik ülkelerde gazetecilere, haberlerinden dolayı gece yarısı evi basılıp ‘terörist’ muamelesi yapılmaz” denilen açıklamada, “Barış Terkoğlu’na yapılan halkın haber alma hakkına saldırıdır" ifadesi kullanıldı.

  Barış Terkoğlu'nun gözaltına alınmasının, özgür yayın yapan medyaya gözdağı vermeye yönelik olduğu belirtilen açıklamada, "Sabaha karşı evinden derdest edilip gözaltına alınan Barış Terkoğlu için, yazılı bir başsavcılık talimatının da bu süreçte olmaması, alelacele verilen bir şifahi talimatla bu işlemin başlatılması da ayrı bir hukuk garabetidir. Gözaltı kararının neden, nasıl, kim tarafından verildiğinin de açıklanmasını bekliyoruz" denildi.

  Odatv: FETÖ'nün hedefindeki Terkoğlu derhal serbest bırakılmalı

  Odatv, Terkoğlu'nun Gülen Yapılanması'nın hedefinde olduğunu belirttiği, "Bu haber kaç yerde çıktı niye hedef Odatv?" başlıklı bir metin yayımladı.

  Metinde, "FETÖ tehlikesini isim isim deşifre eden, devlette kripto FETÖ'cülerin nasıl yerleştirildiğini devlet raporlarını esas alarak kamuoyuna ilk duyuran gazetecilerdendir" denilerek Terkoğlu'nun serbest bırakılması istendi.

 13. Erdoğan: Mültecilere sınırlarını kapatan her Avrupa ülkesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni çiğniyor

  Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sınır kapılarının açılmasının ardından Avrupa'ya gitmeye çalışan mültecilerle ilgili olarak şunları söyledi:

  "36 şehit verdiğimiz saldırı sonrası Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere kapıları açtık. Bu karar uluslararası hukuka uygundur. Bugün mültecilere sınırlarını kapatan, onları döverek botlarını batırarak geri göndermeye çalışan her Avrupa ülkesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni çiğnemektedir.''

  "Yunanistan botları şişleyerek batırıyor, içindeki yavruları ölüme terk ediyor. Mültecileri ülkesine sokmamak için, denizde boğmaktan kurşunla öldürmeye kadar her türlü yolu deneyen Yunanlı, bir gün bu merhamete kendilerinin de ihtiyacı olabileceğini unutmamalıdır."

  "Kalkıp 350 +350 milyon euro yardım göndermeye hazırız diyor. 10 yıldır, 4 milyon mülteciyi topraklarında barındıran Türkiye'ye böyle bir destek verdiniz mi? Bugün geliyorlar, konuşacağız."

  "Avrupa ülkeleri sorunu çözmek istiyorlarsa, Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirmeye çalıştığı siyasi ve insani çözüme destek vermelidir. Faşizmin ayak seslerinin daha çok duyulduğu Avrupa ülkeleri için böyle bir durum gerçek bir felaket anlamı taşıyacaktır. Böyle durumlarda Avrupa toplumları önce kendi komşularının gırtlağına sarılmaktadır. Umudumuz, AB'nin gerçekleri görmesidir."

 14. Erdoğan: Hiçbir şehidimizin kanı boşa gitmiyor

  RT Erdoğan

  Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan, İdlib'deki askeri harekatla ilgili olarak "Bin yıldır olduğu gibi bugün de hiçbir şehidimizin, hiçbir gazimizin kanı boşa gitmiyor" dedi.

  "Şehitler tepesi boş kalmayacak sözünü anlamak için imanın yanında bağrından çıktığınız toplumun kültürünü de bilmeniz gerekir" diyen Erdoğan, "Şehitler tepesi boş kalacak diyenler bu ülkeyi düşmana teslim etme, milletimizin boynuna esaret zincirini geçirme peşinde demektir" diye konuştu.

  Erdoğan, "Suriye tartışması, ülkemizdeki 5. kol faaliyetlerinin nereye kadar uzandığının göstergesidir" dedi.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İdlib'de 33 askerin yaşamını yitirdiği gece için "O gece neredeydiniz?" sorusunu hatırlatan Erdoğan, "O gece bu ülkenin Cumhurbaşkanı sabaha kadar görevinin başındaydı. Ertesi gün erken saatlerden itibaren de hiç ara vermeden liderler düzeyindeki en yoğun telefon diplomasisini yürüterek görevine devam ediyordu" diye konuştu.

  Erdoğan şöyle devam etti:

  "Bu zatın gözünün ve gönlünün başka yerlerde olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin bu tarihi mücadelesini fitneyle, yalanla, iftirayla lekeleme çalışan şerefsizdir, onursuzdur, alçaktır, haindir... 2023'te Cumhurbaşkanlığı seçimi var, çıkarsın meydana yetkiyi alabilirsen söylediklerini yapabilirsin. Ama o güne kadar bu zata düşen görev, sorumluluk sahiplerine destek vermektir. Bunu yapamıyorsa da sükut etmesine razıyız."

 15. Son dakikaMilli Savunma Bakanlığı: Bahar Kalkanı Harekatı'nda 2 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı

  Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bahar Kalkanı Harekatı'nda 2 askerin yaşamını yitirdiğini, 6 askerin de yaralandığını duyurdu.

  Açıklamada, bölgede tespit edilen hedeflerin vurulmaya devam edildiği belirtilerek "Harekatın başlangıcından bu yana 3 bin 138 rejim unsuru etkisiz hale getirilmiştir" denildi.

  View more on twitter
 16. Maskede fahiş fiyat artışı nedeniyle 9 firmaya idari para cezası

  maske

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tıbbi maskede fahiş fiyat artışı nedeniyle Reklam Kurulunda 13 firmadan 9’unun toplam 943 bin lira para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

  Ocak ayı maske satışlarının yüzde 45, Şubatta ise yüzde 70 artış kaydettiğini belirten Pekcan, "Türkiye’deki maske üretimi , ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacak durumda" dedi.

  Ankara’da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Pekcan, koronavirüs nedeniyle paket turların iptal edilebileceğini söyledi.

 17. Gazeteci Barış Terkoğlu gözaltına alndı

  Barış Terkoğlu

  Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun sabaha karşı evinden gözaltına allındığı belirtildi.

  Gözaltı kararının, 'Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı' başlıklı haber nedeniyle olduğu iddia edildi.

  Daha sonra Terkoğlu'nun çalışma arkadaşı gazeteci Barış Pehlivan, Twitter hesabından, Terkoğlu'nun sabaha karşı evinden gözaltına alındığını duyurdu.

  Terkoğlu'nun Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'ye götürüldüğü ve sabah saatlerinde ifadesinin alınacağı bildirildi.

  View more on twitter
 18. İzmir merkezli 5 ilde Gülen yapılanması soruşturmasında 74 gözaltı

  İzmir merkezli 5 ilde, Gülen yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenledi.

  DHA’da yer alan haberde, operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan meslekten ihraç edilen hakim ve TSK mensupları ile polislerin de bulunduğu 74 şüphelinin gözaltına alındığı ve emniyete götürüldüğü duyuruldu.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının emniyetteki Gülen yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında da 18 şüpheli gözaltına alındı.